STADS NIEUWS 26ste Jaargang DINSDAG 21 MEI 1935 No. 8121 e Ceid^eluGoti/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Rijksmiddelen over April 1935. Het behoort tot de onverkwikkelijke lectuur de publicaties van de rijksmidde len te lezen. Door het aandraaien van den belastingschroef zijn de inkomsten hooger dan die, verkregen over de gelijke maand in het vorige jaar. Maar de ont vangsten blijven verre achter bij de ra ming en het is toch de raming, welke de basis van het budget vormt. Nu heeft de Regeering het bezuinigingsontwerp inge diend en bij dit ontwerp is rekening gehouden met een inkomsten vermindering van 30 millioen, bij de oorspronkelijke raming vergeleken. Hierop zijn onder meer de voor te stellen bezuinigingen ge baseerd. Ht is daarom niet juist, om te blijven vasthouden aan die raming, want men zou deze met een maandelijksch be drag van 2.5 millioen moeten verminde ren. Nu brachten de „overige middelen" over April 1935 op 28.916.914 bij een raming van 33.179.166. Indien men van die ra ming 2.5 millioen aftrekt, komt men tot 30.679.166, zoodat, rekening houdende met 't bezuinigingsontwerp, de April-ont- vangsten nog met 1.762.252 ten achter blijven. De ingestelde bezuiniging is dus opnieuw door de feiten achterhaald. Wanneer men de vier maanden van dit jaar vergelijkt, dan wordt het resultaat nog bedroevender. In de maanden Janu ariuit April 1935 zijn geind 119.990.540 bij een raming van 132.716.666, dus een achterblijven met niet minder dan 12.726.126. Trekken wij hiervan 4 x 2.5 millioen af, dan komen wij met een geringer bedrag dan overeenkomende met de nieuwe cijfers ad 2.726.126. De ach terstand is derhalve in de maand April strek toegenomen en dit wijst op een ver dere ineenschrompeling van het notionale inkomen. Het zijn de wisselvallige inkomsten, die een accres ten opzichte van de raming aanwijzen. Het zijn de rechteri en boeten in zegelopbrengst, die van registratie, van successie, loodsgelden. Verder heeft men meer accijns op suiker geind (deze post heeft de neiging tot terugloopen), iets meer accijns op tabak en de couponbelasting is meegevallen waarbij niet vergeten mog worden, dat in deze tijden de meeste di videnden en coupons worden betaald. Alle andere posten blijven bij de raming achter. Het is opnieuw de omzetbelasting welke een zeer teleurstellend beeld blijft vertoonen, teleurstellend voor den Staat, omdat zij niet krijgt, wat gehoopt was, teleurstellend voor het Volk, omdat deze post een der beste barometers kan worden genoemd voor ons economische leven. Ge raamd over de eerste vier maanden van 't jaar waren 27.166.666; gëind werd slechts 18.973.764, dus minder 8.192.902. Ook de invoerrechten-wijzen op een be langrijken teruggang. Geraamd was 32.500.000, geind daarentegen 27.384.338 vermindering 5.115.662. Dit is te begrij pen. Ten eerste daalt de nationale koop kracht, zoodat uit dezen hoofde minder buitenlandsche waren werden geimpor- teerd. Ten tweede stagneert de export, zoodat wij méér in het eigen land hebben te plaatsen teneinde onze betalingsbalans niet uit zijn evenwicht te doen slaan, ter wijl mindere export ook mindere behoefte aan vreemde grondstoffen met zich mede brengt. Alle factoren om ten opzichte der invoerrechten, ook voor het verdere ver loop, weinig hoopvol te zijn. Het is onmiskenbaar, dat de Regeering met haar deflatiepolitiek in den vicieuzen cirkel is geraakt en daaruit moeilijk zal kunnen komen zonder de economische po litiek radicaal te wijzigen. Want door den verderen teruggang van de koop kracht, nu het bedrijfsleven verder ach teruitgaat, de werkloosheid op een hoog peil blijft staan en de bezuiniging nieuwe slachtoffers eischen zal, zullen de rijks middelen onvermijdelijk verder moeten terugloopen. Immers, de meeste overige middelen zijn directe uitvloeisels van de koopkracht. Men zal minder koopen, dus lager omzetbelastingen, men