NIEUWS WOENSDAG 26 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER- r TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen rerricht ia den morgen van 26 Juni 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst, te De Bilt. Hoogste barometerst.: 766.8 te Röst. Laagste barometerst.: 754.1 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 27 Juni: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, meest half bewolkt, droog warm weer. behou dens vrij groote on weerskans. Sedert gisteren is over IJsland de baro meter belangrijk gedaald en de depressie, welke zich daar vertoont, heeft via een smallen strook van lage drukking verbin ding gekregen met een ondiep minimum ten Zuiden van Ierland. Ook voor de Noor- sche kust doet zich het minimum reeds gel den en van het uitgebreide hoogedruk ge bied, dat daar gisteren was gelegen, is slechts een kleine kern bij Lapland over. In het Zuiden en Oosten van ons waarne mingsgebied steeg de barometer. Zoowel over Zwitserland als over Centraal Europa vormt zich een hoogedruk gebied. Over het vasteland blijft het weer nog fraai. Vooral in Duitschland waar de temperatuur sedert gisteren nog steeg, is het buitenge woon warm. Over ons land en Frankrijk werd het door de meer uit Zuidelijke rich tingen afkomstige luchtstrooming wat koe ler. In ons land viel eenige onweersregen, over de Britsche Eilanden werd eveneens wat regen afgetapt. Het weer is daar vrij somber. De temperatuursveranderingen se dert gisteren loopen er uiteen. Hoogstwaar schijnlijk zal ten onzent het mooie weer blijven aanhouden, wellicht met wat meer bewolking en iets lagere temperaturen. De kansen op onweer zijn echter vrij groot. LUCHTTEMPERATUUR. 23.5 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 23 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 22 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e*. Van Woensdagnamiddag 9.56 uur tot Donderdagmorgen 4.09 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Donderdag 27 27 Juni voorm. 0.11 uur en nam. 12.50 uur. STADS KERKNIEUWS MGR. G. HAEZAERT C.S.Sp. Benoemd tot Apostolisch Vicaris van Noord-Katanga. In het Provincialaat en Groot-Scholasti- kaat der Paters v. d. H. Geest te Gemert werd bericht ontvangen, dat Mgr. Georges Haezaert, Apostolisch Prefect van Noord- Katanga, benoemd is tot Apostolisch Vica ris van hetzelfde gebied, dat onlangs tot Vicariaat verheven werd. Mgr. Haezaert zal bijgevolg de Bisschopswijding ontvan gen en als 28e in de rij treden der thans levende Bisschoppen, die behooren tot de Congregatie van den H. Geest. Katanga is een der vele Missiegebieden van Bel gisch Congo. Sinds 1909 zijn de Paters van den H. Geest in dit Vicariaat werkzaam, dat zich uitstrekt tusschen twee armen der Congo-rivier: de Lualaba en de Lomami, op den &den gr. Zuiderbreedte tusschen den 25en en 27en gr. Oosterlengte Geenwich. Z. H. Exc. Mgr. Haezaert behoort tot de Belgische Provincie der Congregatie van den H. Geest; hij werd 28 Juni 1883 te St. Niklaas (Oost-Vlaanderen) geboren, Pries ter gewijd 23 October 1912 en verblijft sinds 1916 als Missionaris in Katanga. „Tijd". Benoeming in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den Hoogeerwaarden heer C. B. Eek- wielens, pastoor-deken te Heino, op zijn verzoek wegens vergevorderden leeftijd eervol ontslag verleend als Deken van het Dekenaat Zwolle en heeft benoemd tot De ken van het Dekenaat Zwolle den Zeereer- waarden heer A. B. Weenink, pastoor te Zwolle (O. L. Vr. ten Hemelopn.). KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN DE LAATSTE WAPENSCHOUW. De