G8ll86l gebit vanaf f35.- Wie gaat er met ons naar de W ereld tentoonstelling te Brussel Schrijft tijdig in en stelt niet uit DDE HET NU ZATERDAG 25 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ia den morgen van 25 Mei 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. inst te De Bilt Hoogste barometerst.: 773.1 te Thorshaven. Laagste barometerst.: 758:3 te Rennes en Breslau. Verwachting tot den avond van 26 Mei: Matige tot zwakke Noordelijke tot Oos telijke wind, gedeel telijk bewolkt. Waar- chijnlijk weinig of geen regen. Overdag iets warmer. Het hooge druk-gebied over de Britsche Eilanden heeft zich naar alle richtingen uitgebreid. De depressie over Duitschland is verder opgevuld, zij bracht gisteren nog zware regen. Ook thans valt in Duitschland hier en daar nog regen, terwijl de lucht er zwaar bewolkt tot betrokken is. De depres sie in het hooge Noorden trok Oostwaarts af. Boven Groenland bevindt zich echter een nieuw la ge-druk-ge bied. Het weer is vrijwel overal rustig. Over de Britsche Eilanden, ons land en Frankrijk steeg de temperatuur een weinig: in het overige ge bied loopen de veranderingen uiteen. In de algemeene dx*ukverdeeling komt nog weinig verandering, vandaar dat op het aanhouden van den tegenwoordigen weers toestand met wat zwakke widd gerekend mag worden. LUCHTTEMPERATUUR. 17.5 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16 gr. C. Zweminrichting Poelmeer 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Zaterdagnamiddag 9.32 uur tot Zondagmorgen 4.22 uur; van Zondagnamid dag 9.33 uur tot Maandagmorgen 4.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 26 Mei voorm. 9.38 uur en nam. 10.13 uur; op Maandag 27 Mei voorm. 10.43 uur en nam. 11.26 uur. Breestraat 65 - Leiden Telefoon 3620 Verdere prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. voor de heete ovens, drie honderd vijf en zestig dagen per jaar. Noch op Kerst mis, noch met Paschen, noch met Pink- steren, of welken feestdag dan ook, wordt hierop een uitzondering gemaakt. Alleenbij één gelegenheid kunnen de arbeiders vrij krijgen. Dat is als een van zijn kinderen de plechtige H. Com munie doet. Als dan de pastoor een briefje meegeeft, wordt er een morgen vrij gegeven. Zoodat hier arbeiders werken, die in jaren geen enkelen, a/bsoluut geen en kelen dag helbben, waarop zij zich niet behoeven te bekommeren om de zor gen van hun arbeid. En voor dezen ar beid wordt een loon betaald van ruim twee gulden per dag. Op de „Groote manoeuvre" werken de arbeiders acht uur per dag. Zondag en door de week. Om de drie weken kunnen zij een Zondag vrij krijgen, doch dan moeten zij de andere Zon dagen twaalf uren voor de ovens staan, van 's morgens zes tot 's avonds zes aan één stuk door. Voor dezen arbeid kun nen zij een loon verdienen van 2.20 tot 2.70 per dag. Alleen bij ziekten kan deze arbeid onderbroken worden". Hierbij merkt de liberale Avondpost het volgende op: „Als wij zooiets lezen, kunnen wij een zeker gevoel van bitterheid niet onderdruk ken, én jegens het „solidarisme" van zulke werkgevers, èn jegens de eerbiedwaardige principen, van al die politici, die zich in het parlement op keurig-dogmatische gronden tegen overheids-bemoeiing verzetten, b.v. met de vacanties. Neen! zoo hoort men dan deze heeren betoogen, neen!, tot vacanties mag de wetgever niet verplichten, hands off van de particuliere bedrijfsvrijheid, en on- dertusschen staan daar die kerels in Bra bant (en wie weet waar nog meer!) dag in dag uit, zen- en feestdagen ook, voor hun gloeiende vuren. Elk spoor van rechtvaardigheid, elk spoor van christelijkheid is hier zoek. Het is wei nig minder dan barbaarsch". „Weinig minder dan barbaarsch" In derdaad! VAN ONZE ADVERTEERDERS. STENO-TTPEN-WEDSTRIJDEN Uitgeschreven door het Centraal Bureau Instituut Pont Zooals bekend geacht mag worden heeft zich onder eere-voorzitterschap van den hoogedelgestrengen heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Haarlem een comité gevormd, dat op 14 September te 's Gravenhage een huldiging