wutNSDAG 19 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. t» UIT DE GESCHIEDENIS VAN LEID SCHEND AM. IV De ondergang der Veursche kapel. Op een groot gedeelte der kerkgeschie denis van de parochie Leidschendam wordt beslag gelegd door het wel en wee der Veursche kapel, welke oudtijds met de kerk aan den Leidschendam een geheel, in het kerkelijke leven eene „statie" vormde. Deze statie, welke uit het jaar 1645 dateert, ontleende haar naam aan de kapel te Leidschendam, en de eerste mis sionaris pater Adrianus van Nierop, S. J. had dit dorp tot zijn verblijf en woon plaats uitgekozen. In een missieverslag van 1656 door den Vicaris Apostolicus ,de la Torre genaamd, wordt het bestaan der beide kapellen be kend gemaakt. De'kapel te Veur was aan de H. Maagd en aan de abdij Ragenfredis toegewijd. Volgens de la Torre zouden van ouds, reeds in de middeleeuwen, de kapellen welke in Veur en Leidschendam gelegen waren, behoort hebben tot de oude parochie te Voorschoten. Dit moet echter niet juist zijn, want aan den Leid schendam moet er nimmer, ook voor de hervorming niet, een kapel hebben ge staan. Onder Voorschoten ressorteerde in de middeleeuwen de St. Nicolaaskapel, waaraan een hulpgeestelijke verbonden was. Nog in de 17e eeuw, toen van die ka pel slechts puinhoopen waren overgeble ven, leefde haar bestaan voort in de god vruchtige herinneringen der Katholieken. Aan de kapel bij het Schakenbosch, welke aan St. Agatha was toegewijd, behoorden geen vaste goederen. Evenals de St. Nico laaskapel genoot zij nog langen tijd na de hervorming de belangstelling der Katholie ken. Het St. Agatha-bergje, tegenwoordig het kerkhof van de parochie Leidschen dam, dankt hieraan ongetwijfeld zijn naam. Vervolgens was er de Maria-kapel te Wilsveen (over welke kapel wij reeds schreven), waar een miraculeus Maria beeld vereerd werd, welke vereering nog voortduurde, toen het beeld zelf door de Jezuieten naar Delft was overgebracht. Aan die kapel was ook een hulpgeestelijke verbonden. Tot slot de voor- of Veurkapel, waar eveneens een hulpgeestelijke was. Uit geschiedkundig oogpunt mag een zekere voorrang aan de kapel van Veur bovendien aan den Dam niet ontzegd worden, omdat vanaf de stichting, in de kapel te Veur des Zondags de voor naamste plechtigheden als Hoogmis en Vespers gehouden worden, terwijl aan den Dam, de Katholieken zich met een Stille H. Mis moesten tevreden stellen. Vermoe delijk om aan dit gemis een tegemoet koming te geven, werd des Zondags de H. Mis met kerkelijke gezangen opgeluisterd. Wat betreft den bouw of omvang is moei lijk te zeggen, aan welke van de kapellen de voorrang gegeven zou kunnen worden. Geen van beide had in dien tijd onder dat opzicht iets te beteekenen. De kapel was een oud ver vallen, boerenhuis. In den volksmand werd de kapel te Leidschendam genoemd de bovenkerk. Deze benaming had met de gedachte aan iets groots of fraais niets uit te staan, doch sloeg op haar plaatselijke ligging. Door den aartspriester, een zekere Ten Hulscher wordt in 1807 de kapel in Veur beschre ven en heet het simpel een oud en verval len boerenhuis, wat ook van de kerk van den Dam gezegd werd. Al was deze in 1749 vernieuwd, toch noemde men ook haar zonder meer bouwvallig en versleten Bij den aanvang der statie viel het ge makkelijk te voorspellen, dat het gedeelte van Leidschendam. het gedeelte van Veur zou overtreffen, althans dat had Pater van Nierop, die aan den Dam ging wonen, reeds voorzien. De