STADS 3 NIEUWS MAANDAG 17 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht ia den morgen van 17 Juni 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst, te De Bilt. Hoogste barometerst.: 767.3 te La Coruna. Laagste barometerst.: 739.6 te Nordöyan. Verwachting tot den avond van 18 Juni: Matige tot krachtige later afnemende Westelijke tot Zui delijke wind, afne mende bewolking, weinig of geen regen in het Westen, in het Oosten nog kans op regenbuien, iets war- De secundaire die Zaterdag boven de Oostzee lag heeft zich tot een diepe de pressie over Scandinavië ontwikkeld die Noordwaarts trekt. De hooge drukking uit het Zuid-Westen breidt zich thans over Frankrijk en Duitschland uit, een rug van hoogere drukking over de Britsche Eilan den brengt hier nog buiig weer, daarachter nadert een nieuwe depressie van den Oceaan. In Frankrijk is de lucht nog zwaar ■bewolkt met regen uit het Oosten, de Brit sche Eilanden hebben tijdelijk opklaring imet lage temperatuur vooral in Schotland, in Oost-Duitschland is het nog warm met kans op onweer, in het Westen eenigszins buiig. In Scandinavië is de wind plaatselijk krachtig tot stormachtig en viel zeer veel regen. Bij de verplaatsing van den rug van hooge drukking naar ons land is eenige op klaring en later stijging van temperatuur te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 15.8 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17.5 gr. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JL Van Maandagnamiddag 9.54 uur tot Dinsdagmorgen 4.07 uur. KOOG WATER. Spoorwegramp bij Londen VEERTIEN DOODEN, ZESTIG GEWONDEN. Op stilstaand en trein gereden. Kort voor middernacht heeft Zaterdag- nabij Londen een ernstig spoorwegongeval plaats gehad, waarbij een groot aantal dooden en gewonden is te betreuren. Nabij het station Welwyn, 20 KM. ten Noorden van Londen gelegen, stond de sneltrein voor Newcastle voor een onveilig signaal. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een snelgoederentrein uit Londen van ach teren op den stilstaanden trein ingereden. De gevolgen waren ontzettend. Tal van wa gens werden geheel of gedeeltelijk in el kaar gedrukt. Van den goederentrein ont spoorden de locomotief, die ernstig be schadigd werd, en eenige wagens. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeval werd uit Londen hulp gezon den. Het opruimingswerk heeft den gehee- len nacht geduurd. Tot Zondagochtend wa ren veertien dooden en zestig gewonden geborgen. Van de gewonden moesten ve len in ernstige toestand naar het zieken huis worden vervoerd. Omtrent het vreeselijke spoorwegonge luk bij Welwyn, het vriendelijke tuinstadje ten Noorden van Londen, waarbij 14 per sonen werden gedood en ongeveer 60 ge wond, wordt nader gemeld: Zaterdagavond te 23 uur vertrok van het station King's Cross te Londen een trein met week-end passagiers naar het Noor den, en precies 15 minuten later vertrok op hetzelfde spoor de „Flying Scottsman", de bekende sneltrein naar Schotland, met post en passagiers. Kort voor middernacht reed laatstge noemde trein met razende snelheid men zegt ongeveer 100 KM. op den in het station Welwyn stilstaanden eerst vertrok ken trein. De gevolgen waren ontzettend. De wagens schoven in elkaar en kwamen dwars over de rails te staan, zoodat alle vier sporen, die hier naast elkaar lagen, versperd werden. Onmiddellijk werd het reddingswerk ge organiseerd. Reeds spoedig na het onge val vertrok de eerste hulptrein met dok toren en verplegend personeel uit Londen. Ook de bewoners van Welwyn City wer den midden in den nacht opgeroepen om aan het reddingswerk deel te nemen. In den eersten trein, die uit acht perso nenrijtuigen bestond met twee goederen wagons, bevonden zich 200 personen, ter wijl het aantal passagiers van den voor Schotland bestemden posttrein 54 bedroeg. Volgens een officieele mededeeling van de L. M. S. is de oorzaak van het