HULP IN NOOD Geijtenbeek's Folohandel ZATERDAG 8 JUNI 1935 üE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 14 werk en dus enkel z ij n club-belangen te behartigen; natuurlijk na het belang der vereeniging. Naijver en jalouzie moeten we uitsluiten en daarvoor in de plaats zet ten werklust en onderling ver trouwen. Houden we dan rekening met deze twee opmerkingen. Bij elke verkiezing, bij alle activiteit: de functies verdeelen en de ver deeldheid geen kans geven! SEVERUS. MEDEDEELINGEN Het Kempermanfonds is de actie voor de vrijwillige bijdragen begonnen. Wie eenigszins kan, stelt de propagandis ten niet teleur. Naar Keulen, op 13 en 14 Juli, gaan honderden Gezellen. Ook de afd. Leiden is flink vertegenwoordigd met bijna 30 deelnemers. Men kan zich nog opgeven tot 20 Juni. De kosten zijn 8.50. Wie wil ter retraite in de zomermaan den? Praat er eens over met het bestuur der Retraiteclub, neem een paar dagen van je vacantie voor het prachtige doel: zelf-heiliging! De bibliotheek sluit eind dezer maand. Den lezers wordt verzocht de boe ken in te leveren op de gewone zittings uren. DE JAARVERGADERINGEN Kolp. Boys' jaarvergadering is niet 26 Juni, maar Vrijdag 28 Juni. De jaarvergadering van de tooneelclub heeft plaats a.s. Donderdag te half negen. De agenda is zeer belangrijk; aller op komst is meer dan wenschelijk. MAANDVERGADERING AFD. GEZELLEN Deze is bepaald op Maandag 17 Juni. In afwijking met andere keeren, beginnen we ditmaal niet om kwart voor negen, doch om half negen. Laat ieder Gezel daar mee rekening houden. Communisme. Men sohrijft ons: „Oculos habent et non videbunt: zij heb ben oogen en zien niet". Aan dit psalmvers moeten we onwille keurig telkens denken, wanneer we lezen van communisten, die ontgoocheld uit Rus land terugkeeren. Zij zijn naar dit Sovjet paradijs getogen in de verwachting, daar te zullen zien: zoo niet de volledige vervul ling hunner idealen, dan toch een veelbe lovend begin dier vervulling. Helaas, het valt hun tegen. „Wie gelooven, haasten niet", maar hun rood geloof heeft wel haast. En zoozeer stuit hun tegen de borst hetgeen zij in Rusland aanschouwen, dat zij eenmaal veilig buiten de grenzen van Stal ins macht in vaak bittere woor den lucht geven aan hun beklemd gemoed, aan hun verontwaardiging over wat hun de verkrachting lijkt hunner zoo lang gekoes terde beginselen, welke ginds wel in schijn worden toegepast, maar niet tot verwezen lijking konden komen. In de pers zijn herhaaldelijk zulke booze uitingen van vooraanstaande en welbeken de communisten vermeld. Ieder belangstel lende herinnert zich dit. Waarom wagen die lieden zich in Rus land, waar zij kans loopen, als spionnen of landverraders te worden beschouwd en behandeld, indien zij zioh wat al te nieuws gierig betoonen of het wagen een woord van critiek los te laten. Waarom onderzoeken zij niet veeleer, wat immers gemakkelijker, goedkooper en bo vendien gevaarloos is, of wellicht in hun naaste omgeving op eenigerlei wijze het communisme in toepassing wordt gebracht? Waarom zoo ver te zoeken, hetgeen vlak bij te vinden is? Want het is overal te vinden, waar kloosters zijn. Ieder klooster is zij het op anderen grondslag dan het materialisme GEMEENTERAAD VAN RIJNSATERWOUDE. INTERPAROCHIEELE VIII Wat zijn wij toch feitelijk onze plichten aan het verwaarloozen. Ja, als we zien de enorme prestaties van de mannen, die met recht en reden erop uit waren om ons vrij te maken, dan is een degelijk gezegde de volle waarheid. Er moge een tragische klank inzitten, we hebben de waarheid on der de oogen te zien en naar gelang de conclusie, onze activiteit te bepalen. Neem b.v. het terrein van de pers. Daar was een tijd, en het is nog zoo lang niet geleden, dat de Katholieken van Neder land tevreden moesten zijn met de z.g. neutrale krant. Men had eenvoudigweg die kost maar te slikken, want er was niets anders. Dan komt de lichtende dageraad, onze vrijheid. Mannen met gezag en energie grepen en benutten de kans om