26ste Jaargang MAANDAG 20 MEI 1935 No. 8120 3)e£efcló<^(Sk>ti/fca/tit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Bekeeringen. „De bekeering van Minister Marchant is voor de katholieken een reden tot groote vreugde. Zij kunnen er niet over zwijgen". „Als er bekende personen Roomsch wor den, ook in ons land (zooals Frederik van Eeden, Henri Borel, mr. Marchant), dan schrijft men er kolommen vol over en er klinken fanfares als van een schitterende overwinning. Aldus de „Avondpost" van Zondag morgen. Wij willen hierbij het volgende opmer ken. Als men beweert, dat de katholie ken over de bek eer in g van Marchant niet kunnen zwijgen, dan moet men hieraan toevoegen, dat de niet-katholieken, althans zeer velen hunner, er nog veel meer over spreken!J u i s fc in vele niet- katholieke kringen is de bekeering van mr. Marchant het onderwerp van de gesprekken. Wij zelf hebben het al eenige keeren kunnen constateeren. Met de „kolommen vol", die men er in de katholieke pers over schrijft, loopt het toch nog al los, als men daarnaast plaatst de kolommen in de niet-katholieke pers, dn.... b.v. de „Avondponst" en andere bladen. En gelukkig zijn er geen of maar heel weinig fanfares als over „een schitterende overwinning" onder ons op gestoken. Gelukkig; er zijn in 't open bare katholieke leven gebeurtenissen, die aanleiding geven voor „fanfares", en ge beurtenissen, die ons dringen tot gebed. Een bekeering, van wien dan ook, behoort, ook naar ons gevoelen, tot de laatste cate gorie van gebeurtenissen. Wat niet wil zeggen, dat we er over moe ten z w ij g e n. Als het „gewone" menschen betreft, dan blijft zulk een feit veel meer in de binnen kamer, constateert de „Avondpost" verder en het blad vervolgt dan: Toch zal ieder moeten toegeven, dat, al maakt de bekeering van een bekend persoon dan ook meer sensa tie, de ernst, de diepte, de religieyse waarde van een geval niets met de mindere of meerdere bekendheid van het object te maken heeft. Wij zouden het niet anders kunnen zeg gen! Maar er mag toch wel iets aan worden toegevoegd; nl. dat de meerdere bekend heid „van het object" der bekeering, al geeft deze aan de bekeering in zich geen andere, geen meerdere waarde, wèl beteekenis heeft voor den invloed, welke er direct of indirect van zulk een bekeering kan uitgaan. En onder dien in vloed bedoelen wij, natuurlijk, iets anders dan.... .sensatie"! Dit mag worden toegc _gd aan de op merking van de liberale „Avondpost", wel ke volkomen waar is. Volkomen waar is het, dat de ernst, de diepte, de religieuse waarde van de oprechte bekeering van een armen sjou werman, precies dezelfde is als van de op rechte bekeering van een minister. En wij kunnen ons tenslotte over de bekeering van den laatste niet meer verheugen, dan over die van den eerste.... In het licht der Christelijke beginselen is er geen on derscheid tusschen de ziel, tusschen de eigenlijke, fundamenteele menschen-waar de van den machtigsten koning en van de poverste werkvrouw. Wie zich in het bezien en beoordeelen van een bekeering niet plaatst op dit verheven standpunt van laten we 't noemen: christelijke demo cratie, beleeft niet den christelijken Godsdienst in zijn fundamenteele waarheid en kent niet het Christendom in zijn ver heffende schoonheid! Heiligverklaring van Thomas More en John Fisher Zaterdagmiddag zijn in den Sint Pieter de Briibscbe kanselier Thomas More en de Bisschop van Rochester, kardinaal John Fisher, die tijdens de regeerimg van Hen drik VIII den marteldood stierven, heilig- verklaard. Men heeft berekend, dat er meer dan 10.000 Engelschen bij de plechtigheden aan wezig waren. In de* St. Pieter, doe 60.000 menschen kan bevatten, waren geen plaat sen