UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS WILT U IETS WETEN? STOOMVAARTBERICHTEN Hoe de bedelaarsfamilie feest vierde VRIJDAG 5 JULI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD. - PAG. 13 ALPHEN AAN DEN RIJN Uitslag aanbesteding. Door den archi tect W. Brouwer alhier, werd gisteren aan besteed het bouwen van een woonhuis met kantoren alhier. De uitslag was als volgt: Perc. A: W. J. Bergshoeff, Alphen aan den Rijn 6490, J. Tromp, Alphen aan den Rijn 6697, Gebrs. J. en J. A. Bons en Gebrs. v. Wijk, Alphen aan den Rijn 6970, C. v. Beek en J. Postma te Loenen a. d. Vecht ƒ7086, A. v. Dam, Alphen aan den Rijn 7093, Gebrs. v. Bodegraven, Boskoop ƒ7230, W. v. Egdom, Alphen aan den Rijn 7289, L. Schroder, Wassenaar 7475, W. v. d. Helm, Alphen aan den Rijn 27950, C. J. v. Weerdhuizen, Boskoop 7650, W. v. Diggele, Koudekerk 7850, E. Vink en Zn., Moordrecht/ 7935, J. Vonk, Alphen aan den Rijn 7957, W. v, Beijeren, Alphen aan den Rijn 8055; C. de Raat en J. Tolk, Alphen aan den Rijn 8175, Gebrs. v. Duyn, Katwijk aan Zee 8299. L. v. Beusekom, Alphen aan den Rijn 9450. Perc. B: A. v. d. Snoek, Alphen aan den Rijn 726, H. Hoogendoorn, Alphen aan den Rijn 741.70 H. M. v. Keeken en H. Bauer, Alphen aan den Rijn ƒ785.50, W. v. Diest, Alphen aan den Rijn 794. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers. Aanrijding. Gisteren werd het gespan van den groentenhandelaar B. aangereden door een vrachtauto, beladen met hooi. De bestuurder, J. P. uit Noorden, reed door. De wagen werd aanzienlijk beschadigd. Gevestigd: van Hazerswoude D. van pijk, dienstbode, Gnephoek 66 Noord- wijk: A. van der Meij, huishoudster, Brit- tenruststr. 2 Bodegraven: wed. A. For tuinVerhoef, Noordeinde 87 Zwammer- dam: W. E. Verhoef, Groeneweg 38 Zwammerdam: J. Blom, bakker, Vinke- buurt 48 IJsselmonde, J. Staat, echtgen. van G. J. Moerkerken, Heerenweg 35 Bodegraven: B. van Beek, dienstbode, Oudsh.weg 84 Rotterdam: kinderen Hak ker, Raadhuisstr. 44 Nigtevecht: W. en M. Visser, doe Langestraat 3 Hazers woude, W. van Tol, dienstbode, Noordein de 50 Essen, C. Franke, boerenknecht, Hoorn 115 Sint-Maarten, C. Zutt, echtg. van A. de Jong, de Langestraat 5. Vertrokken: naar Amersfoort G. v. Niedek Andijk: F. Meere Oegstgeest: Wed. P. WesterbrinkWirtz en gezin Schiedam: Th. H. te Beest en echtgen. Zandvoort: M. Jaschinsky Mijdrecht: J. Rademaker Bodegraven: C. van der Sluis 'sGravenhage: H. Vroom Nieuw koop: P. M. Zevenhoven. Geboren Eijmert z. van J, C. van Teij- bngen en T. Doeland Evert z. van A. C. Wiemand en A. Uithol Cornelia d. van J Spaan en G. van Delft Trijntje Alida d. van Barthoolomeus Goudkuil en H. J. Knopperts Elisabeth Maria Theresia d. van A. Klarenbeek en M. A. Dongelmans Jan z. van J. Oskam en M. Nieuwenhui- zen Jacoba Adriana d. van J. Oskam mi A. Verweij. Getrouwd: R. G. Oppelaar 26 j. we nende te Koudekerk en D. van Leeuwen 25 jf A. C. Bourquin 31 j. wonende te 's Gravenhage en T. van der Ende A. Henny 27 j. en N. Hesseling 24 j. Overleden: Margaretha Antoinetta Hendrika 73 j. gehuwd met J. van der Laarse Hinderkien Muller 48 j. geh. met A. Moraal Evert Idelenburg 71 j. wedr. van D. van der Toorn Dominicus Johan nes van Gelder 81 j. geh. met A. Henster man. