CENTRAAL TANDHEELKUNDIG INSTITUUT STADS NIEUWS ■WOENSDAG 12 JUNI 1935 DE LE1U5UHE CUUKANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT paar waarnemingen verricht la den morgen van 12 Juni 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 768.3 te Biarritz. Laagste barometerst.: 743.8 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 13 Juni: Matige, aanvankelijk tijdelijk nog krachti ge Zuid-Westelijke tot Westelijke of Noordwestelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen, waarschijnlijk eenige regenbuien, weinig verandering in temperatuur. De kern van het depressiesysteem bewoog zich Noord-Oostwaarts, terwijl ook de gis teren nog over ons land gelegen onweers- secundaire naar het Noord-Oosten trok, ge volgd door flinke barometerstijgingen. Hierdoor vormde zich over Oost-Frankrijk en Midden-Duitschland een hooge drukge- bied, terwijl ten gevolge daarvan de lucht- drukgradient toenam, zoodat over het Ka naal en de Zuidelijke Noordzee vrij krach tige winden waaien. Over het geheele Zui delijke gedeelte van het waarnemingsge bied voert de Zuid-Westelijke wind thans Oceanische luchtmassa's aan, zoodat een sterke afkoeling intrad, vooral over Duitsch land. Slechts in Noord-Scandinavië bracht de Zuid-Oostelijke wind nog eenige tem- peratuursstijgïng. De koude-inval ging met zware onweersregens gepaard. Hamburg had 25, Zürich 19 en Groningen 18 m.m. Thans verplaatst zich het onweersfront nog verder naar het Noord-Oosten, naar de Randstaten en Finland. Over de Poolzee en Groenland houdt de hooge druk nog stand, terwijl zich ook verder in het Wes ten nog een hooge druk rug uitstrekt. Er is bij ons nog geen verandering van betee- kenis in den weerstoestand te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. 16.5 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl".. 18.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer' 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e*. Van Woensdagnamiddag 9.51 uur tot Donderdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 13 Juni vjïi. 1.02 en nam. 1.16 uur. Breestraat 65 - Leiden Telefoon 3620 GEHEEL GEBIT vanaf f 35 Verdere prijzen aan de tijdsomstandigheden aangepast. RECHTZAKEN DE DOODSLAG TE HOOFDDORP. Het A'damsche Hof ter plaatse. Het A'damsche Gerechtshof heeft van middag, zooals het bij interlocutoir vonnis had beslist, nog een aantal getuigen ge hoord in de zaak tegen den 24-jarigen elec- trotechnicus W. K. die zich te verantwoor den heeft gehad wegens doodslag op zijn 43-jarigen pleegvader v. Brussel, welk feit in den nacht van 56 Sept. j.l. te Hoofd dorp is gepleegd Ter herinnering moge dienen, dat de verslagene in den morgen van 6 Sept. j.l. in een schuurtje bij zijn woning vermoord is gevonden. Zijn hoofd was met een zwaar voorwerp ingeslagen. Om het te doen voor komen of er een ongeluk was gebeurd, had men een zak gips en andere voorwer pen op het lichaam gestapeld. Verd. die aanvankelijk met zijn pleeg moeder gearresteerd was, de laatste is kort daarna vrijgelaten had voor de rechtbank te Haarlem en ook voor het Hof hardnekkig ontkend, het misdrijf te heb ben gepleegd. Het O.M. had 10 jaar gevan genisstraf geëischt. De rechtbank had verd. echter vrijgesproken, waarna hij onmid dellijk op vrije voeten werd gesteld. Bij de behandeling voor het Hof was de procureur-generaal, rnr. D. Reilingh van oordeel, dat opzettelijk de levensberooving had plaats gehad. Hij had vernietiging van het vrijsprekend vonnis en evenals de of ficier veroordeeling van verd. wegens doodslag tot 10 jaar gevangenisstraf gevor derd. Vanmorgen heeft het Hof een be zoek aan Hoofddorp gebracht om de situa tie ter plaatse nauwkeurig op te nemen. HOOGE RAAD. Doodslag te Oss. De Hooge Raad heeft heden, overeen komstig de conclusie van den advocaat- generaal, verworpen het