DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE POSITIE DER KATHOLIEKEN IN FRANKRIJK NIEUWS 26ste Jaargang ZATERDAG 29 JUNI 1935 No. 8153 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 V GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent pet regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Een zeer aantrekkelijk .geschrift. Zooals wij berichtten, is gisteren aan de Technische Hoogeschool te Delft gepromo veerd tot doctor in de technische weten schap ir. Fehmers, adjunct-directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit te Leiden. Wij hebben reden, om ons te verblijden over deze promotie en er de bijzondere aandacht op te vestigen. Die reden is gelegen in de verklaring, welke gisteren gegeven werd door den promotor prof. dr. J. Veraart. Door het overlijden van den eerst aangewezen pro motor wijlen prof. dr. Volmer was prof. Veraart de „promotor" van de bedrijfsor ganisatie in ons land promotor gewor den van den nieuwen doctor in de tech nische wetenschap, wiens proefschrift „Kerngedachten uit de interne bedrijfsor ganisatie" gebaseerd is op de solidaristi sche philosophie of solidaristische socio logie. De promotor verklaarde in zijn geluk- wensch aan den gepromoveerde, dat deze in een „zeer aantrekkelijk geschrift" „een moeielijke en voor de samenleving hoogst belangrijke stof heeft aangevat", en dat degenen, die willen opbouwen een solida ristische maatschappij, noodig hebben be drijfsleiders van de kwaliteiten van dr. ir. Fehmers, die hun hulpmiddelen verschaf fen, om concreten inhoud te geven aan het solidarisme, om het solidarisme te kunnen fundeeren in de practijk. Inderdaad dat is de groote beteekenis van het proefschrift, waarop de heer Feh mers is gepromoveerd, dat hij vele „kern gedachten" en óók vele gedachten, van bijkomstigen maar eveneens van groote practische beteekenis, heeft gegeven en aan de hand van de practijk toegelicht gedachten, die een hoogst nuttige leid draad kunnen zijn voor allen, die het so lidarisme in practijk willen brengen, in practijk moeten brengen, als christe nen, als katholieken. Het proefschrift 350 bladzijden groot! behandelt niet de solidaristische be drijfsorganisatie in haar geheel, wat buiten de bedoeling van den schrijver lag. Dit terrein betreedt hij hier en daar ter loops. Zijn opzet is: de verwezenlijking van het solidarisme in'de interne be drijfsefficiency, beschouwd van den t e c h- n i s c h-oeconomischen (niet speciaal van den financieel-oeconomischen) kant. En met een veelzijdigheid van kennis en ervaring, met een bewonderenswaardige belezenheid zich uitend in héél veel ci taten behandelt de schrijver zijn stof. Wij beoogen niet, in een kort bestek een dit werk waardige bespreking te geven slechts een enkel citaat uit het boek, waarin o.i. de geest, de mentaliteit, die den schrijver leidt, wordt getypeerd. Op blz. 55 noemt hij „een beweegreden, een eigenschap die in de bedrijfskunst niet kan ontbreken". En hij vervolgt dan: „Deze onmisbare factor toont in ver schillende uitingen en vormen: huma niteit, billijkheid, sociaal gevoel, kameraad schap, zelfverlochening, bereidwilligheid, offervaardigheid. Die factor kan slechts met één naam goed worden weergegeven, en het is noodig, deze, tegen de gewoonte in, onverbloemd uit te spreken. Die onmisbare factor is: het zedelijk handelen jegens den medemensch, dat zich typeert in: de naastenliefde!" „In een bedrijf is de naastenliefde (waarbij de rechtvaardigheid veronder steld wordt) zoowel een aansporende als een remmende beweegreden". Wij mogen heden volstaan met dit en kele citaat uit het „zeer aantrekkelijk ge