DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 26ste Jaargang WOENSDAG 12 JUNI 1935 No. 8138 S)e £eki&eHe6oii/fca/tit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2J>0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. II1 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Een hernieuwing van Staats vorm en Staatstaak. Verschenen is een ontwerp- beginsel - program van de R.K. Staatspartij. Wij drukken het af in ons 2de blad. Met groote belangstelling zal hiervan worden kennis genomen. Vooral van die gedeelten, waarin nieuwe richtlij- n e n worden aangegeven voor den staatsvorm en de staatstaak in dezen tijd. Wij beperken ons voor heden, met de aandacht onzer lezers daarheen te richten. Onze eerste en algemeene indruk is, dat dit program getuigt ven een krachtig en doelbewust streven naar een hernieu- wnig, een hernieuwing in den geest van „Quadragesimo Anno". Beginselen. Ook bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn beginselen in het geding. Ongetwijfeld. Direct en indirect. Direct, omdat ook in de gemeente za ken aan de orde komen, beslissingen en besluiten moeten worden genomen, welke moeten bezien en beoordeeld en getoetst worden in het licht van de beginselen. Indirect, omdat de gemeenteraadsver kiezingen invloed hebben op den algemee- nen politieken toestand; op de beginselen, die leiddraad en basis zijn voor den alge meen en politieken toestand in ons land. 't Is zoo volkomen waar, wat in verkie- zingsgeschriften en -redevoeringen van de Zijde der R.K. Staatspartij wordt beweerd dat een verzwakking der groote partijen m de gemeenteraden en een vermeerde ring van de partijen-splitsing in de ge meenteraden een duw en deuk geeft aan het democratisch parlementair stelsel; aan het stelsel dus, dat onze vrijheid kan be schermen en waarborgen tegenover dic- tatoritale macht. Direct en indirect dus zijn ook de ge meenteraadsverkiezingen van princi pieel belang. Daarom alle Katholieken aan de ge meentelijke stembus trouw op hun post! In enkele gemeenten heeft de stemming reeds plaats gehad. En in een gemeente in onze omgeving als b.v. Warmond is aan de stembus voor de gemeenteraadsverkiezing een voorbeeld gegeven van eendrachtig en eensgezind samengaan, aller katholieke SLEEPBOOT ONTPLOFT NABIJ ALPHEN Kapitein en machinist gedood. Hedenmorgen, omstreeks half 11 heeft op de Gouwe onder deze gemeente een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De sleep boot „Risico" uit Rotterdam voer op de Gouwe tusschen de brug en de spoorbrug, achter zich slepende een tweetal schepen. Plotseling werden omwonenden opge schrikt door een hevige ontploffing en za gen zij verschillende brokstukken van de sleepboot door de lucht slingeren. Het bleek, dat de stoomketel van de Ri sico" gesprongen was. De boot zonk onmid dellijk naar de diepte. Brokstukken van de stoomketel werden op ruim honderd meter afstand in een weiland gevonden. Den machinist en den kapitein van de boot, afkomstig uit Rotterdam, waren niet te vinden. Na langen tijd zoeken werd de machinist geheel verminkt en levenloos gevonden op een van de gesleepte schepen. Tevergeefs werd naar den kapitein in de Gouwe ge dregd. Na ongeveer drie kwartier werd hij gevonden in een sloot langs de Gouwe, zwaar verminkt aan het hoofd. Ook hij bleek reeds te zijn overleden. Kapitein was de 37-jarige J. Kooien, een zoon van den ondernemer uit Rotterdam; machinist was de 33-jarige Boivön, even eens uit Rotterdam. De ruiten van de huizen in de omgeving zijn door de ontploffing alle gesprongen. Ook de gesleepte schepen waren bescha digd, doch de opvarende daarvan kwamen er zonder eenig letsel af. Op het terrein van de ramp waren spoe dig ter plaatse dr. Schreuder, de burge meester en de politie, tot het nemen van de noodige maatregelen. Door een ingenieur van het stoomwezen werd onmiddellijk een onderzoek inge steld, waarvan de resultaten nog niet be kend zijn. De lijken der slachtoffers zijn naar de Algemeene Begraafplaats te Alphen a. d. Rijn overgebracht. EEN BEKEERING De „Msbd." deelt mee, dat de beroemde Fransche wijsgeer Henri Bergson is over gegaan tot de R.K. Kerk. Bergson, die se dert 1900 hoogleeraar in de wijsbegeerte aan het Instituut de France is, verwierf zich een wereldreputatie. In 1928 viel' hem, die een uitstekend stylist is, de No belprijs voor literatuur ten deel. De philosophische