1 INKSTERBEDE ZATERDAG 8 JUNI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 Nu bidden wij den Heiligen Geest Om een groot geloof het allermeest, Dat Hij ons in den nood der tijden Den rechten zin leert van het lijden. En wij niet morren tegen God, Opstandig om ons donker lot, Maar weten stil ons kruis te dragen, Slechts vragen naar Zijn welbehagen. Als Hij d'Apostelen heeft geleerd Die Hij van zwakken heeft verkeerd In sterken door Zijn zeven gaven. Naar ons de Schriften duid'lijk staven. O kom dan Geest, zend uit Uw licht. Waarvoor der wereld wijsheid zwicht. Laat in Uw glans ons 't al beschouwen, Versterk ons klein en zwak betrouwen. Schenk troost aan ons bedroefd gemoed, Doorvlam het met Uw liefdegloed, Dat wij na een geduldig lijden Ons eeuwig in Uw vreugd verblijden. JACQUES BENOIT. BUITENLAND BUITSSHLAND. DE SYNODE TE AUGSBURG. De bijeenkomst of „Synode" der Belijde nisbeweging te Augsburg is afgeloopen. Een zeker verschil ten aanzien van het trekken dei' conclusies is in den minne geschikt; men heeft besloten, Zondag in de kerken een verklaring te laten voorlezen, maar deze vooraf aan de staatsautoriteiten voor te leggen. Dit stuk is in gematigde en tactische bewoordingen gesteld, en hand haaft den eisch van de vrijheid der Kerk tegenover den staat, er aan toevoegende, dat de Kerk zioh in geen enkel opzicht te gen het staatsbelang verzet. De vertegen woordiger van het ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft alleen de rol van „waarnemer" vervuld, en geen enkele ver klaring afgelegd. FRANKRIJK. Laval krijgt de volmachten EEN NACHTZITTING DER KAMER. De Fransche Kamer heeft vannacht de door het Kabinet-Laval gevraagde volmach ten met 324 tegen 160 stemmen goedge keurd. De Senaat zou Zaterdagmorgen de voor stellen behandelen. De Kamer heeft een nieuwe zitting vastgesteld voor Zaterdag middag, voor het overigens onwaarschijn lijke geval, dat de Senaat wijzigingen in de voorstellen zal brengen. Het machtigings=welsontwerp van Laval. De tekst van het wetsontwerp inzake de volmachten, dat door Laval ingediend is, luidt: „Teneinde de devaluatie van de munt te vermijden machtigen kamer en senaat de regeering tot 31 October 1935 bij decreet alle schikkingen te treffen met kracht van wet voor den strijd tegen de speculatie en de verdediging van den franc". „Deze decreten, die door den minister raad worden uitgevaardigd, worden voor 1 Januari 1936 aan'het parlement ter rati ficatie voorgelegd". De regeerin gsverklaring. In de regeeringsverkalring, die Laval gisteravond in de kamer en de minister van justitie in den senaat hebben voorgelezen, wordt o.m. gezegd: Onze regeering is gevormd om te strij den tegen de speculatie en den franc te verdedigen. De volmachten, die wij voor stellen, respecteeren het organische en po litieke statuut des lands. De toestand der staatsfinanciën is de eenige bedreiging, die drukt op den franc. Onze goudvoorraad moet, zooals ieder weet, voldoende zijn om onze franc onaantastbaar te maken. Slechts het voorhanden zijn van een al te drukkend begrootingsdeficit zou tenslotte de valuta treffen, wanneer gij niet door een onmiddellijk handelen uiting geeft aan uw vasten wil de handteekening van den staat te respecteeren en de valuta abso luut te handhaven. Het zal echter niet voldoende zijn de uitgaven te beperken en de misbruiken op te heffen. Wij zullen moe ten overgaan tot een herstel van de natio nale economie; de arbeiders des lands moe ten zich gesteund en beschermd voelen. Men moet de landelijke bevolking, de koop lieden en de industrieelen den afzet van hun producten garandeeren. Men moet den internationalen goederenruil vlotter ma ken, men moet de banden, die het moeder land met zijn overzeesche gewesten verbin den, veelvuldiger en nauwer aanhalen. Men moet de jeugd het gebruik van zijn capaci teiten en zijn drang naar activiteit moge lijk maken. Men moet kortom een ieder de mogelijkheid geven in een eensgezinde ge meenschap te werken en het rechtvaardige loon te vinden voor