ZATERDAG 18 MEI 1935 DE LEIDSCHE C0URAN1 TWEEDE BLAD. - PAG. 1 HET BEZUINIGINGSONTWERP. Benoeming rapporteurs. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp: „Verlaging van de openbare uit gaven", de heeren Albarda, Bierema, Teu- lings, Goseling en Ketelaar. HET CRISIS-VARKENSBESLUIT. In verschillende gemeenten laat het toezicht op de naleving der voorschriften te wenschen over. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Gemeentebesturen de volgen de circulaire gezonden: „Ik heb de eer Uw College mede te dee- len, dat de Minister van Economische Za ken mij in kennis heeft gesteld met het fiet, dat in verschillende gemeenten het toezicht op de naleving van de voorschrif ten van het Crisis-Varkensbesluit 1933 bij •het slachten van varkens te wenschen overlaat. Zoo is meerdere malen geconsta teerd, dat geen weging, bedoeld in art. 8, onder b, van genoemd besluit, plaats vindt. Ook is in enkele gevallen gebleken, dat de door de slagers, krachtens het be paalde in art. 8 van het Crisis-Varkensbe sluit 1933 en onder VIII van de Crisis- Varkensbeschikking 1933 II, betaalde gel den niet volledig werden verantwoord door de desbetreffende hoofden van dien sten;, terwijl voorts is voorgekomen, dat een te gering bedrag werd geheven. Mitsdien moge ik Uw College verzoeken, te bevorderen, dat in uw gemeente de noodige maatregelen worden getroffen voor een verscherpt toezicht op de 'nale ving van de voorschriften van het Crisis- Varkensbesluit 1933 door de gemeentelijke keur in gsdi ensten". SPOEDIG HUURVERLAGING? Voor Woningwet-woningen. Tengevolge van de bezwaren, die in de kring der gemeentebesturen tegen een der regeeringsmaatregelen, welke huurverla- ging van Woningwet-woningen ten doel hebben, zijn gerezen, is de afdoening van een aantal voorstellen tot huurverlaging vertraagd. Nu de maatregel tot verlenging van de aflossingstermijn is vervangen door een toezegging van de regeering om in de kosten van verdere huurverlaging een bij drage van rijkswege te verstrekken, zijn deze voorstellen opnieuw in behandeling genomen. Een verdere huurverlaging kan dan ook binnenkort worden verwacht. Tot dusverre zijn in verband met de in gevoerde vermindering van de rente van Woning wet-voorschotten huurverlagingen goedgekeurd voor 87.449 woningen in 348 gemeenten. De huurverlaging voor deze woningen bedraagt 2.263.089.06 per jaar. „Vooruit". De Amsterdamsche wethouder L H. J. Vos beleedigd. Naar het „Hbld." verneemt, heeft mr. J. de Vries als raadsman van dr. I. H. J. Vos een aanklacht ingediend tegen de redactie van het weekblad „Cetem", wegens belee- diging van den wethouder in het nummer van 12 Mei. In dat nummer staat o.a.: „Wij hebben sinds eenigen tijd nu onzen eigen „beraepssmoezer" in den persoon van wethouder Vos, die overal, te pas en te on pas, als spreker optreedt en denkt, dat hij onze aandacht heeft. Het tegendeel is waar, want Zaterdagavond begon een deel van t bioscoop-publiek, toen hij te lang op de Persil-film bleef, te fluiten. Deze wethou der moet zich een beetje inbinden; een bij verdienste zal niemand hem misgunnen, maar de belastingbetalers hebben er recht op, dat hun wethouders niet uitsluitend ré- présentatief zijn en als het niet anders kan, dat het dan niet zoo in de gaten loopt." Dr. Vos acht deze zinsneden beleedi- gend. POLITIEKE LEIDERS AAN 'T BAKKELEIEN. Zooals men weet, heeft ir. Mussert een aanklacht ingediend tegen dr. Henri Polak. Deze laatste heeft nu den bal terugge kaatst en heeft bij den officier van justitie te Utrecht een aanklacht ingediend tegen den heer ir. A. A. Mussert, welke als volgt luidt: „Het zij mij vergund u te va-zoeken een strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen den heer ir. Anton Adriaan Mussert, Nassaulaan 4, Utrecht, wegens het straf bare feit, door dezen gepleegd in een rede voering, die hij uitgesproken heeft op 30 Maart 1935 