WOENSDAG 26 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HULDIGING DR. J. J. DE GELDER. Toen de vorige Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met ingang van 1 Januari 1935 eervol ontslag had ver leend aan dr. J. J. de Gelder als Directeur- Conservator van 's-Rijks Prentenkabinet te Leiden, en toen tengevolge van dit besluit dr. De Gelder midden in zijn reeds ver ge vorderden arbeid voor de reorganisatie van deze instelling, zooveel jaren door hem be heerd, van zijn werk werd afgesneden, nog vóór hij zelf had mogen voltooien, wat hij met zooveel liefde was begonnen, heeft zich een commissie gevormd uit personen in en buiten de Leidsche Universiteit met het doel, hem door het aanbieden van een hul deblijk te toonen, hoe groote waardeering voor zijn werk en zijn persoon in breede kringen leeft. Leden der historische com missie van de Maatschappij der Ned. Let terkunde, bestuursleden van de Leidsche Kunstvereeniging, vroegere medewerkers van dr. De Gelder aan het Prentenkabinet en anderen, die met zijn arbeid of wel zijn persoon in aanraking kwamen, traden tot deze commissie toe. Zij bestond uit: Prof. Dr. J. A. J. Barge, Prof. Dr. L. Knap pert, Mevr. M. C. Bicker Caarten-Stigter, Prof. Dr. N. J. Krom, Prof. Mr. A. S. de Blécourt, A. Krantz, Prof. Mr. D. van Blom, Dr. E. H. ter Kuile, W. J. J. C. Bijleveld, Prof. Mr. E. M. Meijers, Prof. Dr. A. W. Byvanck, Dr. M. D. Oizinga, A. Coert, A. L. Reimeringer, Prof. Dr. H. T. Colenbran der, Dr. A. A. van Rijnbach, Mr. S. J. Fockema Andreae, Mr. J. Slagter, Prof. Dr. J. Huizinga, Mej. I. S. Vies, Mevr. O. C. D. IdenJburg-Siegenbeek van Heukelom, Drs. H. van de Wal, Dr. H. C. Jelgersma. Gisteravond heeft deze commissie in in- tiemen kring, ten huize van den heer en mevrouw De Gelder te Oegstgeest, in het bijzijn van een groot aantal deelnemers, een huldeblijk aangeboden bij monde van Prof. Dr A. W. Byvanck, die allereerst ge tuigde, dat het hem een vreugde was, op verzoek van belangstellenden, het woord te mogen voeren uit naam van allen, die aan dr. De Gelder een blijk van sympathie willen geven bij gelegenheid van zijn af treden als Directeur-Conservator van het Prentenkabinet. Allereerst wilde spr. een woord van dank richten tot den heer en mevrouw De Gel der, die het gezelschap bij zich aan huis ontvingen. Men kan, zoo sprak hij, de bij eenkomst in deze woning als een symbool beschouwen. De gastvrije ontvangst in deze smaakvolle omgeving herinnert aan het optreden van dr. De Gelder in zijn Prenten kabinet. Het huis zelf, het oude rechthuis van Oegstgeest geeft aan deize samenkomst het karakter van een daad van rechtvaardig heid. Zulk een daad van rechtvaardigheid is niet overbodig, ondanks de treffende rede, die de heer De Gijselaar in de Eerste Kamer aan het werk van dr. De Gelder voor het Prentenkabinet heeft gewijd, en ondanks het feit, dat de Minister de onjuiste woor den, die hij in de Tweede Kamer had ge sproken, uitdrukkelijk heeft teruggenomen. Er mag nog wel iets meer worden gezegd! Spr. herinnerde aan de moeilijke om standigheden, waaronder dr. De Gelder heeft moeten werken: eerst een veel te kleine en volkomen ongeschikte ruimte, toen de overhaaste verhuizing, ten slotte nog een onverwachte, maar noodzakelijke verbouwing van het pas betrokken huis. Maar steeds heeft dr. De Gelder de bezoe kers ontvangen met de grootste voorko mendheid en geholpen zoo goed hij kon. Dat zegt veel! Want dr. De Gelder is niet alleen een