CRISIS EN GODSVERTROUWEN DiotQsanQ kathollQkendaQ TOT VERWEER l(êisis0i Qodsmhouuw, 26ste Jaargang ZATERDAG 25 MEI 1935 No. 8125 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 „Tot verweer „Is het niet wonderlijk, dat er in Neder land zedelijke moed schijnt noodig te zijn, om Katholiek te warden? Ja, is dat voor het Nederlandsche volk niet een schande?" Wij onitleenen deze uitroepen aan de gisteren bij A. W. Sijthoffs Uitgeversmij. N.V., te Leiden, verschenen brochure van mr. H. P. Marchanit: „Tot verweer". Mr. Marchant schrijft aldus naar aanlei ding van de vele brieven, die hij na zijn katholiek-worden ontving en waarin hij wordt geprezen om zijn moed. Waarom is men er dan zoo van over tuigd, dat er moed voor noodig is, om Ka tholiek te worden? Wij citeeren hier, wat mr. Marchant zelf als antwoord geeft. Men zegge niet, dat de hoon, die over mij is uitgestort, gevolg is van bijkomende omstandigheden: hetzelfde overkwam ook den anderen, als die om standigheden ontbraken. In den grond is de oorzaak de haat tegen „Rome". Deze haat vloeit grootendeels uit on kunde voort. Hij spreekt het sterkst bij de onkundigsten. Vooral de uitwen dige teekenen van de Kerk stooten af: de priesters, die men in Duitschland tegenwoordig „zwarte mollen" scheldt, de tallooze kruisen, het neerknielen voor altaar en beelden, dat door de papenhaters voor afgoderij wordt ge houden; door de geleerde papenhaters tegen beter weten. En wie van al die onkundigen heeft, door ook maar eeni- ge studie te maken van het inwendige, dat dit alles verklaart, getracht, zijn onkunde te overwinnen? De overgroote meerderheid wil het niet weten. Is het niet inderdaad een schande voor het Nederlandsche volk, dat er is zooveel haat tegen Rome, haat uit onkunde, haat tegen beter weten in! Deze werkelijkheid, die de schrij ver van „Tot verweer" puntig aanwijst, moet zeer velen stemmen tot ernstig na denken.... En. ons, katholieken, her inneren, aan onze apostolische taak in de zen tijd. Mr. Marchant besluit zijn brochure aldus: Wij zijn weer in de opgaande lijn van het geloof: cogito ergo credo. Doordat ik nadenk, geloof ik. Als maar allen, in wier binnenste nog een vonk je gloort, leeren van Moskou en Ber lijn, dat het vonkje moet oplaaien tot een stralend licht, opdat niet ons volk, door geestelijke verwording in de duisternis wegzinkende, onderga! Mr. Marchant wil in zijn brochure een poging doen, „om het gewichtigste besluit" aldus schrijft hij „dat ik in mijn leven heb genomen, te verklaren". Hij schrijft, dat hij sedert het volbren gen van zijn academische studie altijd een neiging in die richting heeft gevoeld. Zoodra hij echter ambtelijk met Katho lieke instellingen en personen in aanraking kwam en hij de practijk binnen in de or ganisaties en in het Katholieke leven leerde kennen, voelde hij zich opgewekt om te gaan onderzoeken, te gaan lezen wat tot dusver gesloten boeken waren gebleven. Hij zocht de noodige voorlichting, en ge leidelijk kwam hij tot de overtuiging, dat men, staande voor de Evangeliën, gesteld is voor de keuze: gij gelooft er in als het Woord van God of gij gelooft het niet. Wie eenmaal de Evangeliën als Gods Woord aanvaardt, en verder gaat, wie bestudeert, wat naar de Katholieke leer op dezen grondslag is opgebouwd, hij zal ervaren, dat dit alles logisch sluit. Hier vond ik de vastheid, die ik had gezocht. En hier vond ik de eene algemeene Kerk, die God in Christus heeft gesticht. De overgang tot het