het ka tholieke volk te geven zijn katholieke pers. Niet om daardoor te vervreemden van an deren. doch om een katholieken geest te dragen in het katholieke huisgezin. De vragen van den dag principieel te belich ten en feiten in binnen- en buitenland toetsen aan de eigen beginselen, dat is toch wel ontzettend hard noodig geweest in dat tijdperk van een alles overheerschend libe ralisme en een in niets toegevend protes tantisme. Er blijft een noodzakelijk werk, vooral nu. Het gevolg van veler activiteit is ge weest de grootsche stijging van de katho lieke pers in ons land. Naast talrijke dag bladen zijn er vele weekbladen en maand schriften, die allen het doel hebben ons volk principieel voor te lichten. En on danks tekortkomingen (waar zijn die niet?) is de katholieke pers in ons land een monumentaal katholiek bouwsel. Of zegt het ons niets, dat zelfs in katholieke landen onze pers wordt geroemd? De H. Vader zelf heeft er van getuigd, dat Ne derland op dat gebied een voorbeeld is voor alle naties. En dan te bedenken, hoe de waardeering vaak zoek is. Dat er eischen gesteld wor den is redelijk, maar het eigen-ik steeds door te drijven is onredelijk. Warampel, we zijn te weelderig geworden! Er wordt door sommige Katholieken geen onder scheid meer gemaakt tusschen principieel eD neutraal. Men is zelfs al zoo ver geko men, er een soort van „cachet" is te zien om neutrale bladen te lezen, terwijl op den duur door die „standing-menscnen" zal ondervonden worden, dat hun „cachet" heeft geleid tot een „échec" op geloofs gebied. Fatale mislukkingen zijn daardoor jeeds geboekt. De pers is wel eens genoemd de „ko ningin der wereld". Moeten wij nu gedoo- gen, dat deze „koningin" doodzwijgt een vervolging der Katholieken in een of an der land? Moeten wij bij de haat tegen de Kerk (waarvan mr. Marchant typeerend getuigt!) maar werkeloos toezien? Behal ve het afslaan van vijanden is er ook nog de opvoedende taak der pers. Tweeledig is deze, n.1. de katholieken geloofs-bewust doen leven en de andersdenkenden ver trouwt maken met het Katholicisme. Zoo bezien is een goede, katholieke pers een groot stuk apostolaat. Hierboven reeds schreven wij van een monumentaal werk. En dat is het gewor den door de steenen stuk voor stuk aan te dragen, de steenen van willen, kunnen en volharden. En de wortel der liefde deed de rest. In enkele volgende artikelen zullen we de grondleggers van de pers bespreken; hun persoon en hun werk moge ons bij brengen dankbaarheid voor wat we kre gen en zin om dit erfdeel te handhaven. S. M. t VERDEELEN EN VERDEELDHEID Verdeelen is een mooi werk. Tenmistc, als je iets te verdeelen hebt. En dat komt in onze beweging nogal eens voor. In diverse besturende functies kan n.l. nogal eens een verdeeling veel nut af werpen. En in de Gezellen-Vereenigingen, maar ook, moet het verdeelen van func- ties serieus ter hand worden genomen. Serieus vooral, om van- te voren rich ting te geven aan de leden bij het bepa len van hun stem. In sommige af deelingen kan het zijn, dat het „materiaal" ontbreekt. Rekening hou dend met die mogelijkheid is een oplei ding (die zoowel van praesides als van anderen kan uitgaan) hard noodig. Maar toch, men moet zich niet te gauw laten „verleiden" tot dat altijd maar weer herkiezen. Als aan jongeren wat meer kans wordt gegeven zich te bekwamen en men controleert af en toe ontwikkeling en werkkracht, dan staat men vaak verbaasd van sommiger goede eigenschappen; ver antwoording kweekt zelfcontrole. AIzoo, de functies verdeelen. Niet de een in twee, drie, vier besturen en de ander geen kans tot eenige prestatie. Dat deugt niet. Uit dit verdeelen zal heusch geen ver deeldheid voortvloeien, zoo dat de een den ander tot last is. Elk bestuurder heeft zijn BIBLIOTHEEK Een nieuw boek hebben we aangeschaft, n.l.: het boekwerk over „Buziau", de groo- te Nederlandsche clown. Dit werkje zal zeker de belangstelling genieten van al onze lezers (lezeressen). Het is dan ook een boek om van te „smullen". Tevens kunnen we mededeelen dat de bibliotheek zal sluiten op Zondag 7 Juli. Bibliotheek-bestuur. JAARFEEST DER RETRAITECLUB Zondag j.l. waren vele leden aanwezig bij het gebruikelijk geworden jaarfeest van de grootste Onderafdeeling der Jo- seph-Gezellen. Te half acht werd de H. Mis gelezen tot intentie der club-leden en na derden allen ter H. Tafel. Een goed verzorgd ontbijt wachtte de leden in het Gezellenhuis en al dadelijk hee~schte de goede stemming, Kolping's zonen eigen. De vice-praeses verwelkom de allen, wenschte vóór alles zijn Gezellen een „Zalig Hoogtij". Na het ontbijt werd de j aard vergadering gehouden, waarbij de vice-praeses er in zijn openingswoord opwees, hoe bijzonder de plaats is van een retraiteclub en hoe zegenrijk de retraite en de recollectie voor jonge menschen is. Dat de club nog steeds groeit stemt tot voldoening en.er zijn maar weinig Gezellenvereenigingen, die zulk een groote onderafdeeling bezitten. Reden te meer om gezamenlijk nog steeds actie te voeren. De jaarverslagen toonden aan, dat ver leden jaar 40 Gezellen op retraite zijn ge weest, de recollecties nog beter bezocht moeten worden en de kas een mooi batig saldo heeft. In verband echter met werk loosheid etc. werd, na een gezonde bespre- ding, het bestuursvoorstel aangenomen, om een loterij te organiseeren. Algeheele me dewerking werd tevens toegezegd. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden „overstemd" door twee nieuwe bestuursleden: P. Voskuil en P. Reize- voort. Aan de aftredenden werd dank ge bracht voor hetgeen door hen ten dienste der club is gedaan In zijn slotwoord vroeg de 2de voorzit ter aller medewerking, vooral om nog ve len te brengen tot de groote genade van een goede retraite. Een verloting van zeer fraaie prijzen was het einde van een fijnen, geslaagden morgen. KOLPING BOYS Allereerst in onze Gezellenrubriek een felicitatie aan onze a junioren die in zoo'n kranige eindspurt het kampioenschap be haalden. In verband hiermede en mede doordat onze eerste elftal dezen winter slechts één competitiewedstrijd verloor, zal de jaar vergadering een feestelijk karakter heb ben. Hierover later meer. De trainingsavonden zijn thans vastge steld op Woensdag erv Vrijdagavond, ter wijl ook Zaterdagmiddag gelegenheid tot oefenen is. Woensdag is het vrije training terwijl te beginnen met a.s Vrijdag de training zal geschieden door den heer A. Goddijn. We rekenen erop, dat een groot aantal le den aanwezig zal zijn. Voor eventueele wedstrijden op 2den Pinksterdag, zie Sportrubriek. As. Woensdag beginnen de wedstrijden om het kampioenschap van Leiden met den wedstrijd R.W.D. IKolpings Boys I. Het is een heele waag voor onze Boys om tegen hun oudere sportbroeders te spe len, maar wanneer onze Boys goed samen spelen is een eervol resultaat mogelijk. We rekenen op groote belangstelling van cnze Gezellen a.s. Woensdagavond op het Sportpark. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorz. is de heer J. A. Bakhuizen, bur gemeester dezer gemeente. Afwezig zijn de heeren S. J. Visser en C. van Tol. De voorz. opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen van de vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. Hierna volgt de behandeling van de in gekomen stukken. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugge komen de koninklijk goedgekeurde veror dening op de ïjeffing, van een hondenbe lasting, benevens een verordening tot hef fing van 75 opcenten op de gemeente fondsbelasting. Door Ged. Staten is de jaarwedde van den lsten ambtenaar van den burgerlij ken stand vastgesteld op 37.50. Voorheen was dit bedrag 100. Door Ged. Staten is goedgekeurd een besluit tot wijziging der begrooting dienst 1934. Ged. Staten herinneren er aan, dat de rekening over het dienstjaar 1934 voor 15 Augustus a.s. ingezonden moet worden. Van de Rem. Ger. Gemeente te Oude- Wetering is een verzoekschrift ingekomen om ook te mogen mededeelen in de jaar lijks uit te keeren slikgelden. De