GEKROONDE JAPONNEN VOOR OUDERE DAMES. Een Chineesche bruiloft ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4050 a 58 ets. -f 12 ets. verzendkosten bij vooruitbetaling) kunnen worden besteld per giro (125025), per postwissel of per brief met bijgesloten postzegels aan de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het gewenscht model s.v.p. duidelijk vermelden! De gevraagde patronen worden onmiddellijk aan de aan- vraagsters toegezonden. Reeds in de prille oudheid droeg men kronen. AHe volkeren, zelfs in de vroegste tijden, hebben altijd een bijzondere waarde ge hecht aan uitwendige teekenen van waar digheid, ingesteld om de verdienstelijksten eener gemeente van zijn medeburgers te onderscheiden. De oudste dezer eereteeke- nen waren bloemen- of bladeren-kransen, om het hoofd als een soort van kapje ge dragen. Onder de Grieken en Romeinen werden de verschillende soorten van kronen, waar mee men de veroveraars en anderen ver eerde, tot een regelmatig stelsel gebracht. Zoo had men de corona agonothetatorum, gevormd uit laurierbladeren, welke men aan den overwinnaar bij athletische oefe ningen gaf; de corona a urea of. gouden kroon (fig. 5), was de belooning voor bij zondere heldhaftigheid; de corona castren- sis voor den krijgsman, die het eerst het vijandelijk legerkamp binnentrad, de corona muralis voor hem, die het eerst de muren van een vesting beklom, en vele anderen, waaronder er geen meer eervol was dan de comoa crvica of burgerkroon (zie fig. 4). Een tweedè kroon of kape, de corona ob- sidialis (fig. 2) schonk men aan dengene, die de eerste hulp aan een belegerde stad bracht; zij was gemaakt van een of andere plant, welke een zaad droeg, dat geschikt was voor menschelijk voedsel, b.v. uit ko ren, gerst, enz. De kroon van tarwe (fig. 1) werd opgedragen aan hem, die het eerst zijn oogst had binnengehaald. De koninklijke kroon was in den beginne slechts een gouden ring, meestal versierd met kostbare steenen; de oudste dezer kro nen is die van Konstantijn of van Lombar- dije (fig. 9), doorgaans de ijzeren kroon genaamd. De tiara of driedubbele kroon van den Paus (fig. 6) is van een eigen- aardigen vorm. Men zegt, dat Constantijn de Groote den Paus een gouden kroon schonk, welke denzelfden vorm had. Onze plaat bevat afbeeldingen van vier kronen van den nieuweren tijd. Fig. 11 is de Britsche kroon, gedragen bij de kroning van George III; Fig. 10 is een Fransche kroon uit de tijden van de Lodewijks; fig. 8 is de vroegere kroon van de Oostenrijksche monarchie; fig. 7 is die van den laatsten tsaar van Rusland; fig. 18 is de mijter der aartsbisschoppen In Engeland hadden in vroeger jaren ook de hoogere graden van adel hom verschil lende kronen, welke het onderscheidings- teeken van hun rang waren. Fig. 12 was die van den Prins van Wales of troonerf- genaam; no. 13 die der hertogen; fig. 14 die der markiezen; fig. 15 die der graven; fig. 16 die der burggraven en fig. 17 die der baronnen. De Engelsche kroon (fig. 11) heet de St. Edwardskroon en werd vervaardiged in na bootsing van de oude kroon, welke, naar men zeide, door dien monarch was gedra gen en bewaard in de Westminster Abdij tot aan het begin van de burgeroorlogen in Engeland, toen zij in 1642 in beslag geno men en verkocht werd. De kroon werd voor de kroning van Karei II bereid en ver sierd met parelen en edelgesteenten. Gestreepte zomerjurk voor meisjes. No. 934 toont U een aardige, ge streepte zomerjurk, bestemd voor jonge meisjes en jonge vrouwen. Deze ja pon is vervaardigd van een zon- waschechte stof, want, nietwaar, een zomerjapon moet tegen een wasobje kunnen! De snit van deze jurk is bijzonder elegant en „doet" het feitelijk nog meer als kraag- en mouwgarneering. Het lijfje is ge woon recht, zoowel "van voren als van achteren. De rok komt er strak on der te vallen, doch loopt bij de knie in een rriet te ruime klok uit. Daar valt hij