CENTRAAL TANDHEELKUNDIG INSTITUUT STADS NIEUWS VRIJDAG 31 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ia den morgen van 31 Mei 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 766.3 te Janmayen. Laagste barometerst.: 749.7 te Warschau. Verwachting tot den avond van 1 Juni: Matige tot zwakke veranderlijke wind, afnemende bewol king, waarschijnlijk weinig of geen regen iets warmer overdag. uit het Noorden blijven toertroomen. Hoe het weer zich verder zal ontwikkelen is on zeker. Behalve, dat het weer enkele dagen wat koeler zal zijn, veroorzaakt de weers- toestand in het Zuiden een groote onzeker heid omtrent het verdere verloop in ons land. Het Zuiden des lands komt wellicht weer spoedig onder den invloed van een warmeren luchtstroom uit het Zuidoosten en krijgt dan meer kans op regen en on weer dan het Noordelijke gedeelte, waar het voorloopig nog wel droog zal blijven. ZWARE ONWEDERS OVER NEDERLAND. Reeds een paar dagen voor het losbars ten van de onweders van Woensdag ont wikkelde zich over Zuidwest-Europa een luchtdrukverdeeling, die gunstig was voor onweersbuien. Er ontstond namelijk over Frankrijk en België een uitgebreid gebied met ongeveer dezelfde luchtdrukking. Deze luchtdrukverdeeling geeft in den zomer, hoewel meestal later in den tijd, aanleiding tot de ontwikkeling van kleine, zoogenaam de onweersdepressies, die over Frankrijk ontstaan en dan meestal in Noordelijke of Noordoostelijke richting optrekken, verge' zeld van uitgebreide en gewoonlijk zware onweders en plaatselijk hagelslag. In Bel gië waren dan ook reeds zware onweders gevallen. In ons land kwam het Woensdag vrij plotseling tot de ontwikkeling van onwe ders, die uit een ONO-lijke richting opkwa men. Zware onweders hebben zich in den namiddag ontlast op de linie Zelhem, Oss, Geffen, Vlijmen, Sprang, en op een linie, die blijkbaar evenwijdig met deze over Kootwijk en Bilthoven liep. Over het alge meen bewogen deze onweders zich zeer langzaam voort, duurden daardoor hier en daar zeer lang en zij veroorzaakten, zoo als uit de berichten mag worden afgeleid, een ongewoon groot aantal trefgevallen door den bliksem en op sommige plaatsen kwam een zware hagelbui voor. Van wind- hoozen is tot nog toe niets vernomen. Hoe wel de temperatuur niet bijzonder hoog is geweest, hebben wij hoogstwaarschijnlijk te doen gehad met warmte-onweders, die een gevolg zijn van een verstoring van het evenwicht tusschen de onderste en de hoo- gere luchtlagen tengevolge van het ontstaan van groote verschillen in temperatuur tus schen boven en beneden. Windhoozen tre den daarbij in den regel niet op, wel hagel slag. De onweders, die in den nacht en den vroegen morgen van Donderdag gevallen zijn, duiden overigens ook op dezelfde oor zaak, die toen nog werkzaam was. Als ge woonlijk kwamen de onweders voor bij den overgang van mooi, warm op koel, regen achtig weer. DE LUSTRUMFEESTEN. Versiering Hoogewoerd. Het is door spontane medewerking van de bewoners van de Hoogewoerd mogelijk ge worden een passende versiering te ontwer pen voor deze straat, aanvangende met een aardige openings- en eindigende met een idem slot-versiering resp. aan de Korevaar- straat en de Plantage, een en ander volgens de keurig samengestelde plannen van het mede-commissielid den heer J. H. Maas, Hoogewoerd 88. De verschillende leveranties zijn zoover maar eenigszins mogelijk geplaatst bij Hoo- ge woerd--bewoners, en de uitvoering van het geheele plan (aanbrengen aan de gevels, etc.) is na gehouden inschrijving gegund aan de heeren D. Stigter en G. N. Snel, aan nemers, eveneens