voorz. zegt, dat dit niet meer dan billijk is. Ech ter is eerst een opgave gevraagd van de personen, die tot de kerkelijke gemeente behooren.. De heer Jansen zegt, dat de aanvrage voor 1 Maart had behooren te geschieden, waarop de voorz. antwoordt, dat aan deze bepaling nog streng de hand werd gehou den, zoodat dan ook de andere kerkelijke armbesturen niet voor de slikgelden in aanmerking zouden kunnen komen. De heer Jansen vindt het een verzuim van de secretarie, dat de besturen niet ge waarschuwd worden, doch de voorz. zegt, dat volgens het reglement de armbesturen daarvoor zelf moeten zorgen. Van het Ministerie van Financiën is de voorloopige berekening ontvangen van de - uitkeering ingevolge art. 3, letter c der financieele Verhoudingswet. Het bedrag is vastge steld op 4.074.40, en de garnatie-uitkee- rign op 2.046.69. Ged. Staten hebben de koninklijk goedgekeurde verordening op de heffing van begrafenisrechten terugge zonden; tevens is door hen goedgekeurd een beskuit tot het aangaan van een beld- leening met de N.V. Mij. voor gemeente- crediet te Amsterdam. Van den directeur- scheikundige van den keuringsdienst van Waren te Leiden is een overzicht van de verrichte werkzaamheden gedurende het le kwartaal 1935. Door het Departement van Sociale Zaken is het bedrag, hetwelk aan steun aan werkloozen is uitbetaald, en" in welk bedrag door hen wordt bijge dragen op 1059.88, en het bedrag voor de Rijkswerkverschaffing op 338.67. La ter zal de bijdrage van het Rijk in deze kosten worden bepaald. Op voorstel van B. en W. word met algemeene stemmen de verordening op de heffing van schoolgeld, benevens die op de invordering, overeenkomstig de wen- schen van Ged. Staten gewijzigd. Vanaf een belastbaar inkomen van 700 zal nu schoolgeld moeten worden betaald, en wel in 33 klassen. De laagste klasse bedraagt 2.64 per leerling, per jaar, de hoogste ƒ71.28 per leerling en per jaar. Ged. Staten hebben nog enkele opmer kingen op de begrooting voor het dienst jaar 1935. Zij hebben berekend, dat de ge meente als gevolg van de instelling van een werkloosheids-subsidiefonds aan belas ting hebben gederfd een bedrag van 379.08. Zij verzoeken, dit bedrag nog te vinden. Op enkele posten kon nog wat ge vonden worden, zoodat de gemeente Rijn- zaterwoude niet tot de noodlijdende ge meenten behoeft le behooren. Alleen zijn B. en W. van meening, dat de klokluider geen salarisvermindering behoort te ver- een communistische instelling. Zit er niet de portier aan tafel met den overste? Er zijn tallooze verschillende functies, al lerlei uiteenloopende verantwoordelijkhe den, maar alle inwonenden, de gezagsdra gers zoowel als de dienenden, genieten de zelfde spijzen, hebben eenzelfde legerspon- de. Geen van alle bezit eenig eigendom, geen van allen streeft zelfs er naar, over bodig als het immers is. Allen bezitten alles gezamelijk en de mindere wil zelfs den meerdere niet benijden. Integendeel: me nige meerdere zou graag mindere zijn wijl het makkelijker is te gehoorzamen dan te bevelen. Maar de meerdere blijft toch den last dragen, die hem is opgelegd, en de mindere vervult met blijmoedigheid zijn taak. Ook daar blijft weliswaar de mensch zijn zwakheden behouden, maar deze wor den door dienzelfden mensch in ootmoed onderdrukt. Waarom gaan de haastige communisten daar niet eens kijken. Zij worden er gaarne ontvangen en alles zal hun worden getoond. Er is bovendien geen gevaar aan verbon den, zelfs niet wanneer zij aanmerkingen meenen te moeten maken. Integendeel: men zal hun bezwaren met belangstelling aanhooren en er zelfs dankbaar voor we- - zen indien deze onwederlegbaar mochten blijken. Ja, waarom gaan die haastigen daar niet eens kijken? Och, deels uit onwetendheid, deels uit van jongsafaan ingepompten weerzin, waarvan zij de ongegrondheid niet kennen; deels ook wijl hun verstand terugdeinst voor de noodwendige vraag: hoe het toch komt, dat kloosterlingen al eeuwen lang het communisme aldus in practijk kunnen brengen. Zij