in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam, in het bijzonder wegens opruiing tot moord op de leden en aanhangers van de SJD.A.P., de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, de Anti-Revolutionaire Par tij en andere politieke partijen en groepee ringen, zulks bepaaldelijk op grond van de volgende zinsnede, gericht tegen de leden en aanhangers van alle te voren genoemde en niet genoemde partijen en groepeerin gen: „Tot het recht doen behoort in de eerste plaats het onschadelijk maken van terro risten". De voorafgaande zinsnede luidt: „Wij zullen het volk bevrijden uit de knechtschap der politieke partijen en wij zullen het recht doen". Ais overtuigingsstuk voeg ik hierbij een exemplaar van het weekblad Volk en Va derland van 8 April 1935, waarin het ver slag der bedoelde redevoering van den heer ir. A. A. Mussert voorkomt. De vorenge noemde passage heb ik daarin met roode streepen aangeduid". DE RIJKSWEG DEN HAAG—UTRECHT. De K.N.A.C. vraagt om verbetering van den Haastrechtschen Dijk. In een brief aan het College van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland heeft de KNA..C. er op gewezen, dat van den in aanleg zijnden Rijkspian 's-Gravenhage Utrecht, welke als autosnelweg wordt uit gevoerd, naar het zich laat aanzien, het ge deelte van 's-Gravenhage via Zoetermeer en Moerkapelle tot de ontmoeting met den in aanleg zijnden Rijksplan weg van Rot terdam naar Amsterdam nabij Gouda een belangrijke tijd eerder voor het verkeer zal kunnen worden opengesteld dan het nieuwe weggedeelte van Bodegraven naar Utrecht. Nu doet zich het geval voor, dat de weg van de provinciale plans van Zuid-Holland en Utrecht van Gouda via Oudewater- Montfoort en de Meern (Utrecht) als door gaande verkeersweg grootendeels zeer wel bruikbaar is, zelfs algemeen in veel betere conditie verkeert dan de bestaande straat weg van Bodegraven naar Utrecht. De eeni- ge bezwaren tegen deze verbinding voor het doorgaande verkeer zijn de traverse door Gouda en de bestaande weg over den Haastrechtschen Dijk. Het is de K.NA..C. niet onbekend, dat aan de verbetering van den Haastrecht schen dijkweg een begin van uitvoering is gegeven; ook zal op den duur aan een ver betering van de traverse door Gouda met name de amoveering van een gebouw en de bouw van een brug over de Gouwe vlak bij de samenkomst met den Hollandschen LJssel niet kunnen worden ontkomen. Naar haar gevoelen zouden de kosten van een voorziening in deze traverse aldaar zelfs verantwoord zijn onafhankelijk van de om standigheid, dat de weg van Gouda naar de Meern (Utrecht) gedurende nog geruimen tijd na de openstelling van den snelver- keersweg 's-GravenhageGouda zou kun nen dienen voor ontlasting van den straat weg BodegravenUtrecht (welke voor het doorgaande verkeer sinds zeer langen tijd niet meer bruikbaar is) in de verbindingen van 's-Gravenhage en Rotterdam naar Utrecht. In verband daanmede geeft de K.NAC. met aandrang in overweging, ter verhoo ging van het directe nuttig effect van het deel van den snelverkeersweg 's-Graven hageUtrecht nJ. 's-GravenhageGouda te bevorderen, dat de afdoende verbetering van den Haastrechtschen Dijk gereed zal zijn gelijktijdig met eerstgenoemd en weg en voorts dat de traverse door Gouda nabij de Gouwe tegen denzelfden tijd zal zijn ver beterd eventueel op provisorische wijze. Tegelijkertijd zal het dan noodig zijn, dat de onbewaakte overweg bü Gouda met den locaalspoorweg Gouda—Schoonhoven wederom wordt afgesloten. Tevens is aan B. en W. van Gouda ver zocht een verbetering van de traverse door Gouda als bovenbedoeld, wel te willen be vorderen. W. D. H. BARON VAN ASBECK. t Oud-gouverneur van Suriname, oud-gezant te Mexico en Madrid. Op 76-jarigen leeftijd is gisteren te 's-,Gravenhage overleden de heer W. D. H. baron van Asbeck, oud-schout by nacht, oud-gouverneur van Suriname en oud-ge zant der Nederlanden. De heer van Asbeck is achtereenvolgens in Mexico en Guatemala en te Madrid ge accrediteerd geweest. Zijn gouverneur schap van Suriname heeft van 19111916 geduurd. In 1911 was hij tot schout bij nacht bevorderd. In 1931 heeft hij den diplomatieken dienst verlaten. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis zal op 20 Mei om 1.30 uur nam. op de algemeene begraafplaats Kerk hoflaan in den Haag geschieden. Willem Dirk Henrik van Asbeck werd 30 Juli 1858 te Noordwijk (Z.-H.) geboren en liep later het Kon. Instituut voor de Marine te Wilemsoord af, dat hij in 1877 verliet; in de volgende jaren maakte hij met de oefenings-eskaders reizen naar Oost en West-Indië. Na verschillende posities bij de Marine te hebben bekleed, werd de heer Van As beck in 1902 in Indië chef van het perso neel en waarnemend chef van den Marine staf en vijf jaren later commandant van de „Gelderland", met welken bodem hij in Mexico president Porfirio Diaz het groot kruis van dep Nederlandschén Leeuw over bracht. In 1909 werd hy commandant van het Kon. Instituut voor de Marine en lid van het college van curatoren van het Meteo rologisch Instituut te De Bilt. In 1911 verliet hij d^ Marine met den rang van kapitein-ter-zee met den titel van schout-bij-nacht-titulair. Van 1911 tot 1917 was baron v. Asbeck gouverneur van Suriname. Na zijn terug keer hier te lande werd hij benoemd tot president van de regentschap van het Ge- ref. Weeshuis te Haarlem en president van het bestuur van het Museum voor Kunst nijverheid en van de School voor bouw kunde en versierende kunsten, beide te Haarlem en secretaris van de Vereeniging „Kon. Instituut voor Hooger Technisch on derwijs in Ned.-Indië", die de Technische Hoogeschool in Bandoeng stichtte. In 1922 volgde zijn benoeming tot ge zant van ons land in Mexico, het volgende jaar daarnevens tot gezant in Guatemala en in 1926 in Spanje, uit welke laatste functie hij in November 1931 ontslag vroeg. Hij was voorts eerelid der Marinevereeniging en van de Kon. Marine-jachtclub en is be stuurslid geweest van het Aardrijkskundig Genootschap. De heer Van Asbeck was ridder in de orde van den Ned er landschen Leeuw, of ficier in de orde van Oranje Nassau, dra ger van het eere-teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen voor verschillende ex- peditiën naar Atjeh, het eereteeken voor dertigjarigen dienst als officier, ridder 2e kl. grootkruis van de orde van den H. Schat van Japan, ridder 4e kL van de Kroon orde van Siam en ridder 3e kl. der orde van het borstbeeld van den bevrijder Si mon Bolivar van Venezuela. „Hbld." TELEVISIE-GENOOTSCHAP Plaatselijke relaiszenders beneden 10 M. aanbevolen. De heeren J. Corver, G. J. Eschauzier, W. Metzelaar, H. Stoet en H. Veenstra, te Den Haag, hebben besloten tot stichting van het Algemeen Televisie-Genootschap, dat ten doel heeft, de practische toepassing van televisie in Nederland te bevorderen. Bet Genootschap staat op het standpunt, dat hetgeen particuliere belangstellenden hiervoor kunnen doen, niet ligt op het ge bied van laboratoriumarbeid en technische verbetering van bestaande systemen, welk werk reeds van de zijde der industrie wordt verricht. De technische ontwikkeling van heft televisie-zendervraagstuk is trouwens zoo ver gevorderd, dat daarin niet de re denen liggen, waardoor televisie nog wordt tegengehouden. Daar evenwel voor qualiteitstelevisie golflengten moeten worden gebruikt, die niet veel meer dan plaatselijk kunnen wor den ontvangen, zoodat er over het geheele land een aantal zenders voor noodig zijn, ident de weg te worden bereid voor het tot stand komen van dergelijke plaatselijke zenders. In verband met de omstandig heid, dat niet te denken valt aan een tele visie-omroep, die zou uitgaan van de ge dachte om den geheelen dag een doorloo pend kijkspel te geven, ligt het voor de hand hierbij te denken aan het nut, dat dergelijke zenders voor de ongestoorde ont vangst van den gewonen omroep kunnen hebben als relaiszenders op golflengten, waar geen sluiering en geen last van lucht- storingen en van de meeste stadsstoringen bestaat. Het Algemeen Televisie Genootschap wil daarom met medewerking der korte-golf amateurs een practische propaganda voe ren voor plaatselijke relaiszenders op golf lengten beneden 10 Meter. Correspondentie-adres van het Genoot schap is Laan van Meerdervoort 30, Den Haag. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. DE LOTERIJ TIJDENS DE WINKEL WEEK. Schuldig-verklaring zonder oplegging van straf. Ter zitting vaai het kantongerecht te Alp hen hadden zich Vrijdagmiddag te verantwoorden eenige leden van de winkel weekcommissie genaamd H. L., J. v. B. en D. v. D., in hun kwaliteit van resp. voorz., secretaris en penningmeester dezer com missie, zulks in verband met de overtre ding van de Loterij wet. De belangstelling voor deze behandeling was zoowel van de zijde der leden van de Middenstandsver- eenigingen en winkeliers veel belangstel ling. Als verdediger voor verdachten trad op mr. A. Korver, rechtsk. adviseur der Kon. Ned. Middenstandsverg. afd. Alphen a. d. Rijn. Zooals men zich zal herinneren, werd de laatstgehouden winkelweek in het najaar van 1934 door de winkelweekcom missie een prijsvragenwedstrijd, foutentee- kening en rebus uitgeschreven. De betrok ken formulieren kon men verkrijgen bij de verschillende winkeliers op bons die werden verstrekt bij aankoop van ieder be steed bedrag van 50 cent. Als getuigen werden gehoord een twee tal dames, waarvan mej. K. de winnares was van een der hoofdprijzen n.1. een emaille keukenuitzet. De getuigen ver klaarden beiden, dat de oplossing niet moei lijk was geweest. De voorzitter der genoem de oommissie, de heer L., stelde in het licht op de hem gestelde vragen, dat van een en ander de bedoeling was geweest om de omzet te doen vergrooten. Geenszins was de bedoeling geweest een loterij op touw te zetten. In totaal waren 471 prijzen beschik baar gesteld en vooruit was niet te zien, dat het aantal oplossingen wei zoo groot zou wezen, Ift zijn requisitoir overwoog de ambte naar van het O.M., dat volgens zyn oor deel, hier wel degelijk van een loterij, be doeld in den zin der wet, sprake was, al heeft dan bij de wïnkalrweekcomrriissie niet de bedoeling voorgezeten zich daarvoor persoonlijk te bevoordeelen. Gelet echter op het feit, dat herhaaldelijk bij winkelwe- k ende loterij wet wordt overtreden, was aanleiding dat dergelijke gevallen als dit wordt vervolgd. Voor de behandeling was het spr. oordeel geweest om een zware straf te eischen, doch uit de bebandielimg tijdens deze zitting was de goede trouw van verdachten gebleken, waarom hij wilde volstaan met een geldboete te eischen van 10.subs. 4 dagen hechtenis. Mr. Korver als pleiter hierop het woord verkrijgende, merkte op, dat deze aangele genheid feitelijk niet alleen stond in het toeeken van het lot, maar voor verdachte*» nog meer in het noodlot. Alleen heeft bij die commissie voorgezeten: Hoe kunnen wij het belang van de Alphensche winkelier* bevorderen? Men heeft voor een attractie willen zorgen en gemeend dit doel te kun nen bereiken door het uitschrijven van prijsvragen. Als juridisch adviseur had men hem gevraagd of genoemde prijsvra gen geoorloofd waren. Hij achtte dit zeer moeilijk te beoordeelen en had naar het hoofd der gemeente verwezen. Deze, de burgemeester dus, was van oordeel ge weest, dat hier geen sprake was van een loterij, zoodat geen bijzondere vergunning noodig was. Dat ook de burgemeester in deze geheel te goeder trouw was, bleek z.i. maar al te zeer uit het feit, dat deze het eere-voorzitterschap der commissie had aanvaard en o.a. bij de toekenning der prij zen tegenwoordig was geweest. De moei lijkheid bleek later hierin te schuilen, dat er meer goede oplossingen dan prijzen wa ren. Wat dit niet het