schrift". Vermelden wij nog, dat bij de promotie veel belangstelling was uit den Senaat der Technische Hoogeschool en uit vele an dere kringen. GEMIS AAN EEN KATHOLIEKE PARTIJ. De kwestie der „Action Frangaise". Eerstdaags zal bij Gassendi te Parijs ver schijnen: „La France Catholique Illustrée" van de hand van den bekwamen pastoor van de Sacramentskerk van Saint Denys te Parijs, Abbé Sentex. Wij hadden het voor recht een onderhoud te mogen hebben met dezen bekenden schrijver, die op een wenk van hooger hand de huidige positie der Katholieken in zijn werk slechts beknopt weergeeft, terwijl dat juist onze meeste be langstelling had. Wij vonden hem echter bereid over een en ander enkele nadere mededeelingen te doen. Sedert 1904 is de positie van het Katho licisme in Frankrijk buitengewoon moeilijk. Vervolgd worden de katholieken niet, en ook hadden zij in het verleden geen vervol ging te lijden. Wijlen Clemenceau, de groote politicus uit den wereldoorlog, heeft in dertijd uit de rijen der Senatoren gewaar schuwd voor de averechtsche gevolgen die een vervolging der Katholieken in Frank rijk zou hebben met de woorden: „Gun hun de kroon der martelaren niet", wel gedachtig het spreekwoord: „Het bloed der martelijken is het zaad eener nieuwe Chris tenheid". We waren, zoo vertlede Abbé Sentex, om opportuniteitsredenen aan een kerkvervol ging ontkomen, maar de grootste achter stelling werd ons deel. De kerkelijke goe deren werden zonder eenige vergoeding geconfiskeerd, doch de verarmde instellin gen kregen geen enkele steun van den staat. De Loge en bedriegers als een Stavisky hebben bij de onteigening der kerkelijke goederen goede zaken gemaakt, doch de eenvoudige parochianen werden genood zaakt naast hun belastingpenningen voor de godsdienstlooze (vaak anti-godsdiens tige) scholen ook nog hun bijdrage te geven voor de parochiale school en voor het geheele onderhoud der geestelijkheid der parochie zorg te dragen. De scholen van de parochie van pastoor Sentex kosten alleen reeds 20.000 per jaar Er is weinig te doen tegen deze achter stelling. De katholieken hebben geen pleit bezorgers in het parlement en kunnen dus geen actie voeren die tot eenig tastbaar resultaat kan leiden. De „meest katholieke" partij is de „Parti des Democrates Popu lates" waarvan ook priester lid zijn, doch deze partij beijvert zich meer voor de ver wezenlijking van democratische ideeën dan voor de emancipatie der Katholieken, zoo dat praktisch de groote meerderheid der Katholieken in het parlement niet vertegen woordigd is en geen invloed kan uitoefe- Ook op godsdienstig gebied verdeeldheid. Helaas kon zelfs dit achtergestelde Ka tholieke volksdeel in Frankrijk zijn een heid zelfs op godsdienstig terrein niet be waren. Het optreden van de „Action Fran- gaise" heeft nog een scheming onder hen teweeggebracht. De bekwame leiders Leon Daudet en Maurras verkondigden in hun (blad dat evenals de beweging zelf de naam van „L'Action Frangaise" draagt, niet al leen supernationalistische denkbeelden, doch ook de reinste positivisme zooals dat August Comte geleeraard heeft. Evengoed als de kerk zich thans in Duitschland tegen het supernationalisme verzet, heeft zij dat in het midden van het vorige decenium in Frankrijk gedaan, doch hier werd zij gesteund door de bewindvoer ders, onder wie Briand als volkenbonds man zeker uitmuntte. Hierop antwoordde Daudet en Maurres in den felsten pamflet- vorm, waarin aanvallen werden gericht tegen den toenmaligen kardinaal-staats secretaris Casparri en den Nuntius te Pa rijs Mgr. Maglioni, die onder den oorlog, als Nuntius te Bern, naar de meening van Daudet en