aan weerszijden open, terwijl aan beide kanten twee groote sierknoopen de slippen bijeen houden. U begrijpt wel, dat die ope ning aan weerskan ten van den rok meer ter gardeering dient als om het loe pen te vergemakkelijken, daar de klok in den rok voor de ruimte zorgt. De mouwtjes zijn heel kort, maar worden langer gemaakt door de klokkende, witte manchet. De kraag bestaakt eigenlijk uit twee dee- len. Het bobbykraagje, dat boven op het pleegt te noemen „begint te rammelen". Voelt ge nu, waar de fout, de groote fout van de geleerde artsen achter schuilt? Het is de moderne wetenschap als een groote fout aan te rekenen, dat zij geen rekening houdt met datgene, wat men menschelijke genotmiddelen noemt. Genot middelen bij de maaltijden kan men niet als uitsluitend „genot", als iets feitelijk overbodigs, aanrekenen. Is een maaltijd niet smakelijk toebereid, dan komt de etenslust ook niet naar voren en wij schui ven ons bordje weg. „Verandering van spijs doet eten", dit wil eigenlijk zooveel zeg gen als „genotmiddelen tusschen de spij zen doet eten". Zouden wij ieder en dag al leen datgene veorberen, dat strikt en strikt noodzakelijk is voor ons lichaam, och, wat zouden de maaltijden ons spoedig gaan te genstaan! Toch zijn wij, moderne mensch en, benij denswaardig, want de moderne wetenschap heeft ons toch wel veel goeds gebracht. Denk b.v. eens aan het genotmiddel, roo- ken. Geleerden uit Europa en Amerika zijn aan het werk gegaan om die schadelijke bestanddeelen, welke het menschelijk lichaam ondermijnen, uit te roeien en het is hen gelukt. De schadelijke nicotine werd uit de sigaren en sigaretten gehaald, ja in Duitsohland is men zelfs zoo ver, dat men de tabaksplanten kan ontdoen van de scha delijk, giftige nicotine! En zoo is het immers ook met de kof fie, de volksdrank, de meest geliefde volksdrank. Uit de koffie haalde men de coffeïne en bracht de coffeïnevrije koffie Hag in den handel, die in korten tijd een groote vlucht maakte. Och, laten wij, moderne kinderen, de we tenschap dankbaar zijn, maar laat men toch niet aan onze smakelijke „toetjes" en heer lijke gerechten komen en ons daarvoor in de plaats pillen geven, want dan zeggen wij mét de jeugd: „Ik lust dat niet!" Neen, genotmiddelen schaden niet altijd en daar om geniet er van, zooveel het u is toege staan. Voor de slanke onder ons. Hierbij een avond- of dansjapon (no. 935) bestemd voor de slanken onder ons. Deze avondjurk is bijzonder goed geslaagd, wat de coupe betreft. Juist voor baar, die tame lijk groot en smal - zijn, is deze snit bijzonder geschikt, '-V'' daar men op heup hoogte aan weers- kanten een eendgs- zins uitstaand op- legsel aanbrengt, dat degene, die op de heupen tè smal is, iets gevulder maakt. Feitelijk is de snit van deze japon heel eenvoudig. Lijfje en rok loopen recht naar beneden. De rok wordt een ietsje klokkend ge knipt, maar niet te veel, daar de ope ningen onder de banen alreeds het loopen vergemak kelijken. Om het middel komt in plaats van een ceintuur, een aardige fantasie in bloemen, doch men dient er om te den ken, dat deze bloem garneering niet te vol wordt, daar men zoo gauw iets li-fes krijgt hierdoor. De hals opening is elipsvormig, of, zooals wij dit vroeger noemen, het is een torpedo-coupe. De korte mouwen zijn wijd en vallen als het ware gedrappeerd. Het geheel is een zeer elegant model, waarvoor men echter, zooals wij boven reeds zeiden, een slank figuur dient te hebben. ITT9S Wij laten U deze week weer eens zien een paar modellen voor dames, die reeds een gevorderden leeftijd hebben bereikt. Heeft U wel eens opgemerkt, dat die dames meestal de stiefkinderen zijn van het mode blad? Dat is toch feitelijk niet rechtvaar- didaat naar den vader van het begeerde meisje en samen onderhandelen zijn. Is de „koop" gesloten, dan gaat de vader van het meisje naar een waarzegger, vertelt op welken dag het meisje werd geboren, be