geschriften van Hen ri Bergson werden op den index geplaatst; dit schijnt op den denker een diepen in druk te hebben gemaakt. Dat hij zich bezig hield met de studie van het Katho licisme, speciaal van de katholieke mys tiek, bleek in 1932 uit zijn magistraal werk „Les deux sources de la morale et de la religion". Het is merkwaardig na te gaan, hoe in de geschriften van dezen wijsgeer de idee van het Godsbestaan zich ont wikkelde. Bergson is van liberaal-joodsche huize geboortig. Hij werd te Parijs ge doopt in een kerk der Jezuieten. ZWARE ONWEOEiRS EN HAGELSLAG IN NEDERLAND. Hoe mood het weer met den eersten Pinksterdag ook is geweest, reeds toen was er onrust in den dampkring als voorbode van de meteorologische gebeurtenissen, die den tweeden Pinksterdag in zware on weersbuien met slagregen en hagel zijn geëindigd. Dien eersten dag kwamen n.l. onder den invloed van een depressie over Engeland onweders voor in Zuid-E ngeland en NW-Frankrijk en daar deze depressie in Noordoostelijke richting optrok kwam Ne derland al gauw aan de beurt voor een aan deel in het noodweer, dat deze depressie v-ergezelde. Een overzicht van de in Neder land gevallen onweders staat mij op het oogeniblik van het schrijven van d!it weer bericht nog niet ter beschikking maar reeds hebben verschillende berichten doen zien, dat de onweders over groote gebieden heb ben gewoed. Vooral Zuid-Holland schijnt het meest van het onweer en den hagelslag geleden te hebben. Maandagmorgen kwam het in het Westen van ons land al vrij vroeg tot de ontwik keling van onweersbuien, die toen al eeni- gen hagel brachten. Nauwelijks was de eer ste bui voorbijgetrokken of er volgde een tweede en kort daarop de derde en zwaar ste, die op tal van plaatsen een hagelslag heeft gebrachit. Na deze bui was het nog niet uit met het onweer. Er volgde nog een vierde bui en in den avond nog een zwakke vijfde. Dinsdagmorgen heerschte er nog steeds een onweerstoestand maar de buien waren toen niet meer van veel beteekenis, althans in het Westen van ons land. De onweders hebben veel regen gebracht. Verscheidene plaatsen hadden 20 mm en meer neerslag. Opvallend bij deze onwe ders, vooral bij de derde namiddagbui, wa ren de enorme wolkenmassa's. Het aantal electrisohe ontladingen was niet groot en het aantal gevallen van blikseminslag klein. Het onweer zetelde waarschijnlijk heel hoog in den dampkring en blijkbaar waren de omstandigheden zoodanig, dat zich enorm hoog uitstrekkende wolkenmassa's vorm den, zoo hoog als zelden het geval is. De groote hagelsteenen, <üe vielen, leverden het bewijs, dat er zeer krachtige opstijgen de luohtstroomen aan het werk waren en aan de snelle drift van verschillende wol kenlagen was duidelijk te zien, dat de dampkring in een groote onrust verkeerde. Waarschijnlijk zijn de onweders ontstaan door groote temperatuurverschillen, zoowel tusschen de onderste en de hoogere lucht lagen als tusschen naast elkaar liggende luchtmassa's. Wie niet al te veel onder den indruk was gekomen van het natte pak, dat de slagregen hem bezorgde, kon genie ten van het prachtig natuurverschijnsel, dat het groote hagelonweer aanbood. BINNENLAND WERKFOND S WERKEN. Ongeveer 14.000 man gedurende een jaar te werk gesteld. Wij ontvingen de volgende gegevens met betrekking tot de Openbare Werken, die met behulp van het Werkfonds worden ge financierd. Van deze werken zijn: I. 33 plannen uitgevoerd en in uitvoering tot een bedrag van 5.923.293.85. II. 60 plannen toegestaan tot een bedrag van 18.925.922.35. Totaal 93 plannen tot een bedrag van 24.849.216.20. Het aantal manweken op de bouwplaats voor deze werken bedraagt, ruw geschat, 360.000, di. ongeveer 700 manjaren. Een gelijk aantal arbeidsweken wordt boven dien buiten de bouwplaats verleend, zopdat men kan zeggen, dat ongeveer 14.000 man gedurende een jaar door bovengenoemde Werkfonds-Werken, tewerk worden ge steld. Bovendien vinden ongeveer 55.000 man werk in de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffing. Deze personen worden evenwel in de werkloozen-statistiek als werkloozen opgenomen. Voorts is voor 45 industrieele projecten van het Werkfonds een totaal bedrag toe gestaan van 1.983.064.en moeten enke le millioenen gereserveerd worden voor een nog in overweging zijnd werk. Het aantal manweken voor deze projec ten is uiteraard moeilijk in cijfers uit te