VRIJDAG 28 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Juni 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt Hoogste barometerst.: 773.1 te Le Havre. Laagste barometerst.: 753.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 29 Juni: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, gedeelte lijk bewolkt, droog vrij warm weer. Vooral in het Zuiden en Westen ging de barometer door met stijgen, zoodat zich thans een flinke hoogedruk gebied over Frankrijk en de Britsche Eilanden gaat uitstrekken. In Frankrijk .is de temperatuur sinds gisteren weer gestegen, over de Brit sche Eilanden veranderde zij weinig, ter wijl het ten onzent wat koeler werd tenge volge van den aanvoer van luchtmassa's uit het Westen. De depressie, welke gisteren nog over de Britsche Eilanden was gelegen, werd verder Noordwaarts teruggedrongen naar IJsland. Over Duitschland, waar de temperaturen nog hoog bleven, valt thans de koelere lucht in, waarbij regen en on weer optreden (Dantzig 13, Frankfort 12 m.m.). In Scandinavië werd het wat kou der, de lage druktoestand handhaaft zich daar nog. Men mag verwachten, dat het mooie zomerweer ten onzent nog eenigen tijd zal blijven aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR. 18.5 gr. C. WATEkTEiMPERATUÜR. Zweminrichting „Poelmeer" 23 gr. C. Zweminrichting „De Zijl" 21 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 9.56 uur tot Zaterdagmorgen 4.10 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zaterdag 29 Juni voorm. 2.20 uur en nam. 2.45 uur. Van de feesttooi van andere straten kun- nen wij nog geen beschrijving geven, om- dat er nog niets te zien was. Morgenochtend voortzetting der inspec- I tie! Men verzoekt ons de aandacht te vesti- gen op de goed-gelukte versieringen, die i van de magazijnen van Peek en Cloppen- 1 burg op de Breestraat en de Faam op de 1 Hoogstraat zijn aangebracht. ARCHIEF-TENTOONSTELLING IN HET i ACADEMIEGEBOUW. Hedenmiddag werd, als merkwaardig on- i derdeel van de Lustrumviering van het L.S.C., in een tweetal zalen van het oude Academiegebouw aan het Rapenburg, on- der aanwezigheid van tal van autoriteiten, j een archief-tentoonstelling van het Leidsch I Studentencorps geopend. Nadat het L.S.C- i lid de heer Coebergh, die de expositie op I zeer loffelijke wijze heeft gearrangeerd, een i openingswoord had gesproken, waarin hij een resumé gaf van al wat deze tentoon- j stelling aan interessants bevat, werd de ex positie door den rector-magnificus der Leidsche Universiteit, Prof. dr. W. v. d. Woude, voor geopend verklaard. De in deze zalen bijeengebrachte col lectie geeft tal van merkwaardige, fraaie en soms zeer oude stukken te zien, die be trekking hebben op het leven van de L.S.C. en in het bijzonder op de maskerades die in den loop der laatste honderd jaren zijn gehouden. Het geëxposeerde is behalve uit het eigen archief van het L.S.C. veelal af komstig van Leidsche oud-studenten, die voor deze gelegenheid herinneringsobjec ten, die zij in hun particulier bezit hadden, in bruikleen afstonden. Van de maskerades ziet men langs de wanden platen en foto's van feesten van 1835 af. Bijzonder fraai is de uitgebreide RIEKJE, HET KOFFIE VROUWTJE platen-collectie van de maskerade „Intogt van Frederik Hendrik te 's-Hertogenbosch", die in 1855 werd gehouden. En niet het minst trekt de aandacht de vitrine, die de meesterlijk geteekende ontwerp-schetsen van Henricus van de meeste en tevens tot op heden laatste de eerst gehouden mas kerades, die van 1910, bevat. Van deze maskerade toont de expositie ook o.m. het harnas van den toenmaligen rijkuitgedoschten hoofdpersoon Tromp Meestersz. Interessant is de stand met brie ven, foto's etc. van het beroemde koffie- vrouwtje. Wij zien hier o.m. tal van brieven door haar zelf geschreven en een brief haar door Prinses Juliana gestuurd. De thans 85-jarige Riekje is nog in leven en woont in een Rusthuis aan de Hooglandsche Kerkgracht. Een merkwaardig epistel van deze Riekje