schrijft haar karakter, haar goed en min der goede hoedanigheden en vertelt zelfs op welk uur het kind ter wereld kwam. Nu gaat de waarzegger aan het vertellen. Hij vertelt of het huwelijk van het meisje wel gelukkig zal worden of dat zij zeer veel verdriet zal krijgen in haar huwelijksja ren Is dit laatste het geval, dan worden alle huwelijksonderhandelingen afgebro ken, maar heeft de waarzegger een gunstig oordeel over het huwelijk klaar, dan ont vangt de as. bruid nog op denzelfden dag een massa geschenken, welke o.a. bestaan uit een paar gouden oorringen, een gou den haarspeld, zilveren armbanden, pak jes thee, roode en groene zijden lappen, enz. enz. De „noodlotverkondiger", dj. de waarzegger voor huwelijkszaken wordt goed betaald en de voorbereidingen tot het feest kunnen beginnen. Ook de bruid blijft niet achter haar brui degom presentjes te geven; deze bestaan meestal uit een zelf gemaakte tabakszak, een paar geborduurde zakdoeken, een geld beurs en een waaier. Op den dag van de bruiloft komen de vrienden van den bruidegom in zijn wo ning tezamen en in optocht gaat het naar de woning van het meisje. Enkele man nen gaan voorop, zij dragen groote lam poons en zingen huwelijksliederen. De priester, die het huwelijk zal inzegenen, loopt ongeveer in 't midden van den stoet en achter in de processie loopen de buur vrouwen en buurmannen, die allen een ge schenk hebben meegebracht, in den vorm van een vette gans, een pak thee, enkele ponden rijst, snoepgoed, enz. Is nu deze zonderlinge optocht aan het huis van de bruid gekomen, dan houden de dienaars van het huis de deur stevig gesloten en openen deze niet, alvorens zij van den bruidegom en zijn vrienden een flink handje geld hebben ontvangen. Nie mand vindt die fatsoenlijke manier van be delen onbeleefd; integendeel, het behoort bij de plechtigheid! Als de bruid is afgehaald en de stoet zioh weer in beweging zet, thans terug naar het huis van den bruidegom, dan barst de bruid, geheel volgens de ceremo niën, in snikken uit en dit snikken duurt totdat men het huis van den bruidegom is genaderd. Dan zijn plots alle tranen weg geveegd en de bruid waagt het zelfs even tjes -te lachen. In het huis van den bruidegom, waar de priester t huwelijk doorgaans ingezegent, wordt, als alle plechtigheden zijn afgeloo- pen, druk gefeest. De wijnflesschen ko men in groote getale voor den dag en ieder is blij en fuift op het jonge paar. Na afloop van alle feestelijkheden, wel ke soms een week lang duren, moet de bruid een maand lang in het huis van haar man doorbrengen. Na die maand eerst mag zij haar familil-eden gaan opzoeken en al haar vriendinnen en kennissen gaan bedan ken voor de prachtige, waardevolle ge schenken, welke zij bij gelegenheid van haar huwelijk ontving. klokkend stafkraagje komt, moet juist om den hals sluiten. In een soort volant valt de klokkende kraag naar voren. Om middel komt een smalle, peau de suede ceintuur. Hoe de wetenschap zich de toekomst indenkt. Een gansche maaltijd in enkele pillen... Wat zegt u van een maaltijd in.en kele pillen! Ja werkelijk, dit is de droom van de wetenschap. Enkele „vooruitstre vende" artsen hebben nagegaan, hoeveel voedingswaarde, werkelijke voedingswaar de, een maaltijd van een normaal mensch inhoudt. Daarbij is men tot de conclusie gekomen, dat deze gansche voedingswaar de feitelijk in een paar pilletjes kan. En nu is de moderne wetenschap aan het werk gegaan om die voedingswaarde in een paar pilletjes onder te brengen. Maar.... men heeft daarbij een voorname factor verge ten. Zou een mensch een .smakelijk diner- tje" genieten, wanneer hij een bordje met drie of vier pillen voor zich ziet staan? Neen toch immers! Wat heeft men dan wel vergeten? Wel, dit: om de eetlust van het menschelijk lichaam op te wekken, dient men de voedingsmiddelen zoo smakelijk mogelijk toe te bereiden. De lekkere geur van een carbonade of