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Vaandelwijding van St. Deus Dedit en St. Willibrordus. Konden wij op Sacra mentszondag 1.1. rèeds in onze parochiekerk de beide nieuwe vaandels bewonderen van den Land- en Tuinbouwarbeidersbond St. Deus Dedit en van den Fabrieksarbeiders- bond St. Willibrordus, a.s. Zondag zullen deze twee vaandels plechtig hun kerkelijke wijding ontvangen. Alsdan zullen zij onder afroeping van Gods zegen en met een toe passelijk woord van den geestelijk advi seur aan beide vereenigingen worden uit gereikt. Deze plechtigheid zal plaats vin den des avonds om half acht onder het Lof. Moge den Land- en Tuinbouwarbeiders bond St. Deus Dedit en den Fabrieksarbei- dersbond St. Willibrordus onder hun mooie vaandel steeds 'groeien en toenemen aan in nerlijke kracht! NIEUWKOOP Geboren: Adrianus Johannes z. van J. A. Vianen en M. Leliveld. Getrouwd: D. Klerks 29 j. en M. J. Eijs 28 j. NOORDEN v Personalia. De heer J. Th. Hakkeling alhier, werkzaam op de gemeente-secreta rie van Reeuwijk, behaalde gisteren te 's Gravenhage het diploma voor de gemeen te-administratie, ZWAMMERDAM GEMEENTERAAD De Raad heeft gisteren herstemming ge houden over het voorstel der Financieele Commissie, om op de begrooting voor het dienstjaar 1935 alsnog een post van 80 uit te trekken voor subsidie aan bijz. be waarscholen, berekend ad 2 per leerling en per jaar. Het voorstel der Commissie werd aange nomen met 3 tegen. 1 st;. tegen weth. van Muiswinkel. Besloten werd deze post te dekken uit „Onvoorziene Uitgaven". ZOETERWOUDE Werkloosheid. Gedurende de maand Juni j.l. werden bij het agentschap der ar beidsbemiddeling alhier 95 aanvragen van werkzoekenden ingeschreven. Door bemid deling van den agent kon een persoon worden geplaatst. Op het einde der m^and stonden nog 52 werkzoekenden ingeschre ven. Aan steun wordt nog ongeveer 200 p. week uitgekeerd. De hooikeur. Door B. en W. is aan de hooikeurders in deze gemeente eervol ont slag verleend, wegens reorganisatie van den hooikeur. In overleg met het bestuur van de Onderl. Brandwaarborg Mij. alhier hebben B. en W. besloten, bij wijze van proef, met den hooikeur te belasten den vanwege genoemde Brandw. Mij. aangewe zen persoon, den heer N. Overdevest, Noordbuurt alhier. De kosten zullen worden gedragen voor 25 pet. door genoemde Brandwaarborg Mij. en voor 75 pet. door de!' gemeente. Herwonnen Levenskracht. Aan de plaatselijke vereeniging „Herwonnen Le venskracht" is vergunning verleend tot het houden van een bloempjesdag op Zondag 14 Juli a.s. Een ieder koope een bliempje. Pater Jos. Creyghlton. Naar de Rom. corr. van de „Tijd" ver neemt, is pater dr. J. Greyghfon S.J. be noemd tot professor in het kerkelijk recht aan de Gregoriaansche Universiteit. 200 „Kijk eens, oome". „Wat is er, vent? Ja, mooi, hè". „IJsco, oome". „Ja, mooi wagentje, en er staaf een mooie man bij". „Jantje graag ijsie lust, oome". „Zoo vent. En wat heeft die man een mooie pet op". „Krijgt Jantje IJsco van...." „Kijk eens naar de mooie pet van die man". „Ompie, krijg ik een ij...." „En dan dat hondje onder den wagen. En kijk, daar komen soldaatjes aan". „Oome, Jantje zoo graag...." „Straks gaan ze muziek maken en...." „Bèhèhèh, bèeeeeee. „Ojee, nu hebben we al muziek. Hier, houd maar gauw stil. Ik zou zeeziek wor den van dat geblèr, en daar is het veel te warm voor". Vrienden, denkt nu eens dat u oompie zijt en ik Jantje; want het begint er waar lijk op te lijken. Maar blijft uw rol tot het eind toe volhouden. Ik zou niet graag wil len dat u zeeziek werd en u kunt mijn droefheid toch ook niet langer aanzien?? Father LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn, postrek. 