zijn werk. Dit is een omvangrijke taak, waarvoor de samenwer king van parlemen en regeering standvas tig moet blijven. Frankrijk heeft reeds ern stiger beproevingen doorgemaakt. Het zal deze door zijn moed en eensgezindheid we ten te overwinnen, waartoe de oudstrijders het prachtige voorbeeld hebben gegeven. De geheele wereld heeft de oogen op ons gericht. Gij zult niet toelaten, dat ons aan zien benadeeld wordt. Onze buitenlandse he politiek, de politiek der veiligheid en des vxedes, welker bestendigheid een ieder er kent, en die gij' op verstandige wijze goed gekeurd hebt, zou slechts in twijfel ge trokken kunnen worden, wanneer gij het aanschij-n wekt alsof gij die politiek will opgeven en dat zult gij niet willen. ENGELAND. DE PREMIER-WISSELING IN ENGELAND Eden minister zonder portefeuille. Het Britsche kabinet is naar thans officieel wordt bevestigd na de premier wisseling als volgt samengesteld: Premier Baldwin. Vice-premier MacDonald. BinnenLandsche Zaken sir John Simon. Financiën Neville Chamberlain. Lord-kanselier lord Hailsham. Buiterüandsche Zaken sir Samuel Hoare. Lord privy seal lord Londonderry. Minister zonder portefeuille Eden. Oorlog lord Halifax. Indië markies Zetland. Dominions Thomas. Koloniën Malcolm MacDonald. Luchtvaart sir Philip Cunliffe-Lister. Handel Runoiman. Marine sir Bolton Eyres-Monsell. Landbouw Elliot. Zooals uit bovenstaande ministerlijst blijkt, is intusschen ook een beslissing ge vallen over de toekomstige functie, die Eden, lord privy seal van het kabinet- MacDonald, zal innemen. Eden wordt be noemd tot minister zonder portefeuille, waardoor hij tevens lid wordt van het Ka binet. (In Engeland maakt men namelijk verschil tusschen de „regeering", die alle bewindslieden omvat en het „kabinet", waarvan slechts de houders der voornaam ste portefeuilles deel uitmaken). In zijn nieuwe functie zal Eden zijn werkzaamhe den in het Foreign Office voortzetten en zich speciaal bezighouden met Volken bondskwesties. Zooals men tevens uit bovenstaande lijst ziet, zijn de portefeuilles van Landbouw, Handel, Marine en Dominions in handen van dezelfde functionarissen gebleven. De nieuwe minister van Koloniën, Malcolm MacDonald, is een zoon van den scheiden den premier Ramsay MacDonald. Het nationale karakter der regeering is door Baldwin volkomen gehandhaafd. DE VLOOTBESPREKINGEN MET DUITSCHLAND. De vlootbesprekingen zijn met het oog op de Pinkstervacantie verdaagd. De Duitsche gedelegeerden vertrekken heden naar Berlijn. Hoofdpijn, Kiespijn. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Volgende week worden de besprekingen hervat. Na afloop van de middagzitting van gis teren, welke ca. 2 üur duurde, deden de twee delegaties een gelijkluidend commu niqué aan de pers toe-komen, waarin werd gezegd, dat de besprekingen een bevredi gend verloop hadden. In een algemeene dis cussie had de Britsche delegatie ophelderin gen verstrekt omtrent den tegen woordigen toestand. Voorts werd over enkele techni sche kwesties geraadslaagd. De besprekin gen worden hervat op 14 Juni (volgens D. N.B. 15 Juni). ITALIË. DE ITALIAANSCH-ABESSYNISCHE VERZOENINGSCOMMISSIE. Verhuizing naar Schevcningen? De Italiaansch-Abessynische verzoenings commissie, die gistermiddag weer zitting hield, zou voornemens zijn, haar werkzaam heden tot 25 Juni te verdagen en dan haar beraadslagingen in Nederland, n.L te Sche- veningen, te hervatten. CHINA. JAPANS PLANNEN IN NOORD-CHINA. Tegen den invloed van Nanking. Het blijkt steeds duidelijker, dat Japan er naar streeft, een einde te maken aan den invloed van de Nanking-regeering in Noord-China. Volgens inlichtingen uit Chi- neesche bron vragen de Japanners thans de terugtrekking uit het district Peking van de twee divisies, welke onder bevel staan van de generaals Kwang Ling-tseng en Hoean-Tsjie. Generaal Isotani uit Sjanghai, die aan den te Tientsin te houden Japanschen krijgsraad zal deelnemen, verklaarde, dat Tokio vastbesloten is den toestand in Kwantoeng en Noord-China definitief te