GEMENGDE BERICHTEN Bij Examens UIT DE RADIOWERELD DE DIEF, DIE EEN DIEF VING DONDERDAG 20 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 AUTO GESLIPT. Inzittende die er uit sprong, gedood. Gistermiddag te omstreeks een uur is een auto van den heer Van Gameren, welke beladen was met kampeergoederen, komen de uit de lichting Eipe in de Hoofdstraat te Vaassen geslipt en omgeslagen. De heer A .M. Smit uit Beverwijk, die naast den chauffeur in de cabine zat, wilde uit den auto springen en kwam daarbij onder den wagen terecht. Met ernstige in wendige kneuzingen werd hij opgenomen, De ongelukkige was 46 jaar oud en ge huwd. De andere inzittenden bekwamen geen letsel. De auto is ernstig beschadigd. HET AUTO-ONGELUK BIJ HAREN. Het derde slachtoffer overleden. De 25-jarige J. Klinkhamer uit Haren bij Groningen, die Zondag bij het ernstige auto-ongeluk aldaar met zware verwondin gen naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen is overgebracht, is gisteravond aan de gevolgen aldaar overleden. VLIEGWIEL UIT ELKAAR GESPRONGEN Ongeluk op de kermis te Roermond. Te Roermond is een ijzeren vliegwiel van het drijfwerk voor de buitenverlichting van de „auto-skooter" van den kermisexploi tant Dirks, op de Markt, met een hevigen slag uit elkaar geslagen. Eén der ijzeren spaken van het vliegwiel heeft na een grooten bocht door de lucht een gat gesla gen in het zinken dak van den winkel van Albert Heijn. Een stuk hout vloog door de groote spiegelruit van dezen winkel en kwam in de étalage terecht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. DEVIEZENSMOKKELAARS GEPAKT. Een achtervolging per auto. De beambten van de districts-douanecen- trale te Kleef en die van het station Kleef hadden reeds geruimen tijd verdenking tegen een groepje smokkelaars in Duitsch geld, afkomstig uit Nijmegen. Reeds ge- ruimen tijd volgde de beambten hun spoor, meldt de „Msbd.". Eindelijk is een der vier Nijmegenaars in de val gereden. Kommiezen hadden hem gadegeslagen en bemerkt, dat hij met Duitsch geld geind op reischeques, naar Nederland wilde verdwijnen. De kommie zen zetten per rijwiel den Nijmegenaar, die eveneens te fiets was, onmiddellijk na; de Nederlander reed zoo hard hij kon naar de grens en bleek sneller te zijn dan de Duitschers, die zienderoogen op hem ter rein verloren. Het geluk zat den Nijme- naar echter niet mee. Toevallig was de dis tricts-inspecteur der douane met een auto op controle uit en reed in de omgeving van Kranenburg. Deze werd gewaarschuwd en had met zijn wagen den vluchteling spoe dig ingehaald, waarna hij den smokkelaar arresteerde. In den loop van het onderzoek bleek, dat twee van zijn broers intusschen de grens per trein waren gepasseerd, terwijl de vier de ditmaal niet aan het smokkelavontuur had deelgenomen. Op «ten arrestant werd honderd en tien mark aan Duitsch papiergeld en tien mark in zilver geld gevonden,. Verder werden in beslag genomen de vier passen der smok kelaars. Denzelfden dag werd de arrestant Dog aan de justitie overgeleverd. Tevens werd op de lijn Krefeld—Kleef een man uit Amsterdam in den trein aan gehouden. Op hem werd 30 Mark gevon den, welke hij wilde smokkelen naar Ne derland. De arrestant werd terstond naar den rechter te Kleef gevoerd, die hem on middellijk hoorde en veroordeelde wegens poging tot verboden uitvoer van Duitsch geld tot een week gevangenisstraf en zes tig mark boete. De veroordeelde werd ter stond in arrest gehouden en overgebracht tot het uitzitten van zijn straf naar de ge vangenis te Kleef. DE MALVERSATIES TE HAARLEM. Controle niet scherp genoeg geweest? De door een comptabel ambtenaar der Ned. Spoorwegen te Haarlem gepleegde verduistering van ongeveer 135.000 is voor de „Tel." aanleiding geweest