Maurras zich meer de belangen van het Duitsche dan van het Fransche volksdeel heeft aangetrokken. De beker liep over toen Daudet zijn pamflet: „Le courrier des Pays Bas" publiceerde en Maurras de verbreiding van het verderfe lijke positivisme niet wilde staken. Briand schijnt het kerkelijk verbod, voor de Action Fran g a is e geëischt te hebben als voorwaar de voor het herstel van het Fransche ge zantschap ten Vaticane. De veroordeeling kwam af. Het blad werd op den Index ge plaatst wegens verspreiding van valsche leerstellingen, Nochtans hebben niet alle katholieken met de „Action Frangaise" ge broken. In het geheim wordt zij nog veel vuldig gelezen. Bloeiende katholieke organi saties. Verblijdend is de gunstige ontwikkeling van het vereenigingsleven in Frankrijk. Vooral de jeugd schaart zich onder Chris tus' vanen. De Katholieke Verkenners, de „Scouts de France" behooren tot de aan zienlijke jeugdorganisaties. „Les jeünes ouvriers" de Fransche „J.W." is ondanks drukke socialistische en communistische agitatie tot een grooten bond uitgegroeid. Ook de katholieke pers handhaaft zich goed: „La Croix" heeft ongeveer anderhalf mil- lioen lezers. Dit blad heeft in ieder bisdom een eigen bijblad met zuiver kerkelijke be richten. Door de uitgeverij van La Croix, „de Bonne Presse" wordt o.m. ook uitgege ven een weekblad „Le Pelerin" dat een overzicht geeft van de actualiteiten der week en slechts 30 centimes (3 cents) kost. Zoodoende kunnen zich ook de armste volkslagen op de hoogte van het dagelijksch gebeuren houden, terwijl ze tevens iedere week een godsdienstige opwekking ontvan gen. De hooge kolenprijzen Senaat keurt invoer regeling goed Het komt dikwijls voor, dat een contin- genteeringsvoorstel besproken wordt in de Kamer; meestal worden zij zonder beraad slaging aangenomen. De regeling van den invoer van steenkolen en stikstofhoudende meststoffen echter is van meer belang met alles wat er aan vast zit. De mijnen heb ben met de groothandelaars en de expor teurs besloten voortaan één prijs over het geheele land te vragen. Volgens de heer de Ruiter (R.-K. S. P.) is deze z.g. „Ko- lenconventie" noch van nut voor de mij nen, omdat de afezet niet vergroot wordt noch voor de verbruikers, omdat de prij zen niet omlaag gaan. Spr. vroeg zich af of door een centrale regeling de distribu- tiekosten niet zouden kunnen worden ver minderd. Minister Gelissen (die voor het eerst in deze Kamer het woord voerde) erken de de wenschelijkheid van zulk een cen traal verkoopbureau, maar vreesde, dat het verstarrend zou werken. Indien dit be zwaar ondervangen is, zal de oprichting van zulk een bureau niet lang meer op zich laten wachten. Bevorderd zal ook worden, dat de winsten, die op de kolen gemaakt worden, wat minder aan den tus- schenhandel en wat meer aan de mijnen ten goede zullen komen, zoodat de nutte loosheid van de kolenconventie, zooals de ze door den heer de Ruiter was geteekend, voor een aanzienlijk deel zal worden opge heven. Een meer principieele kant kreeg de zaak toen de heer Blomjous (R.-K. S. P.) als uitgangspunt van zijn rede de stellingen, die onlangs door prof. Cobbenhagen zijn verdedigd, poneerde, n.l. de politiek, die eerst zooveel mogelijk zelfvoorziening na streeft en als complement de in- en uit vier door handelsovereenkomsten regelt. Deze stellingen paste spr. op het onderha vige onderwerp toe en kwam zoo tot de conclusie, dat wij zeer goed zelf de 6 mil- lioen, die aan kolen en stikstofhoudende meststoffen worden ingevoerd, kunnen ver dienen, en dat bovendien door hier zelf meer te produceeren de kostprijs lager zou worden. Hiertegenover wees de