WOENSDAG 19 JUNI 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS 26ste Jaargang No. 8144 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. CORPUS DOMINI. Zoo noemt men Sacramentsdag in Ita lië: Corpus Domini, het feest van het „Lichaam dies Heeren". Men heeft zoo dik wijls gesproken en zoo veel geschreven over de Heilige Communie als een festijn der ziel, dat het maar tot weinigen doordringt, dat het feest van het Heilig Sacrament in derdaad ook een feest van het „lichaam" is. Er zullen er zelfs zijn, die op het lezen van dit woord verschrikt opzien en zich ge ërgerd afvragen, of hier niet een bedenke lijke weg wordt ingeslagen. Ze zijn er zoo aan gewoon geraakt, het Christendom te zien als loutere ziele-kwestie, ze hebben zoo dikwijls hooren waarschuwen voor het zwakke, bedriegelijke vleesch met zijn lus ten en driften, het brooze vat, waarin wij onze schat bewaren moeten, dat ze dat lichaam eigenlijk zijn gaan zien als een ge vaarlijke last, die we met ons mee sleepen door het leven, maar waarvan we maar be ter bevrijd konden zijn en waarvan..de dood ons uiteindelijk verlossen zaL Nooit dringt het tot hen door, wat het wel zeggen wil, als er in de kerk gezangen wordt: „Ave verum Corpus", „Weesgegroet waarachtig Lichaam, geboren uit de Maagd Maria", en de zin der liturgische gebeden, waarin de Kerk bidt om de Heilige Communie te ont vangen tot heil van ziel en „lichaam" is hun volkomen een raadsel. Wat zijn ze vergeten? Dat Christus ge komen is om de „mensch" te verlossen en dat de mensch een wonderlijke eenheid van ziel en lichaam is. Een wonderlijke, onafscheidbare eenheid, die zich met zoo'n overweldigende klaarblijkelijkheid aan ons opdringt, dat de wijsgeeren, die de eenheid van den mensch wilden loochenen, tot de meest bizarre verklaringen hun toevlucht moesten nemen, om de moeilijkheden, die deze loochening met zich mee brengt, te ontwijken. Waar dus de mensch werd verlost, daar werden ziel en lichaam verlost. Zeker, Je zus heeft gezegd: „het is de geest, die le vend maakt; het vleesch heeft geen waar de", maar Sint Augustinus ontsloot ons den waren zin van die woorden, toen hij zei- de: „Laat de geest zich voegen bij het vleesch en het heeft groote waarde. Want, als het vleesch geen waarde had, zou het Woord niet vleesch worden, om te wonen in ons". Er zal een oogenblik komen, waarop ziel en lichaam, in onafscheidelijke eenheid ver bonden, de volheid der Verlossing ervaren zullen, en Sint Paulus getuigt ons, dat heel de schepping reikhalzend uitziet naar die „openbaring der kinderen van God". Dan worden alle tranen gedroogd en er zal geen dood meer zijn en geen rouw, geen ge ween en geen smart. Want het vroegere zal voorbij zijn. En. Die op de troon is geze ten, zal zeggen: Zie, Ik maak alle dingen nieuw. Als nieuwe menschen, heilig, heer lijk, verlicht, zullen we staan in de glansen van God. Zoolang dat oogenblik niet gekomen is, zijn we op pelgrimsreize naar de stad op den berg: door veel verdrukkingen moeten we gaan in het Koninkrijk van God. Het Koninkrijk van God, dat is het leven van den verlosten mensch, den van God ver vulden mensch, die deelgenoot werd van het Goddelijk Leven, en God met zich mee draagt in lichaam en ziel. Ook in het lichaam: Verheerlijkt en draagt God in uw lichaam, zegt Paulus. Jezus zegt: Wie Mijn vleesch eet en Mijn bloed drinkt, heeft het eeuwig leven. Hij spreekt niet van de toekomst: Hij gebruikt den tegenwoordigen tijd. Nu al bezitten we dat eeuwig leven, gaan we binnen in het Rijk; maar we moeten door de deur van het lijden; want door veel verdruk kingen moeten we ingaan in het Koninkrijk van God. Dat is het wat we van de Eucharistie maar al te vaak vergeten: zij is de gedach tenis van Jesus' Lijden. Eerst dan ontvan gen we de Heilige Communie zoo als Jezus het bedoelde, wanneer we er diep van doordrongen zijn, dat het de Gekruisigde is, Die ons Zichzelf tot voedsel geeft. We moe ten één worden met Hem, in Hem blijven, maar dan moeten we ook worden zooals Hij: voor deze wereld gekruisigd om te le ven voor God. Het schrikt ons af: we zijn bang-voor het Kruis; maar achter het Kruis ligt het Koninkrijk van God: slechts als we met Hem lijden, zullen we met Hem ver heerlijkt worden. Gelukkig de mensch, die