cassatieberoep van bij Oss. Mij. der Nederlandsche Letterkunde De jaarvergadering Aan den vooravond van den dag, waar op de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde te Leiden haar jaarvergadering houdt pleegt de Commissie voor Geschied en Oudheidkunde dezer Maatschappij bij een te komen. Ook gisteravond was zulks het geval. Mr. J. S. Fockema Andreae te 's-Gravenhage heeft in deze bijeenkomst een voordracht gehouden over: De be stuursinrichting van de Over-Betuwe. De heden gehouden jaarlijksche verga dering van de Maatschappij der Nederland sche Letterkunde werd geopend met een toespraak van den voorzitter, prof. dr. J. de Vries, die allereerst de in het afgeloo- pen jaar gestorven leden herdacht. Vervol gens gaf hij een beschouwing over de plaats der Maatschappij in het geestelijk leven van Nederland, hetgeen hem aanlei ding gaf te gewagen van de geringe waar deering voor de literatuur door ons volk en van ons zwakke historische besef, dat niet verder teruggrijpt dan tot de Gouden Eeuw. De noodzakelijkheid van grootere activiteit werd betoogd en als een poging in deze richting werd gewezen op de voorstellen die het bestuur aan de vergadering heeft voorgelegd. Vervolgens bracht de secreta ris, de heer H. T. Damsité, verslag uit over het afgeloopen jaar. Daarna was het woord aan den secretaris, den heer H. T. Damsté, voor het uitbrengen van het verslag van den staat der maat schappij en van hare belangrijkste lotge vallen en handelingen gedurende het af geloopen jaar. Hierin werd het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik, buitengewoon eerelid der maatschappij, herdacht. Dank werd gebracht aan de leden der commissie van voordracht voor den dr. Wijnaends-Franckenprijs, welke heden voor de eerste maal zal worden verleend. Tegenover de schrijvers van het jaarboek der maatschappij wordt aller erkentelijk heid uitgesproken. Op dit jaareinde telt de Maatschappij een eerelid, 655 gewone en 75 buitengewone le den. Aan het verslag van den bibliothecaris orvtleenen wij, dat de verzameling verrijkt werd met een schenking van prof. dr. L. Knappert, die een verzameling brieven af stond, door vele binnenlandse he en buiten- landsche geleerden gericht aan den beken den kerkhistoricus dr. Sepp, zoomede een verzameling brieven en handschriften, be trekking hebbende op den bekenden uitge ver-auteur Jan Willem Yntema en zijn tijd schrift de Vaderlandsche Letteroefeningen, door prof. dr. J. W. Muller aan de biblio theek geschonken. Hierna volgden de verslagen van den penningmeester, de commissie voor taai en letterkunde en van de commissie voor geschied- en oudheidkunde. De C. W. v. t Hoogt-prijs niet toegekend. De Commissie voor Schoone Letteren had geadviseerd om den C. W. van der Hoogt- prijs toe te kennen aan een dichtbundel van H. Marsman. Het bestuur der Mij. kon zich met dit ad vies niet vereenigen, wijl genoemde schrij ver zich onlangs in de Groene Amsterdam mer in een artikel minder gunstig over de i Mij. der Ned. Letterkunde had uitgelaten. Het bestuur verzocht de Commissie daar om om een nieuw advies, doch de Commis sie antwoordde hieraan geen gevolg te kun nen geven. Uit de vergadering werd naar aanlei ding van deze kwestie een motie inge diend, betreurend de houding van het be stuur. Deze motie werd echter verworpen met 4539 stemmen, zoodat het bestuurs voorstel: den prijs niet toe te kennen, werd aangenomen. De Dr. Wijnaendts Franken- prijs. Aan het rapport van de Commissie voor de rubriek Biografie en Cultuurgeschiede nis, welk werk in het Nederlandsch ge schreven en verschenen gedurende de ja ren 1931 tot en met 1934 voor de toeken ning van den Dr. Wijnaendts Franken-prijs, groot 500 gulden, het meest in aanmerking komt, is het volgende ontleend: De oommis sie heeft- zich allereerst bezig gehouden met de