dus Hoogewoerd-bewo- ners. Het is voor de Commissie van Regeling zeer aangenaam geweest een vrijwel alge meen bewijs van daadwerkelijken steun te hebben verkregen. DE BEGRAAFPLAATSEN TE LEIDEN Een abonné van onze courant heeft ver leden week in een ingezonden stuk zijn verklaarbare ergernis geuit over het werk bij het Bolwerk rond den molen „De Valk", waarbij veel menschelijke beenderen worden opgegraven. Zooals men weet, is men daar bezig een weg te graven even wijdig aan de Rij nsburgersin gelgracht in de richting van de Leidsche Broodfabriek; een weg van de veemarkt naar de nieuwe brug en het parkeerterrein Schuttersveld is reeds aangelegd. Inderdaad is daar ter plaatse een be graafplaats geweest. In 1830 zijn vijf bol werken in onze stad als begraafplaats aan gewezen; er werd ook reeds voor dien tijd daar begraven, terwijl het vroeger rondom de kerken gebeurde. Die bolwerken wa ren: het het Nieuwe Bolwerk aan het eind van de Groenesteeg, het Papegaai-bolwerk bij de Marepoort, het Groot Bolwerk aan de Heerenpoort, de nog bestaande begraaf plaats voor de Katholieken aan de Zijl poort, en het Valke of Rijnsburger-bol werk. Wanneer de begraafplaats, waar men nu aan het graven is, is opgeheven, weten wij niet. Doch nog niet zoo heel lang, want in 1874 werd er nog een gedeelte van afge staan voor de Israëlieten, die voor dien tijd hun dooden onder de gemeente Kat wijk begroeven. DE OPLEIDING TOT APOTHEKER. De studenten tegen de concentratie. In verband met het thans gepubliceerde bezuinigingsontwerp der Regeering heb ben de studenten in de Pharmacie van de Rijksuniversiteiten en de Gemeente-univer siteit te Amsterdam, vereenigd in de Alge- meene Nederlandsche Pharmaceutische Stu- denten-Vereeniging zich met een adres tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht, naar aanleiding van de voorgenomen concentratie van de opleiding tot apotheker aan de Universiteit te Leiden. Zij dringen er bij den Minister op aan te willen bevorderen, dat het phar- maceutisch onderwijs aan elk der Univer siteiten behouden blijft en niet wordt over gegaan tot een uit financieel oogpunt na- deelige, uit economisch oogpunt onge- wenschte, uit wetenschappelijk oogpunt noodlottige en voor het behoud der Uni versitaire eenheid hoogst gevaarlijke rege ling. De brandweer. Woensdagavond had een vergadering plaats van de heeren Meyer, Commissaris van Politie en den nieuw benoemden in specteur, den heer Couzy met het kader der Leidsche Vrijwillige Brandweer, ter bespreking van de wijzigingen, die de brandweer zal ondergaan met de onder brenging van de brandweer bij de politie. De besprekingen hadden een zeer vriend schappelijk karakter en wettigen de ver wachting, dat de samenwerking van deze beide functies goed zal gaan. Huizen onder water. In den nacht van Woensdag op Donder dag, tijdens den hevigen regenval, zijn en kele huizen in de Julianastraat en de Park straat onder water geloopen. De brandweer heeft het water wegg^ogen. Leidsche Belasting Ophaaldienst. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand 15.628.87 aan den Rijksontvangers afgedragen, benevens 1734.40 aan den Gemeente-ontvangers. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 we ken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. Woensdagavond te 8 uur is de 5-jarige C. S., wonend aan den Morschweg, bij het plotseling oversteken van den weg op den Hooge Morschweg aangereden door een auto. De kleine liep 'n linkerdijbeenbreuk en een lichte hersenschudding op. Door den E.HD. werd het kind naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. De 65-jarige mej. W. T. geb. B. is im haar woning aan de Magdalena Moonstraat met een pan kokend water gestruikeld, waar door zij verschillende brandwonden opliep. De E.HJD. heeft haar verboden. Ten kantore van den Gemeente-Ontvan ger is een bedrag van 10.gestort zon der nadere aanduiding van bestemming. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat met in gang van 1 Juni 1935 de Commissaris van Politie is belast met de leiding van de Brandweer. 3181 De brandmelding kan voorloopig op den ouden voet plaats hebben, n.l. aan den Hoofdpost van de Brandweer, Garenmarkt nr. 6, telephoon nr. 2400. A. VAN DE SANDE BAKHUY?EN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1935. AGENDA LEIDCN. Maandag, De Leidsche Kunstkring „Voor Allen", jaarvergadering „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt waargenomen: Van V r ij d a g 31 Mei tot en met Zon- d a g 2 Juni a.s. nemen waar de apothe ken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594 en J. E. M. ten Dijk, Haven 19, tel. 85. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door apotheek C. van Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274. Gesprek op straat. Goeien avond Hendrik, waar ga jij naar toe? Wel, Kees, ik ga kaarten bestellen in den Bond, want ik ga naar den Katholiekendag in Den Haag. Jo, Henk, dat kan je morgenavond ook nog doen, Zaterdagsavonds ga je toch al tijd naar den Bond. Neen, Kees, ik ga nu, want van uitstel komt afstel, en na 7 Juni moet ik het dub bele betalen. Nou, Henk, dan stap ik met je mee, en bestel ook meteen mijn kaarten. BIOSCOPEN. Trianon. In het Trianon-theater is er deze week iets lustigs te beleven. Reeds gister, op Hemelvaartsdag, heeft de directie het nieuwe programma ingezet van twee films, die ieder op zich volkomen in staat zijn de aanwezigen een zeer aangename verpoo- zing te verzorgen. Het zijn „Bruidegom in duplo" met Fritz Kampers en Lien Deyers in de hoofdrollen en „Polenbloed" met charmante actrice Anny Oudra. Om met de laatste film te beginnen, Anny Ondra, die ondeugende en tegelijker tijd charmante kwajongen, wier dwaze streken men uit tal van films kent, is hier een charmant meisje, dat een zeer goede Wirtin. is en bovendien verliefd op een graaf, wiens landgoed zoo goed als failliet is. De geschiedenis is wel niet zoo belang rijk, maar dat is bij iemand als Anny Oudra ook niet noodig. Het is haar spel zelf, met tal van charmante dwaasheden doorweven, dat iedere fikn smakelijk en guiitig maakt. Ook in deze film is dat weer het geval wij zullen den eenigszins ingewikkelden inhoud maar niet vertellen iedereen kan van Anny Ondra's spel vroolijk genieten. Bijna nog aardiger is Fritz Kampers in „Dg bruidegom in duplo". In ieder geval is dit de best geslaagde film, die wij nog ooit van dezen bekenden komiek gezien hebben. Fritz Kampers is hier een berooide com ponist, die door list en gelaatsverandering een betrekking krijgt bij den vader van het meisje, dat hij bemint. In die kwaliteit geeft hij zich nu uit voor de oom vanzich zelf. Hij is dus oom en neef tegelijk, oom met snor en uilebril, neef zonder die in grediënten. En het is wel aliervermakelijkst te zien, hoe hij dit dubbel spel volhoudt, ook als twee meisjes op hem verliefd zijn, een op hem als neef en de andere op hem als Oom. Hij houdt dit zelfs vol tot aan het verlo vingsfeest, maar dan moeten de beide brui degoms tegelijk op de proppen komen. De oplossing van dit geval verraden we niet, het is de moeite waard dat zelf te gaan zien. Maar Fritz Kampers heeft twee prachtige creaties geleverd zoodat de