VRIJDAG 17 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „EDE LANDMAN PORTORICO ROOKTABAK (3 cent per Va ons Fa. Wed. C. J. UISTER - HAVER 20 - LEIDEN GEMEENTERAAD VAN STOMPWIJK RIJKSMIDDELEN. in April rnim 41/4 millioen boneden de raming: en 2.130.000 meer dan in April 1934. De Rijksmiddelen hebben in de maand April opgebracht 28.916.914, hetgeen 4 1/4 millioen minder is dan de raming, doch 2.130.000 meer dan de opbrengst over April van het vorige jaar. De opbrengst over de eerste vier maan den van dit jaar was ƒ119.990.540 of 12.726.126 minder dan de raming, doch 19.255.865 meer dan over Jan.April 1934. De inkomsten ten bate van het Ver- keersfonds leverden de vorige maand 5.333.595 op. BEZWAREN V£N GOUDA. Tegen de opheffing der Kamer van Koophandel. In een daartoe belegde huishoudelijke vergadering heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en Om streken het schrijven van den Minister van Economische Zaken met betrekking tot de samenvoeging der Kamers van Koophandel en Fabrieken besproken. Algemeen was men verwonderd, dat deze wetswijziging een plaats had gevonden in het z.g. „Bezuinigingsontwerp". Naar het oordeel der Kamer was dit geheel mis plaatst omdat daarmede aan het publiek wordt voorgespiegeld dat bij aanneming van dit ontwerp een vermindering van vaste lasten wordt bereikt, terwijl er geen enkel verband bestaat tusschen de Rijksfinanciën en die der Kamers van Koophandel, welke laatste haar eigen geldmiddelen beheeren en dit, ondanks de toenemende werkzaam heden en de minder wordende j aarlij ksche bijdragen, nog immer met goed gevolg heb ben gedaan. Men was het er over eens, dat met de verlaging der bij dragen aan het Handels register van het meerendeel der ingeschre venen, inplaats van een bezuiniging, een verhooging van lasten zou worden bereikt. Immers, bij concentratie van Kamers, zou een ieder, die inzage van het Handelsre gister wil nemen, een legalisatie of een cer tificaat van oorsprong (welke worden ver strekt) noodig heeft, gedwongen worden om zich tot de Kamer in een groote plaats te wenden, hetgeen vermeerdering van por tokosten, reiskosten en niet te vergeten een groot tijdverlies zou opleveren. Vooral bij den Kaasexport vergen dergelijke hande lingen vaak een oogenblikkelijke afdoe- nin, daar anders groote schade zou ontstaan, om van den export van boom en en plan ten niet te spreken. Het was dan ook met groote verbazing, dat men vernam, dat het in de bedoeling zou liggen de Kamer te Alkmaar te handhaven en een centrum als Gouda, waar 84% van de Goudsche kaas ter markt komt te voegen bij een plaats als 's-Gravenhage, waarvan de economisch- geografische gesteldheid van de omgeving zoo geheel anders is als van dit gebied. Bo vendien achtte men het een groot bezwaar dat door samenvoeging van dit specifieke gebied, (dat daarnaast ook aan den boo- imen- en plantenhandel zoo'n voorname plaats inruimt, terwijl ook bijvoorbeeld Waddinxveen met zijn meubelindustrie, Schoonhoven met zijn zilverindustrie etc. en de groote seheepvaartbelangen, die in dit rayon naar voren treden), geen of al thans een zeer geringe stem zou kunnen worden gegeven in een groot Kamer, waar dikwijls de belangen van het platteland, zoo geheel anders worden bezien. Als een verkeersweg b.v. in het waarachtig belang van een zoo nijvere streek als die der Ka mer zou zijn, doch de weg zou niet stroo- ken met de belangen van een bepaalde groote plaats, zou het naar het inzien der Kamer zeer moeilijk zijn, de leden uit die plaats ervan te overtuigen, dat het platte land zijn bijzondere belangen heeft, die wel eens dienen te worden bevorderd met ach terstelling van andere. Tenslotte wees men