BUITENLAND HULP IN NOOD Geijtenbeek's Fotohandel LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. BINNENLAND Eenheid of heillooze tweedracht? ZATERDAG 22 JUNI 1935 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 5 DUITSCHLAND. TIEN PREDIKANTEN VRIJGELATEN. Een wending in de politiek? Het kerkelijk conflict heeft voor de zoo veel ste maal een opzienbarende wending genomen; op last van de regeering zijn tail van maatregelen, tegen de protestantsche predikanten genomen, weer ongedaan ge maakt. Tien predikanten in Silezië, Hessen "en elders zijn Donderdag weer in vrijheid ge steld, meldt de „Tel.", o.a. dr. Bunzei uit Breslau, die zich niet gestoord had aan het verbanningsbevel der geheime staatspolitie am niet meer naar zijn gemeente terug te ïceeren. Eveneens werden in vrijheid gesteld de twee leden der belijdende kerk, die waren gearresteerd tijdens de protestbetoogingen, welke voor de gevangenis te Breslau wa ren georganiseerd naar aanleiding van de arrestatie van dr. Bunzel. Zoo als men weet had een opgewonden menigte indertijd door het zingen van psalmen voor de gevange nis-poort uiting gegeven aan haar veront waardiging over deze arrestatie. Op het oogeniblik wordt nog slechts één predikant te Dortmund gevangen gehou den, terwijl nog 19 spreekverboden en 23 verbanningsbevelen in verschillende dee- len van het rijk van kracht zijn. FRANKRIJK. EDEN TE PARIJS. Reserves van Laval. De besprekingen, welke (gistermorgen zijn gevoerd tusschen Eden en Laval, zijn in een vriendschappelijke atmosfeer ver- üoopen. Laval, die er met nadruk aan herinner de, dat het Engelsch-Duitsche accoord de finitief was verklaard, merkte op, dat de voortijdige regeling van het probleem der Duitsohe vlootbewapening een legale op lossing van de kwesties, welke zich voor doen in verband met de herbewapening van Duxtschland te land en in de lucht, moei lijker maken. Na afloop van de Fransoh-Engelsohe be sprekingen heeft minister-president Laval de volgende verklaring afgelegd: „Eden heeft mij op de hoogte gesteld van de redenen, welke zijn regeering er toe ge bracht hebben, het besluit te nemen, een Duitseh-Britsche vlootovereenkomst af te sluiten. Op mijn beurt ben ik niet in gebreke ge bleven, hen opnieuw te wijzen op de re serves, welke mijn regeering in dit opzicht maakt". Betreffende het Erarsch-Engelscbe on derhoud verluidt uit goede bron, dat op het oogenblik nog geen sprake is van het zenden van Fransche vlootdesfcundigen -naar Landen, om zich in verbinding te stel len met de Engelsche admiraliteit. Wel zul len daarentegen Fransche technici deelne men aan de vlootoonferentie, welke tegen het einde van dit jaar zal worden gehou den in verband met de beëindiging van het vüootverdrag van Washington. ENGELAND. WAAROM HET VLOOTACCOORD AANVAARD WERD. Verklaring in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft de eerste lord der admiraliteit sir Bolton Eyres Monsell in antwoord op gestelde vragen een verkla ring afgelegd over het Engelsch-Duitsche vlootaccoord. De Duitsohe vertegenwoordigers maakten duidelijk, dat de loop der toekomstige be sprekingen onvermijdelijk beïnvloed moest ■worden door den aard van het Britsche antwoord. Na zorgvuldige overwegingen van het practisch effect van de aanvaarding van dit voorstel, kwam de Britsche regeering tot de conclusie, dat het geaccepteerd moest wor den, niet alleen in het belang van de toe komstige betrekkingen tusschen bedde lan den, doch tevens als middel tot vergemak kelijking van de tot standkoming van een algemeen verdrag voor de toekomstige be perking van de bewapening ter zee. We hadden te maken met het practische probleem, dat Duitschland reeds een vloot in aanbouw heeft, die boven de grenzen uitgaat, welke het verdrag van Versailles heeft vastgesteld. Wat wij gedaan hebben