BIACKBOy CEIIMIIL TMIIMG IDSTIFIt DONDERDAG 23 MEI 1935 üE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ie den morgen van 23 Mei 1935, medgedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 770.4 te Aberdeen. Laagste barometerst.: 748.1 te Marseille. Verwachting tot den avond van 24 Mei: Matige aanvankelijk nog krachtige Ooste lijke tot Noordelijke wind, betrokken tot zwaar of half be wolkt, kans op regen of onweer, vooral in het Oosten: iets zach ter des nachts, over dag iets kouder. De depressie in het Zuiden is sterk in diepte toegenomen, waardoor de luchtdruk- gradiënt aanzienlijk groeide en in onze omgeving de wind vrij krachtig werd. Ook in het hooge Noorden verdiepte zich de depressie, zoodat in Noord-Scandinavië eveneens krachtige winden waaien. Beide depressies bewegen zich Oost- en Oost- Noord-Oostwaarts. De Zuidelijke bracht aan haar Noordzijde eenige regen met zelfs on weer in Weenen. De Noordelijke bracht regen en zelfs plaatselijk sneeuw in Lap land. Het hooge-drukgebied over de Brit- sche Eilanden nam een weinig in beteekenis af. Bij IJsland maakt zij weer een nieuw hooge drukgebied merkbaar. De tempera tuur daalde nog in Noord-Scandinavië, over Frankrijk veranderde zij weinig, ter wijl zij in het overige gebied steeg. Stijgin gen van den barometer in West-Frankrijk en daling van den luchtdruk in Duitsch- land, doet ten onzent de regenkansen weer toenemen. Waarschijnlijk zal de nacht zach ter, de morgen weer wat kouder zijn. LUCHTTBMFERATU UK. 14.8 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting De Zijl 14 gr. Zweminrichting Poelmeer 15 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eJL Van Donderdagnamiddag 9.28 uur tot Vrijdagmorgen 4.24 uur. BOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 24 Mei vjh. 7.36 uur en nam. 8.03 uur. =3 Breestraat 65 - Leiden Telefoon 3620 GEHEEL GEBIT vanaf f 35 Verdere prijzen aan de tijdsomstandigheden aangepast. stelde van de opvoeding van 'n neder- landsch volk. En in tal van vormen is dat verband tusschen volk en dichtkunst werk zaam gebleven gedurende dart: geheele be langwekkende tijdperk, waarin de Middel eeuwen eindigen en de Nieuwe Tijd zich aankondigt. Wat men als volkslied vereert en als rederij kersrijan nog niet geheel doorgrond heeft, is een groei en een kweek van krachtige en kunstige formaties waarvoor geen grooter volk zich zou heb- lxn te schamen. In het zuiden begint nog, maar in het noorden komt dan tot haar eeuwig bewonderenswaardige uiting die nieuwe kunst van vers en proza, die één van de machten is, waaraan de Republiek van de Zeven Provinciën haar gezag ont leent, niet alleen in de herinnering van va derlanders, maar in de werkelijkheid van haar tijd en in de geschiedenis van nabu rige literaturen. Wij moeten ons niet laten overweldigen door het gezag dat andere volken voor hun dichtkunst opeischen. Wij hebben vóór alles met innige liefde te let ten op de grootheid van die werkstukken die in onze eigen taal zijn tot stand ge bracht. Wij hebben te bedenken dat, wan neer wij het inzicht verliezen in de waaide en beteekenis van onze letterkunde, wij al half op weg zijn om het inzicht kwijt te raken in de waarde en beteekenis van onze taal en ons volksbestaan. Er zijn tijdper ken geweest, dat die twee minder en tra ger leefden, maar er zijn er geene geweest waarin ze niet op geheel eigen, op neder- landsche wijze, dat wil zeggen met die wonderlijke mengeling van nuchterheid en bezieling die ons eigen is, het aanzijn gaven aan merk-waardige, aan bewonde- rens-waardige scheppingen. Wat wij de traditie van onze literatuur noemen, is die aldoor zich ontwikkelende vorm van voor stelling en uitdrukking, waarin ons het beste is bewaard gebleven, wat, van oude tijden tot heden, sommige van de onge meenste Nederlanders met htm taal heb ben weten te doen. Dit beste te kennen, het