120937. U kunt ons ook helpen door ons geld te geven tegen rente zoolang u leeft. Later wordt het geld gebruikt voor arme stu denten. Vraag: 1. Waar ligt het plaatsje Sot- tegem (België)? Hoeveel K.M. van Brus sel? 2. Moet ik voor België een bewijs voor de fiets hebben? 3. Waar kan ik, indien, noodig, een kaart krijgen voor de Prov. wegen in N.-B.? Antwoord: 1. Sottegem ligt op het kruispunt GentAalstGeeraerdsbergen Oudenaarden, 40 a 50 K.M. van Brussel. 2. Voorloopig tot 15 November kan men zonder douanekaart de Belgische grens pas- seeren. 3. Een wegenkaart voor N.B. kunt u gratis bekomen bij dempeersten rijksont vanger van de plaats, welke u passeert. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Leiden naar Heinenoord? Antwoord: Leiden, Voorschoten, Rijs wijk, Rotterdam, Charlois, Zuidhoek, Rhun, Heinenoord. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Ter Aar naar Hilversum? Hoe veel K.M.? Antwoord: Ter Aar, Nieuwveen, Wil- nis, Loenen, Oud-Loosdrecht, Hilversum. Afstand 30 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Boskoop naar Oudorp en terug over den Moerdijk naar Boskoop? Hoeveel K.M. en welke ponten moet ik passeeren? Antwoord: Boskoop, Moordrecht, Rotterdam, Charlois, Rhoon, Hoagvliet, Spijkenisse, Heen vliet, Hellevoetsluis, Mid- delharnis, Sommelsdijk,, Dirksland, Melis sant, Stellendam, Goedereede, Oudorp. Af stand' 60 K.M. Overvaren van Hellevoet- sluis naar Middelharnis. Terug zelfde route tot Middelharnis en vervolgens: Nieuwe Tonge, Ooltgensplaat, Dinteloord, Klun- dert, Moerdijk, Willemsdorp, Dordrecht, Zwijndrecht, Rijsoord, Rotterdam, Moer- capelle, Boskoop. Afstand naar Oudorp 80 K.M. Terug 106 K.Mr Vraag: Welke is de-kortste weg van Nieuwveen naar Pijnacker? Hoeveel K.M.? Antwoord: Nieuwveen, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Benthuizen, Zoeter- meer, Pijnacker. Afstand 34 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Leiden naar Haps? Hoeveel K.M.? Moeten wij nog veren, tollen of bruggen passeeren. Zoo ja, welke en wat zijn de kosten hiervan? Antwoord: Leiden, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, Jutfaas, Vreeswijk, Vianen, Cu- lemtoorg, Gldermalsen, Zalt-Bommel, Hedel, 's-Hertogenbosch, Heeswij k, Veghel, Uden, Volkel, St. Hubert, Haps. Afstand 141 K.M. Met veren heeft u op deze route niets te niaken. Of er tollen of tolplichtige brug gen zijn, kunnen we niet zeggen. Vraag: Welke is de kortste weg van Oudewetering naar Vreeland? Antwoord: Oudewetering, Leimui- den, Mijdrecht, Wilnis, Loenen, Vreeland. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Zoeterwoude naar Nederwetten? Hoe veel K.M.? Antwoord: -Zoeterwoude, Hazerswou de, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Culemborg, Geldemal- sen, Zalt-Bommel, Hedel, Den Bosch, St Michielsgestel, Schijnd'el, St. Oedenrode, Son, Nderwetten. Afstand 130 K.M. Vraag: Welke is_ de mooiste weg per auto van Leiden naar Meersel Dreef? Hoe veel KM.? Welke zijn de mooiste beziens- wardigheden? Antwoord: Wij weten dit plaatsje niet te liggen. Kunt u ons niét een nadere aan duiding geven? Vraag: Hoe duur kost een bewijs van Nederlandschap? Hoe lang is het geldig? Mag men de fiets ook vrij meenemen naar België? Antwoord: Een bewijs van Neder landschap kost 2.50. Het is vijf jaar gel dig. De fiets mag vrij meegenomen worden naar België. Vraag: 1. Kan een speler, die lid is van een neutrale voetlbalvereeniging tevens lid zijn van een Katholieke voetbalvereeni- ging? 2. Zoo niet, hoeveel weken moet hij dan lid zijn van een Katholieke vereeniging om een wedstrijd mede te spelen? 3. Hoeveel wedstrijden moet men hebben gespeeld, om met een promotie-wedstrijd mede te spelen? 4. Is een wedstrijd geldig als er een per soon in meespeelt, die lid is van een neu trale vereeniging? 5. Kan het bestuur van den DJH.V.B. in zulke gevallen toestemming geven om die personen te laten meespelen? 6. Wat is het juiste adres van het bestuur van den D.H.V.B.? Antwoord: le. Een actief speler van een neutrale vereeniging kan en mag géén actief speler zijn van een erkende katho lieke voetbalvereeniging, daar de reglemen ten van den D.H.V.B. en I.V.C.B. zulks niet toelaten. 2e. Als een speler zich opgeeft voor éen katholieke vereeniging moet voor hem over schrijving en dispensatie gevraagd worden bij een van de bovengenoemde bonden, het geen het geheele speelseizoen kan geschie den tot ultimo Febr. Over al of niet toe lating beslist de Bond. 3e. Als men toegelaten is als lid (speler) van een katholieke vereeniging moet men minstens vier competitie-wedstrijden in een elftal hébben medegespeeld alvorens gerechtigd te zijn in promotie-of degrada tie-wedstrijden uit te komen. 4e. Een wedstrijd, waaraan een speler uit een neutrale vereeniging deelneemt, kan op verzoek der tegenpartij ongeldig wor den verklaard en wordt opnieuw vastge steld. Voor het laten medespelen van be doelden speler wordt de vereeniging boven dien beboet. 5e. Het Bestuur van den D.H.V.B. kan en mag geen toestemming geven om spe lers uit neutrale vereenigingen mee te laten spelen. Het verbod is reglementair vastgesteld. 6e. Het correspondentie-adres van den DH.V.B. is: de heer G. Kruyver, secr.-pen ningmeester, Prins Hendrikstraat, Zaan dam. V r a a g:' Met welk doel speelt het Dis trict Leiden tegen Volendam? Is dit spe ciaal voor de stad Leiden? Zoo neen, was het dan niet beter een andere plaats te kiezen, waar de belangstelling grooter is dan in Leiden, daar Leiden in dit opzicht zeer ongunstig afsteekt bij omliggende dor pen, althans wat Sassenheim, Lisse, Noord- wijk, Voorhout en Noordwijkerhout be treft. Antwoord: Het lijkt ons van het Districtsbestuur toch niet onjuist gezien om den wedstrijd te Leiden te laten spelen. U zegt zelf: in Leiden is de belangstelling niet groot. Juist daarom, ter wille van- de propaganda, moet er weer eens een behoor lijke wedstrijd op het R. K. Sportpark plaats vinden en wij hopen, dat alle Verenigings besturen hun medewerking willen verlee- nen, om deze ontmoeting op 21 Juli te doen slagen. V r a a g: Welke is de mooiste weg van Noordwijkerhout naar 's-Hertogenbosch? Hoeveel K.M.? Antwoord: Noordwijkerhout, Voor hout, Leiden, Alphen aan den Rijn, Bode graven, Woerden, Kamerik, Harmeien, Utrecht, Jutfaas, Vreeswijk, Vianen, ^Cu lemborg. Buurmalsen, Geldermalsen, Waar denburg, Tuil, Zalt-<Bommel, 's-Hertogen bosch. Afstand 120 K.M. Vraag: a. Welke is de kortste en beste weg per fiets van Alphen aan den Rijn naar 's-Hertogenbosch? Hoeveel K.M.? b. Per auto naar Assen? Hoeveel K.M.? Antwoord: a. Zie antwoord hierboven. Afstand 97 K.M. b. Alphen aan den Rijn, Woerden, Utrecht Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Harderwijk, Nunspeet, Oldebroek, Zwolle Lichtmis, Rouveen, Staphorst, Meppel, Ha- velte, Dieverbrug, Hijkersmilde, Boven- smilde, Kloosterveen, Assen. Afstand 204 KM. Vraag: Wij wonen in Leiden, doch be- hooren kerkelijk onder Zoeterwoude. Ko men wij, wanneer de St. Petruskerk is afgebouwd, onder deze kerk te behooren? Antwooord: Van een wijziging in de parochiale indeeling is ons niets bekend. V r a a g F. J. te V. inzake opzegging van dienstbetrekking. Antwoord: Uw dochter moet de maand Juli uit blijven. Vraag P. v. cL L. te B. inzake ongeval in dienstbetrekking. Antwoord: Bij voorgeschreven opna me in het ziekenhuis is mevrouw verplicht de vervoerkosten te betelen. Het loon gaat door „gedurende een betrekkelijk korten tijd", in dit geval kan met een week salaris volstaan worden. Vraag inzake plakzegel op een kwitan tie, waarvan het bedrag door de omzetbe lasting boven de ƒ10.stijgt. Eveneens voor rembours. An'twoord: De zegelwet schrijft voor, dat een zegel van ƒ0.10 verplicht is voor elk bewijs van betaling boven de 10. In beide gevallen is een zegel van een dub beltje verplicht, omdat het 'betreft een be wijs, dat meer dan 10.is betaald. Vraag: Hoeveel oudersdomsrente, trekt iemand, als van zte 14e jaar voor hem ge plakt is. Antwoord: Dat hangt af van de waar de der geplakte zegels. Wanneer geregeld doorgeplakt wordt, kan de rente op 65- jarigen leeftijd ongeveer 6.per week bedragen. Vraag: Wat is het verschil tusschen op- en aanmerkingen? Antwoord: Beide beteekenen vrij wel hetzelfde. Een aanmerking is vaak een op merking in afkeurenden zin. Op de Dinsdagen 9 en 16 en de Donder dagen 11 en 18 Juli geen gelegenheid tot het verkrijgen van mondelingen juridische inlichtingen. De eerste gelegenheid is dus Dinsdag 23 Juli a.s. van 34 uur. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND CHR. HUYGENS (uitr.) pass. 3 Juli te Perim. ENGGANO (thuisr.) arr. 4 Juli te Genua. POELAU ROEBIAH (thuisr.) pass. 2 Juli Perim. POELAU LAUT (thuisr.) vertr. 2 Juli van Singapore. J. P. COEN <uitr.) vertr. 3 Juli van Be- lawan. z KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. BENNEKÖM (uitr.) arr. 2 Juli te Corral BODEGRAVEN (thuisr.) arr. 2 Juli te Balboa. BODEGRAVEN (thuisr.) vertr. 3 Juli van Cristobal naar Curaga. COLOMBIA (toeristenv.) arr. 4 Juli te Stockholm. DEUCALION arr. 4 Juli van Barcelona te Genua. HERMES vertr. 4 Juli van Patras naar Piraeus. IRENE arr. 4 Juli van Alicante te Ma laga. ORPHEUS vertr. 4 Juli van Olhao naar Malaga, KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. BONTEKOE vertr. 2 Juli van Batavia naar Mauritius. SWARTENHONDT arr. 3 Juli van Bata via te Port Natal. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. DELFTDIJK vertr. 