Het Radio-oi Tweede itwerp in de Kamer DONDERDAG 20 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 De Kamer was gisteren bijeengeroepen, om een geheele reeks wetsontwerpen van kleineren omvang te behandelen. Zooals we Dinsdag zeiden, was alleen het wetsont werp tot machtiging van de regeering, om mede te doen aan de oprichting eener N.V. „Nozema" (Nederlandsche Omroep en Zen dermaatschappij) van eenige beteekenis. Niettemin is de Kamer gisteren niet met hare arbeid gereed gekomen. Dit lag niet hieraan, dat er een lange interpellatie werd gehouden over de aansluiting van Neder land bij het Fransch-Russische afweerver- drag; want op voorstel van den voor zitter, besloot de Kamer deze door den heer Schalker (C.P.) aangevraagde in terpellatie niet toe te staan. Maar er werd zoolang gedelibereerd over de goedkeuring van eenige besluiten van den G. G. van N. I., dat het drie uur werd, voordat met de behandeling van het voornaamste wets ontwerp kon worden begonnen. De heer Cramer (S. D. A. P.) achtte het n.L noo- dig aan te dringen op meer zorg van de Regeering voor de voedselvoorziening op Java, waar de toestand, volgens hem, bui tengewoon slecht is, de tuberculose onder de bevolking toeneemt en ook overigens de gezondheidstoestand te wenschen over laat tengevolge van ondervoeding. De heer W ij n k o o p (CP.) droeg er zorg voor, dat dit reeds sombere beeld nog droeviger trek ken kreeg. Scherp stelde hij de regeering in gebreke, waarop de heer J o e k e s (VD.) de zaak tot geringere en waar schijnlijk juistere proporties terugbracht; ofsohoon ook hij aandrong op voortduren de zorg der Regeering voor de voeding. Volgens Minister C o 1 ij n wordt de voed seltoestand op Java voortdurend beter en zal deze verbetering nog toenemen, wan neer straks wederom meer suikerriet kan worden uitgeplant, waardoor in 1937 vijf maal zooveel geld uit de suiker onder de bevolking zal worden gebracht, als in 1934 het geval was. Een kleine discussie had de Minister ook nog met den heer Van Kempen (V.D.), die de rubberprijs van 17 cent te laag acht voor een uitvoerrecht en er aan herinnerde, dat de Minister zulk een uit voerrecht vroeger eerst bij een prijs van 25 cent gerechtvaardigd had genoemd. De heer van Kempen wil Java-suiker uitvoe ren naar Nederland. Hij wees ook op de zware heffingen van het "levende kapitaal ten bate van het doode, wat den Minister de belangstellende vraag in de mond gaf of de heer van Kempen dan schrapping van een deel der schuld noodzakelijk achtte. Antwoord op deze vraag bleef uit. Ten aanzien van het uitvoerrecht van de rub ber antwoordde de Minister, dat nader ge bleken was, dat reeds bij lagere prijs dan 25 cent winst kon worden gemaakt, dank het ingrijpen der Regeering, en waarop dus ook de Regeering eenige rechten kon doen gelden. Even kwamen ook nog de militaire uit gaven ter sprake. Ofschoon het hier over LILIAN HARVEY OP SCHIPHOL. Op doorreis van Londen naar Berlijn. Met de F 36, die gistermorgen vroeg uit Londen is vertrokken, arriveerde heden morgen te negen uur op Schiphol de popu laire Emgelsch-Dui/tsche filmster Lilian Har vey. Zooals gewoonlijk zag men ook ditmaal, dat er iets bijzonders op Schiphol aan de hand was, doch de bekende figuren uit de luchtvaartwereld, die op belangrijke oogenblikken in de geschiedenis der vliege rij aanwezig zijn, ontbraken ditmaal. In- plaats daarvan zagen wij den heer Opitz, de buit e nlandsche perschef van de UJF.A. uit Berlijn, die speciaal voor deze gelegen heid naar Amsterdam was gekomen, en den heer Diwell, directeur van de U.F.A. in Nederland, met hun dames en dochter tjes, die groote ruikers roode rozen torsten, en een voor dit uur en deze plaats ongewoon groot