Morgen DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Voor LEIOEN Lijst No. I BOSKOOP Lijst No. 2 KATWIJK Lijst No. 5 HILLEGOM Lijst No. 8 BERICHT 26ste Jaargang DINSDAG 25 JUNI 1935 No. 8149 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 r GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De dictatuur der demagogie. Ook in de gemeenten, waar reeds voor de Raadsverkiezing is gestemd, zal men nog wel een enkel woord over de beteekenis van deze verkiezing willen lezen. Bedoeld is wat wij hier schrijven echter voornamelijk voor de gemeenten, waar nog gestemd moét worden en speciaal voor Leiden. Katholieken, laat toch niet één stem ver loren gaan. Gij neemt daardoor op u de verantwoordelijkheid voor wat de gevolgen ervan kunnen zijn. Katholieken, van verschillende kanten wordt in dezen tijd de vrijheid, de ware vrijheid, bestreden, bestreden op leven en dood! Bestreden door de dictatuur van een maohtsstaat en door de dictatuur van. de demagogie. De dictatuur van een machtsstaat, ge propageerd door de N.S.B. De dictatuur van de demagogie! Aldus mogen wij wel betitelen het politiek optre den van de S.D.A.P. in verschillende zijner uitingen. Zoo op een propaganda-vergadering, gis teravond op den Burcht te Leiden ge houden, waar het woord voerden de heeren mr. v. Eek en Vorrink. Demagogie is het, als de heer v. Eek het voorstelt, dat de werkverruimings-voorstel len van de SDA..P. door den Leidschen Ge meenteraad hadden aanvaard kunnen wor den, indien men maar had gewild, als men maarde reserve 'had aangesproken. Dat is demagogie dat is een voorstel ling van feiten, waardoor het volk wordt misleid! Maar het volk laat zich misleiden, al thans met honderdtallen, 't Wordt neerge slagen onder de dictatuur van de demago gie! Katholieken, zorgt toch, dat de ééne en onverdeelde RK. Staatspartij een kracht van groote beteekenis en grooten invloed blijve tegenover de dictatuur, in eigenlij ken zin, en ook tegenover wat wij hier noe men: de dictatuur van de demagogie. Katholieken van Leiden komt van-, avond op de groote meeting op den Burcht. Alle Katholieken hebben vrijen toegang. Bij goed weer meeting in de open lucht; an ders in de groote zaal. Katholieken van- Leiden prent t in bij u zelf en bij iedereen, doen gij kent en die nog mocht aarzelen, of hij wel zal stemmen op de lijst der R.K. Staatspartij, prent t in, dat de lijst der R.K. Staatspartij is lijst 1, waarop als no. 1 staat Th. B. J. Wilmer. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Stembureaux geopend van 8 tot 5 uur. Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. De 177ste (buitengewone) alge- meene vergadering. Bespreking over de wenschelijkheid van het al dan niet voortzetten der sanee- rings-maatregelen na afloop van het plantjaar 1934'35 tot de ver gadering van September uitgesteld. Na de openingsrede van den voorzitter kwam reeds spoedig in de zeer druk be zochte vergadering aan de orde het ver zoek van de afdeelingen Hillegom, Boven- karsrpel en Omstreken, Castrlcum, Oegst- geest en Omstreken, Texel, Heemskerk, Uitgeest en Hoogkarspel en Omstreken, hetwelk tot het beleggen van deze verga dering tér behandeling van de saneerings- maatregelen heeft geleid. In zijn toelichting zegt het H.B. dat de meerderheid van zijn leden de opvattingen van genoemde afdeelingen, dat zoo spoedig mogelijk een uitspraak moet worden ge daan over het al of niet voortzetten der sa- neeringsmaatregelen, niet deelt. Gevreesd wordt voor nadeelige gevolgen voor het verloop van den handel met het buitenland, wanneer thans reeds een eventueel besluit der vereeniging, waarhij op opheffing der saneeringsmaatregelen zou worden aange drongen, in het buitenland bekend werd. Naar de meening van de meerderheid moet daarom het uitlokken van een uitspraak tot het einde van het handelsseizoen, wan neer men bovendien veel beter den toestand kan beoordeelen dan thans, gewacht wor den. Mocht deze vergadering te kennen geven dat zij het tijdstip voor een uitspraak over de saneering nog niet gekomen acht, dan zal het HJB. zich ten overvloede tot den Minister vcan Economische Zaken, den Re- geeringscommissaris en het bestuur der Sierteeltcentrale wenden met het verzoek geen besluiten inzake de voortzetting der saneering na het plantjaar 1934/35 te wil len nemen, alvorens de wenschen der alge- meene