GEMENGDE BERICHTEN DE DIEF, DIE EEN DIEF VING UIT DE RADIOWERELD WOENSDAG 26 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 De heiligschennis te Eygelshoven. De brandkast croor een duiker teruggevonden. Naar wij vernemen heeft de duiker A. Pols in den zoogenaamden Bruinkool vijver te Eygelshoven de brandkast van de re traitekapel te Eygelshoven, waarin het Ons Heer bewaard werd en die door dieven hei ligschennend was ontvreemd, teruggevon den. De duiker heeft de kast aang ïtroffen on der den Noord-Oostelijken oever van den bruikool vijver, waar het talud steil om hoog loopt en onderaan het water een ster ke begroeiing aanwezig is. De kast lag on geveer 10 M. uit den oever op 8 M. diepte. Ongeveer vijf me tear uit den oever begint een helling, die van 1 tot 10 M. steil naar beneden loopt. Bijna aan den voet van deze helling, bijna 8 M. onder water, trof Pols het voorwerp van zijn onderzoek aan. De bodem was vrij modderig. De Kast, die met heit deksel naar boven werd aangetroffen, is zeer waarschijnlijk bij het afwerpen van den oever over deze nelling verder naar beneden gerold. De brandkast was aan de voorzijde ge forceerd. Na opening bleek, dat de H. Hos ties er zich niet meer in bevonden. Het eenige, wat de dieven hadden achtergela ten, was het vergulde lepeltje en een étui, waarin de kelk geborgen was; verder het velum van een der cibories. In het velum werd nog een verguld deksel van een ci borie teruggevonden. De Eerw. Paters Redemptoristen werden gewaarschuwd en reeds na vijf minuten waren zij aanwezig. Pater Vijgen opende de brandkast, doch moest ook constateeren, dat de H. Hosties verdwenen waren. Pafter Hafkenscheidt, die inmiddels was aangekomen, bad met de vele dorpelingen, die waren toegesneld, schreiend drie Onze Vaders en drie Wees Gegroeten voor de misdadigers. Ook de politie-cornmissaris Tekstra was direct ter plaatse en onder zijn leiding werd de gevonden brandkast naar het ge meentehuis gebracht. Hedenochtend in alle vroegte heeft de duiker het onderzoek in den bruinkool vij ver voortgezet om te kunnen constateeren, of in de omgeving van de vindplaats der tabernakelkast eventueel ook nog de cibo ries en de kelk aanwezig zouden zijn. Een vondst te Sittard. Het persbureau Vaz Dias meldit uit Ge leen: Nabij den spoorwegovergang op Rijksweg fcusschen Geleen en Sittard wer den gisterenmiddag enkele hosties gevon den, afkomstig van de heiligschendende in braak in de noodkerk te Eygelshoven, ge pleegd in den nacht van 13 op 14 Juni. Zoo- dra de politie van Geleen gisterenmiddag van deze vondst in kennis was gesteld, stel de zij in samenwerking met de politie van Sittard een onderzoek ter plaatse in, waar bij nog enkele hosties werden gevonden. De „Msb." heeft ter bevoegder plaatse geen zekerheid kunnen krijgen of hier al dan niet een mystificatie in het spel is. In elk geval is vast komen te staan, naar de politie te Sittard meedeelde, dat deze hosties in ieder, geval niet van den diefstal te Eygelshoven afkomstig zijn. FEUILLETON. WYNDHAM MARTYN. Naar het Engelsch van (Nadruk verboden). 