aan de moeder van Himpe, bevindt zich ook bij de vroolijke herinneringen wekkende collectie, die over deze „eeuwige student" wel de meest comische figuur die de Leidsche Studentenwereld ooit gekend heeft, is tentoongesteld (zijn beroemde wan delstok, borrelglas, cape). Portretten en brieven herinneren aan den tijd, dat Prins Alexander te Leiden Studeer de, schetsen en foto's van het vroegere in terieur van de Sociëteit „Minerva" doen ons terugblikken op een veel meer dan thans een bijzondere plaats innemende studenten-maatschappij van de vorige eeuw. i Veel plaats is ingeruimd voor oude stuk- ken, foto's, menu's, oude natuurboeken, ledenlijsten etc. van de sub-vereenigingen en disputen van het L.S.C. Zoo is er een oud-schutters register van Pro Patria te zien, foto's van roemrijke Njord-evenemen- ten, vele oude banieren en vaandels, die langs den wand zijn opgesteld, vitrines waarin brieven van vele beroemd geworden persoonlijkheden etc. etc. Zeer de aandacht trekt ook de stand, waarin oude notulen, ledenboeken, een pro cantor-hoed etc. worden geëxposeerd van „Non Sordentia vindes", een studentenver- eeniging, die van 1815 af aan het L.S.C. vooraf ging. Behalve zeer interessante oude promotie- prenten, die getuigen van de wel zeer luis terrijke promotie-feesten van weleer, noe men wij tenslotte, naast al hetgene wat wij van deze tentoonstelling ongenoemd moe ten laten, de verzameling brieven, die „Doctrina", dat destijds zorgde voor cul- tureele lezingen, ontving van beroemde mannen uit binnen- en buitenland, o.a. van brieven van Dopwes Dekker, Haverschmidt Alphons Daudet, Ferderik van Eeden, Alberdingh Thijm, Heyermans, Troelstra en Royaards. PROMOTIE IR. FEHMERS. Hedenmiddag te 4 uur promoveerde aan de Technische Hoogeschool te Delft tot doctor in de technische wetenschap ir. P. G. F. T. Fehmers, sinds 1922 adjunct-di recteur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. Zijn proefschrift, dat een lijvig boekdeel is geworden van meer dan 350 pagina's, draagt tot titel „Kerngedachten uit de interne bedrijfs- efficientie". Ir. Fehmers heeft aan dit onderwerp een studie van jaren gewijd en er ten slotte een proefschrift van gemaakt dat geheel in den geest is gebleven van „Rerum No varum". Wij hopen op het onderwerp nader te rug te komen. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6621. B. Raaphorst, Alphen a. d. Rijn, v. Boetselaar- straat 7a, groothandel in verlichtingsarti kelen. E.: B. Raaphorst. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN m Men schrijft ons: De laatste dagen vóór den tocht komen er nog een aantal autobezitters opdagen. „Kunt u nog een auto gebruiken"? Het klinkt voor ons, comitéleden, wat naief, want we zitten letterlijk te springen om auto's. Ook komen er onverwacht nog eenige giften binnen, zbodat we een autobus voor 30 personen aan zéér gereduceerden prijs kunnen huren. We juichen, nu kun nen alle menschen boven de 75 jaar mee! Sommige autobezitters worden op een zware proef gesteld bij het halen der oud jes; ze foeteren op de Leidsche straatna men, die door de oudjes bij het opgeven der adressen op een rare manier zijn verhaspeld Een der gastheeren rijdt naar een adres in de Leeuwerikstraat, dat later blijkt Leeu wenhoekstraat te moeten zijn. Reitzstraat en Reystraat (de la Rey) zijn niet geluk kig gekozen, al liggen ze niet zoo ver uit elkaar. Maar de zon schijnt, er waait een ver- frisschend windje, en niemand is uit zijn humeur.... ja toch zijn er bedrukte ge zichten. De militairen uit het Invaliden huis hebben bericht gekregen, dat ze dit jaar wegens plaatsgebrek eens met de boot tocht mee zullen gaan. Op onverklaarbare wijze is de brief zoek geraakt, en 17 stram me oudjes staan netjes aangekleed klaar; er komt echter geen auto om ze af te halen. Mistroostig wandelen ze langs de gereed staande wagens. De comité-leden hollen heen en weer en beraadslagen: ze móeten mee. Hier worden twee „kapiteins" in een dickey geheschen, daar