Vvt VRIJDAG 5 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND. HET BEZOEK VAN MINISTER BECK. Communique gepubliceerd. Officieel wordt medegedeeld: Het bezoek van twee dagen van den Poolschen minis ter van buitenlandsche zaken Beek aan Berlijn heeft gelegenheid gegeven tot een diepgaande gedachten wisseling met den Fuehrer en Rijkskanselier en de Duitsche rijksregeering met den heer Beek. Bij deze gedachtenwisseling, die op vrijmoedige wij ze werd gehouden zijn de speciaal Duitsch- land en Polen interesseerende problemen en ook de probleben der algemeene Euro- peesche politiek ter sprake gebracht. Er bleek een ver-gaande overeenstemming van opvattingen te bestaan. Met voldoening kon .worden vastgesteld, dat de Duitsch-Poolsche verklaring van 26 Januari 1934 in ieder opzicht ten volle aan haar doel heeft beantwoord en wel niet slechts in de verhouding van de beide staten tot elkander, maar ook als construc tief element bij de beveiliging van den vrede in Europa. De heer Beck wees in dit verband er op, dat de verklaring van den Fuehrer en Rijkskanselier over Polen in zijn redevoering van 21 Mei, in het bijzon der zijn wensch betreffende duurzaamheid van de Poolsch-Duitscbe overeenkomst, in Polen een krachtigen weerklank had ge vonden en dat ook van Poolsche zijde de oprechte wensch naar steeds grootere ver dieping van de vriendschappelijke nabuur schapsbetrekkingen met Duitschland ge voeld wordt. De beide regeeringen zullen in overeen stemming met de naburige ligging van de beide volkeren ook in de toekomst in nauw contact blijven en al haar krachten wijden aan het werk van den Europeeschen vrede. van alle onderhandelingen met andere lan den, waarbij Britsche gebiedsdeelen moch ten worden aangeboden, in kennis gesteld zou worden, alvorens zulk een aanbod wordt gedaan. „Het is steeds de politiek der Britsche regeering geweest", aldus gaf hierop mi nister Eden ten antwoord, „het Lagerhuis over dergelijke aangelegenheden volledig op de hoogte te houden. Het Britsche denk beeld is slechts naar voren gebracht, ten einde vast te stellen, of het aanbeveling zou verdienen, op deze basis de Italiaan- sche regeering een formeel voorstel te doen. Om deze reden kon het voorstel niet ter kennis van het Lagerhuis worden ge bracht, alvorens het aan Mussolini was gedaan. Wanneer het bij Mussolini in gun stige aarde ware gevallen, dan zou de re geering het Lagerhuis in staat hebben ge steld, de aangelegenheid uitvoerig te be spreken. In dat geval zou de Britsche re geering zich ook onverwijld met de Fran- sche en de Abessynische regeering in ver binding hebben gesteld." Avenol naar Londen. De Fransche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat Avenol, de secreta ris-generaal van den Volkenbond, zich waarschijnlijk naar Londen zal begeven, ten einde aldaar de situatie de bespreken, welke voortvloeit uit het Italiaansch- Abessynisch conflict. BINNENLAND FRANKRIJK. HERRIOT EN DE RADICALEN. Hij stelt zich niet herkiesbaar als voorzitter. De minister van staat en voorzitter der radicaal-socialistische partij Herriot heeft voor het bestuurscomité der partij een ver klaring voorgelezen, waarin hij met na druk als zijn meening te kennen geeft, dat het noodzakelijk is dat er bij het landsbe heer bezuinigd moet worden. Hij keurt de voorbereiding van geweld af en verzoekt de partij haar onafhankelijkheid te bewa ren, te strijden voor de republiek, maar onder de drie kleuren van haar vlag. Deze verklaring werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Herriot gaf verder te verstaan, dat hij niet bereid gevonden zou worden toe te stemmen in de vernieuwing van zijn man daat van voorzitter der partij, waarover be slist moet worden op bet congres in Octo ber. De gisteren gehouden zittihg van het plenaire comité van de