47) Griffith Wadham kende de Adelphi- fouurt slechts oppervlakkig en het kostte hem moeite om de woning van Alfred An thony, te vinden. Wadham hoopte voor zijn vriend, dat hij niet in de buurt woon de van den straatmuzikant, die hardnekkig stond te fiedelen voor een donkere deur. Helaas, Alfred Anthony woonde daar wel en Wadham moest er onder lijden. Hij wierp een nijdigen blik op den straatmu zikant, een sluikharige magere kerel, ver- loopen en sjoofel gekleed, wiens gelaat een overmatig gebruik van alcohol verried. Wadham had de opdracht gekregen, om de deur maar te openen en de trap op te gaan naar Trent's nederig verblijf. Ter wijl hij naar den deurknop tastte, sprak de muzikant hem aan. „Kan ik wat voor uwes doen, meneer?" „Je kunt hier weggaan", zei Wadham streng, maar de man volgde dien raad niet op, maar liep Wadham achterna de trap op. Een oogenblik vreesde Wadham een valstrik en eerst toen de muzikant begon te lachen, merkte hij, dat hij met Anthony Trent sprak. „Daar ben je ingevlogen", lachte Trent, zijn vriend de kamer induwend. „Waarvoor deed je dat?" Woonwagenbewoner doodgereden. Onschuldige motor rijder de dupe. Gistermiddagomstreeks 5 uur heeft op den Jaagweg onder de gemeente Avenhorn een doodelijk ongeval plaats gehad. Een personenauto, waarmee couranten werden vervoerd en die bestuurd werd door den heer C. Keyzer uit Hoorn, kwam met groote snelheid den Jaagweg af rijden in de richting Hoorn. Bij het passeeren van het woonwagenkamp kwam een be woner van een der wagens, waarschijnlijk om naar zijn spelende kinderen uit te zien, juist den weg op geloopen. De man werd door de auto gegrepen en met zulk een kracht tegen de voorruit geslingerd, dat deze geheel versplinterd werd. De ongeluk kige werd een honderd meter ver meege sleurd en op slag gedood. Hij was vader van 12 kinderen. Een an dere wagenbewoner ontstak over dit onge val zoo in woede, dat hij een motorrijder, die hij abusievelijk voor den dader hield, te lijf ging en met een steen hevig tegen het hoofd sloeg. Hij werd echter dadelijk vastgegrepen en de motorrijder kwam er betrekkelijk goed af. De bestuurder van de auto, tegen wien procesverbaal is opge maakt, kwam er met eenige lichte snij- wotnden af. Zwaar weer op enkele plaatsen. Meisje gedood Tijdens een hevig onweer sloeg gister avond de bliksem in in een boerderij van den landbouwer Ebbens te Zelhem. Het ze ven-jarig dochtertje van den landbouwer werd door den bliksem getroffen en ge dood. De boerderij brandde geheel af. Tijdens het zware onweer dat giste renavond over Oost-Brabant woedde, sloeg de bliksem te Den Dungen in de boerderij van den landbouwer v. d. Steen. Doordat de dorpsbrandweer spoedig ter plaatse was en het vuur krachtig bestreed, kon een deel der boerderij behouden blijven. De wo ning brandde totaal uit. Te Berlicum ging het onweer gepaard met een zwaren hagelslag welke aan de gewassen veel schade veroorzaakte. Een begin van brand ontstond in de kweekerij van de firma v. d. Heijden. Het vuur kon tijdig worden geblusoht. SLACHTOFFER VAN DE WARMTE. Te Bolsward werd, volgens de „Tele graaf' de ruim 65-jarige werkman A. Hoekstra levenloos thuis gebracht. Door de plotseling ingetreden warmte hadden de boeren groot gebrek aan werkkrachten en zoo was ook H. bij een boer in het hooi land bezig. De ongewone warmte is hem noodlottig geworden. Onder het werk zakte hij plotseling in elkaar en was op slag overleden. SLACHTOFFERS VAN HET ZWEMMEN. Gistermiddag is bij het baden voor de haven van Harderwijk in de vaargeul ver dronken de 12-jarige zoon van den heer Van Wely. Twee jaar geleden is een oudere broer van den jongen eveneens bij het zwemmen om het leven gekomen. Te Goirle