Menschen van groot formaat. Variaties op het thema „lengte' Zullen onze kindskinderen reuzen zijn? DE BRUIDSSCHOENEN DONDERDAG 20 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 12j Kleiner Mann, was HUH?" REUZEN DOOR ALLE EEUWEN Reeds hi de vroegste oudheid moeten er volgens de geschiedenis reuzen hebben be staan. Zoo vinden wij in den Bijbel gespro ken van reuzen, welke vóór den zondvloed hebben geleefd, en God's zonen werden genoemd. Ook de Israëlieten verhalen van de zonen van Ervak te Hebron, dat deze van een reusachtige gestalte waren, en dat zij in vergelijking bij hen als het ware op sprinkhanen geleken. Over den laatste uit dezen staan, nJL Og, koning van Bazan, die door Mozes wend onderworpen, verhaalt de BijbeL, dat zijn legerstede 9 ei lang en 4 ei breed was. Nog in later tijd toonde men in de nabijheid van Jeruzalem een graf mest het opschrift: hier ligt de reus Og, in welk graf men in 1670 een tand vond ter zwaarte van een half pond. Dan vinden wij nog in den Bijbel gesproken van den reus Goliath, die volgens de Israëlitische overlevering een lengte had van 11 voet. De profane geschiedenis is echte: nog rij ker aan verhalen van reuzen. Strabo maak te reeds melding van het geraamte van den fabelachtigen Anteus, die in Maurita nië gevonden werd en 60 el lang was. De mythologie spreekt van reuzen, de zonen der aarde, die na veel bloedige oorlogen met de Goden, onder vulkanische eilanden wer den begraven en vuur spuwden. Plumes verhaalt van een reuzen geraam te, dat bij een aardbeving in Kreta ontdekt werd en 46 el lang was. In de veldslagen, ■welke Marius te Aquae Secfciae tegen de Teutonen leverde, bleek him koning Teu- tobocus een buitengewone reus. Zijn ge beente werd in 1613 in B.^en-Boiagorafiê ontdekt. Zijn graf, van tichelsteenen gemet seld- was 30 voet lang, 12 voet breed en 8 voet diep, en droeg ate opschrift (xa~ de woorden: Teutobocus rex. Volgens de over levering uit dien tijd vonden zij hierin een geraamte van 2514 voet lengte, 10 voet breedte tusschen de schouders en 5 voet diepte van het borstbeen tot aan den nig- gewervel, terwijl zijn dijbeenen vier voet lang waren. Dergelijke verhalen treffen wij ook aan in de 16e eeuw. Zoo beweert Dale- cfaamp een geraamte te hebben gevonden ven een reus van 18 voet; Feüx Plater vond te Luzern de beenderen van een reus van 12 voet, te-wijl Licetus m Sicilië een ge raamte aantrof van 30 voet. Tegenwoordig wordt door de geleerden echte* betwijfeld, of deze geraamten wel alle van menschen dan wel van voorwereld lijke dieren afkomstig zijn. Het Megathe rium, de olifant en het Paleontheriruan uit de grijze oudheid, waren reuze dieren, wier gebeente vooral in Noord-Amenka en Si berië werd gevonden, en in vroeger jaren door gebrek aan anatomische kennis voor menschenbeenderen werden gehouden. Nog tx=*->rnneren de hunnebedden in Drente en de Oostzeekust in Duiischland aan reuzengeslacht, dat daar in de eerste tijden moet hebben geleefd, daar hun qp- bouw een bijzondere lengte der samenstel lers doet veronderstellen. Het zijn grafheu vels van geweldige steenblokken, waarin meestal potten met metalen gespen en rin gen, steenen offermessen, strijdbijlen, enz. werden aangetroffen. Reuzen hebben meestal een matten pols en zijn veelal in een of ander opzicht (soms verstandelijk, soms ook lichamelijk wat de innerlijke organen 'betreft) achterlijk. Toch zijn er reuzen bekend met een geweldige lichaamskracht zooals