man van groote kennis op het gebied van prenten en teekeningen, hij is vooral een man met een uitnemend gevoel voor kunst. Dat blijkt uit alles, wat hij voor het Prentenkabinet heeft gedaan. Spr. denkt aan de publicatie van teekeningen, aan de reeks van belangrijke aanwinsten, die met zoo geringe middelen zijn verwor ven, aan de interessante tentoonstellingen, aan het streven van dr. De Gelder om de collectie te ontwikkelen tot een verzame ling van Leidsche teeken- en prentkunst van ouden en nieuwen tijd. Maar vooral wil spr. het gebouw vermelden, waarin het Prentenkabinet thans is gevestigd. Dr. de 'Gelder heeft van een onbruikbaar schijnend huis een rustige en voorname inrichting weten te maken, geschikt voor het tentoon stellen en het bestudeeren van de bezittin gen van 'het kabinet, voor het kunsthisto risch onderwijs, voor colleges en voordrach ten. Door dit voorbeeldige werk heeft dr. De Gelder de Universiteit voor goed aan zich verplicht. Het was een werk van liefde en van toe wijding, ook voor 't kleinste detail, en dit is juist karakteristiek voor de persoonlijk heid van dr. De Gelder. Hij kan niets in zijn omgeving velen en niets uit zijn han den laten gaan, dat hem niet volkomen be vredigt. Daarbij wil spr. nog wijzen op het Oudheidkundig Jaarboek, dat in zijn tegen- woordigen vorm een schepping van dr. De Gelder is. Voor al die liefde en voor al die toewij ding, zoo zegt spr., willen wij dr. De Gel der thans danken en huldigen. Daarbij zijn onze gedachten op de toekomst gericht, op de plannen van dr. De Gelder op allerlei werk, waarvoor hem vroeger de tijd ont brak. De commissie is in staat dit werk eenigszins te vergemakkelijken. Zij kan aan dr. De Gelder een standaardwerk op het gebied der prentkunst aanbieden en hem in staat stellen tot een studiereis naar eenige buitenlandsche Prentenkabinetten. Spr. eindigde met zijn beste wenschen uit te spreken voor de toekomst van dr. De Gelder. Hierna overhandigde spr. aan dr. De Gel der het groote werk van onzen landgenoot Frits Lugt: „Les Marques de Collections de Dessins et d'Estampes" met een enveloppe. Na geestdriftige toejuichingen van de aanwezigen nam dr. De Gelder het woord om allen dank te zeggen, die dezen avond voor hem en voor zijn echtgenoote zoo on vergetelijk hadden gemaakt. Spr. wilde op dit feestelijk uur niet spreken van de ge beurtenissen en onherstelbare dingen, die achter hem liggen. Deze verrassing heeft in groote mate het geleden verdriet ver zacht. Velen bleken goed te denken over hetgeen spr. heeft verricht en dat is juist, wat iemand, die om zijn werk geeft, het meeste verlangt, 't Geschonken boekwerk is een onmisbare hulp bij het werk van spr. en in de stad van de Habsburgsche verza melingen hoopt spr. dit jaar zijn studiën van prentkunst te maken. In het bijzonder dankte spr. de histori sche commissie van de Maatschappij der Ned. Letterkune. Het was deze commissie, welke onder haar toemaligen voorzitter, prof. Knappert, zich voor de zaak van het Prentenkabinet op de bres stelde en door haar request aan den Minister aan spr. een grooten dienst beweest. Zich tot prof. Bijvanck wendende, zeide spr.: Gij zijt voor mij en mijn werk een ware vriend ge weest in den nood. Wij hebben veel samen gewerkt en gij zijt het best vertrouwd met de deugden en gebreken van mij als wer ker. Bij uw bezoeken aan het Prentenkabi net bespraken wij dikwijls mijn werk en kon ik mijn bedoelingen en methoden aan uw langdurige ervaring