nog op de contin- genteeringsmaatregelen, die steeds meer importeurs eh voornamelijk kleinere zaken aangewezen doet zijn op de Kamers van Koophandel. Juist het contact daarbij, waar deze zakenlieden in de secretariaten dezer Kamers vinden raadgevers en helpers bij hunne moeilijkheden zal geheel verloren gaan en de Kamers zullen worden instel lingen, waar ambtenaren in den gebruike- lijken zin, zich zullen moeten bepalen tot de nakoming.der wettelijke regelen. Voor deze kleine zaken, zal de geringe voorge stelde verlaging van 50 cent per jaar, een vermeerdering van lasten be teekenen, als men alleen rekent de meerdere porto-tele foon-reiskosten en het tijdverlies, dat met een behandeling van deze zaken door een Kamer in een groote stad zal verloren gaan. Besloten werd dan ook aan het overleg der gezamenlijke Kamers deel te nemen. DE VOORGENOMEN OPHEFFING DER WARENWET. Adres aan de Tweede Kamer. Heden is door een twintigtal vooraan staande fabrikanten van verbruiksartike- len het volgende telegram gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal te 's-Gravenhage: „Ondergeteekenden, allen gecontroleer- den door de Keuringsdiensten van waren, zouden hrt in hoogen mate betreuren, in dien door intrekking van de Warenwet het toezicht op waren zou worden beëindigd. Zij zijn overtuigd, dat van een opheffing der controle op waren een ongebreidelde concurrentie het gevolg zou zijn en verzoe ken u derhalve met den meesten aandrang ten aanzien van de Warenwet zoodanige besluiten te nemen, dat de controle op wa ren in onverzwakten omvang zal kunnen worden voortgezet. KERKNIEUWS EEN KOSTBARE PLECHTIGHEID IN DEN ST. PIETER. Minder pelgrims dan verwacht werd. Uit Rome wordt ons gemeld: Wij staan tlians aan den vooravond van een vain die grootsche en tevens toch zoo innige plechtigheden, eigen aan onze Kerk, en waarnaar alle geloovigen van de ge- heele wereld zullen opzien: de Heiligver klaring van Kardinaal Fisher en Thomas Morus. Uitverkoren bewoners van de Heilige Stad! Uitverkoren pelgrims! dde deze plechtigheden zullen mogen volgen.ten minste als zij zich een kaart hebben we ten te bemachtigen. Dergelijke kaarten zijn gratis te verkrijgen en worden pas op het laatste moment uitgedeeld; hetgeen nu niet direct bevorderlijk is, om de drukte te ver doelen, U begrijpt dan ook, dat het bemach tigen van zoo'n kaart, zoo'n onnoozel mets- kostend stukje papier, welke echter een rijk van schoonheid aan den gelukkigen bezitter zal openen een wedren „una cor- sa" zeggen de Italianen zal worden op le ven en dood. De voorbereidingen zijn zoo goed als ten einde: de groote tribunes wachten gelaten op haar geweldigen last; groote lichtkro nen zijn er opgehangen, één zelfs met 200 lampjes. Zoo reeds de gewone verlichting bij het ontsteken een uitroep van alge- meene bewondering verwekt, zoo als „cari- 1 na" of „oome bello" en dan bello met een heele lange schaapachtige bè, of het meer Hollandsch klinkende „ach" zooals het een parig klonk uit de 1200 K.J.V.-monden, wat zal het Zondag dan niet worden! De Sampietrini, de St. Pietermannek es, dat zijn de vaste arbeiders van het Vatoi- caan, hebben drukke dagen achter de rug; ze hebben gesjouwd en gezwoegd, binnen en buiten den St. Pieter. Tusschen de twee colonnades van het St. Pietersplein welke als twee groote grijparmen de St. Pieter bezoekers opnemen, hangen en staan groo te schalen voor de verlichting van Zondag avond; ook met de voorbereiding van de verlichting van de koepel zijn ze klaarge komen; de uitstekende vat pannen van de statische verlichting, volgens de groote koe- pellijnen, zijn reeds op een afstand te zien. Verder zijn er nog de noodige vetpotjes ver