is verdronken de 37-jarige M. Diestraten, wonende te Goirle. Een we duwe en twee kinderen blijven achter. MEISJE VERDRONKEN. In de gemeente Appeltern is het één jarig dochtertje van de familie J. op een onbewaakt oogenblik in een sloot terecht gekomen. Toen men het kindje na ©enigen tijd uit het water haalde, waren de levens geesten reeds geweken. „Ik ben vermomd als een man, die nu en dan in de herbergen in de buurt speelt en op het oogenblik in de gevangenis zit we gens dronkenschap, burengerucht en ver zet tegen de politie. Dit is mijn uniform", hij wees op een stoel met kleeren, „en dat is de jouwe". Op den stoel lag een armoedig bruin pak met een zwarte vilthoed en op de ta fel ontwaarde Wadham een fluit, het in strument, dat hij in zijn jonge jaren wel eens bespeeld had. „Speciaal schoongemaakt en uitge stoomd", verklaarde Trent. „De kleeren heb ik gehuurd van een costumier. Die fluit is bespeeld op de pier te Margate en was spotgoedkoop voor een riks." „Maar ik ga niet naar een gecostumeerd feest", protesteerde Wadham. „Dit zal veel interessanter zijn. Kijk naar mij. Wat zie je? Een hinkende Paga- nini, Sign or Alfredelli, de violist van Adel- phi. Jij bent mijn compagnon. Je moet even slecht spelen als ik, we gaan oom Charles uit zijn schuilhoek halen." „Onmogelijk", riep Wadham. „Ik mag dan derderangs zijn, maar ik speel ten minste niet valsch." „Ik anders ook niet, maar nu is het mijn doel, zoo slecht te spelen als ik kan zon der gearresteerd te worden." Wadham begreep er niets van. Dacht Trent soms, dat Garland uit het raam zou hangen, en centen gooien in dien afschu welijken hoed? „Laat mij maar begaan", zei Trent opge wekt, „ik laat me den moed niet ontnemen. Gisteravond heb ik ter introductie in John Street het sextet uit Lucia gespeeld. We zullen het nu samen doen, zonder vooraf gaande repetities. Neen, maar in alle ernst, Garland is een uitnemend muziekkenner, DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is in een perceel aan de Sarphatistraat te Amsterdam een vrouw uit de derde verdieping op straat gevallen. Zij kwam nog eerst op een zonnescherm terecht, dat door den val werd vernield. Met zware inwendige kneuzingen is het slachtoffer in bewusteloozen toestand naar het Ned. Israël. Ziekenhuis overgebracht, waar zij korten tijd later overleed. JONGEN VERMIST. Sinds Zaterdag wordt te Helmond ver mist de 8-jarige zoon van de familie van de W. Men heeft den geheelen omtrek af gezocht, doch zonder resultaat. Men vreest, dat de knaap verdronken is, doch heeft tot nu toe geen spoor gevonden. NIEUWE INVAL BIJ DE INTERBANK TE DEN HAAG. Drie personen gearresteerd. Men herinnert zich, dat eenigen tijd ge leden de politie en justitie een inval heb ben gedaan bij de N.V. Interbank (Bank voor Intermediaire Credieten) aan de Park straat te Den Haag. De uit buitenlanders bestaande directie dezer bank was toen ge vlucht. Zaterdag is een hunner, Siegmund B., te Weenen gearresteerd. Hij zal daar vermoe delijk worden vervolgd wegens bedriege- lijke handelingen, achtereenvolgens te Straatsburg en te 's-Gravenhage gepleegd. Aanvankelijk moet hij te Straatsburg op lichtingspraktijken hebben uitgeoefend, met nog iemand, welke laatste te Straatsburg gearresteerd werd en nog wordt vastge houden; B. slaagde er in, uit te wijken. Hij en andere leden van de leiding der zaak brachten de bank naar 's-Gravenhage