onge luk nog niet bekend. Het verkeer kon na het eerste opruimingswerk over één spoor in stand worden gehouden. KERKNIEUWS BENOEMING IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc, de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Rotterdam (H. Elisabeth) den Weleerw. heer G. J. H. Kerkvliet, thans Rector van het St. Anto- niusgestieht, N. Binnenweg te Rotterdam. Dr. A. Drubbel M.S.C. De weleerw. pater A. Drubbel M.S.C. be haalde Donderdag 13 Juni in het Institum Biblicum te Rome cum laude den Doctors graad in de Bijbelwetenschap op proef schrift „Les Livres Sapientiaux d'Israel dans leurs sources préexiliques". Pater Drubbel is de eerste Nederlander, die aan het Bijbelinstituut het doctoraat behaalt. a LAND- EN TUINBOUW UITVOER VAN KOMKOMMERS EN ANDERE TUINBOUWPRODUCTEN. Eenige opluchting voor de rest van het kwartaal, wat betreft den uitvoer naar Duitschland. In den benarden toestand van den tuin bouw is ten minste weder eenige opluch ting gekomen, doordat de stap, die de, in het Centraalbureau voor de Veilingen ver- eenigde veilingsvereenigingen bij minister Gelissen gedaan hebben om te verkrijgen, dat er op de clearing nog wat geld beschik baar gesteld zou worden om den vastge- loopen uitvoer naar Duitschland weder eenigszins op gang te brengen, tot op ze kere hoogte succes gehad heeft. Naar ons is gebleken, heeft men er voor de resteerende dagen van het kwartaal iets op gevonden, zoodat de uitvoer in beperkte mate kan worden hervat De hoofdzaak is, dat de tuinbouw in de gelegenheid wordt gesteld het derde kwartaal te halen. Dan is het wel 'weer krap aan met het geld, dat er voor den uitvoer van tuinbouwproduc ten op de clearing beschikbaar is, maar men kan ten minste vooruit en blijft niet heelemaal met zjjn goed zitten, zooals de laatste dagen het geval was en in nog veel sterker mate het geval geworden zou zijn, als er geen maatregelen genomen waren. Gisteren zijn er alvast weer wat komkom mers naar Duitschland verzonden. Het zeer beperkte bedrag, dat beschikbaar gesteld is, maakt, dat er is bepaald, dat van de komkommers 50 pet. van de aangevoerde hoeveelheden naar Duitschland uitgevoerd kan worden. Alleqn de grootste komkom mers (50 K.G. per 100 stuks) komen hier voor in aanmerking, de prijs is op 6 ge steld. Voor tomaten is vastgesteld, dat er eveneens 50 pet. van den aanvoer uit mag a 18 per 100 K.G.; voor peen 30 pet. van den aanvoer a 7.20 per 100 K.G.; voor boonen, erwten, peulen, enz. is uitvoer tot 100 pet. van den aanvoer toegestaan, maar deze hoeveelheden spelen, daar de aanvoe ren nog-betrekkelijk weinig omvangrijk zijn, geen groote rol. „N. R. Crt." DE HAGELSCHAPE. De kassenstoppers in het Westland zijn volop bezig met het herstellen van de aan gerichte schade, die over het algemeen niet mee blijkt te vallen. De raming, dat voor pl.m. ƒ300.000 400.000 aan glasschade is aangericht, zal zeker wel benaderd worden. De verzekeringsmaatschappijen zijn nog volop bezig met opnemen der schade, en vanwege de Onderl. Broeiglasverzekering te Den Haag werd ons medegedeeld, dat met de uitkeering der schade reeds in be gonnen. Deze maatschappij heeft in het Westland en omgeving thans reeds een schadebedrag van 100.000 uit te keeren. De Hagelverzekering van den L. T. B., die alleen in Poeldijk haar schade op 100.000 raamde, is eveneens nog bezig met het opnemen van de schade. Behalve de glasschade, blijkt ook op sommige kwee- kerijen de vernieling van den oogst van veel beteekenis te zijn. Vooral in de om geving van 's-Gravenzande, bij de z.g. Stel, zijn kweekers, van wie de geheele oogst van aardappelen en boonen is vernield. In Haarlemmermeer. Na gepleegd overleg, hebben B. en W. van Haarlemmermeer een vergadering ge houden met afgevaardigden van de drie la nd bouworganisaties Het resultaat van deze besprekingen is geweest, dat ten aanzien van de boerde rijen contact zal worden gezocht