de reeds genoemde Goliath. De Romeinsche keizer Maximns Thxax die 2 meter lang was kon met zijn vuist de kinnebak van een paard verbrij zelen Tommy Payne, een Engelsche reus, die op 21-jarigen leeftijd reeds 2.22 M. lang was, kan een zwaar beladen ezel tillen. Zoo ook de Duitscher Wilhelm Otto, die op 10- jarigen leeftijd 2.14 M. lang was; hij kon zijn arm met een gewicht van 50 K.G. in de hand drie maal achtereen uitstrekken. De 17-jarige Max Star, momenteel de grootste schooljongen van Engeland (hij is 1.90 M. lang mi weegt 228 pond) weet met gemak 3 jongens op te tillen en te dragen. Reuzen behalen zelden een hoo geren leef tijd dan 30 erf 40 jaar. Alsdan nemen hun krachten snel af en neemt hun leven spoe dig een ektde. Op onze Nederlandsche ker missen, maar meer nog op de buitenland- sche jaarmarkten, treffen wij nog wel eens reuzen aan, die zich voor geld aan het pu bliek vertoornen. Zijn wij dwergen? ter alien de loef af mett 2.73 M. Hij was echter buitengewoon mager en stierf 4 September 1887 te Londen, slechts 24 jaar oud, aan tering. De grootste vrouw, <he de wereld heeft kunnen aanschouwen, was Maria Wedde, die in 1866 te Berkendorf, bij Halle, aan de Saaie, was geboren en reeds in 1885 te Parens stierf. Zij was 2.65 lang. Veelbelo vend begon de in 1880 geboren Karl Ullrich, die op 15-jarigen leeftijd reeds een lengte had bereikt van 2.50 M. Toen groeide bij echter niet verder en stierf 17 jaar oud- Reuzen in Zwitserland. De onderzoekingendie professor Prttard van de universiteit te Genève gedurende een reeks van jaren instelde naar de groot ste der Zwitsereche recruten, hebban zeer interessante resultaten opgeleverd. Er valt o.a. uit te concludeeren, dat het Zwitser - sche volk in den loop der volgende eeuwen tot een geslacht van reuzen zal uitgroeien, ate de groei zoo door gaat. De toename der lengte geldt niet alleen voor bepaalde leeftijden, beroepen of voor bijzondere streken, maar voor het geheele Zwitsersche volk. bi de laatste 25 jaar is de gemiddelde lengte van den Zwitser van 1635 tot 1657 rn.ni. toegenomen. Als oor zaak van dezen groei wordt de mineralogi- sche samcinKtellitng van den grond aange nomen. Bij onze voorouders vergeleken, zijn wij welhaast dwergen. Heu- rion, een Fransch ge leerde, beweert, dat Adam 41 meter en Eva 40 meter lang waren. De verdrijving uit het aardsch paradijs heeft ook aan de lengte van den mensch geen goed gedaan, want volgens denzelfden heer waren Abraham en Mozes res pectievelijk nog slechts 4.60 en 4.70 Meter. In het moderne Europa zijn de menschen van 2 me ter lengte reuzen; een lengte van 2.50 meter behoort tot de zeld zaamheden. Wij noemen nog enkele bekende reuzen, b.v. de portier van Koning Jacobus 1 van Engeland, Walt er Passus, die 234 M. mai en Maximüiaan Muller, die 2.55 M. de lucht in stak. Zij worden echter overtroffen door den beroemden Patrick Cf Brien, die op zijn 33ste jaar 2.68 M. hoog was. Geen kleinigheid dus. De Oostenrijker Franz Wmkelmeier stak ech- De tegenstellingen vinden elkaar..