over. Toen destijds naar aanleiding van inge komen klachten 'n inval werd gedaan, was, zooals gezegd, de leiding er vandoor. Andere personen hebben hier evenwel de zaak voortgezet, zoogenaamd ter af wikkeling, maar vermoedelijk in werkelijk heid als stroopoppen, om de praktijken van oplichting en verduistering te vervolgen. Naar aanleiding van nieuwe klachten heb ben politie en justitie Dinsdagmiddag op nieuw een huiszoeking gedaan in het per ceel, waar de bank is gevestigd. Gearresteerd werden twee personen, een Duitscher, L. en een Nederlander, in Bel gië gevestigd en hier tijdelijk verblijf hou dende. Zij zullen heden voor den rechter commissaris worden geleid. DE FRAUDE TE WORMERVEER. Bankier S. niet in Ostende. Naar aanleiding van het bericht in „Het Laatste Nieuws", dat meldde, dat de ge vluchte Wormerveersche bankier S. in Ostende zou zijn, kunnen wij berichten, dat de politie van Ostende onbekend is met de aanwezigheid van S. ik weet het van juffrouw Craig, die zelf heel goed speelt. Hij verslint symphonie- ooncerten als hij er heen durft gaan. We zullen in de verlaten straten spelen tot we aan zijn deur komen. Dan beklimmen we de trappen en brengen hem een serenade voor zijn drempel. Man, dat houdt hij niet uit! Ik daag ieder mensch met muzikalen smaak en een goed gehoor uit om zoo slecht te spelen als wij zullen doen. Luister maar." „Schei uit, schei uit", smeekte Wadham een oogenblik later. „Waarom heb je een zoo edel instrument als de viool uitgezocht voor deze misdaad?" „Omdat je daarbij meteen zingen kunt. Ik heb een boek met balladen en heb er een van negen en vijftig coupletten uit het hoofd geleerd. Het gaat over een arm meis je uit Waping, dat stelen moest voor haar stiefmoeder." „O, houd op", riep Wadham, „ik kan het werkelijk niet doen. Het is al te belache lijk. Wat zou mijn broer er van zeggen en meneer Piergan?" „Piergan zou je opslag geven. Je broer ken ik niet, maar je zuster zou trotsch op je zijn. Als je bang bent, ga ik alleen. Op jouw leeftijd begint een man zenuwachtig te worden en zegt dan, dat het voorzichtig heid van hem is." „Ik ben nog niet zenuwachtig". Wadham nam de fluit op en blies een paar noten. „Ze hebben je hiervoor een riks te veel af gezet, de klank is afschuwelijk." „Dat hoop ik van harte", zei Trent. Nooit vergastte een armoediger stel straatmuzikanten Londen op hun cacopho- nieën dan het tweetal, dat een half uur la ter in John Street hun moorddadig werk aanving. Eerst hadden ze moeilijkheden met een dronken heer, die hun melodieën Programma's voor Donderdag 27 Juni. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.000 NCRV, 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkles. 3.00 Gramofoonplaten. 3.45 Zenderverzorging. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Hollandsch Harpkwartet. 7.00 Ned. Chr. Persbureau en Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias, Chr. Gem. Koor „Hallelu jah" en orgelspel. 9.00 Lezing. 9.30 Orgelspel. 9.55 Vaz Dias, waarna Orkestvereen. „Jo- sef Haydn". 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Omroeporkest. 10.00 Morgenwijding en Gram.platen. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.45 Lyra-trio. 12.30 Ensemble Francis Keith en gramo foonplaten. 2.00 Voordracht. 2.20 Stafmuziek 5de Reg. Inf. en voor dracht. 4.00 Gramofoonplaten voor zieken en ouden van dagen.' 4.45 Hoorspel voor de kindéren. 