meer vrij. Zeer vele Bisschoppen uit Engeland, Schotland, Ierland, Amerika en Bngelsch- Inddë woonden de plechtigheden bij. De Pauselijke Kapel zong onder leiding van Perosi de achtstemmige Mis van het H. Jaar, die Perosi het vorig jaar heeft gecom poneerd. De verheven plechtigheden waarbij ook vele niet-Katholieken tegenwoordig waren, werden door allen met groote eerbied bij gewoond. Na afloop brak er een storm los van har telijke toejuichingen. Tijdens de plechtigheid had de H. Vader een toespraak gehouden, waarin hij zich tot de Engelsche Kerk richtte met de uitnoodi- ging, zich bij de Universeele Kerk aan te sluiten. In verband met deze „uitnoodiging" van den H. Vader aan de Engelsche Kerk zijn wel interessant de volgende opmerkingen, die pater dr. J. Vriend S.J. maakt in een artikel, dat hij j.l. Zaterdag in de „Gelder lander" schreef: „Nog is Engeland nauwelijks bekomen van de feestroes, waarin het regeeringsju bileum van zijn koning het gedompeld heeft, of het maakt zich op weer feest te vieren, thans ter eere van twee van zijn grootste zonen, die vier eeuwen geleden ge storven zijn: Kardinaal John Fisher en de lord-kanselier Thomas More. Uit den aard der zaal zal deze gedenkdag een heel an der karakter dragen, dan die van 6 Mei IJ., maar hij is daarom niet van minder betee kenis voor het Engelsche volk. En het volk voelt dat, in al zijn geledingen. Want het is opmerkelijk, hoe niet alleen het Katholieke maar ook het Protestantsche gedeelte van Engeland juicht over de beslissing van Zij ne Heiligheid den Paus van Rome, om op den 19den dezer Kardinaal Fisher en Sir Thomas More te gaan heilig verklaren. Reeds in 1886, toen zij met 52 andere Engel sche martelaren onder de Zaligen werden opgenomen, maakte het bekende weekblad „Punch", met een geestige zinspeling op More's naam, de opmerking, dat er al heel wat Heiligen in de kalender waren, maar dat geen enkele Engelschman bezwaar had om er meer („More") aan toegevoegd te zien. En nu, in Februari van dit jaar, kwam het verre van Katholieke grootblad „The Times" met een hoofdartikel over de aan staande heiligverklaring, zoo sympathiek gesteld, dat men zou wanen een Roomsche krant voor zich te hebben „Voor het eerst sinds de Reformatie wordt deze eer een Engelschman aangedaan", zoo luidt het daar, „en geen keuze kon gelukkiger zijn dan juist deze, en ook geen kon duidelijker bewijzen, de begrijpende liefde voor Enge land, diie de thans regeerende Paus zoo dikwijls getoond heeft". Bij het lezen van zoo'n artikel, weet men haast niet, hoe men het heeft. Is Engeland, het in overgroote meerderheid nog Protes tantsche Engeland, het dan eens met het Katholieke geloof, waarvoor Fisher en Mo re gestorven zijn? Neen, natuurlijk niet. Maar het weet, dat het nog een eereschuld heeft tegenover deze heiligen, die, waar bij kans heel het volk boog voor een amoureu- sen tiran, het opnamen voor diens wettige vrouw, al moesten ze dat met den dood bekoopen. Juist zooals vóór enkele jaren bij de heiligverklaring van Jeanne d'Arc, komt ook thans weer heel Engeland hulde bren gen aan de nagedachtenis van hen, die door een onnadenkend voorgeslacht zoo gruwe lijk om het leven gebracht zijn, en als in verbijstering vraagt het zich af, hoe twee mannen wier namen in heel de Christen heid een klank hadden gelijk weinig an dere, als landverraders konden worden uit gekreten door lieden, die jarenlang getui gen waren geweest van him ongerepten le- I venswandeL j Er is nog een tweede reden, waarom het Engelsche volk zoo van harte dit feest mee viert. Het is, omdat het zijn middeleeuw- sohe, dus zijn Katholieke, geschiedenis niet vergeten kan: Het beweert wel er mee te hebben gebroken en het doet