Katholicisme heeft voor mr. Marchant ten gevolge gehad, dat wij citeeren hem nu: „sommigen in mij thans zien een bedrieger en verrader; som migen iemand, die heeft gehandeld uit winstbejag en zucht naar politiek of mate rieel gewin". En de schrijver zegt van dit alles: Voor mij is dit geen verrassing ge weest. Ik wist uit de geschiedenis, wat de automatisch intredende gevolgen zijn van een bekeering tot het Katho licisme. De talloozen, die mij zijn voor gegaan, en onder hen tot wier groot heid ik in de verte niet kan reiken, hebben hetzelfde ervaren. Aan laster en verdachtmaking, aan het con- strueeren van minderwaardige motie ven heb ik trouwen reeds vijfendertig jaren blootgestaan. Pijnlijk is alleen, dat in dit geval het verlies dreigt van vrienden, op wie men meende te kun nen rekenen. Wat mij persoonlijk be treft, staat daartegenover een onverge lijkelijk grooter geestelijke winst. Het grootste gedeelte van mr. Marahant's brochure is gewijd aan de verdediging van het feit, dat hij zijn overgang haar de Ka tholieke Kerk, die in December jJL is ge schied, zoo lang heeft verzwegen. Daar om voornamelijk heeft mr. Marchant deze brochure geschreven, en wel „met spoed", omdat reeds morgen de Partijraad van den Vrijzinnig-Democratischen Bond zal bijeen komen, en de heer Marchant een eenzij dige voorlichting op die vergadering gaarne wil voorkomen. Mr. Marchant zet uiteen, wat reeds dui delijk is uiteengezet in een, blijkbaar door hem geïnspireerd, artikel in de „Maasbo de", ook door ons blad overgenomen. Hij zet nJ. uiteen, dat naar zijn overtuiging het belang van het Kabinet het landsbe lang en, vervolgens, het belang van den Vrijzinnig-Democratischen Bond hem tot het besluit heeft gebracht, am over zijn overgang naar de Katholieke Kerk voorloo- pig te zwijgen. „Zoodra ik maar één oogen- blik in conflict zou zijn gekomen met mijn geweten, zou ik mijn ambt onmiddellijk hebben neergelegd" aldus mr. Marchant. Wij hebben hier willen mededeelen den korten inhoud van Marchanfs verweer schrift en willen citeeren enkele markante passages; passages, die ons veel zeggen. 50Juni» tfoaftusf- »9en Haag DOOR Mr. H. P. MARCHANT ZANDVLIET'S BOEKH., LEIDEN 40 ct. Franco p. post 45 ct. Giro 50178 Nieuwe pachtwet ingediend Samensmelting van de beide ontwerpen, welke de Eerste Kamer in 1932 heeft verworpen. Thans is ingediend een wetsontwerp hou dende een nieuwe regeling van de pacht. De Memorie van Toelichting brengt in herinnering, dat de Eerste Kamer de beide ontwerpen van wet houdende nieuwe rege ling van de pacht en regeling van de pacht- commissies op 5 Februari 1932 heeft ver worpen. Nagenoeg niemand zal van oordeel zijn, dat door deze beslissing een blijvend bevre digende toestand werd geschapen. Zelfs de tegenstanders der genoemde ontwerpen be schouwen en terecht de bestaande re geling dér pacht in het algemeen als ver ouderd en onvoldoende. De Regeering meent dan ook verplicht te zijn, den afgebroken draad weder op te vat ten en de totstandkoming van een regeling van de pacht te bevorderen, welke eener- zijds op dezelfde grondslagen als het ver worpen ontwerp is opgetrokken, anderzijds aan de geopeerde bedenkingen tracht tege moet te komen, voor zoover dat mogelijk is zonder gewichtige beginselen op te offeren. Het thans aangeboden ontwerp bedoelt dus niet een in beginsel nieuw ontwerp te zijn. Het is het oude ontwerp of juister een samensmelting van de beide oude ontwerpen, welke slechts een revise, zij het dan ook een op een aantal punten niet on belangrijke revisie, hebben ondergaan. De onderdeelen welke een wijziging heb ben ondergaan, zijn: 1. Het zoogenaamde „continuatierecht". 