vergadering daarover aan hen zijn medegedeeld. In de toelichting wordt nog opgemaakt dat de minderheid van het H.B. de vrees voor nadeelige gevolgen voor den buiten- landschen handel niet deelt. Teneinde behalve de 8 afdeelingen, die deze vergadering hadden aangevraagd, ook de andere afdeelingen gelegenheid te geven, hun meening kenbaar te maken, werd eerst door het H.B. aan de orde gesteld de vraag of de vergadering heden haar meening wenscht uit te spreken over de wenschelijk heid van het al dan niet voortzetten der sa neeringsmaatregelen na afloop van het plantjaar 1934/35. Dit punt gaf reeds onmiddellijk aanlei ding tot opmerkingen uit de afdeelingen. De afgevaardigde van de afdeeling Texel, voor zichzelf sprekende, zeide o.m., dat re- geeren in deze zaak niet vooruitzien, maar het paard achter den wagen spannen is. De heer Murk, van de afdeeling Hillegom, had het beter geoordeeld, dat deze vraag in het geheel niet aan de orde was gesteld, doch dat de saneering onmiddellijk in be handeling was genomen. Spr. drong aan op terugneming van de vraag. Buitenlanders breiden hun cultures uit; indien thans geen spijkers met koppen geslagen worden, zal de schade voor de- leden niet te overzien zijn. De voorzitter merkte op, dat ook het H.B. van meening is, dat over de saneering ge sproken moet worden; als dit echter in September geschiedt kunnen ook nog tij dig maatregelen genomen worden. Spr. stelde, hierna de stemming aan de orde. Een der leden, die nog het woord ver langde, werd dit niet verleend, hetgeen tot groot rumoer in de vergadering aanleiding gaf. Onder vele interrupties en onder herhaal delijk gestamp met voeten werd de vraag in stemming gebracht, met het resultaat dat de vergadering met 154 tegen 76 stem men besloot, de bespreking over de sanee ring tot de vergadering van September uit te stellen. In dit verband kwamen de motie van de afdeeling Hillegom, waarin de vergadering gevraagd werd zich uit te spreken tegen verdere overheidsbemoeiing en waarin het H.B. dringend wordt uitgenoodigd onver wijld stappen te willen doen om de sanee- ringsmaatregfelen na afloop van het sei zoen, derhalve op 1 December 1935, te doen eindigen alsmede een amendement van de afdeeling Limmen, niet meer aan de orde. Bij de rondvraag werd o.m. door een der leden aanmerking gemaakt op de leiding van de vergadering, hetgeen den heer Kre- lage aanleiding gaf tot de opmerking, dat hij, met een verleden van 28 jaar als voor zitter, steeds gezorgd heeft dat de discussies behoorlijk tot' hun recht konden komen. Obstructie zal hij echter nimmer dulden. Op het verzoek van een der afdeelingen De aankomst van de Belgische koningskinderen te Noordwij k. Gisteravond om half zeven zijn de beide Belgische koningskinderen prinses Char lotte en kroonprins Boudewijn te Noord- wijk gearriveerd, waar zij, naar men weet, eenigen tijd zullen logeeren bij den bur gemeester, den heer v. d. Mortel, teneinde de Nederlandsche taal grondig te leeren. De beide koningskinderen waren onder geleide van mevr. Lebrun en een kinder juffrouw per gewonen trein naar Den Haag gereisd, waar zij door den heer en mevrouw v. d. Mortel werden opgewacht. Per auto reisde het gezelschap daarna naar Noordwijk, waar zij, gelijk reeds gemeld, om half zeven aankwamen. In Noordwijk had den geheelen dag een groote menigte belangstellenden den komst afgewacht der vorstelijke kinderen, aan gezien niet precies bekend was, hoe laat zij zouden arriveeren. Een krachtige afdee ling politie, bestaande uit rijksveldwach ters, marechaussee en gemeente-politie, zorgde voor de handhaving van de orde en voor een behoorlijke afzetting. De be langstelling van de zijde van de pers was ook zeer groot, terwijl reeds vroeg in den morgen fotografen rondliepen om de beste plekjes uit te kiezen voor het eventueel ma ken van foto's van de aankomst, waartoe echter door de afzetting niet veel gelegen heid bestond. Met den Pullmantrein arriveerden de koningskinderen te 17.58 aan het Holland- sche Spoorstation te Den Haag. Op het perron, dat onder leiding van hoofdcommissaris v. d. Meij gedeeltelijk door de-politie was afgezet waren de heer en mevrouw v. d. Mortel en hun beide kin deren ter begroeting aanwezig. Ook merk ten wij op den advocaat-generaal bij het Haagsche Gerechthpf mr. de Visser en den heer Tielens, resp. als chef