vertrouwend op de goddelijke kracht van deze hemelspijs uit liefde tot Jezus het Kruis aanvaardt. Hij mag met de Kerk dat woord uit de hymne zingen, als uitdrukking van de vreugde, die hij gevonden heeft: „O salutaris Hostia: Heilvolle Hostie, die de deur van den he mel openzet". Hij zal een verloste mensch zijn, naar lichaam en ziel. Want de geest beheerscht het vleesch en de last van het vleesch is geweken. Zeker, er zal nog kwel ling en verdrukking zijn, maar met Sint Paulus mag hij getuigen: „Ik vloei over van vreugde temidden van al mijn kwellingen. Want ik, ik leef niet meer, maar Christus leeft in mij!" Pater VAN ROOIJEN, Zoeterwoude, 19 Juni '35. Kruisheer. H. SACRAMENTSDAG. Hoe jammer is het, dat de condities van ons openbare leven dit mooie feest ten deele van zijn luister berooven! Wij moeten allen toch nog zooveel mogelijk dit feest trachten mede te vieren. Mag ik daarom alle katholieken van onze stad, maar in het bij zonder de leden van den Vriendenkring ter eere van het Allerheiligste Sacrament aan sporen, zoo mogelijk de H. Mis bij te wo nen, de H. Communie te ontvangen, het Lof bij te wonen of tenminste door den dag Jezus een bezoek in het Sacrament Zijner Liefde te brengen. Ik wijs op de bijzondere gelegenheid tot vereering van het H. Sa crament, die morgen door den Aanbiddings dag in de parochiekerk van O. L. Vr. Hem. en den H. Joseph wordt geboden: boven staande opwekking richt zich daarom al lereerst tot de Vriendenkringleden in die parochie. Mede namens het hoofdbestuur vraag ik dien leden, him aanbiddingsbeurt op den door hen zelf opgegeven tijd te ver vullen en van de daartoe bestemde bid- stoelen voor in de kerk gebruik te maken. B. J. M. DORBECK, pr. G. A. „Vriendenkring". V Verdachtmaking „Schrijnend is veelal het onrecht, dage lijks bij de steun-uitkeeringen begaan". Aldus wordt aan de Leidsche be volking medegedeeld, in een verkie zingsbiljet van de politieke partij «Ver bond voor Nationaal Herstel". Wij schreven gisteren in een heel ander verband: 't Is van zulk een groote waarde, dat door ons geen voedsel wordt gegeven aan de opvatting, dat 't er in de poli tiek niet zoo érg nauw op aan zou ko men; dat door daden onzerzijds niet gesteund wordt de bewering, dat poli tiek karakter-bedervend werkt. Wij kunnen de gedachte niet onder drukken, dat het „Verbond voor Nationaal Herstel" hier in zijn politiek inderdaad het niet zoo héél nauw neemt, van mee ning schijnt te zijn, dat het er met de waarheid niet zoo érg nauw op aankomt! Niets minder wordt hier beweerd, dan dat in Leiden bij de steun-uitkeeringen dagelijks onrecht wordt begaan, en veelal schrijnend onrecht. Deze bewering is een bruaale insinuatie! Zeker, er zijn en worden bij de steun- uitkeeringen vergissingen gemaakt, ook fouten begaan. Maar w ij mogen zeker gewagen van een schrijnend onrecht, bedreven tegenover de directie van Sociale Dienst en van Maat schappelijk Hulpbetoon en van Crisis-Co mité, tegenover verschillende besturende en adviseerende colleges, bestaande uit Raadsleden en niet-Raadsleden als er over de steun-uitkeeringen zóó wordt ge schreven, als in het hierboven gegeven ci taat! Dat is een manier van optreden, van ageeren, welke is ver-politiekt, is ver-par tij-politiekt in den slechtsten zin! Eveneens geeft blijk van slechte, minder waardige partij-politiek, partijpropaganda, de volgende bewering, welke gedaan wordt aan de Leidsche bevolking: „Gedurende een lange reeks van jaren is het politiek steekspel rustig doorgegaan, is er gesmeten met geld, hebben de vriendjes van onderscheidene richting elkaar het „balletje kunnen toegooien"." Hier wordt niet i veel onomwonden ge zegd, maar heel veel leelijks geïnsinueerd! Dat elkaar het balletje toegooien daar onder kan men heel veel verstaan, daar onder moet men in ieder geval verstaan het elkaar bevoordeelen. Schrijver dezes heeft gedurende een aantal jaren een zeker aandeel in de gemeente-politiek van Leiden. Maar hij moet verklaren, dat naar hem nog nooit. zoo'n balletje is heengerold en dat hij er ook nooit aan gedacht heeft, om zich bezig te houden met het gooien van een balletje naar een ander! Maar welke feiten heeft men dan toch op 't oog? Wat weet men dan toch? Dat men dan openlijk en eerlijk spreke