26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Gemeenteraadsverkiezing te Leiden |_J_B0TSJ_| DONDERDAG 27 JUNI 1935 No. 8151 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Bij de Prov. Staten-verkiezing, welke dit jaar is gehouden, zijn in Leiden in to taal minder stemmen uitgebracht, dan bij de gisteren gehouden Gemeenteraads verkiezing. Het stemmen-aantal der R. K. Staats partij was echter gisteren h o o g e r, dan bij de Prov. Staten-verkiezing. Wij mogen dus met voldoening consta- teeren, dat de R. K. Staatspartij zich aan de stembus van gisteren uitstekend heeft gehandhaafd; zij liep nog iets vooruit. Wij hebben echter den 8sten zetel niet kunnen behouden. De R. K. Staatspartij heeft nu in den gemeenteraad zeven in plaats van acht zetels. Dezen achtsten zetel hebben wij in 1931 verkregen op een overschot. Toen was er in Leiden geen R. K. Volkspartij of Kath. Democr. Partij (de dissidenten behaalden 12 stemmen)toén was er ook geen „Nationaal Herstel". Wat de K. D. P. betreft; wij zijn ver heugd, dat er een kentering schijnt te zijn gekomen: van 513 stemmen bij de Prov. Staten-verkiezing zijn er gisteren 338 over gebleven. Doch ware die kentering eerder begonnen en reeds verder voortgezet de katholieken zouden in den gemeente raad waarschijnlijk hun achtsten 'zetel hebben behouden! Als er van die 338 stemmen, weggegooid naar de K. D. P., slechts 62 waren uitgebracht op de R. K. Staatspartij, wij zouden ons hebben kun nen verheugen over het behoud van den achtsten zetel! Wij zouden ons hebben kunnen verheu genwij, d. w. z.: de katholieken, alle katholieken, die niet door onverantwoordelijke propaganda en ver bijsterende voorlichting als verdwaasd zijn geworden en gebracht in een soort ge- dachtensfeer van: liever Turksch dan Paapsch!. De K. D. P. heeft, evenals in zoo vele an dere gemeenten, zelf niets gewonnen, en de R. K. Staatspartij een verlies be zorgd! Een K. D. P.'er, die dit resultaat niet zou betreuren, denkt en voelt on-katho- liek! Wij verwachten, dat de goed-bedoe- lende en goed-willende leden der K. D. P. met deze meening van ons eens zijn, maar.... dan daaruit een conclusie zullen trekken voor hun gedrag bij een volgen de verkiezing! Behalve de K. D. P. heeft ook „Natio naal Herstel" aan de R. K. Staatspartij stemmen onttrokken. Dat staat vast. Er zijn katholieken, al is hun aantal ook ge ring, die mede hebben gewerkt, om één candidaat van „Nationaal Herstel" in den gemeenteraad te brengen. Deze hebben, in tegenstelling met de stemmen op de K. D. P., wél succes gehad: het enorm succes, dat zij mede hebben gewerkt, om één lid van „Nationaal Herstel" in den Raad te doen zetelen! Ware „Nationaal Herstel" niet aan deze stembus opgetreden, ongetwijfeld zou dan de Vrijheidsbond 2, waarschijnlijk wel 3 zetels hebben behouden. Nu is de Vrij heidsbond teruggeloopen van 3 op 1. De Chr. Hist, hebben hun zes zetels be houden; de An tire v. zijn van 5 op 4 ge daald. De Vrijz. Democr. komen weer met één terug, evenals de Communisten. De S. D. A. P. heeft een crisis-winst gemaakt van 3 zetels, is gestegen van 11 op 14. Tot welke consequentie zal deze Raads verkiezing leiden? Welk een gemeente bestuur zal aan de hand van deze verkie zing worden gevormd? Het is een vraag stuk, waarover ook de meest ingewijde zich nog geen oordeel vormen kan. Zal de S.D.A.P. nu inderdaad haar poli tiek van woorden en beloften willen om zetten in een politiek van werken en da den? Zal zij, gesteld dat er een raads- meerderheid zou worden gevormd, om haar twee raadszetels aan te bieden, deze twee zetels ook aanvaarden, of, door onmogelijk te accepteeren voorwaarden aan de an dere partijen te stellen, trachten van de verantwoordelijkheid af te komen? En, als er eens om welke reden dan ook geen S.D.A.P.