Hoofdpijn, Kiespijn, ZATERDAG 25 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. fc BUITENLAND IKTERNATIONAAL NSEUWS. TWIJFEL OVER DE VREDES CONFERENTIE. Nederlandse he regeering: weet van niets. Gelijk wij gisteren hebben medegedeeld, kwam het Engelsche blad „Daily Tele graph" met het opzienbarende, maar geenszins waarschijnlijke bericht, dat een nieuwe vredesconferentie in voorbereiding zou zijn, welke in Nederland gehouden zou worden. Bij informatie is echter gebleken, dat de Nederlandsche regeering noch offi cieel noch officieusvan zoo'n voornemen iets afweet. Ook uit Londen wordt gemeld, dat het twijfelachtig wordt geacht, of de Britsche regeering op 't oogenblik de "bijeenroeping overweegt van een conferentie, welke tot taak zou hebben, de voorstellen te bestu deer en, welke door Hitler in zijn jongste rede zijn geformuleerd. Wel heeft het kabinet door zijn gezant te Berlijn nadere ophelderingen gevraagd over zekere passages van Hitler's rede in den rijksdag. Het kabinet zal daarna besluiten, wel ken vorm het zal geven aan de onderhan delingen door middel van de kanselarijen. Er is te Londen nog geen enkele inlich ting ontvangen over het antwoord van Duitschland op de Engelsche vragen. Verder zullen Frankrijk en Italië zoo meent Reuter te weten gewaarschuwd worden, opdat men hun zienswijze ver- neme over de mogelijkheid, om het ont- werp-luchtpact der Westelijke mogendhe den los te maken van de andere voorstel len, vervat in het bekende communiqué van Londen van 3 Februari. VOLKENBOND. CHRISTENVER VOLINGEN IN DE SOVJET-UNIE. Protest der kerken bij den Volkenbond. De in Genève vertegenwoordigde Chris telijke kerken van alle richtingen hebben aan de leden van den Volkenbondsraad een brief gezonden, waarin zij wijzen op de systematische vervolging van het Chris tendom in de Sovjet-Unie. Deze vervolging geschiedt weloverwogen door de Sovjet autoriteiten. De aandacht wordtgevestigd op verklaringen van Stalin en besluiten van de communistische partij over de nood zakelijkheid van een onverbiddelijken oor log tegen den godsdienst. De Volkenbond, aldus het schrijven, kan hiertegenover niet onverschillig blijven. De kerken kunnen niet toestaan, dat de regee ringen, die lid zijn van den Volkenbond, werkloos toezien hoe de geloovigen worden vervolgd. De Volkenbond moet rekening houden met de heiligste belangen van het geloof en heeft tot taak al zijn leden te verplichten de vrije leer van het evangelie en de vrije beoefening van den godsdienst toe te staan. BELGIE. WERKLOOSHEID MET 20 VERLAAGD In den loop van twee maanden. Volgens de laatste cijfers die bij de be voegde instanties zijn binnengekomen is de werkloosheid in België gedurende de laatste weken afgenomen. Op 15 Maart be droeg het aantal volledig werkloozen 220.800. Op 15 Med was het cijfer gedaald tot 178.000. Voor de streek van Verviers bedroeg het aantal volledig werkloozen op 15 Maart. 9.000, op 15 Mei 4429. „Tel." ITALIË. Compromis bereikt IN HET CONFLICT MET ABESSYNIE. Dank zij de interventie van Engeland en Frankrijk. De hardnekkige pogingen van Laval en Eden te Genève om een overeenstemming te verkrijgen tusschen Italië en Abessynië hebben eindelijk succes gehad. De Volkenbondsraad werd gisteravond tegen elf uur bijeengeroepen om de getrof fen schikking te bekrachtigen. Tot laat in den avond had men ver- geefsch gewacht op het antwoord van Ro me op de laatste voorstellen van den Brit- schen Lord privy seal Eden, die in het Italiaansch-Abessynisch conflict als bemid delaar optrad. Om half elf kwam het ant woord eindelijk binnen. Bekend werd, dat Mussolini alle punten der laatste