lach deze week wel niet van de lucht zal zijn. Met een mooi voorprogramma, journaals enz., zouden we nu eens willen raden dit programma te gaan zien en alle zorgen weg te lachen. jy lykt me nou nog gieriger dan een heel regiment Schot ten, want je kijkt on- Jer je bril uit, om dat je vreest, dat an ders de glazen slij ten. (Cornard). De depressie, welke gisteren ten Zuiden van ons land was gelegen, heeft zich Noord-Oostwaarts tot Oost Noord Oost waarts verplaatst. Zij bevindt zich thans boven Polen. De hooge druk in het Noor den nam een weinig in beteekenis af, ter wijl de Oceaandepressie zich weinig actief betoonde. Tengevolge van de bovengenoem de verplaatsing van het lage drukgebied naar het Noord-Oosten is de wind ten on zent naar Noord gekrompen en koudere luehtmassa's overstroomden een groot ge deelte van ons waarnemingsgebied. Giste ren werd in het midden en Zuiden van ons land na ongevesr groote hoeveelheden neer slag afgetapt. (De Bilt 43, Maastricht 35 m.m.). Hedenmorgen meldde Avord 89 en Weenen 51 m.m. Het weer blijft in Oost- Duitschland en Polen nog onweersachtig. In ons land, in Frankrijk en Zwitserland, is het betrokken, evenals over een groot gedeelte van de Britsche Eilanden. Over Lapland vriest het nog. De drukverdeeling en haar veranderingen doet weer een lang zaam uitbreiden van het hooge druk gebied naar het Zuiden verwachten. De regenkan sen zijn vrij klein, de temperatuur zal waarschijnlijk overdag iets stijgen. LUCHTTEMPERATUUR. 12.— gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 9.39 uur tot Zaterdagmorgen 4.14 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 1 Juni: voorm. 3.21 uur en nam. 3.44 uur. Breestraat 65 - Leiden TeSefoon 3620 GEHEEL GEBIT vanaf f 35 Verdere prijzen aan de tijdsomstandigheden aangepast. HET WEER OP ZONDAG. Over het algemeen koeler en onstand vastig weer. De algemeene weerstoestand in West- en Midden-Europa is in het midden der week achteruit gegaan, doordat hij onstabiel is geworden. Het groote gebied van hoogen druk, dat ons gedurende eenige dagen mooi, warm weer had gegeven, trok zich terug naar het Noorden, terwijl over Zuidwest- Europa een ingewikkeld depressie-gebied tot ontwikkeling kwam. In dit depressie- gebied werd de weerstoestand zeer onsta biel en kwam het tot zware onweders over België en ons land. De onweerstoestand be reikte zijn hoogtepunt op Woensdag. Zware onweersbuien trokken toen over ons land vergezeld van hagel en talrijke trefgevallen door den bliksem. Terwijl de ontstane onstabiele weerstoe- stand in Zuidwest-Europa aanhoudt en dus nog aanleiding zou kunnen geven tot nieuwe onweders, vooral in het Zuiden van ons land, is in Noordoost-Europa de weers- toestand veel ongunstiger geworden door dat een krachtige en koude Noordelijke luchtstroom in g is doorgekomen. In Midden- en Zuid-Zweden trad dientengevolge in het midden der week een winterachtige weers- toestand in. Over de Deensche Sond ont wikkelde zich een kleine depressie, die ver der in beteekenis toenam en aan de West zijde hiervan kreeg een koele Noordwes ten luchtstroom de overhand zoodat over de Noordzee de temperatuur over het alge meen belangrijk daalde. Dit is over het algemeen een verandering ten ongunste, die waarschijnlijk ten gevol ge zal hebben, dat het weer aan het einde der week nog vrij koel zal zijn want voor loopig zal over het gebied langs de Zuid en Oostkust der Noordzee nog koele lucht OM HET BEHOUD DER KAMER VAN KOOPHANDEL. De Leidsche Ver. van Industrieelen aan de Tweede Kamer. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raal is door de Leidsche Vereeniging van Industrieelen een adres gezonden, waarin zij o.m. zegt, dat zij met groot leedwezen heeft kennis genomen van het voornemen van den Minister van Economische Zaken, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden op te heffen en de door haar behartigde belangen en ver richte werkzaamheden onder te brengen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage; dat immers naar adressantes meening het bestaande district Rijnland economisch- geographisch zoozeer een eenheid vormt gewezen worde op de aloude Leidsche tex tielindustrie, op de zeer belangrijke Rijn- landsche Bouwmaterialenindustrie, enz. enz.), dat niet slechts het voortbestaan van een eigen Kamer van Koophandel en Fe- brieken voor dit district alleszins gewet tigd is, doch tevens een onderbrengen van de belangen van de in dit district gevestig de industrieën bij de Kamer van Koophan del te 's-Gravenhage niet zal kunnen ge schieden zonder aan deze belangen ern stig nadeel toe te brengen; dat toch de Leidsche en Rijnlandsche in dustrie alsdan zou worden ingevoegd in een grooten kring van industrieën met totaal andere belangen, waarmede uit dien hoofde uiteraard nimmer intensief zou kunnen worden samengewerkt, en welke ongetwij feld in belangrijk mindere mate met de specifiek Leidsche en Rijnlandsche belan gen zou rekening houden; dat inzonderheid in dezen tijd, nu in zoo talloos vele aangelegenheden de Kamer van Koophandel een belangrijke taak vervult (adressante wijst op het verstrekken van invoervergunningen voor gecontingenteer- de goederen, op het verstrekken van certi ficaten van oorsprong, van legalisaties van handteekeningen, het geven van voorlich ting inzake den buitenlandschen handel en van inlichtingen op zoo menig ander gebied van nijverheid en handel), de in Leiden en omgeving gevestigde industrieën een locale Kamer van Koophandel niet kunnen ontberen; dat dan ook adressante's leden, welke alle hooren tot een categorie van inge schrevenen, voor welke de met de ophef fing der Kamer van Koophandel voor Rijn land in verband staande vermindering der jaarlijksche bijdrage ex art. 19, le lid der Handelsregisterwet 1918 theoretisch een be langrijke besparing zou vormen, overtuigd zijn, dat deze besparing in werkelijkheid uiterst gering zal zijn, wellicht in het te gendeel zal blijken te verkeeren, daar na de beoogde samenvoeging elke telefonische informatie interlocale telefoonkosten, elke persoonlijke navraag of inzage in het Han delsregister reiskosten zal medebrengen; dat zulks temeer klemt, waar in het on der werpelijke district door geen der inge schrevenen een hoogere bijdrage wordt be taald dan 100.per jaar, welk bedrag slechts door 4 van dezen wordt voldaan, terwijl 9 ingeschrevenen 50.per jaar betalen; dat onder deze omstandigheden adres sante en hare leden verre de voorkeur ge ven aan het door de Kamer vam Koophan del en Fabrieken voor Rijnland voorgestane plan, onder aandacht van de Kamer ge bracht bij adres van deze Kamer d.d. 16 Mei 1935, bij uitvoering van welk plan deze Kamer van Koophandel haar budget vol ledig sluitend zal kunnen maken; dat weliswaar bij dit plan een geringere verlaging der bijdragen wordt voorgesteld, doch dit plan medebrengt, dat deze Kamer van Koophandel kan blijven voortbestaan, zoodat deze verlaging ook werkelijk geheel aan de ingeschrevenen ten goede zou ko- Op alle welke gronden adressante zich tot de Tweede Kamer wendt met het eer biedig verzoek, te willen bevorderen, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in stand en te Leiden geves tigd