wordt er een tus- schen twee glunder lachende dames in ge zet. Wel ja, plaats genoeg hoor! Iedereen schikt in, en tenslotte zijn ze toch allen geplaatst. Even vóór half twee heeft de aftocht plaats. De rit door de stad biedt al iets bij zonders, nu de versieringen ter gelegenheid van het lustrum zoo goed als gereed zyn. De Leidsche motorbrigade rijdt voorop en zorgt voor een vluggen doortocht der 60 auto's. Er is geen stagnatie met spoorboo- men en bruggen, en na een prachtige rit door Wassenaar en Den Haag komt men op Kijkduin aan. Op het ruime terras aan zee van hotel Wilhelmina is een gedeelte gereserveerd voor de Leidsche bezoekers. De bediening gschiedt vlug; de thee, door de firma van Nelle aangeboden, wordt rondgediend en jonge mensjes bieden krentebollen aan, die de firma van der Mey ten geschenke gaf. De mannen bekijken met goedkeurenden blik de sigaren die door de vele Leidsche firma's (Dekker, van Appel, v. d. Lelie, Walenkamp, Wolters en Wijtenburg) zijn gegeven. Sommigen versmaden er zelfs de koekjes voor: een sigaar beteekent immers het hoogste genot! Als hun bij het vertrek nog een pakje tabak der firma van Nelle in de hand gestopt wordt, krijgen de co mité-leden eeri dankbaar tikje op den schouder. Gedurende het verblijf op Kijkduin ont dekken ze vele oude kennissen. „Zoo Ja nus, leef je nog? Ik doch dat je allang dood was!" zegt er een, meer oprecht dan be leefd. Een 87-jarige zegt, dat een jaar zoo lang is, en dat hij altijd wedt met zichzelf, of hij den volgenden tocht weer beleven zal „Wij zijne toch maar menschen van de dag, nietwaar!" Intusschen worden de versnaperingen rondgedeeld, die voor het grootste gedeelte verdwijnen in de groote binnenzakken der vrouwtjes. Ze zijn verstandig; zóóveel op eens kunnen de magen niet verwerken. Vruchtenkoekjes van de firma's Beulink en v. d. Wijngaard, een reep chocolade der firma Jamin. Vóór het vertrek wordt er nog een glas limonade geschonken, waar de firma Nieuwenhuizen-Segaax voor ge- zorgd had, en de vrouwtjes ontvingen bo- vendien een zakje koffie van het Klaver- blad; zoo zouden we kunnen doorgaan de j groote en kleinere giften in geld en in na- tura te vermelden, die ons in staat stelden dezen tocht weer zoo heerlijk te doen sla- l gen, en die getuigen van het medeleven der j Leidsche burgerij. Op den terugtocht begeleidde wederom de Haagsche en Wassenaarsche politie den tocht op de gewone voortreffelijke wijze. De voorzitter, dr. Horst, die bij het ver trek een woord van dank had gesproken tot de autobezitters, de pers, de politie en de verschillende gevers, vergat ook niet het echtpaar Bij te huldigen, dat juist op dezen dag hun 55-jarigen ondertrouw herdacht en natuurlijk in de hoogte gestoken werd met een „lang zullen ze leven". We willen eindigen met een vraag, die ons door verschillende autobezitters gesteld is, en die wij zelf niet konden beantwoor den: „Waarom krijgt u toch in een stad als Leiden met zeer groote moeite maar 60 auto's by elkaar? We vinden het zoo aardig, je hebt er echt .voldoening van, en wat is dat nu, één middag in het jaar? Als je het eenmaal gedaan hebt, doe je het immers ieder jaar wéér!" En dit laatste heeft ons weer goeden moed gegeven voor de toekomst. Rijksmuseum van Oudheden. De minister van Onderwijs, Kruisten en Wetenschappen a. i. brengt ter algemeene kennis, dat het Rijksmuseum van Oudhe den alhier op Maandag 1 Juli a.s. niet voor het publiek toegankelijk zal zijn. St. Jos. Gez. Ver. De kaarten voor den Kath.