zal, wat men koopt, zoeken in de lager geprijsde artike len; men zal minder bier en wijn drinken, het vleeschgebruik zal terugloopen en dit kunnen wij ten slotte zeggen van nage noeg alle middelen. Daarom lijkt het ons toe dat nieuwe bezuinigingen zullen wor den ingevoerd en dat minister Colijn's waarschuwing, dat dit ontwerp door meerdere zal moeten worden gevolgd, in vervulling zal gaan. Wat opnieuw de staats-inkomsten zal doen teruggaan. De directe belastingen brachten tot uit. April j.l. 38.608.791 op tegen 39.589.121 in de overeenkomstige periode van 1934. V Het bioscoopgevaar. „Onder den titel „een noodkreet" spreekt het Gereformeerd Jongelingsblad in het nummer van 8 Maart ld. over het bioscoop gevaar voor de jeugd. Het herinnert aan een vergadering eeni- ge jaren geleden van vertegenwoordigers van alle richtingen van jeugdorganisaties in Nederland, op welke vergadering met algemeene instemming werd verklaard, dat de invloed van de hedendaagsche bioscoop j funest moet worden genoemd en dat de I keuring op toelaatbaarheid voor jeugdige J personen veel te slap is. J En dan voegt het blad daaraan nog het I volgende toe: Het aantal leden van de Cen- I trale Commissie voor filmkeuring, dat de bijzondere psychologische gesteldheid van de jeugd kent, lijkt ons niet groot en waar schijnlijk is dat een der redenen, waarom er veel te veel wordt toegelaten. Het verdient alle aanbeveling, dat er een speciale deskundige keuringscommissie komt, die voor bepaalde films zal hebben na te gaan, of de vertooning voor de jeugd al of niet toelaatbaar mag worden geacht. Daartoe zou het noodig zijn, dat een aan tal speciaal daarvoor aangewezen leden van de Centrale Commissie voor filmkeuring de film oritisch beschouwen in verband met de jeugd. In elke keuringscommissie .zou één dezer speciale leden zitting moeten hebben, aan wien het recht zou moeten worden toege kend, om alle goedgekeurde films, die zij voor de jeugd verkeerd acht, naar die spe ciale keuringscommissie te verwijzen. In dat geval hébben we meer zekerheid, dat de keuring ten minste geschieden zal door personen, die de bijzondere gevaren voor de jeugd kennen en daarmee rekening hou den. Reeds thans wenschen wij er op te wij- zen, dat we zelfs dan, wanneer deze com- I missie er kwam, onze Gereformeerde jon gelui toch nog zouden aanraden, om zich van alle bioscoopbezoek te onthouden, maar wij hebben ook verantwoordelijkheid te genover de duizenden, die avond aan avond bun vermaak zoeken in de bioscoop en daar geestelijk vergiftigd worden door hetgeen ze te zien krijgen. Hier moet verandering komen, wanneer we het niet willen aanzien, dat ons volk voor een groot deel geestelijk te gronde j gaat. Wij mogen de opvoeding van ons op- i groeiend geslacht niet voor een groot deel in handen geven van filmacteurs en film- actrices, die door hun arbeid allereerst er voor te zorgen hebben, dat het publiek ge trokken wordt. En daarom is veel strenger keuring drin gend noodzakelijk". Het Rk. Tijdschrift Dux teekent hierbij „We behoeven er niet aan toe te voegen, dat in het bovenstaande ook onze gedach ten geheel en al zijn weergegeven. 't Gereformeerd Jongelingsblad wijst daarop trouwens ook in een ander gedeel te van die zelfde driestar. En, waar ook in andere richtingen van jeugdbeweging er zóó over wordt gedacht, zou 't daarom geen overweging verdie nen, eens na te gaan, of hier geen aanlei ding is tot een krachtige gemeenschappe lijke actie?" Inderdaad. De practijk van het dage- lijksch leven toont maar al te duidelijk aan, dat het bioscoop-bezoek door de jeugd veel te veel buiten alle controle staat van ouders en van hen, die in deze de bevoegd heid en ook den plicht hebben, om te rem men, om te ontraden en ook te verbieden. Onze courant geeft het eind-oordeel over de films, zooals dat gevormd is door een voor de katholieke pers ingestelde keu ringscommissie. Bovendien