deeld over het koepelvlak, welke naar de stadskant gericht is; de gewoonte is, om alleen deze zijde te verlichten. Ik heb echter deze keer niet alleen de Sampietrini aan het werk gezien, maar ook Sampietrine, dus vrouwelijke werkkrachten, welke midden in de St. Pieter de purpe ren drapeaux aan het naaien waren. Of dit een nieuwe tak van dienst is in het Vati- caan, kan ik nog niet zeggen. Dat een heiligverklaring nu niet een van de goedkoopste plechtigheden is, laat zich verstaan. Alleen de kaarsen, welke de ker kelijke Hoogwaardigheidsbekleeders, Pries ters en Kloosterlingen zullen dragen, kos ten reeds 12.000 Lire, de verlichting van de koepel 40.000 Lire. In ieder geval, de trotsche Sint Pieter staat klaar, het groote feest kan beginnen. Tot God's glorie en tot eer van zijn bloed getuigen hebben de Engelsohe geloovigen geen geld gespaard. En nu de oelgrims. Na de plechtige slui ting van het jubeljaar te Lourdes, waar de vele Engelschen natuurlijk niet ontbraken, (zfj hebben nu eenmaal een speciale voor liefde voor Lourdes) en na de grootsche viering van het zilveren koningsjubileum, is het aantal pelgrims minder geworden dan verwacht werd. Was er eerst sprake van meer dan 10.000, veertien dagen geleden was de koers reeds beneden de 8000 ge daald; en de laatste berichten zijn van dien aard, dat de Engelsche redsbureaux vele van de reeds voorloopig besproken kamers hebben moeten afbestellen. Al maakte 50 jaar geleden een Pastoor er zich kwaad over, dat de geloovigen zich voor een keus gesteld hadden: Barnuim en Baily of.... Kevelaer, toch blijft deze keus een werke lijk bewijs voor een dergelijke voorzichtig heid: als bruintje het niet trekken kan, houdt alles op. Wij zullen den Engelschman er geen ver wijt van maken, als zou hij geen belang stelling toonen voor zijn 2 groote Engelsche martelaren: de activiteit en het enthousias me in Engeland bewijst inderdaad het te gendeel. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Maandag en Za terdag audiëntie verleenen. FINANClëN EN ECONOMIE WAT REIZIGERS UIT ITALIë MOGEN MEDENEMEN. Alleen voor zilveren munt sterke beperking. Dezer dagen werd gemeld, dat toeristen, die Italië verlaten, niet meer dan 50 Lire mochten medenemen. Van officieele zijde wordt thans medegedeeld, dat deze beper kende bephling uitsluitend geldt voor zil ver. Ieder reiziger, Italiaan of buitenlan der, die Italië verlaat, kan een bedrag van ten hoogste 2000 Lire in Italiaansch bank papier medenemen, op voorwaarde, dat de coupures niet grooter zijn dan 100 Lire. Buitenlandsche deviezen en chèques in buitenlandsche valuta zyn niet aan beper kingen onderhevig. Alleen zilveren munt stukken mogen slechts tot ten hoogste 50 Lire worden uitgevoerd. HET WEER BLLJFT VOORLOOPIG KOUD De verleden week uitgesproken verwach ting, dat het weer voorloopig niet meer warm zou worden en onder den invloed zou blijven staan van depressies en van de meteorologische omstandigheden rond om de Oostzee, is in den loop dezer week wel geheel vervuld geworden, vooral ge durende laatste dagen. Bij de heerschende algemeene luchtdrukverdeeling met hoo gen druk in het Westen boven den Oceaan en depressies over de Oostelijke helft van Europa bleef voortdurend zeer koude lucht uit het hooge Noorden toevloeien, zoodat het weer, vooral 1.1 Dinsdag, buitengewoon koud voor den tijd van het jaar was. In de laatste dagen is niet alleen in den algemeenen weerstoestand geen verande ring ten goede gekomen maar deze is eer der ongunstiger geworden. De vooruitzich ten zijn dus voor ons land slechter gewor den in vergelijking met die van de vorige week. Het is nu in de eerste plaats te ver wachten, dat de hooge druk