voorbereidt, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Instituten Pont. Zeer erkentelijk voor dit initiatief, zullen de Instituten hunnerzijds dit feit niet beter kunnen herdenken, dan door het organisee- ren van een serie wedstrijden in Stenogra fie en Machineschrijven, de vakken, welke de basisi hebben gevormd voor de oplich ting dezer organisatie, die thans een 30-tal Instituten Pont en Erkende Pont Scholen omvat. Zooals uit het hieronder volgend regle ment blijkt, wordt aan den wedstrijd uit sluitend deelgenomen door koppels, waar van het eene lid stenografisch opneemt, 't andere zonder hulp van het eerste het stenogram op de machine uitwerkt. Im mers dan pas zal de gecombineerde toe passing van Stenografie en Machineschrij ven aan de hoogste praktij keischen vol doen, indien een secretaresse of steno-ty piste niet alleen haar eigen stenogram, doch ook dat van haar collega's kan uitwerken. Dit vereischt naast snelheid een hooge mate van zuiverheid. Niettemin durven wij dit exeperiment aan, tot zelfs in de hoo- gere snelheden van 165 lettergrepen in de Nederlandsche taal en 130 lettergrepen in de vreemde talen, snelheden, welke ver uit gaan boven die, welke over het algemeen als norm genomen worden. Nochtans wordt daarmede van de leer lingen en oud-leerlingen niets anders ge vraagd dan een demonstratie van de wijze, waarop zij voor de practijk zijn opgeleid. Geen vertooning van speciaal, voor een wedstrijd getrainde of „afgerichte para- de-paardjes" wordt beoogd, maar een on verdacht getuigenis van de „bedrijfszeker heid" waartoe dit modern, op 25-jarige er varing berustend onderwijs leidt! SIGARENMAGAZIJN „ZUID". In perceel Korevaarstraat 3 is gistermid dag door de firma C. M. BakelsLau een sigarenmagazijn geopend, dat in deze straat en in deze omgeving geen slecht fi guur zal maken. De winkel ziet er uitste kend verzorgd uit. Een groote etalage en een ruime winkeloppervlakte bieden ruim te in overvloed om in deze groote ver scheidenheid van soorten in sigaren, siga retten eri andere rookartikelen een keur- collectie naar voren te brengen, waaruit de rooker ongetwijfeld goede keus kan maken. Op 10, 11 en 12 Juli jls. Op 10, 11 en 12 Juli a.s. zal in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph wederom het Ziekentriduum worden gehouden onder de geestelijke lei ding van den hoogeerw. heer Deken A. H. M. J. Homulle. Door de leden van het Comité wordt aan de tallooze voorbereidingen weer hard gearbeid en men zal begrijpen, wat deze arbeid beteekent, als men weet, dat dan gedurende drie dagen wellicht wederom bijna 300 zieken in de kerk lig- of zit plaats zullen moeten vinden, dat bijna 300 zieken met auto's moeten worden ge haald en thuisgebracht, dat bijna 300 zie ken drie dagen lang moeten worden ver zorgd en gevoed. Wij mogen hier daarom wel een opwek king inlasschen om dit liefdewerk te steu nen, zoo te steunen, dat weer een zoo groot mogelijk aantal zieken deze schoone dagen zullen kunnen vieren. Het is het achtste ziekentriduum, dat te Leiden wordt gehouden. Het Leidsche Zie kentriduum staat bekend als het grootste en best georganiseerde in den lande en de katholieken uit Leiden en verre omgeving, uit alle plaatsen, vanwaar zieken aan dit prachtige triduum kunnen deelnemen mo gen beseffen welke een ontzaglijke wel daad zij met hun gave hun langdurige zieke geloofsgenooten bereiden. Wij brengen nog eens in herinnering de voorwaarden, waaronder aan dit Zieken triduum kan worden deelgenomen. Alleen, die zieken kunnen deelnemen, die gedurende het jaar in 't geheel niet of zeer weinig ter kerke kunnen gaan. De inschrijving voor deze zieken uit Lei den en omgeving is vanaf heden openge steld tot en met Donderdag 20 Juni a_s„ na welken datum geen inschrij vin-gen meer kunnen worden aangenomen. Inschrijfbiljetten zijn verkrijgbaar bij de Parochie-geestelijken, de Zusters der R. K. Wijkverplegingen en bij het Secreta riaat, Haven 36, Leiden. De inschrijvings biljetten moeten de onderteekening en goedkeuring dragen van den huisarts en van den Parochiegeestelijke en moeten ge zonden worden aan