met den Regeeringsoonsulent te Schagen en door den burgemeester op voordracht van de besturen van de drie organisaties drie commissies van drie personen werden aan gewezen, die in de volgende week op de verschillende landerijen, waar schade ge leden is, den toestand zullen opnemen en het resultaat van dat onderzoek zullen vastleggen in een schriftelijk rapport. Ten aanzien van de bollenvelden en tuin derijen zal contact worden gezocht met den Tuinbouwconsulent te Lisse en den voor zitter van de sierteeltcentrale te 's-Graven- hage, ten einde te verkrijgen, dat onder leiding van wethouder Ouwerkerk ook een taxatie-commissie zal worden ingesteld om de schade te gaan opnemen. Voorts zal het gemeentebestuur een on derhoud aanvragen bij den Regeerings- commissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, ten einde diens medewerking te verzoeken voor het verkrijgen van gel- delijken steun ten behoeve van die per sonen, die in hun bedrijf zoo zwaar werden getroffen. „Tijd", VEEKOEKEN. Het bestuur van de stichting Nederland- sche Meelcentrale heeft de prijsverschil len bij invoer van tot veevoeder verwerk te oliehoudende zaden, pitten en noten vastgesteld op de navolgende bedragen per 100 K.G. Inklaring van 17 Juni 1935 af tot en met 31 Augustus 1935: Voor: lijnkoeken 0.60 soyaschroot 0.40 grondnootkoeken 0.50 grondnootschilfers 0.50 cocoskoeken 1.—- Ned. Oost.-Ind. cocoskoeken 0.60 sesamkoeken 0.50 tot andere soorten veevoeder ver werkte oliehoudende zaden, pitten en noten 0.50 •- -M_ De a.s. Lustrumfeesten. De Maskerade-optocht op 1 Juli. Er is al veel geschreven over de geschiede nis van Rederijkers en Landjuweelen, maar weinig nog werd er vermeld over den vorm, waarin in de komende maand de „herleefde" Rederijkers door de stad zullen trekken. Zoo als wel iedereen zal weten zullen bij den aan vang der Maskerade de onderscheidene deel nemende groepen van verschillende kanten der stad naar het verzamelpunt bij den molen „De Valk" optrekken, teneinde de idee te wekken, dat de Kamers, wier plaats van herkomst ver af lag, op den bepaalden dag door de poorten binnen zijn gekomen, zich begevende naar de officieele ontvangstplaats, Bij den molen „De Valk", die hiertoe is uitgekozen, worden de vreemdelingen dan be groet en een nummer vendelzwaaien, een der oudste Nederlandsche volkssporten, moet aan deze blijde ontvangst luister bijzetten. Eerst daarna volgt de werkelijke rondtocht door de stad, om „te zien en gezien te wor den", zooals reeds eerder werd geschreven. Het spreekt welhaast vanzelf dat de Leidsche Kamer voor zal gaan op dien tocht, om de vreemdelingen langs de versierde straten en singels te leiden. De volgorde der leden, naar hun positie in de Kamers gerangschikt, blijft bij de meeste Maatschappijen1) ongeveer dezelfde omdat de heele inrichting der Kamers zooveel gemeen schappelijks heeft. Van de Leidsche Kamers zijn de leden, de gastheeren, natuurlijk in grooten getale aan wezig en door den heelen stoel verspreid loopen groepen van hen, die allen een be paalde rol vervullen. De hoofdafdeeling der gastheeren gaat voorop, aangekondigd door den stadsbode en 12 hellebaardiers. Dan volgen de blazoen-dragers, de boden en de herauten van de (Leidsche) Kamer der Witte Acoleyen met het blazoen van het gilde, aangevend wie zij zijn, die hen volgen, en vanwaar zij komen, De zotten, die achter hen komen, schijnen al heel weinig te voelen voor orde en regelmaat, maar loopen heen en weer en houden de Rede rijkers en de omstanders voor den gek met hun „sotternijen". Dan verschijnt de vendrig van de Kamer om den belangrijksten persoon uit hun midden, den z.g. Keizer, de Eere-voor- zitter, aan te kondigen en kort achter hem volgt deze dan ook, omstuwd door pages en bedienden, zelf gezeten op een schitterend op getuigd paard. Dicht in zijn buurt rijdt ook de gewone Kamervoorzitter, de „Prins" der