2. De vergoeding voor door den pachter aangebrachte verbeteringen. 3. Het tegengaan van buitensporige pachtovereenkomsten. 4. De berechting van pachtzaken, in ver band met de paohtcommissies. 5. De vorm van het ontwerp. Wij komen op dit nieuwe wetsontwerp nader terug. De a.s. Diocesane Katholiekendag, die op 30 Juni a.s. te Den Haag zal plaats heb ben, belooft een indrukwekkende demon stratie te zullen worden van het rotsvast geloof en Godsvertrouwen van het Katho lieke volk, temidden van de stormen der verschrikkelijkste crisis welke de wereld ooit doormaakte. In al zijn eenvoud is de opzet van dezen Katholiekendag waarlijk machtig en grootsch. Rondom onzen socialen Bisschop zullen duizenden Katholieken uit het geheele Haarlemsche Diocees zich vereenigen op Houtrust te Den Haag, teneinde openlijk getuigenis af te leggen van de schuld der zondige menschheid, die door haar eigen hoovaardij deze ontzettende wraak des He mels over zich afriep en om bij monde van de opgroeiende jeugd „de Nieuwe Mensch heid" te beloven: „Menschen, die zich God hebben bekleed. Menschen die niet moede worden het goed te doen. Menschen, die slechts één grootheid kennen: groot zijn in het dienen. Menschen, die geen kwaad met kwaad vergelden. Menschen, die weten dat Christus om hulp vraagt in den bedelaar, welke honger heeft en dakloos is." Eerst wanneer we onszelf berouwvol op de borst kloppen en een betere, nieuwe menschheid beloven, eerst dan mogen we ALGEMEEN ONDERWERP' hopen en bidden dat God m Zijn oneindige barmhartigheid Zijn tuchtigende hand van ons afwende. In suggestieve ontroerende bewoordin gen zal onze jongelingschap, vereenigde in Graal, K.J.M.V. en K.J.C. deze verheven gedachten vertolken in het jeugdspel „De Nieuwe Menschheid", waaraan onder alge meene leiding van Piet 't Hart tweedui zend executanten zullen medewerken. De 15 a 20.000 toeschouwers die ver wacht worden, zullen zich niet behoeven te bepalen tot luisteren en toekijken. Het volk zal zijn smeekbeden met die van de jeugd vereenigen in enkele gedeelten van het spel, o.a. in een machtig „Paree Do- mine, paree populo tuo" en voorts beurte lings met de jongeren de liturgische gezan gen uitvoeren van het Pontificaal Lof, dat als het ware een deel zal uitmaken van het Jeugdspel. De Bisschop, met zijn trouwste Diocesa- nen,. getuigenis afleggend van aller Gods vertrouwen en smeekend om uitkomst in deze crisis; de jeugd, een betere toekomst belovend, ziedaar een gebeurtenis welke de beteekenis en strekking van vorige Ka tholiekendagen verre te boven gaat. Nood leert bidden, zegt het spreekwoord. Op dezen Katholiekendag zullen duizenden geloofsgenooten van allen rang en stand, wanhopige werklooze, radelooze midden standers, verarmde rijken, broodeloos ge raakte boeren en tuinders, jongelingen zon der hoop op een bestaan, ieder op zijn wijze slachtoffer van de ontzettende crisis die de wereld teistert, zich rondom him Kerkvorst scharen en een machtig gebed ten Hemel doen stijgen. Met het oog op de ontzaglijke belangstel ling welke voor dezen historischen Katho liekendag wordt verwacht, is het Uitvoe rend Comité reeds druk in de weer om de accomodatie van Houtrust zoodanig uit te breiden dat zooveel mogelijk Katholieken deze gebeurtenis zullen kunnen meema ken. In overeenstemming met de tijdsomstan digheden is de toegangsprijs zoo laag mo- gelijk gehouden. Bovendien genieten de le den der vier groote standsorganisaties en van den R.