DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE LUSTRUMFEESTEN 26ste Jaargang VRIJDAG 28 JUNI 1935 No. 8152 Sa £cki&eli£(Boii/&mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 De groote les Wanneer de aandacht van Leiden's Ka tholieken voor onderstaande beschouwin gen wordt gevraagd, dan geschiedt dat niet uit politieke vrijbuiterij, nog minder omdat ik in de ongunstige beteekenis, die men aan dat woord pleegt te hechten, ver politiekt zou zijn, maar wel, omdat ik als priester en als geestelijk adviseur van den R.K. Propagandaclub „Dr. Schaepman" den thans gestreden strijd van nabij heb ge volgd en meen, over zijn beteekenis te kunnen oordeelen. De uitslag der gemeente raadsverkiezingen, zoowel in onze stad als in het geheele vaderland, is ditmaal van zeer buitengewone beteekenis. Ik acht het in mijn zoo juist genoemde dubbele func tie mijn plicht zoowel als mijn recht, onzen katholieken stadgenooten deze buitengewone beteekenis scherp voor oogen te stellen, en tevens te wijzen op de groote les, die wij daaruit kunnen en moeten trekken. Men beschouwe dit niet als mosterd na den maaltijd: de verkiezing zelf is voorby, in derdaad: maar de gevolgen van die ver kiezing liggen nog in de toekomst. Hoe is de uitslag zelf? Eenerzijds voor de R.K. Staatspartij niet onbevredigend, ten minste niet wat Leiden betreft. Immers: wij hebben de inzinking van ons percen tage op het totale stemmental, die wij bij de onlangs gehouden Statenverkiezingen moesten constateeren, bij deze verkiezing gedeeltelijk weer opgehaald. Eenzelfde verschijnsel doet zich ook in andere belang rijke gemeenten voor, ook in die, waar wij een zetel verloren. Maar anderzijds is de uitslag zeer onbe vredigend, omdat wij met een klein tekort den kostbaren achtsten zetel hebben verlo ren, en dat, terwijl de socialisten op veer tien zetels zijn geklommen, en de rechtsche meerderheid in onzen Raad ten val is ge komen. Evenwel is dit alles voor mij niet het belangrijkste van deze verkiezing: het belangrijkste is voor mij wel, dat deze tegenspoed voor een deel onze eigen schuld is: en juist daarin ligt naar mijn meening de buitengewone beteekenis en de groote les van deze verkiezing. Het is met ons Katholieken niet gehel richtig! Op de eerste plaats niet met de nog altijd trou we Staatspartij ers; Wat wij er nog van wisten te maken, is vrijwel uitsluitend te danken aan het werken als een paard van bestuur en de trouwe ledenkern der propagndisten. Wat wij niet bereikten, is ten deele de schuld van de onmiskenbare jansaliegeest van een groot deel van onze menschen. Wij klapten bijkans in de han den, wanneer op onze buurtvergaderingen meer als vijftig menschen present waren, wij vonden het goed bezet, toen er 1.1. Dinsdagavond een misschien vijfhonderd tal menschen op de Burcht kwamen opda gen: dat is nog geen tiende deel van hen, die ook nu nog op de Staatspartij hebben gestemd: dat is een pover getal tegenover de meer dan tweeduizend socialisten, die daar op den vorigen avond aanwezig wa ren. Waar bleef de belangstelling van de over groote meerderheid, waar bleef hun fi- nancieele steun? Sommige raadsleden heb ben mij door hun permanente afwezigheid op al deze bijeenkomsten doen" denken aan het beeld van den grooten meneer-werk- gever, dien zijn hard voor hem werkend personeel, dat zijn in dit geval allereerst bestuur en leden van de Propagandaclub, nimmer te zien krijgt! Onze arbeiders verdienen nog grooten lof, want zij leveden het overgroote deel van de harde werkers in verkiezingstijd! De groote les voor alle Staatspartij ers is deze: er moet voortaan nog veel harder worden gewerkt, niet door hen, die reeds werkten, maar door hen, die niets deden. Er is voor de volgende verkiezingen, die voor de Kamer, meer geld noodig voor een behoorlijke propaganda: men zal mij op merken, dat dat er niet meer is onder onze menschen; ik vrees, dat het beginnende seizoen en de komende lustrumfeesten dat nog wel eens anders zouden kunnen be wijzen! Men moet de plaatselijke afdeeling der partij veel meer steunen, waarin trou wens veel harder moet worden gewerkt, men moet vooral de Propagandaclubs veel meer steunen, en veel meer met het ver- eenigingsleven daarvan meedoen. Hier gaat het weer vooral om de intellectueelen en de middenstanders: behoudens de loffelijke uitzonderingen ziet men ze nimmer! De groote les voor de katholieke N.S.B.