is door een overeenkomst met Duitschland de gevolgen beperken, die hieruit zouden kunnen voortvloeien. Wij gelooven, dat dit in het belang is van alle vlootmogendheden ter wereld en wij zijn voldaan, dat wij niet de fout hebben gemaakt van een weige rend antwoord op 'het Duitsohe aanbod. GENERAAL O'DUFFY VERLAAT DE „BLAUWHEMDEN". De leider der „Blauwbemden", generaal O'Duffy, heeft een nieuwe partij gesticht, de nationale corporatieve partij, welker hoofddoel is de partijen en regeering te ver vangen door een corporatief bewind. De beweging stelt zich voor het communisme, kapitalisme en den buitenlandschen invloed op Iersche zaken te bestrijden. AUTOMAAT: ROLFILMS Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs OOSTENRIJK. BEKEND ZAKENMAN TE WEENEN GEARRESTEERD. Was hem de leiding der nazi's opgedragen? Een der meest vooraanstaande zakenlie den in Oostenrijk, General-Direktor Her mann Neubacher, is in Weenen gearres teerd. Als reden voor zijn arrestatie wordt opgegeven, dat zijn naam is gevonden in een nazi-correspondentie, waarop onlangs beslag is gelegd. Naar verluidt was hem de leiding van de naizi-politiek in Oostenrijk opgedragen. NOORWEGEN. NOORWEGEN VOOR STABILISATIE. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken Koht heeft in het Storting een rede gehouden, waarin hij een krachtig pleidooi hield voor internationale valuta-stabilisatie en verklaarde dat Noorwegen een dergelijke stabilisatie imet alle krachten zou steunen. ITALIË. „ENGELANDS VOORBEELD". Naar van gezaghebbende zijde wordt ver klaard, zal Italië in de toekomst ten aanzien van internationale kwesties optreden, zon der den volkenbond te raadplegen, indien het de onderhavige kwesties daartoe ge- eigend acht. Men zal het voorbeeld volgen, dat Enge land gegeven heeft met zijn vlootonderhan- delingen met Duitschland. JOEGO-SLAVIE. REGEERENGSCRISIS. In Joegoslavië is de regeering afgetreden tengevolge 'van interne moeilijkheden in de binnenlandsche politieke situatie. Dr. Matsjek, de leider der gezamenlijke oppo sitie, is in de Joegoslavische hoofdstad aan gekomen. Zijn komst was een gevolg van een uitnoodiging, welke de prins-regent Paul hem had doen overhandigen. Toen de op het station aanwezige reizigers, beamb ten en kruiers hem herkenden, juichten zij hem hartelijk toe. Van het station begaf Matsjek zich on middellijk naar het Dedinje-paleis, waar hij door den prins-regent in audiëntie werd ontvangen. Het onderhoud met prins Paul duurde anderhalf uur. In politieke kringen en bij de bevolking vormt Matsjeks bezoek het voornaamste onderwerp van gesprek. Het is namelijk sedert zes jaar voor het eerst dat Matsjek zich vrijwillig naar de hoofdstad heeft be geven, Men gelooft echter niet, dat hij be reid zou zijn tot een kabinet toe te treden, wanneer hem een portefeuille zou worden aangeboden, hetgeen naar men aanneemt tot dusver niet is geschied. CHINA. DE OPMARSCH VAN JAPAN. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten trekken de Japanners nieuwe versterkingen samen in Noord-China en bij den Groot en Muur. In Chineesehe kringen wordt het aantal der in de laatste weken aangekomen troe pen geschat op 10.000 of 15.000 man. Op het vliegveld van Sjan-hai-fcwan zijn 30 Japam- sche militaire vliegtuigen geland, die dage lijks verkenningsvluchten maken in het ge bied langs den Grooten Muur en langs den spoorweg Moekden-Peking. Te Tientsin zijn alle kazernes en barak ken, alsmede alle beschikbare particuliere kwartieren propvol met Japansche troepen. Het totale aantal soldaten, geconcentreerd bij den grooten Muur, wordt door Chinee sehe bladen begrooten op 40.000. De toe stand blijft gespannen. Weigert Nanking concessies. De meerderheid van de leden der Nan- king-regeering wil liever afbreken dan een accoord teekenen, dat een concessie