een goed geslaagde citroenpudding kan ons aan het eten zet ten, zelfs al dachten wij, heelemaal geen trek te hebben. De heerlijke aroma prik kelt onze reukorganen, welke op hun beurt weer overslaan op onze maak, die, zooals men dat in het alledaagsche leventje wel digi Welnu, ditmaal dan eens speciaal een patroontje voor de vrouwen, die niet meer tot de jongeren kunnen worden gerekend. Bijgaande modellen zijn bijzonder elegant en nietwaar, een vrouw van vijftig kan er even charmant uitzien als haar dochter van twintig. Het eerste patroon (no. 936) is gemaakt van een dofblauwe kleur, gegarneerd met tres, dat in dezelfde kleur wordt gekozen. Het lijfje en de rok loopen ineen. Op de heupen komt een ©enigszins klokkend op- legsel; de eigenlijke rok moet eveneens wat klokkend zijn. De ceintuur is gemaakt van de japonstaf en sluit met een gesip in de kleur der stof. De mouwen vallen bij den pols ruim, doch eenige centimeters vóór de hand worden zij ingehaald. Als garneering diene enkele rijen tres, evenals op de kraag aan den hals. Deze kraag wordt bovendien opgevroolijkt door een kleine corsage van leer of suede. Het tweede model is een zomerjapon, ge maakt van wollen mousseline. Deze japon is vrij eenvoudig van aanzien, doch eisebt toch nog een bewerking, vanwege de schuinge- kniipte rok en het lijfje. Dit lijfje heeft geen rechte halssludtimg, maar de beide korte voorpanden vallen vrij wijd over elkaar heen en sluiten met een metalen gesp, welke ook op de ceintuur sluiting wordt aangebracht. De rok begint met een schuin geknipt heuipstuk en valt in een drapperie van voren naar omlaag. Men kan dezen rok ook in tweeën 'knippen, of desnoods in drie dee- len, dan behoeft men niet zooveel stof te gebruiken, daar dan alleen het voorste pand schuin geknipt kan worden, terwijl de beide andere panden dan alleen met een kleine 'klok kunnen volstaan. De mouwen zijn niet wijd, doch de boven arm wordt wel -iets ruimer geknipt dan de ondermouw. Ter hoogte van den elleboog komt een pliséestrook, welke men ook aan de linkerzijde van de halssluiting aantreft. Wat daar vroeger allemaal aan te pas kwam. De Chineezen gelooven, dat de gunstige of ongunstige uitslag eener zaak afhangt van het jaargetijde, waarin zij wordt on dernomen. Een bruiloft moet volgens hen slechts plaats vinden in het begin van het jaar wanneer de perzikbloem zijn kelk opent". De Chineezen kennen veel liederen, welke daarop betrekking hébben. De wijze, waarop een huwelijk wordt geslo ten, is in de verschillende steden en pro vincies anders. Een huwelijk in Nanking, de stad, welke zich thans echter aan het modernisee- ren is, geschiedde in vroeger jaren op de volgende wijze: Hij, die van plan is een huwelijk aan te gaan, gaat naar zijn vader, zijn broers, zijn zusters, oom en tantes, om over zijn voor nemen te spreken. Wanneer een familieraad is belegd, en iedereen kan met bet huwelijk instemmen, dan gaat de vader van den huwelijkscan- 1 GEBORDUURDE RAND. Hoe keurig zal deze rand, geborduurd in heldere, frissche kiemen, een kinder jurkje of een van onze zomerjaponnetjes afmaken! Een heldere kleur voor de bloemen, goud geel voor de hartjes en diepgroen voor de slingers, zal een leuke combinatie zijn. Zwart de slinger en het binnenste krin getje van het bloemenhart, goud het ho- ningmerkt en wit de bloemen, zal bijvoor beeld op een groen of donkerbruin fond ar tistiek aandoen. Ook als bloemgarneering voor een kus sen, een poef, een theemuts, ja wat al niet, kan deze slinger dienen en heeft u wel eens bemerkt, hoe vroolijk zooiets kan worden, wanneer men er een bloemenslin ger langs legt? En wellicht kan het ook een aardige be zigheid zijn voor onze kleine dochter, wan neer het zonnetje schuil gaat achter de wol ken en zij genoodzaakt is haar vrije uur tjes in plaats van in den tuin, binnenshuis door te brengen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12