Maatschappij, eveneens met zijn eigen bedien den. Die dan komen vormen het verdere bestuur der gezelschappen en meestal ontbreekt ook een groot aantal gewone leden niet in den stoet. Deze personen, gekleed in de kleuren van hun Kamer, trekken voorbij, al dan niet te paard, in groote, bonte groepen. Moge wellicht in de andere maatschappijen de volgorde der leden een weinig van die der hierboven beschreven groep afwijken, groot zal het verschil wel nooit zijn; wel is steeds de kleeding en het aantal wisselend. De grootste en de meest nabije steden hebben de meeste vertegenwoordigers gezonden, en in dat op zicht wint Haarlem het verre van de andere Direct op de hoofdgroep der Leidenaren volgt een aantal Edellieden uit de omgeving dier stad. Velen van hen zitten in de vroed schap der stad, en anderen bekleeden wellicht een bijzondere positie in de Leidsche Kamer, waaraan zij het recht ontleenen om mee te rij den in den grooten stoet. Achter hen verschijnt de Rolterdamsche Ka mer, niet zoo groot in aantal, want de leden zijn gekomen van ver weg, verder dan een der andere gasten. Gekleed in donkergoene cos- tuums, afgezet met oranjebruin (de kleuren van die Maatschappij) trekt de Kamer der Blauwe Acoleyen voorbij. Weer komt dan een groep van de gasthee ren, voerend een beeld van de Godin Minerva, gezeten op een, met vier paarden bespannen wagen. Om dit belangrijke punt van den stoet heen loopt een aantal geleiders en bedienden der Leidenaren, vergezeld van een aantal kin deren, die zich meer tot den fraai versierden wagen voelen aangetrokken dan tot het verde re deel van de lange reeks der deelnemers. De Goudsche Kamer „De Goudsbloem" heeft daarachter haar plaats gevonden. Violet-bruin en geel-groen zijn haar kleuren, en alle leden gaan ook weer in pakken van deze kleur ge kleed, Dan een groep muzikanten, „speellieden" zooals men hen vroeger noemde, die bij de Leidsche Kamer behooren, welke als gast heer voor de muziek tijdens den optocht te zorgen had. De groote Haarlemsche Kamer, „de Pelli- caen of Speelcoornen", is de volgende. Op merkelijk is het aantal ruiters wat deze groep herbergt. Zeker zal de nabije ligging dier stad daar voor geen gering deel de oor zaak van zijn. Bijna de helft der leden is te paard gekomen om aan het Landjuweel deel te nemen. AGENDA LRIDKN. Dinsdag. Ledenvergadering „St. Raphael", R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag, R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, zitting gebouw St Vincen- tius-Vereeniging, Hoogl. Kerk- gracht 32. Vrijdag, St. ChristoffeL Café „De Har monie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Juni as. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Visch markt 4, tel. 552 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeast, tel. 274. Weer een groep Leidenaren verschijnt daar achter; het zijn de spelers van het tooneel- stuk, dat de gastheeren ter eere van de gasten zullen opvoeren op den komenden dag. Deels gaan zij nog gekleed in het pak, dat zij op het tooneel zullen dragen, om de omstanders een indruk te geven van de opvoering, die hen te wachten staat. Alle bekende personen uit de Vos Reinaerde zijn daar bijeen; Rey- naert zelf, en Bruin, en Grimbeert de das en ^al de anderen, die een rol in het stuk te ver vullen hebben. Maar de wagen, waar zij opzit ten en naastloopen, rijdt spoedig voorbij en daarachter komt weer wat nieuws. De rood bruine en grijze costuums der Noordwijkenaren verschijnen. De leden zijn maar gering in aan tal, ondanks het feit, dat hun stad zoo dicht bij ligt, maar Noordwijk was nog maar klein in den ouden lijd. Vrij snel trekken de leden van „De Lelie onder den Doorn" dus voorbij, om plaats te maken voor de laatste der gasten „De Rapen bloem", de Kamer van Delft, uitgedost in cos tuums van rood en geel laken en fluweel. De zen zijn weer met velen gekomen en zij schij nen veel werk gemaakt te hebben voor dezen intocht. Vooral de Delflsche zotten in hun rare tweewielige wagentje gezeten, beloven een groot succes te worden voor hun Kamer. Een laatste muziekcorps besluit dan de bon te mengeling van den stoet. Bovenstaande is slechts een ruwe schets van den optocht, zooals die op Maandag 1 Juli, de Maskeradedag, door de stad zal trekken; veel vollediger, welhaast man voor man, is de opstelling te vinden in den feestwijzer die binnenkort zal verschijnen en die, behalve dit een uitgebreide beschrijving van het geheele verdere deel der Lustrumweek bevat. 