vooruitgang was daar grooter omdat Leidsch eidam aan de trek vaart lag voor het scheepvaartverkeer op Delft en Dordrecht, Leiden, Haarlem en Amsterdam, welke stijging gepaard ging met een verhooging van de maatschappe lijke welvaart. Grootendeels behoorde de bevolking tot den katholieken godsdienst. Het kerkje, dat in 1749 vergroot was, bood toen geen voldoende plaats meer voor de kerkgangers, en het was dan ook hin derlijk voor hen die door omstandigheden geen H. Mis te Leidschendam konden bij wonen, dat zij ook geen plaats in de Hoog mis te Veur konden krijgen. Deze teleur stellingen deed hen verlangen naar een derden dienst. Tijdens het bestuur der pastoors uit de tweede helft der 18e eeuw, bleef echter die toestand gehandhaafd. Echter de Fransche revolutie bracht over eenkomstig het verlangen der Katholieken De kerk aan de Damstraat, afgebroken na den bouw van de tegenwoordige kerk van Leidschendam aan den Dam verandering. Enkele der Fransche priesters (emigranten) die den eed van gehoorzaamheid op de constitutie weigerden, zoo verhaalt de Aartspriester Ten Hulscher, waren naar ons land ge vlucht en hadden zich evenals elders ook aan den Leidschendam gevestigd. De pas toor had het zwak gehad op bepaalde uren door die priesters een dienst in zijn kerk te laten verrichten. De Dammenaars, hier aan gewoon geworden, wilden na het ver trek der Fransche priesters in hun kerk (aan den Dam) in het vervolg een twee de dienst van den pastoor hebben. Dit bleef echter uit en veroorzaakte verschil lende disputen die wel eenige jaren ge duurd hebben. Vele brieven werden hier over naar den Aartspriester toegezonden, eveneens bezoeken, waarvan geen aan te e- keningen werden gemaakt en het is volkomen verklaarbaar, waarom Ten Hul scher kon spreken over een groot onweer. Den 9den December 1797 nam de brief wisseling een aanvang en duurde tot 17 Februari 1800 en was van verbijsterende verscheidenheid en hopelooze tegenspraak. De Pastoor-deken van Leiden, de Land deken, bracht van de oneenigheden aan den Leidschendam een verslag uit bij den aartspriester; gaf „toelichting" van het ge rezen verschil en stelde een schikking voor, welke blijkens latere brieven niet bevredigde. Pastoor Nitert, de herder, aan wiens houding grootendeels de ontstane onlus ten, volgens den Pastoor-deken en den lateren Aartspriester Cramer, te wijten waren, beklaagde zich bij den Aarts priester in een serie brieven over de ont stane twisten, gaf een oplossing, inzake het verlangen naar een derden dienst, waar door misnoegen ontstond bij de Damme naars, die hem van tweeslachtigheid bij den Aartspriester beschuldigden, waardoor Pastoor Nitert weer op zijn beurt gedwon gen werd de redenen te ontvouwen „ter verontschuldiging van zijn gezag" en op nieuw een oplossing van de redetwist ter sprake bracht, welke in het gevlei kwam van de Kaholieken te Veur. Pastoor Meij- beekr van Voorburg ontraadde den Aarts priester ten zeerste aan het verlangen der Dammenaars naar een derden dienst te voldoen. Ook verschilende leeken meng den zich in het geval. Een eigenhandig schrijven van de Leidschendammers tot den Aartspriester bleef onbeantwoord, en werd enkele maanden later herhaald, en toen ook nu aan him verlangens en voorstellen geen aandacht werden geschonken gingen eerst de kerkmeesters en later nog twee particulieren van de Leidschendam per soonlijk naar den Aartspriester te Am sterdam. Inmiddels bleef te Leidschen dam, ondanks het driejarig geschrijf