26ste Jaargang ZATERDAG 18 MEI 1935 No. 8119 S)e £eid4ehe6oti/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Rumoer rondom mr. Marchant Rondom den overgang van minister Mar chant naar de Katholieke Kerk is het erg rumoerig. Wij zouden het liever stiller zien! Maar wie zou niet liever dat gebeu ren van zéér persoonlijken en zéér intiemen aard houden buiten de beschouwingen, de critische beschouwingen van buitenstaan ders? Ieder weldenkend mensch! Doch de omstandigheden maken het openlijk, en tot op zekere hoogte ook het critisch, bespreken van dezen overgang zeer verklaarbaar. De heer Marchant is tot minister be noemd als vrijzinnig-democraat. Neen „Volk en Vaderland"! niet omdat hij vrijzinnig-democraat is! Ook in ons parle mentair stelsel wordt er naar gestreefd, om tot minister te benoemen iemand, die voor dit hooge ambt geschikt is „om zijn karak ter, zijn bekwaamheid, zijn kennis van za ken, zijn opofferingsgezindheid, zijn wil om te dienen". Welnu, door zijn katho liek worden staat mr. Marchant niet meer op de basis der vrijzinnige beginselen, die mede grondslag zijn voor de politiek van den Vrijzinnig-Democratiseren Bond. Hij moest dus uit die politieke organisatie tre den. En daaruit volgde weer de vraag, of mr. Marchant de ministerszetel kon blijven innemen. Een vraag, die hij zelf intus- schen ontkennend heeft beantwoord. Door deze omstandigheden is het als vanzelfspre kend, dat er veel beschouwingen, ook cri tische beschouwingen rondom dit eigenlijk zéér persoonlijke en zéér intieme gebeuren zijn gehouden. Daarbij komt dan nog de omstandigheid, dat mr. Marchant, die in December j.l. tot de Katholieke Kerk is overgegaan, niet eerder dit feit bekend heeft laten worden, niet eerder daaruit heeft getrokken de con sequenties, die hij er nu uittrekt. De „Maas bode" (zie ons blad van gisteren) heeft daarvoor een afdoende verklaring gegeven; zeer verklaarbaar is het, dat de heer Mar chant het in 's lands belang beter oordeel de, om niet in December zijn portefeuille ter beschikking te stellen (hoewel dit voor hem persoonlijk natuurlijk! veel aan genamer zou zijn geweest). Ook deze om standigheid heeft, begrijpelijkerwijze, aan leiding gegeven tot critische beschouwin gen. Maar: die critische beschouwingen moeten toch blijven binnen de perken van het be hoorlijke. Een eisch, welken men stellen mag ten opzichte van een ieder, die voor werp is van critiek, en waarop men Ipoch geen uitzondering behoeft te maken, als iemand tot de Katholieke Kerk is overge gaan!. En nu leze men het volgende uit een ar tikel in „Volk en Vaderland", geschreven door den heer Mussert zelf: Wat deert het dezen man, dat dui zenden, die met en vóór hem hebben gevochten en geploeterd in den Vrjj- zinnig-Democratischen Bond, die in de het vorige najaar, toen hij zijn beleid in de partij verdedigde, hem nog heb ben geloofd en gevolgd bijna tegen be ter weten in, die in hem zagen den leider van hun Bond, een klap op hun hoofd hebben gekregen, dat zij er nog duizelig van zijn en misschien nimmer meer kunnen gelooven in eerlijke po litieke leiding! Wat deert het hem, dat het volk waartoe hij behoort vergaat, dat hon derdduizenden iederen dag smachten naar uitkomst uit den geestelijken en materieelen nood, die dit volk teis tert; dat hij toch ook staat op de com mandobrug en zijn verantwoordelijk heidsgevoel hem moest zeggen, dat hij had te kiezen tusschen onopgemerkt verdwijnen of met algeheele wegcijfe ring van eigen persoon zijn taak tot het uiterste verrichten! Hoe kan nu toch een minister „onge