drukken. DE SANEERING VAN HET BOLLEN- BEDRIJF Het hoofdbestuur van het Hollandsch Bloembollenkweekersgenootschap heeft zich gistermorgen in "zijn vergadering met overgroote meerderheid uitgesproken vóór handhaving van de saneeringsmaatregelen voor het bloembollenbedrijf Het bestuur geeft toe, dat er inderdaad; bezwaren aan zijn verbonden, maar de belangen van de kweekers worden toch het best door de saneering gediend. Ook de groep kleine kweekers van het H.B.G. heeft zich met algemeene stemmen voor handhaving van de saneering uitge sproken. UITVOER AARDAPPELEN IN JUNI EN JULI Voor de maanden Juni en Juli is de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale aangewezen als monopoliehoudster voor den uitvoer van aardapelen. De machtigingen tot uitvoer worden af gegeven door de veilingen. Om den export naar ander landen dan Duitschland mogelijk te maken zal de hef fing op uitgevoerde aardappelen worden terugbetaald indien worden overgelegd de origineele veilingsverklaringen, terwijl de door de douane afgestempelde machtiging tot uitvoer in het bezit van de Nederland- sche Groenten- en Fruit-centrale moet zijn. Voor als proviand aan zeeschepen gele verde aardappelen moeten eveneens de origineele veilingsverklaringen worden overgelegd terwijl als bewijs van uitvoer een duplicaat model „I" wordt geaccep teerd, dat door de douane moet zijn af- geteekend CONSUMPTIEMELK De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringcon- tract is voor de volgende week bepaald op 414 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. VARKENSPRIJZEN De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijs, welke door haar betaald wordt voor varkens, bestemd voor levenden uitvoer, in het vervolg tel kenmale bij de afname dezer varkens zal worden medegedeeld. De in een vorige publicatie genoemde prijs is derhalve ko men te vervallen. Groote order voor Stork Naar de „Msbd." verneemt, heeft het agentschap Amsterdam der Machinefa briek Gebr. Stork Co N.V. een dezer dagen de opdracht gekregen voor de le vering eener complete palmoliefabriek op Malakka voor rekening der Societé Fi- nancière des Caoutchoucs te Parijs. NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE. Het bestuur van de stichting Nederland sche Meelcentrale heeft de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten vast gesteld op de navolgende bedragen per 100 K.G.: inklaring van 10 Juni 1935 of tot en met 31 Augustus 1935: voor lijnkoeken 0.60, soyaschroot 0.40, grondnootkoeken 0.50, grondnootschilfers 0.50, cocoskoe- ken 1.Ned. Oost-Indische cocoskoeken 0.70, sesamkoeken 1.tot andere soor ten veevoeder verwerkte oliehoudende za den, pitten en noten 0.50. Indien men zijn import op verdere ter mijn nu reeds wensohit vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale in verbinding te stellen. W. WESTERMAN t In den ouderdom van ruim 70 jaar is gisteravond te 'sGravenhage overleden de heer W. Westerman, oud-president van de Rotterdamsche Bankvereeniging, een zeer bekende figuur in de handelswereld van ons land, die gedurende tal van jaren een vooraanstaande plaats in het financieele en zakenleven van oms land heeft ingenomen EERSTE KAMER. Het ligt in het aanvankelijk voornemen van den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de Kaïmer bijeen te roepen tegen Dinsdagavond 25 dezer en vol gende dagen. Besluit Ged. Staten vernietigd. Bij Kon. Besluit is vernietigd het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij de opheffing werd bevolen van de openbare lagere school Etl te Lekkerkerk. De directie van Gend en Loos/A.T.O. ont vangt de Katholieke en Moderne Bedienden organisaties. Mede naar aanleiding van de door de ge combineerde landelijke personeelvergade- ring van den katholieken en modernen bedienden bond op Zondag, 2 Juni j.l. aan genomen motie, had dezer dagen een be spreking plaats tusschen de directie van v. Gend en Loos/A.T.O. ©enerzijds en de be sturen van de katholieke en moderne be- diendebonden anderzijds. Deze bespreking voerde tot de volgende resultaten: le. De directie erkende, dat omtrent eventueel door te voeren wijzigingen in de salarieering der bedienden overleg met de vertegenwoordigers der katholiek- en mo dern-georganiseerde bedienden gewenscht is. In den vervolge zal, evenals voorheen, dit overleg geschieden. 