-. Ook de Nederlanders groeien. In 25 jaar tijds te de gemiddelde lengte van den Nederlander met 2.17 c.m. toege nomen. Dat is heel wat en met deze presta tie behoort het Nederlandsche volk tot de langste volken van Europa. De gemiddelde lengte bedraagt nu 172 e.m. Dat is heel wat en deze prestatie wordt slechts overtroffen door Zweden (174 cm.), Noorwegen (172.3 e_m.), Schotland (173 cm.) en I-Jjflanri (174 cjhI De bevolking der steden te langer dan op het platteland. Zander die gemeente Am sterdam is de bevolking van Noord-Holland de langste (172.47) van het geheele JadcL Vlieland spant de kroon mei 177 c-m. H. P, Deze formidabele is de 15-jarige J ohn Sharp. Vaimo Myïlrynne, de langste man ter wereld, meet 2.45 M. Wat bleef 'hij lang weg vanavond dat hij het ook niet laten kon. het pas ingere» den jonge paard te nemen, wanneer hij de bergachtige wegen naar Tun op moest! Hoe licht kon het dier bij een kromming in den weg schrikken, en hij was nog niet ver trouwd genoeg met de teugels, hij was slechts gewend een auto te besturen, toen hij zich voor enkele jaren hier vestigde. Zij stond tegen het hek geleund, het hoofd in de hand; de berk overdekte haar met een regen van gouden loof en de oude jachthond kwam en maakte een paar stijve sprongen, terwijl hij met den staart kwis pelde. Achter haar lag de tuin, keurig ge harkt en plechtig stil., waterkers en dah lia's wierpen hun bonte bladeren in het groenen rand der bloembedden en aan den trap der veranda lag een nieuwgevlochten mat ter verwelkoming. Alles was haar eigen werk, want zij vormde in één persoon het geheele perso neel van het doktershuis. Eer de nieuwe dokter hierheen kwam, had hij aan den ge meenteraad geschreven en gevraagd, hem iemand te bezorgen, die in staat was zijn huishouden in orde te houden en die eenigs- zins kon koken. Hij had slechts het aller eenvoudigste noodig, hij had het liefst iemand uit de omgeving. Zoo was Gretha van den koster gevraagd, zij was een flink, net meisje en pas kort geleden, van de school gekomen. Haar ouders maakten eerst wel wat bezwaren, zij meende, dat zij te jong en te onervaren was: maar als alles in orde was, zou hij wel een dame als huis houdster nemen, die dan de heele leiding op zich nam. Maar het bleef niet bij de voorloopige hulp. Toen de eerste weken voorbij waren en alles uitgepakt en geordend was, had Dr. Forward er zich reeds zóó gewend aan gemaakt. Greta's open, frisch gezicht te zien wanneer hij vermoeid van zijn lange ziekenbezoeken kwam, dat het voor hem werkelijk een krachtsinspanning beteekend had, haar voor iemand anders te verwisse len. Het was waar, zij was jong voor haar betrekking en had nog niet veel van de we reld gezien, maar zij was een echte vrouw, zij had een natuurlijken smaak en het eten dat zij kookte, smaakte hem uitstekend. Er waren heele partijen meubels geko men, de voerlui zetten ze in de vertrekken, waar juist plaats was. Greta richtte alles smaakvol in, hij zelf gaf ternauwernood eenige aanwijzing, waar dit of dat moest staan. Langzamerhand kwam alles in orde: een paar groote kisten met schilderijen en handwerken mochten niet uitgepakt worden en de piano kwam gesloten op zolder. De arme dokter: het was niet moeilijk te begrijpen, waarom hij dat niet zien kon. 't zou hem voortdurend herinneren aan zijn jonge vrouw, die hij nu een jaar verloren had. Daarom was hij hierheen gekomen, in de meest afgelegen streek, die hij maar vin den kon, en waar het meeste werk was om zich los te maken van al de smartelijke herinneringen, om zich op te richten na den slag, in het voortdurende streven, het lijden te verzachten, dat hier in de eenzaamheid om hulp riep. Gezond en sterk van wil, was hijhij liep niet rond als een treurende, die aan de werkelijkheid ontrukt scheen, maar hij interesseerde zich voor al het lief en leed van het dorp, waarin hij zich ge