vraag, wat onder cultuur-geschiede nis moet worden verstaan en als antwoord daarop besloten dit woord zoo ruim moge lijk te nemen en dus daaronder alle ge schiedenis te verstaan die niet is politieke geschiedenis. Voor den prijs kwamen dus in aanmerking alle werken, waarin niet de staatkundige geschiedenis alléén wordt be handeld, en elke biografie. Met het oog ech ter op den prijs, die de andere twee jaar zal worden uitgekeerd, werden uitgeslo ten alle werken, die liggen op het gebied der letterkundige geschiedenis. Uit een groot aantal werken, die met deze beper kingen in beschouwing konden worden ge nomen, kon men gemakkelijk een schifting de B., die door het Gerechtshof te Hertogenbosch is veroordeeld tot vijf tien jaren gevangenisstraf wegens doodslag op zijn neef Gerrit de Bie in Augustus 1933 maken en 15 boeken overhouden, waaruit men zeker zijn keuze zou moeten doen. Het was echter heel moeilijk dit materiaal ver der te schiften. Verschillende overwegin gen leidden- ertoe, tenslotte de keuze te be palen op 4 werken n.l.: Ie Jan Romein: De lage landen bij de zee, Utrecht 1934, 2e J. Kühler: Geschiedenis der Nederlandsche Doopsgezinden in de 16e eeuw, Haarlem 1932, 3e J. Vloemans: Spinoza, den Haag 1931 en 4e N. Japikse: Prins Willem III, de Stadhouder en Koning, Amsterdam 1930 en 1933 (2 deelen). Ook de vergelijking tusschen deze wer ken van verschillenden aard was een zeer moeilijke en van elk konden vele zeer goe de kwaliteiten worden geappricieerd. Aan gezien echter op het werk van Vloemans wel iets af te dingen was, wat betreft de weergave van de filosofie van Spinoza, en het werk van Kühler slechts één bepaalden kant van de cultuur-geschiedenis behandelt, spraken zich twee leden der commissie uit ten gunste van het cultuur-historisch werk van breeden opzet en buitengewoon fris- schen geest van Romein, die daarin mede getuigt van zeer groote belezenheid, ook al heeft hij niet alle deelen der beschavings geschiedenis van Noord- en Zuid-Nederland zelf behandeld. De andere drie leden acht ten dit werk echter niet voldoende bezon ken en eenigszins haastig afgemaakt, ter wijl zij in het bijzonder meenden, dat en kele hoofdstukken onvoldoende werden be handeld. Zij verkozen daarom het werk van Japikse hoewel dit niet getuigt van zulk een frisschen geest en wat betreft zijn stijl en zijn conceptie bij het andere moet worden achtergesteld. De biografie van Wil lem IÏI echter is in de eerste plaats de viucht van een buitengewoon zorgvuldige studie van al het historisch materiaal, ge drukt en ongedrukt, dat over deze in onze geschiedenis zoo bel arm gr ij ke persoon aan wezig is. Met groote nauwkeurigheid en niet dan na rijpe overweging heeft Japikse op grond van deze studie de feiten uit het leven van de koning-stadhouder in zijn boek beschreven, terwijl gelijkmatig alles tot zijn recht komt, wat in dit rijke leven van beteeken is is geweest, misschien te evenwichtig, zoodat elke verheffing uit blijft, maar dan ook zeer objectief en met een den historicus waardig gevoel voor verhoudingen voor wat belangrijk is en wat meer op den achtergrond moet staan. Het werk over Willem III zal niet een boek zijn, dat door een groot publiek met graagte wordt gelezen, maar het zal voor zeer lan gen tijd blijven het standaardwerk dat elk die deze periode bestudeert, met vrucht ter hand zal nemen als een in alle opzichten betrouwbare gids en als zoodanig is het aan te merken- als een boek van buitengewone waande in de Nederlandsche historiegrafie. Het is op grond van deze overwegingen, die door de minderheid der commissie in alle opzichten konden worden gedeeld, maar die haar niet van standpunt deden veranderen, dat de meerderheid der commissie aanbe veelt den Dr. Wijnaendts Francken-prijs 1933 toe te kennen aan N. Japikse. Nieuwe leden. Tot nieuwe