1 Juli van Vancou ver naar Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMPO (uitr.) arr. 4 Juli te Southampt. SIBAJAK (uitr.) vertr. 4 Juli v. Colombo STOOMVAAR MIJ. OCEAAN. PEISANDER Java-Amsterdam, vertr 1 Juli van Colombo. PERSEUS vertr. 2 Juli van Taku Bar naar Rotterdam. door P. G. HDCKS. (Historisch). „Zeg", zei vader op 'n mooien Junimorgen tegen me, „je kon wel eens even naar het land gaan om wat aardbeien te plukken". Het „land", dat vader bedoelde, warert eenige akkers, die langs 't Kerklaantje lagen, een nogal druk begaan binnenpad, als je van Leiden over Leiderdorp langs genoemd Kerklaantje naar Hoogmade en dan verderop 't Lageland in wil. Dat Lageland met zijn boerenbevolking was in mijn jongen tijd een waar paradijs voor de Leidsche bedelaars. Op sommige dagen kon je ize er bij heele zwermen zien heentrekken om de bewoners aldaar met hun bezoek te vereeren. Terwijl ik nu zoo met mijn piukkerij bezig ben, waren er al heel wat van die lui 't „Laantje" langs gegaan. Nu was 't een poosje stil geweest, maar opeens hoor ik weer klompgeklap. Er was weer iemand in aantocht. Maar ook van den anderen kant hoorde ik iemand aankomen en nu wilde het toeval, dat die twee elkaar ontmoetten precies tegenover de pleek waar ik me be vond. Het kreupelhout, dat langs 't Laan tje groeide en 't hooge riet in de sloot maak ten, dat ze mij niet konden zien. Die twee schenen elkaar te kennen, want beiden stonden stil. En nu hoorde ik vrouwen stemmen in leelijk plat Leidsch zeggen: ,Morrege, Mie, kom je nou al terug? Zoo vroeg?" „Wel ja, meid, ik moet wel". „Motte? Waarom?" „Kijk, hou je nou es van de domme! Je weet ommers toch wel, dat me zoon van daag gaat trouwe met Kaatje van manke Mie?" „Ikke? Wel nee, mensch! Daar weet ik geen steek van of! Gut, wat je zeit! Daar sta ik nou effetief van te kijke! Ik docht, dat ie nog 'n vrije jonge was!" „Ja, hoor, vandaag trouwt ie! En nou ben ik nog effetjes gauw na Oma (Hoog made) geweest om daar me klantjes of te loope. Ik most 'n paar cente hebbe voor vandaag, dat snap je". „Maar waarop trouwt ie dan? Hij heit ommers maar weinig op de fambriek!" „Daar gaat ie niet meer na toe. Ik heb 'era de Veene (Roelof ar endsveen) en de Repetering (Rijpwetering) gegeve, die brengen 'em iedere week 'n dikke zeshon derd centjes op". „Nou, en wat mot jij dan?" „Ikke? Wel mensch, ik ga bij der in en dan zei ik 't es p rob eer e op Zoeterwou en Stompik (Stomp wijk). Dat benne ook goeie buurte, mot je rekene! Maar nou mot ik vort, hoor! Ik zou al me tijd verklesse. Dag Ka!" „Dag Mie. Veuls plezier, hoor!" En ze klotsten verder. De eene op Leiden aan om 't hooge houwelijksfeest te vieren van haar zoon; de andere 't Lageland in om de boeren in haar hand te laten kijken voor 'n cent. De vrouw, die mild als 'n koningin, be schikte over 'n heele landstreek en die bij wijze van huwelijksgift wegschonk aan haar zoon, had ik aan haar stem herkend. Iedere week "kwam ze ook bij ons aan om een kleinigheid te vragen. Dan deed ze de deur open van vaders wèrkplaats, die aan de straat uitkwam en op temenden toon klonk 't dan: „Morrege baassie! 