Katholieken op Den Burcht. Gisteravond heeft „Dr. Schaepman" de Leidsche Katholieken opgeroepen tot een laatste wapenschouw in het hart der ge meente, waar heden de verkiezingen plaats hebben. Boven op Den Burcht zijn zij tezamen ge komen om een laatste opwekking vóór den slag te hooren, uit den mond van Rector L. Beune en Ir. L. Feber uit Den Haag. Daar was een groot podium opgeslagen, daar hingen de verkiezingsplakkaten: „Sa men sterk" en „Wij bouwen aan een nieu we orde", daar klonk muziek, welke, even als het gesproken woord, door de K. E. B. (Firma van Remundt) versterkt werd uit gezonden. De voorzitter van „Dr. Schaepman", mr. H. Donders, opende met den chr. groet en een inleidende beschouwing over de be langrijkheid der gemeenteraadsverkiezing om na het zingen van het Wilhelmus, het woord te geven aan Rector Beune. Het woord van priester. Rector Beune zegt een priesterlijk woord te willen spreken, een principieel woord, over de kracht van het katholieke begin sel. Er is, aldus Rector Beune, de laatste ja ren veel veranderd, maar niet veranderd zijn onze kath. beginselen van vrede aan de menschen van goeden wil, van recht vaardigheid en naastenliefde. De gemeentepolitiek heeft te maken met publieke eerbaarheid, en wij weten, als priester, hoe ontzettend de openbare on zedelijkheid is. De gemeentepolitiek heeft te maken met woningtoestanden, en wij weten, als pries ter, dat de krotten, waarin menschen wo nen, niet alleen teekenen zijn van mate- rieele armoede, maar vooral grafkelders van eer en deugd, giftkelders voor gods dienstzin. Bij Armenzorg en Maatschappelijk Hulp betoon kan zooveel stroeve ambtenarij vorkomen worden, kan men zooveel arbeid maken tot een daad van verblijdende naas tenliefde. Op het gebied van onderwijs moet er sa menwerking zijn met kerk- en schoolbe sturen, omdat er tal van aanrakingspunten zijn met de burgerlijke overheid, die het geestelijk werk al dan niet bemoeilijken Willen wij dus bouwen aan een nieuwe samenleving, dan moeten wij óók zor gen voor bloeiende gemeenten met prin cipieel christelijke gemeenteraden. Spr. zet dan uiteen, hoe men aan de an dere zijde de Katholieken dikwijls wan trouwt en haat, hoe een geloofsovertuiging bespot wordt in een cabaretprogram, hoe onze huwelijksopvatting en onze principes van eerbaarheid voor preutsch en ouder- wetsch worden uitgemaakt. Ten slotte richt spr. zich tot hen, die, wellicht uit den nood der tijden, terecht gekomen zijn bij N. S. B. of K. D. P. en die spr. alleen kan zien óf als rechtzinnige broeders in net geloof óf als valsche pro feten; en als priester wil spr. veronderstel len, dat zij rechtzinnige broeders zijn. In naam der jongeren, over wie spr. hier in deze stad is gesteld, smeekt hij him dan af te laten van haat en tweedracht; de eenheid van de Katholieken ook op poli tiek terrein te bewaren en te stemmen op de R.-K. Staatspartij. Wij beloven besloot spr. zijn groot- sche, met gespannen aandacht en herhaal delijk'door applaus onderbroken rede trouw aan de R.-K. Staatspartij, trouw aan de R.-K. Raadsfractie, trouw aan de Ka tholieke beginselen, trouw aan Christus, onzen Leider, onzen Koning, onzen God. „Wij hebben er genoeg van". Hierna was het woord aan ir. L. Feber, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal en wethouder van Den Haag, die begon met er op te wijzen, dat bij alle ver deeldheid, allen het over dit punt eens zijn, n.l.: dat wij er genoeg van hebben. Ook 100 jaar geleden had een millioenen- massie van arbeiders er genoeg van. Spr. wil niet vervallen in de S. D. A. P.