voorstellen van Eden had goed gekeurd, waarop de Britsche regeering spe ciaal den nadruk had gelegd en waaraan zij onvoorwaardelijk vasthield. Volgens deze zal in de resolutie van den Volken bondsraad uitdrukkelijk worden verwezen naar de bepalingen in artikel 5 van het Italiaansch-Abessynische arbitrageverdrag, volgens welke beide partijen zich verplich ten, tijdens de bemiddelings- of arbitrage procedure over geschilkwesties tusschen beide landen geenerlei geweldmiddelen toe te passen. Verder zal de Raad een termijn voor de onderhandelingen vaststellen en, wanneer binnen deze periode geen overeenstem ming wordt bereikt, m buitengewone zit ting bijeenkomen om het conflict den op nieuw in behandeling te nemen. Ten slotte zal de arbitrage of bemidde- pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 3026 lingsprocedure zich niet alleen tot het in cident van Oeal-Oeal, doch ook tot alle geschilpunten uitstrekken. Laat in den avond werd medegedeeld, dat Mussolini op alle essentieele punten in het Italiaansch-Abessynisch conflict heeft toegegeven. De Duce heeft toegestemd in de vaststel ling van 25 Juli als tijdslimiet; indien aan het einde van deze periode geen overeen stemming door de verzoeningscommissie is verkregen, zal de Volkenbondsraad opnieuw bijeenkomen en een vijfde arbiter worden benoemd. ZWEDEN. PRINSENHUWELIJK TE STOCKHOLM Zweden's hoofdstad in feesttooi Gistermiddag gaven prinses Ingrid en prins Frederik den inwoners van Stock holm de gewenschte gelegenheid hen toe te juichen. Omstreeks drie uur verlieten zij het pa leis voor een rit door de voornaamste straten der stad. Voorafgegaan door een escadron cavalerie reed het jonggehuwde paar in een a la Daumont bespannen rij tuig; hierachter reed opnieuw een esca dron calaverie, waarna de rijtuigen met het gevolg kwamen. De straten, waar de stoet doorreed, wa ren rijk versierd met vlaggen, guirlandes en bloemversieringen. Men zag zoowel de kleuren van Zweden als van Denemarken en IJsland. Langs den weg stonden overal rijen dik de menschen welke het jonge paar luide toejuichten. 's Middags te vijf uur was hét oogenblik gekomen, dat prinses Ingrid Stockholm en Zweden moest verlaten om haar echtge noot naar zijn land te volgen. Alle vorstelijke personen begaven zich te voet naar de rijk versierde kade, waar de Zweedsche koninklijke sloep, de „Va- saordn" wachtte om prinses Ingrid en prins Frederik naar het Deensche ko ninklijke jacht „Dannebrog" te brengen, waarmede zij naar Denemarken zullen reizen. Op de kade waren duizenden samenge stroomd om de prinses een laatst vaarwel toe te roepen. Een laatste afscheid bood de Deensche militaire luchtvloot. Een escader van 36 vliegtuigen vloog over Stockholm en de havn toen het prinselijk paar zich naar de „Dannebrog" begaf en volgde het schip een eind weegs toen het tusschen de eilan den door naar zee stoomde. In den avond bood koning Gustaaf een diner aan op het paleis aan alle vorste lijke personen en hun gevolg. MEXICO. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO Troostvol schrijven van de Engelsche bisschoppen aan mgr. Ruiz y Flores. De aartsbisschoppen en bisschoppen in Engeland en Wales hebben aan Z.H.E. Mgr. Leopold Ruiz y Flores, aartsbisschop van Morelia en apostolisch delegaat in Mexico, het volgende schrijven gezonden. „Excellentie, Wij ondergeteekenden, de aartsbisschop pen van Westminster, Liverpool, Cardiff en Birmingham, alsmede alle suffragaan bisschoppen van Engeland en Wales, ge voelens ons verplicht, u, den bisschoppen, de geestelijkheid en den geloovigen van Mexico de gevoelens van ons broederlijk medelijden te betuigen, wegens