leden der Maatschappij wer den benoemd dr. Hans Reutercrona (Zwe den), Erik Roots (Zweden), Hans van Wer- veke (België), Gerard Walschap, (België), mevrouw M. M. de Vries-Vogel, Leiden, H. de Vries, Groningen, dr. H. de Vleeschau- wer (België), Simon Vestdijk, Den Haag, dr. M. Valkhoff, A'dam, dr. C. Tazelaar, Amsterdam, dr. G. A. S. Snijder, Amster dam, dr. A. Sizoo, A'dam, mr. J. J. Schrie- ke, Leiden, mevrouw J. G. van Schaik-Wil- ling, Amsterdam, mej. dr. C. W. Roldanus, Groningen, dr. D. Roggen (België), A. de Ridder (Willem Elschot België), dr. G. A. van Poelje, Den Haag, dr. B. W. T. Nuyens, A'dam, mevr. G. van Nes-Uilkens, Apel doorn, mr. J. Linthorst Homan, Vledder, dr. W. R. JuynbolL Leiden, Dom. J. Huy- ben, Oosterhout, mr. F. D. Holleman, Lei den, A. Hallema, Ginneken, mej. dr. C. C. ter Haar, Hengelo, dr. J. Grauls (België), dr. F. L. Ganshof (België), J. H. Eekhout, Groningen, M. A. A. A. Defresne, A'dam, dr. O. Damsté, Hilversum, dr. L. A. J. Bur- gersdijk, Middelburg, dr. A. de Buck, Lei den, dr. W. H. Beuken, Helmond, dr. J. W. Berkelbach van der Sprenkel, Haarlem, dr. K. L. Bellon, Nijmegen, en mr. A. J. L. van Beeck Calk oen, Den Haag. Voordracht prof. J. Huizinga over „Abaclard". Na afdoening van verschillende huishou delijke zaken en de verkiezing van be- stuurs- en commissieleden hield prof. dr. J. Huizinga uit Leiden een voordracht over „Abaelard". Hieraan is het volgende ont leend: Een poging om in een korte schets de plaats van Abaelard in de cultuur van zijn tijd ©enigermate te bepalen, zonder diep in te gaan op zijn filosofie en theolo gie heeft uit te gaan van een omschrijving der algemeene trekken van die bij uitstel: scheppingskrachtige en vormkrachtige 12e eeuw, waarin de westersch-christelijke be schaving haar gedaante heeft aangenomen. Het is een tijd van ontwaking en ontlui king zonder weerga. De nieuwe lyriek in het Latijn en in de volkstalen, de ridder lijke epiek, de ontplooiing van ridderschap en courtoisie als sociale vormen, de over gang van Romaansche bouw- en beeldhouw kunst tot de Gothiek, de opbloei van ste den en handelsleven, de stichting en werk zaamheid van nieuwe kloosterorden, de opgang der scholen, die eerlang de univer siteit als vorm van geestelijk leven zal op leveren, een nieuwe mystiek, het is alles 12e eeuw. En de bodem, waarin dat alles bovenal kiemt en opgroeit, is Frankrijk. De preponderance van Frankrijk op het ge bied der cultuur in de 12e eeuw is eigen lijk veel wezenlijker en glorieuser dan zij het later zou zijn in „Le grand siècle". In de onrust der beginnende 12e eeuw valt de aanvang van Abaelard's werkzaamheid. Hij was een diergenen, tegenover wien niemand ooit onverschillig heeft kunnen staan, bij zijn leven noch later; de felle tegenstellin gen in zijn persoonlijkheid lieten hemzelf noch de anderen in rust De briefwisseling met Heloise blijft, ook als men met Schmeidler aanneemt, dat Abaelard zelf die heeft samengesteld, het belangrijkste document voor wat men de pré-Courtoise liefde zou kunnen noemen. In een tijd, dat de scholen, de boeken en de meesters nog zeldzaam zijn, is de functie der school een buitengewoon intensieve; het woord valt op een nog maagdelijken bodem; ieder die het weet te spreken is als het ware een wonderman. Het sohoolbedrijf neemt vor men van heftigen wedijver aan; de dispu- teerende filosofen trekken van land tot land als ridder op avontuur; de strijd der meeningen heeft het karakter van een sport. Het is juist dit virtuozendom der fi losofische disputaite, waarin Abaelard een meester boven allen was, wat den geest der 12e eeuw meesleept naar gevaarlijke hel lingen der gedachte. De formuleering, waar door Abaelard de kloof tusschen het realis me en het nominalisme wist te overbrug gen, maakt hem geenszins tot omverwer per. Op grond van