ZATERDAG 6 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. II Majella: Morgen speelt Majella I een ■bekerwedstrijd tegen Alph. Boys n, om 2.30 uur. Dit belooft een prachtige wedstrijd te worden. Een voorspelling te maken, wie in deze de winnaar zal zijn, daaraan wagen wij ons niet. Supporters, toont uw belang stelling door in groote getale op te komen. Tot onze spijt konden we voor Majella II geen partner krijgen, terwijl de wedstrijd van de Junioren niet kan doorgaan. Daar om heeft het bestuur besloten om op Zon dag 7 Juli te 12.30 uur Majella II tegen Majella-jun. te laten spelen. Nicolaas Boys: De fraaie prijzen, die ter bezichtiging liggen, zijn slechts een flau we afschaduwing van de wedstrijden die Zondag hier plaats hebben. 1 uur: medail lewedstrijd Nic. Boys IIHW (De Hoef); 3 uur: bekerwedstrijd Adolf Kolping I DSV I (Noorden); 5 uur: medaillewedstrijd Nic. Boys IAVB (Aarlanderveen). De junioren zullen het groot aantal toe schouwers, dat verwacht wordt, nog op voeren Foreholte: Het voetbalprogramma voor morgen is klein, doch daarom niet minder belangrijk. Om 3 uur op eigen terrein Fo reholte HWF I uit Haarlem. De reser- ven moeten hun beste beentje voorzetten, want op de eerste plaats geldt het hier een prachtige medaille en ten slotte zijn de Haarlemmers nog oude bekenden der com petitie, seizoen 1932'33. De Foreholte-leden denken zeker allen weer aan de Algemeene H. Communie? St. Bernard us: De leden der sportver. „St. Bernardus" worden herinnerd aan de maandelijksche H. Communie op a_s. Zon dag. Niemand der leden mag zich van deze geestelijke bijeenkomst onttrekken. Dus jongens zorgt, dat gij allen present zijn! CRICKET GEMENGDE BERICHTEN NEDERLANDSCHE CRICKETBOND Wedstrijd programma voor a-s. Zondag le klas: H.C.C.—V.V.V., RW.—V.O.C., V.R.A.—Haarlem. Overgangsklasse: ExcelsiorR.W. II, Quica (N.)A.C.C., P.W.—S.C.H.C., H.B. S.H.C.C m, KampongCVH, Ajax (L) R.C.H. 2e klas B: V.U.C.Hermes D.V.S. II, L. C.C.—H.B.S. n—H.C.C. IV—Quick (H) ZEILEN DE REGATTA TE PLYMOUTH. Bij de voortgezette internationale zeil wedstrijden behaalde het Amerilkaansche jacht „Yankee" Donderdag voor de tweede maal de overwinning met een tijdsverschil van 1 min. 33 sec. vóór de „Endeavour". De „Velsheda" werd derde. De „Brittarmia", het jaaht van den Koning, de Astra" en de „Shamrock" gaven den strijd op. De race ging over een baan van 36 mijl. De tijd van het winnende jacht bedroeg 2 uur 58 man. 30 sec. WATERPOLO WEDSTRIJDEN DE ZIJL. Gisteravond om 8 uur speelde de Zijl 5 tegen HjG.A. 1 voor de competitie van den Kring Den Haag. Rust 11. Einde 23. Maandagavond om 8 uur speelt de Zijl I in de Zweminrichting de Zijl alhier haar eersten nederlaagwedstrijd tegen Haar lem I. Vooraf wordt gespeeld de competitiewed strijd De Zijl HHaarlem II. Dien avond speelt de Zijl 4 voor de com petitie van den Kring den Haag te Rijs wijk tegen RP.C. 1. Dinsdagavond wordt alhier gespeeld de competitiewedstrijd De Zijl 4 tegen R.P.C. 1. Gisteravond zou alhier gespeeld worden de nederlaagwedstrijd De Zijl 1 tegen H.V.G.B. 1. Op het laatste oogenblik waren de Haarlemmers echter verhinderd te komen, zoodat deze wedstrijd geen doorgang vond. KERKNIEUWS Deken B. M. J. van Rooy. In de ongesteldheid van deken B. M. J. van Rooy te Gouda is den laatsten tijd een aanmerkelijke verbetering ingetreden en binnenkort zal hij het St. Jozef-Paviljoen mogen verlaten. Waarschijnlijk zal de de ken dan een paar weken de stad verlaten voor verder herstel. Op 50-jarigen leeftijd priester gewijd. In den Dom te Eischstat in Beieren is op 50-jarigen leeftijd de H. Priesterwijding toegediend aan dr. H. Wessels, oud-direc teur generaal van