-ers in het College van B. en W. zitting zouden nemen, hoe zou dan dit college moeten worden samen gesteld. Zooals men weet, is er nu 1 R.K., 1 Chr. Hist., 1 Anti-rev. en 1 Vrijheidsbon- der wethouder. De Vrijheidsbond heeft ech ter nu nog mèar één lid in den gemeente raad!.... Hoe het ook zij, als de Leidsche S.D.A.P. zal gaan deelnemen in het be sturen der stad, niet meer zal zijn opposi tie-partij, dan zal zeker in vervulling gaan de voorspelling van den sociaal-demo- cratischen leider A1 b a r d a, dan zal zij één van tweeën: óf haar kiezers groote te leurstelling brengen, óf Leiden tot een debacle voeren (om zich waarschijnlijk dan weer terug te trekken)! Moge de politiek van onze gekozenen, van de Katholieke en de andere Christelijke Raadsfracties onze goede stad voor het laatste weten te be hoeden! Namens Katholiek Leiden willen wij hier onze groote waardeering uitspreken voor het werk van „dr. Schaepman", ver richt in de weken, die de verkiezing zijn voorafgegaan! Leiden heeft in „dr. Schaep man" een propagandaclub, welke ontzaglijk veel werk verricht, wier leden, onder voor treffelijke bestuuirsleiding, een bewonde renswaardige activiteit toonen. Wij komen op dit alles nog wel nader terug. Wij behalen bij de volgende Raadsver kiezing weer acht zetels, 't K a n gemakke lijk; dus 't m o e t. Wij spreken dus vandaag al met elkaar af; en wij zullen er samen wij samen, Katholiek dagblad en alle Katholieken ons zoo krachtig mogelijk voor inspannen! DE BEREKENING DER ZETEL- VERDEELING. Zooals men weet, geldt voor de bereke ning van het aantal raadszetels in gemeen ten met meer dan 20.000 inwoners (dus met 19 of meer raadszetels) het stelsel der grootste gemiddelden. Voor de grootere gemeenten wordt de berekening der verdeeling beheerscht door de artt. 100 en 100b van de Kieswet, wel ke als volgt luiden: Art. 100. Even zoovele malen als de kies- deele'r is begrepen in het stemcijfer eener lijst, wordt aan die lijst eene der te ver vullen plaatsen toegekend. Art. 100b. Van de nog te vervullen plaat sen wordt achtereenvolgens een toege kend aan de lijst, die na toekenning der plaats het grootste gemiddelde aantal stemmen per toegekende plaats zou aan wijzen. Het ging er dus op de eerste plaats om, om den kiesdeeler uit te rekenen. Het aan tal stemmen bedroeg 33820; dat getal ge deeld door 35 gaf tot uitkomst: 966 2/7. Door deeling door den kiesdeeler konden direct de volgende zetels worden toege kend: R.-K. Staatspartij: 6683 966 6 S. D. A. P.: 12093 966 12 Chr.-Hist.: 5127 966 5 Anti-Rev.: 3604 966 3 De Nat. Herstellers en Vrijheidsbonders kregen met hun resp. 1266 en 1661 stem men ieder één zetel. Bij deze eerste verdeeling konden dus reeds 28 zetels worden toegekend; zoodat er nog 7 zetels te verdeelen overbleven. Deze moesten worden toegewezen aan die partijen, welke het grootste gemiddelde per toegekende plaats konden aanwijzen. Voor de verschillende partijen kregen we nu de volgende gemiddelden: Voor de R.-K. Staatspartij: 954 5/7 bij 7 zetels en 835 3/8 bij 8 zetels. Voor de S.D.A.P.: 930 3/13 bij 13 ze tels, 863 11/14 bjj 14 zetels. Voor de Vrijz. Dem.: 843 per 1 zetel. Voor de A.-R.: 901 bij 4 zetels. Voor den V. B.: 1661 bij 1 zetel, 830 1/2 bij 2 zetels. Voor Nat. Herstel: 1266 by 1 zetel, 633 bij 2 zetels. Voor C.-H.: 8541/2 bij 6 zetels. Voor Comm.: 882 bij 1 zetel. Uit de vergelijking dezer gemiddelden volgt dat aan de R.-K. nog 1 zetel, aan de S. D. A. P. nog 2 zetels, aan de V.-Dem. 1, aan de Anti.-Rev. 1, aan de C.-Hist. 1, en aan de comm. 1 zetel kon worden toege kend. Daarmee waren de 7 overschotze tels verdeeld. De partijen „betalen" hun zetels derhalve als volgt: Vrijheidsb.: 1661 stemmen per zetel (1) Nat. Herstel: 1266 stemmen per zetel (1) R. K. Staatsp.: 954 5/7 stemmen per ze tel (7) Anti-Rev.: 901 stemmen per zetel (4) Comm.: 882 stemmen per zetel (1) S.D.A.P.: 863 11/14 stemmen per zetel (14) Christ.-Hist.: 854 stemmen per zetel (6) Vrijz. Dem.: 843 stemmen per zetel (1) Hieruit blijkt, dat na den Vrijheidsbond en Nat. Herstel, de R.-K. Staatspartij haar 7 zetels duur betaald heeft. Hadden 62 stemmers op de lijst der K. D. P., die met haar 338 stemmen geen schijn van kans maakte, hun stem op de lijst der R.