- ers: wanneer zoowel hier als elders het be ruchte Haagsche advies, om te stemmen op de dissidenten en tegen de groote R.K. partij, is opgevolgd, zulks om de leiding van de N.S.B. te volgen, dan heeft de onver gelijkelijke wijsheid van die leiding mede gewerkt tot het succes van de socialisten, tegenover wie de N.S.B. zich stelt. De groote les voor de K.D.P.'ers: de K.D. P. heeft grootendeels de schuld van het verlies aan katholieke zetels te dragen. Daar heeft men de katholieke stemmen met duizenden en nog eens duizenden een voudig verknoeid: ziet Den Haag, Rotter dam, Amsterdam, Leiden zelf. In kleine plaatsen, waar men onmogelijk een zetel zou kunnen behalen, kwam men toch uit, met het uitsluitende doel, de Staatspartij te verzwakken. Dit alles dient dan om te bewijzen, dat men R.K. is, en dat men rasecht democraat is. De K.D.P. is, ondanks een heel enkel plaatselijk succesje, vol strekt kansloos. Ik noem het een zegen, dat die partij reeds thans verloopt: laten de overigen, zij het ter elfder ure, nog terug- keeren in de eenheid. Evenwel weet men thans opnieuw, wat men te denken heeft van de katholiciteit van een deel der K. D.P.'ers: minstens van hun katholiek in zicht; ik herinner mij neg zeer wel, dat een „vooraanstaand" K.D.P.'er op een vergadering durfde beweren, dat dé gees telijken niets aan de sociale zaak hadden gedaan, en dat Quadragesimo Anno maar geschrijf in de ruimte was. De waarheid zal ons bevrijden, zegt Sint Paulus! Dit is een ongewoon artikel: wordt het niet gewettigd door de ongewone dingen, die wij beleven? Past dit artikel niet voor een geestelijke? Hij zou alzoo niet mogen waarschuwen tegen gevaarlijk gedoe, waar van het eenige gevolg is het wassen van den rooden invloed. Dit is geen „meedoen aan het vies gedoe van de Staatspartij": ik schrijf dit als geestelijk adviseur van de R.K. Propagandaclub, die zich statutair (dat wil zeggen krachtens bisschoppelijk goed gekeurde statuten) ook op politiek terrein begeeft in dienst van de Staatspartij. Dit is de meening van iemand, die ge noeg de zaken heeft meegemaakt, om zich tot oordeelen bevoegd te achten: die aan de Leidenaars, zelf geen Leidenaar, deze dingen zegt, omdat hij him een goed hart moet toedragen, en omdat de vitale katho lieke belangen, die thans met een linksche meerderheid groot gevaar loopen, hem dier baar moeten zijn: niet uit verafgoding van een „partij", maar omdat hij diep overtuigd is, dat wij er anders onder gaan. Men moet het ijzer smeden, als het heet is. Daarom nu deze beschouwingen, om het te onthouden voor denu tijd, waarop 't werk weer moet worden aangevat. Dan kan uit het kwaad van thans het goede nog geboren worden: daar troosten de ijverige leden van „Dr. Schaepman" en hun adviseur zich thans mee. Christus had medelijden met de scharen. Dat heeft ieder weldenkend katholiek, wanneer hij die scharen door onze nalatig heid ten prooi zou zien vallen aan het socialisme: waar dat de baas is, leeft het volk materieel niet op, en gaat geestelijk en zedelijk ten gronde. B. J. M. DORBECK, Priester. Kleurenspel door heel de stad. STADS VERSIERING EN ARCHIEFTENTOONSTELLING HET PROGRAMMA VOOR MORGEN. Morgenochtend te 12 uur heeft de ope ning plaats van het Lunapark op het Schuttersveld. Te 1 uur verzamelen de leden van het L.S.C. zich met