-stijl en zeggen, dat alles, wat verkregen is, aan Rerum Novarum te danken zou zijn. Ook krachten uit andere kampen hebben mede gewerkt aan den socialen opbouw, maar zeker is, dat R. N. van een machtigen in vloed is geweest. Spr, beweert niet, dat al les wat de Kath. gedaan hebben volmaakt is geweest of volmaakt zal zijn, maar wij zijn toch trotsch op wat op dit gebied door ons verricht is. Spr. brengt dan huldde voor het sociale werk van Nolens en Aalberse en vervolgt zijn rede met een aanklacht tegen het li beralisme. Spr. vraagt zich dan af: waarvan wij eigenlijk genoeg hebben. Wij hebben ge noeg van de leuze der Fransche Revolutie: Vrijheid, gelijkheid en broederschap, wel ke leuze is toegepast geworden door een van God afgewende heidensche bewe ging. Genoeg van een vrijheid, die geleid heeft tot zedelijke bandeloosheid, waartegen zelfs tuchtmaatregelen aan zee noodzakelijk werden. Genoeg van een strijd van allen tegen allen. Genoeg van een economische vrij heid, die leidt tol een slavernij van mil- lioenen. Gelijkheid is gebracht, gelijkheid in on geloof, gelijkheid van den ontzielden, on persoonlijken arbeider met den loopen den band. Die gelijkheid dreigt ons te brengen en daartegen zullen wü vech ten met onzen laatsten druppel bloed de gelijkheid van den gelijkgeschakelden mensch in den heidensche fascistischen Staat. Hedenavond wordt de uitslag van de he den gehouden verkiezing voor den Leid- schen Gemeenteraad aan ons bureau op de Papengracht bekend gemaakt, naarmate de cijfers uit de verschillende stembureaux binnenkomen. Bijeenkomst propagandisten. Wij herinneren er aan, dat hedenavond om 6.30 uur een bijeenkomst wordt gehou den voor de propagandisten en leden van de R. K. Kiesvereeniging en van de propa- gandaclub „dr. Schaepman" in het Jeugd- gebouw aan de Hazewindsteeg bij de Oude Vest, ten einde den uitslag van de Raads verkiezing te vernemen. Wat willen wij dan? Ordening! Orde ning, iets constructiefs op geestelijk, so ciaal en economisch terrein. Dat is een zware en moeilijke weg en wij zullen wel eens struikelen in kuilen en gaten, maar beter dan de liberale overschilligheid zijn dan tien van onze mislukte pogingen. Op die ordening moeten wij ons rich ten bij grond- en woningpolitiek ter regu leering der grondprijzen en ter beteuge ling van schandelijke speculatie, bij het scheppen van orde in het woningbouwbe drijf, dat b.v. in Den Haag aan een waanzinnige overproductie dreigt te be zwijken met de vreeselijkste gevolgen voor de bouwvakarbeiders. Spr. erkent, dat dit idee van ordening bijna bij alle partijen leeft, en de liberalen, die spr. als wethouder van den Haag bij zich had ter voorlichting in het woning bedrijf, verklaarden gaarne hun hoogge roemde vrijheid in ruil te geven voor be drijfszekerheid. Maar waar is dan bij die wensch tot or dening het onderscheid? Met de S. D. A. P. verschillen wij, om dat wij staan op het standpunt van het behoud van den privaten eigendom, maar vooral omdat wij, dat verbetering der ma- terieele levensvoorwaarden ook een beter geestelijk leven willen bereiken met het oog op onze eeuwige bestemming. Onze heilige eisch is de handhaving van onze vrije persoonlijkheid en deze vrijheid wenschen wij te handhaven ook tegenover het gezag van den absoluten Staat. En, als men ons vraagt of merf bij het stellen van die vrijheid boven onze natio naliteit nog wel goede Nederlanders en rechtgeaarde volksgenooten zijn, dan ant woord ik: Zoo waarachtig als ik Katholiek ben, zal de vrije Katholieke mensch, die zich vrij uitleeft, voor God, juist daardoor zijn volk grooter, krachtiger, edeler en ster ker maken, dan het gelijkgeschakelde kud dedier, aanzeulend achter Mussert. Spr. beschouwt dan ten slotte de poli tiek der verschillende partijen en zegt: Als de propaganda van anderen onder de Katholieken zou lukken en de Kath. Par tij zou worden uiteengeslagen, dan zou den ook andere partijen moeten sidderen en beven. Want S. D. A. P., Vrijheidsbond, C..