1) Maatschappij is de oude benaming voor een Rederijkerskamer. LAATSTE HERINNERING. Wij herinneren eraan, dat Morgen, Dinsdag, de laatste dag der aangifte is voor den auto tocht van ouden van dagen, des morgens van 10—12 uur, Breestraat 91. EINDEXAMEN R. K. RAS. Eindexamen (Litt. Economische afd.) 8 candidaten. Geslaagd: H. Alsemgeest, Delft, H. Geyer, Leiden, H. van Greven- stein, den Haag, Jac. Scholtz, Leiden, G. Schröder, Leiden, A. Smit, Leiden, G. Smit, Voorschoten, B. Vredegoor, Wasse naar. Examen Nuttige Handwerken. Aan de Gemeentelijke Kweekschool al hier zijn geslaagd voor het examen nut tige handwerken de dames J. B. Buningh, Voorburg, A. M. Buys, P. C. Nijkiel, A. v. Nood, M. Vlaardingerbroek, A. G. ten Wolde, allen Leiden. Afgewezen geen. Zaterdag slaagden voor het examen Ma- chineschrijven, afgenomen door de Ned. R. K. Bond „St. Genesius" de dames: J. H. E. Groenewegen en S. H. J. la Rivière, leerlingen van de MariaschooL Haarlem merstraat. Donderdag a.s. zal de Harmoniekapel „T. D.", directeur de heer J. Noordanus, ht vierde concert verzorgen van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Ver^ eenigingen. Het concert wordt gegeven in het Plant soen (Musis Sacrum) en zal 's avonds 8 uur precies aanvangen. Men wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loo pen. Stoelen zijn te huur tegen den gerin gen prijs van vijf- cent. Mocht door slecht weer het concert afgelast moeten worden dan zal dit bekend gemaakt worden door de borden aan het Postkantoor, Politie-bu- reau Zonneveldstraat, Politde-posthuis Steenstraat en de Brugwachtersposthuizen. Programma: 1. Blue Devile, marsch, C. Wil liams. 2. Ouverture König Mejdas, R. Eilen- berg. 3. Espana Valse, E. WaldteufeL 4. Fotpourrie van populaire marschen, Adr. J. Maas. Pauze. 5. Harvardiana, marsch, R. G. Williams. 6. Ouverture La Poupée de Neurenberg, A. Adam. 7. Indian Intermez zo „Aisha", L. Lindsay. 8. Fantaisie sur l'operette Les Cloches de Corneville, R. Plagette. 9. Marsch Finale. De hier ter stede gevestigde geitenfok- vereeniging, organiseert op 27 Juli een kringtentoonstelling. Reeds hebben enkele afd. in den omtrek hard medewerking toe gezegd. Van de directies van de Leidsche Courant en het Leidsch Dagblad en van het hoofdbestuur van den bond ontving het tentoonstellingscomité een medaille. Een geldprijs werd geschonken door de familie Dr. Emmers en den heer Groter uit Voor schotel. Wie volgt!? Te Katwijk: op Dinsdag 18 Juni voorm. 4.27 uur en nam. 4.47 uur. Storm waarschuwingsdienst. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt seinde hedenmorgen te 9 uur aan alle posten. „Weest op uw hoede". ties verkeeren, kunnen blijven bestaan. Daardoor wordt de gelijkstelling opgeof ferd aan de alomtegenwoordigheid van het openbaar onderwijs. Zulks terwijl men al om roept am werkverruiming. De meeste van de 169 katholieke scholen, die voor op heffing in aanmerking komen, liggen in de groote gemeentende scholen, die daar blijven bestaan zullen zich zien geplaatst voor overvolle klassen, wat aan het on derwijs zeker niet ten goede zal komen. Op het platteland zullen vele katholieke kinderen worden gedwongen de openbare school te bezoeken. Spr. zeide intussohen overtuigd te zijn, dat ondanks de dreigende gevaren de katho lieke onderwijzers met ongebroken kracht en on