VRIJDAG 31 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 UTT DE OMGEVING HILLEGOM. Terug naar de Missie. Heden vertrok met het s.s. „Costarica" de weleerw. Fra ter Theofridus, in de wereld de heer C. van Staveren, die zijn kort verlof ten huize van zijn broeder aan de B. Wentstr. alhier heeft doorgebracht. Frater Theo fridus dient in het Missieland van Curasao het Kath. Onderwijs en heeft reeds een zeer langen staat van dienst: vanaf 1901 is de frater-onderwijzer (der orde van Tilburg) reeds in de West. De 55-jarige Frater hoopt nog 10 jaar in onze West te arbeiden: zegene God dien arbeid! Rond de malversaties bij de steunver- leening. Men schrijft ons uit Hillegom: De arrestatie van den directeur van de Arbeidsbemiddeling, werkverschaffing en steunverleening heeft in de gemeente stof gegeven tot velerlei beschouwingen. Het spreekt vanzelf, dat het juiste pas bekend zal worden, als de zaak voor de rechtbank, komt, daar de Overheid het volkomenste stilzwijgen bewaart. Men kan dus vol strekt niet als vaststaande aannemen al les, wat de ronde doet. Evenmin is het volkomen onmogelijk te zeggen, welke straf zal worden opgelegd. Het misbruik van vertrouwen, dat de heer V. gemaakt heeft, is zeer ernstig te betreuren. Het ge zin is het eerst en het meest gedupeerd. Maar naast het gezin van den ontrouwen ambtenaar is het gebeurde mede diep treu rig voor de bejaarde ouders van hem, die hier woonachtig zijn, en altoos volkomen gunstig bekend stonden. Ten slotte moet het ook den burgemeester grieven, die voor de promotie van den heer V. niet al leen zeer veel heeft gedaan, maar hem ook in en buiten den Raad steeds warm ver dedigde. Het voortdurend omgaan van V. met een categorie van menschen, waar onder zeer ongure en verbitterde elemen ten schuilen, was niet bevorderlijk voor de geestesgesteldheid van V.; het mag dan ook onomwonden worden gezegd, dat 't den werkloozen en steuntrekkenden niet spijt, dat V. van het gemeentelijk tooneel is verdwenen. Ofschoon de gearresteerde voor dezen tijd een zeer behoorlijk salaris genoot zijn klein gezin in aanmerking nemend veroorloofde hij zich uitgaven, die de aandacht moesten trekken. Zoo richtte hij een voetbalclub voor werkloo zen op en financierde die grootendeels privé. Het is ons onbegrijpelijk, hoe het mo gelijk is, dat daar niet voldoende toe zicht is en controle. Maar het is ook een groote fout, dat dezelfde man de lijsten verzorgde en de gelden uitbetaalde. Waar om kon de gemeente-ontvanger niet be talen, terwijl V. de bedragen opgaf? Nu leent zich de ligging van het gebouwen complex, dat omvat bureaux werkver schaffing en publieke werken bijzonder om te zijn: „een staat in den staat". Het valt nog steeds te betreuren en het is een groote fout van den Raad geweest, dat de gebouwen, die thans geisoleerd staan aan de Jhr. Mockkade, niet aan het Gemeen tehuis zijn verbonden, zooals de wensch was van den burgemeester, welk verlan gen eerst werd ingewilligd en met een raadshandomdraai later werd verworpen. Zooals we zeiden, ligt het gebouwencom plex bijzonder gunstig om van het hoofd toezicht verstoken te blijven en de op die bureaux werkende heeren gaan dan ook geheel hun eigen gang. Misschien is het geval V. de aanleiding tot een onderzoek en eventueel krachtig ingrijpen in Publieke Werken, waarover veel gepraat wordt in de gemeente. Aangereden. Woensdagavond om streeks half 7 kwam een wielrijder de Pastoorslaan uit en zou de Weerestein- straat oversteken. Een passeerende auto greep den man, die tegen den grond sloeg en liggen bleef. Het bleek, dat de getrof fene blessuren aan het hoofd had, doch dat het geval van niet zeer ernstigen aard was. E.H.B.O. verleende de eerste hulp; dr. Ten Hoopen verzorgde den man ver der. Volgens ooggetuigen heeft de