-dag, as. Zon dag te Den Haag, kunnen nog afgehaald worden hedenavond in het GezeJien- huis. De goedkoope spoorkaartjes zijn, op ver toon van het aan elke kaart bevestigde strookje, tot en met Zaterdag aan het station verkrijgbaar. DE POSTDIENST OP 1 JULI. Op 1 Juli a.s. zal in verband met de Lustrumfeesten, het Post-, Teelgraaf- en Telefoonkantoor te Leiden, vo:r den post dienst om 12 uur 30 min. worden gesloten. Er zullen 2 briefpostbestellingen worden uitgevoerd en wel te 7 uur en te 18 uur, en 1 pakketpostbestelling te 8 uur 45 min. Busrechthouders zullen na 12 uur 30 min. hun correspondentie tot 19 uur 30 min. in ontvangst kunnen nemen langs den ingang door de poort aan de Boommarkt. De 3e lichting der stadsbussen (ook van die te Oegstgeest), en van die bussen waar 5 lichtingen plaats vinden ook de 4e lich ting, zal niet worden uitgevoerd. Invordering van quitantiën zal inet plaats vinden. De postagentschappen, metde daaraan verbonden telegraaf- en telefoonstations z ullenden geheelan dag gesloten zijn. De briefpostverzending door het hoofd kantoor en de lichting der stationsbussen ondergaan geen wijziging. Eindexamen gymnasium. Aan het Sted. Gymnasium zijn geslaagd voor afd. B. le groep: mej. R. Begeer, Was senaar, en de heeren J. J. Bersgma, Wasse naar; m^j. E. Boasson, H. Colenbrander, W. Herfst, mej. C. Meyers, allen te Leiden en de heer C .Stolk te Wassenaar. Het exa men wordt met 1 candidaat voortgezet. Voor afd. A. 2de groep slaagde alsnog de heer A. W. Bol, te Hazerswoude. Toelatingsex. Chr. H-B.S. Toegelaten tot de eerste klasse: G. Al- laart, P .Baalbergen, J. A. den Bak, E. C. Beekman, J. R. Blok, G. H. Boon, K. G. Brummel, P. H. du Croix, J. E. v. Dieren- donck, M. v. Dijk, N. W. L. Everts, Ph. J. de Graaff, G. Haantjes, K. Haasnoot, G. Hemstra, D. J. v. Herwaarden, H. Hoge- woning, G. J. Hoorn, M. J. v. Iterson, A. H. Janse v. Mantgem, K. de Jong, J. Kam- minga, W. E. Knip, E. Kooien, D. B. Kruys- dijk, N. Kuyt, J. J. Leenhouts, E. Oster- mann, J. H. Ouwehand, W. Rietdijk, A. O. Schilp, G. W. Schwencke, J. Slegtenhorst, L. L. Spaanderman, J. v. d. Stel, V. Stok- huyzen, A. J. de Stoppelaar, W. B. Swets, R. I. v. Til, J. v. d. Veen, H. G. Volkersz, M. Willebeek le Mair, J. v. d. Griendt, D. Meirink. Tot de tweede klasse: E. J. v. Arkel. Examen nuttige handwerken. Eindexamen Chr. Kweekschool. Ge slaagd: J. J. Veldhuyzen, Leiden; G. Wij ling Leiden; P. A. Voorsluys, Sassenheim; W. A. de Vries, Oude Wetering. Tentoonstellingstrein. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, betreffende een trein tegen spe ciaal tarief naar Brussel op Zaterdag 6 Juli of Maandag 8 Juli. ACADEMIENIEÜWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Derivaten van 2.4.Dl en 2.4.5.trimethylaniline", de heer G. van Kleef, geboren te Al p h e n a. d. R ij n; idem, op proefschrift getield: „Salomon de Caus 1576—1626", mejuffrouw C. S. Maks, geboren te Haarlem; idem, op proefschrift getiteld: „Contri bution a l'étude des médicaments de syn- thèse contre la malaria", de heer R. F. A. Altman, geboren te Semaramg; tot apotheker, de dames H. A. A. Bak ker, geb, te Magelang, W. A. F. H. Baret- ta, geb. te Soerabada, E. A. Boeseman, geb. te Edam, B. U. Hommes, geb. te Le i d e n, J. Th. Werker, geb. te 's-Gravenhage en de heeren H. G. van Wouw geb. te 's-Gra venhage en Ch. W. Verbaarschot, geb. te 's-Gravenhage. tot' arts mej. L. G. H. Labberton, te 's Gravenhage. Geslaagd: economisch doctoraal examen Indologie de heer H. A. P. de Sanity, Leiden; doctoraal examen Indisch Recht de heer W. J. H. Jolles, Den Haag; doctoraal examen Geneeskunde de da mes N. E. F. Vaissier, Den Haag, S. E. van Aarem, Oegstgeest, de heer A. Don kers, Leiden; artsexamen eerste gedeelte de heeren J. de Boer, Haag; W. J. de Vries, Leiden, R. A. M. Engelbrecht, Haag, A. J. H. Ebes, Rotterdam. LAND- EN TUINBOUW HAGELSCHADE EN ZU, DIE NIET VERZEKERDEN. De Onderlinge Hagelverzekering van den L. T. B. te Leiden schrijft ons: Het is bekend, dat op 10 Juni, den 2den Pinksterdag, vooral een groot gedeelte van Zuid-Holland, in het bijzonder langs de kuststrook, zwaar getroffen werd door ha gelslag. Het is helaas in deze streken nog veelal gewoonte, dat land- en tuinbouwers zich niet tegen schade, veroorzaakt door ha gelslag, verzekeren. In vele andere provinciën van ons land is dat heel anders gesteld, met name b.v. Noord-Brabant, Limburg en vele andere streken. Daar wordt door land- en