den heer dr. H. van Manen, lid van de directie der Ned. Spoorwegen, te vragen hoe het bij een be drijf als de spoorwegen mogelijk is ge weest een dergelijk bedrag te verduisteren, zonder dat de controle zulks reeds vroeger bemerkt heeft. Het blad schrijft hieromtrent het volgen de: Als de controle behoorlijk volgens de voorschriften wordt uitgeoefend, aldus merkte de heer Van Manen op, is het in derdaad niet mogelijk. De directie tracht momenteel zelf nog een verklaring te vin den, voor hetgeen zich te Haarlem heeft voorgedaan. Er is bij de Nederlandsohe spoorwegen een centrale controle, die de stations con troleert. De stationschef moet bovendien toezicht houden op den ambtenaar, aan wien de ambtenaren der loketten het ont vangen geld moeten afdragen. De controle komt dus van twee kanten, zeide de heer Van Manen. Bovendien komt op ongeregelde tijden controle van de comptabiliteit, die de ge- heele zaak weer oontroieert. Voorts bestaat er een regeling omtrent de inzending van stukken van de stations aan de centrale controle, die te Utrecht is gevestigd en daar is ten slotte ook ontdekt, dat de zaak in Haarlem niet klopte. Als alle controle goed is uitgeoefend is de meest voor de hand liggende conclusie, zeide de heer Van Manen, da+ de controle zelf niet scherp genoeg is. geweest. Het be treft hier een man, die jaren achtereen zijn werd goed heeft gedaan. De comptabele ambtenaar stond dan ook bekend, als een goed ambtenaar. Het juiste cijfer der verduisterde gelden staat bij de spoorwegen te Utrecht nog niet vast. Wel is gebleken, dat de man op groote schaal de schrifturen heeft vervalsciht. Hij zond namelijk vervalschte stukken naar Utrecht en het heeft een tijd geduurd voor hij gesnapt is. Zooals het altijd gaat met knoeierijen, besloot de heer Van Manen, heeft de comp tabele ambtenaar op zekeren keer niet goed geknoeid en toen is de fout bij de centrale controle ontdekt. Wij hebben ook nog een onderhoud ge had met den chef der centrale controle, den heer F. K. Wiensum, hoofdinspecteur bij de Nederlandsohe Spoorwegen te Utrecht, dde mededeelde, dat de fout door de centrale controle is ontdekt bij het afsluiten van de maand Februari. In het saldo van het station Haarlem was toen een verschil van 100.000. Onmiddel lijk na het ontdekken van dit verschil is aan den inspecteur van de comptabiliteit een onderzoek opgedragen waarbij aan het licht is gekomen, dat er werkelijk een be drag van 100.000 was verduisterd. De comptabele ambtenaar beschikte na melijk over zeer groote bedragen, want hij was aangewezen om ook de andere stations van geld te voorzien voor het uitbetalen van de loonen en pensioenen van het per soneel en bovendien had hij ook het sta tion Haarlem hiervan te voorzien, zoodat hij vooral tegen het einde van de maand over een aanzienlijk bedrag beschikte. Indien de benoodigde gelden dan niet voorradig waren, had hij slechts aan de centrale controle te Utrecht het ontbreken de geld aan te vragen, waarna door de hoofd-boekhouding van de Ned. Spoorwe gen, via de Associatie-Kassa het benoodig de geld aan hem verstrekt werd. Zoo had de comptabele ambtenaar op zekeren keer 120.000 ontvangen en daarvan slechts 20.000 verantwoord en dus de 100.000 verduisterd. Eerst drie maanden later, bij het afsluiten van de saldi van alle stations, hetgeen omstreeks Mei/Juni is gebeurd, is dat aan het licht gekomen. Gebleken is toen, dat de comptabele amtbenaar geruimen tijd geld heeft ont trokken aan de kassa en dit heeft hij weten te bemantelen door allerlei knoeierijen. Er is een voorschrift bij de Spoorwegen, dat de stationschef tweemaal per maand den blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhart's Zenuwtabletten gebruik. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. stand van de kas nagaat en zich van de juistheid van de schrifturen op de hoogte stelt. Dit schijnt geschied te zijin. De comp tabele ambtenaar te Haarlem heeft blijk baar op zoo geraffineerde wijize weten te knoeien, dat zijn fraude echter niet be merkt is. Ten slotte heeft de centrale con trole te Utrecht de fout wel bemerkt en na onderzoek en verhoor is de man te Haar lem ten slotte door de mand gevallen. Hier bij is gebleken, dat hij speculeerde op pro longatie en dat hij geregeld geld nooddg had, daar hij moest bijpassen. Hoe de knoeierij is geschied, weet men te Utrecht momenteel nog niet, maar hier omtrent wordt thans rapport afgewacht van twee inspecteurs, n.l. den inspecteur van Vervoer en den inspecteur van Comptabi liteit te Amsterdam, waaronder ook Haar lem ressorteert en dit rapport wordt dezer dagen te Utrecht verwacht. Verder is nog gebleken, dat de betrokken comptabele ambtenaar ook over de maan den Mei en Juni nog kans heeft gezien zdjn knoeierijen voort te zetten en in die perio de heeft hij dan ook een bedrag van onge veer 30.000 verduisterd. Vermoedelijk is hij door de bank om geld lastig gevallen en heeft hij ook in die maand opnieuw ver- valsohingen gepleegd, waardoor het moge lijk was zijn knoeierijen opnieuw voort te zetten. Klein bedrag nog achterhaald. Het onderzoek naar de gepleegde verduis teringen is door den justitieelen dienst on der leiding van hoofdinspecteur M. Woud en den inspecteur der recherche, Verschoor, met kracht voortgezet. Men tracht thans van het groote bedrag, dat vermist wordt, nog iets terug te vinden en de nasporingen hebben, naar wij vernemen, althans tot eenig succes geleid. Het is namelijk gebleken, dat er nog circa 20 a 30.000 gulden op een bank was gede poneerd, echter op prolongatie, zoodat ver moedelijk slechts een derde gedeelte te rechtkomt. Ook in andere richting wordt gezocht. Zoo gaat te Haarlem het gerucht, dat de bewus te ambtenaar aan verscheiden particulieren geld zou hebben geleend tegen een rente van 20%, doch hiervan was officieel bij de politie niets bekend. Hoe groot de bedragen waren, waarmede de chef-kommies in zijn functie te maken had, blijkt o.a. uit het feit, dat alleen al aan pensioenen per jaar, meer dan een millioen via het Haarlemsche kantoor werd uitbe taald. DE VERDWENEN BANKIER UIT WORMERVEER. Bedrag der ontvreemde effecten bedraagt ongeveer 3 ton. Inzake den diefstal van effecten te Wor- merveer, waarover wi gisteren reeds be richtten, meldt het „Handelsblad" nog, dat het ingestelde onderzoek tot gistermiddag heeft uitgemaakt, dat de bankier L. Schaap effecten heeft gestolen voor een waarde van ongeveer 300.000. Een gedeelte van deze effecten is bij eenige banken te Am sterdam in beslag genomen, terwijl de hoop bestaat, dat zulks met nog meer papieren het geval zal blijken. De politie vond bij haar onderzoek al heel spoedig een staatje waarop aanwijzin gen voorkwamen. Zoo kwam zij te weten, bij welke banken te Amsterdam de beleen de effecten van Zaanland zich bevonden met het gevolg, dat er beslag op kon wor den gelegd. De Maatschappij Zaanland is tegen diefstal verzekerd. Een gedeelte van de safes is afgesloten met een metalen deur, die geopend moet worden met een letterslot. De politie kon dit niet openen, weshalve een vertegen woordiger van Lips te hulp werd geroepen. Deze slaagde er niet in de lettercombinatie te vinden, zoodat besloten werd deze deur open te branden. Dit is den vorigen nacht Programma's voor Vrijdag 21 Juni. Huizen 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.1512.00 Viool-recital. 12.15 Gram.pl. 12.45 Orgelconcert. I.30 Ensemble v. d. Horst en Gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Vervolg Ensemble van der Horst. 