regelen. Noord-China, aldus verklaarde hij, moet geheel bevrijd worden van den in vloed van Tsjang Kai-sjek, al schijnt deze zich evenals de vroegere gouverneur van Mandsjoerije Tsjang Hsu-liang op den ach tergrond te houden. Te Tientsin wacht men intusschen nog op nieuwe instructies van Tokio, welke zullen worden overgebracht door kolonel Kiata, den chef van de afdeeling China van den generalen staf, die nog heden zal vertrekken. Naar het agentschap Sjimboen Rengo uit Tokio meldt, wordt er in het ministerie van Oorlog op het oogenblik een zeer groote activiteit ontwikkeld. Slechts met een speciaal toegangsbewijs en na strenge controle kan men de gebouwen binnenkomen. De „Asahi" verwacht, dat aan Nanking een ultimatum zal worden gesteld, waarbij ontruiming van Noord-China, ontbinding van het Chineesche militaire comité en alle organisaties van de Kwomintang zou wor den geëischt. In officieele kringen wordt dit echter tegengesproken en eveneens wordt ontkend, dat uitbreiding der gede militariseerde zone wordt geëischt. De Ja- pansche minister van Oorlog fieeft aan het agentschap Sjimboen Rengo verklaard dat den Japanschen militairen autoritei ten te Peking, Tientsin, Sjanghai en Nan king is opgedragen, van de Chineesche autoriteiten te eischen, dat de vriend schappelijke regeling van het Noord-Chi- neesche conflict niet lan?er wordt uitge steld. Het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken deelde mede, dat de diplo matieke vertegenwoordigers in het buiten land op de hbogte zullen worden gesteld van de maatregelen, die in China zullen worden genomen. Naar verder wordt gemeld, houden Ja pansche en Mandsjoekwosche troepen se dert eenige dagen manoeuvres in de pro vincie Tsjahar, waaraan wordt deelgeno men door het derde regiment veld-artil- lerie uit Nagoja. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. AMERIKA. N. R. A.-VERLENGING AANGENOMEN. Door het Huis van Afgevaardigden. De door de Amerikaansche regeering ingediende voorstellen tot verlenging der N. R. A. tot 1 April 1936 zijn gisteren door het Huis van Afgevaardigden aangenomen. Zooals bekend, houden deze voorstellen in, dat het geraamte van de oude N. R. A. zal blijven bestaan om onder meer een on derzoek in te stellen naar den invloed, die de N. R. A.-codes hebben gehad op de werkloosheid, de loonen en de prijzen. Bo vendien zal een onderzoek naar de tegen woordige toestanden worden ingesteld. Roosevelt wordt verder gemachtigd tot het goedkeuren en bindend verklaren van codes, die vrijwillig door afzonderlijke in dustrieën zijn aanvaard. De voorstellen zijn thans aan den Se naat doorgezonden. Tevoren had het Huis van Afgevaardig den besloten met 230 tegen 100 stemmen, dat de voorstellen onmiddellijk behandeld zouden worden en dat het debat beperkt zou worden tot één uur. In een persconferentie heeft president Roosevelt hellen verklaard, dat alle vrij willige codes in overeenstemming moeten zijn met de anti-trustwetten. VERMISTE BAGGERMOLEN NEET GEVONDEN. 53 personen omgekomen. Het Tass-agentschap meldt uit Archan gel, dat het zoeken naar den baggermolen „Cherny Sjefsky", die tijdens een storm op de Witte Zee schipbreuk heeft geleden, is gestaakt. Bij den ondergang van het schip zijn 53 personen omgekomen. SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND. 20 gewonden. De persafdeeling van de rijksspoorweg directie Breslau deelt mede, dat sneltrein 150 GlatzBreslau op 7 Juni om 14 uur 52 bij het binnenloopen van het station Wan- gern met locomotief, bagagewagen en 6 personenwagens uit de rails is geloopen. Twintig personen werden licht gewond. De gewonden konden hun reis voortzet ten. De materieele schade is aanzienlijk. NOODWEER IN NOORD-BULGARIJE. Een groot deel van Noord-Bulgarije is gisteren door een vernielend noodweer geteisterd. In de stad Roestsjoek werden door een wervelstorm van meer dan vijftig huizen de daken weggerukt. Door vallend gesteen te en dakpannen werden drie personen ge dood en meer dan 20 gewond, in sommige gevallen