Minister er op, dat wij onze uitvoer met goederen moeten betalen, dus door te laten invoe ren. Zou men dus de invoer van kolen en stikstofhoudende meststoffen geheel stop zetten, dan zou men op ander gebied toch weer meer moeten laten invoeren. Zoo komt men niet veel verder. De regeling, die nu is getroffen is niet onbevredigend in vergelijking met de cijfers in de andere landen; integendeel is de productiecapaci teit van de Nederlandsche meststoffenfa- brieken vrij goed bezet. Verdere moeilijk heden werden niet ter berde gebracht en het ontwerp werd z. h. st. aanvaard. Het zelfde geschiedde met het voorstel tot goedkeuring van de op 1 Maart 1934 te Rome tusschen Nederland en Italië geslo ten Handelsovereenkomst. Hierna ging de Kamer voor onbepaalden tijd uiteen. PRIESTERWIJDING VAN EEN CHINEESCHEN OUD-GEZANT Loe Tsjeng Tsjiang tot priester gewijd in de St Andries Abdij te Lophem bij Brugge. In de kerk vam de St. Andiries Abdij te Lophen bij Brugge is gistermorgein te tien uur in tegenwoordigheid van vele kerkelij ke en wereldsche autoriteiten, regeerings- vertegenwoordigers en vertegenwoordigers van het diplomatieke corps, waarbij o.a. den Chineeschen gezant te Brussel, tot priester gewijd de Benedictijner monnik Loe Tsjeng Tsjiang, oud-gezant en voormalig minister-president en minister van Buiiten- landsche Zaken van China. De priesterwij ding geschiedde door Z. Exc. Mgr. Celso Constantino, titulair Aartsbisschop van Théodosia en voormalig gedelegeerde van den Heiligen Stoel in China. Loe Tsjeng Tsjiang, die in Sjanghai gebo ren werd, genoot zijn opleiding aan het Tong Wen College te Peking, een instelling van het Chineesche ministerie van Buiten- landsche Zaken, en was 19 jaar toen hij be noemd werd tot tolk aan de Chineesche le gatie in Rusland. Hier maakte hij kennis met den toenmaligen Chineeschen gezant te St. Petersburg, Sjoe King Sjen, een staatsman met breede blik en hooge zede lijke opvattingen, die bijna zes jaar lang grooten invloed op de vorming van den jeugdigen Loe had. Zijn opvattingen brach ten Sjoe King Sjen in conflict met het Hof te Peking en aangezien hij liever zijn mee ning te kennen gaf dan zich onderwerpen aan opvattingen, die niet de zijnen waren, viel hij in ongenade bij de keizerin en werd hij op 29 Juli 1900 onthoofd, om zes maan den later reeds posthuum gerehabiliteerd te worden. Zijn heldhaftig voorbeeld is voor Loe Tsjeng Tsjiang van groote beteekenis geweest. Loe Tsjeng Tsjiang bleef 14 jaar te St. Petersburg, waar hij attaché, secretaris en kanselier van het gezantschap was. Gerui- men tijd vervulde hij ook de functie van zaakgelastigde. In 1906 werd hij benoemd tot gezant van China te Den Haag, in welke functie hij tot 1911 in Nederland vertoefde. In 1907 vertegenwoordigde hij zijn land op de vre desconferentie en in 1911 werd hij benoemd tot Chineesch gezant te St Petersburg. In 1912, toen na de revolutionnaire woe lingen de Chineesche republiek werd uitge roepen, kreeg hij de portefeuille van Bui- tenlandsche Zaken in de eerste republikein- sche regeering. In 1913 werd hij tevens mi nister-president, als hoedanig hij later weer aftrad, doch niettemin bleef hij ruim zeven jaar als minister van Buitenlandsche Za ken lid van het Kabinet. In 1918 en 1919 was hij belast met de leiding der Chinee sche delegatie naar de vredesconferentie te Versailles. In 1922 werd hij benoemd tot gezant te Bern, welke functie hij in 1927 neerlegde toen hij de wereld verbaasde door zijn besluit, in een katholiek klooster te treden. Loe Tsjang Tsjiang kwam uit een Chris telijke, zij het ook Protestantsche familie. Zoowel zijn vader als zijn moeder waren Protestant. In 1899 trad hij echter te St. BERICHT NIET VERSCHIJNEN. Maandag a.s., 1 Juli, zal in verband met de Lustrumfeesten te Leiden „De Leidsche Courant" niet verschijnen. DE DIRECTIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Staat van beleg te Barcelona wegens een staking. (2de blad). Abessynië is bereid zich bij eiken arbi- tralen uitspraak neer te leggen. (2de blad). Chineesche troepen in opstand bij Pei- ping. (2de blad). Een geval van bambalisme in de buurt van Soerabaya. (Ned. O.