4.00 Zang. 5.00 Declamatie. 5.45 Gram.pL 6.30 Causerie. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. Reportage. 7.30 Literair halfuur. 8.00 Vaz Dias, waarna NCRV-orkest en het Chr. Radio-koor. (9.00 Causerie). Om 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. Hilversum 301 M. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Voordracht. 10.30 Orgelspel. II.00 Voordracht. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en Gram.pl. 2.00 Zang. 2.20 Gram.pl. en Voordracht. 3.10 De AVRO -Decibels. 4.00 Gram.pl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.10 Voordracht. 6.30 Vervolg orkestconcert. 7.00 Lezing over het Familierecht. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7.45 Vaz Dias. SOS-Ber. 8.00 Causerie. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Residentie-orkest o. 1. v. C. Scburicht. Om ca. 9.00 Causerie. 10.15 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Persbureau. Hierna Causerie. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Droitwich, 1500 U. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Orgelspel. 12.10 Het Trocadero Cinema-orkest. 3.20 Schotsch Studio-orkest. 4.35 E. Colombos orkest. 5.35 Het Ernesco-kwintet. 7.25 Bach-concert. 8.10 BBC-Dansorkest. 8.50 BBC-orkest. 10.35 „The Nightingale", spel. 11.2012.20 Harry Roy en zijn Band. „Radio-Pari 1648 M 7.20 en 8.20 Gram.pL 12.35 Orkestconcert. 8.20 Cello-recital. 9.05 Gevar. programma. Hierna Dansmu ziek. Kalundborg 1261 M. 12.202.20 Concert uit Rest. „Ritz". 3.505.50 Blaas-orkest. geschied. Eenige loketten werden openge- boord en door deze controle kwam men tot de voorloopige raming, dat voor ongeveer 300.000 aan effecten verdwenen zijn. Hier van zal waarschijnlijk een belangrijk ge deelte gerechercheerd kunnen worden. Het is onmogelijk thans reeds een over zicht te krijgen van de lotgevallen van de effecten. Een aantal safes zijn nog niet ge opend en tal van huurders moeten nog con troleeren en verifieeren. In hoofdzaak wa ren deze safes aan particulieren verhuurd en de kans bestaat dus, dat het bedrag van het verdwenene nog hooger zal blijken te zijn. Een accountantsonderzoek zal Wor den ingesteld. 8.30 Sonateconcert (viool en piano). 10.10 Saxofoonsoli. 10.40 Fluit- en guitaarrecital. 11.1012.50 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 6.35 Orkestconoert. 12.20 Orkestconcert. 4.20 Zang-viool en piano. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Kwintetconoert. 8.35 Mörike-Herdenking. 9.05 Piano-recital. 9.30 „Sommersonnenwende", gevar. pro gramma. 11.2012.20 Jeugdocxncert. Rome, 421 M. 9.10 „Battina", spel. 9.50 Orgelconcert. Hierna tot 11.20 Gra- mofoonm uziek. Brusiel, 322 en 434 M. 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gram.pL 5.20 Populair concert. 6.20 Gram.pl. 6.35 Salon-orkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Hoorspel. 9.25 Gram.pl. 9.50 Cabaret. 11.00—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. en Zang. 12.40 Salon-orkest. 20.02.20 Gram.pl. 5.20 Kwintetconcert. .550 Piano-recital. 6.35 Gram.pl. 7.35 Pianoduetten. 8.20 Voor Oud-strijders: Symphoniecon- cert. 10.30—11.20 Gram.pL Deutschlandsender, 1571 M. 8.35 Rijkszending: Mörike-Herdenking. 9.05 Orkest. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.2012.20 Zonnewende-Programma. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.00 Keulen. 10.00 Deutschl-sender. 10.20 Keulen. 12.05 Parijs Radio. 12.35 Keulen. 14.20 DeutsohLsender. 15.20 diversen. 16.20 Parijs R. 17.20 Keulen. 18.50 Brussel VI. 10.20 Deutschlsender. 20.30 Droitwich. 22.30 Boedapest. 22.50 Leipzig. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 10.35 London Reg. 11.20 Droitwich. 12.50 London Reg. 15.20 Droitwich. 