-K. Staatspartij uitgebracht, dan zou het gemiddelde der R.-K. Staatsp. 843 1/8 zijn geweest, waardoor aan de R.K. Staatsp. een 8e zetel zou zijn toegewezen ten koste van de Vrijz. Democraten. IN ANDERE GEMEENTEN. Ook elders in het land behaalde de S.D.A.P. over het algemeen winst. Vooral te Rotterdam, waar zij van 15 op 20 kwa men en waar zij nu met de vertegenwoor digers van andere socialistische partijen de meerderheid in den Raad vormen. Hoe hier het College van B en W. zal moeten worden samengesteld is een vraagstuk, waarvoor heel moeilijk een oplossing zal kunnen wor den gevonden. van den overledene, die zijn liefdevolle zorgen zullen missen in het gezin, waar heen zijn volle belangstelling en toewijding op de allereerste plaats uitging. Allen, die met den overledene in rela tie zijn geweest hoe dan ook mogen zich vereenigen in een vriendenkring tot een gezamenlijk hartelijk gebed voor zijn ziëlerust. Ontstellend was vanmorgen het bericht, dat hedennacht om twee uur overleden is de heer J. Bots, in den ouderdom van 65 jaar. Wij wisten, dat de heer Bots. die op 2en Pinksterdag een ernstige hart-verzwak- king had gekregen en aan wien toen de laatste heilige Sacramenten waren toege diend, na dien tijd wel weer wat was voor uitgegaan, maar toch nog ernstig ziek was. Wij wisten het, maar wij hadden ons toch nog geen oogenbli'k ingedacht in het feit, dat deze levenskrachtige en levens lustige mensch zoo gauw zou gaan ster ven Den heer Bots kenden wij als een, naar 't scheen, ook lichamelijk stoeren en ster ken man. Wij hebben in hem herhaaldelijk bewonderd de geestelijke kracht en lust, waarmede hij, steeds onvermoeid en onver zwakt, het leven met zijn vele zorgen en zwarigheden aanvaardde en droeg fier geheven en recht staande onder alle moei lijkheden, die zijn vele werkzaamheden in privé en openbaar leven hem brachten. De heer Bots, directeur van de meelfa briek „De Rijn", heeft zich ook op velerlei maatschappelijk terrein bewogen. Wij memoreeren hier allereerst zijn ja ren-lang commissariaat van onze N.V. „De Leidsche Courant". In het college van com missarissen onzer N.V. was de heer Bots vice-voorzitter en lid der financieele com missie. En zijn belangstelling, volop daad werkelijk, ging als 't ware dagelijks uit naar onze zaak, in welker belang hij als lid van bovengenoemde financieele commissie ontzaglijk veel tijd heeft gegeven. Wij zul len de toegewijde zorgen van den heer Bots voor de belangen onzer N.V. met op rechte dankbaarheid blijven gedenken! Bij het vijf en twintigjarig bestaan van „De Leidsche Courant", verleden jaar ge vierd, zijn de verdiensten van den heer Bots voor deze katholieke zaak door de Kerkelijk Overheid erkend door hem de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" te verleenen. De heer Bots was penningmeester van het bestuur der Zita-ver. en haar onderaf- deeling de R. K. Vakschool, sedert de oprichting der parochie kerkmeester van de parochie van den H. Leonardus a Portu Mauritio, en heeft in verschillende andere bestuurscolleges zitting gehad. Wij mogen hier-betuigen onze hartelijke deelneming met de echtgenoote en kinderen De benoeming van dr. IN. P. van Eyck Tot hoogleeraar te Leiden. Zooals wij gisteren iin een gedeelte onzer oplage reeds hebben bericht, is dr. P. N. van Eyck te Londen benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Ne- derlandsche letterkunde en haar geschiede nis en in aesthetische kritiek. Pieter Nicolaas van Eyck is den len Oc tober 1887 te Breukelen-Nijenrode geboren. Na het eerste, toen eenige, gemeentelijk gymnasium te 's-Gravenhage te hebben af- geloopen studeerde hij rechtswetenschap aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1914 op stellingen promoveerde. In 1916 werd hij benoemd tot correspondent van de „N. R. C.' te Rome. Hij vestigde zich vervol gens te Driebergen. Van 1918 tot 1919 was hij sous-chef van de afdeeling Volksvoeding aan het