wiel rijder geen teeken gegeven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Er was deze week in ve lerlei opzichten belangstelling voor ver schillende zaken. Daar had men allereerst het doordraaien van meerdere producten, die hierna naar de belt verhuisden en dus voor de tuinders ongeveer niets opbren gen, b.v. radijs 0.25 per 100 bos, spinazie 1.00 per 100 K.G. Met sla ging het iets be ter. Die bracht de laatste dagen wegens een matigen aanvoer als gevolg van het langdurige koude weer, een redelijke prijs op, van 1.50 tot 3.40 per 100 stuks. Prei ging ook naar beneden en daalde van 1.70 tot 0.80 per 100 bos. Van spinazie was de aanvoer te groot. Het grootste gedeelte ging naar de belt, het andere bracht van 2.00 tot 3.00 per 100 K.G. op. Radijs ging voor 0.50 tot 1.00 per 100 bos. Bloemkool was steeds goed gevraagd, 't Is echter maar een enkeling die hiervan profiteert. Er is ook vanuit Den Haag belangstel ling. De laatste dagen is men ambtshalve begonnen met het opmeten der te velde staande producten. Er konden tot heden geen overtredingen geconstateerd worden. Doch men gaat meer en meer zich toeleg gen op de intensieve tuinbouw. Vandaar dat de aanvoer aan de veiling steeds groo- ter wordt. Ook het nog steeds toetreden van tuinders tot het lidmaatschap draagt hiertoe bij. De regen heeft veel goed ge daan. De gewassen gaan er nu weer rede lijk uitzien. Als we mooi weer houden kan 't nog meevallen. WARMOND. De Fanfare. De Warmondsche Fan fare heeft op het Nat. Concours te Sant poort den le prijs behaald in de le afdee- ling in den Marschwedstrijd met 103 pun ten en een 2en prijs in den Concertwed strijd met 327 punten. LISSE. Bouwvergunningen. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben aan den heer Joh. Wetter, alhier, vergunning verleend tot het bouwen van een dubbel woonhuis op het perceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 3920, gelegen aan de Gla- diolenstraat hoek Crocussenstraat. Aan de Fa. van Groen en Kortekaas, al hier, is vergunning verleend tot het bou wen van een brandstoffenloods op het per ceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 3050, gelegen aan de Haven- sloot. Werkloosheid. In de afgeloopen week stonden bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier ingeschreven 391 personen als werk loos. Dit aantal, hetwelk ongeveer 50 meer bedraagt dan verleden jaar in dezelfde pe riode, is voor deze gemeente groot te noe men indien men in aanmerking meemt, dat thans de seizoendrukte ongeveer is aange vangen. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week is binnen deze gemeente een geval van de besmettelijke ziekte „roodvonk" ge constateerd. Geboren: Adrianus Maria, z. v. J. W. van der Veer en G. M. van Diemen. Laurentius Hendrikus Maria, z. v. J. Wjj- nands en J. van der Voort. Franciscus Johannes, z. v. P. J. Hagen en J. J. P. van Riek. Dorothea Maria ,d. v. J. Chr. Beijk en C. J. van der Lans. Ondertrouwd: Theodorus Cornells Warmerdam, 30 jaar, te Noordiwijkerhout mte Catharina Anna Cornelia Damen, 28 jaar, te Lisse. Wilhelmus Petrus van Dijk, 27 jaar, te Noordwijkerhout met Ca tharina Maria Boot, 25 jaar, te Lisse. Thomas Johannes Slobbe, 30 jaar, met Jo hanna Maria van den Berg, 24 jaar, beiden te Lisse. Getrouwd: A. J. Hartman te 's-Gra- venhage met S. de Groot te Lisse. Overleden: Jacob' Buurtman, 20 jaar. Vertrokken: S. van Heerd naar Die- men; Th. M. van der Eerden naar Hille gom. NOOTDORP. Brand. Woensdagmorgen is de schuur van den heer L .de Vreede, staande nabij diens wo ning aan den Oudeweg geheel afgebrand. Reeds spoedig na het uitbreken van den brand was de brandweer aanwezig, doch van de houten schuur viel niets meer te redden. Het vee en vrachtauto, die in de schuur w-aren geborgen, zijn bijtijds in vei ligheid gebracht. Men beperkte zich tot het nathouden der omliggende gebouwen, welke men dan ook wist te behouden. Om trent de oorzaak der brand is nog geen ze kerheid verkregen. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Op het terrein van den brand was de burgemeester aanwezig. Zilveren Professiefeset. Dezer dagen herdacht het hoofd der R. K. School, de Eerw. Zuster Gerardus (in de wereld mej. M. Kuijt) haar zilveren professiefeest Door het stilzwijgen hierover, ging deze dag bijna in stilte voorbij; de kinderen der school werden echter op een kleine ver snapering en een vroegertje naar huis ver rast. Zuster Gerardus is sinds vele jaren hoofd van de school alhier en heeft in deze jaren al haar krachten gegeven, om dat Katho- liegd jeugd in godsdienst en wetenschap te ontwikkelen. Ook in andere opzichten liet Zr. Gerardus zich niet onbetuigd. In com binatie met de heeren burgemeesters, zette zij alles in het werk, om de beruchte onbe waakte overwegen alhier, waarover dage lijks een groot aantal kinderen langs trekt, weer bewaakt te krijgen, hetgeen jammer lijk nog niet gelukte. De pers publiceerde dan ook menigmaal de foto waarin de Eerw.Zuster Gerardus de wacht houdt aan den onbewaakten .overweg tot haar kinde ren de paden des doods zijn gepasseerd. Geen wonder dat vooral de ouders de ju- bilaresse nog vele jaren toewenschen, als hoofd van Nootdorpsch Katholieke jeugd. En wij sluiten ons gaarne bij deze wensch Plaatselijk Crisis-Comité. De deze week gehouden huizencollecte ten bate van het Plaatselijk Crisis-Comité heeft f 78.05 opgebracht. NIEUW-VENNEP. Coöperatieve Boerenleenbank. Deze finantieele instelling hield Woensdag haar jaarvergadering in café Nijssen. De op komst was best. De directeur, de heer P. van Staveren, opent met een kort woord van welkom en deelt mee, dat 1934 voor de bank geen nadeelig jaar is geweest. De secretaris leest vervolgens de notulen, die onveranderd onder dank worden goedge keurd. Uit het jaarverslag van den secre taris noteerden we, dat 24 nieuwe spaar ders waren toegetreden; hun aantal be draagt thans 137, het laatst uitgegeven boekje is no. 525; het aantal leden is 132. De rente der voorschotten werd trouw be taald; met de aflossingen ging het moei lijker. De kassier liet de diverse cijfers zien; de totale omzetcijfers waren 1.852.956.05. De winst bedroeg 1491.53, terwijl de reserve is aangegroeid tot 9894.50. De rente voor dagdéposito werd gesteld op 3.24 pet., die voor 1 jaar vast op 3.84 pet., die der voorschotten op 4.75 pet. Een en ander tot 1 Juli. De vergadering machtigde het bestuur zoo noodig veran dering in het rentetype aan te brengen. De heer van Staveren werd als bestuurs lid herkozen; de heeren Th. C. de Vlieger en J. H. Stokman eveneens als leden van den Raad van Toezicht. Ingekomen was een schrijven van den R. K. Prov. Bond van Geitenfokvereenigingen in Z.H., waar in voor het lidmaatschap bedankt werd wegens rusie met den collega-bond. Het bestuur dankte voor den sympathieken inhoud van dit schrijven. Van de rond vraag werd geen gebruik gemaakt. NOORDWIJKERHOUT. Kerk en armen. Onder de directie van Holland's Bloembollen'huis had de veiling plaats voor de bollen voor kerk en armen van de St. Jozef-parochie. De opbrengst voor de kerk is 630, voor de armen 504. Gratis visschen. Het hoofd der plaat selijke politie heeft doen bekend maken, dat aanvraagformulieren ter bekoming van visch- en hengelakten aan de gemeente secretarie kosteloos zijn te bekomen. Be langhebbenden worden uitgenoodigd voor zooveel mogelijk vóór 15 Juni a.s. de aan vragen aan hem te doen toekomen. NOORDWIJK. Ernstig motorongeluk. Gistermiddag is een motorrijder uit Jutphaas, die een geleend motorrijwiel probeerde, waar schijnlijk doordat hij niet op de hoogte was