Oranje bedwingt de Engelsche Profs. MAANDAG 20 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5. Een eervolle 1-0 nederlaag in een regenwedstrijd na spannenden strijd Prinses Juliana onder de genoodigden. De groote strijd, die maanden lang met spanning is tegemoet gezien, is gestreden. Maar het is niet het voetbalfestijn gewor den, dat men verwacht had. Daarvoor heeft Koning Voetbal dezen avond te veel last ondervonden van Pluvius. De voortdu rend neerstroomende regen deed zooveel afbreuk aan het spel, dat er voor buiten gewoon goed voetbal eige "ijk geen plaats is geweest. Niettemin kan voetballievend Nederland tevreden zijn met de eervolle nederlaag, die het Oranje-team heeft ge leden. VOOR DEN WEDSTRIJD. Eenige uren voor den aanvang van den wedstrijd heersehte op verschillende pun ten van de hoofdstad de groote drukte, die het kenmerk is van alle internationale voetbalwedstrijden. Propvolle trams brach ten de bezoekers van alle zijden aan, en de van buiten Amsterdam komende voetbal liefhebbers bestormden de tramwagens op het Stationsplein. Wie niet reeds op het beginpunt was opgestapt, had zeer weinig kans nog een plaats te bemachtigen. Langs de naar het Stadion leidende wegen schoof een bijna onafgebroken rij van., auto's voort en duizenden wagens werden in de nabijheid der arena geparkeerd. En intus- schen slokte het groote Stadion de kleine veertigduizend menschen op, die de tri bunes tot de laatste plaats vulden. Hoewel de regen reeds vanaf vief uur onafgebroken neerstroomde, heersehte er een opgewekte stemming, ook onder het publiek van de niet overdekte tribunes. Als men het voorrecht heeft, het verte genwoordigend Engelsche prof-team aan het werk te zien, mag men tenslotte ook niet over een beetje natheid klagen! De Prinses arriveert. Tegen zes uur heerscht er een merkbare spanning in het tjokvolle Stadion. Het mu ziekkorps van de Tramharmonie staat voor de Eere-tribune opgesteld, bij de loges is het een druk heen- en weer geloop. Dan gaat een gejuich op: H. K.-H. Prinses Ju liana arriveert en wordt naar de loge ge leid. Het Wilhelmus weerklinkt, door tien duizenden meegezongen; opnieuw barst een luid gejuich los. Wij zien op de Eere-tribune verder de ministers Jhr. De Graeff, van Schaik en Steenberghe, oud-minister Verschuur, den Engelschen gezant Sir Hubert Montgomery- en Mr. Kropman, wethouder van Amster dam. Even na de aankomst van de Prinses doen de Engelschen hun intrede. Het „God save the king" weerklinkt, het Stadion verheft zich en juicht de Engelschen toe. Dan volgt het Oranje-elftal. Ten tweeden male wordt het Wilhelmus door talloozen meegezongen. Scheidsrechter Dr. Bauwens laat tossen en Hapgood, de Engelsche aanvoerder is de gelukkige. Hij verkiest met wind en regen mede te spelen. De volgende elftallen stellen zich dan op: Nederland: Halle Caldenhove Van Run B. Paauwe Anderiessen v. Heel Wels Drok Bakhuys Smit Mijnders Boyes Worall Westwood Richardson Eastham Burrows Barker Gardner Hapgood Male Hibbs Engeland. Om tien minuten over zessen brengt Bakhuys den bal aan het rollen, onze voor hoede trekt even naar voren, doch de bal gaat over de outlijn. Een tweede Holland sche aanval eindigt door off-side. Dan be zorgen de Engelschen ons de eerste ril ling, als door een goede pass van hun mid denlinie onze verdediging verschalkt wordt. Richardson komt alleen voor Halle te staan, die uitloopt. De Engelschman is het eerst bij den bal en schiet over onzen kee per heen, gelukkig te hoog. Als de profs even later opnieuw gevaarlijk voor ons doel komen, grijpt^ Caldenhoven resoluut in. Dan is Holland weer even aan bod: Wels brengt den bal op en de eerste cor ner op het Engelsche doel is het gevolg. Er is dan zes minuten gespeeld. Bij een Engelschen aanval komen dan zoowel Westwood als Wels ten val, doch na verzorgd te zijn zetten zij beiden het spel voort. Het blijkt intusschen, dat de glaldheid van het veld beiden partijen par ten speelt. De bal vertoont soms een won derlijk effect, waartegen de beste balcon trole niet veel helpt. Van een groot overwicht van een der teams is nog geen sprake, al