5.15 Causerie. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoon platen. 6.30 Sportpraatje. 7.00 „Wat 'n fouten", wedstrijd voor jeug dige luistervinken. 7.30 Radio-Volkszang. 8.00 Vaz Dias waarna 1ste deel van de revue: „Mag ik er ook op." 9.45 Omroeporkest m. m. v. T. Gerson (sopraan) en H. Viskil (tenor). 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Vaz Dias waarna AVRO-Decibels. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.25 Orgelspel. 12.10 Rutland Square New Victoria- orkest. 3.2G Vesper 5.05 Orgelspel. 5.35 Grosvenor House Dance Ba*<L 6.50 Bach-concert. 8 20 Gevar. programma. 10.35 L. Bridgewater en zijn Kwintet m. m. van zangsoliste. 11.3512.20 BBC-dansorkest. Radio-Paris, 1648 M. i2.35 Kamermuziek. 5.05 „Rorace", spel van Corneille. 9.05 „Benvenuto Cellini", opera van Ber lioz. xn. m. v. solisten, het Nat. Orkest en het Raugelkoor. Hierna: Orkestconcert. DE VELUWSCHE DIEVENBENDE. Meerdere beroovingsplannen. De zaak van de Veluwsche dievenbende laat zich ernstiger aanzien, dan men aan vankelijk heeft gedacht, meldt de „Msb.". Bij het vooronderzoek der marechaussee is reeds gebleken, dat twee gearresteerde personen elk 75 grootere of kleinere mis daden op hun geweten hebben, terwijl er een 31, een ander 21 en nog een er 14 ge pleegd heeft. Een nieuwe arrestatie. De marechaussee te Wezep had reeds ver moeden, dat de veekooper K. B. W., woon achtig te Oldebroek, wel iets meer zou we ten van de door de bende gestolen koeien. Gisteravond is W. gearresteerd en naar Wezep overgebracht. zoo onweerstaanbaar vond, dat hij het plan te kennen gaf om hen nimmer meer te ver laten. Wadham vond het wel wat beneden, zijn waardigheid om weg te loopen door sloppen en stegen en op die manier zon der gevolg bij Yorks Buildings te komen, maar hij deed het zonder morren, aange stoken door Trent's geestdrift. Hij voelde iets psychisch storend in de stille Adelphi- wijk en was geneigd in te stemmen met Trent's bewering, dat dit de atmosfeer van hun vijand was. Het was bij elven, toen zij- een serenade brachten aan Charles Garland, kunst en muziekcriticus en beoordeelaar. Hoewel de muziek van de Lucia nu niet bepaald eer ste rang is en door vele zangers en spelers gemaltraiteerd wordt werd die toch nog nimmer zoo gespeeld zooals thans. Wad ham besteeg hoogten, waarvan hij vroeger niet gedroomd had hij verwerkte de eenvoudige melodie eerst in fuguevorm en toen als Ragtime. Hij vergat zijn compag non en hoorde in zijn enthousiasme niet eens meer de gillende jammertonen, die met zijn fluit wedijverden. Ze zwegen vlak na elkaar, uitgeput. Niets roerde zich in de kamers. „We zullen hem op het sentimenteelste prul onthalen, dat ooit geschreven is", fluisterde Trent, „Zilveren Draden tusschen 't Goud"! Je kent het natuurlijk. En an ders leer je het onderhand wel. Welke toonhoogte je maar wilt en onverschillig welk tempo." Maar zelfs dit kunstwerk, welks suiker zoete woorden zoo fraai bij de muziek pas sen, lokte de vost niet uit zijn hol. Hij bleef onzichtbaar. Maar als hij er was, dan leed hij daar waren ze van overtuigd. „Er blijft ons niets anders over", fluisterde Trent, „dan mijn ballade. De duivel hale Kalundborg, 1261 M. 12.202.20 Strijkorkest. 3.20 Concert uit rest. „Ritz". 4.455.05 Zang en piano. 8.20" „Renaissance", drama van Drach- mann met muziek. 9.55 Zang en piano. 10.40 Omroeporkest. 