bezoekt on ze redactie Vrijdagsavonds de bioscoop-uit voeringen, om in recensies eigen meer ge detailleerde meening te geven. Maar wij herhalen, wat wij reeds meer hebben geschreven: Ten eerste, dat niet voor iedereen indi vidueel de periode van „jeugd" op denzelf den leeftijd eindigt en niet voor iedereen individueel die tijd van „volwassenheid" op denzelfden leeftijd aanvangt. En. vervolgens, dat een geregeld of zelfs ook maar een veelvuldig bezoek, ook van toelaatbare films, voor velen een verder- felijken invloed kan hebben. Verderfelijk voor de vorming van karakter, van gezon de levenslust en gezonden arbeidszin, van godsdienstig leven. Groote voorzichtigheid, groote ernst is hier geboden voor allen, die zich htm ver antwoordelijkheid bewust zijn voor zichzelf en voor anderen. DIOC. R. K. VROUWENBOND. De jaarvergadering. (Vervolg). Na de lunch werd de vergadering her opend door de presidente met een woord van welkom tot prof. A. Vismans uit Nij megen, die een voordracht zou houden over „de werking van den H. Geest in ons". Hierna werd de agenda afgewerkt, waarbij allereerst het tweede bestuursvoor stel om September als algemeene propa- ganda-maand te bestemmen zonder eenige discussie werd goedgekeurd. Over de wijze, waarop deze propaganda zal worden gevoerd kwamen de tongen der dames flink los en verschillende voor stellen werden het bestuur voorgelegd. Daarbij kwam o.m. ook de propaganda per radio ter sprake, naast het doen van huis bezoek, enz. De vergadering gaf het be stuur daarop vrij mandaat deze propagan- da-actie nader uit te werken. Hierna verkreeg de zeereerw. pater Vis mans O.P. het woord, die in zijn lezing al lereerst het geheim der Drieëenheid nader onder de aandacht van Zijn aandachtig luisterend gehoor bracht. Het feit, dat het begrip der Drieëenheid 'n mysterie en dus niet aan te voelen is, is wellicht oorzaak, dat er geen spontane de votie tot de Drieëenheid te constateeren valt. Veel meer is zulks het geval ten op zichte van den H. Geest. Spr. betoogt daarna, dat het zeker ge- wenscht is deze devotie tot den H. Geest 'levendiger te maken omdat wij tempels zijn van den H. Geest. Niet te ontkennen valt, dat de Christus meer en meer in het middelpunt van het Katholieke leven komt te staan, dat de Christus-literatuur gedurende de laatste jaren meer gezocht wordt. Welnu, van Christus tot den H. Geest is slechts een korte weg. Spr. beantwoordt daarna de drie vol gende vragen: 1. Werkt de H. Geest in ons? 2. Wat werkt de H. Geest in ons? en 3. Hoe werkt de H. Geest in ons? Na een duidelijke en levendige uiteen zetting over de waarheid, hoe de H. Geest in ons werkt, wekt spr. in verband me', het komende Pinkstérfeest zijn toehoorde ressen op haar harten open te zetten op dat de H. Geest daarin kunne nederdalen. Dan zal Gods goede geest ons weten te leiden naar het juiste land (applaus). De presidente dankte pater Vismans voor zijn leerrijke lezing, welke ongetwij feld bij allen verdieping van het geeste lijk leven heeft gebracht. Na een uitvoerige rondvraag werd de vergadering onder dank door de presi dente 3 OCTOBER-VEREENIGING. Een Sprookjes-optocht als hoofdschotel der feestviering. Gisteravond hield de 3 Octobervereeni- ging in de Foyer van Hotel „Den Burcht" de jaarlijksche Mei-vergadering ter vast stelling van de a.s. feestplannen. De voorz., de heer W. van der Laan, heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder den heer W. van Rossum du Chattel, eerelid der vereeniging. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Collegium van het Leidsche Studentencorps, dat de heer H. C. Dresselhuys tot praeses collegii is geko zen en als zoodanig zitting zal hebben in het bestuur der 3 October-vereen. De notulen der vorige vergadering, door den 2den secretaris, den heer L. E. Nieu- wenhuizen Segaar gelezen, werden onver anderd vastgesteld Tot leden der kascommissie worden be noemd de heeren A. Couvée, J. A. W. Aal- bersberg en M. Roos. Hierna bracht het bestuur het feestplan 1935 ter sprake, waarbij de voorz. mede deelde, dat was ingekomen een voorstel van den heer W. van Rossum du Chattel, oud-voorzitter der vereeniging, betreffende een Oostersche optocht, waarbij hoofdmo tieven zijn HaroenAl-Raschid, Kalief van Bagdad, en Aladin en de Wonderlamp, een Arabisch verhaal uit het bekende sprookje van de 1001-Nacht. De voorz. geeft vervolgens een kort resumé uit deze geschiedenis, waarna de heer B. de Koning, voorzitter der Optocht-commissie, een be schrijving geeft van den optocht. Dit gegeven zal in beeld brengen de prachtige Perzische en Arabische kleeding en zal een waardige feestviering voor 3 October worden. Dit onderwerp is gekozen buiten de his torie, om niet hetzelfde te geven als de Lustrumcommissie van het L. S. C. bij de Maskerade geeft, terwijl het een gegeven betreft, dat nog nimmer te Leiden is ver toond. Het aantal deelnemers zal pl.m. 300 be dragen, w. o. 100 ruiters, 4 groote en 4 kleinere praalwagens en een draagstoel. De volgorde der groepen zal als volgt zijn: Voor het eerste onderwerp: 1. Haroen-al-Raschid, de Kalief van Bag dad en zijn gevolg. 2. Koning Shahryar van Perzië en zijn gevolg. Voor het tweede onderwerp: 3. De ouders van Aladin en inwoners van 4. De wonderlamp en de ring. 5. De gesluierde prinses op weg naar het bad. 6. Aladin stelt zich aan het hof van den Sultan voor. 7. Sultan El Ard-el-Kadra, de vader van de prinses met gevolg. 8. De intocht van Aladin als bruidegom. 9. De bruid Prinses Badroulboudour en haar gevolg. De artistieke leiding voor dezen optocht berust ook thans weer bij den heer Jan de Quack. De vergadering vereenigde zonder dis cussie met dit plan. De overige programmapunten van de feestelijkheden komen weer in hoofdlij nen met de programma's van vorige jaren overeen. 's Avonds te voren taptoe, op den feest dag: reveille, kinderfeest (b.v. wedstrijd op rolschaatsen), cabaret-avond, hosvlon- der, lunapark en vuurwerk. Het geheele feestplan werd aldus goed gekeurd, waarna de vergadering werd ge sloten. GOUDEN KLOOSTER JUBILEUM. A.s. Vrijdag 24 Mei viert de Eerwaarde Zuster Leonardine in het klooster Peli kaanstraat 1 haar gouden Kloosterfeest. De Zuster is geen onbekende bij de Katholieke vrouwen, zoowel moeders als lochters, want reeds 46 jaren heeft zij on- ermoeid en vol toewijding haar beste trachten gegeven voor het onderwijs aan ie leerlingen die de school in de Pelikaan straat en aan de Oude Vest bezochten. In 1889 kwam de Zuster van Tilburg naar Leiden. Vele oud-leerlingen zullen zich de goede Zuster heel best herinneren daar zij met Zuster Ansfride, als hoofd der Fransche school, en Zuster Seraphia z.g. de hoogste klassen van deze school bestuurde, meer dan 25 jaren lang en daar door haar goedheid, hartelijkheid en ijver aller sympathie heeft verworven. Nadat de Fransche school verplaatst was eerst naar v. d. Werfstraat, later naar de Haarlemmerstraat, werd de Zuster over geplaatst naar de school Oude Vest, waar zij wederom met evenveel toewijding en liefde ook den minderbedeelden haar beste krachten heeft gegeven. Vele Leidsche moeders en kinderen zullen daarvoor Zus ter Leonardine steeds dankbaar zijn. Na schooltijd besteedde de Zuster haar vrijen tijd met aan velen pianoles te ge ven, en ook velen van deze leerlingen zul len de Zuster dankbaar zijn, omdat zij zul ke bekwame virtuosen zijn geworden en zelfs eenigen het diploma aan het Conser vatorium behaalden. Het zal daarom dé Zuster, die nog steeds flink, gezond en energiek is, a.s. Vrijdag niet aan belangsteling ontbreken; en dat heeft zij ten volle verdiend. Degenen, die de Zuster op dezen gouden jubeldag wenschen te feliciteeren, worden gaarne verwacht a.s. Vrijdag 24 Mei tus- schen 2 en 5 uur. VERKEERWEEK 11—15 JUNI. Naar wij vernemen zal van 1115 Juni a.s. ook te Leiden een Verkeersweek wor den gehouden. Evenals het vorige jaar is ook thans het voornemen, dat door de Ver eeniging Veilig Verkeer alhier in samen werking met de politie dan een intensieve propaganda wordt gemaakt ter bevorde ring van de „Veilig Verkeer" dje alle weggebruikers zal omvatten: voetgangers, wielrijders! automobilisten enz. ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Het 4e programma der wekelijksche or gelavonden in de Hooglandsche Kerk al hier, door den heer Feike Asma bevat dit maal, Woensdag 22 Mei 's avonds 8.15 9.15 uur o.m. Symphonie no. I van Guil- mont, Passacaglia van Bach, Intermezzo der 6e Symphonie van Widor. Toegang vrij, programma 10 cent. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLANS. De Volkenbondsraad te Genève bijeen. Het Italiaansch-Abessynische conflict nog niet ter sprake gekomen. (2de blad). De onrust in de Belgische Borinage. (2de blad). Uitbreiding van den dienst der K. N. L L. M. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Overleden is prof. H. de Vries. (1ste Mad) De ontvoering van den Duitscher Gut- zeit uit Nederland behandeld voor de Rechtbank te Almelo. (Rechtzaken' 1ste blad). Chineezen-drama te Utrecht. Twee dooden. 1ste blad) PROF. HUGO DE VRIES OVERLEDEN. Wereldvermaard plantkundige. Hedenmiddag te ongeveer half twee is op zijn buitengoed de „Boekhorst" te Lun- teren op ruim 87-jarigen leeftijd na een kortstondige ongesteldheid overleden de wereldvermaarde Nederlandsche plant kundige prof. dr. Hugo de Vries. Prof. de Vries verheugde zich tot voor enkele dagen nog in een goede gezondheid en werkte nog regelmatig aan zijn onder zoekingen. Nog in April j.l. had hij zijn geheelen proeftuin volgeplant. De ziekte, waardoor hij enkele dagen geleden het bed moest houden, liet zich aanvankelijk in het geheel niet ernstig aanzien. Pas gis teren begon men in verband met zijn hoo- gen leeftijd eenige bezorgdheid te voelen. Vrijwel onverwacht is hij hedenmiddag in aanwezigheid van zijn familie overleden. R. K. BOND VAN P.T.T.-PERSONEEL. De afd. St. Jan, Leiden en omstreken van boven genoemden bond hield een le denvergadering, welke vrij goed bezocht was. Na een woord van welkom door den voorzitter, werd overgegaan tot het lezen der notulen van de vorige vergadering en deze werden onder dankzegging aan de secretaresse goedgekeurd. Hierna volgde voorlezing van eenige in gekomen stukken, waarover de vergadering zich had uit te spreken. 't Jaarverslag herinnerde nog" eens aan het wel en wee van net vereenigingsleven in het afgelooper. jaar en eindigde met een opwekking tot steun aan en vertrou wen in de leiding van het Bondsbestuur. 't Jaarverslag van den penningmeester toonde een achteruitgang in de financiën aan. Dit was echter 't logische gevolg van eenige onvoorziene uitkeeringen en dus bestaat er geen reden tot verontrusting. Het verslag der kasnazieners toonde aan, dat de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden en deze werd eveneens onder dankzegging gedechargeerd. Aan de orde was dan net periodiek af treden van 3 bestuursleden, n.l. mej. M. M. Doove en de heeren M. Sikking en J. G. Klumper. Allen stelden zich herkies baar. Daar er geen nieuwe candidaten bij het bestuur waren ingediend, werden zij bij acclamatie herkozen. Ten laatste volgde een geanimeerde rondvraag, waarna sluiting met den chr. groet. R.-K. S. V. „Sanctus Augustinus". Wegens het overlijden van haar eere lid, den hoogeerw. zeergel. heer Mgr. dr. Th. M. Vlaming, heeft de R.-K. Studen- tenvereeniging „S. Augustinus" twee we ken zware rouw aangenomen. De wethouder van Sociale Zaken, de heer mr. A. J. Romijn, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. De heer Aart Smink, alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot organist der Ned. Herv. Kerk te Heemstede.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1