een groote industrieele onderneming in Westfalen. De neomist is de oudste zoon uit een gezin met 14 kin deren en zal binnen enkele weken in het bisdom Munster in de zielzorg worden te werk gesteld. H.H. Wijdingen in het Seminarie der Afrikaansche Missiën. Op 29 Juni j.l. zijn de volgende H.H. Wij dingen toegediend in de kapel van het Groot Seminarie der Afrikaansche Mis siën van Cadier en Keer te Hastings, En geland, door Z.H.Exc. Mgr. H. J. Paulis- sen, Apostolisch Vicaris van Kumasi, Goud kust, West-Afrika. Kruinschering: E.E. H.H. L. v. d. Beemt (Bergen op Zoom), en G. Eibers (Nijme gen); eerste twee kleine Wijdingen: E.E. H.H. Th. Donovan en E. Heymans (Hank, N.-B.) laatste twee kleine Wijdingen: E.E. H.H. G. Hombergen (Nijmegen), S. Kerck- LANDBOUWER ONDER ZIJN KAR GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag is de landbouwer J. Ja ger te Nieuwe Pekela, doordat zijn paard schrok, van den wipkar waarop hij gezeten was, gevallen. Hij geraakte onder den wagen, waarvan de wielen hem over het hoofd gingen. Een juist passeerende geneesheer kon slechts den dood constateeren. J. was gehuwd en nog betrekkelijk jong. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De negenjarige J. Schaefer uit het woonwagenkamp te Sittard, die gistermid dag om twaalf uur door een auto in de En gelenkampstraat te Sittard werd aangere den en ernstig gewond is in den laten middag in het ziekenhuis te Sittard over leden. ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Chauffeur van vrachtauto aan den dood ontsnapt. Gistermiddag te ongeveer 3 uur werd een vrachtauto van de N. A. M. I. (Nieuwe Almelosche Melkinrichting) bestuurd door den chauffeur K. Brangsma uit Hellen- doorn op een onbewaakten overweg door een passeerenden trein van de lijn Rijs- senWierden, gegrepen. De wagen werd eenige meters meege sleurd, alvorens de trein tot stilstand kwam. De auto was totaal vernield, doch de chauffeur was als door éen wonder on gedeerd gebleven. DOOR EEN PAARD DOODGETRAPT. Te Sluis vier bij Veghel is het 14-jarig zoontje van landbouwer W., door een op hol geslagen paard zoodanig getrapt, dat de knaap op slag dood was. MET DE HANDEN IN EEN GRASMACHINE. Zeven vingers afgerukt. Toen gistermiddag de 20-jarige J. K. te Breda, in dienst bij de gemeente-beplanting aldaar, bij werkzaamheden in het park Valkenberg een grasmachine over de afras tering wilde tillen, sloeg plotseling de motor van de machine aan. K. kwam met beide handen tusschen de machine, waarbij hem vier vingers van de rechterhand en drie van de linkerhand werden afgerukt. Hevig bloedend werd de ongelukkige naar het St. Ignatius-ziekenhuis overgebracht. „Msb.w DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN. Gistermiddag om kwart voor vier was de heer Koens uit Haren, opzichter bij het Prov. Electriciteits Bedrijf van Groningen bezig met het monteeren van een hoog spanningstransformator te Appingedam, toen plotseling een hevige knal weerklonk, waarop een zich in de buurt bevindende auto-monteur toesnelde. Deze vond K. be wusteloos op den grond liggen. Onderwijl werd dr. Wessels uit Appingedam gehaald, die constateerde, dat de onderarm van den heer K. geheel zwart gebrand was. Hij kwam spoedig tot bewustzijn, doch kon nog niet spreken, zoodat men de juiste toe dracht van het ongeval niet te weten kon komen. Later in den middag is hij naar Groningen vervoerd. BRAND IN EEN MOTORENREPARATIE- WERKPLAATS TE DOETINCHEM. "Gisteravond te omstreeks kwart voor elf is brand ontstaan in de DEMRI (Doetin- chemsche Electro Motoren Reparatie In richting), eigenaar de heer Giegengach. Door het vele brandbare materiaal dat aanwezig was, stond de werkplaats in een oogwenk in lichtelaaie. De brandweer die spoedig ter plaatse was kon aanvankelijk niets uitrichten daar een electromotor on der stroom stond, zoodat geen water gege ven kon worden. Nadat het net stroom loos gemaakt was, waardoor ook een ge deelte van de Stad in het donker kwam, kon het blusschingswerk aangevangen wor den. Men kon echter niet verhinderen dat de werkplaats geheel een prooi der vlam men werd. Niets kon gered worden. Om trent de oorzaak, de schade en de verzeke ring is niets bekend. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermorgen is de boerderij van den landbouwer P. v. d. Berg, gelegen aan de Penningsteeg, onder de gemeente Hoeve laken, tot den grond toe afgebrand. Wegens gebrek aan water, viel aan blus- schen niet te denken, terwijl door den fei len wind het vuur oversloeg op een schuur en een hooiberg. Een groote hoeveelheid stroo en hooi werd een prooi der vlam men. Vrijwel niets werd gered. Het vuur was ontstaan door een schoorsteenbrandje. DE MISDRIJVEN TE OSS De moord van 1925 Zooals reeds gemeld: heeft P. W., die door de gemeentepolitie was gearresteerd, hoffs (Heer), F. Pas (Nijmegen), C. Pot ters (Roosendaal) en G. v. Ree (Ulft). Subdiakonaat: E.E. H.H. A. Bouchier (Den Helder), J. De war, B. Evers (Meer sen), H. Jacobi (Kerkrade), W. Hendrix (Lottum), H. Naus (Swolgen), J. Pietersma (Bolsward), F. Rademakers (Echt), W. de Rooij (Haarlem), H. Smits Eindhoven), A. Stoffels (Spekholzerheide) G. v. Triigt, (Eindhoven), A. v. d. Welden (Eindhoven) en L. Zuidwijk (Den Haag). verdacht van medeplichtigheid aan den moord op Jan_Hartogs in December 1925 gepleegd, een volledige bekentenis afge legd en verklaard den moord te hebben gepleegd. De pogingen der Ossche gemeentepolitie tot opheldering van de oude moordzaak- Hartogs zijn met succes bekroond, aldus het „Vad.". Het is inspecteur van Kempen gelukt dit duistere drama, dat op St. Ni- colaasavond van 1925 te Oss is geschied, geheel tot klaarheid te brengen. De arres tatie van P. W. bijgenaamd, „de spek koek", nu bijna 10 jaar na het misdrijf, heeft te Oss groote verwondering gewekt, temeer omdat W. als een oppassend fa brieksarbeider bekend stond en men hem niet tot een misdaad in staat achtte. Thans is gebleken, dat de politie met de aanhouding van W., tegen wien destijds ernstige verdenkingen zijn gerezen, en die op den avond van den moord dan ook in gezelschap van den verslagene is ge zien, op het juiste spoor is geweest. W. werd op het politiebureau aan een ver hoor onderworpen, doch aanvankelijk bleef hij ontkennen. Gistermorgen heeft inspecteur van Kempen den verdachte op nieuw gehoord en aan zijn tactisch op treden is het te danken, dat W. na tien jaar vrijuit te zijn gedaan, thans een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. Zooals bekend, heeft destijds de 23-ja rige fabrieksarbeider J. Hartogs „bij ge-, naamd „Jantje van mas", den avond van den vijfden'Dec. 1925 in gezelschap van vier vrienden op vroolijke wijze doorge bracht, waarbij vele herbergen waren be zocht. Om elf uur hadden de jongelui het café van Koeken op den heuvel verlaten om gezamenlijk door de Kazernestraat naar huis tegaan. Volgens de verklaring van W. heeft hij in deze straat de jongelui ontmoet, waar bij oneenigheden ontstonden. W. maakte zich zoo kwaad, dat hij zijn zakmes greep en Hartogs daarmede eenige steken in borst, rug en dijbeen toebracht. Bij den laatsten steek werd een slagader geraakt, met 't gevolg dat het slachtoffer aan verbloeding is bezweken. W. nam de vlucht, en ook de nobele kameraden van Hartogs werd de grond te warm onder de voeten. Zij lieten den hevig bloedenden