radicaal-socialisti sche partij, waarin Herriot's verklaring over de politieke houding van de partij goedgekeurd werd, wordt in parlementaire en politieke kringen levendig besproken. Men stelt vast, dat in den grond der zaak de linksche richting de overwinning behaald heeft, doch dat men Herriot voor den tijd, dat zijn presidentsmandaat nog voortduurt, geen onnoodige moeilijkheden in den weg wil leggen en dat in het najaar op den landspartijdag de eigenlijke slag geleverd zal worden. ENGELAND. ENGELAND EN DE ABESSYNISCHE KWESTIE. Het wil niet alleen ingrijpen. Het schijnt, naar Reuter verneemt, vast te staan, dat elke fundamenteele beslissing, die uiteindelijk in de Abessynische kwes tie door Groot-Bnittannië zal worden ge nomen, van de houding der andere regee ringen zal afhangen. Al het mogelijke zal worden gedaan, om het uitbreken van vijandelijkheden tus- schen Italië en Abessynië te bezweren. Daarbij dient men echter het beslissende feit voor oogen te houden, dat men niet kan verwachten, dat Groot-Brittannië ge heel alleen de risico's op zich zal nemen, die uit zulk een houding kunnen voort vloeien. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis is de Britsche regeering be stookt met een geheele reeks vragen in zake het Italiaansch-Abessynische conflict, speciaal in verband met het aanbod, het welk Eden tijdens zijn jongste bezoek aan Rome den Duce heeft gedaan. Op een vTaag betreffende de grootte en de gesteldheid der strook van Britsch- Somaliland, die Engeland bereid zou zijn, aan Abessynië af te staan, gaf de minister van Koloniën, Malcolm MacDonald ten antwoord: „De bedoeling was, de haven van Zei- la onder bepaalde omstandigheden aan Abessynië af te staan, samen met een 80 K.M. langen en 20 K.M. breeden corridor, ten einde een verbinding tusschen Zei la en Abessynië tot stand te brengen. Het aantal inboorlingen, dat deze strook bewoont, verschilt naar gelang van jaar getijde; in den zomer bedraagt het om streeks 3000, des winters ongeveer 7000. Het achterland heeft geen gezeten bevol king. doch wordt slechts in bepaalde jaar getijden door nomadiseerende stammen be zocht." De conservatieve afgevaardigde sir Fe- rey Hard wilde van het kabinet de toezeg ging hebben, dat voortaan het Lagerhuis OOSTENRIJK. DE HERROEPING DER HABSBURG- WETTEN. Door den Raad van State goedgekeurd. De Raad van State heeft in zyn gister ochtend gehouden zitting met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de uitzonderingswetten, die na den oorlog met betrekking tot de Habsburgers waren uitgevaardigd, worden gewijzigd. Het voorstel tot herroeping van de Habs- burg-wetten, dat de Oostenrijksche minis terraad bij het parlement zal indienen, om vat de volgende punten: De tegen de leden van het huis Habsburg uitgesproken verbanning zal in principe buiten werking worden gesteld. Dit houdt in, dat aan de leden van het huis Habsburg Oostenrijksche passen ver strekt mogen worden, zonder dat hieruit voor hen ipso facto het recht voortvloeit, in Oostenrijk verblijf te houden. In een interview met den vertegenwoor diger van Reuter, verklaarde aartshertog Otto van Habsburg, dat onderhandelingen gaande waren over het herstel van de rech ten der Habsburgers, doch hij verklaarde tevens, dat hij niet naar Oostenrijk zal teurgkeeren, dan met volle instemming van alle betrokken partijen. Voorts wordt de Oostenrijksche regeering gemachtigd, op door haar vast te stellen voorwaarden aan de leden van het huis Habsburg die vermogensbestanddeel en terug te geven, welke als volstrekt particu lier bezit van het voormalige vorstenhuis moeten worden beschouwd. Op grond van de herroepingswetten zul len aan de Habsburgers worden terugge geven twee wereldberoemde musea te Ween en, twaalf kasteelen en een groot aan tal landgoederen, in totaal voor