aantal jongedames, die met potlood en bloknote gereed stonden, zoodat wij reeds dachten, dat het hoofdste delijk j oumalistencorps een onverwachte doch charmante uitbreiding op groote schaal had ondergaan, wat natuurlijk ach teraf een vergissing bleek te zijn. De jon gedames met papier en potlood bleken slechts enthousiaste aanbidsters van de hel din uit „Het Congres danst" en „Drei von der Tainkstelle" en zoovele andere films te zijn en de patiooden waren voor den dag gehaald in de hoop, dat Lilian haar hand- teekening zou willen geven voor de onge twijfeld uitgebreide verzameling, die de meisjes in kwestie er op na houden. Voorloopig kregen zij echter geen kans, want de strenge stationsbeambten van Schiphol hielden allen, die niet officieel met de ontvangst te maken hadden op rui men afstand van de „Arend", toen deze voor het stationsgebouw zijn motoren af zette. Toch was het nog een gedrang voor het toestel van U. F. A.-officials, filmmen- schen, journalisten, persfotografen en mi- crofoonmenschen der filmjournaalauto's en omroepvereenigingen, die eenige woorden van Lilian Harvey hoopten op te vangen. Bijna alle passagiers hadden het toestel verlaten toen het kleine frêle figuurtje, dat wij van het witte doek kennen, in de deur opening verscheen, d- bekende blonde pij- pekrullen, waarop zij een kleine beige hoedje van stroo droeg, om het vriende lijke gezichtje, en verder gekleed in een beige reisjapon, waarover een bruina bontmantel van nerz werd gedragen. Het dochtertje van den heer Diwell overhan digde de rozen, waarvoor het met een kus werd beloond, handen werden gedrukt en het algemeen verschuivingen gold, achtte de heer Cramer zich toch verplicht te gen te stemmen. De heer J o e k e s vond echter, dat er zoo sterk bezuinigd was op Defensie, dat hij best voor deze posten kon stemmen. Hij wilde echternadere mede- deelingen over de reparaties aan de kruiser „Sumatra", welks pech voor hem een aan leiding was om aan te dringen op klein materiaal. De heer v. d. B i 1 t (R.-K.) drong nog eens aan op reparatie in Neder land in plaats van in Indië. Minister C o- 1 ij n antwoordde, dat niet wij alleen maar ook andere mogendheden op de twee sprong staan tusschen oorlogsschepen en vliegtuigen. Aan de orde kwam daarna het bovenbe doelde wetsontwerp tot machtiging der Regeering om deel te nemen in de op richting der Nozema. Zooals men weet, wordt volgens dit wetsontwerp een N.V. opgericht, waarin de Regeering 60 pet. der aandeelen heeft en de omroepvereenigingen 40 hebben. Ook heit bestuur is ongeveer in deze verhouding verdeeld. Dit voorstel is het resultaat van een compromis; en het was wenschelijk, dat verschillende sprekers nog eens hun voorkeur voor een andere oplossing uit spraken. Allen legden zich echter bij het thans bereikte compromis neer; alleen was er eenig verzet van den heer Boon (V.D.) tegen de bevoegdheid van de Nozema, om zich ook met andere dingen te bemoeien dan de exploitatie van den zender, of de zenders. Met name verzette hij zich tegen de mogelijkheid, dat de nieuwe vennoot schap ook aan radio-distributie zou gaan doen. Hier ontmoette hij echter het unanie me verzet zoowel van den heer Drop (S. D. A. P.) en den heer Krijger (C.-H.), als van den heer Teulings (R.-K.), die in een zeer goede rede betoogde, dat het eigenlijk onbillijk was, dat gemeenten en particulieren van de productie der omroep vereenigingen konden gebruik maken om zichzelf winst te verschaffen, welke eigen lijk aan de omroepvereenigingen toekomt. De katholieke spreker wees echter den minister op de onjuistheid in de wet waar door dezer toepasselijkheid afhankelijk werd gemaakt van de statuten. Ook achtte hij het onjuist, dat, in strijd met de mono polistische positie, welke de wet aan de Nozema geeft een kleine kerkelijke zender te Bloemendaal in stand kon blijven. Op dit laatste punt vond hij steun bij den heer K r ij g e r, doch bestrijding bij de heeren Van D ij k (A.