jongeman in de sneeuw liggen. Toen eenige voorbijgangers om ongeveer half twaalf het slachtoffer stervend von den liggen, was er niemand in de buurt te zien. Begrijpelijkerwijze viel de vér- denking van de politie onmiddellijk op de vier mannen, die den avond van den moord in gezelschap van het slachtoffer waren geweest en niemand dacht aan W. De Os sche stilzwijgendheid heeft den dader dan ook een tijdlang zijn gerechte straf doen ontgaan. Het feit dat na zooveel jaren een mis drijf toch nog wordt opgehelderd, zal niet nalaten schrik te veroorzaken onder een zeker deel van de Ossche bevolking, die een menschenleven maar al te weinig telt. W. wordt ter beschikking van den offi cier van justitie te 's Hertogenbosch ge steld. De gisteravond gearresteerde W. B. moet ook op eenigerlei wijze bij dit dra ma betrokken zijn geweest. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang en duurt nog voort LANDGOED GRATIS TER BEWONING AANGEBODEN Alleen tegen vergoeding van de personeele belasting Aan den Zuiderzeestraatweg, bij het aardige oude plaatsje Elburg, staat het kasteel „De Zwaluwenberg". Driehonderd hectaren bosch strekken zich achter de statige behuizinge uit. Hoorngeschal van welgemoede jagers heeft hier dikwijls ge klonken. De sfeer, die alleen de historie kan geven, hangt om en in dit gebouw. Vijftig kamers; dienstgebouwen, stallen. Een verzameling oude schilderijen, voor stellende de vroegere heeren van Zwalu wenburg. Tuinen, bosschen, betimmerde schouwen, oude meubelen, De muren zijn met klimopbegroeid. Het zonlicht wordt gebroken door lommerrijke boomen. Zoo is het een verrukkelijke, oude bezitting, de j Zwaluwenburg. Deze tijd kenmerkt zich onder meer door de vlucht uit de groote huizen. Hoeveel kapitale gebouwen worden niet ontsierd door het bordje „Te Huur" of „Te Koop". Dcoh zij worden niet verhuurd of ver kocht. Het weer maakt de bordjes groen. Jaren blijven zij zitten. Welnu, de eigenaar van de Zwaluwen burg, jhr. Reigersberg Versluys, is zijn be zitting moe. Dat wil zeggen het betalen van de belasting op deze bezitting. Hij Zandstormen over Amerika Een verschrikkelijke dood voor mensch en dier. DE GROOTE BOEREN-TREK. Een der hevigste rampen die Ame rika in de laatste maanden teis terden was de kwellende droogte. Stad en land waren met zulke dichte stofwolken overtogen dat wij ons daaromtrent geen voor stelling kunnen vormen. Van deze nationale ramp geeft onze corres pondent een interessante beschrij ving. De stof, die door kieren en spleten dringt, die de oogen pijnigt, de stof, die huizen en straten geheel bedekt, hebben wij Vita mine K. gedoopt. De zandstormen gelijken, veel op die rampen, die wij uit den Bijbel kennen. Het zijn dikke zwarte wolken, een dichte mist die plotseling opstijgt en als een tornado loeit en verderf zaait. Waar ontstaan deze zandstormen? Zij vormen het onderwerp van allerlei veron derstellingen, die vaak lijnrecht met elkan der in strijd zijn. De roode kleurige stof kan slechts van Oklahoma komen waaT de aarde een echte steenkleur heeft; de bruine stof, komt ongetwijfeld uit Kansas en de gele zandwolken, die over onze stad komen, konden volgens deskundigen slechts uit Texas of Nieuw-Mexico afkomstig zijn. Wanhoop en dood. Toch blijft het volk humoristisch tegen over deze rampen. „Ja", zei er iemand den volgenden dag: „mijn oom moet niet al te lang wachten, want ik ga kijken naar zijn huis, dat door een wolk Vitamine K. wordt weggeveegd". In de stad is het nog wel om vol te hou den. Daar kunnen de menschen htm kleeren en hun linnen in koffers pakken en de ramen met doeken en lappen hermetisch sluiten. En met een masker voor het ge laat kan