op het gebied van het bibliotheekwezen toetsen. Daarom was mij juist uw oordeel veel waard." Ten slotte zeide spr. al de beproevingen te hebben doorstaan dank zij den grooten steun, steeds van zijn echtgenoote te heb ben ondervonden; aan haar komt zeker een groot deel van de hulde toe. Na deze zeer toegejuichte woorden ver spreidden de aanwezigen zich in den heer lijken tuin en bleven nog geruimen tijd ge nieten van den zomeravond. Prof. dr. H. T. Colenbrander. Prof. dr. H. T. Colenbrander, hoog leeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de rijksuniversiteit alhier zal in Aug. begin Sept. een reis naar Zuid-Afrika ma ken, ten einde aldaar in eenige steden voordrachten te houden over de geschie denis van Nederland en Ned.-Indië. EINDEXAMENS „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX". Geslaagd voor het eindexamen 5e kl.: H. Backe, Arnhem, Th. Barthen, H. Ph. G. Bartoo, Voorburg, D. v. d. Blom, H. J. de Boer, J. Bontje, L. Boogaard, E. Boshuis, Amsterdam, Th. H. Brandt, Voorburg, W. Brinks, J. J. de Bruyn, Boskoop, H. A. Cou- vee, Alphen a. d. Rijn, H. J. Choufour, H. M. v. Dijk, W. Th. v. Dijk, .J. K. Emeis, Amsterdam, J. Th. K. Erkelens, A. Frie- sema, H. de Geus, J. S. Göbel, Arnhem, C. J. de Graaf, S. v. Gijn, B. H. Heskes, Bussum, J. Hollemans, G. Immink, Chr. Kampinga, Avereest, W. Kobossen, Nijme gen, M. L. H. Koeken, B. Kool, Utrecht, B. Kuyper, Wageningen, J. v. d. Linden, W. Momberg, J. J. v. d. Munnik, Haarlem, S. Pasch, Breslau, W. J. J. Polane, F. H. Roman, Chr. J. Sanders, den Haag, B. G. G. Schneiders, P. L. Schouten, Lisse, J. J. Selier, J. C. van Sisseren, D. C. W. Snell, den Haag, C. M. Speet, C. A. Spoelstra, Zandvoort, J. Stevens, Overveen, H. Ver- straaten, H. C. Vorst, J. W. Wassenaar, J. J. Wichers, Utrecht, T. Werkhoven, C. C. Zandvlied, J. J. Zitman, Zoeterwoude, A. v. d. Berg L. L. Blok, J. Cornelissen, A. H. van Grol, Oegstgeest, A. G. Klinken berg, G. Piket, S. Ramak, H. v. d. Vegte, F. J. Verhoeven, Th. L. J. Zitman, Zoeter woude. G. Cloos. Waar geen plaatsnaam wordt vermeld, is Leiden bedoeld. Geslaagd voor het Eindexamen „E 1 e c- trotechniek": Ab. Alblas, den Haag, N. H. Breedeveld, A. J. M. Clarijs, IJzen- dijke, E. C. v. Duuren, M. K. Hommes, Al phen a. d. Rijn, J. Hoope, P. Keereweer, K. Kwestro, A. Meester, Westzaan, J. Nie- vaart, A. v. Noort, Geervliet, P. C. Prins, L. Smit, den Haag, J. H. Snijders, Amers foort, A. W. Storm, den Haag, J. Veld- huyzen, Voorburg, L. G. J. Vliegenthart, Asperen, J. Ch. Wesdorp, Breskens, W. Zaalberg, W. G. de Zeeuw, Warmond. Gesxaagd voor het eindexamen „B o u w- kunde": A. Boot, W. v. d. Bijl, Alphen a. d. Rijn, A. v. Egmond, A. Heijnis, Ha- zerswoude, W. de Jong, Bodegraven, A. Moerkerk, Zoeterwoude, A. v. Riet, G. C. Waasdorp, Sassenheim. Geslaagd voor het eindexamen Be schrijvende Meetk. en Perspec tief: A. Boot, W. v. d. Bijl, Alphen a. d. Rijn, A. v. Egmond, A. Heijnis, Hazers- woude, W- de Jong, Bodegraven, A. Moer kerk, Zoeterwoude. A. v. Riet, G. C. Waas dorp, Sassenheim, G. J. J. v. d. Linden en P. Overduin. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wordt Leiden bedoeld. Eindexamen Gymnasium. Aan het Stedelijk Gymnasium is ge ëxamineerd voor Afd. A de 2e groep. Ge ëxamineerd 9 candidaten. Geslaagd de heeren W. J. Buys, L. Cohen, J. A. Dries- sen, allen te Leiden; H. A. M. den Her der, Voorschoten. Het examen wordt met 2 cand. voortgezet. Voor afd. A le groep slaagde alsnog méj. A. Fokkema te Oegstgeest, mej. N. v. Krimpen, Leiden en de heer K. P. v. d. Wel, Leiden. Examen Akte L. O. Aan de Chr. Kweekschool voor onder wijzers (essen) alhier zijn geëxamineerd 6 cand. Geslaagd de heeren J. v. Leeuwen, Leiden, A. Mieog, den Haag, H. Rol, Voor schoten, W. Tromp, Lisse. Afgew. 