de wreede vervolging, die u moet lijden van de hef tige tegenstanders der godsdienstvrijheid. Wij kennen de onverzoenlijke wreedheid uwer vervolgers, maar ook de roemvolle standvastigheid uwer martelaren en wij smeeken God, u de genade en de kracht der volharding te willen schenken. Het is ons niet geoorloofd te zwijgen, nu de Mexicaansche tyrannen naar voor beeld van Nero, u de schuld geven van den on gelukkigen economisch en toestand van hun land. De waarheid kan niet altijd verborgen blijven en wordt steeds duide lijker voor ieder, die zich niet door ge loofshaat laat verblinden. Het ligt niet in noze bedoeling, ons te mengen in de birmenlandsche politiek van een souvereinen staat, maar wij veroor- deelen het geweld, waarmee de gods dienstvrijheid, in strijd met het natuur recht en het volkenrecht, wordt vernietigd In de profetie van Simeon wordt Christus genoemd een teeken van tegen spraak. Het mystieke lichaam van Chris tus is altijd gegeeseld en gekruisigd. Wanneer wij tezamen lijden, dan zullen wij tezamen lijden, dan zullen wij tezamen verheerlijkt worden. Voor ons allen, kin deren der Kerk, geldt de wet van het christelijk leven, dat wij alleen door het lijden zullen komen tot de opstanding. En hierom mogen wij de hoop koesteren, dat de Kerk van Mexico eenmaal glorie rijk uit haar tegenwoordige benauwenis- sen zal verrijzen. Wij smeeken u en uwe medegeloovigen, deze, onze troostwoorden te willen aan vaarden. (w.g.) Arthur, aartsbisschop van Westminster. Francis, aartsbisschop van Cardiff. Richard, aartsbisschop van Liverpool. Thomas, aartsbisschop van Birmingham" BUITENLANDSCHE BERICHTEN GROOTE BRAND TE NAGPUR. Te Nagpur (Br.-Indië) brak gisteren een groote brand uit in een regeeringsadmini- stratiegebouw, waardoor binnen twee uur de belangrijke documenten-verzamelingen van talrijke in dit gebouw ondergebrachte autoriteiten een prooi der vlammen wer den, o.a. van den hoofdinspecteur van po litie, van de schoolbesturen, van den ge neeskundigen dienst, van het hoofdbestuur der ziekenhuizen en van eenige afdeelingen der provinciale regeering. Het vuur kon weliswaar na twee uur reeds gebluscht worden, maar het gebouw vertoonde talrijke scheuren, zoodat de ge- heele inrichting voorloopig in schoollokalen moest worden ondergebracht. De vlammen sloegen zoo hoog het dak uit, dat zij 5 KJM. ver zichtbaar waren. 276 GEVANGENEN IN VRIJHEID GESTELD. De gouverneur van Kentucky heeft 276 gevangenen de kans gegeven hun leven te "beteren. De commissie van toezicht op de gevangenis had deze lieden voor in vrij heidstelling aanbevolen. Tot hen behoort iemand, die twee jaren geleden in de ge vangenis was opgesloten, waar hij 21 jaar zou hebben moeten uitzitten, indien zich voor hem deze gelukkige oplossing niet zou hebben voorgedaan. DE FEESTELIJKHEDEN TE LE HAVRE. De inwijding van de „Normandië". De inwijding van het grootste passagiers schip, dat op het oogenblik ter wereld be staat, heeft Donderdag de geheele stad Le Havre in een blijde feestelijkheid gehuld. De donkere wolken, die deze plechtige ge beurtenis op 't laatste oogenblik nog dreigden te verduisteren, zijn met de op heffing van de staking der zeelieden, af gedreven. President Lebrun heeft bij de inwijding een korte redevoering uitgesproken, waar bij hij wees op het gunstige teeken, dat gelegen is in het feit, dat temidden van den ongunst der tijden, en onder voor de scheepvaart zoo moeilijke omstandigheden, nog voldoende energie en scheppende krachten in Frankrijk aanwezig bleken, om werken van den omvang van de „Nor- mandiië" tot stand te brengen, hetgeen nog meer naar voren kwam door de omstandig