te ordenen, het zijn plaats te geven in den samenhang van de literaturen, en ver der het levend te houden, te doen door werken, en zoo mogelijk er iets aan toe te voegen, dat is de veelvoudige taak van dichters en schrijvers, van studenten in de letteren èn van letterkundige critici". Spreker besloot met enkele woorden tot de Universiteit, zijn ambtgenooten en de studenten. Hierna nam de rector-magnificus, prof. dr. W. van der Woude, het woord en sprak als volgt: REDE PROF. DR. W. d. WOUDE. Nu de onverbiddelijke wet u, hoogge schatte collega, dwingt uw ambt neer te leggen wegens het bereiken van een leef tijd, die niemand u zou toeschrijven, is het mij een voorrecht daarbij een kort woord te spreken uitsluitend als rector. Maar het valt mij moeilijk niet een enkele opmer king te maken, die misschien eenigszins persoonlijk klinkt maar zeker niet zoo ge meend is Ik bedoel, dat gij waarschijnlijk noch in uw jeugd noch op rijperen leeftijd verwacht zult hebben bij een zoo belang rijke gebeurtenis in uw leven als deze het eerst toegesproken te zullen worden door iemand, wiens dagelijksche gedachtenkring zoo ver van de uwe af ligt. Ik vermoed, dat gij een dergelijke voorspelling aangehoord zoudt hebben met evenveel vriendelijk heid als ongeloof. Dat ik deze opmerking waag, is niet om hier op de onberekenbaarheid van het menschenlot te wijzen, maar zij illustreert misschien, waarom voor 10 jaar de hoog- leeraarsbenoeming van den dichter Ver- wey voor velen zoo'n hoogst onverwachte en belangwekkende gebeurtenis was; even belangwekkend als nu voor niet-ingewijden de vraag, hoe ziet de Senaat den hoog leeraar Verwey vertrekken? Ik antwoord daarop: „met diep leedwezen, omdat de universiteit een harer sieraden verliest." Ik geloof gaarne, dat zij die u van nabij kenden, u hier met volle vertrouwen zagen komen; maar de anderen heeft uwe werk zaamheid vervuld met bewondering voor den zestigjarige, die een hem zoo geheel nieuw ambt op zich nam, dat tien jaar lang met zooveel toewijding en succes bekleed de en het zoo jong en frisch weer neer legt. Slechts op één punt wijs ik nog. Ik hoor de, dat gij gesproken hebt over 10 geluk kige jaren. Dat bewijst, dat het hooglee- raarschap u gebracht heeft, wat wij eiken bescheiden collega toewenschen; de herin nering aan werkzame, moeilijke en succes volle jaren, die een bron van dankbaar heid en geluk kunnen zijrf voor het verdere leven. Na deze reden besteeg de decaan der Litteraire faculteit, prof. dr. A. J. Wen- sinck, den katheder en sprak als volgt: TOEPRAAK PROF. A. J. WENSINCK. Hooggeachte ambtgenoot, Ook de faculteit ziet u met leedwezen uit haar midden heengaan. Zij heeft dan ook thans een woord van erkentelijkheid te spreken voor hetgeen gij voor haar ge weest zijt. Ruim tien jaar hebt gij aan deze univer siteit den leerstoel in de geschiedenis der Nederlandsche letterkunde bekleed. Een in vele opzichten merkwaardige taak voor een man, die zelf een deel dezer geschie denis mede gevormd heeft en wiens naam dan ook zal leven zoolang de geschiedenis onzer letterkunde bestaat. Dit is zeker geen geringe roem. Ook tien jaar geleden, toen uw voorganger Kalff, aesthetisch historicus onzer letteren en kenner van vele literaturen daarbuiten, ons ontvallen was, waren wij met uw naam en beteekenis nagenoeg even vertrouwd als thans. Toch was uwe ben coming tot op zekere hoogte een experiment. Dat gij met het gebied der geschiedenis die gij zoudt doceeren, uitstekend bekend waart, hadden uw studies over Vondel, Spieghel, Potgieter en over de jongste pe riode onzer letteren genoegzaam getoond. Doch gij zelf zoudt zeker de laatste ge weest zijn om u er over te verwonderen, dat men in u in de eerste plaats den dich ter zag En nu mag een professor gerust dichter zijn; maar of een dichter ook pro fessor mag zijn, daarover kan men scep tisch zijn, want