merkt" verdwijnen? Hoe kan nu toch iemand zijn „eigen persoon" wegcijferen, als men daarmede bedoelt zijn overtuiging, zijn geloofsovertuiging? Dat eischen noch wenschen wij in onze samenleving, waarin wij de rechten van de persoon lijkheid onverzwakt erkennen en eerbiedi gen! Wanneer in een nationaal-socialistischen Staat een „minister tot het Katholiek Ge loof overgaat, zal ieder protestant zijn mo tieven eerbiedigen" aldus ir. Mussert. Als de schrijver van deze sympathieke verklaring voorde toekomst nu ook 'ns in het heden blijk had gegeven van ook maar eenige eerbiediging van de motieven, die de heer Marchant hebben geleid, in plaats van bittere, beleedigende critiek, dan zouden wij aan die verklaring meer waarde kunnen toekennen, dan nu! Nadat wij het bovenstaande hadden ge schreven, lazen wij vanmorgen ook een ar tikel over minister Marchant in de libera le „Avondpost". Een van die bladen, die zich schuldig maken aan een onverdraag zame partij-politiek, in tegenstelling met.. „Volk en Vaderland"! De hoofdredacteur van genoemd liberaal blad besluit zijn ar tikel aldus: Hier neemt een mensch, na een lange en eervolle en werkzame carrière, een beslissing, op religieuze overwegingen, welke een diep-ingrijpende verandering in zijn leven en in zijn loopbaan betee- kent, tevens eer redicale wijziging in de verhouding met velen, zeer velen, met wien hij tot dusver samenwerkte en samen-streed. Dit alleen reeds ge biedt, zoo er aanleiding is voor critiek, hiermee mild èn menschelijk te zijn. Plaatst tegenover deze waardige opvat ting de opinie van Mussert over den katho liek geworden Marchant. MINISTER MARCHANT AFGETREDEN. Minister Slotemaker de Bruïne ad interim Minister van Onderwijs. Bij Kon. Besl. van 17 Mei is aan mr. H. P. Marchant eervol ontslag verleend als minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Het beheer van het departement van O. K. en W. is ad interim opgedragen aan prof. Slotemaker de Bruïne, minister van Sociale Zaken, terwijl de overname van het departement op heden is vastgesteld. Hoe prof. Veraart nu beoordeeld wordt 1 Prof. Veraart heeft bedankt voor het voorzitterschap van de Kath. Dem. Partij. Pref Veraart was de „leider" en is als zoodanig ook immer hoog geprezen in „Onze Vaan". Maar nu nu schrijft de heer Wesse- ling in „Onze Vaan": Als men een daad wil beoordeelen, dient men die daad niet alleen te zet ten in het licht der omstandigheden, maar ook te plaatsen in het kader der persoonlijkheid, die ze pleegt. Impul siviteit, vlotheid, geestdrift, onstui migheid, maar ook een groote prikkel baarheid en zekere wispelturigheid zijn alle eigenschappen met nog veel meer andere van Veraart's karakter. 't Is fraai! De vóór eenige maanden nog hoog-gevierde „leider" krijgt nu een trap na! Prof. Veraart was de meest gevraagde spreker in de K.D.P. Daarover moet hij nu het volgende hooren van denzelfden heer Wesseling: Tienduizenden hebben zijn welspre kendheid overal in het land warm toegejuicht. Herhaaldelijk hebben wij hem gewaarschuwd, om op dit uiter lijk vertoon geen voorbarige succes conclusie te bouwen. Onze eigen er varing, al ontleenen wij die niet aan wetenschappelijke titels, mag toch ze ker ook meespreken. Juichende toe hoorders zijn nog geen overtuigde aan hangers. Wie zich door een schitteren de redevoering laten meesleepen, val len o zoo gauw om, als zij weer een anderen redenaar aanhooren. En wie het laatste woord heeft, wint het vaak van de eerste. Franciscaansehe Vonken 'n Modern geestelijk schrijver zegt: „Geef aan de wereld terug de geest van