heid, dat de bouw van dit trotsohe zee kasteel gepaard was gegaan met het aan leggen van grootsahe havenwerken in deze stad, welke tegelijk met de inwijding van de „Normandië" geopend konden worden. Inderdaad zijn deze havenwerken van respectabelen omvang. Zij hebben niet minder dan 300.000.000 francs gekost en om vatten om. een Transatlantisch Statio- van een lengte van 600 meter en een breedte van 120 meter, dat een toren draagt van een hoogte van 80 meter. Dit station zal het mogelijk maken in een minimum tijd schepen van den enormen omvang van de „Normandië" te laden en te lossen. Voorts zijn oliereservoirs gebouwd, waar de ruwe olie trilt Irak zal kunnen worden opgeslagen en zijn verdere voorzieningen getroffen, die Le Havre een buitengemeen eervolle plaats onder de groote zeehavens van onzen tijd verzekeren LUCHTVAART SPEELBAL VAN DEN STORM OP 800 METER HOOGTE. Een gevaarlijk avontuur. Twee Fransche militaire vliegers van de vlieghaven St. Raphaël, die een verken ningstocht maakten naar Cuers, hebben een gevaarlijk avontuur beleefd. Op ongeveer 800 Meter hoogte geraakte hert toestel in een hevigen storm. De ma chine werd als een speelbal heen en weer geslingerd en plotseling omlaaggedrukt. De waarnemer, die zich niet had vastgebon den, werd van zijn zitplaats weggeslingerd, terwijl de bestuurder de macht over het toestel kwijt raakte. Als door een wonder viel de waarnemer op het staartstuk van het vliegtuig, waaraan hij zich wist vast te klampen. Het gelukte den bestuurder met groote moeite het vliegtuig weer in zijn macht te krijgen en met afgezetten motor voorzichtig op een vlak terrein te dalen, hetgeen goed verliep. TWEE BRITSCHE VLIEGBOOTEN GEZONKEN. De inzittenden gered. Ten gevolge van motorpech zagen de be stuurders van twee vliegbooten van de En gelsche luchtvloot zich Donderdag gedwon gen op zee te dalen. Daar de zee zeer ruw was verdwenen de beide toestellen weldra in de diepte. De inzittenden konden even wel allen gered worden. Een der vliegbooten, die deelnam aan militaire oefeningen die bij Spurn Point aan de monding van de Humber plaats von den kreeg plotseling motorpech en moest op zee dalen. Het toestel verdween zeer kort na de daling onder den waterspiegel. De bemanning kon evenwel tijdig door de bemanning van een torpedojager, die zich in de buurt bevond in veiligheid worden gebracht. Ook een tweede vliegboot was genoodzaakt op zee te dalen. De machine werd door een oorlogsschip op sleeptouw genomen. Vier uur lang ging dit goed maar ten slotte kon de betrekkelijk kleine ma chine geen weerstand meer bieden aan de hooge golven die haar beukten. De vlieg boot werd in stukken geslagen en zonk daarna, nadart de bemanning zich in veilig heid had gesteld. BINNENLAND ONDERWIJS IN HET BEZUINIGINGS PLAN. Minister Slotemaker de Bruine verzoekt den Onderwijsraad alsnog om zijn oordeel. Zooals men weet, bevat het groote be- zuinigingsontwerp van de Regeering ook een omvangrijke onderwijsparagraaf. Naar wij vernemen, heeft minister Mar- chant, vermoedelijk in verband met de spoedige indiening van dit ontwerp, over de bezuinigingen op het onderwijs den On derwijsraad niet gehoord. Minister Slotemaker de Bruine, thans ad interim met het beheer van het Onderwijs- departement belast, heeft thans echter aan den Onderwijsraad een brief gezonden, waarin hij schrijft te mogen veronderstel len, dat de leden van dien raad zich op de hoogte hebben gesteld van hetgeen om trent het onderwijs in het bezuinigings plan voorkomt. Hij verzoekt den leden van den raad en* diens afdeelingen him mee ningen en gedachten over de onderwijspa ragraaf in het