18.20 diversen. 18.50 London Reg. 20.30 Loc. uitz.: de heer en N. en W. Turksma, piano en viool, daarna Gram.- rrvuziek GJLD. 22.30 London Reg. De mogelijkheid, dat er niet alleen een moedwillige sleutelverwisseling in het spel is, doch dat ook met valsche sleutels is ge werkt, wordt onderzocht. Hedenochtend heeft de Amsterdamsche Bank te Wormerveer, in het gebouw waar voorheen de firma J. Schaap gevestigd was, een bijkantoor geopend. DE ROOFMOORD TE WILD ER V ANK. De drie mannen, die waren aangehouden in verband met den moord op den heer Kroeze te Wildervank zijn gistermiddag op vrije voeten gesteld. FEUILLETON. WYNDHAM MARTYN. Naar het Engelsch van (Nadruk verboden). 42) Trent stelde daarna een onderzoek naar den voerman in. Hij was geboortig uit die plaats en zijn grootste zwakheid was sterke drank. Het zat in de familie, naar hij ver nam. Een tante had in dronkenschap een buurvrouw mishandeld en zat nu in de Wondwarth-gevangenis. Van de vrouw van den kolenhandelaar vernam Trent, dat de man op de bodem van de wagen had liggen slapen. Zij deelde haar man's gene genheid voor het paard. Trent ging het eens in oogenschouw nemen. Het was een mooi paard en zag er niet zoo verwaar loosd uit als meestal met de paarden van dronkaards het geval is. „Tom houdt meer van het paard dan van mij", zei de vrouw met een zekere trots. Het geheele onderzoek, met als eindre sultaat het onderhoud met den voerman, die Garland een „vrind" durfde noemen, had bijna tien dagen in beslag genomen. Trent kwam ietwat terneergeslagen aan het diner. Zoowel Wadham als hemzelf scheen het toe, dat de dag, waarop ze de hulp van de politie zouden moeten inroe pen, niet zoo ver meer was. „Het was een groote teleurstelling", deel de hij Lor a en juffrouw Wadham mede. „Toen ik den man vond, dacht ik, dat ik het spoor had. Ik nam vanzelfsprekend aan, dat ik de bestemming van Garland te we ten zou komen. Vandaar kon ik dan het spoor weer verder volgen, en hem tenslot te vinden. Bij ieder ander mensch dan Garland zou het me gelukt zijn." Trent kon een glimlach niet onderdrukken. JCun je je niet voorstellen? Garland, misschien met de vieze pet en jas van de voerman aan, op de bok, terwijl het bruine paard in den nacht verder draafde. Temidden van schatten, waar de heele wereld naar heeft gezocht, ligt Tom Micklewood, kolenhan delaar, en drinkt oude cognac uit een flesch. Toevallig pikte Garland een man op, die hem mee nam, zonder te vragen, wat hij in dien ouden tuin te maken had. Veiligheidshalve bestelde Garland een paar mud kolen, zoodat het leek, of hij daar hoorde. Hij denkt overal aan. Wel, ik heb anderhalve week verspild." „Wat gaat u nu doen?" „Ik ga met de voerman de omgeving rondrijden om te zien, of hij zich nog iets kan herinneren. Zoo nu en dan heeft hij blijkbaar even een luchtje geschept. Maar het lijkt me vergeefsche moeite." „Ik ben benieuwd, hoe Bob het maakt", merkte Lora wat later op. „Ik ben er zeker van, dat hij iets heeft gevonden, want hij ziet er zoo opgewonden uit en wil niets loslaten. Wat zou het eenig zijn, als hij dien vreeselijken man vond!" Trent dacht, dat het wel een wonder zou zijn, maar dat zei hij niet tegen het meisje. Als hij met al zijn ervaring gefaald had, hoe weinig kans had Hammond dan onervaren als hij was vor die taak? Ook de drie dagen, gedurende welke hij met Tom Micklewood in een gehuurde dog- car de omgeving afreed, waren voor Trent verloren tijd. Wat Tom betreft, wa ren het uren om nooit te vergeten. De oude knol kreeg een welverdiende rust en Tom was er nooit z£ker van, of de een of an dere herberg ook gepasseerd was in dien gedenkwaardigen nacht. Hij moest eerst binnenin een kijkje nemen om het met ze kerheid te kunnen zeggen. En je