van de Rijks- veldwacht en districts-commandant van de Rijksveldwacht in het district Zuid-Hol land. De voor de Belgische koningskinderen gereserveerde wagon stopte precies voor het afgezette gedeelte. Het eerst stapte de hofdame uit en vervolgens een nurse met prins Boudewijn en prinses Josephine Charlotte, die beiden 'n licht-grijs jasje en dito pet en muts droegen. Na een hartelijke begrfoeting werd het station door den ingang verlaten, waar voor de auto's gereed stonden, welke het gezelschap naar Noordwijk zouden bren gen. De beide koningskinderen namen met de kinderen v. <L Mortel, de hofdame en de nurse plaats in de auto van den Belgischen gezant, die zijn wagen, ter beschikking had gesteld. De heer en mevrouw v. d. Mortel volg den in hun eigen auto en dan kwam nog een auto volgeladen met koffers en het speelgoed, o.a. een fiets en een step, van de koningskinderen. Om even over zes uur vertrokken de auto's van Den Haag naar Noordwijk. Voor het station was groote belangstel ling van de zijde van het publiek. Aankomst te Noordwijk. Precies 8 minuten over half zeven kwa men de auto's aan de villa „de Goohorst" van burgemeester J. v. d. Mortel te Noord wijk aan. De aldaar gestationneerde rijks- en gemeentepolitie hield de vrij talrijke belangstellenden op een behoorlijken af stand en voor de aanwezige journalisten en persfotografen, onder wie enkele Belgi sche, werd nagenoeg geen uitzondering gemaakt. De bocht bij de oprijlaan van „De Goo horst" werd zoo snel genomen, dat geen der aanwezige persfotografen kans heeft gezien, een foto te maken. Eenigen hunner, die tusschen Den Haag en Noordwijk de auto's hadden opgewacht en achter deze aankwamen, slaagden er in een eind de oprijlaan mede op te rijden, doch spoedig die er bij het H.B. op aandrong dat het bij de Sierteeltcentrale zal trachten te berei ken, dat het contingent inzake den uitvoer van bloembollen naar Duitschland zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd, antwoordde de voorzitter, dat het H.B. deze aangelegen heid reeds meermalen met de bevoegde in stanties heeft besproken. Eenige toezegging van succes kon 'hij dan ook niet doen. Na de rondvraag heeft de heer A. D. C. Poolman, directeur van de Nederlandsche Sierteeltcentrale te 's-Gravenhage, het sa- neeringsplan voor 1935 toegelicht. Uit zijn betoog stippen wij aan de mededeeling dat de controle bij handhaving van minimum prijzen, zoowel voor kweekers als expor teurs zeer streng zal zijn. Een aantal vragen betreffende het plan, uit de vergadering ge daan, werd door hein beantwoord. werden ze door de politie staande gehou den en moesten ze terugkeeren. Van den Gooweg af viel anders dan bij het bezoek van het Belgische koningspaar niets waar te nemen, omdat de kromming van de oprijlaan door het dicht geboomte de villa onzichtbaar maakte. Nog eenigen tijd vertoefden onder be waking der politie, vele belangstellenden aan het begin van de oprijlaan, doch het was weldra duidelijk, dat de Belgische koningskinderen, nadat zij van de ver moeiends van de reis waren opgefrischt, na het avondeten te hebben genuttigd, zich ter ruste zouden begeven. Op het zeer uitdrukkelijk verlangen van het Belgische koningspaar draagt het ver blijf van prins Boudewijn en prinses Char lotte een zuiver particulier karakter. Ver zocht wordt aan de aanwezigheid van de Belgische koningskinderen te Noordwijk zoo weinig mogelijk aandacht te besteden, en hen als gewone kinderen rustig te laten spelen met hun nieuwe Noordwijksche ka meraadjes. Het ligt in de bedoeling, aldus weet de corr. van het „Hbeld" te berichten, dat de Belgische logé's voorloopig eenige dagen binnen de groene omheining van de „Goo horst" zullen blijven, ten einde aan htm nieuwe omgeving en hun speelmakkers te wennen. Niet eerder dan de volgende week zullen zij naar het strand gaan, waar als bekend aan de Zuidzijde van het Zuider- bad tegen de duinhelling een speciaal strandverblijf wordt gebouwd naar een ont werp van den heer C. van Vliet, gemeente- architect te Noordwijk aan Zee. Wij mee- nen er onzerzijds op te mogen aandringen, dat het publiek door al te groote nieuws gierigheid niet het strandgenoegen zal ver gallen van deze kinderen, Charlotte en Boudewijn, Sabine, Jan-Hein en hun an dere makkertjes. Wij verwijzen naar onze fotopagina, waarin wij eenige foto's hebben opgeno