een waar de van verscheiden honderden millioen schilling. De terug te geven vermogens bestanddeel en werden in 1918 na de ineen storting der Oostenrijksch-Hongaarsche dubbelmonarchie door de republiek Oosten rijk in beslag genomen. Niet gerestitueerd worden de Hofburg te Weenen en het kas teel Schöxubrunn. Dat de verzamelingen uit de Weensche musea niet teruggegeven worden, vindt zijn oorzaak in de vrees der Oostenrijksche re geering, dat in dat geval de overige suc- cessie-staten hun deel van de collecties zou den opeischen. ZUID-AMERIKA DE LIQUIDATIE VAN HET CHACO -CONFLICT. Grenslijn tusschen Bolivia en Paraguay definitief vastgesteld. Woensdagavond is definitief de grenslijn tusschen de troepen van Bolivia en Para guay vastgesteld. Er is een aanvang ge maakt met de demobilisatie der beide legers. Men hooipt, dat de conferentie van Buenos Aires spoedig zal overgaan tot onderhande lingen over de uitwisseling der krijgsgevan genen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN BARK OMGESLAGEN OP DEN NUL 22 Slachtoffers Een bark met omstreeks 50 personen aan boord, welke nabij Luxor den Nijl zou oversteken, is midden op de rivier omge slagen. Twee en twintig personen zijn hier bij om het leven gekomen. OVERSTROOMINGEN IN ZWITSERLAND De sterke doorbraak in de Alpen heeft aan het Vierwoudstedenmeer groote over stroomingen veroorzaakt. Te Luzern staat de „Felsmauer" reeds in het water en zijn terreinen langs het meer overstroomd. Men vreest een herhaling der ernstige over stroomingen van 1910. In het dorp Stansstadt drong het water tot bij het station door en moest een hotel worden gesloten. Ook uit Gersau en dere plaatsen aan het Vierwoudsteden meer wordt hoogwater gemeld. De Reuss is MINISTER INFORMEERT NAAR MANIFEST OVER NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Wij vernemen, dat de minister voor On derwijs, Kunsten en Westenschappen ai zich gewend heeft tot den voorzitter van het Comité van Actie tegen Verslechtering van het Nijverheidsonderwijs en tot de daarbij aangesloten vereenigingen met ver zoek hem te willen berichten of zij een ter zake onlangs verspreid „Manifest" wat in houd en toon betreft voor hun verantwoor ding nemen. Wat de strekking van dit verzoek kan zijn, is ons vooralsnog niet duidelijk. Het is ons nog niet gelukt van departemen tale zijde nadere toelichting te krijgen en in de kring van het comité van actie wist men ons geen verklaring te geven. Bij dit comité zijn aangesloten de Bond van Vereenigingen tot het geven van nij verheidsonderwijs, de vereeniging van di recties van nijverheidsscholen, de Neder- landsche Bond van leeraren en leerares sen bij het nijverheidsonderwijs, de R. K. Vereeniging van directeuren, directrices, leeraren en leeraressen bij het nijverheids onderwijs „St. Bernardus", de Bond van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes, de Vereeniging van christe lijke leeraren en leeraressen bij het nijver heidsonderwijs in Nederland en koloniën, de Vereeniging van leerkrachten bij het landbouwonderwijs, de Vereeniging ter be vordering van de vakopleiding voor hand werkslieden in Nederland, de Bond van Vereenigingen van leeraren aan Middel bare nijverheidsscholen in Nederland en de Bond van leeraren bij het nijverheidsavond- onderwijs Vertegenwoordigers van al deze vereeni gingen zijn eenige weken geleden in Den Haag bijeen geweest ter bespreking van de te voeren actie. In die vergadering hebben allen zich vereen igd met den inhoud van een manifest, dat daarna is uitgegeven. En wanneer de minister dit manifest bedoelt, spreekt het wel vanzelf, dat zoowel het comité als de besturen der daarbij aange sloten vereenigingen, inhoud en toon voor hun rekening nemen. Het manifest constateert, dat de omzet ting van alle nijverheidsscholen, in twee jarige, nadat