tot „de Leidsche bevolking"! Verdachtmakingis een giftige pijl en het gebruik van giftige pijlen voegt aller minst aan een beweging, die.... zich als zuiveraarster van politieke zeden aanmerkt. „Onvergelijkelijke wijsheid" Onderstaande advertentie knippen we uit „De Haagsche Courant": De N.S.B. en de Raadsverkiezing. Katholieke kameraden. In zijn onvergelijkelijke wijsheid heeft onze Leider ten opzichte van de Gemeenteraadsverkiezing bepaald: le. dat wij ons stembiljet nuttig moe ten gebruiken om de terroristische groote partijen te verzwakken; 2e. dat de R.K. Staatspartij als no. 2 in die rubriek is geclassificeerd. (Zie „Volk en Vaderland, 23 Maart). Gij kimt niet beter dit bevel uitvoe ren dan door te stemmen op: Wesseling, C. D. No. 1 van Lijst 9. Hij heeft van de terreur der R.K. Staatspartij evenveel te lijden als wij. Toch houdt hij als secretaris van de Kath. Dem. Partij moedig stand. Hij is de felste bestrijder der R.K. Staats partij. Hij zal ook onze rechten niet te na laten komen. Hou Zee. Een groep R.K. N.S.B.-ers. A1 s de onderteekening juist is, en de in zenders van deze advertentie inderdaad Katholieken zijn, dan zijn deze allerdroe vigst vèr verdwaald van den weg van het gezond verstand! Is 't geen onvergelijkelijke onzin, als men den heer Mussert een „onvergelijke lijke wijsheid" toeschrijft! Deze bewering alléén reeds wijst op een zéér bedroevende verduistering van den geest! Zij is bovendien een wansmake- I lijk af zaksel van de bekende Duitsche i Hitler-vereering. En dan: die opwekking van „R.K. N.S.B.- ers" nota bene: van Katholieken! om te stemmen op een partij, die geen kwaad genoeg van de N.S.B. kan schrijven en zeggen, de K.D.P., enkel en alléén, omdat die partij, de K.D.P., de „felste bestrijdster der R.K. Staatspartij" is, enkel en alléén dus om der Katholieken politieke eenheid en kracht te kunnen breken. Dat is toch wel een laten we maar zeggen: vreemde houding van Katholieken! Directeur kassierskantoor te Wormerveer voortvluchtig. Ernstige fraude ontdekt. Op het kassierskantoor J. Schaap Lzn. te Wormerveer, is een ernstige fraude ont dekt. Toen Maandagmorgen een bediende van de N.V. Stroomverkoop Maatschappij „Zaanland" het safe-loket dier N.K. kwam controleeren, bleek, dat dit reeds leeg was. Voor een bedrag van 200.000 aan effecten was daarin opgeborgen. De heer L. Schaap, directeur der Maatschappij, had juist dien dag Wormerveer per auto verla ten, zonder achterlating van zijn adres. De gemeente-politie nam daarop terstond de noodige maatregelen. Aan de politie in het binnenland en ook aan de buitenlandsche politie is aanhouding van den heer Schaap verzocht. Het onderzoek is nog in vollen gang. Het is nog niet komen vast te staan, of nog meer gelden verduisterd zijn. Vast staat in ieder geval, dat de direc teur waarschijnlijk op onrechtmatige wij ze de safe van de thans gedupeerde naam- looze vennootschap heeft geopend en men vermoedt, dat hij de effecten daaruit heeft genomen. De politie vermoedt, dat de heer Schaap een valschen sleutel in zijn be zit heeft gehad en geprofiteerd heeft van de omstandigheid, dat de N.V. slechts zel den iemand naar de bank zond om het ge huurde safeloket te controleeren. Zeer waarschijnlijk heeft, de directeur ook nog kans gezien uit andere loketten voor belangrijke bedragen aan geldswaar dige papieren te ontvreemden. Uit' het voor- loopige onderzoek is inmiddels reeds geble ken, dat de directeur een deel der effec ten bij een bankinstelling te Amsterdam op prolongatie heeft beleend ten einde met de aldus verkregen middelen zijn andere bankzaken te kunnen drijven. Dat hij het geld ten eigen bate heeft aangewend is tot nog toe niet gebleken. Ze kerheid hieromtrent heeft men evenwel nog niet. Niemand van het kantoorpersoneel was op de hoogte van de verschillende laakbare manupulaties van hun chef. Vele middenstanders benadeeld. Nader vernemen wij, dat uit nog meer loketten effecten en geldwaarden ont vreemd zijn. Met laschwerktuigen is men hedennacht bezig geweest om de safes open te maken. Vast staat, dat een zeer groot bedrag zoek is, waardoor vooral mid denstanders, die met het kantoor in reke ning courant stonden, gedupeerd zijn. In de omgeving van het bureau groepen de menschen bijeen om