van de juiste bediening, met groote snelheid over het prikkeldraad langs den Duinweg gevlogen en tegen een schuur terecht gekomen. Ernstig gewond werd hij opgenomen; in zorgwekkenden toestand is hij per ziekenauto overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Dr. Bots uit Voorhout, die juist passeerde, ver leende de eerste hulp. Benoeming. Mej M. Koolhaas, op wachtgeld gesteld onderwijzeres van de openbare school in onze gemeente is door don raad der gemeente Grijpskeck be noemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Kemmerzijl gemeente Grijpskerk. Verlaagde strandtarieven. Door B. en W. zijn ingevolge de bepalingen van het str andregiem ent goedgekeurd de nieuwe door de Mij. Zeebad voorgestelde tarie ven voor het strand- en badbedrijf voor het seizoen 1935. Naar wij vernemen zijn deze tarieven weer beduidend verlaagd en aan de tijdsomstandigheden aangepast. Kampwachters. Door B. en W. zijn be noemd tot kampwachters, belast met het toezicht op de kampeerterreinen de heeren A. de Jong en P. van der Put, beiden te Noordwij k. Kamer van Koophandel. Door B. en W. dezer gemeente is een adres gericht tot de rijksregeering om te bevorderen, dat geen gevolg wordt gegeven aan het voor nemen der regeering om de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het dis trict Rijnland te Leiden op te heffen. In werkverschaffing. Door den Minis ter van Sociale Zaken is goedgekeurd, dat het aanleggen van het parkeerterrein van de gemeente bij den vuurtoren aan den Noord-Boulevard in werkverschaffing en met toekenning van subsidie uit het werk- loosheidssubsidiefonds zal worden uitge voerd. SASSENHEIM. Volksbond. Zooals wij reeds eerder melden, zal op den 2den Pinksterdag het jaarlijksch Encycliekfeest van den R. K. Volksbond alhier plaats hebben,; op het sportterrein „de Kooij". Het programma voor dien dag is als volgt saamgesteld. 's Middags 2.30 uur Lof in de kerk van St. Pancratius, waarna optocht met vaan dels en banieren, opgeluisterd met mu ziekcorpsen. Op het meetingsterrein zal het woord worden gevoerd door den zeer- eerw. Pater J. A. v. d. Snoeck O.F.M. over „Vernieuwing der Zeden" en als tweede spreker de heer J. M. Angenent, secretaris van het Centr. Bestuur van den R. K. Volksbond over het onderwerp „Hervor ming der maatschappelijke instellingen". Rijwielstalling naast de kerk op het schoolplein. Voor hen, die per tram ko men, halte K.S.A. uitstappen. Geboren: Maria z. van J. J. Wesse- ling en J. L. van Cassel. Cornelia d. van C. Rotteveel en N. E. Schoenfeld. Ondertrouwd: A. J. Wassenaar 26 j. en J. N. A. van Vliet 23 j. Getrouwd: G. J. Rheenen 26 j en W. Uithoven 23 j. Gevestigd: P. van Houwelingen en gezin, van Boskoop. G. W. M. A. van Gent en gezin, van Voorhout. Vertrokken: J. B. Bosselaar en gez. naar Soestdijk. L. Roos, naar Monster. J. C. G. Holander en gezin, naar Voor hout. K. F. Daudeij en gezin, naar Hil legom. VEUR. Vuilnisauto. Heden werd door het ge meentebedrijf van Stompwijk en Veur een nieuwe vuilnisauto in bedrijf gesteld. Het is een Ford-chassis V. 8. met een inhoud van 5 1/2 M.3, terwijl de oude auto een inhoud had van 2 1/2 M.3. Het chassis werd geleverd door den heer v. d. Pijl uit Stompwijk, terwijl de carrosserie werd geleverd door de fa. Geesing uit Weesp. Voetbal ontmoeting K. J. M. V. Don derdag (Hemelvaartsdag) had op het A. V.V.