blijve. LEIDSCHE STERREWACHT. Dr. J. H. Oort adjunct-directeur. Dr. J. H. Oort, onlangs benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de sterrekunde aan de Rijksuniversiteit alhier is tevens benoemd tot adjunct-directeur der Leidsche Sterrewacht. RING VAN BOERENLEENBANKEN IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. Bovengenoemde Ring vergaderde in „de Burcht" te Leiden. Aangezien Dr. Baron van Wijnbergen, burgemeester van Lisse, welke tot voorzitter was gekozen, wegens ongesteldheid verhinderd was, werd de vergadering voorgezeten door den heer T. Kralt te Rijnsburg. Nadat enkele zaken van huishoudelijken aard waren behandeld en de heeren B. Kluft te Beverwijk en Tj. Kuypers te Lei den opnieuw als bestuursleden waren her kozen, bracht laatstgenoemde verslag uit als vertegenwoordiger in den Centralen Ring. Hieruit bleek, dat de positie der Cen trale Raiffeisenbank nog gezond was. Na verschillende afschrijvingen en reservee ringen kon nog ongeveer twee ton bij de reserve worden gevoegd, zoodat de reser ves van de Centrale Raiffeisenbank en hare aangesloten Banken de 20 millioen gulden overschrijden. Baron van Dorth tot Medler te Duiven werd opnieuw als bestuurslid voorgesteld en den heer G. W. Stroinck, burgemeester van Steenwijker- wold, als voorzitter van den Raad van Toezicht. De heer Hendriksen. inspecteur der Centrale Bank, welke die bank vertegen woordigde. ook aanwezig was, gaf in ver band met de balans nog eenige nadere be- echouwingen ovér de liquiditeitspositie der Centrale Bank. De middelen namen met ruim 27 millioen gulden toe, waar door de liquiditeit tot 100 pet. was geste gen. Ruim een half millioen is extra ge reserveerd voor dubieuse posten, terwijl het fonds voor bijzondere doeleinden, wat binnenkort tot 2 millioen zal zijn aange groeid, voor speciale reserveeringen be schikbaar blijft. De moeilijkheden in de land- en tuin bouw kunnen dus door de krachtige en gezonde positie der Centrale, Raiffeisen bank en hare 729 aangesloten banken wor den weerstaan. Eene aangename en vlotte bespreking over verschillende zaken had nog plaats, waarna de voorzitter de heeren Hendriksen en Kuypers dank bracht voor de duidelijke uiteenzettingen. Nadat als vertegenwoordiger en plaats vervanger in den Centralen Ring, welke eenige malen per jaar met het bestuur der Centrale Bank in Utrecht vergadert, op nieuw resp. de heeren Kuypers en Kralt waren benoemd, werd de goed geslaagde vergadering door den voorzitter met een opwekkend woord gesloten. Examen gasfitter. Men schrijft ons: Voor het op 10 en 22 Mei j.l. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, vanwege de Ned. Ver. van Gasfabrikanten, gehouden examen „gasfitter" slaagden van de 15 deelnemers aan de gascursus (19341935) in de ambachtschool alhier de heeren: J. Glasbergen, C. W. Harmsen, Alb. Koel man, W. L. Menger, W. Momberg, J. v. Rijn en D. J. de Wilde, «fllen uit Leiden, L. Korvrng te Noordwijk aan Zee, P. H. IJsselmuiden te Sassenheim en P. J. IJs- selmuiden te Voorhout. De cursisten zijn de Directie der Sted. Lichtfabrieken zeer erkentelijk voor de bereidwillige medewer king, hun verleend door het beschikbaar stellen der div. lokalen, apparaten enz., benoodigd bij dit onderwijs. Met voldoe ning kunnen dus leeraren en geslaagden terugzien op dezen cursus, vooral de laat- sten, die door het behalen van hun diplo ma zich kunnen doen inschrijven als er kend installateur. Naar wij vernemen, wordt overwogen om op enkele plaatsen vol-automatische verkeersseinen aan te brengen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2