kindschap, en zij is gered". Ja, de eenige mogelijkheid om de wereld te redden van de ondergang is, dat Gods wil volbracht wordt, dat hier op aarde te rug komt de wereldorde en de wereldver houding zooals God zich die gedacht heeft: één groote familie, waarin Hij de Vader is en alle menschen zijn kinderen! Geen ontwapeningsconferenties. Geen crisiscomité's op de eerste plaats! Maar vóór alles.die geest gebracht onder de menschen, die allen bindt met de band der broederlijkheid. Niet de broederlijkheid van natie en taal! Niet de broederlijkheid van ambacht of stand! Maar de broederlijkheid die enkel en alleen voortkomt uit die allergrootste waarheid: wij allen hebben één Vader, God, onze Schepper en Heer! Derde Orde Raad. NIEUWE KOUDEGOLF EN SNEEUWVAL IN FRANKRIJK. PARIJS, 18 Mei. (VJD.) De plotselinge koudegolf, diie Frankrijk en andere Euro- peesche landen onaangenaam heeft ver rast, duurt steeds voort. De thermometer is in bijna alle Fransche departementen tot het nulpunt gedaald, en in enkele ge vallen nog daar beneden. Het jonge zaad en vooral de wijnbouw hebben zeer gele den. Zelfs Zuid-Frankrijk is niet gespaard ge bleven. Uit de provincie wordt bovendien zwaren sneeuwyaJ- gemeld, vooral in de hooger gelegen deelen van de departemen ten Hérault en Garo. Op den Kleinen St. Bernard ligt de sneeuw op 2200 meter hoogte ongeveer 7 a 8 meter hoog. Men heeft door de sneeuw een tunnel moeten maken om het zieken huis, dat zich op den top van den berg be vindt, te kunnen bereiken. In de hoofdstad heeft het vanmorgen vroeg twintig minuten lang zwaar ge sneeuwd. TRAMBOTSING TE L1SSE. Veertien gewonden Op den Rijksstratweg ter hoogte van de Rijkstuinbouwschool is gisteravond een ernstige trambotsing gebeurd, waarbij een der bestuurders ernstig werd gewond, ter wijl een aantal personen lichte kwetsuren heeft opgeloopen. De electrische tram-trein, die om 18.30 uit Lisse naar Leiden vertrok, was de brug bij de Rijkstuinbouwschool gepas seerd op deze brug ligt enkel spoor en zou de z.g. strengeling oprijden, die on geveer dertig meter over deze brug begint. Een strengeling is geen wissel, doch een samenloopen van twee lijnen, die iets ver der weer uiteenwijken. Uit de richting Leiden naderde een extra tram-trein de z.g. „Flora"-Tram, die den wissel reeds was opgereden. Het was de bedoeling, dat deze laatste tram vóór den wissel zou stilhouden om den tram-trein uit Lisse gelegenheid te geven te passee- ren. Dit gebeurde echter niet. De tram uit Leiden schoot door en botste juist op het punt, waar de strengeling eindigt, tegen den tram-trein uit Lisse. De voorste ge deelten schoven ongeveer een meter in el kaar. De ravage was begrijpelijkerwijze zeer groot. Vooral de voorste gedeelten der wa gens waren zeer gehavend en vele ruiten werden verbrijzeld. Het gevolg was, dat beide wagens boven op elkaar reden en gedeeltelijk in elkaar schoven. De voorbal kons van de beide motorwagens waren één groote ruine. De rijstellen van de wagens werden ontwricht en uit de rails getrokken. Overal lagen stukken hout verspreid en ge broken ruiten en ijzeren constructies, die j als een riet waren gebogen of afgeknapt. De bestuurder van de tram uit Lisse, de 48-jarige van der Wal uit Leiden, was vrij ernstig gewond; hij had o.a. verschil lende hoofdwonden opgeloopen en een ver bloeding in het dijbeen. Hij werd onmid dellijk per auto overgebracht naar het St. Joseph's wijkgebouw te Lisse. De bestuur- A der van den anderen tram-trein, de 30-ja- rige Van Rooy werd lichter gewond, hoofd zakelijk door de glasscherven van de