voorbeelden van illustre mislukking zijn niet onbekend. Ik mag dit ook in het openbaar zonder bedenking tot u zeggen, want uw professo raat is een voorbeeld van het tegendeel: het is een groot succes geweest. Wie u kent, kan dit succes gemakkelijk verklaren. De stof die gij aan de ontvan kelijke jeugd had mede te deelen, was uw levend en persoonlijk eigendom. En ver der een even onmisbare conditie uw geestdrift en uw bewegelijkheid van geest konden niet nalaten uw gehoor te boeien. Het moet u een groote voldoening ge weest zijn, dat ook de Prinses der Neder landen, gedurende Haar studiejaren aan onze universiteit, uw colleges met Haar blijvende belangstelling vereerd heeft. En een niet geringe voldoening moet het <u geweest zijn, dat velen uwer toehoor ders uw studieterrein een onderwerp voor hun dissertatie en u daarmede als hun lei der zochten. Zij zeiven oud-studenten en studen ten staan thans gereed hun leermeester bij zijn heengaan iets van hun dankbaar heid uit te drukken. Ik doe dit namens de faculteit, die u met erkentelijkheid voor het vele, dat gij binnen haar kring hebt gewerkt, en met de beste wenschen voor een gezegenden ouderdom ziet heengaan. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer dr. W. Smit, die den scheidenden hoogleeraar een huldeblijk aanbood, ter wijl namens de studenten werd gesproken door den heer P. G. J. Korteweg, voorzit ter dear Litteraire faculteit. „HET GASTMAAL DER KINDEREN". Op verzoek van meerderen heeft het K.J.C.-bestuur besloten, alsnog een opvoe ring te doen geven van bovengenoemd spel van Henri Ghéon. Zooals bekend, werd dit spel verleden week hier gegeven en daarvoor reeds drie keeren elders door gewone jongens van de K.J.Q, Buitengewoon is de goede invloed, die er van dit spel uitgaat; menschen vam de Pers, die nu niet altijd voor hun plezier „uitvoeringen" moeten bijwonen, waren vol lof over dit jongensspel. Het mooiste echter voor ons is, dat hier mede een kleine proeve gegeven wordt van de vorming, die er van het tegenwoordige mannelijke jeugdwerk kan uitgaan. En treekaarten voor belangstellenden (a 50 cents) zijn verkrijgbaar aan het Liduina- huis, Zoeterw. singel 33. De uitvoering wordt gegeven op Zondag 2 Juni in de aula van de R.K. H.B.S. L. BEUNE, voorz. K.J.C. Distr. Leiden. GEMEENTERAAD. Aan de agenda van den gemeenteraad is nog het volgende punt toegevoegd: Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1934, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting, alsmede tot overbren ging van eenige posten van den dienst 1934 op dien van 1935. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van een belasting op tooneelvertooningen en andere vermake lijkheden. Verlaging van vermakelijkheidsbelasting voor een méérdaagsche kermis. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. van 7 April 1931 werden bij Raadsbe sluit van 18 Mei d.a.v. in de verordening op de heffing van een belasting op tooneel vertooningen en andere vermakelijkheden vastetarieven opgenomen voor kermisver makelijkheden. Met de invoering van die, laag gestelde, tarieven werd een billijke belastingheffing beoogd voor kermisver makelijkheden op den dag, waarop Lei den's ontzet wordt gevierd. Het is geble ken aldus B. en W. dat de tarieven alleszins aan de gestelde verwachtingen hebben beantwoord. De 3-Octoberkermis wordt steeds zeer druk bezocht en de ver makelijkheden worden vrijwel gedurende den geheelen dag gehouden. Mede doordat zij slechts één dag duren en niet alleen een groot gedeelte van de inwoners van Leiden, doch ook een aanzienlijk getal niet- ingezetenen het 3-Octoberfeest meevieren, dragen de vermakelijkheden op dien dag een zeer buitengewoon karakter en kunnen zij onder de drukst bezochte van dien aard in het geheele land worden aangemerkt. Voor dien dag zijn de tarieven dan ook in derdaad billijk. Evenwel