dikwijls wel alsof het er niets meer mee te maken wil hebben; maar de oude liefde leeft desniet temin voort, schuchter en bedektelijk door gaans, doch reu en dan plotseling oplaaiend, zooaLs we thans weer zien bij deze heilig verklaring. Hoe anders te verklaren b.v. die in het oog vallende lijsten van aartsbis schoppen van Kantelberg, de Katholieke van vóór de Reformatie gevolgd door de Protestantsche, die men in zoovele Angli- kaansche kerken aantreft? Hóe te verkla ren, dat het hoofd van den H. Thomas More met zooveel eerbied bewaard wordt in de nu niet meer Katholieke kerk van St. Dun st an te Canterbury? dat de dominé van de Anglikaansche hoofdkerk te Chelsea gelden heeft ingezameld, om bij het grafmonu ment van More's familie aldaar een pas sende versiering aan te brengen bij de aan staande feesten? en dat op 22 Juni as., den sterfdag van den H. John Fisher, een plechtige dienst zal worden gehouden in de Protestantsche Kathedraal van Roches ter, waar eenmaal zijn bisschoppelijke ze tel stond? Weliswaar wordt dit alles door velen ge noemd een sollen met dingen, waarmee men niets te maken heeft, en ik geef toe, dat dit uitvloeisel van de zoogenaamde conti nuïteitstheorie zijn kwaden kant heeft. Maar het heeft ook zijn goeden karet, wel ke is: dat bij het volk de gedachte aan de Roomsche voorvaderen wordt levendig ge houden. En daarover kunnen we ons slechts verblijden. Zoo merkte, bij een bespreking van de Protestantsche feestelijkheden ter eere van den Heiligen Beda, wiens twaalfde eeuw feest dit jaar te J arrow gevierd werd, de Katholieke „Tablet" van 11 Mei op, dat de Anglikaansche bisschop in zijn gedenkrede wel dingen ongezegd liet, die wij zeker zou den gezegd hebben, maar toch niets beweer de, waarmee elke verstandige Katholiek het niet van harte eens zou kunen zijn. Ik meen uit dit alles de gevolgtrekking te mogen maken, dat we goed zullen doen, ons in deze dagen te vereenigen met onze geloofsgenooten in Engeland en met hen te bidden, dat door de voorspraak van zijn twee nieuwe Heiligen hun land spoedig tot het aloude geloof moge terugkeeren". Een sympathieke beschouwing Hoog-uit boven wat wij uit enkele an dere organen citeerden staan de com mentaren, die in het orgaan van den Vrijz. Dem. Bond zelf worden gegeven, naar aan leiding van mr. Mar chant's overgang naar de Katholieke Kerk. Vooral de beschouwing van prof. mr. Kranenburg welke typeerend is voor een metnsch, die breed denkt en fijn voelt. De voorzitter van den Bond, prof. mr. Kranenburg, schrijft nJ. onder den titel „Een afscheid" o.a.: „De overgang van mr. Marchant tot de R. K. Kerk was ook voor zijn naaste poli tieke vrienden een volkomen verrassing. Men haalt reu achteraf enkele redevoerin gen aan, waarin zekere symptomen zouden zijn te ontdekken. Deze zijn echter, goed beschouwd, toch wel uitermate zwak en konden geen aanleiding geven, om een der gelijk diepingrijpend besluit te verwachten. De overgang zelve is als uiting van een wijziging der persoonlijke geloofsovertui ging uiteraard volstrekt te eerbiedigen. Dat Marchant politieke consequenties heeft moeten trekken door zijn ontslag te vragen als minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, was onvermijdelijk. Dat hij ook is getreden uit onzen bond is begrij pelijk. Het zal niemand vain ons onberoerd la ten. Een wereld van herinnering dringt zich op. Wat hebben wij ouderen al niet te za- men met hem aan arbeid en strijd en er varingen doorleefd. Zijn onvermoeide werkzaamheid, zijn altijd reëele daadkracht en besluitvaardigheid, zijn gave des woords, zijn scherpzinnigheid en snelle be vatting van een politieke situatie, zijn sterk gevoel voor sociale rechtvaardigheid, ma ken