het Secretariaat, Ha ven 36 Leiden. Bijzonder mogen wij nog eens aanbeve len de collecten, welke voor dit doel in de parochiekerken in Leiden en omgeving zullen worden gehouden en vooral de jaar- lij ksche rondgang, welke door de Comité leden bij de katholieken persoonlijk zal worden gedaan. Voor het welslagen van dit 8e Zieken triduum en voor de. zieken zelf is finan- cieele hulp van het grootste belang. Men kan zijn gave voor dit bij uitstek schoone doel ook zenden aan den pen ningmeester van het Comité: den heer G. Th. Kagie, Witte Singel 56, Leiden. Weldoeners van het Ziekentriduum, die een busje in hun bezit hebben, dat nog niet is geledigd, gelieven hiervan opgave te doen bij Mej. Th. L. Elshof, Hooge- woerd 86 of bij den Penningmeester. DE NIEUWE VERLICHTING OP DE BREESTRAAT. De Breestraatbewoners zullen het ge meentebestuur wel zeer dankbaar zijn, nu de nieuwe verlichting is tot stand geko men. In dezen tijd van algemeene bezuini ging de Breestraat op zoo'n grootsteedsche wijze te verlichten, het is een bewijs van het ruime inzicht van ons gemeentebestuur. De Breestraatwinkeliers zijn buitenge woon tevreden met deze maatregel, en zoo langzamerhand komt nu alles in overeen stemming met elkaar. Op den avond dat voor het eerst de nieu we verlichting zal worden ingeschakeld zal een onzer beste Leidsche muziekcorp sen hier luister bijzetten en wordt deze nieuwe verlichting dus feestelijk ingewijd. De etalage's worden extra verzorgd en verlicht. Begrijpelijk zullen velen komen kijken, en met de nieuwe bestrating en de verbree- de trottoirs kan het publiek rustig de eta lages bezichtigen. Per advertentie zal worden bekend ge maakt op welke avond dit zal gebeuren. ZEVENDE EEUWFEEST VAN DE HEILIGVERKLARING VAN ST. ELISA BETH VAN THURINGEN We kunnen dit zevende eeuwfeest mor gen 26 Mei op verschillende wijzen vieren. Vooreerst door te juichen. Ja zeker jui chen!! Dat wil zeggen: God loven; God, die wonderbaar is in Zijn heiligen. Jui chen dat wil zeggen: St. Elisabeth ver eeren; haar deugden prijzen; haar voor spraak inroepen. Vervolgens kunnen we luisteren naar den KRO. morgenmiddag om half drie. Als we deze beminnelijke heilige daardoor be ter leeren kennen, komen we er immers gemakkelijker toe, haar in haar liefde tot den noodlijdenden evenmensch na te vol gen. Nog een derde wijze van feestviering is mogelijk. U kent de „St. Elisabethspen- ning"? De vereeniging die de on- en min vermogende patiënten in de gelegenheid stelt, zich in 't katholieke ziekenhuis te doen behandelen en verplegen. U weet wel die bussen 's Zondags achter in de kerkWat zoudt u ervan denken, om morgen eens een feestgave te offeren.... een extra-duitje in de'bus?Wist u dat 't aantal patiënten, dat voor rekening van de „St. Elisabethspenning" wordt behan deld, voortdurend stijgt? Wist u dat het aantal in 1934 het getal 450 reeds over schreed? En 't gaat steeds crescendo echter niet met de aalmoezen. Integen deel!! Weet u dat 't bestuur helaas met de treurige mogelijkheid rekening moet houden, dat dit sympathieke liefdewerk eerlang zal moeten worden stopgezet? We zijn verplicht ten dezen open kaart te spelen, opdat straks ons 't verwijt niet treffe: „Waarom hebt ge niet eerder alarm geblazen?" Die derde wijze van feestvieren is dus niet zoo heel gek!! Een extra-giftje in onze beroemde bussen!! God loone 't u met de gezondheid! R. REYNEN, Voorzitter van de Ver. „St. Elisabethspenning". „KATHOLIEK LEIDEN". Deelname diocesane Katholiekendag. Daar tot 7 Juni gelegenheid is gegeven om rich op te geven tot deelname aan de Diocesane Katholiekendag te den Haag, moeten alle opgaven bij ons secretariaat op 5 Juni binnen zijn. Na dien datum kunnen wij geen aanvragen accepteeren. Bij de opgave gelieve men te vermelden, of men overdekte tribune, zitplaatsen, of staanplaatsen wenscht. De prijzen hiervoor zijn 50, 25 en 10 cent. Naboveng enoemdendatum zijn deze 75, 40 en 20 cent. Nogmaals doen wij een dringend beroep op alle R.