departement voor Landbouw, Nij verheid en Handel. In 1920 werd hij als op volger van dr. P. Geyl, die tot hoogleeraar benoemd werd, correspondent van de „N. R. Crt." te Landen, welke functie hij heeft vervuld tot zijn benoeming tot hoogleeraar. Van Eyck was een tijdlang schrijver van litterair-kritische opstellen in De Nieuwe Gids, bericht genoemd blad verder. Ver volgens publiceerde hij gedichten en essays in het tijdschrift De Beweging, waarvan hij, als geestverwant, vriend en medewer ker van Albert Verwey, een der steunpila ren werd. Toen De Beweging ophield te bestaan heeft hij de Kroniek der Poëzie in De Gids geschreven. Een scherp conflict met de redactie van dit maandblad, waar van hij in het door J. Greshoff geleide perio diek De Witte Mier rekenschap heeft gege ven, maakte aan deze medewerking een einde. Na nog een tijd aan Groot-Neder land te hebben meegewerkt, publiceerde Van Eyck in het tijdschrift Leiding, dat door hemzelf, dr. Geyl en prof. Gerretson werd opgericht en geredigeerd, en slechts de jaargangen 1930 en '31 beleefde. Van Van Eyk's verzenbundels noemen wij: De Getooide Doolhof (1909, 2e dr. '11), Worstelingen (1910), Getijden (1910), De Sterren (1911), Uitzichten (1912), Bevrij ding (1912), Gedichten (1917), Inkeer (1922, 2e dr. '27), Voorbereiding (1926). Voorts DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Duitschland is de algemeene arbeids dienstplicht ingevoerd. (2de blad). Eden heeft geen succes bij Mussolini. (2de blad). De Belgische oud-minister Sap beschul digt den Boerenbond. (2de blad). BINNENLAND. Uitslagen gemeenteraadsverkiezingen. (2de blad). den bundel prozastukken Opgang (1918), Uren met Platoon (1923). Hij schreef tij dens den oorlog een zeer fel-nationaal op stel, De Plicht van Nederland en later een brochure De Iersche Kwestie (1921). Veel heeft mr. van Eyck tot de ontwik keling der Nederlandsche boekkunst bijge dragen door zijn uitgave, eerst met mr. J. C. Bloem en J. Greshoff, later met mr. van Royen, van de prachtige bibliophielen-serie De Zilverdistel. Deze met groote vakkun digheid en nauwgezetheid geleide reeks kostelijke edities beteekent inderdaad pio nierswerk op het gebied van onze nationale boekkunst. Uitslagen Gemeenteraadsverkiezingen (Vervolg van het 2de Blad). GOUDA. Aantal uitgebrachte geldige stemmen: 14289 (13285). Aantal zetels 21, kiesdeeler: 680 9/21. Aantal uitgebrachte stemmen op: Anti- Rev. Partij en Chr. Hist. Unie 2800 (2815), Comm. Partij Hólland 184 (114), Vrij heidsbond en Vrijz. Dem. 1221 (1503), R.K. Staatspartij 3016 (3180), S. D. A. P. 4448 (4089), Staatkundig Geref. Partij 422 (394), Economische Groep 1002 (961) Aantal gekozenen: Anti-Rev. Partij 3 (3), Chr.-Hist. Unie 2 (2), Comm. Partij Hol land 0 (0), Vrijheidsbond en Vrijz. Dem. 2 (2), R.-K. Staatspartij 5 (5), S. D. A. P. 8 (7), Staatkundig Geref. Partij 0 (0), Eco nomische Groep 1 (2). ROERMOND. Aantal gekozenen: R.-K. Staatspartij 9 (11), S. D. A. P. 2 (2), Lijst Dorpmans 1 (0), Lijst Geradts 5 (4), C.-H. en A.-R. sa men 0 (0). SCHIEDAM. Anti-Rev. Partij 3 (4), Chr. Hist. Unie 5 (5), Comm. Partij Holland 2 (2), Vrij heidsbond 2 (3), R.-K. Staatspartij 9 (9), S. D. A. P. 10 (8), Staatkundig Geref. Par tij 0 (0), Vrijz. Dem. Bond 0 (0). UTRECHT. Anti-Rev. Partij 5 (6), Chr.-Hist. Unie 3 (4), Comm. Partij Holland 1 (0), Vrij heidsbond 2 (4), R.-K. Staatspartij 12 (11), S. D. A. P. 14 (12), Staatk. Geref. Partij 0 (0), Vrijz. Dem. Bond 1 (2), Utr. Gem. Belang 1 (0). NIJMEGEN. Anti-Rev. Partij en Chr. Hist. Unie 3 (vroeger samen 4), Comm. Partij Holland 0 (0), Vrijheidsbond 1 (2), R.-K. Staatspar tij 23 (22), S. D. A. P. 8 (7), Vrijz. Dem. Bond 0 (1), Kath. Dem. Partij 2 (1). BURGEMEESTER VAN ALBURY KOMT IN AUGUSTUS Men meldt ons, dat de burgemeester van Albury, niet medekomt met het gezelschap Australiërs, dat dezer dagen ons land be zoekt. In Augustus zou de burgemeester alleen naar Nederland komen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1