hem tot een leider, in wien wij ver trouwen hebben. Hij heeft fouten gemaakt, ernstige fou ten, zeker. Hij toonde in sterke mate les défauts de ses qualités. Zijn soms al te im pulsief optreden heeft de partij meerma- len geschaad en haar bestuur voor netelige moeilijkheden geplaatst. Maar hij wist die meestal handig te herstellen en zijn geest en humor ontwapenden de ontevredenen altijd weer. Beter partij-aanvoerder in op- positie dan legeerder; in de regeering had zijn impulsiviteit gevaarlijker gevolgen dan in de oppositie. Zoo heeft de overhaaste wijze van uitvoering van zijn onderwijs politiek, hoezeer bezuinigingspolitiek op zichzelv^ verdedigbaar, ja onvermijdelijk was, in onze rijen ernstige ontstemming en verwarring gewekt. De tijd zal, naar ik hoop, de goede en waardevolle, herinneringen ten slotte de overhand weer doen krijgen over de teleur stellingen. Wij zullen als de eerste schok van deze plotselinge verbreking van ban den voorbij zal zijn, er weer ten volle oog voor kunnen krijgen, dat dit leven was ge steld in dienst van d'e beginselen, die wij allen voorstaan, dat deze aanvoerder zich-, zelf niet heeft gespaard, dat hij zich heeft' gewaagd, met haast overmoedige vreugde op de meest bedreigde punten en dat hij het zwaard met ongeëvenaarde strijdlust en vechtkunst heeft gehanteerd; het zwaard beter dan het schild, en wij zullen dan misschien ook bedenken, dat deze onver vaarde kampvechter onder ons heeft ge leefd als een man met een veel gecompli ceerder natuur dan wij hebben vermoed èn als een veel eenzamer mensch". Ook de voorzitter der vrijzinnig-de mocratische Tweede Kamer-fractie, mr. Joekes, neemt afscheid van den gewezen leider: „Met enkele woorden wenschen wij ons aan te sluiten bij de gevoelens van erken ning en waardeering jegens den gewezen leider van de pairtij, die tot uiting komen in het hierboven staande artikel van onzen bondsvoorzitter en daarbij onze teleurstel ling uit te spreken over het feit, dat mr. Marsohant niet dadelijk zijn overgang naar het katholiek geloof openlijk bekend heeft gemaakt". Tot slot richt minister Oud „Een woord tot de partij": „De ernstige gebeurtenissen van de af- geloopen week mogen ook mij een enkel woord tot onze partij doen richten. Het af scheid van den heer Marchant beteekent het einde van een werkzaamheid van vijf en dertig jaren in den dienst van onze be ginselen. Hoe groot onze teleurstelling over het gebeurde ook moge zijn, zij mag ons niet doen vergeten, hoeveel arbeid hij, die thans afscheid neemt in een lange reeks van jaren met groote toewijding voor de partij heeft verricht. Die geheel dit verle den overziet komt diep onder dén indruk van de tragiek, die in dezen loop van za ken besloten ligt. De partij zai thans zon der den man, die sedert bijna twintig jaar leider was, haar weg moeten vervolgen". Ontzettende luchtramp in Rusland Het grootste vliegtuig der Sovjet-Unie omlaag gestort Acht-en-veertig dooden DE „MAXIM GORKI" BOTSTE TEGEN ANDER VLIEGTUIG Het grootste vliegtuig van de Sovjet- Unie, de Maxim Gorki, dat ruim 70 pas sagiers aan boord kan hebben, is Zater dag het slachtoffer geworden van een luchtramp. Het vliegtuig startte met een ander toe stel op sleeptouw. Kort na de start voer de de piloot van het gesleepte vliegtuig, Sasjin, ondanks het verbod van de Russi sche luchtvaart-autoriteiten, verscheidene stunts uit. Daarbij is hij is botsing geko men met de Maxim Gorki, met het gevolg, dat beide machines neerstortten. 