-R.) en den Minister, welke laatste ook de bepaling, waardoor de toepassing der wet afhankelijk wordt van de statuten, trachtte goed te praten, zonder echter hierin te slagen. Vermelden wij ten slotte nog, dat de heer De Visser (C.P.) met twee moties te gen het wetsontwerp kwam, de eene ge richt tegen de zender-exploitatie mede door de klassenstaat en andere ten bate van de mocratische invloed van de luisteraars op de Nozema. Heden worden de debatten voortgezet. menschen weiden voorgesteld, en op ver zoek werden vriendelijke woorden ge sproken voor de microfoons, die van alle kanten werden aangedragen. De jongeda mes met de bloknotes hadden blijkbaar de stationsbeambten toch nog weten te ver schalken want zij verdrongen zich om Li lian heen, die met geduld en beminnelijk heid handteekeningen gaf. Daarna ging het naar het restaurant, waar de journalisten gelegenheid kregen, even met de actrice te praten. Waarom zij uit Hollywood naar Europa was gekomen? „Twee jaar is een heele tijd en dan ver langt men wel weer eens naar huis en naar de oude vrienden terug", antwoord de zij in het Engelsch. De geruchten, dat zij in Hollywood teleurgesteld was, sprak zij beslist tegen, want Hollywood was haar uitstekend bevallen. „Ik houd van elke plaats waar het warm is en waar de zon schijnt, en daaraan is in Californdë geen gebrek", verklaarde zij. Zij was dan ook van plan weer naar Hollywood terug te gaan, al zou dat zeker niet meer dit jaar gebeuren en al wist zij nog niet voor welke maatschappij. Zij had in Amerika veel ge leerd en bewonderde vooral, wat men daar op technisch gebied en op het gebied der fotografie" bereikt had. Ook naar Londen, waar zij in Elstree al een film gemaakt heeft, zou zij terug gaan, want ten slotte is Engeland haar officieele vaderland en is zij van Engelsche nationa liteit, hoewel het publiek dat wel eens ver geet omdat zij nu eenimaal in de Duitsche films haar eerste en beste kansen heeft gekregen. En nu ging zfj dan ook weer terug naar Berlijn om onmiddellijk te beginnen met een nieuwe film voor de U. F. A., „Sch\yar- ze Rosen", waarin zij de hoofdrol zal spe len in de drie versies, die er van gemaakt worden, Fransch, Duitsch en Engelsch. In de Duitsche versie zal de mannelijke hoofd rol vervuld worden door Willy Fritsch. Op verzoek van den hier nog steeds met zijn microfoon aanwezig zijnden reporter van de omroepvereeniging in het Duitsch overgaand, verklaarde Lilian Harvey: „Das freut mich wahnsinnig, wieder mit dem Willy zusammen zu spielen", en zich tot den heer Opitz wendend vroeg zij: „Spreekt Willy al Engelsch? Neen? Dan zal ik hem eens een beetje Engelsch moeten bijbren gen." Lilian Hajvey vertelde nog meer van het leven in Amerika, het harde werken in de studio's en het verheugende vooruitzicht, na afloop van het werk in Duitschland eindelijk rust te kunnen nemen als zij met vacantie zou kunnen gaan naar haar eigen Nederland beschermt uw werkelijke waarden 1 De tot nog toe gevoerde deflatie-politiek der regeerinig is er op gericht alle goederen en diensten te brengen op het verlaagde buiftenlamdsche peil. Is dit laagtepunt be reikt, zoo zal het mogelijk zijn, wederom een deel van wereld-handel en -«productie voor ons te veroveren, waarbij voor ons waarschijnlijk een nieuwe periode van wel vaart kan aanbreken. 