hunne vaandels voor de Academie, waarna men in optocht naar het station zal gaan tot het inhalen van de Reünisten en van de Senaten der erkende Studenten Corpora door de leden van het L.S.C. Na .de ontvangst aan het station wordt een optocht door de stad gehouden en heeft in de Stadsgehoorzaal de officieele begroe ting plaats. Verschillende recepties zullen dan wor den gehouden in de Sociëteit Minerva, waarna te 7 uur in de Stadszaal de Reü nisten-maaltijd plaats heeft. COLLECTE CRISIS-COMITé. A.s. Maandag zal tijdens de optocht ge collecteerd worden voor het Leidsch Cri sis-Comité. De Mondaccordeon-vereeniging „Excelsior" zal op de route van den op tocht muziek maken en de leden van de Oranje Garde zullen collecteeren. Ook de toeschouwers van de eerste huizen-verdie pingen kunnen hun gave offeren, want er wordt gecollecteerd met zakjes aan lange stokken. De Lustrumweek is begonnen, al heeft de eigenlijke officieele opening nog niet plaats gehad. Dagenlange voorbereidingen zijn noodig geweest om de stad te versieren en nog is men niet geheel gereed. In het Oegstgeesterkaneel zijn gisteren de lust rum-r o ei w edstrij den van Njord be gonnen, waarvan men in de sportruferiek een relaas vindt. Hedenmorgen heeft de Commissie tot be oordeeling der straatversiering een rondrit door de stad gemaakt tot beoordeeling der aangebrachte versiering, welke tocht mor gen voor enkele straten zal worden voort gezet. Hedenmiddag werden de roeiwedstrijden 'van Njord voortgezet en had de opening plaats de Archieftentoonstelling, waarvan men hieronder bijzonderheden vindt. Hedenavond te half negen heeft in de Pieterskerk de Academische Herdenkings rede plaats, welke wordt gehouden door den rector magnificus, prof. dx. W. van der Woude. Op dezen avond verleen en „Sem- pre Crescendo" en het Leidsch Studenten Zangkoor hun medewerking. De stad in feesttooi Er is een ongeloofelij k aantal rollen kleurige katoen in stukjes geknipt om de lustrum-vierende stad op z'n allermooist uit te dossen. De geheele sleutelveste ge lijkt één groot gepavoiseerd en opgetuigd fregat. In de voornaamste straten is het voor een normaal mensch om schichtig te worden van al die kleuren die boven zijn hoofd fladderen en langs de huizen op en af golven. Wanneer de zon over de gepavoiseerde straten glijdt en de windt de duizenden vlaggen, vlagjes en zeer kleine vlaggetjes laat dansen en springen, geeft dat werke lijk een zeer feestelijk-rumoerige aanblik een zeer geëigende entourage van de woe lige drukte, die met de lustrum-feesten wordt verwacht. Nog lang niet alle straten, die aan de versiering deelnemen, zijn daarmedé nu reeds klaar gekomen en in sommige stra ten was gisteren toen wij een korte in spectietocht ondernamen van een fees telijke tooi nog niets te bespeurend In de Breestraat vormt de soos het middelpunt van de belangstelling. Met welwillende medewerking van een hoeveel heid geschilderde baksteenen is aan dit vermakelijk oord het strenge uiterlijk van het kasteel Maupertuus gegeven. In na volging van het middeleeuwsche epos „Van den Vos Reynaerde" trachten de be woners van dit kasteel Bruun de beer om den tuin te leiden, maar de hedendaagsche beren zijn van een ander soort dan op de honing verzotte Bruun. Met een likje zoe tigheid raakt men geen beer meer kwijt. De voorpoort van het kasteel Maupertuus welft zich nabij de Mooijapikstraat over I het trottoir. Ook aan de stadhuisruïne heeft men grooter glorie bijgezet door een paar middeleeuwsche torentjes aan weerszijden van de schutting „neer te zetten". De Breestraat, de High-street van ons Hollandsche Oxford, maakt met al haar vlaggen, guirlandes en gele luchters een zeer vroolijk en feestlustig figuur. De bewoners van het Noordeinde hebben, als hoogste onderscheiding voorde lustrum-vierders, een ware lintjes-regen gereed hangen. Tusschen die