vestigd had. Het was in een streek hoog in de ber genwaar veel bosschen warende groote zaagmolens lagen dieper in het dal aan de Elf, maar hier boven woonden nog enkele, echte boeren, die zelf hun hout ge reed maakten en langs den stroom naar de kust brachten Hier stonden de Sennhutten nog niet leeg, de dochters der boeren wis selden daarin elkander af om het vee in het woud te drijven; ook Greta had een zomer Lars-Hans-Hildur gezelschap gehouden bij het hoeden en ondervonden, dat de rustige, zonnige tijd daar boven op de hoogte, de heerlijkste tijd was, die zij tot dan toe be leefd had Dat vond zij nu niet meer, nu wist zij dat het wonderbaarste, het liefe lijkste thans dat is, waar zij midden in stond en met haar heele wezen omvatte. Eindelijk daar was Ajax's goudbruinen kop, toen kwam het rijtuigje met zijn hoo- ge, roode wielen en de dokter zwaaide met zijn hoed ten groet. Haar hart begon als een kamer in de borst te kloppen en haar donkerblauwe oogen vulden zich met tra nen, zoo intens was de vreugde, hem frisch en weibehouden weer te zien en te weten, dat het avond was en dat hij thuis zou blij ven bij haar! Duizendmaal had zij zich zelf voorgehou den, dat een kloof hen scheidde.zij was immers niets dan het eenvoudige dorps meisje, zonder eenige verfijning en cultuur, en hij een man met academische ontwikke ling en een plaats in het dorp even voor naam als die van pastoor! Maar in romans gebeurde het toch ook haast altijd dat ééne macht alle andere overbrugd had, waarom nu ook niet hier! Niemand kon iemand zoo goed alle gren zen doen vergeten als hij, zij herinnerde zich, hoe geschrokken zij in 't begin was toen hij kwam en haar verzocht hem „jij" te noemen, wat haar na enkele dagen reeds heel natuurlijk afging, ofschoon zij tegen hem opzag. Terwijl hij het paard iin dien stal bracht, snelde zij naar de keuken en zette de cofe- letten op het vuur, uit de blankgeschuurde pan daarnaast kwam de geur van bloem kool en in de koker daarnaast was appel moes. „O, juffrouw Margaretha, jij weet, wast een arme man noodig heeft!" klonk het plotseling in de deur achter haar, „mijn rondreis heeft mij zooals gewoonlijk acht maal koffie gebracht, maar niet één keer eten! Haast je dus, zoodat we kunnen be ginnen!" Ofschoon de woorden vriendelijk en vroolijk klonken, was er toch iets in den klank, dat als een demper op een snaar klonk. Zij voelde het direct en een beklem ming maakte zich van haar meester. Hij moest tweemaal roepen eer zij kwam en ging zitten en ook toen nog zette zij de vaas bloemen tusschen hen in om een goe de dekking te hebben. „Nu, wat breng je voor nieuws mee?" vroeg ze om niets te laten merken en hij antwoordde direct door haar de groeten te doen van een schoolvriendin bij wie hij ge weest. was om naar haar kleine te zien, die Engelsche ziekte had. Hij vertelde haar van de kous van arme Lena, die met zware zil verstukken gevuld was en die men na haar begrafenis onder den matras gevonden had.en van het Kamerlid, die ginds in Stockholm weer een medaille gekregen had. Hij vertelde op zijn vroolijke, typische ma nier en toch was hij den heelen tijd eigen aardig verstrooid ja, dat was hij! „En op Nondhammer, daar hadden zij het zeker zeer druk?' „Ja, dat kun je wel begrijpen! Moeder Anna en de meisjes loopen elkaar formeel omver en de arme bruid wordt overal teruggeduwd en zij mag absoluut niets doen, opdat zij er Zaterdag niet bleek en slecht uit zou zien. Verder