bezuinigingsontwerp alsnog aan hem kenbaar te willen maken en hun opmerkingen zoo spoedig mogelijk aan hem te willen toezenden. Naar men ons meedeelt, heeft het hoofd bestuur van de K. D. P., van welke partij de hoogleeraar nog lid is, het ongewensc'nt geacht, dat prof. Veraart in openbare ver gadering rekenschap van zijn aftreden zou afleggen. De vergadering te Delft op 5 Juni gaat evenwel door. De heeren mr. Pius Arts en C. D- Wesseling, partij -secre taris, zullen thans het woord voeren. „Volkskr." LICHT IN BLOEMBOLLENVAK. Honderd pet. uitbetaling surplusgelden. Het „Kweekersblad" verneemt van zeer betrouwbare zijde, dat er aan de 60 pet. uitbetalingen der surplusgelden in het bloembollenvak gelukkig een einde is ge komen. De volle 100 pet. zal worden uit betaald. De uitbetalingen zulen thans met groo- ten spoed geschieden en kunnen binnen enkele dagen tegemoet gezien worden. Plan 1935 heeft zjjn beslag gekregen, zal spoedig bekend gemaakt worden en zal gaan in de richting van garantieprij zen. DE GEBOUWEN VAN DE FLORA. Onderhandelingen over verkoop en overplaatsing. De gebouwen van de Flora worden thans «fgebroken. Van het grootste gedeelte staat nog niet vast, welke nieuwe bestem ming ze zullen krijgen. De onderhandelin gen zijn hieromtrent nog niet afgeloopen. Het z.g. regeeringsgebouw is verkocht aan een firma te Amsterdam, die het op de terreinen van haar scheepstimmerwerf als kantoorgebouw inrichten wil. Het bestuur van de Nieuwe 's Graven- li aagsche IJsvereeniging is eigenaar ge worden van het groote restaurant. Het z.g. Volendam-bier-restaurant is ook verkocht en zal naar de Zaanstreek verhuizen. Over de kiosk wordt nog met verschillende vereenigingen onderhandeld. Het bloemenpaleis, het warenhuis en het gebouw van de K. L. M. hebben nog geen bestemming gevonden. Vermoedelijk zal het bloemenpaleis moeten worden ge sloopt, omdat men vreest, dat daarvoor geen gegadigden zullen opdagen. DE MELKHANDEL. De Ned. Zuivelcentrale deelt mede, dat haar is gebleken, dat door vele belangheb benden nog niet is voldaan aan het ver melde in het op 8 April 1.1. gepubliceerde, dat bij den melkhandel betrokkenen een aanvrage om erkenning moeten indienen bij genoemde Centrale. Grossiers in melk, melkslijters, melkin richtingen, melkhandelaren, z.g. parlevin kers, zij die melkproducten verhandelen als nevenbedrijf, zooals b.v. kruideniers, melkrijders, die, ook voor consumptie be stemde melk vervoeren, melkveehouders, die zelf melk venten of op hun boerderij verkoopen, veehouders, die voor consump tie bestemde melk leveren aan grossiers of slijters, w.o. ook zij die op regeeringscon- tract verkoopen, worden allen, in hun eigen belang aangeraden, om, voorzoover zij dit niet reeds gedaan mochten hebben, of reeds een aanvraagformulier ter invul ling ontvangen hebben, alsnog ten spoe digste erkenning aan te vragen. Betrokkenen (dus nu is het e i g e n 1 ij k al de laatste dag! Red.) dienen hun aan vrage te richten tot de Ned. Zuivelcen trale, Laan van Meerdervoort 84, in Den Haag. Er wordt met den meesten nadruk op gewezen, dat degenen, die uiterlijk 25 Mei e.k. de ingevulde aanvraagformulieren niet hebben ingezonden, de kans beloopen, na 31 Mei e.k. hun bedrijf niet te mogen voortzetten en zich derhalve aan groot na deel blootstellen. KERKNIEUWS MGR. DR. TH. VLAMING, t Als inleiding van de plechtige uitvaart van het stoffelijk overschot van wijlen mgr. dr. Th. M. Vlaming, kanunnik en oud- officiaal van het Bisdom Haarlem, die Zondag j.L in de Mariastichting te Haar lem is overleden, werden gisteravond in de parochiekerk van O. L. Vrouw ten Hemel opneming te Heemstede