't Arme vrouwtje, assieblief!" Vader wist, wat die groet beteekende en gaf haar dan een aalmoes. „Dankie, baassie! God loon je, hoor man!" En dan met den rug van haar rechterhand haar neus afvegend, klotste ze verder. Ze zag er altijd nogal helder uit en daar om kon ik, thuisgekomen met mijn aard beien, niet nalaten vader te vertellen, wat ik op 't Laantje gehoord had. „Als ze de volgende week komt, zal ik haar er eens naar vragen", sprak vader. Maar op den dag, dat we haar verwacht ten, kwam ze niet en verscheen in haar plaats een lange jonge man, schunnig ge kleed. „Morrege, baas! Mag 'k een kleinigheidje, assieblief t?" Vader keek op van zijn werk. „Wat wil'je, vrind? Een aalmoes? Kan je niet werken? Of heb je geen werk?" „Ik heb gewerkt tot verleje week toe op de fambriek. Maar ik ben der afgegaan. want me moeder, die altijd hier komt, is ziek en nou loop ik voor haar. Ze heit an ders niks geen inkomme". „Je moeder ziek! Neen, maat, dat is niet waar. Je moeder is niet ziek. Jij bent ver leden week getrouwd en nu heeft ze van jou een bedelaar gemaakt door jou de Veenen en de Repetering te geven. Durf eens te zeggen, dat ik 't mis heb?" Enhoe weet.... u dat?" stotterde hij verlegen. „Hoe ik dat weet? Dat is mijn zaak. Maar ik weet nog meer en dat is, dat je van mij nooit 'n rooien cent zal krijgen. En nu wensch ik je goeien morgen". Beschaamd verliet hij de deur en ging verder. Een jaar later. Maskerade was het in Leiden. Philips de Schoone hield zijn luisterrijken ommegang door de straten der stad, die overal feeste lijk versierd waren. Van heinde en ver was men toegestrbomd om van al die pracht en praal getuige te .zijn en 's avonds de schitterende illuminatie te bewonderen. Ook vader en ik waren gaan kijken en bevonden ons 's avonds tus schen een groote menschenmassa op de Breestraat, toen we een vrouw hoorden vragen: „Zeg, Jan, zou je nog graag 'n hap- pie lustte? En jij, moeder, jij misschien ook?" „Luste? 't Zei wel waar weze! Of ik! As 'k maar cente had! Maar ze benne op. Ik hoef ter niet an te denke". „Ik heb anders nog wel 'n paar duppies!" Die laatste stem kwam me bekend voor. Ik keek om en daar zag ik mijn bedelaar ster van 't Kerklaantje met zoon en schoon dochter achter ons. „Hoeft niet moeder! Ik trakteer jullie. Ik heb cente", zei de jonge vrouw. „Jij!" riepen moeder en zoon tegelijk. „Hoe ben je daaran gekomme?" „Wel, ik 'ben daaruit ommers effe na huis geweest om na de kleine meid te kijke, of ze nog sliep en toen docht ik zoo bij mezelve: ik most wat veere uit het bed hale en die verkoope, dan konde we voor die paar cente nog es lekker lol hebbe. Nou da.t héb ik toen maar gedaan en nou heb ik tachtig centjes in me zak. Dit hoor ende greep Jan z'n vrouw beet en hoste met haar over de straat. „Jij ben nog es een wijfie! Jij ben nog es een wijfie!" schreeuwde hij al dansende. „En nou n' spatje! Jullie ieder 'n zoet slokke en ik 'n paar borrels klare!" 's Anderendaags zag ik Jan de dorps straat doorkommen en bbij de kerk links om slaan om de boeren in 't Lageland te gaan vertellen, dat het „studentenfeest" erg mooi geweest was, maar dat hij er haast niks niemendal van gezien had, om dat hij haast den heelen dag in huis had moeten blijven bij zijn ouwe moeder, die „gistere o zoo naar was en as 't zoo most blijve, wel heel gauw zou sterreve".

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13