moeten voor vermakelijkheden, welke gedurende meerdere dagen achter een worden gehouden, zooals b.v. het amu- sem^itspark tijdens de a.s. lustrumfeesten, de bovenbedoelde tarieven nog te hoog worden geacht. Het te verwachten bezoek op die dagen toch zal uiteraard veel gerin ger zijn, dan op den 3-Octoberdag. Af gaande op het aantal bezoekers tijdens vo rige lustrumfeesten zal men het bezoek op de 5 dagen tezamen slechts weinig hooger mogen schatten dan op 3 October. Zooals de verordening echter thans luidt, moet voor meerdaagsche vermake lijkheden per dag dezelfde belasting wor den betaald als bedoeld was voor de één- daagsche 3-Octoberkermis. Het gevolg hier van is, dat de houders van grootere inrich tingen, welke onder de betreffende tarie ven vallen, niet die animo hebben, om voor een standplaats tijdens de as. lustrumfees ten in te schrijven, als in verband met de inschrijvingen bij vroegere vieringen zou mogen worden verwacht, terwijl zelfs en kelen zich, nadat hun het bedrag van de te betalen belasting was medegedeeld, ge heel hebben teruggetrokken. Een en an der is uiteraard voor de lustrumcomimissie van het Leidsche Studenten Corps een groote tegenvaller en zal ook de opbrengst van de belasting op vermakelijkheden in ongunstigen zin beinvloeden. Het komt B. en W. daarom gewenscht voor de tarieven aan te vullon in dien zin, dat voor vermakelijkheden, welke op 5 of meer achtereenvolgende werkdagen voor het publiek toegankelijk zijn, dezelfde be lasting verschuldigd zal zijn als te 's-Gra- venhage. Aldaar bedraagt de belasting voor caroussels, hippodromes, luchtschommels enz. per 25 M.2 ingenomen oppervlakte of (gedeelte daarvan ƒ2.per etmaal, alzoo 40 pet. van het te Leiden verschuldigde bedrag. Vermits vermakelijkheden als tij dens de lustrumfeesten wel niet drukker zullen worden bezocht dan b.v. het voor jaarsfeest te 's-Gravenhage, komt B. en W. ■een verlaging tot 40 pet. van de thans gel dende tarieven redelijk en gewenscht voor. VERKEERSWEEK 11—15 JUNI. De vereeniging Veilig Verkeer is voor nemens ook dit jaar in de verkeersweek enkele kiosken te plaatsen, tot verkoop van fietsvlaggetjes, auto-emblemen en ander propaganda-materiaal en deze verkoop te doen geschieden door dames, die zich daar toe vrijwillig beschikbaar stellen. Deze da mes zullen tusschen 9 uur 's morgens en 5 uur 's namiddags gedurende een paar uren de kiosken bezetten. Zij, die op één of meer dagen in de Verkeersweek gedu rende enkele uren zich met deze werk zaamheden willen belasten ten bate van Veilig Verkeer, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk daartoe aan te melden. De aanmelding ka-n kortheidshalve plaats vinden aan het politiebureau bij den In specteur der Afdeeling Verkeer. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN BAKKERSZONEN. AFD. LEIDEN. Uitslag Vak wedstrijden: Afdeeling I (Bakkerszonen), klasse A. (Melkbrood): le prijs B. J. Zegers, Barne- veld; 2e prijs C. L. den Boer, Hoogvliet (Z.H.); 3e prijs E. Kluiver, Harderwijk; Diploma's: A. Bloemendal, Diepenveen (Oost), J. v. Brummelen, Soest, I. Bogers, Scheveningen en B. M. Braam, Den Haag. Klasse B (Waterbrood): le prijs E. J. Zegers, Barneveld; 2e prijs J. M. van Mou- rik, Gorinchem; 3e prijs C. L. den Boer, Hoogvliet (Z.H.); Diploma's: L. den Boer Jr., Hoogvliet (Z.H.), J. Heersink, Aalten, A. Bloemendal, Diepenveen (Oost), J. M. Hoogland, Utrecht. Klasse C. (Tarwebrood): le prijs B. M. Braam, Den Haag; 2e prijs G. A. Verduin, Leerdam; 3e prijs M. van Noort Jr., Leiden; Diploma's: J. M. van Mourik, Gorinchem, C. L. den Boer, Hoogvliet (Z.H.), en A. de Kort, Katwijk aan Zee. Klasse D (Krentenbrood): le prijs J. Heersink, Aalten; 2e prijs L. den Boer Jr., Hoogvliet (Z.H.); 3e prijs E. J. Zegers, Barneveld; Diploma's J. van Brummelen, Soest en C. L. den Boer, Hoogvliet (Z.H.). Klasse E (Kleinbrood): le