—terrein een vriendschappelijke ont moeting plaats tusschen de Leidschendam- sche en de Haagsche K. J. M. V. Na het zingen van een couplet van het Bonds lied, werd te pl.m. 2.30 uur den aftrap ge daan door den vice-voorz. van den Haag, waarna onder leiding van den heer Ro- mijn werd begonnen. Aan beide zijden wordt flink aangepakt, waarbij de Leid- schendammers al spoedig een paar goede kansen krijgen, welke echter onbenut blij ven door treuzelen of slecht schieten, doch ook de Hagenaars laten zich niet onbetuigd en zetten eenige aanvallen op. ook hier blijkt geen schutter aanwezig. Tot aan de rust gebeurt er niet veel bijzonders en wordt hoofdzakelijk op het middenveld ge speeld. Met 00 komt de rust. Na de rust blijft het eenzelfde vertooning Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? waarbij zeer veel op den man wordt ge speeld, waaraan enkele spelers zich hoofd zakelijk schuldig maken, zoodat de wed strijd minder aantrekkelijk wordt. Leid- schendam blijft beslist het beste van het spel houden en heeft dan ook eindelijk ver- ditnd succes, als bij een mooien aanval de linksbuiten inschiet (10). De Hagenaars blijken niet ontmoedigd en houden stevig vol en wanneer de A. V. V.-verdediging bij een aanval een penalty veroorzaakt, wordt deze door de Hagenaars onhoudbaar ingeschoten (11). De Leidschendammers dienen direct van repliek en als de mid- voor op keurige wijize alleen doorbreekt, doelpunt hij op onhoudbare wijze. Of schoon Leidschendam sterker blijft, weet den Haag enkele minuten voor het einde gelijk te maken (22), waarmede het ein de kwam. Waar voor dezen wedstrijd een medaille was beschikbaar gesteld werd besloten 2 maal 7 1/2 min. te verlengen. Al spoedig werd aan den Haag wederom een penalty toegekend, oi. een te zware straf en op nieuw werd ook deze penalty door de Ha genaars onhoudbaar ingeschoten, terwijl even later door een misverstand Den Haag opnieuw doelpuntte (24). Even voor het einde verkleinde Leidschendam den ach terstand en als dan de scheidsrechter ein de fluit, heeft Den Haag met 43 een on verdiende overwinning behaald, daar Leidschendam een beter spel vertoonde dan Den Haag. WASSENAAR. Bloembollencultuur. In het „Wapen van Wassenaar" hield de afdeeling Wasse naar van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur eene ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer A. P. Ruygrok, die de aanwezigen allereerst har telijk welkom heette en vervolgens felici teerde met het feit, dat deze afdeeling op de Flora te Heemstede beslag wist te leg gen met haar inzendingen op twee gouden en twee zilveren medailles. Spreker dank te de leden voor het afstaan van de benoo- digde bollen en de commissie van uitvoe ring voor de goede zorgen aan de uitplan- ting besteed. Nadat door den secretaris, de heer J. Hoogstraten de notulen waren voorgelezen nam de voorzitter weer het woord en me moreerde, dat de beperkte en vertraagde betaling van de door de Regeering overge nomen bloembollen, de hooge roebeLasting, welke velen gehoopt hadden, dat deze niet zou worden geheven, doch die thans wer kelijkheid is geworden, het niet bekend maken van binnenlandsche minimumprij zen. dat alles bij de kweekers veel ontstem ming heeft veroorzaakt, met reeds tot ge volg, dat een anti-saneeringscomité is op gericht en dat vele afdeelingen zich in haar vergaderingen tegen de regeeringsmaatre- gelen hebben uitgesproken. Het bestuur heeft het daarom ook het beste geacht om hierover eveneens een vergadering te be leggen ten einde den geest van de Wasse- naarsche belanghebbenden te kennen. Ter tafel werd naar aanleiding hiervan gebracht een voorstel van de afdeelingen Hillegom, Oegstgeest en Bovenkarpsel en Omstreken tegen verlenging van de sanee ring. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een uitvoerige gedachten wisseling zoowel van voor- en tegenstanders voor dit voor stel. Ten slotte werd het 'voorstel in stem ming gebracht om al dan niet adhaesie aan het adres van bovengenoemde afdeelingen te betuigen. Met groote meerderheid van stemmen werd het voorstel om adhaesie te betuigen, en de kweekers zich dus te gen verdeer saneering uitspraken, aange nomen. Groene Kruis. Door de afdeeling Was senaar van „Het Groene Kruis" werd in het Dorpshuis een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer D. Th. Ruys. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Uit het financieel verslag ont- leenen wij dat de winst- en verliesreke ning aan inkomsten en uitgaven een bedrag aangeeft van ƒ7863.12 met een batig slot van 169.09. Het eindcijfer van de balans wees een bedrag aan van 14393.77 ter wijl de begrooting voor 1935 werd vastge steld op 9525, aan uitgaven met een te kort aan inkomsten van ƒ215. In het bestuur werd bij acclamatie her kozen mevrouw Doelman tei-wijl in de plaats van mevr. van Dam, die had be dankt werd. gekozen mevr. Ruys geb. Jol les. Vereen, van Oud-Leerlingen. In „Het Wapen van Leiden" hield de afdeeling Wassenaar van den Ned. Bond van Ver. van Oud-Leerlingen ter Tuinbouwcursus- sen haar maandelijksche ledenvergadering. Door den voorzitter, den heer H. Schip per, werden de aanwezigen hartelijk wel kom geheeten en spreker sprak er zijn vol doening over uit, dat er goed was inge zonden voor het puntenstelsel. Verder hoopte hij dat het een leerzame en aange name vergaderavond zou mogen worden. Door hem werden vervolgens aangewe zen de heeren ter Burg, Bentschap Knook en Versteeg om het ingezondene als jury te keuren. Na het voorlezen der notulen komen di verse ingekomen stukken ter tafel, o.m. een schrijven van den Hortulanus te Leiden, waarbij deze mededeelt dat de door deze afdeeling uitgeschreven excursie naar den Hortus te Leiden op a.s. Zaterdag kan plaats vinden. De overige stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Voorts doet de voorzitter mededeeling, dat een gecombineerde vergadering der besturen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en die der Oud-Leerlingen tot resultaat heeft dat besloten is ter plaat se de gelegenheid te openen tot opleiding voor het examen le en 2e knecht. Een Commissie werd reeds samengesteld terwijl onderwezen en opgeleid zal worden voor de examens bloemisterij en aanleg en on derhoud van tuinen. Zij die voor deze examens wenschen te worden opgeleid, kunnen zich opgeven bij de secretarissen van een der beide vereenigingen. Door den heer Kelderman wordt ver volgens een korte bespreking gehouden over door hem ingezonden materiaal t.w. de muurbloem „Fireking", viool Tricolor, var. Roodkapje: winterviool Helio6, Him- meiskoningin, viool Frulingsbote, Paupilio, Ibris Gibraltarica. Vervolgens wordt door den heer G. Ver- lind een causerie gehouden naar aanlei ding van de op de vorige vergadering uit de vragenbus gekomen vraag of vrucht- boomen al dan niet ih pot gekweekt kun nen worden. Spreker beantwoord de vraag bevesti gend.. In pot gekweekte vruchtboomen zijn peer, perzik, aalbes, kruisbesdruif, kers enz. Bij appel en peer moet men boomen heb ben geënt op een verzwakkende onder stam b.v. paradijs, voor peer Sidonis, Cartegius enz., de perzik kan op de ge bruikelijke onderstam goed in pot worden gekweekt, aalbes op eigen stam, kruisbes ook op eigen stam of op rib us aurium, de laatste voor hoogstaim; kers bij voorkeur op onderstam van kroosjespruim. De kweek is de planten voorts zoo kort mo gelijk houden. De druif moet worden op geleid met 3 scheuten met een lengte van hoogstens 2 1/2 Meter, aan de buitenkant van de pot drie stokken aanbrengen en dan de nieuwe loten rond deze takken binden tevens goed kort terug halen. Deze laat ste kweek gaat evenwel niet elk jaar ach tereen. De kersen worden bij voorkeur gekweekt op spoortjes, terwijl de vormen meestal zijn pyramide, Calmet Candelabre of dub bele Uvorm. Deze vormen zijn bij uitstek geschikt b.v. voor tafelversiering. De te gebruiken grondsoort moet zwaar zijn, veel klei en tuinaard doch geen bladgrond, de potten moeten worden ingegraven en flink worden gegoten en veel gieren is noodzakelijk. Vroeg in hét voorjaar haalt men de potten binnen doch men lette er vooral op de temperatuur niet op te voe ren. Tot den bloei flink blijven gieten en na de vruchtzetting wederom doorgaan er mede. Appel en peer kunnen op een der gelijke wijze in pot een leeftijd van 12 tot 15 jaar bereiken. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt en hieruit ontspon zich een aangename ge dachten wisseling. Tijdens de pauze had de jury het ingezondene beoordeeld en de uitslag was: 2 Cloxinnaea grandiflora hy- brida 8 p., inzender P. Kelderman. 1 vaas Viburnum Maciocephalum syn plecatum totemtosum 9 p.; 1 vaas Dierville sieboldie rosea 7 p.; 1 vaas Syringa Vulgare J. C. v. Tol 9 p. 1 Digitalis gloccineaflora gemengd 9 p., inz. H. Schippei". Hierop houdt de heer H. Schipper een inleiding naar aanleiding van de even eens op de vorige vergadering via de vra genbus gestelde vraag: „Hoe moet men planten tegen de zon beschermen en welk materiaal moet men er voor gebruiken." Spreker geeft een uiteenzetting welke planten wel en welke niet geschermd be hoeven te worden, voorts geeft hij aan welk materiaal er geschikt is om voor dit doel te worden gebezigd b.v. voor de kas sen latten, bamboematten, los gevlochten rietmatten, gonje en dergelijke. Spreker was er behoudens een kleine uitzondering na sterk tegen dat de kassen worden gewit, want met donkere dagen komen de plan ten dan veel licht te kort. Geboren: Laurent Guy Felix z. van J. F. Faure' en M. Kroner Gerritje Jo hanna Maria d. van J. v. d. Does en A. E. J. Borsboom. Ondertrouwd: C. A. E. Fauchey en A. J. Westhof C. P. de Groot en M. A. Molenaar. Gehuwd: E. J. Heeris en M. Birkhoff J. P. J. O. v. d. Bilt en E. W. de Bruijn van Melis en Mariekerke S. Veersma en H. Rochat J. C. Kanzee en S. B. Boender W. Knoop en C. C. van As. Overleden: Bartholomeus Petrus van Eeden 76 j., echtg. van J. C. Neerscholten Cornelis Mekking 77 j., echtg. van M. Crum Jacobus Kouwenhoven 78 j., wed. van J. Remmerswaal Johanna Hendrika Uit 67 j., wed. van C. de Wolf Helena Borsboom 80 j., wed. van J. Bors boom Aart van Scherpenzeel 59 j., echtg. van M. v. Tol. Gevestigd: M. van den Abeelen en gez., uit Den Haag. A. A. v. d. Berg, uit Den Haag. M. R. L. Beunen, uit Ché en Laak. E. A. de Beuse uit Den Haag. - C. M. R. Sadee geb. van Boxtel, uit Ant werpen. L. A. Brand, uit Valburg. D. A. L. Buschkiel en gez. uit Oen Haag. N. Duinkerken, uit Den Haag. L. J. Gerards, uit Batavia. K. Hessier, uit Den Haag. J. Hofman, uit Lisse. J. Kat, uit Den Haag. M. A.' Kersten, uit Den Haag. E. A. Kiderlen en gez., uit Den Haag. L. Kimesch, uit Den Haag. J. M. Kraam er, uit Rijswijk (Z.-H.). J. Lastdrager, uit Meester Cornelis. Th. Marek, uit Den Haag. C. v. d. Meer, uit Warmond. A. J. Nell geb. Nell, uit Voorschoten. M. Valenta, uit Oostenrijk. T. Vink, uit Oud-Beijerland. E. A. Witt, uit Den Haag. L. J. M. Zoetmulder uit Den Haag. Vertrokken: A. P. Dees, naar Den Haag. L. Jonker, naar Voorschoten. P. de Jong, naar Assendelft. E. Altwa ter, naar Oostenrijk. Wed. F. v. d. Steeg geb. Osenga, naar Den Haag. H. G. J. Snuverink, naar Enschede J J. Soeters, naar Dordrecht. C. J. Hazebroek, naar Oegstgeest. C. J. Zwetsloot, naar Den Haag. O. de Vries, naar Schipluiden. M. H. Roorda. naar Voorburg. H. G. Haantjens, naar Den Haag. A. E. v .d. Steeg, naar den Haag. C. Runte, naar Bodegraven. M. Sarrer, naar Den Haag. S. Socha, naar Den Haag. A. van Heusden, naar Leiden. M. Heeris geb. Birkhoff, naar Den Haag. J. M. v. d. Helm, geb. Knijnenburg, naar Den Haag. R. G. Botermans en vr. naar Den Haag. E. Weber, naar Den Haag. J. Ch. A. Zoost, naar Amsterdam. J. Roest, naar Rotterdam. H. Botermans, naar Soest

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10