-K. Vrouwenbond nog een aan merkelijke reductie op deze prijzen, indien zij hun deelnemerskaarten tijdig bij hun plaatselijk bestuur aanvragen. Zooals we reeds meldden verleenen ook de Ned. Spoorwegen een zeer belangrijke reductie op him tarieven. Op vertoon van de deelnemerskaart zal men voor halven prijs kunnen reizen, zoodat een 3e klas re tour zal kosten voor deelnemers uit Am sterdam f 1.51, Leiden 0.40, Haarlem 1.13, Rotterdam 0.60, Delft 0.23, Schie dam ƒ0.48 en Dordrecht ƒ1.08. De bijeenkomst op Houtrust die om 2 uur begint, zal vóór vijf uur geëindigd zijn, zoodat alle deelnemers weer tijdig in hun woonplaats terug kunnen zijn. Binnenkort hopen wij het volledig pro gram van dezen Katholiekendag te publi- ceeren en tevens iets naders mede te dee- len omtrent het Jeugdspel. De affiche. Door S. Stiner te 's-Gravenhage is een pakkende affiche ontworpen, welke op tref fende wijze het onderwerp van den as. Katholiekendag in beeld brengt. Terwijl sombere wolken den hemel verduisteren, een hevige onweersbui den menschen schrik aanjaagt en de woeste golven van de cri sis het wereldscheepje dreigen te verzwel gen, heft de geloovige mensch den blik om hoog, waar het Alziend Oog der Godde lijke Voorzienigheid over de menschheid waakt. Alleen Hij daarboven is in staat om, evenals Jezus het op het meer van Gene- zareth deed, de woedende golven met één enkel gebaar tot bedaren te brengen: Cri sis en Godsvertrouwen. Van deze affiche, waarvan wij hierboven een afbeelding ge ven, zal binnen enkele dagen het eerste duizendtal worden verspreid. Het mijnconflict opgelost Volledige overeenstemming tusschen partijen bereikt. Geen loonkorting. Het conflict in de mijnen is opgelost. Dat is het belangrijke resultaat, dat na tal van conferenties en besprekingen ten slotte, is bereikt in de jongste door minister Van Lidth de Jeude samengeroepen bijeen komsten in het departement van Water staat. Bijikans vier uur achtereen is er gister middag in de kleine vergaderzaal van het departement van Waterstaatvergaderd, met de partijen te zamen en met de par tijen afzonderlijk. De besprekingen stonden onder leiding van minister Van Lith de Jeude en werden bijgewoond door den minister van Sociale Zaken, minister Slotemaker de Bruïne, den rijksbemiddelaar in dit conflict, prof. Aal- berse, en ir. Van Waterschoot van der Gracht, hoofdingenieur der mijnen. Na afloop der langdurige besprekingen werd een uitermate sober communiqué ver strekt, waarin wordt medegedeeld, dat het resultaat der conferentie is geweest, dat volledige overeenstemming tusschen par tijen is bereikt, en dat het loonconflict dus tot een bevredigende oplossing is gebracht. In aansluiting hieraan meldt de Haag- sche redacteur van de „Msb." nog: Het gevolg van de overeenstemming is, dat de voorgenomen loonsverlaging thans van de baan is. Oud-minister mr. T. J. Verschuur zal worden benoemd tot Regeeringscommissa- ris in het Algemeen Mijnwerkersfonds. Zijn door de Regeering nader voorgestelde be voegdheden, waarmee directies en organi saties zich hebben vereenigd, zullen in een brief van de Regeering aan de partijen worden vastgelegd. Verder zal mr. Verschuur worden be last met een onderzoek naar de financieele en economische positie van het Mijnbe drijf. Weliswaar wordt hij in deze