tevoren reeds onder aandrang van de groot-industrie aan nieuwe scholen slechts een twee-jarige cursus was toege staan, voor de toekomst van de Nederland- sche jeugd beteekent: minder kennis, min der vaardigheid en minder bestaansmoge lijkheden, groote onafhankelijkheid van de grootindustrie, kortom een terugkeer tot de toestanden van een halve eeuw geleden. Verder wordt op rustige wijze betoogd, dat deze bezuiniging geen' bezuiniging zal blijken te zijn, daar de leerlingen der Nij verheidsscholen een jaar jonger op de ar beidsmarkt komen, waar zij de ouderen zullen verdringen, die naar de steun zullen word enverwezen. Dit manifest is het eenige, naar men ons verzekerde, dat door het comité is uitge geven. By de samenstelling van het manifest heeft het comité zich niet alleen verzekerd van de goedkeuring der aangesloten ver eenigingen, doch het heeft besturen van nijverheidsscholen en directeur van arbeids beurzen geraadpleegd. „Volk". Burgemeesters. Benoemd met 15 Juli tot burgemeester van Groot-Ammers, Nieuwpoort en Lan- gerak H. Vlug en tot burgemeester van Teteringen W. A. J. van der Meulen, bur gemeester van Tarheijden. Burgemeester van Voorst tot Voorst te Ubbergen neemt ontslag. De burgemeester, jhr. mr. E. H. J. Ba ron van Voorst tot Voorst heeft den raad medegedeeld, dat hij zijn ontslag als bur gemeester dezer gemeente neemt, zulks in verband met zijn benoeming tot. lid van de Gedeputeerde Staten van Gelderland. Burgemeester van Meppel neemt ontslag. De heer J. Knoppers, burgemeester der gemeente Meppel, die Woensdag benoemd werd tot lid van Gedeputeerde Staten van Dren-te, heeft deze benoeming aangeno men en deswege ontslag gevraagd als bur gemeester van deze gemeente. sterk gezwollen. Zeer ernstig laat zich de toestand aanzien te Emmenbrücke, waar de kleine Emme als een wilde bergstroom naar de Ress stroomt. In het Kanton Freiburg hadden hevige onweders plaats. De bliksem is ingeslagen in drie hofsteden, die zijn afgebrand. Een vrouw die door den bliksem was bedwelmd, kon nog op het nippertje uit haar bran dende woning worden gered. In de wijnbouwstreek Neuenburg werden door hevige onweders boomen ontworteld en woonhuizen overstroomd. EXPLOSIE BU PARIJS Raadselachtig misdrijf te Le Vésinet In de Parijsche voorstad Le Vésinet is, tengevolge van een ontploffing, een villa van drie verdiepingen ingestort. Een juffrouw van omstreeks veertig jaar werd tusschen de puinhoopen gevonden. Zij was doodelijk gewond, doch kon nog een paar woorden spreken, alvorens te sterven en verklaarde, dat zij het slacht offer was geworden van een moordaanslag. Daar de politie bij haar onderzoek in deze zaak inderdaad tot de ontdekking kwam, dat de vrouw herhaaldeiljk is be dreigd, speurt zij thans naar personen, die er belang bij gehad kunnen hebben, haar te doen verdwijnen. APOSTOLAAT TER ZEE. District Den HaagScheveningen. Deze week bereikte ons de blijde tijding dat Zijne Exc. Dr. W. Babinsky Gezant van Polen het Beschermheerschap van •het „Apostolaat ter Zee" district Den Haag- Scheveningen heeft aanvaard. Dit is wel het beste bewijs van zijn warme sympathie en waardeering voor het Apostolaat; dat getoond heeft, onmisbaar te zijn. Zijne Ex cellentie heeft ook met vreugde kennis ge geven, de inauguratie van het R. K. Zee manshuis, Visschershavenweg 25, waarvan de officieele opening voor 20 Juli plaats vindt, met zijne hooge tegenwoordigheid te willen opluisteren. Vervolgens zal Hoofd-Aaknoeenier Ko lonel J. J. Noordman als het hem eenigs- zins mogelijk is, de plechtige opening bij wonen tot werkelijke vreugde van het Be stuur en de Zeevarenden. Deze figuur die de kracht van den Noorderwind in zich draagt, kon niet anders dan zijn adhaesie in de zeilen blazen. Ten slotte vermelden we met groote vol doening dat 'n groep