zou in houden aan de Japansche eischen ten aan zien van Noord-Ohina. Aldus wordt mede gedeeld van bevoegde zijde. Missiepost door communisten geplunderd. De communistische troepen hebben een katholieken missiepost in Yen Tsjang ge plunderd, in het Noorden van Sjensi. De bisschop van het missiegebied, mgr. Ibartez en negen paters Franciscanen, zijn naar Yonan getrokken, waar zij zich in groot gevaar zouden bevinden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN HET NOODWEER IN AMERIKA. Talrijke slachtoffers. Uit Kansas City wordt gemeld, dat door hevige stormen in talrijke strken van het Midden-Westen opnieuw groote schade is aangericht. Te Shields in Noord-Wakota is een vrouw door het noodweer gedood, terwijl twee personen gewond zijn. Te Texarkena in Texas zijn drie personen door een wer velstorm gedood en 15 gewond. Tal van rijke huizen werden beschadigd; de han gars op het vliegveld werden vernield, evenals de vijf vliegtuigen, die daarin wa ren opgeborgen. In een groot deel van de Mississippi- vallei is de oogst verwoest, terwijl auto- en treinverkeer werden stilgelegd door ern stige overstroomingen. In het zuidwesten van Missouri heeft een tornado gewoed; bij Joplin is een vrouw door den blikhem ge dood. Te Duneweigh in Missouri zijn eenige ar beiders gedood, die bezig waren met het herstellen van een spoorburg. SPADA GEEXECUTEERD. Laatste levensuren van Corsica's laatste bandiet. De beruchte Corsicaansche bandiet, Spa- da, de laatste vertegenwoordiger van de heerschers der Corsicaansche bosschen, is gisteren geëxecuteerd. Omtrent de laatste levensuren van Spa- da wordt vernomen, dat hij Donderdag tot laat in den avond met zijn bewakers heeft gekaart, totdat hij van meening was, dat het tijd werd om te gaan slapen. Toen de bewakers hem gisterochtend kwamen wekken, lag hij vast te slapen. Zij moesten hem flink schudden, om hem wakker te krijgen. Toen hem plechtig werd aangekondigd, dat zijn laatste uur had geslagen, ant woordde hij droog: „Aan moed heeft het mij nimmer ontbroken". Langzaam en zorgvuldig maakte hij toilet waarna hij verzocht de H. Mis te mogen bij wonen, waaronder hij te Communie ging. Het laattse glas rum en de laatste siga ret, welke hem werden aangeboden, zoo als in Frankrijk gebruikelijk is bij een te rechtstelling, weigerde hij. Toen- hij de gevangenispoort, waarvoor de guillotine stond opgesteld, werd uitge leid, wilden de beulsknechten hem steu nen, doch dit wees hij af: „ik kan alleen wel gaan", zeide hij. Vóór hij het schatvot beklom omarmde hij den priester, die hem op zijn laatsten gang begeleidde en nam afscheid van hem met de woorden: „Vooruit maar. Tot weer- De omgeving van de gevangenis was streng door politie en militairen afgezet, zoodat niemand de terechtstelling kon bij wonen, behalve het gerechtshof en de ver tegenwoordigers van de pers. Spada werd van zes moorden beschul digd, die eenige jaren geleden een gewel dige sensatie hadden gewekt. Een expeditie gendarmes is indertijd in verband met deze moorden naar Cor- sika gezonden om den bandiet gevangen te nemen. HAAR NEGENDE ECHTGENOOT VERMOORD. Uit Belgrado wordtgemeld: Een vrouw, die schuldig is bevonden aan moord op haar negenden echtgenoot, is tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Het slachtoffer, Sjeriff Baliagitsj, was de beste concertina-speler in de Bosnische Sandjak en ofschoon hij dikwijls op brui loften moest spelen, bleef hij arm en dit verdroot zijn vrouw. Op zekeren dag, nadat Baliagitsj drie da gen lang op een groote bruiloft had ge speeld en daarna van uitputting in slaap was gevallen, sloeg zijn vrouw hem met een bijl het hoofd af. De acht vorige echtgenooten van de vrouw zijn een natuurlijken dood gestor ven of van haar gescheiden Op de terechtzitting werd beweerd, dat zij weer een anderen