ontwijken die vraag. Sterker nog: zij willen de kloosterlingen liefst uitroeien, om zoodoende tevens aan die hen veront rustende vraag te ontkomen. I IJdel pogen. Oculos habent et non videbunt. krijgen, hetgeen naar de meening zou kunnen geschieden door het dagelijks klokluiden geheel af te schaffen. De voorz. is van meening, dat dit oude, historische gebruik niet afgeschaft kan worden. De Raad kan eich volkomen met dit voorstel vereenigen. Besloten wordt Ged. Staten mede te deelen, dat naar de meening van den Raad de gemeente-opzichter over het jaar 1935 nog geen salarisverlaging behoort te hebben, doch dat het salaris in 1936 weder onder de oogen zal worden gezien. De heer Jansen zegt, dat de gemeente-op zichter is aangesteld op een te laag sala ris, doch de voorz. zegt, dat ook de voor ganger in de beste jaren nooit meer dan 100 salaris heeft gehad. Hierna wordt nog de begrooting 1934 ge wijzigd, door verschillende posten te ver- hoogen of te verlagen, als gevolg van de afrekening van de jaarwedden der onder wijzers van de O. L. School over 1933. De pensioensgrondslagen van burgemees ter, secretaris en ontvanger, benevens van alle gemeente-ambtenaren worden geheel opnieuw vastgesteld. Daarna komt aan de orde een voorstel van B. en W. om het schoolplein te voor zien of van een teersteenslagdek of van basaltinetegels. Na uitvoerige discussies wordt besloten, om het schoolplein van ba saltinetegels te voorzien, benevens een hek cyn het plein te plaatseen, welk hek bestaat uit cementen palen. Voor deze ver beteringen wordt besloten een kleine geld- leening aan te gaan, terwijl eerst 't brand weerfonds aangesproken zal worden. Be sloten wordt om de plaatselijke ambachts lui voor dit werk te laten inschrijven. Van verschillende zijden werd den aandacht gevestigd op het bestaande trottoir. Door B. en W. is een onderzoek ingesteld naar de kosten van een nieuw trottoir, doch deze zijn niet meegevallen. Nadat ook hier over langdurige discussies plaats hadden, werd besloten om dit punt voorloopig nog aan te houden. De heer Jansen is niet bevredigd over de tewerkstelling van werkloozen in deze gemeente aan de wegverbetering. Volgens hem is er niet billijk te werk gegaan. De voorz. zegt, te begrijpen, welken persoon de heer Jansen op het oog heeft. Deze per soon is echter timmerman, en daarnaast ook winkelier, die eigenlijk niet uit zijn winkel kan loopen, en ook niet geschikt is voor het werken op den weg. De heer Jan sen zegt, dat de nood in dit gezin erg groot is, zoodat eenige bijverdienste zeer wel kom voor dezen persoon zou zijn. De voorz. beantwoordt de spreker uitvoerig, en wijst er nog op, dat deze zaak eigenlijk niet in den Raad thuis hoort, en beter buiten den Raad besproken had kunnen worden. De heer Kroon vraagt, hoe de afsluiting van den weg zal plaats hebben. De voorz. zegt dat op bepaalde tijden, wanneer de slak ken op den weg worden aangebracht, de weg tijdelijk afgesloten zal moeten wor den, doch dat artsen en zooveel mogelijk ook de autobussen doorgelaten moeten worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. AUTOMAAT: ROLFILftüS Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdrukken Yoor Amateurs KALENDER DER WEEK PINKSTEREN. N.B. In deze week dagelijks Gloria en Credo. De Sequens „Veni Sancte Spiri tus". De Prefatie en de gebeden „Com- municantes" en „Hanc igitur" van Pink steren. Kleur: Rood. ZONDAG 9 Juni. Hoogfeest van Pinkste ren of van de Nederdaling van den H. Geest over de Apostelen. Mis: Spiritus. De beloofde H. .Geest is ons geschonken. De Geest des Heeren vervult de geheele aarde! Alleluja. (Introitus). Moge Hij ook onze harten vervullen en daarin ontvonken het vuur Zijner Goddelijke liefde. (Allelu ja-vers). Moge Hij ook zijn de zoete Gast onzer zielen, aan wie in Hem gelooven schenken. Zijn zevenvoudige gaven. (Se quens). MAANDAG 10 Juni. Tweede Pinkster dag. Dag van Devotie. Mis: Cibavit. Pinksteren is het feest van de stichting der Kerk. Het Epistel