-Indië 2de blad). BINNENLAND. Doodelijke verkeersongelukken op ver schillende plaatsen. (Gem. Ber. 3de blad). Carbidontploffing te Gouda veroorzaakt ongelukken. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. De herdenking van het 360-jarig bestaan der Leidsche Universiteit. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De eindwedstrijden van Njord: Nereus wint het hoofdnummer, Njord legt beslag op vijf eerste prijzen. (3de blad). Petersburg in het huwelijk met een jong Belgisch meisje, Mademoiselle Bovy, doch ter van een Belgisch hoofdofficier, die daar bij geen afstand deed van haar Katholiek geloof. Integendeel werd Loe Katholiek. Zijn besluit om in heit Benedict ij nerkloos- ter van St. Andries te gaan nam hij toen hij in 1926, toen zijn vrouw te Bern was overleden, de teraardebestelling van het stoffelijk overschot op het kerkhof van Laeken bijwoonde. Op 4 October 1927 ont ving hij het kleed der Benedictijners, op 15 Januari 1928 begon zijn noviciaat en op 15 Januari 1932 werd hij gewijd tot mon nik. Thans, bij zijn priesterwijding, heeft hij de persoonlijke gelukwenschen ontvan gen van Tsjang Kai Sjek, leden der Chi neesche regeering, leden van het Corps Di plomatique, van Kardinaal Pacelli en van Z. H. den Paus. STADS DE LUSTRUMFEESTEN. DE UITSLAG VAN DEN VERSIERINGS WEDSTRIJD. De uitslag van den versieringswedstrijd luidt als volgt: lste prijs Lange Diefsteeg. 2e prijs Noordeinde. 3e prijs Hooigracht. 4e prijs Breestraat. 5e prijs Haarlemmerstraat (van Prinses- sekade tot de Mare). Extra prijs voor de meest artistieke ver siering, een medaille van het collegium van het L. S. C., de Hooge Rijndijk. Vanavond zal de Harmonie-Kapel De Post een muzikale rondgang maken door de stad, waarbij te circa 9 uur een sere nade zal worden gebracht aan de studen ten en reünisten in de sociëteit „Minerva". HET EUCHARISTISCH ZIEKEN- TRIDUUM. Voor het Eucharistisch Ziekentriduum, dat onder leiding van den hoogeerw. Deken A. H. M. J. Homulle op 10, 11 en 12 Juli, in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph zal worden gehouden, zijn thans reeds 233 zieken ingeschreven, waar van ongeveer 175 liggende patiënten. Het aantal deelnemende zieken zal dus wel tot 250 stijgen. Het comité verzoekt ons reeds thans allen te danken, die op zoo gulle wijze -hun gif ten in geld en in natura hebben geschon ken en die daardoor de goede verzorging hebben mogelijk gemaakt van ongeveer 250 zieken, die nu door htm hulp drie dagen lang het feest kunnen genieten, waarnaar zij het geheele jaar verlangend uitzien. LEIDSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAER. Naar aanleiding van de vele vragen, die voortdurend bij het bestuur der Broeder schap van de Leidsche Processie naar Ke- velaer binnenkomen, maken wij hierbij nogmaals bekend, dat de jaarlijksche Bede vaart naar Kevelaer dit jaar zal worden gehouden 20, 21, 22 Augustus a.s. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende ad vertentie en naar de biljetten, die dezer da gen in de Kerkportalen zullen worden aan- geulakt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1