valt het wel op, dat de Engelschen beter plaatsen en uitstekend staan opgesteld. Boyes, de links buiten der profs, blijkt verrassend 'snel te zijn. Bij een keurig doorgévoerden aanval der Engelschen redt Caldenhoven, doch de bal komt naar het. Nederlandsche doel te rug en de Engelschen forceeren, na ruim een kwartier spelen, hun eersten corner op het Hollandsche doel. Deze wordt ech ter slecht door Boyes genomen en belandt op het net. Bij een snellen Hollandschen aanval krijgt Mijnders dan de eerste fraaie kans, als de Engelsche verdediging gepasseerd is, doch hij schiet in de handen van Hibbs. Even later heeft zijn schot evenmin suc ces. De Engelschen komen dan beslist in de meerderheid en wij kunnen ons er van overtuigen, dat hun aanvallen gevaarlijker zijn dan die der onzen. In de 24ste minuut lost Westwood een hard schot, dat door Halle op veilige wijze wordt gestopt. Enkele Hollandsche aan vallen worden in den kiem gesmoord door Male en Hapgood, die, hoewel vaak onop vallend, een hechte verdediging verzorgen. Niet het minst door toedoen van de goed opgestelde Engelsche middenlinie wordt een krachtige druk op het Nederlandsche doel uitgeoefend en meestentijds zijn de profs aan het woord. De snelle Boyes wan delt nu en dan met den bal geheel naar het midden en geeft zijn binnentrio een goede kans, waarvan echter niet geprofi teerd wordt. In de Nederlandsche midden linie speelt Anderiessen zeer verdienste lijk. Caldenhoven treedt opnieuw als red dende engel op, als het Nederlandsche doel na ruim een half uur spelen weer in ernstig gevaar komt. Dan krijgen onze jongens weer een paar kansjes, doch een voorzet van Smit mislukt door de glad heid van het veld, terwijl bij een doorbraak van onze voorhoede Male met. succes in grijpt. Verschillende onzer spelers blijken de bezwaren van het slechte veld niet al te best te boven te kunnen komen en het plaatsen is vaak slecht. Bakhuys wordt op voortreffelijke wijze geschaduwd door den Engelschen spil Barker. Negen minuten voor de rust schiet West wood in vrij goede positie naast en dan is het Halle, die een bijna zeker doelpunt voorkomt. Boyes brengt den bal op, zwenkt snel naar binnen en lost een vervaarlijken schuiver in den uitersten hoek. Doch Halle springt als een kat op den bal en heeft het gevaar op waarlijk schitterende wijze bezworen. Dan tracht Mijnders voor te zetten, doch zijn voorzet wordt door Male onderschept. Uit een vrijen schop wegens hands kopt Eastham naast. Dan is het Ri chardson, die den bal uitstekend van Bar ker krijgt en op het Hollandsche doel toe- rent, doch Caldenhoven redt opnieuw door hem den bal voor de voeten weg te tip pen. Vijf minuten voor de rust schiet Boyes van zijn linker vleugel uitstekend in, doch Halle is op zijn qui vive en houdt ook dit lastige schot; Enkele minuten voor de rust zijn nog te spelen, als Boyes een uitstekende kans krijgt, doordat de Nederlandsche verdedi ging gepasseerd is. Hij schiet inderdaad in, doch Halle weet den bal corner te stom pen. De hoekschop wordt goed genomen, doch onze doelverdediger slaat den bal het veld weer in. Even daarna is het rust. Het publiek is nog steeds in de beste stemming, ondanks den regen, die eerder heviger dan minder wordt en die het veld geheel doorweekt. Het publiek van de staantribune kort den tijd door het zingen van „Wij zijn niet bang", en niemand die dan ook wil twijfelen aan den moed der genen, die uren lang reeds in den regen staan! Als de Engelschen en Nederlanders weer in het veld verschijnen, worden zij zoo mogelijk nog hartelijker dan voor den aan vang, toegejuicht. Engeland neemt de leiding. Nadat de eerste aanval van Holland mis lukt is, brengt Boyes snel op. Hij komt even in duel met Bas Paauwe en wint. Hij zwenkt handig naar binnen en geeft een harden voorzet, waarvan Worall, ongedekt staande, profiteert door met den bal en al in het doel te verdwijnen (01). Een doel punt, dat voor Halle onhoudbaar was. Na den aftrap zijn de Engelschen op nieuw gevaarlijk'in den aanval, doch de bal wordt te ver naar voren gespeeld en gaat uit. Als onze middenlinie dan even