ernstig. De Donau, die door den hevigen storm tot een woedende water massa werd, is op verscheidene plaatsen buiten zijn oevers getreden. Eenige dor pen moesten door de bewoners ontruimd worden. DE „BIERBARON VAN TACOMA". Hij blijkt tot de bende te behooren, die Weyerhauser Jr. ontvoerde. De „bierbaron van Tacoma", een drank smokkelaar, wiens mooie villa gelegen is tegenover die van de familie Wayerhauser, blijkt tot de bende te behooren, die thans door de politie wordt gezocht, wegens de ontvoering van den negenjarigen George. Het minsterie van Justitie is er van over tuigd, dat deze man het complot heeft op touw gezet en uitgevoerd, onder het pseu doniem „geist" met de familie heeft ge correspondeerd en een kwitantie in optima forma voor het losgeld van 200.000 dollar heeft geteekend. In het „droge tijdperk" droeg hij zorg voor den wijnkelder van Weyerhauser en na de opheffing der drooglegging heeft hij zijn klanten nog ge- ruimen tijd bediend. De meeste sterke dranken kwamen uit Canada en de smokkelaar is dus bekend met alle sluik weggetjes aan de grens, het geen hem voor zijn vlucht van groot nut kan zijn. Bovendien had hij een geheime stokerij bij Issaquah. Bij de omgeving van deze plaats is George in vrijheid gesteld, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat hij in die likeurstokerij is opgesloten geweest. De jongen vertelde na zijn terugkeer, dat de bendeleider dikbuikig was en ook de fi guur van den dranksmokkelaar beant woordt aan die beschrijving. Bezwarend is ook, dat een drogist uit Tacoma, Cartier genaamd, sedert korten tijd is verdwenen en dat uit zijn zaak een groote hoeveelheid verdoovende middelen is gestolen. Nu is de bierbaron verslaafd aan narcotica en alvorens de vlucht te ne men, heeft hij zich vermoedelijk den noo- digen voorraad willen verschaffen. Car tier zou de inbrekers herkend hebben, die hem bij wijze van voorzorg hebben meege nomen. Men gelooft algemeen, dat de aanhou ding der bandieten nog slechts een kwestie van dagen is. „Tijd." „SPAANSCHE SCHATGRAVER" AANGEHOUDEN. Door nauwe samenwerking tusschen de Fransche en de Spaansche politie is men er volgens „Le Journal" in geslaagd een verdachte aan te houden inzeke de beken de oplichterstruc van den „Spaanschen schatgraver". De truc, waarvan in tal van landen goed- geloovigen het slachtoffer zijn geworden, bestond naar men weet hierin, dat de be trokkenen een brief ontvingen uit Span je, waarin werd meegedeeld, dat zich aan het bagagedepot een koffer bevond, een schat bevattend, achtergelaten door een politiek vluchteling. Door een bepaalde som te storten, bestemd om den vluchte ling een veilige schuilplaats te verschaf fen, was men in de gelegenheid dien koffer met zijn kostbaren inhoud af te halen. De brief werd in duizenden exemplaren verspreid en er kwamen serieuze ant woorden met geld, wat natuurlijk het voor naamste was. Menig geadresseerde ging er voor op reis om zonder den schat, platzak terug te keeren. De gearresteerde is een Spanjaard, die zich noemt juwelier Ontario Perezig uit Bar celona. Hij moet de aanstichter zijn van dit soort oplichting waarvan het denkbeeld oorspronkelijk afkomstig is van zijn vader die het langen tijd heeft geëxploiteerd. DE „NORMANDIE" OP DE THUISREIS. Gistermiddag te 13 uur 53 is de „Nor- mandië" van New-York naar Frankrijk vetrokken. Een menigte van duizenden menschen sloeg het vertrek gade; opnieuw loeiden de sirenes, terwijl een eskader vliegtuigen boven het zeekasteel cirkelde. Onder de passagiers bevindt zich ook thans mevrouw Lebrun, de echtgenoote van den Franschen president. Er zal op deze reis niet getracht worden, het record te breken; gevaren zal worden met een gemiddelde snelheid van 28 knoopen. DE WEERSVERANDERING. In de laatste dagen is er in den alge- meenen weerstoestand in West-Europa een belangrijke wijziging gekomen, die welis waar niet heeft geleid tot mooi, vast weer, maar die niettemin in zooverre de betee- kenis heeft van een groote verbetering dat hiermede