de talrijke nieuwe vond sten van werken van Abaelard, hebben on derzoekingen als die van Grabmann, Cot- tiaux en Sikes kunnen aantoonen, dat hij hierin, evenals in het befaamde sic et non, dat veelal als een handleiding tot scepticis me geldt, niet anders doet, dan denkbeelden van Aristoteles weergeven en ontwikkelen of naar Aristotelische methode werken. Toch is Abaelard als geest in menig opzicht aan veel later tijden sterk verwant: een man der nuance, met een inzicht in de we- derzijdsche betrekkingen der dingen, die in de plaats van een muurvast zoo-is-het overeenkomsten, gezichtspunten stelt, die in alle weten een in-zooverre invoert. In dit alles evenwel moet men Abaelard niet beschouwen als een voorlooper der renais sance, doch integendeel als een praegothie- ke. Hij is extravagant, omdat het terrein nog niet omheind is. Dat zou het werk zijn van de vol-ontplooide scholastiek. Abae lard blijft een vroeg rijpe. Zijn geest was niet gerijpt in de warmte van de groóte zielekrachten, die zijn eeuw doorstroomen Het is zijn groote tegenstander Bernard van Clervaux, die ze vertegenwoordigt. In hun bitteren haat tegen Abaelard hebben Ber nard en de zijnen aan diens ernst en op recht geloof tekort gedaan. DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZING Buurtvergadering „Dr. Schaepman". Gisteravond werd in de Gymnastiekzaal van de R. K. School aan de Potgieterslaan de tweede buurtvergadering van de Alg. R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman" gehou den, onder leiding van den secretaris, den heer H. Lombert. Het verheugde spr., dat ook nu in dit stadsgedeelte de gelegenheid bestaat om de kiezers bij de actie voor de Gemeenteraads verkiezing van voorlichting te dienen. De heer mr. Donders, hierna het woord verkrijgend, begint met te wijzen op een der vele merkwaardige uitingen in het lijf blad van den N.S.B.: „Volk en Vaderland". Merkwaardig, omdat die uiting in „Volk en Vaderland" bewust onwaarheid bevatte en dat wel in een orgaan van een partij, welke voorgeeft te strijden voor de zuive ring van politieke zeden. Spr. toont aan de hand van de feiten aan, hoe dergelijke aperte leugens doorwerken en de publieke opinie op een dergelijke wijze wordt bein- vloed. Een ander merkwaardig artikel in „Volk en Vaderland", handelende over de verkie zing, vergeleek de gehouden verkiezing voor de Provinciale Staten met het straper- lospel. Aan dit in zioh verkeerd straperlo- spel verklaart de N.S.B. alleen te hebben medegedaan, omdat dit de eenige weg is om in Nederland aan de macht te komen. Zoodra die macht bereikt is, zullen, vol gens den heer Mussert, geen verkiezingen meer worden gehouden, omdat dan de N.S.B. alleen zal zijn een levens- en we- reldibescho u wing. Spr. stelt de vraag, of wij Katholieken met een levens- en wereldbeschouwing van ruim 19 eeuwen onze beginselen moeten gaan leer en van een partij, bestaande uit alle mogelijke heterogene bestand- deelen, die openlijk verklaren de absolute scheiding van Kerk en Staat voor te staan en daarmede blijken te staan op het ratio nalistische standpunt van de Fransche revo lutie. Hiertegen stelt spr. de juiste verhouding tusschen Kerk en Staat, daarbij aantoonen- de, dat het inzicht van de N.S.B. in deze belangrijke kwestie in elk opzicht on-Ka- tholiek is. j Vervolgens waarschuwt spr. tegen het ijdel pogen van de KJ5P., welk streven 1 slechts koren op den molen is van de N.S.B. en ontegenzeggelijke de dictatuur in de hand werkt. Aan de hand van de uitlatin gen van den heer Wesseling toont spr. aan, dat de actie van de K.DJP. totaal vruchte loos moet worden genoemd. Vooral in Lei den zal het afzonderlijk optreden van de KD.P. alleen 4it tengevolge kunnen heb ben, dat de Kath. Staatspartij verzwakt zou worden en onze aohtste candidaat, een arbeider, niet zou worden