men zich vrij veilig op straat be geven. Op het platteland echter brengt dit venijnig stof wanhoop en verschrikking. Toevallig bevond ik mij juist in de streek, waar ik het vorig jaar met de groote droogte-periode foto's had genomen. De boeren waren toen nog vrij optimistisch. Alles zal wel weer in orde komen, dachten ze. Maar dit jaar heerscht onder diezelfde boeren een groote paniek. Er is niets te doen: het geheele bedrijf is ondergestoven en waarom zal gaan zaaien wanneer heeft daarom een bord doen aanslaan, waarop staat: LANDGOED ZWALUWENBURG Wordt gratis gemeubeld ter bewoning aangeboden tegen vergoeding Perso neele Belasting Men kan voor niets kasteelheer zijn, als men de belasting wil betalen.... Vroeger was zoo'n landgoed voor de ge heele buurt een bron van welvaart. Die dagen zijn voorbij. Leeg staat het en geen vroolijke klanken klinken in de weidsche vertrekken. Het is voorbij. Hij, die nog lust heeft een zware belas ting te betalen, kan er voor niets wor Er zijn echter weinig gegadigden, aldus de „Tel.". DE TARWEKNOEIERIJEN TE ELST. Een nieuwe arrestatie. De nasporingen door den brigade-com mandant van de rijksveldwacht te Eist en de controle van de Graancentrale hebben gisteren weer geleid tot de arrestatie van twee vooraanstaande personen bij de Cri- sis-Tarwe-Centrale, namelijk den techni- schen leider van het gewest-Arnhem en den boekhouder van den gisteren gearresteerden keurmeester Jansen, meldt de „Vooruit". De gearresteerden zijn in het huis van bewaring te Arnhem ingesloten. Gistermor gen zijn de in beslag genomen boeken van den keurmeester Jansen op last van den officier van Justitie te Arnhem naar Arn hem overgebracht voor het verdere onder zoek. Dat dit onderzoek in deze knoeierijen zeer uitgebreid is, moge hieruit blijken, dat de brigade-commandant en de opspo ringsambtenaren Vrijdagmorgen ongeveer halfnegen vertrokken en eerst middernacht zijn teruggekeerd. NaaT de „Tijd" verneemt zijn de vermoe delijke fraudes inzake graan te Eist aan het lioht genomen door den bijzonderen speur zin van den controleur den heer P. A. Ver meulen, te Rotterdam woonachtig en niet zooais meerdere bladen meldden, door den rijksveldwacht te Eist. •men ieder oogenblik verwachten kan, dat een zandstorm alles weer zal verwoesten? Mijn taak bestond alleen hierin, om de zandstormen te vermijden: een luchtvaart maatschappij had mij opgedragen om de richting, de natuur en de vormen van deze cyclonen vanuit de lucht te fotografeeren. Maar vaak werden wij door deze stormen verrast en waren wij gedwongen om zoo snel mogelijk te landen. Ook was ik in staat, om vanuit een vliegmachine en zelfs ook vanaf de grond de meeste zandstormen gade te slaan, die vijf staten zouden ver woesten. Wanneer de laatste jaren de droogte in deze gebieden abnormaal groot was en de zandstormen steeds in aantal toe namen, zij bleven toch nog steeds geloca- liseerd. Maar in het afgeloopen jaar is dit geheel anders geworden en zij namen den laatsten tijd onrustbarende vormen aan. Reeds meer dan 300.000 vierkante meters vruchtbaar land werden in woestijnen her schapen. De zandstormen loeiden boven Nebraska, Kansas en geheel Wijoming, ge heele gebieden van Dakota van Missouri en Iowa zijn één dorre vlakte geworden. Het grootste gedeelte van Oklahoma, geheel Noordel ij k-Texas en Nieuw Mexico werden geteisterd. Het vorige jaar zag ik boeren hun oogst binnenhalen. Maar dit jaar wilden er zelfs geen distels meer groeien en ieder levend plantje is thans voor den boer evenveel waard als vroeger het hooi. Het vee sterft geleidelijk uit. De boeren en groot-grond bezitters hebben hun geheele leven ge werkt aan het fokken