kwam de oude vrouw naar me toe en vroeg of jij niet twee dagen vrij kon krijgenze willen je graag ails een soort oppertoezicht bij het opdienen hebben Annie heeft er zeker vroeger al eens met jou over gesproken?" „Ja, zeker, dat heeft zelanggeleden eens" Greta werd rood en zette ijverig de borden in elkander. „Maar ik zei haar, dat ik niet wist af het gaan zou „Maar zeker kun je dat! Ik kan im mers heel goed naar het café hier tegen over gaan, daar krijg ik wat ik noodig heb en het wordt werkelijk wel tijd, dat jij er eens uitkomt. „Maar als ik er nu eens absoluut geen zin in hebopponeerde zij heftig en dom en toen antwoordde hij: „Natuurlijk niet, je kunt doen wat je wilt", toen bleef hij zwijgzaam en nam zijn kranten. Toen de koffie klaar was, schoof zij als gewoonlijk het kleine ronde tafeltje bij de kachel en wilde juist het blad er op zetten toen hij zijn kop koffie nam en leeg dronk. „Ik geloof, dat ik direct naar boven ga", zei hij haastig, „ik zie je nog wei en anders: Goeden nacht, en hartelijk dank!" Als verdoofd bleef zij staan en luisterde naar de schreden op den ouden krakenden trap.zij klanken zoo zwaar, zoo treurig in vergelijking van zijn gewonen snellen tred, wat ter wereld stak daarachter? Hij kon toch niet ernstig boos zijn, dat zij niet naar Nordhammer wilde o neen, er was iets anders, gewichtigers, zij moest het weten, wilde zij dezen nacht een oog dacht doen!" Zij zou gaan zitten en het vuur oppoken, zeker zou hij na een poosje terugkomen en zijn zooals gewoonlijkdan zou alle ellende verdwenen zijn en het leven om haar weer hel worden. Maar het eene kwartier na het andere verliep en hij kwam niet terug, zij hoorde zelfs geen geluid bo ven en tenslotte kon zij het niet langer uit houden. Welk uitvlucht]e zou ze bedenken? Zij kon een noodleugen verzinnen en zeg gen, dat zij vergeten had schoon water in de karaf te doen, al was zij zoo iets ook niet gewoon. Zachtjes ging ze de trappen ophaar handen waren koud als ijs, zij kwam zich zelf als een misdadiger voor, maar het hielp niets. Nooit, zoolang zij zich herinneren kon, had zij op de loer gestaan of door een sleutelgat geloerd, maar nu deed zij het toen de moed om te kloppen haar ontbrak. Eerst had zij zich afgevraagd, of hij mis schien al te bed gegaan was, zoo rustig was het in de kamer, maar, nu zag zij hem en het was alsof er een zwaard door haar hart ging. Beide lichten op zijn bureau bran den en stonden naast een portret van haat, die hij verloren had. In zijn handen had hij een paar witzijden schoenen mett een parelfiguur op de punt. Heel zacht streelde hij over het zachte goed en deed de slui ting open en dicht: hij schreide niet, maar over zijn gezicht lag zoo'n uitdrukking van droefheid, dat het haar daarbuiten tot in het hart trof Zó weinig was er dus noodigbij het zien, van de voorbereidselen tot een brui loft in het dorp, was zijn wonde weer qpenr gereten en bloede met onverminderde he vigheid! Zoo was alles wat zij tijdens haar werk gedroomd had tenslotte maar een droom, stout en broos en bestemd om ruw vertre den te worden door een paar lichte witte bruidschoenen. SAMENWERKING langs den weg, daar gaai het ontl Niet aHeen om de ecg en auto of fiet» denken, maar ook reke ning houden met ande ren. Dan zal het ver keer vlotter worden. Dan wordt de verkeersveilig- heid groot er. Helpt allen mee: meer samenwerking LANGS DEN WEG

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12