2e. De directie zal aan de overmatige werktijden op sommige kantoren haar vol le aandacht besteden en trachten hieraan zooveel mogelijk een einde te maken door het aanstellen van personeel. Dit overwerk vindt zijn oorzaak in het aannemen van het nieuwe vrachtvervoer, waarop het bedrijf zich nog zal hebben in te stellen. 3e. Vastgesteld werd, dat de met de or ganisaties getroffen loonregelingen hoe langer hoe meer haar practische beteeke nis verloren hebben; de besturen wezen op de noodzakelijkheid van een regeling, waarbij het personeel weet waar het aan toe is. Afgesproken werd, dat van beide kanten zal worden getracht een meer be vredigende regeling te concipieeren. 4e. Betoogd werd, dat de voorgestelde loonsverlaging voor de vrouwelijke bedien den te ingrijpend was. Gezien de reeds be staande lagere loonregeling voor 't vrou welijk personeel meenden de organisatie- besturen, dat een herziening van het voor stel tot salarisverlaging der vrouwelijke bedienden absoluut noodzakelijk was. De directie heeft toegezegd dit laatste zeer ernstig in overweging te zullen ne men. Zij zal daarop den organisatiébestu- ren nader van antwoord dienen. Tegen de opheffing van Keuringsdiensten. Op de laatste Jaarvergadering der Fede ratie van R. K. Vrouwenbonden werd het volgende telegram verzonden: Zijne Excellentie den Minister van So ciale Zaken, Den Haag. De Federatie van R. K. Vrouwenbonden op haar Jaarvergadering te Utrecht bijeen, richt tot Uwe Excellentie het dringend ver zoek de keuringsdiensten op de waren niet in haar geheel op te heffen. F. Steenberghe-Engeringh, Voorzitster. M. Leeuwenberg-de Sonnaville, Secretaresse. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Werkgevers op de internat, arbeidseon- ferentie weigeren te praten over verkor ting van den arbeidstijd. (4de blad). Betengeling der speculatie ook in Frank rijk. (4de blad). Mussolini noemt de openbare meening een vogelverschrikker. (4de blad). Japansche eischen voor Noord-China aangenomen, (éde blad). BINNENLAND. De saneering in het bloembollenbedrijf. (lste blad). Plotselinge storm overvalt wedstrijdzei lers op de Loosdrechtsche plassen (Gem. Ber., 3de blad). Nieuw licht in de Ossche misdadenreeks. Reeds 54 arrestaties. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. De jaarvergadering van de Mij. der Ne derlandsche Letterkunde, (lste blad). OMGEVING. In de Gouwe onder Alphen aan den Rijn is een stoomketel van een sleepboot ont ploft. Twee dooden. Het schip is gezonken. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De loting voor de Hollandia roeiwedstrij- den. (3de blad). VERPACHTINGEN VAN FRUIT In verband met de op handen zijnde verpachtingen van fruit, wordt er door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale op gewezen, dat voor alle op openbare wijze plaats gehad hebbende verpachtin gen, door den pachter gebruik kan wor den gemaakt van het bepaalde in art 10 lid 2 a van de crisis-tuinbouwbeschikking 1935 I. Hierdoor kan de pachter toestemming verkrijgen, om te veilen op 2 of meer vei lingen, die bij genoemde centrale zijn aan gesloten. Pachters, die hiervan gebruik wenschen te maken, kunen hiertoe een aanvrage in dienen bij deze Centrale, Laan Copes van Cattenburg 62, 's Gravenhage. Eveneens kunnen deze pachters een aan vrage indienen om op monster of om ad ministratief te veilen. Deze toestemming zal evenwel alleen dan gegeven worden, als hiervoor gegronde redenen aanwezig zijn. Hoofden van R.K. Bijzondere Scholen In de ruime muziekzaal van café-restau rant Gebr. Brinkman, aan de Groote Markt te Haarlem, hield de „St. Cassianus- vereeniging". Vereen iging van Hoofden van R.K. Bijzondere Scholen in het Bis dom Haarlem, haar 119e algemeene verga dering. Aanwezig waren.o.a. de heer v. d. Weyer, inspecteur van het L.O. te Haar lem, en de heer Weustink, die vroeger deze functie bekleedde. De voorzitter, de heer W. P. J. Bertels, gaf als korte inleiding een overzicht van het steeds wisselende leerplan van de la gere scholen. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat er onvoldoende animo bestond voor de indertijd voorgenomen expositie van teekenwerk en handenarbeid. Er werd besloten de reeds bestaande plannen na der uit te werken en de tentoonstelling tot later uit te stellen Vervolgens sprak de heer H. P. H. Geurts over „Planten en bloemen, jeugd en wij".

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1