-K. organisatiebesturen hun op gave tijdig in te zenden aan den secretaris, den heer J. v. d. Fluit, Nieuwe Brugsteeg No. 2. W. J. KRIEK, Voorzitter. „HET GASTMAAL DER KINDEREN". De K. J. C. is blijde, iets heel moois te kunnen vertoonen aan ouders van allen, die belangstellen in het Vormende jeugd werk. Het Gastmaal der Kinderen is de onzicht bare liefde tusschen Christus en den jon gen voor één avond zichtbaar maken. Wie zeker wil zijn van een entreekaart (het aantal is beperkt) zorge er voor zoo spoedig mogelijk een kaart te koopen of zijn komst te melden aan het Rectoraat van het St. Liduinahuis, Zoeterwoudsche Singel 33. Aanvang van het spel op Zondag 2 Juni half negen. Prijs van de plaats 50 cents. Bespreking 10 cents. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 20-jarige schippersknecht G. Houdijk I uit Boskoop, die op 14 Mei tusschen twee schepen op het Galgewater alhier bekneld geraakte en zwaar werd gewond, is gister avond in het St. Elisabeth Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. TENTOONSTELLING VAN VEE EN ZUIVEL. Aan de agenda van de Raadsvergadering van as. Maandag is nog het volgende voor stel toegevoegd: Voorstel in zake het verleenen van mede werking aan de alhier te houden tentoon stelling van vee en zuivel. Blijkens een aan B .en W. gericht schrij ven verzoeken J. W: Bonda en I. Lean an in hun hoedanigheid van voorzitter en secretaris van 'een commissie, gevormd uit belanghebbenden bij en belangstellenden in de veemarkt alhier, de medewerking van de gemeente voor een door die commissie bij de ingebruikneming van de nieuwe vee markt in de maand September as. te orga- niseeren tentoonstelling van vee en zui vel. Gelijk uit dat schrijven blijkt, zal de van de gemeente gevraagde medewerking dienen te bestaan in deelneming in een ga rantiefonds, waarvoor door particulieren reeds een bedrag van 1000.is bijeen gebracht, tot een maximum van 3000. teneinde daarmede een eventueel nadeelig saldo van de tentoonstelling te kunnen dek ken, èn in het voor haar rekening doen in gereedheid brengen van een gedeelte van de veemarkt tot tentoonstellingsterrein, waarvan de kosten naar raming van den Directeur der Gemeèntewerken f 1000. zullen bedragen. Met de Commissie voor den Markt- en Havendienst, wier gevoelen B. en W. om trent dit verzoek inwonnen, zijn zij van meening, dat een dergelijk tentoonstelling waardoor ongetwijfeld ook de belangen van de veemarkt en. indirect mede die van de gemeente kunnen worden gediend, het ver leenen van den moreelen en financiëelen steun van de gemeente wettigt. Aangezien echter de gemeente zich in elk geval voor het in gereedheid brengen van het ten toonstellingsterrein een uitgave van rond 1000.zal hebben te'getroosten, verdient het naar de meening van B. en W. aanbeve ling de door haar op zich te nemen garan tie eenigszins te beperken, hetgeen dan in dezen vorm zou kunnen geschieden, dat het eventueel op de tentoonstelling te lijden verlies, voor zoover dit 2000.of minder bedraagt, voor de helft, en dat het verlies, voor zoover dit meer dan 2000.be draagt, voor dit meerdere, tot een maximum van 2000.door de gemeente alleen wordt gedragen. Voorts zullen aan de ga rantie de voorwaarden dienen te worden verbonden, als hieronder sub I a en b ver meld. Op grond van het bovenstaande geven B. en W. den Raad alsnu in overweging: I. te besluiten, dat de gemeente zal deel nemen in het door belanghebbenden bij en belangstellenden in de veemarkt opge richte garantiefonds ter dekking van een eventueel nadeelig saldo van de alhier in de maand September 1935 te houden ten toonstelling van vee en zuivel, en wel in dien zin, da het op die tentoonstelling te lijden verlies, voor zoover dit 2000.of minder bedraagt, voor de helft, en voor zoover dit verlies meer dan 2000.be draagt, voor dit meerdere, tot een maxi mum van 2000.geheel door de ge meente wordt gedragen, en voorts onder voorwaarde: a. dat de Directeur van den Markt- en Havendienst als gedelegeerde van het ge meentebestuur zitting neemt in de voor het organiseeren van de onder I bedoelde ten toonstelling gevormde commissie; b. dat de rekening van de sub a bedoel de Commissie aan de goedkeuring van B. en W. wordt onderworpen. AGENDA De Zondagsdienst der Huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: De Jager, Hovens Gréve, Polak en Renaud. De Zondagsdienst der doktoren te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertel, tel. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 20 tot en met Zondag 26 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 4, tel. 552 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest teL 274. VERKEERSWEEK 11—15 JUNI. Herhaalde oproep. De Vereeniging Veilig Verkeer is voor nemens ook dit jaar in de verkeersweek enkele kiosken te plaatsen, tot verkoop van flietsvlaggetjes, auto-emblemen en ander propagandamateriaal en deze ver koop te doen geschieden door dames, die zich daartoe vrijwillig beschikbaar stellen. Deze dames zullen tusschen 9 uur 's mor gens en 5 uur 's namiddags gedurende een paar uur de kiosken bezetten. Zij die op een of meer dagen in de verkeersweek ge durende enkele uren zich met deze werk zaamheden willen belasten ten bate van Veilig Verkeer, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk uiterlijk Maandag avond 7 uur daartoe aan te melden. De aanmelding kan kortheidshalve plaats vin den, ook telefonisch, of mondeling, bij den Inspecteur van Politie D. W. van der Wal. Het zou buitengewoon jammer zijn als door onvoldoende aanmelding de plaat sing der kiosken en daarmede de verkoop van fietsvlaggetjes, emblemen, enz., waar van zoo groote propagandistische waarde uitgaat, achterwege zouden moeten blij ven. De Vereeniging Veilig Verkeer doet daarom met aandrang nogmaals een be roep op de dames zich aan te melden, al is het ook maar voor een klein aantal uren. STICHTING VAN TWEE BEWAAR SCHOLEN. In de oude gemeenteschool Heerenstraat. In een gisteravond gehouden vergadering van het bestuur der Leidsche Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen is besloten tot stichting van een Haanstra-bewaar school in de oude gemeenteschool aan de Heerenstraat. Door Gemeentewerken was een plan ontworpen om een gedeelte dezer oude school hiervoor in te richten, welk plan gisteravond door mej. Voltman, directrice der Kweekschool, nader werd toegelicht. Besloten werd voorts een fonds te stich ten om het bestaan dezer school te ver stevigen. In het comité hiervoor hebben zitting een vertegenwoordiger van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, van de Kweek school, van-de Ver. Volksonderwijs, van de Hoofdenver., het N. O. G. en den Bond van Ned. Onderwijzers. In het andere gedeelte der school ral een christelijke Bewaarschool gesticht worden, uitgaande van de Vereeniging voor Christelijk Fröbelonderwijs. Van de veemarkt is gisteren een lam vermist. Op 1—2 JUNI a.s. Een prachtige reis met eerste klas bediening tegen den laagsten prijs Officieel is de Brusselsche wereldtentoonstelling geopend. Nog wordt er door vele handen gearbeid aan de laatste afwerking en wanneer ons reisgezelschap naar Brussel zal vertrekken zal de prachtige expositie in volle glorie te zien zij'n. Wij hebben de reis reeds uitgestippeld, wij hebben de tentoonstelling bezocht en kunnen U dus in deze wereldstad-op-zich een goede ge leide meegeven, opdat U van het meest interessante het best en het langst zult kunnen genieten zonder uw tijd te verliezen met zoeken. Wij stellen ons voor des Zaterdags 1 Juni om 1 uur van onze bureaux in een of meer comfortabele autocars te vertrekken en Zondagavond laat terug te keeren. De kosten van deze mooie reis (1ste klas restaurants en hotel) zijn 12.50 (verhoogd met ƒ1.voor administratieve onkosten), inschrijvingen voor deze reis kunnen slechts geschieden tot en met Dinsdag 28 Mei a.s. De deelnemers moeten zorgen voor een bewijs van Nederlander schap, hetwelk zij aan het secretarie hunner woonplaats kunnen bekomen. Bij inschrijving moet het volledige bedrag worden voldaan. Men kan zich mondeling of schriftelijk voor deze reis opgeven bij Adm. „DE LEIDSCHE COURANT", Papengracht 32 Leiden. Giro 103003.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2