faalt, moet Caldenhoven weer als redder optreden, hetgeen hem goed af gaat. Bak huys geeft bij een Hollandschen aanval den bal uitstekend aan Wels, doch de voorzet van den_ kleinen rechtsbuiten is iets te hard, waardoor ook deze kans ver keken is. Dan krijgt Mijnders den bal eenige malen goed toegespeeld, doch hij heeft de juiste lengte niet. Het heeft dan den schijn, alsof Bakhuys min of meer wanhoopt aan het samenspel der Neder landsche voorhoede, want hij probeert het eenige malen met zeer verre schoten, die natuurlijk bij een doelverdediger als Hibbs geen schijn van kans hebben. Men krijgt den indruk, dat de Holland sche voorhoede vaak iets te ver achter blijft, waardoor bij het naar voren spelen door de middenlinie, de Engelsche verde- dediging ruimschoots den tijd heeft om in te grijpen. Ook Anderiessen probeert het met een ver schot, evenmin met succes. Toch kan niet gesproken worden van een groote meerderheid der Engelschen in het veld. Er zijn perioden, waarin de par tijen behoorlijk tegen elkaar op wegen, alleen zijn de Engelsche aanvallen bijna steeds gevaarlij ker. Na goed op gebracht te heb ben, geeft Worall een voorzet, die langs het Hollandsche doel vliegt. Even later krijgt Bak huys den bal in iets betere positie, doch zijn schot gaat juist naast. Bij de Engelsche SJEF VAN RUN, die zijn 25sten landenwed- strijd speelde. De Hollandsche amateurs tegen de Engelsche profs. De groote strijd is dan gestreden, de strijd tegen de Engelsche profs, welke met zooveel spanning was verbeid. En deze kamp heeft ondanks nederlaag toch vol doening gegeven, omdat de nederlaag werd bevochten tegen een team, dat eigenlijk zijn evenknie op de wereld niet vindt. Tweemaal drie kwartier zijn de groot meesters van het voetbalspel uit het groote Albion, dat uit duizenden spelers een goede ploeg kan samenstellen bedwongen door een clubje amateurs uit een Mein landje, dat slechts een zeer gering aantal bekwame spelers te zijner beschikking heeft. En on danks de Oranjeploeg geen enkele doel punt wist te scoren," ondanks de ploeg als geheel een vrij wel steeds verdedigend spel speelde en daardoor niet op volle aanvalskracht kon ko men, mogen we over het re sultaat tevreden zijn. Immers, het was tevoren reeds bekend, dat we zouden verliezen, dat we normaal gesproken er dik in moes ten gaan en ziet, dat is niet gebeurd niet alleen, doch er is bovendien nog zoo gespeeld, dat de Engelschen terdege met de Oranjeploeg rekening moesten houden, om een ge lijk spel te voorkomen en dat, terwijl de gasten toch HALLE, de reus VAN HEEL, de kranige aanvoerder. aanvallen, die volgen, is het opvalend, hoe gemakkelijk nu en dan de Engelsche voor hoede door de Nederlandsche verdediging zigzagt, doch even opvallend is weer het gebrek aan schot" bij de professionals, want de bal wordt door Richardson naast ge schoten. Als er ongeveer een kwartier gespeeld is, geeft Bakhuys goed door aan Mijnders, die doorloopt en een hoekschop forceert. Op een pass van Anderiessen lost Bak huys een schuiver, die echter belandt in de veilige handen van Hibbs. Een vrije schop, door Van Heel genomen, wordt voor de voeten van een Engelschman geplaatst. Na 24 minuten brengt Wels den Engel schen rechtsback Male in het nauw, doch de bal verdwijnt tenslotte van een Hol landschen voet over de achterlijn. Door het goede opstellen der Engelsche verdediging is het een zeldzaamheid, als de Hollanders in goede positie voor het Engelsche doel komen. Bakhuys blijft vol harden bij het schieten uit de verte. Er is nog een kwartier te spelen als Worall voorzet en Richardson een uitste kende kans biedt. De Engelsche midvoor faalt echter, zijn schot gaat naast. De re gen blijft intusschen onverminderd neer- stroomen en tal van bezoekers verlaten reeds het Stadion. Er volgen enkele Nederlandsche aanval len, doch Hibbs krijgt nog steeds geen moeilijk werk te doen. In het laatste kwar- i tier komen de Oranje-jongens feller op zetten en de aanvallen worden veel tal rijker. Er is nog acht minuten te spelen, als Wels den bal goed voor het Engelsche doel plaatst. Doch Mijnders, die hier een