kunt geen herberg binnengaan zonder wat te bestel len. xni. Een vos verliest wel zijn haren, maar Lora had het bij het rechte eind, kapitein Hammond had iets ontdekt. Na enkele da gen schreef een handelaar in tweede- handsche boeken in de buurt van Charing Cross op de advertentie voor een uitgave van Moses Bronwe van 1759, getiteld „The compleat Angler". Het was een klein, zuur mannetje, die kapitein Hammond zonder veel enthousias me ontving. Hammond was te knap en zag er te welgesteld uit; en hij wist zoo bedroe vend weinig van oude, zeldzame uitgaven Hammond was niet meer de lustelooze, ze nuwachtige man uit Hurstdown. Hij ver keerde weer in de wereld en zou met Lora gaan trouwen! Gravin Hellsdon had haar toestemming gegeven! Zij had hem tot zijn groote verbazing vijfhonderd pond geschon ken en er op gezinspeeld, dat de Laken- hams, die in Rome woonden, maatregelen troffen, dat de toekomstige baron volgens zijn stand zou kunnen leven. Dankbaar dacht hij er over, hoe alles na het het bezoek van Trent ten goede was ver anderd. Hij bekeek de Izaak Walton nogal on handig. De onvriendelijke boekhandelaar keek hem minachtend aan. Hammond kocht het boek niet op staanden voet. Hij vroeg eerst naar de catalogus. Deze kwam over een met het exemplaar, waar Garland het stukje papier uit had gescheurd. „Zendt u veel menschen zoo'n exem- paar?" vroeg Hammond. „Alleen aan boekkenners", was het ant woord. „Ik heb het ergens gezien", zei Ham mond, ik meen haast bij mijn oom. Kent u hem?" „Niet als u op hem lijkt", sprak de koop man met een onaangenamen lach. Deze jongeman was veel te knap en te deftig gekleed; en hij vond het waarschijnlijk vanzelfsprekend overal met onderschei ding behandeld te worden. Maar zijn op merking gaf Hammond een mooie gelegen heid. „We lijken heelemaal niet op elkaar. Hij is heel groot en zwaar gebouwd; hij weegt over de 200 pond, weet u. Hij heeft een knap gezicht en een kort geknipte rood bruine baard en snor. Zijn oogen zijn erg opvallend, ze staan nogal dicht bij elkaar en zijn blauw-groen. En hij kijkt altijd min of meer minachtend. Hij interesseert zich bijzonder voor kunst, vooral Vlaamsche kunst." „Zeker ken ik meneer Garland", erkende de man. Zijn stem klonk nu eerbiedig. „Ik ken hem al zoo lang ik in den winkel sta, en dat is al bijna twintig jaar. Het laatste half jaar zoek ik voor hem naar een oud werk over tempare-schilderen. Dus u bent zijn neef, wel, wel." Het was duidelijk, dat de boekhande laar met Garland's lot begaan was. „Wanneer hebt u hem voor het laatst ge-, sproken?" Hammond keek vol aandacht naar de Izaak Walton, opdat de ander den blik van verwachtingen op zijn gezicht niet zou zien. „Kort geleden?" De handelaar keek naar de klok. „On geveer een uur geleden." Ver verbazing liet Hammond het kost bare boek op den grond vallen. De koop man raapte het op. ,Nu is het wel tien pond minder waard", riep hij boos. „Ik koop het", zei Hammond roekeloos. „Hoeveel kost het?" De prijs kwam hem geweldig hoog voor en sloeg een gat in zijn bankrekening, maar voor de verkregen inlichtingen was het niet te duur. Terwijl de koopman de cheque op een hoogst beleedigende manier bekeek, alsof hij er aan twijfelde, of het Piccadilly-b ij- kantoor van de Capital en Counties Bank die wel zou honoreeren, had Hammond een plan bedacht. „Dit boek", hernam hij, zonder te letten op de onbeleefde handelwijze van den man, is een geschenk voor mijn oom. Wij zijn niet op een al te goede voet met elkaar geweest en nu wilde ik de vrede weer her stellen. Als u me papier en touw wilt ge ven, zal ik het direct verzenden. U kent zijn adres natuurlijk wel?" „Ja zeker, ik stuur hem steeds mijn ca talogus." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9