man wenscht te hu wen. DE NIEUWE WEG AMSTERDAM— SASSENHEIM—'S-GRAVENHAGE. De K. N. A. C, dringt op tijdige verbetering van den Sloterweg aan. Uit de Memorie van Antwoord op het voorloopig Verslag over de Wegenfondsbe- grooting 1935 (Eerste Kamer) is gebleken, dat het zich laat aanzien, dat de in aan leg zijnde rijksweg van Amsterdam naar Sassenheim in 1937 of begin 1938, dus over 22 1/2 jaar, gereed zal zijn en voor het verkeer kan worden geopend. Nu zal de Sloterweg te Amsterdam over een gedeel te dienst moeten doen als aansluiting van de bebouwde kom van Amsterdam (en van de uit verschillende richtingen naar Amsterdam toeloopende wegen) met dezen nieuwen Rijksweg, waardoor onvermijde lijk dit gedeelte van den Sloterweg een zeer veel drukker verkeer, inzonderlijk doorgaand verkeer, zal krijgen te verwer ken, dan thans het geval is. Aangezien dit weggedeelte vooral gedurende de verkeers- intensieve tijden, vanwege het gemis aan rijwielpaden, reeds nu niet voldoet aan de redelijke verkeersbehoeften, is met reden te verwachten, dat vanwege de voorloopige voltooiing van het wegvak van Amster dam naar Schiphol, vermoedelijk tegen het eind van het jaar en de voltooiing van den geheelen weg AmsterdamSassenheim over 2 1/2 jaar als onderdeel van de recht- streeksche verbinding Amsterdam's-Gra- venhage, zoomede met het oog op het toe nemende automobielverkeer zulks over Hoofdpijn,Kiespijn.^t0ümMf? pijnen te verdrijven is een M ijn hardt's Poeder Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 3958 eenige jaren nog veel minder het geval zal zijn. Daarom heeft de K. N. A. C. aan het ge meentebestuur van Amsterdam verzocht om tijdig voorzieningen te treffen om den toe gangsweg van Amsterdam tot den nieuwen rijksweg eveneens binnen 2 1/2 jaar in overeenstemming met de te verwachten verkeersdrukte te doen reconstrueeren in dien zin, dat een rijbaan van 12 M. breedte, afzonderlijke rijwielpaden en zoo mogelijk parallelwegen voor het langzame verkeer langs dezen weg worden aangelegd. NED. INFORMATIEBUREAU TE LONDEN Bevordering van den handel met het Britsche Rijk. Naar uit Londen wordt gemeld is met steun van de Ned. regeering te Londen ge opend een inform ati eb ure au voor Neder land en Nederlandsch-Indië met het doel de middelen te vinden ter bevordering van den handel en andere betrekkingen tus schen het Britsche rijk en Nederland en koloniën. Het adres van het Nederlandsche en Ne- derlandsch-Jndische informatie-bureau is Shell Mex House, Strand, London W.C. 2. NED. SIERTEELT-CENTRALE Directeur A. D. C. Poolman treedt af Het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt, dat de heer A.DC. Poolman, direc teur van de Nederlandsche Sierteeltcen trale, tegen half Augustus ontheffing uit deze functie gevraagd heeft, wegens zijn a.s. vertrek naar Indië. Verzekering voor Ziekenhuisverpleging. Ondergeteekenden, leden der Commissie op wensch van Z.H.Exc. den Aartsbis schop van Utrecht samengesteld, om een onderzoek in te stellen naar de rechtmatig heid der klachten, die in een gedeelte der R.-K. Pers gecirculeerd hebben betreffende de „Onderlinge Nationale Verzekering te gen de kosten van Ziekenhuisverpleging en van Operatie", stellen er prijs op te ver klaren, dat hun zeer grondig en alzijdig onderzoek niets aan het licht heeft ge bracht, wat vermindering van vertrouwen in genoemde verzekering zou kunnen rechtvaardigen. Overigens heeft de com missie eenige wijzigingen voorgesteld be treffende organisatie en beheer en zijn deze in haar geheel door de verzekering aanvaard met de toezegging, bedoelde maatregelen onverwijld ten uitvoer te bren gen. F. A. H. van de Loo, voorzitter. Alb. L. Hulst, secretaris. A. J. H. Athmer, R. H. M. Geerdes, A. B. Michielsen. Uitslagen Gemeenteraadsverkiezing WADDINXVEEN. Uitgebracht 3185 geldige