1) In/tusschen zijn we nog lang niet op het gewenschte niveau aangeland, zelfs zijn we door de daling der Belgische franc weer verder van ons doel afgegaan. Toch heeft onze Regeering den moed nog niet opgege ven en wil met versnelde pas haar de- flatie-politiek doorzetten om des te spoedi ger haar doel, gelijkheid met het wereld- prijspeil, te bereiken. Daarvoor moeten naar beneden alle loonen; de huren en pachten; de schulden en de renten; de belastingen; ook de prij zen van gas, electricitedt en alle leveringen en diensten door overheidsbedrijven. Moe ten naar beneden in gelijke mate, conse quent en e e r 1 ij k, en bovenal spoedig, wil ons geheele bedrijfsleven niet ten on der gaan. Wat is er echter door onze Regeering be reikt? Vergelijk daarom de loonen bijv. in de Zinkwitfabriek te Budel of in onze mijn streek met die van onze overheidsbedrij ven of z.g. beschutte bedrijven. De ontzettende ontwaarding van huizen, landerijen en koopmansgoederen, terwijl de renten en hypotheekschulden nog op de zelfde hoogte zijn gebleven. De winsten van bedrijven zijn voor het grootste deel in verliezen veranderd, terwijl belastingen, le veringen in dienst uit overheidsbedrijven, in 't geheel niet of slechts weinig zijn gedaald. Maken we de Balans op om te zien wat onze Regeering tot nu toe heeft bereikt met haar deflatie-politiek, zoo kan men niet anders oordeelen, dan dat zij was, oneer- 1 ij k en zonder het minste succes. In het request der Alg. RK. Werkgevers vereniging wordt het volgende naar vo ren gebracht. „Ten aanzien van de vaste lasten weet de Regeering het blijkens de Memorie van Toelichting op blz. 7 en 8 niet verder te brengen dan tot deze weinig zeggende ver klaring: „Op het delicate gebied der vaste „lasten, waar met het oog op de privaat rechtelijke verhandelingen groote voor zichtigheid is geboden, zal de aanpassing „wellicht met behulp van wettelijke voor zieningen kunnen worden bevorderd". Hier zelfs een groot wantrouwen, niet al leen voor de tot nog toe gevolgde politiek der Regeering, maar ook voor de toe komst! Het bezuinigings-plan is er kenne lijk alléén maar op gericht destaatsuit- gaven en inkomsten met eikaar in overeenstemming te brengen (mi. bereikt zij dit niet), met het bedrijfsleven is echter geen rekening gehouden. Hoe, gezien de povere resultaten van deze oneerlijke politiek, rnr. A. Baron van Wijnbergen ons kan aanraden te bidden voor het behoud van onze regeering-Colijn, is mij een raadsel. Zijn al deze praotijken noodzakelijk en ook goed te keuren, als daarbij onze gulden maar „veilig" .blijft? Op het Ned. Kath. Industrialisatie Con gres, den 13den Mei in den Haag gehouden, beschuldigde prof. Kaag oa. ook den prae- adviseur, den heer Stulemeyer, van incon sequentie, om in alle toonaarden op welvaartspolitiek aan te dringen en tege lijk de deflatie-politiek voort te zetten. De flatie toch beteekent vermindering van loo nen, vermindering van koopkracht, ver mindering van productie, vermindering van winst uit de bedrijven, gevolgd door dras tische bezuinigingen in die bedrijven, als gevolg weer ontslag van arbeiders, vermin dering van loonen enz. enz., de steeds naar beneden draaiende schroef waarvan het eind niet is te zien. Dit is zelfs het beeld van een eerlijke en consequent doorgevoerde aanpassingspolitiek, waarbij ieder zoo veel mogelijk gelijk de lasten te dragen krijgt, maar.... aandemoge- lijkheid hiervan wordtdoor gezaghebbenden ernstig getwij- f eld. In de „Leideche Courant" van Zaterdag 8 Juni lezen we letterlijk het volgende over de te voeren eerlijke en conse quente aanpassingspolitiek van onzen nieuwen minister, prof. Gelissen, speciaal op het gebied van verlaging van hypotheek schulden en renten. „Maar wij zeggen met de ,Msbd.": „wanneer zij slaagt", en wij zijn het ook eens met dit blad, dat zulk een taak als hier bedoeld „onnoemelijk-zwaar" is. (Wat