linten-weme ling ontdekt men vreemde versieringen, die gestolen zouden kunnen zijn van Indiaan- sche totempalen. Aan beide kanten wordt de weg geflankeerd door kleurige schiet schijven. Het hoogtepunt van deze ge slaagde versiering vormt de eerepoort bij het Noordeindsplein, waarvan het ons toe- lijkt, dat de ontwerpers door Japansche voorbeelden geinspireerd zijn. Wezen de kleurige schietschijven, mar tiaal in 't gelid geplaatst, op de nabijheid van de Doelenkazerne, ook de bewoners van de Morschstraat hebben zich niet kunnen onttrekken aan den militairisti- schen invloed, die hun uit de Morsch-kazer- ne toewaait. De versiering ziet er keurig uit en is tot in de puntjes verzorgd. Om in de stijl van deze straat te blijven: er ont breekt geen knoop aan. De witte palen, die met geraniums gevulde bloembakken tor sen, staan netjes in de rij; van paal tot paal slingeren zich de guirlandes als sol daten die een cordon vormen. Aan het be gin van de straat rijzen twee pylonen op, met in den top twee knipoogende uilen zinnebeelden van de hooge wijsheid die op de universiteit voor geringen prijs ver kocht wordt. De versiering van Oude Vest en Oude Singel was nog slechts in em bryo te bewonderen. Met het oog op het groot gezelschap koeien, dat heden op be zoek komt, durfde men het niet aan! Maar wat er reeds van te zien is, lijkt ons vol doende om iedere koe een hartschrik te bezorgen. Het deed óns denken aan een grandiose wedstrijd van Amerikaansche vliegers een ontwerp waarvoor koeien geen waardeering hebben. Ook op het Kort Rapenburg was de uitdossing nog rudimentair Vol ver wachting spoedden wij ons naar het Ra penburgHet Rapenburg, waar de wijsheid en wetenschap hun zetel heb benBij een stads versiering dient men de goede wil voor lief te nemen. Het valt niet mee een straat mooi, te versieren. La critique est aisée, mais l'art est difficile. Maar het Rapenburg is toch wel heel erg mislukt! Aan lange lijnen van boom tot boom gespannen hangt er de wasch te dro gen. „Een grachtje in Venetië" hoorden wij spottend mompelen. De Gijselaarsbank heeft men met be hulp van een pergola nog mooier gemaakt dan hij al is. Wat wapperende vlaggen op de bruggen brengen nog een fleurige noot in deze vrij ordinaire vertooning. Dan de Douzastraat! Die heeft haar beste plunje aangetrokken en daarbij zijn de granieten lantarenpalen niet gespaard. De lampen hebben moeite om „kop óp" te houden boven de bloemenversiering. Langs de geheele straat is vlaggedoek ge spannen in kleuren, die ons nu eens de vader- landsche dan weer de Italiaansche vlag voor oogen tooveren. De beschildering van de j zuilen is eenigszins raadselachtig: kronke- lende roode wurmen gecombineerd met een j zonsverduistering en zeepbellen. Maar bij elkaar een succesvolle versiering. De palm voor de meest origineele ver- siering dient ongetwijfeld uitgereikt aan de beklagenswaardige H o o g e- j woerd! Aan de eene zijde van de straat ziet men eenige honderden, lichtblauwe stadsklokken; aan de overzijde een gelijk aantal „spionnetjes". De stadsklokken blij- j ken bij nadere bestudeering pijlenbundels te zijn op een fond van academie-blauw j en de spionnetjes stellen voor de gekruiste j sleutels van onze goede ouwe stad. Wat j bolderende zwembroekjes onder de schil den versterken nog den indruk van: iets zeer ongewoons! Met artistieke zwier hebben de Hooge- Rijndijkers hun versiering onderno men. De breede, belommerde straat leent zich niet goed voor een versiering. Al zou de totaal indruk dus niet éclatant zijn (gisteren was de uitvoering nog lang niet gereed), toch moet men niet verzuimen de détails van deze versiering te gaan be wonderen. Er is heel veel werk gemaakt van de schilden, die de vijf faculteiten en de wapens van enkele Rederijkers kamers voorstellen. Iedere trammast is getooid met wimpels en vlaggetjes en met