functie niet benoemd op grond van artikel 45 der Arbeidsgeschillenwet, waardoor hem een wettelijk dwingende enquête-bevoegdheid zou zijn verleend, maar de betrokken par tijen hebben toegezegd, hem bij dat onder zoek de meest mogelijke hulp en medewer king te zullen verleenen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Twijfel aan het bericht over een a.s. vredesconferentie in Nederland. (2de blad) In het conflict tusschen Italië en Abes- synië is een schikking getroffen. (2de blad) Het prinselijk huwelijk (2de blad). te Stockholm. BINNENLAND. Het dreigend mijnconflict in Limburg af gewend; in een bespreking op het departe ment van waterstaat is gisteren overeen stemming bereikt. (1ste blad). Een nieuwe Pachtwet ingediend. (1ste blad). Duitsch smokkelaar op Ned. gebied door Duitsch commies neergeschoten (Gem. Be richten, 2de blad). Ernstig ongeluk in Hartogh's fabrieken te Oss (Gem. Ber., 2de blad). LEIDEN. Een geïllustreerde uiteenzetting over den Gemeentelijken Reinigingsdienst. (2e blad) SPORT EN WEDSTRIJDEN. Wij openen in dit nummer een rubriek voor de damsport (3de blad). Men mag dus verwachten, dat practisch het resultaat van het onderzoek hetzelfde zal zijn, als wanneer de wettelijke enquête bevoegdheid was verleend, terwijl het on aangename, dat het dwingende karakter daarvan meebrengt, is vermeden. Het onderzoek, waarmede mr. Verschuur thans belast wordt, zal zeer omvangrijk zijn en zal o.a. ook omvatten de kwestie van de invoerrechten, de contingenteering, het ver koopkantoor, kortom de geheele financieele en economische positie van het Mijnbedrijf. Het „Vaderland" verneemt nog, dat gis termiddag door den Minister van Water staat eerst de vertegenwoordigers van de mijnwerkersbonden, daarna de directies der particuliere mijnen, vervolgens weer de vakbondvertegenwoordigers en ten slotte de partijen samen in audiëntie zijn ontvan gen. Gedurende deze laatste bespreking werd de overeenstemming bereikt. En het blad verneemt verder, dat de Regeering aan het Algemeen Mijnwerkersfonds een sub sidie van 800.000 zal verstrekken, waar mee dan de bijdragen der aan aan dit fond* zullen kunnen worden verlaagd. Treurige toestanden Aan de zinkfalbrieken in de Brabantsche gemeente Budel is een conflict uitgebroken, en wie nu weten wil, welke toestanden daar bestaan, moet maar eens de volgende mededeelingen lezen, overgenomen uit het dagblad de „Tijd": „De sociale toestanden op de fabrie ken zijn in het geheel niet in orde. De loonen zijn voor dezen arbeid veel en veel te laag en voor deze zeer lage loonen moet een werk worden gepres teerd, dat geen mensch lang kan uit houden. Acht uren per dag, drie hon derd vijf en zestig dagen per jaar, staan deze menschen voor de heete ovens te werken met instrumenten, die alleen oer-sterke kerels kunnen hanteeren. Voor dezen arbeid wordt betaald een loon van een rijksdaalder per dag, waarbij nog komt tien cent kinderbij slag per dag van het tweede kind af. Kapelaan Brekelmans vertelde ons nog dat deze arbeid zeer gevaarlijk is en vele slachtoffers eischt. Op de lijs ten der arbeiders, die hij liet inzien, kwamen meer dan dertig jonge wedu wen voor, wier mannen in den loop der laatste jaren waren verongelukt aan deze fabriek. Het werk op de fabriek wordt ver deeld in de z.g. „Kleine manoeuvre" en de z.g. „Groote manoeuvre". In de eerste staan de arbeiders vijf of zes uur per dag in den vroegen morgen

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1