-H., A.-R. en Vrijzinnig-Democraten we ten en begrijpen heel goed, dat de R.-K. Staatspartij de eenige dam is, die de stort vloed van links en rechts, van Communis ten en N. S. B., kan weerstaan. Dat is geen fantasie. Dat is een feit, dat door anderen dan wij, b.v. door een prof. Ger- retson, in het licht is gesteld. Maar dan is ook onze taak een te zijn en eensgezind met het oog op onze nationale belangen en dan zeg ik: Treedt aan, sluit de gelederen, sa men sterk, begint den opmarsch. Een hartelijk aplaus volgde ook op deze prachtige rede. Mr. Donders dankte hierna beide spre kers door eenige hunner gedachten nog eens in een enthousiast woord te onder strepen. Met het „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd deze geestdriftige bijeenkomst be ëindigd. LIPLEZEN S. H. Naar het Zwitsersche voorbeeld heeft de Vereeniging tot bevordering van de belangen van Slechthoorenden in Neder land sinds eenige jaren in den zomer een vacantiecursus in het liplezen georgani seerd om S. H. in staat te stellen in kort tijdsverloop een degelijk fundament te leggen voor het afzien van de mond, dit bij uitstek waardevolle hulpmiddel voor elke doove en S. H. Het is nog altijd niet voldoende doorge drongen, hoeveel nut en gemak het afzien van den mond'aan dooven geeft en hoe veel beter hij zich in het volle leven kan blijven handhaven, wanneer hij zich de kunst van het liplezen heeft eigen gemaakt. De Vacantie-cursus wordt dit jaar ge houden van 29 Juli tot en met 9 Augustus op „Ons Landhuis" te Lunteren, het mooie en rustig gelegen vacantieoord van de Ver. t. b. d. v. S. H. Evenals het vorig jaar is de hoofdlei ding van de cursus toevertrouwd aan Mej. J. G. de Jong te 's-Gravenhage. Er zal drie uur per dag les worden ge geven, zoo mogelijk buiten. De deelnemers aan den cursus kunnen verder over hun tijd beschikken. De lesuren zijn zoo geko zen, dat cursisten uit de naaste omgeving met autobus of fiets heen en weer kun nen trekken. Het is niet verplichtend op „Ons Landhuis" te logeeren. De deelnemers betalen 20.lesgeld. Zoo noodig kan ervan worden afgeweken. Tot 10 Juli kan men zich nog opgeven bij Mej. J. G. de Jong, Theresiastraat 239, Den Haag, Tel. 773478. Om den v. d. Hoogt-prijs. Protest van den stichter tegen de niet-toekenning aan Marsman. Naar aanleiding van de weigering van het bestuur der Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde om den Van der Hoogt- prijs, overeenkomstig het advies van de Commissie voor Schoone Letteren, toe te kennen aan den dichter H. Marsman, heeft dr. C. J. Wijnaendts Francken, de stichter van den Wijnaendts Francken-prijs, het volgend schrijven tot genoemd bestuur ge richt: Tot mijn groote spijt kon ik door uitlam- digheid de laatste jaarvergadering uwer maatschappij niet bijwonen. Uit het daar van in de dagbladen verschenen verslag lees ik thans, dat op die vergadering een motie van afkeuring werd ingediend be treffende de aangevoerde motieven van de niet-toekenning van den v. d. Hoogt-prijs in afwijking van het door de Commissie van Fraaie Letteren dienaangaande uitgebracht advies, welke motie naar ik verneem slechts bij staking van stemmen werd ver worpen. Blijkbaar heerscht er dus onder 'n zeer groot aantal der ter vergadering