stemmen; S. G. P. 278 stemmen; R.K. 415; Cü. 689; Vrijz. Groepen 171; groep Hervormden 313; CJD.U. 109; S.D.A.P. 719; A.R. 491. De samenstelling van den raad wondt: C.H. 3 (3); A.R. 2 (2); R.K. 2 (2); SJD.A.P. 3 (2); Vrijz. Groepen 0 (2); Groep Her vormden 2 (1); S.G.P. 1 (1); C.D.U. 0 (0). Gekozen zijn: C.H.: J. G. Herfst, Abr. Vis, N. Krabbendam'A-R- Jac. van Tol, M. D. Bremer; R.K.: Th. Zoethouten aar, A. P. Bakker; S.D.A.P.: M. Schouten, S. Pilie, C. J. Fafianie; groep Herv.: P. A. van der Hee, G. Uitbeyerse; St. Geref. PartijP. van dei Berg. WOERDEN. Aantal uitgebrachte stemmen 3693. Van onwaarde 89. Aantal geldige stemmen 3604. Lijst 1 (Kath. Arbeiders Dissidenten) 90. Lijst 2 (S.DA..P.) 264. Lijst 3 (R.K. Staatspartij) 993. Lijst 4 (Gemeentebelan gen 554). Lijst 5 (A.R.) 417. Lijst 6 (Staatk. Geref. Partij) 126. Lijst 7 (C.H.) 683. Lijst 8(lijst J. Zon) 221. Lijst 9 (lijst Fahren- honst) 80. Lijst 10 (V.D. en V3.) 176. Lijst 3: R-K. Staatspartij. 1. J. G. Lunen burg 507, 2. C. F. Snel 91, 3. J. Ruys 39, 4. J. de Kruif 137, 5. A. Smits 209, 6. A. Beving 5, 7. A. Teunissen 1, 8. A. Vergeer 1, 9. Mr. A. v. d. Bosch 2, 10. J. B. Scholten 1. De zetels (13) werden als volgt verdeeld: Kath- Arbeiders Diss. 0. S.DA.P. 1. R.K. Staatspartij 4. Gemeentebelangen 2. A.R. 2. Staatsk. Geref. Partij 0. C.H. 3. Lijst J. Zon 1. Lijst Fahrenhorstt 0. V.D. en V-B. 0. De samenstelling van den Raad onder gaat geen feitelijke verandering. Alleen de heer Zon is geen vertegenwoordiger meer van de VP. De Kath. dissidenten hebben 90 stemmen afgesnoept van de RJC. Staatspartij. Dit had echter geen invloed op het aantal ze tels voor ons. Had de heer Zon echter een 25 st minder gehad, dan hadden de R.K. de 5e zetel veroverd. Verrassingen zijn be trekkelijk uitgebleven. De Staatsk. Geref. konden geen zetel bemachtigen, terwijl ook de V.D. en V.B. niet het vereischte aantal stemmen konden halen. De stemming op de Kath. lijst bracht in zooverre verrassingen, dat de heeren Smits en die Kruif met voor keurstemmen zijn gekozen. Wettelijk zijn deze dus gekozen. De heer de Kruif had ze niét noodiig, de heer Smits wel. Deze stem ming zal misschien nog heel wat beroering brengen, daar de heer Ruys, die no. 3 stond, zou uitvallen. Zal men rekening houden met de geteekende verklaring? Bij geruch ten vernamen we, dat de heer Smits zijn verkiezing zal aannemen. Dit zal het on verkwikkelijke van dezen verkiezingsstrijd nog verhoogen. t Is misschien interessant te zien, de cijfers voor de heeren Smits en Op eigen sterke beenen of 9p wankele krukken 11 Wannaeer wij, Katholieken, in het staat kundige spreken over de eenheid der Ka tholieken, dan verstaan wij daaronder: niet alleen: eenheid van denken over spe cifiek Katholieke, godsdienstige aangele genheden, de bekende „eenheid op de groote punten", maar ook: één zelfstandige staatkundige organisatie, die alle Katho lieken van Nederland omvat, de staatkun dige eenheid, die naar eensgezindheid streeft. Het ideaal van Schaepman: „De Katho lieke Partij tracht de Katholieke „Neder landers tot eenstemmig handelen op staat kundig gebied te bewegen". Mgr. Callier op 8 Juli 1926: „Wij kunnen dan ook niet begrijpen, hoe een goed Ka tholiek er zelfs maar aan denkt om aan die scheuring mede te werken". In een tweede schrijven: „De geschiede nis heeft bewezen, welke schade zij toch aan de Katholieke zaak en aan de H. Kerk hebben toegebracht", „dat gij door uw scheuring straks ver antwoordelijk zult staan voor de gevol gen". Het ideaal van Prof. Veraart 1929: „De staatkundige geschiedenis van Nederland 'bracht de Katholieken bijeen. De eenheid, die ontstond, gaat uit boven alle concrete vraagstukken. Hier heeft men het recht van een unio mystica (mystieke eenheid) te spreken". Het ideaal der Bisschoppen (Febr. 1933): „Terwijl