de plechtige Met ten gezongen. Agens was de zeereerw. heer N. Ammerlaan, regent van het reminarie Hageveld te Heemstede, die werd geassis teerd door pastoor J. Visser, uit Waterin gen, evenals de overledene oud-professor in het kerkelijk recht aan het theologicum te Warmond, als diaken, en pastoor C. W. van Mierlo van de St. Bavoparochie te Heemstede als subdiaken. Ceremoniarius was kapelaan A. Oeverhaus; cantores de weleerw. heeren J. Evers, leer aar aan het klein-seminarie en C. Doeswijk, kapelaan der parochie. Aanwezig waren vele geestelijken uit den omtrek, onder wie bij opmerkten den hoog- eerw. heer M. C. J. SondaaL, deken van Haarlem, en rector W. J. J. de Jongh, di recteur van de Congregatie der Zusters van de Voorzienigheid te Amsterdam. Heden morgen om 10 uur heeft de pon tificale uitvaart plaats gehad te Heemste de; om 2 uur vanmiddag te Berkel de be grafenis. „Msbd." DE MACHT VAN HET KLEINE. Belangrijke zaken kunnen tot stand wor den gebracht, als doelmatig vele kleine krachten naar een gezamenlijk doel wor den geleid. Dit geldt ook voor de verbrei ding van Christus' Rijk. Aan menschen met hun bekrompen middelen heeft Hij deze taak toevertrouwd. En wij allen, die zelfs hier in deze gewesten verblijven, kunnen krachtdadig medewerken aan de uitbreiding van Zijn Rijk over geheel de aarde. Wij hebben slechts geringe moeite om te werken. En hoe? Wel door de kracht van ons aanhoudend gebed en ons zelfs nietig geldelijk offertje. Ten einde deze krachten juist te leiden, heeft de Paus, op Wiens schouders toch allereerst deze last drukt, dat allen opgewekt, lid te worden der Pauselijke Missiegenootschap pen, Broederschap v. d. H. Geest, de H. Kindsheid en het S. Petrus5 Liefdewerk. Dit laatste b.v. vraagt slechts 'n dage- ljjksch gebedje en 't offertje van 1 cent per week. En 't geen men daarmee be werkt, is, dat men meehelpt om in de mis sielanden de inlanders, die God tot 't H. Priesterschap geroepen heeft, tot hun ver heven ideaal te brengen. Zij, die 't kun nen onderhouden dikwerf óf persoonlijk voor 't geheel óf bij groepen van tien 'n bepaalden missie-student. Moge ieder ka tholiek gezin nu vooral in dezen tijd, ter wijl de velden rijp staan voor den oogst, toetreden. Men geve zich op bij zijn pa- rochialen directeur of bij de zelatricen. D i o c. Direct. S. P. L. Nee... hoepel maar op... de heele lijn is bezet, zélfs voor dringende gesprekken. (Canard) Zij en hij Zij aan zij Op de hei. Maar hij er niet bij I mi STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND POELAU ROEBIAH (uitr.) vertr. 23 Mei v. Belawan. POELAU TELLO (thuisr.) arr. 23 Mei te Belawan. SALEIER (thuisr.) pass. 22 Mei Perim. KON. NED. STOOMB MAAT5CHAPPIJ. ALKMAAR vertr. 23 Mei v. Christobal n. Curacao. AJAX, A/mst. n. Kopenhagen, pass. 24 Mei Holtenau. ARIADNE arr. 24 Mei v. Malaga te Se- tubal. COTTICA vertr. 24 Mei v. Amst. n. W.- Indië. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN vertr. 23 Mei v. Kohsichang n. HOLLAND - AMERIKA-LUN. LOCHMONAR, Vanc.-Rott. arr. 23 Mei te Liverpool. NTCHTHEROY, Vancouver n. Rotterdam pass. 23 Mei Prawlepoint n. Londen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AOHELLES, Japon-Rott. arr. 24 Mei te Pen an g. DIOMED, Japan n. Rott. via Londen, vertr. 23 Mei v. Portland. EURYMEIDON vertr. 24 Mei v. Amst. n. Swansea. POLYDORUS, Java-Amst.; pass. 24 Mei Gibraltar. EMZETCO LIJN. JONGE JOHANNA pass. 23 Mei Gibral tar; Barcelona n. Rotterdam. VEREEN. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (Holland Oost-Azië Lijn). ZUIDERKERK (thuisr.) arr. 23 Mei te Manila.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6