aan wezige leden groote ontstemming en mis noegen over het besluit van het bestuur om den prijs niet toe te kennen aan den door de commissie daartoe voorgedragene; en dat wel op grond niet van eenig meenings- verschil over de qualiteit van het aanbe volen werk, maar op grond van de reden waarom niet was overgegaan ter bekro ning. En dit misnoegen deed zich niet al leen voor onder de leden, maar het open baarde zich ook bij de vele leden van het bestuur zelf, naar genoegzaam bleek uit het uittreden uit dat bestuur van den voorzit ter en eenige anderen, die uit hoofde van het genomen besluit niet langer in het be stuur wenschten zitting te nemen. Dit laatste nu vermag ik zeer goed te be grijpen en ik voel mij verplicht u te ver klaren, dat ik mijn volle adhaesie eraan kan hechten. De verontwaardiging toch, die tot die handelwijze voerde, was naar mij voorkomt, alleszins gerechtvaardigd, nu de beweegredenen tot de niet-toekenning van den prijs getuigden van zekere kleingees tigheid, niets ter zake deden en geheel stan den bezijden het gehalte van het werk, hetgeen het eenige was wat te beoordeelen viel. Persoonlijk ben ik hoegenaamd niet bevoegd over dat gehalte te oordeelen, daar mij noch het werk noch de schrijver daar van bekend zijn. Maar wel vermag ik te verklaren, dat het aangevoerde argument voor niet-bekro- ning blijk geeft van een geprikkeldheid over den inhoud van een reeds jaren gele den verschenen artikel, welke niet had mogen medespreken en die de zuiverheid en objectiviteit van het besluit op ongunsti ge en tevens ongerechtigde wijze beïn vloedden en daarenboven het gezag der maatschappij naar buiten zeker niet zal versterkt hebben. Dat ik dit schrijven tot u richt is niet om mij ongevraagd in deze pijnlijke aangele genheid te mengen en een ongevraagd oor deel uit te spreken. Het is alleen, oondat het wellicht wenschelijk kan zijn mijn standpunt ten aanzien van den door mij zei ven ingestelden prijs duidelijk te maken en aan u te ontvouwen, omdat het niet mo gelijk ware, dat zich daarbij eenzelfde quaestie zou kunnen voordoen. Mijn uit drukkelijke wensch toch is, dat bij de toe kenning daarvan nimmer dergelijke over wegingen zullen voorzitten en dat de wer ken, die ervoor in aanmerking komen, uit sluitend beoordeeld zullen worden naar hun innerlijke waarde, geheel afgezien van wat de schrijver daarbuiten om mocht ver richt hebben. Zelfs al zou een voor bekro ning in aanmerking komende beweerd heb ben, dat het bestaan der Maatschappij van i Nederl. Letterkunde geen zin had en deze liever moest worden opgeheven, ook dan nog zou hierin geen genoegzame grond ge vonden worden dien persoon voor een mo gelijke bekroning onontvankelijk te ver klaren en daarvan uit te sluiten. KATHOLIEK-LEIDEN. Belangrijk bericht. Degene, die per trein wenscht te rei zen naar den Haag, tot het bijwonen van den Diocesanen Katholieken-dag kunnen hiervoor plaatsbewijzen koopen, tegen ver laagd tarief 0.40 retour) op vertoon van deelnemerskaart. Aan deze deelnemers kaart bevindt zich een souche, hetwelk aan het station wordt ingenomen. Men moet aan het station alhier opge ven met welken trein men heen en terug reist. Alhoewel op het souche staat, dat men uiterlijk Donderdag 27 Juni as. de plaats bewijzen kan afhalen, heeft het bestuur van Katholiek-Leiden bij de Spoorwegen ge daan weten te krijgen, dat dit voor Leiden nog kan geschieden tot en met Zaterdag 29 Juni as. ONHANDIG VADER. Het warme weer is oorzaak van vele on gelukken bij menschen, die verkoeling zoe ken. De li-jarige P. V. wilde thuis een frisch bad nemen en bij gebrek