uitstekende kans krijgt, schiet van dichtbij over. Een kreet van teleurstelling ont snapt het publiek, doch reeds is de bal naar den anderen kant verhuisd. De En gelsche rechtervleugel snelt op het heilig dom van Halle af, doch onze doelverdedi ger werpt zich moedig voor de voeten van Eastham en bezweert daarmede het gevaar. Twee minuten voor het einde zet Wels keu rig voor, doch het schot van Bakhuys faalt. De laatste kans. In de laatste minuut komt dan nog de kans van den dag voor het Oranjeteam. Wels krijgt op den rechtervleugel den bal vrij, hij passeert Hapgood en stormt op Hibbs af, doch. deze, snel uitloopend, weet op het laatste moment het leer voor de voeten van onzen rechtsbuiten weg te tip pen, zoodat ook deze laatste en fraaiste kans verkeken is. Enkele seconden later fluit dr. Bauwens einde en de met zooveel spanning verbeide strijd heeft een schrale 10 overwinning voor de Engelsche pro fessionals gebracht. eigenlijk mede door de weersomstandig heden sterk in het voordeel waren, want, meesters van den bal en de baltechniek als zij zijn gewend om onder alle weersomstan digheden te spelen, was de regenmiddag voor hen een niet zoo groote handicap als voor de Oranjeploeg. Dat was ook duide lijk in het veld te zien. Terwijl de onzen dikwijls in het veld lagen te glijden, zelfs als de bal nu niet in hun onmiddellijke na bijheid was, speelden de Engelschen met een gemak, alsof er geen regentje aan de lucht was. Als wij hierboven schreven, dat de on zen dezen wedstrijd voornamelijk als ver dedigende partij speelden, dan moge daar uit allerminst de conclusie worden getrok ken, dat heel ons elftal verdedigde. Aller minst zelfs, want de Oranjeploeg heeft evengoed zich vele kansen geschapen, heeft evengoed het Engelsche doel meer malen in gevaar gebracht en gezorgd, dat de' spanning er tot zelfs in de allerlaatste seconden inbleefdat zelfs met een tikje geluk in de laatste minuut de gelijkmaker zou zijn gekomen! Maar neen, dat zou te veel geweest zijn en hoewel we het den Hollanders gaarne hadden gegund om hun stoer en energiek werken, de betere tech niek der Engelschen deed de balans toch wel zooveel in hun voordeel overslaan, dat hun de overwinning wel toekomt. EEN MOREELE OVERWINNING DER HOLLANDERS. Deze zoo eervolle nederlaag der Oranje ploeg mogen we eigenlijk toch niet zonder meer als 'n nederlaag beschouwen, omdat redelijkerwijs verwacht mag worden, dat een dergelijke prof-ploeg toch minstens met 4 of 50 van de amateurs moet win nen. Zoo beschouwd hebben we eigenlijk dus nog gewonnen, maar hoe het ook zij, het prestige der Engelschen is er in ieder geval in het oog der voetbal-wereld niet bepaald op vooruitgegaan, terwijl het spel der Hollanders slechts algemeene bewonde ring kan wekken. Van begin tot einde hébben de Hollan ders een uitstekenden wedstrijd gespeeld en de Engelschen zullen het voorgoed 'weten, dat er met de amateurs uit het lage landje bij de zee toch allerminst te spot ten valt. Want; van een walk over voor de Engelschen kon toch moeilijk gesproken worden: zelfs hebben zijn voor hun magere 10 overwinning even hard moeten wer ken als de onzen. Dat is te danken aan het geestdriftige en meermalen toch ook heel technische spel onzer spelers, waarbij vooral Halle, Calden hove, van Heel en Paauwe uitblinkers wa ren. Aan Halle voornamelijk mag een ©ere saluut gebracht worden. Hij speelde mis schien den besten wedstrijd van zijn leven, hield er alle mogelijke en onmogelijke knallen uit en het was voor hem meer dan jammer, dat hij zoo kort na de rust door een onhoudbaar doelpunt werd gepasseerd, dat tevens de overwinning beteekende. Caldenhove is in dezen wedstrijd meer dan ooit gebleken een speler van klasse te zijn. Intelligentie spreekt uit geheel zijn optreden en de wijze, waarop hij Zaterdag middag den Engelschen stormloop heeft weten te doorstaan niet alleen maar ook heeft weten te vernietigen door een vast beraden, technisch spel en een scherpen kijk bij alle situaties, stempelen hem tot een waardig volgeling van den gxooten Ne- derlandschen elftalspeler Denis, met wien de jeugdige Amsterdammer