en gedrijf, alles bij het oude. Toch was het hard noodig dat er verandering in den kerkelijken toestand kwam, de beide ka pellen verkeerden in bouwvalligen staat en de kosten van onderhoud voor beide bedehuizen werden voor de Statie ondra gelijk. Een der kapellen diende te worden opgeheven om dan later voor de eene en onverdeelde Statie een passende kerk te bouwen. Leidschendam. WIM BLELJS. KERKNIEUWS Benoemingen in het Bisdom 's-Hertogenbosch. Z. H. Exc. de Bissohop van 's-Hertogen bosch heeft op zijn verzoek om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Heer P. J. F. v. d. Wielen als rector der Zusters Franciscanen te Bo ven-Leeuwen. Verder heeft Z. H. Exc. op zijn verzoek aan den Zeereerw. Heer A. v. d. Broek eer vol ontslag verleend als pastoor te Deume (H. Joseph) en Z.Eerw. benoemd tot rector van de Zusters Franciscanessen te Boven- Leeuwen. Tevens heeft Z. H. Exc. benoemd tot pas toor te Deurne (H. Joseph) den Weleerw. .Heer H. E. van Abeelen en tot kapelaan te St. M ioh i els -Gestel den Weleerw. Heer P. J. A. M. Ras, die kapelaan was te Gemert Wanneer u voor een cent of vijf, zes per km een veilige taxi kunt nemen, waarom zoudt u dan na een dinertje u wagen aan een hooge geldboete (of erger) door „met een stevig glaasje wijn" zelf achter het stuur ie gaan zitten? BUITENUND BELGIE. HOTELPRUZEN IN BELGIE. Wettelijke maatregelen. Het Belgische ministerie van Economi sche Zaken heeft een onderzoek ingesteld naar heerschende misstanden in het hotel- bedrijf, met name wat betreft de prijzen van hotelkamers. In overeenstemming met de daarbij be trokken organisaties, heeft minister Van Isacker thans een wetsontwerp opgesteld, hetwelk binnenkort zal worden gepubli ceerd en waarbij het verplichtend wordt gesteld de prijzen van hotelkamers aan te plakken. „Tel." DUITSCHLAND. DUITSCHLAND EISCHT ZIJN KOLONIËN TERUG. Een rede van rijksstadhouder van Epp. Tijdens een koloniale conferentie in Frei burg heeft gouverneur Schnee het woord gevoerd over de waardeering, die de Duit- sche koloniale werkzaamheid overal heeft gevonden en die de zinneloosheid bewijst van de motiveering van het aan Duitschland ontnemen van zijn koloniën. „Ons voortbestaan als volk", aldus spre ker, „erischt koloniën en wij houden daarom vast aan den eisch van uitlevering dier ko loniën". Rijksstadhouder Ridder van Epp hield vervolgens een rede, waarin hij om. zeide: „Wij behoeven geen rechtsgronden aan te voeren tegen de beschimping, ons aange daan, in het verdrag van Versailles met be trekking tot de koloniale kwestie. Het is voldoende, dat onze wil bestaat, zoo iets niet verder toe te laten en dat wij de ge- vólgen daarvan ook niet kunnen dulden, aangezien wij de koloniën thans noodiger hebben, dan toen wij ze verwierven. De koloniale kwestie is voor ons geen aangelegenheid van imperialisme, maar een zaak van voeding. De koloniale eisch luidt heden voor ons in twee woorden: „Brood en Eer". ONLUSTEN TUSSCHEN NAZIS EN KATHOLIEKEN. Katholieken gearresteerd. Men meldt uit Berlijn: Vijandige manifestaties worden uit ver schillende deelen van 'Duitschland gemeld tusschen naris en katholieken, vooral jon gelieden. In enkele gevallen kwam de politie tus schen beide en arresteerde de katholieken. ENGELAND. Vlootaccoord met Duitschland INHOUD DER GEWISSELDE NOTA'S. De verhouding der beide vloten. Het Britsch-Duitsche vlootaccoord is gis teravond gepubliceerd in den vorm der notawisseling tusschen de Engelsche regee ring