prijs E. J. Ze gers, Barneveld; 2e prijs Mar. v. Noort Jr., Leiden; 3e prijs F. Voorma, Leiderdorp. Klasse F (Vrije inzendingen ter opluis tering, brood): le prijs Mar. van Noort Jr., Leiden; 2e prijs H. van Noort, Leiden; 3e prijs G. van Rijn, Abcoude. Afdeeling I en III (Bakkerszonen- en patroons). Klasse G (Tarwebrood): le prijs E. Kluiver, Harderwijk; 2e prijs P. Haagen, Naarden; 3e prijs A. Haagen, Naarden. Afdeeling II (Bakkerszonen). Klasse A (Taarten): le prijs A. de Kort, Katwijk aan Zee; 2e prijs Jan Molenbeek, Utrecht (U.); Diploma's: J. Boonekamp, Katwijk aan Zee en J. A. J. van Zomeren, Amersfoort. Klasse B (Koekjes): le prijs L. van Wel- sem, Deventer; 2e prijs, niet toegekend; Di ploma's A. Vonk, Amersfoort en J. M. van Mourik, Gorinchem. Klasse C (Koekjes); le prijs L. van Wel- sem, Deventer; Diploma A. de Kort, Kat wijk aan Zee. Klasse D. (Vrije inzendingen ter opluis tering, banket): le prijs Jan Moolenbeek, Utrecht, 2e prijs A. de Kort, Katwijk aan Zee; Diploma J. M. Hoogland, Utrecht. Afdeeling III (Bakkerspatroons). Klasse A (Melkbrood): le prijs L. den Boer, Hoog vliet (Z.H.).; 2e prijs A. Cloosterman, Nij megen; 3e prijs G. J. Rozendaal, Montfoort; Diploma's: W. Stavleu, Rijswijk (Z.H.) en G. van Eist, Abcoude. Klasse B (Waterbrood): le prijs G. J. Rozendal, Montfoort; 2e prijs W. Steenhui- sen, IJmuiden (Oost); 3e prijs H. H. Dijs- selbloem, Voorhout; Diploma's: L. den Boer, Hoogvliet (Z.H.); A. Cloosterman, Nijmegen en J. C. Hoeyenbos, Noordeloos (No. 90). Klasse C (Tarwebrood): le prijs G. J. Rozendal, Montfoort; 2e prijs F. Mulder Szn., Assen; 3e prijs G. Riemer, Waterin gen; Diploma's: C. N. Rodenrijs, Noordwijk en Jac. Verboom, Utrecht. Klasse D (Krentenbrood): le prijs S. I. Faber, Bolsward; 2e prijs G. Westveen, Nieuwersluis; 3e prijs L. den Boer, Hoog vliet (Z.H.); Diploma's: G. J. Rozendaal, Montfoort; G. Riemer, Wateringen en F. Mulder Szn., Assen. Klasse E (Kleinbrood): le prijs niet toe gekend; 2e prijs H. C. van Noort, Leiden; 3e prijs W. Stavleu, Rijswijk (Z.H.). Afdeeling IV (Bakkerspatroons). Klasse A (Taarten): le prijs niet toegekend; 2e prijs H. van Zanten, Hoek van Holland; 3e prijs W. Stavleu, Rijswijk; Diploma: G. Rie mer Wateringen. Klasse B (Koekjes): le prijs niet toege kend; 2e prijs G. Riemer, Wateringen; Di ploma H. van Zanten, Hoek van Holland. Klasse C (Koekjes): In deze klasse zijn geen prijzen toegekend. Afdeeling V. (Afdeelingswedstrijden, uit sluitend voor de afdeelingen, aangesloten bij de Ned. Vereeniging van Bakkerszo nen): le prijs en wisselschild: Afd. Amers foort, te Amersfoort; 2e prijs Afd. Arnhem te Arnhem; Diploma Afd. Deventer te De venter. De Kampioensprijs in Afdeeling I (Bak kerszonen) is toegekend aan E. J. Zegers, Barneveld. AJR.K.A. Dinsdag hield de afdeeling van boven genoemde vereeniging haar ledenvergade ring in den Burcht. De voorzitter, de heer Heemskerk, open de de vergadering met den christelijken groet In zijn openingswoord sprak spreker over de plannen der regeerimg en over de positie der Rijksambtenaren. De voorgelezen notulen werden onver anderd goedgekeurd. Nadat de ingekomen stukken waren afgedaan, werd overgegaan tot benoeming van afgevaardigde en plaatsverv. afgev. voor het A.R.K.A.-con- gres te Arnhem. Na gehouden stemming werden de heeren Heemskerk en Kriek benoemd tot afgev. en de heer Balsieben tot pl.v.v. afgev. Hierna werd behandeld de beschrijvings brief voor het Congres. Alle punten werden onder de loupe genomen. Een voorstel van het Hoofdbestuur om eens in de twee jaar het congres te houden, werd door de af deeling verworpen. Aan de rondvraag gekomen zijnde, werd hiervan door niemand gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering sloot met christelijken groet. Bij de nieuwe verlichting op de Bree straat zullen in eiken lampkroon twee ver schillende lampen worden aangebracht, nl. een kwiknatriumlamp en een gewone gas-gloeilamp. Man! Het is zoo taai, zoo sappig! *t Duurt zoo lang en 't smaakt zoo fijn! Toe probeer óók eens zoo'n pruimpje. Maar bedenk: t moet BLACK*BOY zijn. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK AGENDA LEIDEN. Donderdag Herwonnen levenskracht, jaar vergadering, gebouw R. K. Volks bond, te 8 uur. Vrijdag. Ledenvergadering „St. Christoffel" in „Harmonie", Breestraat, 8.30 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 20 tot en met Zondag 26 Mei as. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 4, tel. 552 en C. van Zijp, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest tel. 274. VOLKSZANG IN HET V. D. WERF-PARK 1500 Kinderen onder leiding van Henk Geirnacrt. Gisteravond heeft de aangekondigde eerste volkszang-uitvoering in het v. <L Werf-.park plaats gehad. Zooals reeds eerder gemeld had het ge meentebestuur aan de Commissie van „Ko ninginnedag" verzocht de regeling hiervan op zich te nemen en het resultaat was, dat dank zij de medewerking van de onderwijs- kracht der diverse scholen, 1500 kinderen der 6e klasse van-de Leidsche scholen, aan deze zanguitvoering hebben medegewerkt. Deze eerste proeve van volkszang in de Sleutelstad mogen we als geslaagd beschou wen. Het doet natuurlijk ietwat vreemd aan een kinderkoor ook al is het 'n massa koor in een groot park en bij 'n flinken wind als gisterenavond te hooren zingen, 't Is dan ook slechts een proef geweest, die leering heeft gegeven voor komende uit voeringen. In de allereerste plaats betreft dit het publiek, 't Was natuurlijk niet van tevoren te zeggen hoe groot de belangstel ling zou zijn en daarom werd het publiek wat men zou kunnen zeggen „op eerbie digen afstand" werd gehouden. Bij 'n vol gende uitvoering kan men de toeschou wers gerust was dichter bij laten koenen, waardoor het geluid van het koor aan be langrijkheid zal winnen. Wat de uitvoering zelve betreft mogen we zeggen, dat de proef geslaagd is. Er is door de meesten der kinderen met aandacht gezongen. Henk Geirnaert, dirigent van het koor, had slechts éénmaal drie kwar tier met de kinderen gezamenlijk gerepe teerd. Bij volgende uitvoeringen is er wel licht gelegenheid tot meerdere gezamen lijke oefening. De onderwijzeres (essen) echter, die de liederen instudeeren, kunnen den koorleider echter bij voorbaat reeds helpen door de kinderen te dwingen naar den dirigent te zien. Dat toch is 'n eerste vereischte voor het gelijkmatig zingen. Aanvankelijk ging het goed. Er was aan dacht bij de kinderen voor den dirigent. Het Wilhelmus klonk uitstekend en ook het „Zomerfeest" vond 'n uitstekende weer gave. In het „Lied van de Mei", toen de kinderen wat vertrouwd geraakten aan hun omgeving, begonnen ze te jagen en hup pelden ze als het ware over de achtste en zestiende noten. Henk Geirnaert had dit echter spoedig onder de knie, maar 't bleek, dat de kinderen, die niet naar den dirigent opzagen, de meeste fouten maakten. De heer de la Rie zorgde op uitstekende wijze voor begeleiding op de piano. Er was overigens maar één ding, dat jammer was: de uitvoering duurde te kort. Veel te spoedig was het einde daar, maar toch was er voldoening, dat las men op ieders gezicht. De uitvoering werd ojn. bijgewoond door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, weth. mr. A. J. Romijn, den heer A. L. Boot, voorzitter der plaatselijke schoolcommissie, rector R. J. J. Reijnen, voorzitter van het R. K. Par. Schoolbestuur, den heer G. Vriend, referendaris van de afd. onderwijs ter Gemeentesecretarie, ter- wijd we verder nog opmerkten jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, rechter in het Per- mante Hof van Internationale Justitie. De Commissie „Koninginnedag" kan met voldoening op deze eerste uitvoering terug zien.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2