de gebeurtenissen te bespreken. De voortvluchtige is nog steeds niet in handen van de politie gevallen. Nachtelijke overval te Beuningen. Twee broers gewond. Onder de gemeente Beuningen bij Nij megen zijn vannacht de vier gebrs. Klaas- sen, die van de kermis te Weurt huiswaarts keerden, onverwachts door een 8-tal on verlaten, die langs den weg in hinderlaag lagen, aangevallen. Met stokken en messen gingen de aanranders de gebrs. Klaassen te lijf. Fr. KI. werd door 9 messteken zwaaT gewond aan linkerlong en maag. Twee der drie overige jongelui kregen lichte verwon dingen, terwijl de vierde tijdig de vlucht kon nemen. De daders sloegen na den over val op de vlucht. Hevig bloedend kwamen de slachtoffers thuis. Onmiddellijk waar schuwde men een dokter, die spoedig ter plaatse was. Deze gelastte overbrenging van F. K. naar het Candsiusziekenhuis te Nij megen, waar operatief ingrijpen noodzake lijk bleek. De toestand van den jongenman was hedenmiddag levensgevaarlijk. De politie van Beuningen, die onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek instelde mocht erin slagen hedenmorgen de aan randers aan te houden. Tot hen behooren de twee gebrs. H„ zekere v. T., zekere D. en een Duitscher, allen woonachtig te Beu ningen. De aanleiding tot deze daad schijnt ge legen te zijn in een oude veete. BUITENLAND. Duitschland eischt zijn koloniën terug. (2de blad). Het vlootaccoord tusschen Engeland en Duitschland. (2de blad). Trotski in Noorwegen. (2de blad). Rivaliteit tusschen de Nanking en Kan ton-regeering. (2de blad). Grootsch werkverschaffingsprogram van president Roosevelt. (2de blad). BINNENLAND. Directeur van Kassierskantoor te Wor merveer voortvluchtig. (1ste blad). Commies der Ned. Spoorwegen te Haar lem pleegt fraude van meer dan 100.000. (lste blad). Steeds meer bekentenissen te Oss en een derde vrouw gearresteerd. (Gem. Ber. 3de blad). Dievenbenden te Amersfoort en Gemert gearresteerd. (Gem. Ber. 3de blad). In verband met den moord te Wildervank werden drie personoen gearresteerd, waar van één werd vrijgelaten. (Gem. Ber. 3de blad). Een nachtelijke overval te Beuningen. (lste blad). Brand in electrische zakkenstopperij te Rotterdam, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De inschrijving voor de jubileumwedstrij den van Njord. (3de blad). Commies der Ned. Spoor wegen pleegt fraude. Waarschijnlijk voor meer dan f 100.000 De Haarlemsche politie heeft gisteravond in zijn woning te Haarlem een 56-jarigen commies der Nederlandsche Spoorwegen aangehouden, die zich schuldig heeft ge maakt aan verduistering van ruim 100.000. De aangehoudene werd op het hoofd-* bureau van politie aan een langdurig ver hoor onderworpen en heeft een volledige bekentenis afgelegd. De man, die reeds geruimen tijd bij de Spoorwegen in dienst is en werkzaam was bij het plaatskaartenbureau van het Haar lemsche station, heeft ongeveer een jaar geleden door speculatie veel geld verloren en is er daardoor toe gekomen gelden, die hij uit hoofde van zijn functie onder zich had, te verduisteren. Hiervoor was het noodzakelijk dat hij vervalischingen in de boekhouding aanbracht en hij deed dit o.p zoodanig geraffineerde wijze dat de fraude ninet ontdekt werd bij de controle welke om de veertien dagen geschiedde. Ook bij de kwartaalcontrole, welke van wege de directie der Nederlandsche Spoor wegen geschiedt, kwam nimmer iets aan het licht. Pas enkele dagen geleden kreeg men argwaan toen een bepaalde boeking welke aan den ambtenaar was opgedragen, niet geschied bleek te zijn. Bij het onder zoek dat hiernaar werd ingesteld, nam de ambtenaar, die zich in het nauw gedreven zag, een vreemde houding aan en het ge volg was dat bij voortgezette controle de verduisteringen aan het licht kwamen. Het was echter nog niet mogelijk om precies vast te stellen voor welk bedrag de Neder landsche Spoorwegen benadeeld zijn, daar de fraude over een tijdvak van meer dan een jaar loopt en eerst alle bescheiden nauwkeurig onderzocht moeten worden. Bij zijn veThoor heeft de ambtenaar zelf een bedrag van ongeveer 100.000 ge noemd, doch het vermoeden bestaat dat het veel hooger is. Hij heeft bovendien mede gedeeld geen medeplichtigen te hebben ge had.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1