tuinbouwers de verzekering tegen hagelslagschade byna GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. MUSEUM „DE LAKENHAL". De Commissie voor het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal" brengt ter algemeene kennis, dat het Museum, in verband met den te houden Historischen Optocht en de in het gebouw te houden receptie door de deelnemers aan dien optocht, op Maandag 1 en Dinsdag 2 Juli a.s., voor het algemeen bezoek zal zijn gesloten. De Commissie voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Voorzitter. F. G. ROSIER, Secretaris. Het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst ten behoeve van het verstrekken van versterkende middelen enz. zal in plaats van op Maandag 1 Juli a.s. op Donderdag 4 Juli d.a.v. worden ge houden. GEMEENTE-SECRETARIE EN BADHUIS. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algmeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secretarie, van den Gemeente-Ontvanger en van den Burger lijken Stand, alsmede het gemeentelijk badhuis aan de van der Werffstraat op Maandag 1 Juli a.s., ter gelegenheid van de Maskerade, slechts geopend zullen zijn tot des middags 12 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doézastraat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. evenzeer noodig geacht, als het verzeke ren tegen brandschade. Dat men dit Vooral in Noord- en Zuid- Holland niet doet, heeft al meermalen, niet alleen tot groote teleurstelling aanleiding gegeven, maar ook voor sommige land en tuinbouwers tot ruïneuse schade. De laatste jaren wordt voor het niet-ver zekeren als motief aangevoerd, dat de las ten, welke op het bedrijf dukken, toch al veel te zwaar zijn, zoodat onmogelijk ook nog de premie voor een behoorlijke hagel verzekering kan worden opgebracht. De laatste jaren is dat zeer zeker waar, doch men vergeet, dat ook in de allerbes te jaren in de Provinciën Noord- en Zuid- Holland bijna niemand van onze land- en tuinbouwers bereid was om een hagelver zekering te sluiten De 10de Juni j.l. heeft echter weer eens bewezen welke gevolgen dit niet-verze kerd zijn voor belanghebbenden met zich kan brengen. Alleen schade aan de gewassen in de Haarlemmermeer werd reeds getaxeerd op vele tonnen, terwijl vrijwel niets tegen hagelschade verzekerd is. In het Westland is vooral zeer belang rijke schade toegebracht aan broeiglas. Ook dit risico, is nog lang niet algemeen voor hagelverzekering ingeschreven, zoo dat zeer stellig honderden tuinders zwaar gedupeerd zullen zijn, wat zij vooral in de zen moeilijken tijd niet kunnen dragen. Gelukkig waren ook vele tuinders met hun broeiglas bij ons verzekerd zoodat de ze, hun schade behoorlijk vergoed krij gen. Wij laten hieronder volgens een lijstje van die plaatsen, waar de grootste schade bij onze verzekerden is geleden: Afdeeling Amsterdam 2.896.58 Honselersdijk 5.937.51 Monster 3.618.45 Naaldwijk 12.923.95 Poeldijk 19.001.29 Loosduinen 8.510.23 Wateringen 355.26 Totaal 53.243.27 De hierboven gegeven schadecijfers heb ben meer speciaal betrekking op het West- land, en op den Sloterpolder onder Am sterdam. In verschillende andere plaatsen, was bij onze verzekerden ook nog wel schade ge leden, doch dit was niet van zoo'n groo- ten omvang. Wij zijn dezer dagen begonnen de scha debedragen aan belanghebbenden uit te betalen, en wij hopen, dat het gebeurde op den 2den Pinksterdag voor vele land- en tuinbouwers aanleiding moge zijn om ook zoo spoedig mogelijk een verzekering tegen hagelschade te sluiten. UH DE OMGEVING OEGSTGEEST. Simultaan-wedstrijd. Voor de Oegst- geester schaakclub speelde de heer J. Da vidson uit Amsterdam een simultaanwed- strijd tegen de' leden en genoodigde der Oegstgeester schaakclub. Hij speelde aan acht bonden met resultaat, dat hij alle par tijen won. Na afloop gaf de heer Davidson nog enkele demonstraties aan 't wandbord, die zeer in den smaak vielen en aller be wondering hadden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2