van reusachtige vee stapels. Deze zijn hen even dierbaar als htm eigen kinderen. Thans zijn zij genood zaakt het vee te slachten, en zij doen dit met een bloedend hart alsof het hun eigen familie betrof. Maar er was weer eenige hoop toen Mr. Wallace afkondigde, dat het zaaien van graan in de lente verboden zou worden. Nieuwe zandstormen hebben ech ter al het plantaardig voedsel vernield. De storm komt nader! Zware wolken kondigen het onheil aan! De wind giert en een geweldige orkaan barst los. De storm wordt zóó hevig, dat wij bijna wegwaaien. Mijn bril geraakt vol zand, zoodat ik niets meer kan zien. De hemel betrekt en spoedig is het zoo donker, dat ik 1 geen foto's meer kan nemen. En vóór het te laat is loopen wij zoo snel wij kunnen naar de naastbij gelegen boerderij om be schutting te zoeken. Daar zitten drie man nen en een vrouw rond een lamp, die ge heel met stof is 'bedekt. De kindeTen liggen in bed met servetten over het gezicht: „Het is een beetje zanderig buiten, vind U niet?" roept de eigenaar ons toe, en wij praten over de rampen. Men is nog geestig bij al deze ellende. Een boeren-trek. Er is ook in Noord-Amerika een groote „trek" van de boeren gekomen. In de mees te uitgestrekte gebieden leeft 80 procent van de bevolking van regeerings-subsidie. Drie jaren wordt het land reeds door zand stormen geteisterd, de boeren kunnen het thans niet meer volhouden. En zij trekken weg, in de hoop ergens een betrekking te vinden. Ik heb ze zien gaan, die groote boeren families, met al hom hebben en houden op karren geladen. Zij waren toch gelukkig nu htm hypotheken vervallen waren ver klaard! Om zich tegen zandstormen te be schermen hadden zij zich in groote grijze kleeden gestoken en geleken aldus sprekend op leden van de Ku-Klux-Klan. Tot welke hartroerende scènes deze stor men leiden moge uit het volgend feit blij ken. In de omgeving van Hays in Kansas was een jongetje uit school niet thuis gekomen, de familie en de buren zochten twee dagen: men vond het ventje, op 300 meter afstand van huis, bijna geheel onder het zand be dolven. Een boer, die in zijn moestuin door den storm overvallen werd, had acht uur noodig om zijn woning terug te vinden. De politie wordt voortdurend gealarmeerd, dat kinderen zijn vermist. Vaak worden zij niet eens teruggevonden, zij liggen diep on der het zand bedolven. Hei vee komt om. Even tragisch is bijna het lot van het vee. Door de fijne zandverstuivingen wor den de dieren bijna oogenblikkelijk blind. Als krankzinnig loopen zij dan in het rond en sterven tenslotte omdat zij teveel stof hebben ingeademd. Dezelfde stof doet auto's stilstaan, omdat de motor niet meer werken kan, zij maakt de arbeid op het veld onmogelijk, zij be derft het eten: zij zou tenslotte het leven ondragelijk maken. Deze stof zal de geheele landbouw in Noord-Amerika ten gronde brengen en duizenden families broodeloos en dakloos maken.... HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKL 99. Voordat Piet of Drein begrepen wat er gebeurde, ont brandde «het grootste kanon. De luchtdruk was zoo hevig, dat ze te midden van groote witte rookwolken in de ruimte werden geslingerd. „Nu zijn we er geweest!" gilde Piet. „Dat is je eigen schuld!" antwoordde Drein, „dan had je maar beter op je sigaar moeten letten". 100. Piet Prikkel had echt geluk. Hij was er van over tuigd, dat hij ergens op de grond te pletter zou vallen of in de zee moest verdrinken. Maar het viel mee. In zijn vlucht kwam hij juist langs een hooge boom, waar hij zich met allebei zijn armen aan kon vastklemmen. Zoo was Piet op een toevallige manier gered.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11