2. Aan de Universiteit te Utrecht is bevor derd tot doctor in de geneeskunde: de heer W. J. de Haan, te Leiden op proefschrift: „Psycho-analyse, de ontwikkeling van Freud's leer en critische beschouwingen". Geslaagd voor het examen in Boekhou den en aanv. vakken afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in het Boek houden de heer C. de Jongh, LL van den heer J. Munting. DE OPVOLGER VAN PROF. VERWEIJ. Dr. P. N. v. Eyck benoemd. Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der Letteren en Wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de Nederlandsche Letterkunde en haar Geschiedenis en in aesthetische critiek dr. P. N. v. Eyck te Londen, wiens te verwachten benoeming wij reeds dezer dagen hebben gemeld. Geslaagd is voor het Examen Boekhou den, Handelsrekenen en Handelsrecht, af genomen door de Vereeniging van Leera ren in het Boekhouden, de heer N. Lofvers te Leiden, leerling van den heer J. A. Christiaan^e. Voor het eindexamen aan het R. K. Ly ceum te Haarlem, slaagde onze vroegere plaatsgenoot de heer G. Kriek. Geslaagd voor het examen, afgenomen vanwege de Ver. v. Leeraren in het Boek houden de heeren C. de Jongh en P. Vlugt, beiden leerlingen van den heer J. Munting, leeraar M. O. Boekhouden alhier. VEREENIGING „ARMENZORG" Het jaarverslag van de Vereeniging „Ar menzorg" vangt aan met het herdenken van twee hunner leden, die door den dood ontvallen zijn, en wel mevrouw de Jong v. d. Kloot Meyburg en mej. M. C. de Bruyn, die zeer veel voor de vereeniging hebben gedaan en wier nagedachtenis dankbaar bewaard zal worden. Als nieuwe werkende leden traden toe mevrouw NautaOort, mevrouw van Oordt Reyers en mej. van Nes. 35 gezinnen worden op het oogenblik door ons gesteund, waarvan 13 alleenwo nende vrouwen, 11 gezinnen met man als gezinshoofd en 11 gezinnen waarvan de vrouw gezinshoofd is. In den loop van dit jaar zijn 4 gezinnen afgevoerd, 1 vrouw is getrouwd, 1 vrouw is overleden en in 2 gezinnen was onze hulp niet meer noodig. Waar noodig werden door ons versterken de middelen verstrekt, ook gedurende 4 maanden aan een gezin, dat niet tot onze vaste gezinnen behoorde. Met St. Nicolaas en Kerstmis werd een extra gift in geld gegeven, alsmede enkele kleedingstukken. Een gedeelte hiervan mochten wij ontvangen van de Leidsche Naaivereeniging en een deel hebben wij door onze naaisters laten maken. De werkcommissie, bestaande uit de da mes: mej. Coebergh, mevrouw A. Kroon Bloemhert en mevrouw J. H. Wichers Rol- landetTouw liet 3517 kleedingstukken naaien voor de vereeniging voor School- kinderkleeding- en -voeding. Het knippen en uitgeven van het goed geschiedde in de lokalen Pieterskerkgracht 11. 4 knipsters en 36 naaisters zorgden voor de uitvoering. Afgeleverd werden: 716 jongensblouses, 378 jongenshemden, 358 jongensbroeken, 618 meisjesjurken, 595 meisjesschorten, 426 meisjeshemden, 426 meisjesbroeken. Aan naai- en kniploon werd betaald ƒ1886.65. Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen, die de Vereeniging steun den en beveelt de vereeniging ook voor het volgend jaar in aller welwillende aandacht aan. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. Arbeid in broodbakkerijen. De Minister van Sociale Zaken heeft vergund, dat in verband met feestelijk heden van het Leidsch Studentencorps in broodbakkerijen in de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Maandag 1 Juli en Dinsdag 2 Juli 1935, om 8 uur des voormiddags met den bakkers- arbeid wordt aangevangen. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakke rijen, aan welke een vergunning, als be doeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeids wet 1919, is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met arbeid be staande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen. Aan hoofden of besturders van brood bakkerijen is vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij artikel 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919, op Maandag 1 Juli en Dinsdag 2 Juli 1935 deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken af uit het gebouw met aan- hoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd, verkocht of af geleverd. Straatversiering PelikaanstraatHaven. Toen de Commissie Straatversiering Haarlemmerstr. haar werkzaamheden aan ving hebben de bewoners van bovenge noemd gedeelte zich veel opofferingen ge troost om ook een goede en passende ver siering aan te brengen, aansluitend aan de andere gedeelten. Velen voelen zich gedupeerd en in hun verwachtingen teleurgesteld, dat de mas keradeoptocht inplaats van de geheele straat door te trekken bij de Pelikaan straat rechts af gaat. Zou de Lustrumcom missie zich alsnog de moeite willen ge troosten om door een omweg van hoogstens enkele minuten aan veler wensch tegemoet te komen? Stadsversïering. Door de bewoners en comité's van ver sierde straten is veel moeite, tijd en geld besteed. Ouders en onderwijzers worden verzocht de jeugd hierop attent te maken en een ieder wordt verzocht de aange brachte versiering zooveel mogelijk te ont zien en te beschermen. FRAUDE TEN NADEELE VAN EEN VAKVEREENIGING. De 35-jarige stucadoor H. H. heeft zich bij de politie gémeld met de mededeeling, Mat hij ten nadeele van zijn vakvareeni- ging -400 keefi verduisterd. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5040. Handelsonderne ming „Aurora", Alphen aan den Rijn, Dorpsstraat 12. Handel in boter, enz. De procuratie van C. van Leeuwen, is inge trokken. 3976. N.V. Algemeen e Boek- en Handels drukkerij voorheen Battel jee en Terpstra. Leiden, Oude Rijn 39. N. Comm.: J. de La- vieter en J. Muilemeister, Den Haag. 1288. C. van Leeuwen. Leiden, Lokhorst straat 29. Kruidenierswaren en comesti bles. De winkel in kruidenierswaren is d.d. 15 Juni 1935 overgegaan aan: C. van Leeu wen Jr. 6369. C. v. Leeuwen. Leiden, Lokhorst- straat 27. Leesbibliotheek en postzegelhan- del. Bijv. uitgeoef. bedr.: winkel in kruide nierswaren. (Lokhorststraat 29). ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen rechten de heer V. Spieksma, den Haag, de heer J. L. van Klaveren, Oegstgeest; doctoraal examen rechten de heer J. C. Tupker, Rotterdam, de heer F. Lindner, Bussum, de heer F. R. Duijff, Haarlem; voorbereidend kerkelijk examen de heer J. M. Willemse, Schoondijke, de heer J. M. de Jong, Leiden; doctoraal examen rechten, de heer F. M. van Panthaleon van Eek, den Haag. RECHTZAKEN De tolkwestie te Warmond. L. J. P. J. L., diens vader J. J. L. en J. A. P. L. uit Warmond, die indertijd iemand, die den Warmondschen tol wilde passeeren, hebben mishandeld zijn ^door de rechtbank ter zake veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en tot een geldboete van 100 subs. 50 da gen. Het Hof bevestigde het vonnis ten aan zien van de beide eerste verdachten en sprak J. A. P. L. vrij. LAATSTE BERICHTEN Drie dooden door den bliksem. Boerderijen in vlammen opgegaan Onder „Gemengde Berichten" in dit nummer meldden we reeds een geval van blikseminslag in een boerderij te Zelhem, waarbij een kind werd gedood. Een tweede blikseminslag te Vaassen deed twee personen om het leven komen. In den afgeloopen nacht te omstreeks één uur barstte boven Vaassen een hevig on- weder los. Te half twee sloeg de bliksem in de groote boerderij „de Rimneberg", be woond door den heer Kloeselman en zijn echtgenoote, welke gelegen is op het Eek- teveld te Vaassen. De brand, die ontstond, greep direct zeer snel om zich heen. Vermoedelijk is de vrouw van den heer Kloeselman door den bliksem getroffen en gedood. Haar lijk werd althans later op het bed in de slaapkamer gevonden. Het lijk van den heer Kloeselman, die door ver branding om het leven is gekomen, werd in een ander vertrek vóór een kast aange troffen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de heer Kloeselman, door den brand gewekt, nog getracht heeft de boerderij te verlaten. De boerderij is vrijwel geheel door brand vernield. De brandweer van Vaas sen, die spoedig ter plaatse was, kon tegen de geweldige vuurzee niet veel uitrichten. Zes varkens kwamen in de vlammen om. Het echtpaar Kloeselman was ongeveer 60 jaar oud. ONWEER BOVEN WEST-FRIESLAND. Gisteravond en gedurende den afgeloo pen nacht heeft boven West-Friesland een zwaar onweer gewoed, gepaard gaande met hevige slagregens, waardoor veel schade is aangericht. Om vijf uur gistermiddag is de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij van de wed. Groot-K arsten in de Berkmeer bij Opdam. De bewoonster kreeg op het mo ment dat de bliksem insloeg, een steen op het hoofd, doch werd niet ernstig gewond. Het geheele pand stond direct in lichter laaie. Hoegenaamd niets kon worden gered. De brandspuit was circa een half uur na den brand ter plaatse. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op 5^ a 6 mille geraamd. MEISJE DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens hevig onweer is gisteravond te Ursem de 20-jarige mejufrouw B. Wilde- boer, terwijl zij in he land de koeien melkte, door den bliksem getroffen. Het meisje, dat geheel blauw zag, werd bewus teloos weggedragen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch hedenmorgen was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. BOERDERIJ TE WIJKEL AFGEBRAND. Uit Heerenveen wordt gemeld: Door on bekende oorzaak is gisteravond de groote boerderij van den heer M. Zwart te Wij kei tot den grond toe afgebrand. De boer en het personeel waren naar het land, terwijl de vrouw het vee molk. Do«r het inslaan van de ruiten wist men BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Wilhelmus Albert z. v. H. v. Berkum en T. Sieders. Theodora Jaco- ba Elisabeth d. v. P. Reijken en Chr. van Tongeren. Hendrika Maria d. v. A. Bron- meijer en H. M. v. d. Wijngaard. Helena d. v. L. v. Leeuwen en C. J. Vissers. Jan z. v. P. Wagter en W. ter Heide. Ondertrouwd: L v. Duuren jm. 27 j. en M. J. Crama, wed. 29 j. Overleden: E. v. d. HoekLut wed. 69 j. J. Blomde Vroede wed. 73 j. J. Goedbloed m. 64 j. nog tijdig een kindje van zes maanden in veiligheid te brengen. Een dertigtal var kens kwam in de vlammen om. Van den inboedel kan niets worden gered. Verzekering dekt de schade. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Gisteravond te omstreeks acht uur is de 27-jarige chauffeur P. van Gennip uit Eindhoven bij het zwemmen in het nieuwe kanaal te Strijp verdronken. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. VERMIST KNAAPJE VERDRONKEN Gisterochtend werd uit de Zuid-Willems vaart onder de gemeente Mierlo opge haald het lijkje van het 8-jarige zoontje van den heer v. W., wonende in de Binnen Dungenstraat te Helmond. Het knaapje werd sinds Zaterdag vermist. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL Dinsdagavond had op den straatweg van Leeuwarden naar Harlingen ter hoogte van Midlum een verkeersongeval plaats, dat een doode eischte. Te ongeveer 4 uur kwa men de boerenarbeiders Sikkema en v. d. Valk per fiets uit de richting Achlum en wilden den hoofdverkeersweg oversteken. Zij moeten hierbij niet voldoende op het verkeer hebben gelet, wat tot gevolg had, dat de fietsers werden aangereden door een auto, komende uit de richting Frane- ker. Van der Valk overleed kort na het ongeval; Sikkema werd bewusteloos in een woning binnengedragen. Volgens oogge tuigen trof den autobestuurder geen schuld, daar voldoende signalen zijn gegeven. Van de auto waren de koplampen en de voor ruit stukgeslagen. TELEGRAMMEN DE VLIEGRAMP IN COLUMBIA. Aantal slachtoffers gestegen tot negentien. PANAMA, 26 Juni (V.D.). De vliegramp in Columbia heeft tot dusver 19 slacht offers geëisebt. Vier jeugdige guitaarspelers die deel uit maakten van Ihet tooneelgezelschap Carlos Gardel zijn in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest dat zij zoo zij er al het leven mochten afbren gen, toch de rest van hun leven blind zullen zijn. In het vliegtuig van Carlos Gardel be vonden zich 15 personen. Het Durtsche vliegtuig vervoerde 8 passagiers. Hiervan werden er 4 gedood, behalve den eersten en tweeden piloot en den steward. OVERVAL OP POLITIE. WARSCHAU, 26 Juni (V.D.). In het dorpje Szebel in het district Luck is een politiebeambte door schoten, gelost door Oekraïnische terroristen vanuit een hin derlaag ernstig gewond. Een collega van hem werd minder ernstig gekwetst. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 26 Juni. Vee. Ter vee markt wanen heden aangevoerd 3 wagons runderen uit Denemarken. 301 vette kal veren: le kwal. 34 tot 40 ct. per kg. levend gew.; 2e kwal. 28 tot 32 ct per kg. levend- gew., 3e kwal. 20 tot 26 ct. per kg. levend- gew., 82 Nuchtere kalveren f 2.50 tot f 5 per st., 267 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90 tot 110 kg. 41 tot 42 ct. per kg. slachtgew., Zware varkens 38 tot 30 ct. per kg .slachtgew., Vette varkens 36 tot 37 ct. per kg. slachtgew. Vette kalveren, aanvoer minder dan vorige week handel zeer slee- pend, prijzen beduidend lager. Nuchtere kalveren minder aanvoer, handel niet vlug, onveranderde prijzen. Varkens korte aan voer, handel zeer slecht, prijzen vrijwel on veranderd. .DEN HAAG, 26 Juni. Fruit- en Groenten- veiling. Aardbeien Dutch Evern I 712, idem II 56. Kersen: Vroege Duitsche 14 17, Meikersen 1118, Rood 59. Alle prij zen per pond. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Londen 7.233/4 Berlijn 59.25 New York1 -46ó/g Parijs 9.713/4 Brussel 24.80 Zwitserland 48.04 Milaan 12.16 Madrid 20.20 Oslo36.40 Kopenhagen32.35 Stockholm 37.35 Weenen Praag6.16 Boedapest Prol. 3 1/2

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3