ons haast nog te zacht Schijnt)". Hoe dubieus echter de uitkomst van deze opofferingen ook mogen zijn, vooreerst blijft daarmede onze gulden voorloopig op peil. Hoerah! Gezien echter de gunstige resultaten in het buitenland behaald met devaluatie, moet het mij toch van het hart: „Slaan we de waarde van onze gulden niet veel te hoog aan", en zijn er geen andere, wer- huis te Cap d'Antibes in Zuid-Frankrijk. En toen was het ruime half uur, dat de „Arend" op zijn nest uitrust, weer voor bij en moesten de passagiers voor Ber lijn instappen. Er werden hartelijke woor den gewisseld en Lilian betuigde haar spijt, dat zij geen tijd meer had ons land beter te bekijken, Amsterdam te zien en voor de radio op te treden, wat men haar had verzooht. Maar in Berlijn wachtte het werk, en de vier machtige motoren van de F 36 draaide reeds om de kleine populaire actrice te voeren naar haar bestemming en haar plicht. k e 1 ij k e waarden welke meer het bren gen van offers wettigen? Werkelijke waarden, voor ons volk nood zakelijk en het verdedigen waard, zijn toch zeker de onderstaande. 1. Het behouden en uitbreiden onzer uitvoerbedrijven, om noodzakelijke invoer mogelijk te maken. 2. Het zooveel mogelijk behouden van een kapitaalkrachtige boeren- en midden stand om verzekerd te zijn van een doel matige productie en distributie. 3. Een goed onderlegde en technisch, ge oefende arbeidersstand, om het zoo gunstig 'bekende solide Nederl. product te kunnen vervaardigen. 4. Het behouden van onze eereplaats onder de Zeevarende volken. 5. Het geloof in onze Regeering en on ze toekomst. 6. Ten slotte, en dit is het allervoor naamste punt, onze onafzienbare schare van crisis-slachtoffers te behoeden voor een al- geheele ontmoediging; hen doen blijven vertrouwen op onze kath. leiders. Hen met alle mogelijke middelen te overtuigen, dat alles wordt gedaan, om hun troosteloos leven, geheel zonder perspectief, te verzach ten. En hen, na dit alles, met volle recht te wijzen op een lichtend Hiernamaals, waar zij ruimschoots voor geleden ontbe ringen zullen worden schadeloos gesteld. Immers de massa die niet meer werkt en ook zij die nog werken, maar hun maatsch. ondergang niet meer kun nen afwenden, zij moeten, gezien, dat alles met alle beschikbare middelen, met de beste bedoeling in het belang van allen wordt gedaan, kunnen bidden om be houd en verbetering! We zullen nu eens nagaan of bij de poli tiek, als door onze Regeering gevoerd, bo venstaande werkelijke waarden, veilig te achten zijn. 1. Onze uitvoerbedrijven. Om onze noodzakelijke invoer mogelijk te maken, moet er geëxporteerd worden. Zelfs daar waar onze artikelen vrij mogen ingevoerd worden, is dit alleen mogelijk met verliesprijzen. Exporteeren we bij den huidigen hoogen stand der gulden artikelen tegen een bepaalden prijs, bereikend in bui- tenlandsohe valuta, zoo zouden we na de valuatie hiervoor meer guldens ontvan gen en winst kunnen maken. Dit geldt ten- volle van zuiver Nederlandsche of Ned. Koloniale artikelen. Van artikelen, waarvan de grondstoffen geheel of gedeeltelijk uit buitenland betrokken moeten worden, staat weliswaar een duurdere invoer tegen over. Men moet echter niet uit liet oog verliezen, dat grondstoffen slechts een klein gedeelte der totale kostprijs uitmaken; ook voor deze artikelen zal dus de winstmoge lijkheid aanmerkelijk vergröot worden. Onze hooge gulden werkt ook nog scha delijk op een andere manier. Als voorbeeld onze bloembollenculturen. Hoewel de tegenwoordige exportprijzen te hoog zijn voor het buitenland, zijn deze prijzen voor de kweekers te laag en beneden de productiekosten. Om deze verliezen zoo klein mogelijk te maken heeft men minimum-prijzen vastgesteld