aan een bad zou hij een teil daarvoor gebruiken. Het water was echter blijkbaar te koud, waarop zijn vader hem er wel doorheen zou helpen door hem een ketel water over het lichaam uit te storten. De jongen kwam echter van een „warme" kermis thuis, want het water, dat de vader gebruikte was heet, zoodat de E.H.D. eraan te pas kwam om den jongen te helpen, hetgeen gelukkig thuis kon ge schieden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Stabilisatie- en valuta-debat op het Con gres van de Internat. Kamer van Koophan del te Parijs. (2de blad) Eden's besprekingen te Rome. (2de blad) De besprekingen van de arbitrage-com missie inzake het Italiaansch-Abessynische conflict te Scheveningen begonnen. (2de blad). BINNENLAND. Te Egmond werd gisteren de priorij der Benedictijnen ingewijd. (1ste blad). Drie dooden tengevolge van het zware weer en vele boerderij-branden. (Gem. Ber., 3de blad en 1ste blad). De heiligschennende diefstal te Eygels hoven. De brandkast gevonden. (Gem. Ber., 3de blad). Woonwagenbewoner te Avenhorn dood gereden. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Sparta wint het clubkampioenschap wiel rennen op den weg; v. d. Voorde kampioen bij de nieuwelingen. (4de blad). AGENDA LEIDEN. Donderdag, R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. VEERTIGJARIG JUBILEUM C. v. d. HAM Sr. Maandag herdacht de heer C. v. d. Ham Sr., chef der binderij bij de N.V. Battel jee en Terpstra aan den Oude Rijn alhier, zijn veertigjarig jubileum in dienst dezer N.V. Dit jubileum is heden onder talrijke blij ken van belangstelling herdacht. De jubilaris en zijn kinderen zijn vrouw kon wegens ziekte niet aanwezig zijn werd hedenmorgen ten directiekan- tore feestelijk ontvangen en allereerst toe gesproken door den directeur der N.V., den heer I. Leman, die mede namens zijn mede-directeur en den president-commis saris den jubilaris complimenteerde en erop wees, dat deze dag voor den jubilaris een mijlpaal beteekende in zijn leven, en dat dit jubileum dubbele waarde heeft, waar in dezen vermaterialiseerden tijd de mees te menschen alleen aan zichzelf denken. Spr. wees op het vele werk, door den heer v. d. Ham in al die jaren steeds ver richt, terwijl hij voor het geheele personeel steeds een vraagbaak was. Als bewijs van erkentelijkheid overhandigde spr. hem ver volgens een enveloppe met inhoud, waarna hij den jubilaris in overweging gaf te trachten met de werknemersorganisaties tot overeenstemming te komen tot een uitwis seling van pas geslaagde jongelui. Spr. zou zich daarbij beijveren dit denkbeeld bij de werkgeversorganisaties ingang te doen vinden. In verband hiermede deelde spr. mede, dat was besloten het aan zijn zoon en nog een ander leerling gegeven ontslag voor een jaar op te schorten. Hierna voerden nog verschillende spre kers 't woord; de heer W. F. S. Buschkens als ged. comm. en oud-directeur der N.V. en als directeur van „Lotisico", de heer E. F. Verstijnen namens de Redactie van „Virtus, Concordia, Fides", de heer J. de Lavieter als directeur der Comm. Venn, de Toekomst te Den Haag, mej. J. A. M. Huisman als procuratiehoudster namens het administratief personeel, de heer J. v. d. Bosch als chef en de heer J. v. Hoven namens het technisch personeel. Allen ge tuigden van hun waardeering voor den jubilaris en deden hun wenschen vergezeld gaan van stoffelijke bewijzen van belang stelling. Hierna dankte de heer v. d. Ham voor de hem gebrachte hulde, welke hij ondanks hij zeide slechts zijn plicht vervuld te heb ben, zeer op prijs stelde.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2