een groote overeenkomst van speltype vertoont. Met Sjef van Run, die eveneens een goeden wedstrijd speelde, maar daarbij minder op viel dan zijn partner, was de Hollandsche verdediging een voortdurend struikelblok voor de Engelsche voorhoede, die een geraf fineerd combinatiespel speelde, doch daar bij in afwerking ervan te kort schoot. Naast de voortreffelijke verdediging mo gen we ook dadelijk de middenlinie noe men, waarin Anderiessen de meest stevige partij speelde en van Heel met zijn club genoot Paauwe de meest intelligente, want hun techniek stond niet zoo heel ver van het Engelsche spel af en meermalen waren zij de profs volkomen de baas. In de voorhoede vlotte het niet, zooals we de laatste wedstrijden gewend geweest zijn, maar niet vergeten mag worden, dait dit in de eerste plaats te danken is aan de meer teruggeschoven positie der binnen- spelers, die meer verdedigend dan aanval lend werk verrichtten en in de tweede, maar niet in de minste plaats aan 't formi dabele Engelsche backstel, dat aanval op aanval als het ware liet doodloopen. Voegt daarbij nog het feit, dat Bakhyys door den Engélschen spil Barker bijna geen oogen- blik werd losgelaten, dat Mijnders zeer tegen viel en Wels veel te weinig te doen kreeg, dan is verklaard, waarom wij het niet tot doelpunten konden brengen. WAT ANDEREN OORDEELEN. Ivan Sharpe, de beroemde Engel sche sportverslaggever, die aangedrongen heeft op contact van het Engelsche met het Continentale voetbal, wijl dit anders het Engelsche spel dreigde te gaan overtref fen, was van oordeel, dat het resultaat van dezen wedstrijd er zeker niet toe bijgedra gen heeft om het prestige van het Engelsche voetbal op het continent te vergrooi'en, aldus verklaarde hij aan de „Tel.": „Wij Engelschen moeten wel bedenken, dat een prof. elftal tegen amateurs gespeeld heeft. De omstandigheden van terrein etc. waren thans zeker niet in ons nadeel, want de hoedanigheid van den grond was zooals wij dat in ons eigen land gewoon zijn. En daarom zou een Engelsch beroeps- elftal met een verschil van-4 of 5 goals moeten hebben winnen. Dat de Holland sche amateurs zoo goed stand hebben ge houden, beteekent dus een pluim op hun hoed. Het doelpunt van Worall was een waar opportuniteits-doelpunt en het ontstond op een voor Engeland wel zeer gunstig mo ment. Want toen wij met den stand 00 aan de tweede helft moesten beginnen tegen den wind in, waren wij heelemaal niet ge rust over het uiteindelijk resultaat. Het Engelsche doelpunt heeft even het vuur in het spel der Hollanders gebluscht, maar niet lang en uit het feit, dat in de laatste seconden Wels een kans kreeg om ons de overwinning nog te ontnemen, kan voldoende afgeleid worden, dat wij met angst en beven op 'het eindsignaal wacht ten. Het Engelsche binnentrio was niet bij zonder op dreef en het heeft de kansen, die het in de eerste minuten en ook in de tweede helft heeft gehad niet behoorlijk uitgebuit. Maar het prachtige doelverdedigen van den reus Halle is wel de voornaamste oor zaak geweest, dat de overwinning tot slechts één doelpunt beperkt is gebleven. Een eere-saluut voor dit kranige Neder landsche elftal!" Scheidsrechter dr. Bauwens bewon derde den strijdlust van de Hollanders, van wie de doelman den grootsten indruk op hem gemaakt 'heeft. Maar ook de rechts back Caldenhoven heeft een zeer knappen wedstrijd gespeeld! Tenslotte dit: alle 22 spelers waren prima sportlui, zoodat het voor mij bijzonder ge makkelijk was dezen interessanten wed strijd te leiden. Hapgood, de aanvoerder van het En gelsche team bestreed, dat het natte ter rein in het voordeel van de Engelschen zou zijn geweest. Wij hébben de paar laatste voorhoede beneden, zijn normalen vorm gespeeld nu er niet alleen geen enkel doel punt werd gemaakt, maar zich zelfs geen enkele kans van eenig formaat voordeed? Ongetwijfeld. Maar het is niet Bakhuys en zijn mannen geweest, wien men hier veel te verwijten heeft. Hij en zijn medestrijders kregen eenvoudig geen schaduw van een kans tegen, het bolwerk der Engelsche ver dediging.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5