en on der toezicht der regeering enorme voorra den vernietigd. In Engeland echter breiden deze bedrij ven zich uit, zelfs Hollandsche bedrijven worden naar Engeland verplaatst. Begrijpt u, dat het gevaar niet denkbeel dig is, dat Engeland, tot nu toe een onzer grootste afnemers, in de toekomst onze con current kan worden! In het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" wordt deze verschrikkelijke moge lijkheid in verschillende ingezonden stuk ken onder oogen gezien. (Zooals u weet, heeft de meerderheid in deze vereeniging zich voor devaluatie uitgesproken). Onze Koloniën zijn er zoo mogelijk nog slechter aan toe. Engeland toch, als verre weg de allergrootste koloniale mogendheid, bepaalt automatisch de prijzen van alle koloniale producten. Deze zijn naar even redigheid gedaald met het Engelsche pond. Waar dus de Engelsche koloniën leveren met een kleine winst, welke hen in staat stelt de culturen zoo niet uit te brei den, dan toch deze goed op peil te houden, daar leveren onze koloniën met verlies en kunnen haar bedrijven niet goed in stand gehouden worden. Om het verlies zoo veel mogelijk te beperken ook hier enorme in krimping der directe productie (de gevol gen hiervan zullen ook in de toekomst nog schadelijk nawerken). Toevallig kon men in de „Maasbode", avondblad van 12 Juni, het jaarverslag le zen van de Handelsvereeniging „Amster dam", welke bevestigt, dat juist Ned.-Indië door den hoogen stand der gulden enorm gedupeerd wordt. Men beweert daar het volgende: „Bij het tegenwoordige p r ij s- niveau in den stand van onze valuta kon de landbouwindustrie in Ned.-Indië niet tot een rendabel bedrijf komen". 2. Onze boeren- en middenstand. Doodarm en schatrijk, een prachttijd om hiertoe te geraken. Al jaren achtereen zijn de prijzen van de landbouwproducten beneden eenige winst mogelijkheid, alle koopmansgoederen, hui zen en landerijen dalen steeds in prijs, ter wijl de steeds kleinere omzet de laatste sporen van winst doet verdwijnen. Wat al leen n i e t bij de aanpassingspolitiek schijnt te behooren: datzijndevastelasten. Zoolang er na alle mogelijke waardeda lingen en afschrijvingen nog iets is over gebleven aan boer of middenstander, zul len belastingen, hypotheekrenten, bankren- ten (tijdelijk zelfs nog verhoogd om de gulden te beschermen) wel zorgen, dat deze kleine resten van vroeger bezit radicaal zullen verdwijnen. Het aangekondigde groote bezuinigimgs- ontwerp zal voor veel middenstandszaken, door de daaruit noodzakelijk voortvloeien de koopkrachtvermindering, een waardige finale blijken te zijn. 3. Technisch geoefende arbeiders. Het is vanzelf sprekend, dat we geleide lijk adn steeds meer ongeoefende steuntrek kers te onderhouden krijgen en we dus hier op deze werkelijke waarde steeds meer moeten afschrijven. Er is geen maatstaf om deze verliezen te bepalen, en we kunnen beter dit onderwerp laten rus ten. Toch leert het gedevalueerde buiten land, dat daar overal de werkeloosheid afnam (wat met officieele cijfers kon worden aangetoond). 4. Onze scheepvaart. De groote waarde, in het bezit van een uitgebreide en goed toegeruste koopvaardij vloot gelegen, zal voor ons, als zeevarende natie, door niemand in twijfel worden ge trokken. En juist de gulden, het troetelkind der regeering, is weer de oorzaak dat wij, van datgene wat er van de wereldhandel nog is overgebleven, nog het grootste ge deelte aan andere landen moeten afstaan. Onze scheepvaart werkt met groote ver liesprijzen; niettegenstaande dat, noteeren de buiten 1. scheepvaartmijen nog lagere prijzen. Onze maatschappijen kunnen dus niet beter doen dan hun schepen uitverkoopen en het personeel naar huis zenden. Onze zeehavens genieten hiervan op