Graalleden, bezield met grooten ijver, ons werk daadwerkelijk zal steunen door hare krachtige propagan da en liefdevolle toewijding. Wie het zielenheil van de R. K. Zeevaren den ter harte gaat, vergete niet het giro nummer 259116, van den Penningmeester L. Warnars, Fred. Hendrikplein 46. De Sterre der Zee zal U hiervoor gewis haar geleide schenken tot gij in veilige haven beland zijt. R. K. BOUWVAKARBEIDERS BIJEEN. Jaarvergadering te Utrecht. Onder voorzitterschap van den heer H. Andriessen hield de R. K. bouwvakarbei dersbond zijn algemeene vergadering in het parochiehuis van St. Monica te Utrecht. In zijn openingswoord schetste de voorzitter den toestand van den bond in het voorbije jaar. In 1934 verloor de organisatie 856 leden, zoodat zij op 1 December 1934 in de 521 afdeelingen nog 27.351 leden telde. Gezonder is de financieele toestand van den bond. Het afgeloopen jaar noteerde een voordeelig saldo van 58.000, waarbij men rekening moet houden met het feit, dat 49.000 in de werkloozenkas werd ge stort om het tekort aldaar te dekken, dat ontstaan is door de groote werkloosheid en de te geringe subsidie. In 1934 werd 1.500.000 aan werklooze leden uitgekeerd. Een verblijdend teeken was, dat bij acties voor geregelde arbeidsvoorwaarden soms de werkgevers om regeling vroegen en daar op aandrongen, wijl zij zagen, dat door de volslagen -regelloosheid een ongebonden heid was ontstaan, welke tot onhoudbare toestanden voor patroon en arbeider leidde. In dit verband mag de aandacht geves tigd worden op het ontstaan van tal van patroonsafdeelingen in Noord-Brabant. Vele van deze afdeelingen konden, indien zij slechts positief wilden, aan regelingen meewerken. Deze werkgevers dienen te begrijpen, dat het van zelf niet gaat en dat de zoo veel genoemde consument hierdoor van prijzen profiteert, welke eenvoudig ver bijsterend en voor de producenten ruïneus zijn. Somberder taal sprak voorzitter Andries sen, toen hij de werkloosheid onder de leden aanroerde. En nog steeds komt er geen verbetering. De eerste vijf maanden van dit jaar was de werkloosheid onder de leden niet minder dan 48 procent, tegen over een gemiddelde van 37 procent over hetzelfde tijdvak van 1934. Zóó zal men toch moeten begrijpen, dat er verzet groeit bij de arbeiders- en pa troons-organisaties tegen de werkverschaf- fingspolitiek der regeering. Deze is er wel op gericht, de werkloosheid te bestrijden, maar die leidt noodwendig tot het ontne men van werkgelegenheid aan de beoefe naren van het bouwbedrijf. Er moert een oplossing gevonden wor den. En deze kan er komen, als de betrok ken minister zich met de organisaties van patroons en arbeiders wil verstaan en zon der vrees is, om bepaalde methodes los te laten: Nog deed de voorzitter mededeeling van een schrijvèn van den minister van Sociale Zaken, bevattende de mededeeling dat de Ned. Bond van Schildenpatroons geen deel wil nemen aan de vorming van een be- drijfsraad. Tevens vroeg.de minister, wie van de R. K. Bouwbakarbeiders in den te stichten bedrijfsraad zal zitting nemen. De jaarstukken werden goedgekeurd, waarna een aanvang werd gemaakt met de bestuursverkiezing. In plaats van de heer P. v. d. Gulik uit Utrecht, die zich wegens ziekte niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer M. S. v. d. Camp, uit Eind hoven. De overige vijf bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen. Van de ingekomen voorstellen waren de meeste kwesties van internen aard. Uit voerig werd gesproken over een voorstel, om de salarissen der hoofdbestuurders te verlagen. Op voorstel van het bondsbestuur werd de zaak ter afdoening gegeven aan een commissie, bestaande uit vier niet-ge- salarieerde bondsraadsleden, twee gesala rieerde bondsbestuurders en één lid van het R. K. Werkliedenverbond. „Msb." LICHTING 1938. 