gekozen. Met niet minder kracht waarschuwde spr. ook tegen de SD.A.P, vooral op principieel en j godsdienstig gebied. Vervolgens laakt spr. het, dat ook in den Leidschen Raad de SJ3.A.P. steeds in ge- breke blijft de middelen aan te geven ter financiering van de groote plannen, die zij I voorstelt. Ook hier gaat het bij deze verkiezingen niet het minst om groote belangen, in het rv,p uiniwn GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK] GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDER WIJZERESSEN TE LEIDEN. Afdeeling A (3-jarige cursus). I. Aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus, welke op 1 September aan vangt, schirftelijk vóór 1 Juli a.s. of monde ling op Dinsdag 13 Juni en Donderdag 20 Juni, telkens tusschen 7 cn 8 uur, aan de Kweekschool, Oude Vest 35. De adspiranten voor het eerste leerjaar moeten op 1 Augustus a.s. hun zestiende jaar ingetreden zijn. Zonder toelatingsexamen kunnen tot het eerste leerjaar worden toegelaten: a. de bezitters van een einddiploma eener hoogere burgerschool met 3-jarigen cur sus; b. degenen, die de eerste drie leerjaren van een hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus, van een hoogere burger school. voor meisjes met zesjarigen cursus, van een handelsschool met vijfjarigen cur sus, van een middelbare school voor meis jes of van een gymnasium met gunstig ge volg doorloopen hebben, blijkende uit hun toelating tot de vierde klasse; c. de bezitters van het UL.O.-diploma B of het volledige diploma A. Bovendien kunnen in de eerste klasse ge plaatst worden zij, die met gunstig gevolg een toelatingsexamen hebben afgelegd, waaruit blijkt, dat zij de kennis en de ont wikkeling hebben van de onder a, b en c genoemden. II. Zij, die nog geen Kweekschool be zochten, kunnen tot het tweede leerjaar worden toegelaten na een voldoend toela tingsexamen, waaruit blijkt, dat zij de ken nis en de ontwikkeling bezitten, welke in den voorafgaanden studietijd volgens het leerplan van de kweekschool moeten zijn verkregen. Voor zoover er plaatsen beschikbaar zijn, worden zon<jer examen tot het tweede leer jaar toegelaten de bezitters van het eind diploma eener H.B.S. met 5- of 6 jarigen cursus, van een gymnasium of van een mid delbare school voor meisjes met 5-jarigen cursus of van een hoogere handelsschool met tweejarigen cursus, welke aansluit aan een hoogere burgerschool met drie- of vijf jarigen cursus. AGENDA LEIDEN. Vrijdag: Politieke Bijeenkomst, toeganke lijk voor alle Katholieke. Roma- nuszaal, 8.15 uur De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 11 tot en met Zondag 16 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg, tel. 807; E. B. de Metz, Korevaar- straat ól, tel. 3553 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. bijzonder om de handhaving van een ge zonde democratie. Daarom waarschuwt spr. tegen de ook nu weer aangeheven groote leuzen. Naar sprekers vaste overtuiging zullen de arbeiders in Leiden de dupe worden in dien onverhoopt de sociaal-democraten in Leiden het bewind zouden moeten gaan voeren. Met kracht en klem beveelt spr. aan te stemmen op de Kath. Staatspartij, opdat onze fractie sterk uit den strijd moge komen. Op deze inhoudsvolle gloedvolle rede volgde een krachtig applaus. Verschillende vragen werden naar aan leiding van het betoog aan den spr. gesteld, en door den heer Donders beantwoord. Na een dankwoord van den voorzitter volgde sluiting met den christelijken groet. Vrijdagavond wéér een vergadering, en, wel in de Romanuszaal (achter de Harte- burgskerk), te 815, spreker de heer H. Lombert. Na deze nog twee zulke bijeenkomsten Er is dus volop gelegenheid voor alle ka tholieken, om deze vergaderingen bij te wonen, waarop gelegenheid voor debat of gedachtenwisseling.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2