niet geringe wijze. Rotterdam, toch reeds op de rand van de ondergang, ziet zich door de waardedaling der Belga in een positie geplaatst, waarvoor gewoonweg geen mid delen gevonden kunnen worden, tenzij de valuatie. Want al zou het mogelijk zijn, de loods- en havengelden op het zelfde niveau te brengen als de Antwerpsche tarieven, dan nog zal Rotterdam, om alle verdere onkosten zooals reparatie, het dure leven wanneer er maar iemand van de beman ning aan wal durft gaan, het opslaan van kolen en leeftocht, kortom het dure Neder landsche leven, allen afstooten. (Om dezelfde reden gaat ons geheele Hotelwezen ten gronde, de Hollanders gaan naar het buitenland, maar de buitenlanders komen niet in Holland). Is het reeds be kend, dat zeer veel goederen, voor Neder land bestemd, via Antwerpen in Rot terdam arriveeren? 5. Van groote waarde zou het zijn, te pas of te onpas bij de bevolking het ver trouwen in z'n regeering aan te kweeken oim zoodoende de goede geest, onontbeerlijk in dezen crisistijd, te behouden. Echter hoe is het mogelijk, tegen beter weten in, de menschen te blinddoeken, en hen in de waan te houden, dat alles goed gaat, dat alléén de "crisis de oorzaak is van a 1 onze narigheid? Gaat onze regeering vrij uit? Neen! Wordt niet onmiddellijk een einde gemaakt aan deze algeheele afbraak, dan zal de reactie niet uitblijven en w e e dan het Nederlandsche volk. 6. Katholieke Actie. Nu moet kleur bekend worden! Wanneer blijkt, zooals voor mij vaststaat, dat een rechtvaardige, krachtige aanpassings politiek a la Brüning, d.i. verlaging schul den, verlaging rente, kortom verlaging van alle vaste lasten in één ruk, niet mogelijk is, dan is nu, zooals prof. Kaag bij het In dustrialisatie-congres zeide, de tijd geko men om onze gulden aan te passen aan de 80 pot. der beschaafde landen, waar de va luta in goudwaarde is gedaald en waar de opleving, in sommige landen al sinds 1931, krachtig voortgaat. (Lees hiervoor het adres gericht tot de Regeering, afgedrukt in no. 4 van het tijdschrift van de Nederl. Vereeniging voor Waardevast geld, in den boekhandel verkrijgbaar a 25 ets.). Alleen dan, wanneer men van katholieke zijde alles doet om werkelijk tot verbete ring te komen, dan slechts kan men met recht wijzen op het gepresteerde, waarop allen Gods zegen moeten afsmeeken. Nederland, bescherm toch beter uw „wer kelijke waarden" en maak van den waarde- loozen hoogen gulden, door munt- aanpassing, een waardevol ruilmiddel. A. v. d. SPEK. 1) Hier geldt hetzelfde argument, hetwelk de tegenstanders van devaluatie aanvoeren, de tegenmaatregelen welke het buitenland kan nemen, wanneer wij, op welke manier dan ook, hetzij door aanpassing hetzij door devaluatie, weer concurreer end op de wereld markt zullen verschijnen. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de kortste weg van Rijpwetering naar Castricum? Hoeveel K.M? Antwoord: Rijpwetering, Leeghwa- ter, langs de Ringvaart naar Heemstede, Haarlem, Santpoort, Velzen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum. Afstand 35 K.M. Vraag: Wat wordt er vereischt en waar moet men zich vervoegen om leeraar te worden in het timmeren en teekenen aan een ambachtsschool? Antwoord: U moet solliciteeren bij de betreffende schoolbesturen. Vraag: Betreffende het Sanatorium Oranje Nassau Oord. Antwoord: Het Sanatorium is gele gen te Renkum en is voor lijders aan long- tuberculose. Indien u er meer van wil we ten, kunt u zich wenden tot dr. Horst, di recteur van den Gem. Geneeskundigen Dienst, die aan dit Sanatorium verbonden is geweest. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge rechtskundige inlichtin gen aan ons bureau.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11