verhaalt ons van de groei der jeugdige Kerk. Petrus, bezield door den H. Geest, bekeert vele heidenen door zijn prediking tot de Kerk van Chris tus. welke ook nu nóg leert en zal blijven ieeren: „Wie in Christus gelooft zal niet verloren gaan, maar eeuwig leven". (Evan gelie!. DINSDAG 11 Juni. Derde Pinksterdag. Dag van Devotie. Mis: Accipite. WOENSDAG 12 Juni. Quatertemperdag. Genoden vasten en onthoudingsdag. Vier de dag v. h. Pinksteroctaaf. Mis: Deus. 2e gebed v. d. H. Odulphus. (Zie in het feest eigen v. h. Bisdom); 3e v. d. H. Joannes van Sahagun; 4e v. d. H. H. Basiiides en Gezellen. Martelaren. De heilige priester Odulphus was eerst pastoor te Oirschot. Begeerig naar het martelaarschap ging hij naar Utrecht, om de heilige bisschop Fridericus bij le staan in het bekeeringswerk der afvallige Frie zen. Als belijder is de heilige gestorven den 12en Juni 864. DONDERDAG 13 Juni. Vijfde dag v. h. Pinksteroctaaf. Mis: Spiritns. 2e gebed v. d. H. Antonius van Padua, Belijder. De H. Antonius is de bekende volkshei lige, de beroemde volksprediker en mach tige wonderdoener uit de Franciscaansche Orde. Patroon van verloren zaken. VRIJDAG 14 Juni. Zesde dag v. d. Pink steroctaaf. Quatertemperdag. Geboden vas ten en onthouding. Mis: Repleatur. 2e ge bed v. d. H. Basilius en Groote, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar. De H. Basilius is de eerste organisator van het gemeenschappelijke kloosterleven, waarop hij een groote invloed heeft uitge oefend. Keizer Valens heeft hij bestreden om zijn Ariaansche ketterij en hem be keerd door zijn wonderen. Zijn bijnaam „de Groote" heeft de Heilige verworven door zijn werken, die uitmunten door bij zondere wijsgeerige en theologische scherpte. ZATERDAG 15 Juni. Zevende dag v. d. Pinksteroctaaf. Quatertemperdag. Gebo den vasten en onthoudingsdag. Mis: Cari tas. 2e gebed v. d. H.H. Vitus, Modestus en Crescentia, Martelaren; 3e voor de bis schop (wegens de verjaardag zijner keuze). Na de Sequens wordt het Alleluja met gezegd. IN DE KERKEN DER E.E. P.P, FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: WOENSDAG. 2e gebed v. <L H. Joannes van Sahagun; 3e v. d. H.H. Basiiides en Gezellen. DONDERDAG. 2e gebed voor de Kerk of voor den Paus. ZATERDAG. 2e gebed v. d. Z. Jolenta, Weduwe; 3e v. d. H.H. Vitus, Modestus en Crescentia. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. LAND- EN TUINBOUW De Vet voorziening van ons land. De drie belangrijkste takken der binnen- landsche vetproductie zijn: a. de verbouw van oliehoudende zaden; b. de winning van slachtvetten en spek; c. de melkveehouderij. Het belangrijkste is de verbouw van olie houdende zaden. Het in 1934 in ons land ge oogste lijn- en koolzaad (beteelde opper vlakte 10.000 H-A. of slechts ruim 1 pet. van de totale oppervlakte bouwland) bevatte een hoeveelheid plantaardige olie van naar schatting 4 millioen K.G., waarvan slechts een gedeelte voor de vetvoorziennig be stemd was. Van veel grootere beteekenis is de win ning van slachtvetten en spek. Een zeer globale berekening leert, dat in dezen vorm jaarlijks een hoeveelheid van plm. 100 mil lioen K. G. wordt voortgebracht. Het over- groote deel hiervan is afkomstig van de var kenshouderij. De opbrengst van de melkveehouderij is bij benadering bekend. De jaarlijksche melkopbrengst der circa 1.400.000 koeien, die h.t.l. gehouden worden, wordt geraamd op circa 3300 K.G. per koe, wat een totale jaarlijksche melkopbrengst van circa 4500 millioen kilogram beteekent. Het gemid deld vetgehalte op 3.20 pet. stellende, kan dus de productie aan melkvet op ruim 140 millioen K.G. per jaar worden geschat. Samenvattende blijkt dus, dat voor de vetproductie in ons land de akkerbouw practisch buiten beschouwing kan blijven. De vetopbrengst der veehouderen kan op plm. 240 millioen K.G. per jaar geraamd worden, waarvan circa 140 milflioen melk vet en circa 100 millioen K.G. geslacht vet en spek. B-r.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14