ver brijzelde ruiten van het voorbalcon. Ook een achttal reizigers liep lichte k westuren op, meestal snijwonden en schrammen. De beide tramtreinen der N. Z. H. T. M. waren op dit uur niet zeer druk bezet. Van de weinige passagiers is er echter vrijwel geen enkele geheel zonder kleerscheuren afgekomen. Hoewel de wagens op het mo ment voor de botsing slechts met geringe snelheid reden, was de schok zoo hevig, dat enkele reizigers, die op de achterbal kons stonden, door de ruiten werden ge drukt, terwijl anderen, binnen in den wa gen, naar voren werden geworpen, waar door zij eveneens snijwonden of lichte kneuzingen opliepen. De E.H.B.O.-afdeeling te Lisse heeft zeer verdienstelijk werk geleverd, door zeer spoedig op het terrein van het ongeluk aan wezig te zijn. De lichtgewonden werden ter plaatse door haar verbonden, waarna de passagiers, die dit onaangename avontuur hadden meegemaakt, per auto verder naar hun plaats van bestemming werden ge bracht. Ook verschillende artsen waren spoedig aanwezig om hulp te verleenen. De tram-trein uit Lisse, die bestond uit twee wagons in een z.g. harmonica-ver binding, was met de beide voorwielen uit de rails geraakt, waardoor de lijn versperd werd. De tramtrein uit Leiden, bestaande uit één enkelen wagen, stond ten gevolge van de botsing eveneens gedeeltelijk naast de rails. Het gelukte echter vrij spoedig hem weer in zijn normalen stand te bren gen, waarna hij naar Leiden werd wegge sleept. Daar het tramverkeer langs de plaats van het ongeluk verder niet mogelijk was, werd de dienst zóó geregeld, dat de reizi gers van de richting Haarlem, die naar Lei den vervoerd moesten worden, bij de Rijks tuinbouwschool overstapten, terwijl de zelfde regeling was getroffen voor het ver keer in omgekeerde richting. Het overige verkeer langs den Rijks straatweg ondervond van het ongeluk geen hinder, daar de trambaan op voldoenden afstand van den rijweg ligt. Het ongeluk trok zeer veel publiek, doch politie en rijksveldwacht, onder leiding van inspecteur Van Warmenhoven, zorgden er voor, dat de toeschouwers op een behoor lijken afstand bleven, zoodat men onge hinderd kon Verken aan het vrijmaken van de baan. Omtrent de oorzaak van de botsing kan nog gezegd worden, dat zij vermoedelijk is gelegen in het weigeren van de remmen der „Flora"-tram. Door de politie wordt 'n uitgebreid onderzoek ingesteld. Uit Haar lem en Leiden zijn kort na de botsing eenige montagewagens gearriveerd en onder de persoonlijke leiding van den chef van ex- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zwaar vonnis tegen een Duitse he kloos terzuster wegens overtreding der devie zen-bepalingen. (2de blad). Een protest van vicaris Steinmann we gens de knevelarij der Kerk in Duitsch- land. (2de blad). Geen uitnoodiging aan Laval om naar Berlijn te komen. (2de blad). BINNENLAND. De ontslag-aanvrage van minister Mar chant is door H. M. de Koningin aanvaard; minister Slotemaker de Bruïie neemt voor- loopig de portefeuille over. (1ste blad). LEIDEN. De lustrumfeesten van het Leidsch Stu dentencorps. (2de blad). OMGEVING. Ernstige trambotsing te Lisse; verschei dene gewonden. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland heeft een 20 achterstand tegen Japan in den strijd om den Davis- cup. (3de blad). ploitatie te Leiden, ir. Modderman, is met het opruimingswerk een aanvang gemaakt. Eerst tegen middernacht was de baan weer vrij. De materieele schade is aanzienlijk en wordt geraamd op ƒ2000. HOE EEN DER WAGENS INGEDRUKT WERD.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1