24.305 gewoon dienstplichtigen. BU O. ie bepaald, dat van de voor in lijving aangewezen personen der lichting 1936 bestemd worden tot gewoon dienst plichtige 24.305, van wtie 1121 voor de zeemacht. Werkverschaffing te Haarlem. B. en W. stelden voor: a. het maken van een wegbaan, ter lengte van 5000 meter, in de prise d'eau der gemeentelijke duin waterleiding (liggende in de gemeente Bloemendaal)b. het maken Van een weg baan bij het pompstation van dit bedrijf en c. het beplanten van den duintop nabjj den watertoren. Dit werk kan in werk verschaffing worden uitgevoerd en de kos ten bedragen 38.450. De heer Castricum (R.-K.) verklaarde zich tegen het voorsteL Er moet niet steeds worden overgegaan tot het uitvoe ren van werk in werkverschaffing. De beer Peper (comm). sloot zich hierbij aan. De heer Groenendaal (S.-D.) is er zich van bewust, dat de aanleg van den weg niet noodzakelijk is; daarom kan hij zich er mee vereenigen, dat het werk in werk verschaffing wordt uitgevoerd. Spi. hoop te, dat B. en W. ook normale werk zullen laten uitvoeren. De heer van Dam (VD.) merkte op, dat het een gevaar is, alle werken in werkver schaffing te laten uitvoeren. Het werk, in het voorstel genoemd, behoeft niet uitge voerd te worden. Daarom is het toe té juichen, dat werkloozen kunnen werken. De heer Kuiper (R.-K.) bestreed zijn fractiegenoot, den heer Castricum. Er moet getracht worden, werk te zoeken. De in het voorstel genoemde werken zijn ge kozen, om aan werkloozen werk te geven. Voor de betrokkenen en hunne gezinnen is dat van groot gewicht. Wethouder Van Liemt herinnerde er aan, dat de heer Castricum zich voor de zooveelste maal tegen werkverschaffing heeft verklaard. Hij moet echter weten, dat hy thans gevochten heeft tegen wind molens. Gezocht is naar werkverschaffing en daarin zijn B. en W. geslaagd. Als het voorstel niet goedgekeurd wordt, blijft de toestand ongewijzigd, behoudens dan, dat werkloozen niet aan het werk gezet kun nen worden. Het voorstel werd met 33 tegen 3 stem men goedgekeurd. JU. R CrL" DE HEFFING OP BOTER. De beffing op boter en de vervoerver- gunming voor buitenlandsche boter is voor de volgende week weder vastgesteld op 1.—. De oommissienoteering voor Nederfand- sche boter is heden vastgesteld op 43 cent. FINANCIëN EN ECONOMIE Extra Tentoonstelling-strem naar Brussel. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, betreffende een extra tentoon stel lingstre in tegen speciaal tarief op Zon dag 14 Juli naar Brussel. Postkantoor te Pijnacker. Onder groote belangstelling heeft de heer R. Datema, beheerder van het post kantoor, zijn 25-jarig jubileum bij de P. T. T. gevierd. FRANSCH DISCONTO VERLAAGD Tarief gebracht van 5% op 4% De Bank van Frankrijk heeft haar dis-j conto verlaagd van 5 tot 4 De rente voor voorschotten op dertig dagen tegen onderpand van kort staatspapier is even eens van 5 tot 4 verlaagd. De beleenings- rente op effecten en de rente voor voor schotten tegen onderpand van edel metaal blijven ongewijzigd. RECHTZAKEN OPIUM EN VALSCH GELD Tegen ambtenaar 9 jaar geëischt Voor de rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag een negental verdachten terecht gestaan wegens het verkoopen van opium en het uitgeven van valsche bankbiljetten van 100. Onder hen was een ambtenaar der registratie te Rotterdam. Tegen den ambtenaar eischte het O. M. negen jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, tegen de verkooper der opium zes maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, tegen den heler, die te vens met valsch geld clandestiene zaken in opium had gedaan, twee jaar, en tegen twee lieden, die valsch geld hadden uitge geven, resp. één en twee jaar. De rechtbank zal 18 Juli uitspraak doen. Óo-"' voOt?>

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6