11.2012.50 Dansmuziek. Keulen, 456 M. .12,20 Uit München: Omroeporkest. 4.20 Zang. 5.20 Omroeporkest en solisten. 7.20 Volksdansenconcert. 8.30 Beethovenconcert door het Sted. Orkest van Bonn. 10.5012.20 Dansmuziek. Rome, 421 M. 9.10 „L'amore medico", opera van Woïf- Ferrari. Brussel, 322 en 484 M 322 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroeporkest. I.302.20 en 5.20 Gram.platen. 7.35 Accordeonmuziek. 8.20 Cabaret. 9.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 meter: 12.20 en 1.302.20 Gramofoonplaten. 5.20 Orgelconcert. 6.05 en 6.50 Gramofoonplaten. 7.30 Pianorectal. 8.20 Salonorkest m. m. v. solisten. 10.3011.20 Populair concert. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Boerenmuziek uit den Pfalz. 9.20 „Krach im Hinterhaus", comedie. 10.20 Berichten. 10.50 Pianorecital. II.05 Weerbericht. 11.2012.20 Dansorkest. Gemeentelijke Radio-distributie te Leiden Derde programma 8.00 Keulen. 8.459.20 Deutschl. Sender. 10-20 Keulen. 12.05 Parijs Radio. 13.20 Brussel VI. 14.20 Deutschl. Sender. 15.20 London Reg. J 6.20 Deutschl. Sender. 17.20 Keulen. 18.50 Diversen. 19.20 Keulen. 20.20 Brussel Fr. 21.15 Parijs Radio. 22.50 Keulen. Vierde programma 8.05 Parijs Radio. 10.35 London Reg. 12.10 Droitwich. 14.20 London Reg. 15.20 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 London Reg. 20.20 Droitwich. 21.50 Boedapest. 22.20 Droitwich. 22.35 London Reg. Beroovingsplannen. Bij nadere informatie bleek, dat de hen- de nog meer beroovingsplannen op het pro gramma had staan n.l. dat van den ge meente-ontvanger van Oldebroek, den heer G. J. van den Brink, tevens kassier van de Boerenleenbank aldaar. Men had hem willen overmeesteren en hem van zijn sleutels berooven. Hierna zou men dan het bankgebouw binnendringen, en zich met den bult uit de voeten maken, en zich met den buit uit tde voeten maken. Het onderzoek wordt nog met kracht voortgezet. Reeds zijn enkele leden der bende voor den rechter van Instructie ge weest. hem, hij zal alle negen en vijftig couplet ten hooren." In plaats van zijn heel behoorlijke bari ton zette Trent een kleurlooze tenorstem op, met een afschuwelijke vibrato. Hij zorg de er voor, elke regel der kunst te over treden. Zelfs Wadham, een moedig man, voelde lust om op de vlucht te slaan en erkende, dat de nasale* klanken van het plat-Londensch dialect buitengewoon door dringend zijn. De coupletten waren saai, zonder iets van de Londensche volkshu mor. Ze behandelden het leven van een meisje, dat zakkenrolster werd toen ze nog te jong was om tusschen goed en kwaad te onderscheiden, en dat sentimenteel haar lot beklaagde en anderen waarschuwde, een voorbeeld te nemen aan haar treurig lot. Eerst bij het zeventiende couplet hoorde Wadham, die beter aan het sleutelgat kon luisteren dan de zanger zelf, voetstappen naderkomen. „Moedgehouden!" fluisterde hij, „er komt iemand aan." De stappen kwamen tot aan de deur, waar ze gedurende twee coupletten bleven, en verwijderden zich toen weer langzaam. Trent begon te vreezen, dat zijn moeite vergeefs was, en had de vijf en twintig be reikt, zonder eenig resultaat, toen krach tige schreden door de gang klonken en een zware vuist tegen de deur bonkte. Het was ongetwijfeld de stem van Charles Garland, dien ze hoorden en ook zijn woordenkeus. Maar hij kwam niet te voor schijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9