en de Duitsche delegatie. Aan Duitschland wordt 35 pet. toegestaan van de Britsche vlootsterkte, op voorwaar de, dat deze tonnenmaat gelijkelijk wordt verdeeld over de verschillende categorieën, met uitzondering van de duik booten, ten opzichte waarvan Duitschland wordt ge machtigd te gaan tot een totale tonnenmaat gelijk aan die van Groot-Brittannië. Het Duitsche Rijk verbindt zich even wel niet meer dan 45 pet. van de Britsche onderzeevloot te bouwen behoudens bui tengewone omstandigheden. In de eerste nota deelt de minister van Buitenlandsche Zaken Sir Saimuel Hoare naar Reuter meldt aan van Ribbentrop de aanvaarding door de Britsche regeering me de, van het voorstel der Duitsche vloot in de toekomst tot de totale vlootsterkte van de leden van het Britsche Gem eenebest zal staan in een verhouding van 35 tot 100. De verhouding 25:100 zal permanent zijn, d.w.z., de totale tonnenmaat der Duitsche vloot zal nimmer 35 pet. van de totale ton nage der vlootmacht van de leden van het Britsche Bemeenebest overschrijden. Indien.in de toekomst in een algemeen verdrag ter beperking der vlootsterkten de bovenomschreven methode niet wordt aan vaard, zal Duitschland niet aandringen op de invoeging der bepaling inzake de be doelde sterkteverhouding in zulk een alge meen verdrag, mits Duitschland waarbor gen krijgt, dat deze sterkteverhouding kan worden gehandhaafd. Duitschland zal onder alle ommstandig- heden vasthouden aan de verhouding van 35 pet., d.w.z. die verhouding zal niet wor den beïnvloed door den aanbouw van an dere mogendheden. Indien het algemeene evenwicht van de bewapeningen ter zee, zooals dit normaal in het verleden is gehandhaafd, ernstig zou worden verstoord door eenigerlei abnorma- len en uitzonderlijken aanbouw door ande re mogendheden, behoudt de Duitsche re geering zich het recht voor de Britsche re geering uit te noodigen den aldus gescha pen toestand te onderzoeken. In een nota aan Hoare herhaalt Von Rib- bentrap de voorwaarden, door Hoare uit eengezet en voegt er o.a. bij, dat het voor stel der Duitsche regeering in de voormel de nota correct is weergegeven en dat hij met genoegen constateert, dat de Britsche regeerimg het voorstel aanvaardt. De Duitsche regeering is harerzijds even eens van oordeel, dat het acooord moet wor den beschouwd als permanent en bepaald, dat het heden, 16 Juni tusschen de twee re- geeringen van kracht wordt en dat het het sluiten zal vergemakkelijken van een alge meen accoord tusschen alle zeemogendhe den ter wereld. Fransche ontstemming. „Frankrijk herneemt zijn vrijheid op zee", aldus luidt het opschrift van een be richt in de „Echo de Paris" over de Duitse h- Engelsahe vlootbesprekingen en de Fran sche antwoordnota op de Engelsohe mede- deeling. 27 staten hebben het verdrag van Ver sailles onderteekend. Engeland alleen neemt echter het initiatief, om de vlootclau- suels van dit verdrag te veranderen. In het artikel komt de ontstemming over de Duitsch-Engelsche onderhandelingen en de houding van Engeland duidelijk tot uit drukking. Dnitsche vloot m 1942 gereed? Naar Havas meldt, zal de uitvoering van het Duitsche vlootbouwprogram ter berei king van een sterkte van 35 pet. van die der Britsche vloot over een tijdvak van zeven jaar worden verdeedl. NOORWEGEN. TROTS KI MAG HALF JAAR BLIJVEN. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Trotski en zijn echtgenoote van de Noorsche regeering verlof hebben gekre gen zes maanden in Noorwegen te vertoe ven, evenwel onder voorwaarde, dat zij zich verre houden van elke politieke actie en zich vestigen op een plaats, welke de autoriteiten hiertoe geschikt achten. Naar verluidt is Trotski voornemens zich te vestigen in een sanatorium voor tuber culose lijders. AFRIKA. Volgens de meening te Addis Abeba. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat men te Ad dis Abeba een oorlog met Italië thans on vermijdelijk acht. Het militaire apparaat van Abessynië heeft een behoorlijken omvang. Het to taal der met geweren van allerlei soort uitgeruste soldaten wordt, aldus het blad, op 500.000 geschat, waarvan 100.000 mo derne geweren hebben. Vijftienduizend zouden als „goed uitgerust" kunnen wor den beschouwd. Het totaal aantal machine geweren bedraagt waarschijnlijk niet meer dan 200. Volgens een bericht van de „Morning Post", uit Dsjiboeti zijn daar twee Fokker vliegtuigen voor de Abessynische regeering aangekomen. De aan het hoofd van den Abessyni- schen luchtdienst staande Franschman is eveneens te Djiboeti aangekomen om toe zicht uit te oefenen op de montage van de vliegtuigen. CHINA. RIVALITEIT TUSSCHEN NANKING EN KANTON. Muitende kruisers. Twee Chineesche kruisers, de „Haitsji" en de „Haishon", zijn op geheime instruc ties van Nanking, waar zich de zetel der centrale regeering bevindt, bij nacht uit de haven van Kanton (Zuid-China) ge vlucht. De kruisers werden achtervolgd door een veertigtal vliegtuigen, die de schepen bombardeeren. Slechts enkele bommen echter troffen haar doel. De meeste scha de werd aan de kruisers toegebracht door het zware krijgsgeschut, dat zij moesten passeeren. De Nanking-regeering had den comman danten van de beide kruisers met aan drang verzocht, Kanton te verlaten en op te stoomen naar het Noorden. De zich te Kanton bevindende strijd krachten trachtten deze vlucht te verhin deren. De bemanning der beide oorlogssche pen deed aanvankelijk alsof zij zich over gaf, maar maakte zich intusschen gereed, om na het invallen van den nacht de for ten te passeeren. Zij werden echter al heel spoedig ontdekt door de forten, die het vuur op de vluohtende schepen openden. Deze muiterij zou deel uitmaken van een grootscheepsche door de Nanking-regee ring tegen haar rivaal in Kanton op touw gezette strategische campagne. Het is mogelijk, dat aan Kanton een ul timatum zal worden gericht, om zich aan de heerschappij van Tsjang Kai Tsjek, den oppercommandant te onderwerpen. AMERIKA. WERKVERSCHAFFING IN DE V. S. Milliard en-program van Roosevelt. President Roosevelt heeft gisteren aan de commissie, die belast is met de bestrijding der werkloosheid, zijn reusachtig werk programma doen toekomen, dat voorziet in het tewerkstellen van 3.500.000 werkloo- zen. Bij de ontvangst der commissie op het Witte Huis aldus meldt Reuter ver klaarde de president te gelooven, dat dit jaar een begin zal kunnen worden gemaakt met het verschaffen van arbeid aan een zeer groot deel der werkloozen. We heb ben de beschikking, aldus vervolgde Roo sevelt, over een bedrag van vier milliard dollar, dat over 3.500.000 werkloozen moet worden verdeeld. Practisch gesproken zou dit dus neerkomen op een bedrag van 1100 a 1200 dollar per man, met inbegrip van materiaal en algemeene onkosten. De president sprak den wensch uit, dat alle leden van het herstel-comité krachtige pogingen zouden aanwenden om te berei ken, dat de werkloozen in de particuliere industrieën te werk worden gesteld, zelfs al zou dit de stopzetting beteekenen van sommige bedrijven die thans van regee- ringswege worden behartigd. Wij zouden hiermede dan ook geen oogenblik aarzelen indien wij de zekerheid zouden hebben, dat de werkloozen in de particuliere indus trie worden opgenomen. Roosevelt besloot zijn uiteenzetting met te verklaren, dat er natuurlijk altijd in de Vereenigde Staten een aantal personen zon der werk zal blijven. Hij hoopte echter, dat dit aantal nimmer meer een dergelij- ken omvang zou bereiken als thans het ge val is. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. SPOORWEGONGELUK IN OOSTENRIJK 65 Gewonden In het station Bruck aan de Mur (Stier marken), waarvan de rails naar aanlei ding van het gereedmaken van de nieuwe brug over de Mur verlegd worden, is gis termiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Een personentrein geraakte in botsing met een sneltrein, die reeds op hetzelfde spoor gereden was. 65 Passagiers van beide trei nen werden volgens een mededeeling van de directie der Oostenrijksche bondsspoor- wegen licht gewond. Het verkeer onder vond slechts weinig vertraging. JAPANSCHE STOOMBOOT VERGAAN Meer dan 40 personen verdronken Uit Seoul (Korea) wordt gemeld: De Ja- pansche stoomboot Chako Mam, die Mandsjoerijsche arbeiders vervoerde, is in een storm geraakt en gezonken. Volgens de tot nu toe ontvangen mede- deelingen zijn meer dan 40 arbeiders ver dronken. In een circus te Crookston (Minnesota) heeft een dolgeworden olifant een negen jarig meisje gedood en twintig personen gewond. Er volgde een paniek, waardoor nog meer personen kwetsuren opliepen. Door het moedige optreden van den dresseur, die het woedende dier wist weg te leiden, kon erger worden voorkomen. OVERSTROOMINGEN EN WERVEL STORMEN IN AMERIKA Ernstige overstroomingen, veroorzaakt door aanhoudenden zwaren regenval, heb ben opnieuw groote schade aangericht in de negen staten van het Midden-Westen, vooral in Missouri, Iowa,Illinois en Kan sas. De oogst is grootendeels verwoest; dui zenden hebben hun huizen moeten ont ruimen. Zuid-Dakota is door hevige wervelstor men geteisterd. Talrijke personen werden gewond. Zware stormen worden ook ge meld uit Nieuw-Engeland, waar verschei- denen menschen zijn gedood door om waaiende boom en en dakpannen. Uit Morrillton in Arkansas wordt ge meld, dat de dijk langs de Arkansas-rivier op twee plaatsen in doorgebroken. Een groot gebied is overstroomd. TUCHTHUISOPROER IN KANSAS Dwangarbeiders bezetten een mijn Bijna 400 gedetineerden van het tucht huis te Lansing in den staat Kansas, die te werk gesteld zijn in een kolenmijn, zijn gistermorgen, kort voordat zij zouden af dalen in de schachten, aan het muiten ge slagen. Vijftien mijnbeambten, die zich in de mijn bevonden, gijzelden zij, waarna zij de telefoonverbindingen met de buiten wereld doorsneden. Nadat vier en een half uur was onder handeld tusschen tuchthuisbeambten en de muiters, trachtte de gedetineerden plotse ling, de door bewakers bezette lift op een diepte van 250 meter te bestormen; zij werden echter met behulp van traangas teruggedreven. De Hongaarsche regeering heeft besloten met kracht op te treden tegen een nieuwe heidensche beweging, die in Hongarije dreigt op te komen, welker aanhangers het christendom willen vervangen door de aanbidding van Hadur, een oude oor logsgod der Hunnen, die door de aanhan gers der nieuwe sekte beschouwd worden als de ware voorvaderen der Hongaren.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6