11 leden der bemanning en 36 passa giers vonden den dood. Ook de piloot van het gesleeepte vliegtuig, Sasjin, kwam om het leven. In totaal hebben bij den ramp 48 personen het leven verloren. Nadere bijzonderheden Op instructie van den chef der Russi sche civiele luchtvloot, Tkasjew, is een speciale commissie, bestaande uit verte genwoordigers van de Russische militaire en civiele luchtvaart, van de politieke po litie en andere overheidslichamen, inge steld om de oorzaak van het ongeluk met de Maxim Gorki vast te stellen, Het tot dusverre ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het on geluk uitsluitend te wijten is aan den pi loot Sasjin, die met zijn toestel in de na bijheid van de Maxim Gorki is gekomen en dit toestel met zijn linkervleugel heeft geramd. De botsing was zoo hevig, dat de Maxim Gorki ondanks zijn kracht en groo te zwaarte verscheidene malen over den kop sloeg. De linkervleugel vloog van het toestel af. Het onderzoek heeft verder uit gewezen, dat het groote vliegtuig in brand geraakte en dat verscheidene explosies ontstaan zijn. De brandweer van het cen trale vliegveld van Moskou kon niet meer helpen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Anti-katholieke relletjes te München (4e blad). Laval en Goring hebben te Krakau ge confereerd. Laval is echter te Berlijn niet uitgestapt (4e blad). Griekenland polst de mogendheden in verband met een ev. herstel der monarchie (4e blad). Het grootste vliegtuig der Sovjet-Unie, de „Maxim Gorki" omlaag gestort. 48 Doo den (1ste blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 4de blad). De „Flora" te Heemstede is gesloten. Het aantal bezoekers en de sluiting. (4de blad). Gntzeit wil niet terug naar Nederland. (4de blad). Huiselijk drama te Rotterdam. (Gem. Ber., 3de blad). MeeT licht in de Ossche moordzaken. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Eervolle nederlaag van het Ned. elftal tegen de Engelsche profs. Beslissingswedstrijd tusschen H.B.S. en H.V.V. noodzakelijk. H.B.C. en Kolping spelen gelijk voor het kampioenschap van den I. V. C. B.; Teylingen verliest van DJB.L. en promoveert niet. (2de blad). LAWNTENNIS: Nederland verliest met 50 van Japan voor den Davis Cup. (2de blad). LEIDEN. Alhier vergadert heden de Dioc. R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. (lste blad). BERLIJN, 20 Mei. (V. D.) In verband met de demonstraties en voorlezing van protesten in de voorafgaande weken in,de katholieke kerken, waren gisteren in vele steden, vooral te Berlijn en Munchen, de katholieke kerken tijdens den dienst door politie en Gestapo scherp bewaakt. De lijken van de 48 slachtoffers van de ramp met de Maxim Gorki zijn gisteren, in het stedelijke crematorium van Moskou opgebaard. De bevolking van Moskou heeft op een voudige treffende wijze 'afscheid genomen van de slachtoffers van het ontzettende ongeluk. In verschillende steden zijn her denkingsbijeenkomsten gehouden. Gemeld wordt, dat de bij de ramp om het leven gekomen vlieger Michejew zich herhaaldelijk heeft onderscheiden o.m. bij de vlucht MoskouPeking en bij de vluch ten boven de Noorddelijke IJszee. De Prawda critiseert scherp het gebrék aan discipline, waardoor deze ramp veroor zaakt is. De commandeur van het vliegtuigeska der, waartoe de Maxim Gorki behoorde, heeft aangekondigd, dat men binnenkort zal overgaan tot den bouw van een vlieg tuig, dat nog grooter zal zijn dan de Maxim Gorki, welke Zaterdag is veron gelukt. Nader wordt bekend: 40 z.g. Oedarniki, arbeiders die uitblinken door vakbe kwaamheid, hadden den voorrang gekre gen bij het maken van een rondvlucht bo ven Moskou met de Maxim Gorki, omdat zij aan den bouw van dit vliegtuig had den deelgenomen. Het ongeluk geschied de, toen de Maxim Gorki zou dalen. Het vliegtuig werd begin 1934 vervaardigd volgens de plannen van den vliegtuigcon structeur Tupolew.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1