schilden, die ieder hun beteekenis hebben. Aan den ingang van de stad, bij de Wil- helminabrug, verwelkomt een oprij-laan van breed-uit waaiende vlaggen de gasten, die het feestende Leiden binnenkomen. De Nieuwe R ij n zal bij avond, wan neer de indirecte verlichting ontstoken is, een gouden schijnsel verspreiden. Overdag bezien deden de houten lampen ons „on weerstaanbaar" denken aan glazen advo caat op blauwen steel. We komen al in een fuif-stemming! De Lange Diefsteeg is toch al zoo'n knus straatje, maar nu het door twee poorten van de buitenwereld is afgeslo- BERICHT NIET VERSCHIJNEN. Maandag a.s., 1 Juli, zal in verband met de Lustrumfeesten te Leiden „De Leidsóhe Cpurant" niet verschijnen. DE DIRECTIE. DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT IN DE ETLAGE VAN J. GUSSENHOVEN OUDE RIJN 2. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS 5 BUITENLAND. Eden's tweede bezoek aan Laval heeft weinig resultaat gehad. (2de blad). Eensgezindheid op het congres van de Int. Kamer v. Koophandel omtrent de nood zakelijkheid van valuta-stabilisatie. (2de blad). De Orangistische woelingen te Belfast. (2de blad*). BINNENLAND. Wijziging ziektewet, verhaal op loon niet meer dan 1 pet. (3de blad). De Eerste Kamer heeft gisteren de be- grootingen van het Zuiderzeefonds en het Verkeersfonds z. h. st. goedgekeurd. (3de blad). Het vraagstuk van de werkloosheid der hoofdarbeiders besproken in de Vereeni- ging van Ned. Arbeidsbeurzen. (3de blad). Congres te Noord wijk van de Ver. van Nederlandsche gemeenten. (3de blad). Uitbreiding van de voorschriften inzake inschrijvingsplicht voor gezinsleden van werkloozen. (3de blad). VERVOLG van FEUILLETON EN KIN DERVERHAAL MOETEN WIJ VANDAAG OVERSLAAN WEGENS GEBREK AAN PLAATSRUIMTE. ten, viert de romantiek er vrij-uit hoogty. De huizen in dit straatje hebben allen een middeleeuwsch costumeke aangetrokken, met luifeitjes, glas in sponningen en op zijn boersch geschilderde onderdeuren. De bewoners leunen genoegelijk over de on derdeuren naar buiten, en zij doen het zoo echt, alsof zij achter onderdeuren waren grootgebracht. Misschien een atavistisch verschijnsel. In dit middeleeuwsche straat je is van alles te koop en wat men in de winkels niet vindt, hangt aan de luifels: tabaksblaren en koekzakken (geen zakken koek!) etc. De Diefstegers hebben veel voldoening en plezier van hun eensgezind onderne- menj want de „vox populi" heeft hun straatje reeds tot een der prijswinnaars gepromoveerd. In de Vrouwenseeg en de Don- kersteeg wanen de neuzen zich in een dennenbosch. De guirlandes van „treue Blatter" vervullen de lucht met verster kende, verfrisschende harslucht, die mid den in de warme stad aan vacantie doet denken. Luchters van bloemen, vlaggen en wimpels, en een eereboogje vormen te samen een aardige versiering, die de Vrou- wensteeg nog nauwer en de Donkersteeg nog donkerder maakt. De Haarlemmerstraat lykt ons artistiek zeer goed geslaagd. Een eindelooze rij van kleurige zuilen geven te zamen een echt fleurig effect. Op iedere zuil, of meer nuchter gezegd, op iedere paal prijkt Rey- naert de Vos een „gouden vos", die zijn evenwicht tracht te bewaren op een gou den maanschijf. De roode borden met het vosse-plaatje, kunnen, uit verkeers-oog- punt bezien, óók beduiden, dat de geheele Haarlemmerstraat voor Reinaard afgeslo ten is. Maar dat zal wel niet voor de op tocht bedoeld zijn. Het tweede gedeelte van deze straat wordt aan weerszijden geflankeerd door een wederom eindelooze rij palen met ver keersborden: „parkeeren op even en on even dagen" welke palen onderling zijn verbonden door een franje van vlaggetjes, die iets weg hebben van een ouderwetsche onderjurk. Beide versieringen, zoowel van het eerste als tweede gedeelte van de Haar lemmerstraat zijn zéér goed geslaagd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1