hoogstwaarschijnlijk een einde is gekomen aan de gewone voorzo mer-periode van veelvuldige Noordejiwin- den, die door aanvoer van koude lucht uit het hooge Noorden het bekende gure weer veroorzaken. De voortdurende aanvoer van koude, polaire lucht heeft nu plaats gemaakt voor dien van vochtig-warme lucht uit Zuidelijker streken. Deze verandering brengt weliswaar mede, dat het weer onstandvastig en re genachtig is geworden maar de tempera tuur is hooger geworden en het weer heeft eindelijk een zomersch karakter gekregen, dat het waarschijnlijk verder wel zal be houden. De voorzomer met veelvuldig guur weer is hiermede zeer waarschijnlijk afgesloten en de zomerweer-periode met losser, vochtiger en warmer weer, met sterk afwisselende bewolking, Zuidwes tenwind en snelle veranderingen schijnt nu begonnen te zijn. Door deze verandering in den algemee- nen weerstoestand is het weer met de Pinksterdagen min of meer in het gedrang gekomen en voor zooverre de naaste ver anderingen te overzien zijn, is de kans op vast weer met deze dagen niet groot meer. KERKNIEUWS Z.H. ExcelL Mgr. Dr. J. O. Smit met de Ned. Nationalie Bedevaart naar Lourdes De Ned. Nationale Bedevaart naar Lour des, welke gehouden wordt van 23 tot en met 31 Juli 1935, valt de hooge eer te beurt vergezeld te worden ban Z. H. Exc. Mgr. Dr. Jan Olov Smit, terwijl ook Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot Semi narie te Warmond aan de bedevaart zal deelnemen. Door de aanwezigheid van deze twee Hoogwaar digheidsbekleeders zullen de plechtigheden te Lourdes een zeer luister rijk karakter dragen. Reeds werd vastgesteld welke zieken dit jaar het groote voorrecht zullen hebben met de Bedevaart naar Lourdes te mogen gaan. Uit alle deelen van het land zullen zieken worden medegenomen om op de door O. L. Vrouw geheiligde plek hulp en genezing af te smeek en. Een zeer groot aantal pelgrims heeft bereids ingeschreven tot deelname aan de Bedevaart, en het staat reeds thans vast, dat ook dit jaar wederom vier treinen zul len noodig zijn om de zieken en de pel grims te vervoeren. De zeer lage reiskosten welke door het Comité tot het uiterste ge reduceerd zijn, kunnen dan ook geen be letsel meer zijn om aan de Bedevaart deel te nemen. Van de door het Comité geboden gele genheid voor jeugdgroepen om tegen sterk gereduceerde kosten aan de Bedevaart deel te nemen wordt door enkele, zoowel mannelijke als vrouwelijke groepen uit de jeugdorganisaties, gebruik gemaakt. Nederland zal derhalve eind Juli weder om op waardige wijze te Lourdes verte genwoordigd zijn en onder de hooge lei ding van Mgr. Dr. Olav Smit het bewijs leveren, dat de oproep van onzen H. Va der om op te trekken naar Lourdes, ook in ons vaderland gehoord werd. Uitvoerige prospectussen voor pelgrims en inlichtingen voor jeugdgroepen worden verstrekt door het Bureau V.N.B., Linde plein 17, Heerlen. Deken van Rooy. De toestand van deken B. M. J. van Rooy te Gouda, die in het St. Jozef Paviljoen is opgenomen, blijft zich langzaam in gunstige riohting ontwikkelen. Voor den eersten tijd is absolute rust echter nog beslist noodzake lijk. KONING GUSTAAF VOOR DE EERSTE MAAL NAAR DEN BIOSCOOP. Slechts weinigen zullen geweten hebben, dat koning Gustaaf van Zweden tot voor korten tijd nog nooit een bioscoop had be zocht. Dit geschiedde voor de eerste maal dezer dagen, toen de koning in het Palla dium, de eerste bioscoop van Stockholm de journaalopnamen kwam zien, die ge maakt waren van de huwelijksfeesten ter gelegenheid van het huwelijk van prinses In grid met kroonprins Frederik van Dene marken. Toen op den dag van het huwelijk de journaalopnamen door de Svensk Filmin dustrie des middags te 3 uur in Kopenha gen waren voltooid, werden zij per vlieg tuig naar Stockholm gebracht en des avonds vanaf zeven uur in de Stockholm- sche bioscopen vertoond. Waarom spreekt men van moedertaal en niet van vadertaal? Kom nou meester r....vraag dat eens aan 1 la'n vader. (Dim. 111.)./

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5