Wij gaarne alle vraagstukken over praktische politiek aan het oordeel en het geweten onzer Katholieke staats lieden overlaten, mogen en moeten Wij toch waken over datgene, hetwelk niet zonder groote geestelijke schade zou kun nen verloren gaan. Daarom, dierbare Ge- loovigen, verzoeken Wij u allerdringendst: Bewaart nw eenheid". Het ideaal van C. D. Wesseling (secreta ris Kath. Dem. Partij): „Het zal mij een groote voldoening geven, als ik mijn „mijn" zóó doeltreffend zal kunnen leggen, dat van het trotsche gebouw der R. K. Staats partij niets dan puin zou overblijven". Dwang tot eenheid? of redelijk verstand? De Nederlandsche Bisschoppen (Febr. 1933): „Wij vertrouwen, dat geen enkele onzer Katholieke kiesgerechtigden zijn stemplicht zal verwaarloozen, en dat allen hun stem zóó zullen uitbrengen, dat zij die daad voor God en hun geweten zullen kun nen verantwoorden". „Een ieder weet: bij de concrete toepas sing van beginselen zijn dikwijls verschil lende wegen mogelijk. Maarals de meeningen ruimhartig zijn overwogen, als ernstig beraad is gehouden, als rijpe erva ring haar woord heeft gesproken, dan moet men ter wille van de eenheid tot het offer bereid zijn en leiding weten te volgen. De vrucht van dat offer is de kracht der on gebroken eenheid". Mgr. Dr. van Noort (Deken van Amster dam) tijdens den Katholiekendag te 's-Her- togenbosch 1934: „Indien de omstandighe den van een land van dien aard zijn, dat staatkundige eenheid noodig is om de on belemmerde werkzaamheid der Katholieke Kerk in dat land duurzaam te waarborgen, dan heeft de Kerkelijke Overheid het recht de Katholieken zeer ernstig aan te sporen en zelfs te verplichten de staatkun dige eenheid te bewaren. Indien de Ker kelijke Overheid in bepaalde omstandighe den deze verplichting oplegt in den vorm van een vermaan of raad, dan kan dit zijn terwille van een voorzichtigheid in het be lang van de geheele Katholieke gemeen schap". „Het is immers", zoo vervolgde Dr. van Noort, „een prijzenswaardige voorzichtig heid, om in een gemengd land als het onze, zoo lang mogelijk rekening te houden met de gevoeligheden van andersdenkende landgenooten, die al te spoedig van aan matiging en ongepaste inmenging spreken. Het gaat de grenzen van volgzaamheid te buiten een openlijke actie te voeren, die lijnrecht tegen den duidelijken wensch van de Kerkelijke Overheid indruischt". Waarom eenheid in Nederland? De meening van Prof. Veraart 1929: „Er moet in dit verband op worden gewezen, dat de redenen om de staatkundig-organi satorische eenheid der Katholieken in de R. K. Staatspartij te bewaren, ook al wer den er groote fouten gemaakt in de lei ding, de laatste jaren nog zijn toegenomen. Daar is ook het merkwaardig teeken van het veldwinnend antipapisme. Daar is ook de ontaarding in anti-christelijken zin van ons openbaar leven. Daar is bovendien het zeer reëele gevaar voor de ontwrichting van onze wetgeving in onchristelijken zin". Wesseling, Secr. K. D. P. in „Onze Vaan" 31 Mei 1935: „De vloek van het on zalig eenheidsgedoe". de Kruif in de verschillende stembureaux Stadhuis (Smits 37, de Kruif 30), Patronaat (Smits 32 de Kruif 21), Openb. School (Smits 61, de Kruif 18), Diligentia (Smits 31, de Kruif 8), Emmaschool (Smits 48, de Kruif 60). Bij nadere berekening (ook volgens hoofdstembureauis toch de heer Ruys gekozen, die met het overschot van de num mers 1 en 2 te samen 141 st. had, terwijl de heer de Kruif 137 st behaalde. Deze uit slag kwam bij het schrijven van boven staand binnen. De namen der gekozenen zijn: S. v. d. Lee (SJDAP.); J. G. Lunenburg, C. Snel, J. Ruys, A. Smits (R.K.); H. v. Doorn, T. de Vries (Gem. Belangen); H. de Wit, A. C. v. Beek (A.R.); H. P. Cnossen, G. Son- nevekit, A. Weltevrede (C.H.); J. Zon.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5