men. De burgemeester van Albury Komt Zaterdag in ons land. Het „Handelsblad" bericht: Naar wij vernemen wordt de burgemees ter van Albury Zaterdag a.s. in ons land verwacht. De in ons land beroemd gewor den burgemeester van het kleine Australi sche stadje, reist met 'n gezelschap Austra lische gemeente-bestuurders, leden van de New South Wales Local Government As sociation, onder leiding van Alderman G. R. Skelton, voorzitter van deze vereeni ging. Het gezelschap maakt op het oogenblik een studiereis door Europa en het zal een bezoek aan 's-Gravenhage brengen, ten einde kennis te maken met het gemeente lijk beheer van een groote Nederlandsche stad, haar inrichting en haar werken. In totaal omvat het gezelschap twintig personen. De echtgenoote van den burge meester van Albury is er ook bij. De Australiërs zullen tijdens him verblijf hier te lande logeeren m hotel de Oude Doe len. Na hun aankomst met de Harwichboot 's ochtends te Hoek van Holland, zullen de Australiërs om half elf door den burge meester van 's-Gravenhage worden ont vangen, waarna zij onder deskundige lei ding de gemeentelijke kunstverzamelingen zullen bezichtigen. Na afloop van dit bezoek wordt het gezel schap een lunch aangeboden in het restau rant van het museum. Des namiddags wordt een rondrit door 's-Gravenhage gemaakt, waarbij speciale aandacht zal worden besteed aan de volks huisvesting, scholenbouw, plantsoenaanleg, enz. Een thee 'besluit het officieele gedeel te van dezen eersten dag. Zondag 30 Juni wordt een bezoek ge bracht aan Amsterdam, waaraan de bezich tiging van Schiphol wordt verbonden. Des avonds biedt de Exploitatie Mij. Scheveningen den Australiërs een concert aan van het Residentie-orkest in de Kur- zaal. Maandagochtend is het gezelschap weer de gast van het Haagsche gemeentebestuur, dat de Australiërs de gemeentelijke vuil afvoerinrichting zal laten zien. Na afloop daarvan volgt nog een bezoek aan het Mauritshuis, waarna het gemeen tebestuur zijn gasten pen lunch aanbiedt in het Kurhaus. In den namiddag gaat het gezelschap per trein naar Brussel. (Zooals men weet, heeft de burgemeester van Albury toegezegd, ook Bodegraven te zullen bezoeken. Bij informatie te Bode graven heden kon men ons niet mededee- len, of en wanneer burgemeester Waught in Bodegraven zal komen. Red. L. Crt.). VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hoevee! duurder is het leven in België geworden na de devaluatie? (2de blad). Kerkelijke bijeenkomsten in Würtem- berg verboden. (2de blad). BINNENLAND. De algemeene vergadering van Bloem bollencultuur. (1ste blad). De burgemeester van Albury in ons land. (lste blad). De Belgische koningskinderen in Noord wijk. (lste blad). Minister Oud over de devaluatie, (lste blad). Zij die zich per I Juli a.s. wenschen te abonneeren op „DE LEIDSCHE COURANT', ontvan gen de voor dien datum verschij nende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. ERNSTIG VLIEGONGELUK IN PANAMA. Zeventien personen bij botsing tusschen twee vliegtuigen gedood. PANAMA, 25 Juni. Een driemotorig vlieg tuig van de „SACO" luchtlijn is bij het vertrek van de luchthaven Medellin in Co lumbia tengevolge van den krachtigen wind tegen een ander driemotorig toestel aange- slingerd. Zeventien personen werden gedood, on der wie de Argentijnsche tenorzanger en filmster Carlos Gardel, die op weg was van Bogota naar Panama met zijn gezelschap, om op te treden in de theaters van Midden- Amerika, na zijn tournee door Zuid-Ame- rika. Zjj waren des middags om 2 uur uit Bo gota vertrokken en bereikten Medellin in den namiddag in het driemotorige „Sacco" toestel. Bij het vertrek naar Cali kwam het vliegtuig in botsing met een toestel van de „Scadta" lijn, waarvan de piloot wera ge dood. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de directeur zelf, Carlos Samper Saco. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Zaterdag 6 Juli a.s. hoopt het echtpaar J. Dullemans-M. Dullemans-Schakenbos den dag te 'herdenken, waarop zij voor 60 jaar in het 'huwelijk traden. De 'bruid as 84 jaar, de bruidegom 82. Beiden genieten nog een uitstekende gezondheid. De bruidsda gen zijn heden ingegaan en we twijfelen er niet aan, of de diamanten echtelieden zuMen vele bewijzen van belangstelling in deze dagen ondervinden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1