verstoor baar idealisme hun dagelij k- schen arbeid zullen voortzetten. Mocht men inderdaad het katholiek bij zonder onderwijs gaan afbreken, dan zul len de ruïnes getuigen van de edele ge voelens, de hooge opvattingen en het heilig idealisme, welke de katholieke onderwij zers bezielen als opvoeders van het katho lieke kind. (Applaus). Tenslotte werd de volgende motie onder algemeen applaus aanvaard: „Het Katholieke Onderwijzers Verbond in Nederland, vertegenwoordigend de meer dan 10.000 R.K. georganiseerde onderwij zers en onderwijzeressen in Nederland, in massa-vergadering bijeen te 's-Gravenhagc op Zondag 16 Juni 1935 in de groote zaal van den Dierentuin; gehoord de inleidingen over het „Wets ontwerp tea: verlaging van de Openbare Uitgaven"; spreekt als zijn meening uit: dat het volksonderwijs, waarop de laat ste 10 jaren reeds zooveel' bezuinigingen zijn toegepast, nu wederom een abnormaal groot deel van de bezuinigingen zal heb ben te leveren, in vergelijking met andere takken van dienst; dat de werkloosheid, de groote ramp der huidige maatschappij, door de voorstellen, het onderwijs betreffende, niet of ondoel matig wordt bestreden; dat integendeel deze bezuinigingsmaat regelen weer de tendenz hebben de werk loosheid te ver grooten en de bestaansmoge lijkheid te verminderen; dat het in dit verband onbegrijpelijk is, dat in het bezuimgingsontwerp wordt ge mist het ontslag van de gehuwde onderwij zeres-niet koatwinster; dat sommige maatregelen zoo ingrijpend zijn, dat ons volksonderwijs daardoor wordt ontwricht; dat het instituut der kweekelangen met Nog een treinbotsing van lichten aard in Schotland. Nauwelijks 12 uur na het ernstige spoorwegongeluk bij Welwyn in de omge ving van Londen, heeft zich nabij Glasgow in Schotland een nieuw treinongeluk voor gedaan. Een personentrein reed op het sta tion Gourock tegen een stootblok. Tenge volge van de hevige botsing werden 22 personen gewond, waarvan 3 ernstig. akte, waardoor weldra meer dan 1/3 deel der volledig bevoegde onderwijzers het on derwijs zal moeten dienen voor minder dan een hongerloon, een bespotting is van de maatschappelijke positie van den onderwij zer; dat de verhoogde leerlingenschaal voor de kleinere scholen, alsmede voor het UL..O. ernstig moet worden ontraden, omdat deze maatregel nieuwe werkloosheid schept en in het nadeel zal zijn van het onderwijs; dat de voorgestelde beperking der op leiding, eigenlijk totale opheffing ervan, een maatregel is, die zijn doel ver voorbij schiet; dat de vervroegde pensionneering ook door de organisaties is bepleit, waarbij bet echter ernstige afkeuring verdient, dat de voorgestelde maatregel ook onbeperkt zal gelden, voor de gehuwden, die op 60-jari- gen leeftijd nog vaak zware gezinszorgen hebben; dat een salariskorting voor de onderwij zers, die de laatste jaren reeds meer dan 30 pot. aan hom salaris zagen onttrokken, niet te verdedigen is, als niet tegelijk de vaste lasten, de kosten van levensonder houd in het algemeen, in gelijke verhou ding worden verlaagd; dat dit evenzeer geldt voor de korting op de pensioenen, welke verlaging verder nog is de aantasting van een verkregen recht, welk recht zeker niet bij Kon. Besluit kan worden gewijzigd; dat om bovengenoemde redenen dit plan verwerpelijk wordt geacht, waarbij in het bijzonder de aandacht wordt gevestigd op het instituut der „kweekelingen met akte", welke bezuinigingsmaatregel ook in elk ander plan door de onderwijzers tot het uiterste zal worden bestreden; besluit deze motie ter kermis te brengen van de Regeering en de Staten-Generaal en ze te publiceeren in de Pers. Daarna werd het congres met de gebrui kelijke plichtplegingen gesloten. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen rechten, de hccren H. R. Lammers, Wassenaar en A. van Alphen de Veer, Scheveningen. mer overdag.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2