geval geweest, dan had aan een loterij niet gedacht behoeven te worden. Het geheel was echter een suc ces geworden en toen er moest worden ge loot is alles zeer serieus behandeld gewor den. Tevens wees pleiter er nog op, dat dage lijks prijsvragen worden uitgeschreven door dagbladen en groote firma's wat zo. toch hetzelfde is. Al moet worden toegegeven, dat hier van een loterij sprake is geweest, gelet echter waaronder deze heeft plaats gehad, kan juridisch moeilijk van een over treding der loterij wet wonden gesproken. Het oplossen der prijsvragen en raadsels viel niet onder de voorwaarden volgens spr. als bedoeld in de genoemde wet, daar toch als voorwaarden gold het koopen voor een bedrag van 50 ct, waarvoor dan een bon werd verstrekt. Aan het einde van zijn pleidooi verzocht pleiter, gelet op het te goeder trouw zijn der commissie, indien de kantonrechter van meening mocht zijn, dat een en ander een overtreding der loterij- wet was, dan geen straf op te leggen. Na repliek van den ambtenaar, die de meeningen van pleiter niet geheel deelde, en mededeelde, dat het zijn bedoeling was ook een vervolging in te stellen tegen 1 der dagbladen, daar dit blad met het uit schrijven van prijsvragen zich ook schul dig maakt aan overtreding der loterij wet, verklaarde hij zich niettemin bereid de oorspronkelijke eisch te verminderen tot 5.subs. 2 dg. Tenslotte verkreeg de voorzitter der win kelweekcommissie, de heer L^ nog het woord, die het onbillijk noemde, dat ver schillende firma's vrijelijk prijsvragen kun nen uitschrijven, terwijl de middenstand doe toch reeds gebukt gaat onder den nood der tijdein, wordt vervolgd. De kantonrechter, die overtuigd was, dat hier van overtreding der loterij wet sprake was, doch de goede trouw der commissie in acht nemende, volstond met schuldigver klaring zonder straf op te leggen. Enhoe beval Je 't getrouwde la ven? Prachtig! Ik heb een buitengewone vrouw getrouwd. Ze helpt me keurig met het koken en vaat spoelen, soms zelfs wel eens met de wasch. (Illustrierte Blatt). Hier hebben we een vol komen onleesbaar Aegyp- tische papyrus uit den Pharao-tOd. Wat zon het kunnen zijn? Ik denkeen dokters recept. (Lustige Kölner) Dat rijdt maar onbesuisd met x*n racecar over de stoplijn; een pesti- lente opvoeding geeft uwes aan uwes nakomelingschap, vader. (Ballyho) En nn alstublieft een friction met flv tox tegen de kriebel kriebel op m'n hoofd. iMarino) Hij was me een beetje te lang. (Chicago 111. News) F' heb reuzekoop- jes gedaan Jan. Ze ven doddige zomer hoedjes voor een prikje. Zeven? Groote goedheid! Zeven zeg je toch? Nou. maar ik geloof, dat ik voor jou eens een twee- dehandsche guillo tine aanschaf. (London Newness). „De liefde is blind! De vrouwen zijn slecht! De mannen die deugen nog min der!" Als ik zoo maar doorzing krijg ik su biet een kwartje, om m'n kiezen op elkaar te houwen, want elk oogenblik kan het bruidspaar buiten komen. (Tit Bits) Ik zou hier mijn plei dooi liever willen on- derbreken, tot de Edel achtbare Heer President ontwaakt is. Dat zal u weinig hel pen cher Maitre, als u daarna tien minuten spreekt, maft Z. E. A. weer even vast» En wat dacht U als salaris? Laten we zeggen, dat f 200 per weelc het ideaal is. Accoord! Maar omdat idealen wèl nagestreefd be- hooren te worden, doch zelden worden bereikt, beginnen we met f 20. Hy geeft beide meisje een mlllioen bruidschat mee. Niet mis hè? Wat zeg je daarvan? Ik ben bniten adem! Een millioen aan elk zeg je? Dat is iets om je principes voor op zy te zetten en bigamie te gaan plegen. (Tout a Vous) Ga mee Johnnie, moeder weet beter wat goed voor Je in, .(Judge) Hon op vader, pleeg maar kiri« moeder heeft eindelijk beloofd, dat ze gestoof de peertjes met wijnsaus voor U *al klaarmaken. (Bouillabaisse). Oppassen met die kluifdaar gaat een politiehond. (Sondagsnisse Strlx)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7