in het Westen zal blijven liggen, waardoor over het al gemeen de toevloeiing van koude lucht uit het hooge Noorden zal aanhouden. In ver band met de ontwikkeling van centra van lage drukking kan de Noordelijke lucht stroom binnen beperkte gebieden een rich tingsverandering krijgen, die den indruk kan maken, dat de Noordenwind ophoudt. Over het algemeen zal echter de lucht- strooming nog van Noord naar Zuid zijn gericht. Verder zal de luchtdrukking voorloopig over de Oostelijke helft van Europa laag blijven en is de kans zeer groot, dat zich telkens nieuwe depressies over Skandina- vië en het Oostzeegebied ontwikkelen, die hun invloed ook in ons land zullen doen gelden.-- Voorloopig blijft dus de verwachting nog: koel of guur weer met wind meest uit Noordwest tot Noordoost, weinig zonne schijn, buiig en ongestadig. Daar het gebied van hoogen druk zich van IJsland tot de Azoren uitstrekt is voorloopig nog niet te verwachten, dat een warme Zuidelijke luchtstroom zich over West-Europa baan zal breken. Uit de Landbouwwereld Knolvoet. De oorzaak van knolvoet bij verschillende kruisbloemigen, waartoe ook de koolsoorten behooren, is een slijm- zwam. De bestrijding van deze ziekte moet er op gericht zijn, de zwam zoo weinig mo- gelijk gunstige groeiomstandigheden te geven. Een zwam ontwikkelt zich beter in een zuur dan in een alcalisch milieu. Prac- tische landbouwers weten dan ook wel, dat knolvoet vooral op kalkarmen grond veel voorkomt; op kalkrijke gronden kan men soms jaren achtereen kool verbouwen, zon der last te krijgen van knol voet. Knolvoet kan men tegengaan door stalmest weg te laten als meststof en hiervoor in de plaats te nemen onorganische meststoffen. Een kalkbemesting zal eveneens goede resulta ten moeten geven, evenals iedere mesistof, die de zuurheid van den grond drukt. Zoo zal, theoretisch gesproken, Chilisalpeter als sterk alkalische meststof de ontwikkeling van de knolvoetzwam moeten tegengaan. Maar ook de praktijk leert, dat als gere geld Chilisalpeter is gebruikt, aantasting door knolvoet bij verschillende koolsoorten niet heeft plaats gehad of slechts gering is. Zoete Lupine. De welgeslaagde proeven in Duitscliland met zoete lupine en de zich uitbreidende teelt van dit voedergewas, doet ook hier de verwachting koesteren, dat binnen eenige jaren de landbouwer-vee houder in deze soort een kostelijk eiwitrijk en welsmakend veevoeder zal verkrijgen. Nu is echter hier en daar de vraag gerezen: Is de bitterarme lupine „zaadvast"? De heer Ir. P. G. Meyers, Dir. van de Land bouwkundige afd. van het Rijkslandbouw proefstation te Groningen, vestigt in ver band hiermee de aandacht op een belang rijk artikel in de „Mitteilungen für die Landwirtschafe" van 16 Maart j.L De schrij vers van bedoeld artikel verklaren daarin, dat de verschillende bitterarme, of bitter- stofvrije, zooals de Duitschers gaarne schrij ven, stamplanten, voorzoover nagegaan is, nooit bittere nakomelingen hebben ge geven. Bovendien is, volgens hun oordeel, theoretisch het optreden van bittere nako melingen niet te verwachten. Nóch bij kruisbestuiving, nóch by zelfbestuiving van bitterarme lupinen kan dus een bittere lupine ontstaan. Zonder dat er kruising met b. planten heeft plaats gehad, zal er geen terugslag naar den dominanten (overheer- schend en) b-vorm kunnen voorkomen. Het gevaar voor verbasteren door onderlinge kruising acht de heer Meijers bij de lupine bijzonder gering, want b(j de gele lupine komt vreemdbestuiving slechts zeer zelden voor, terwijl de blauwe lupine zelfs een absolute zelfbestuiver is. Komen er dus in een gewas bittere exemplaren voor te herkennen aan den bitteren smaak van bladeren of zaden dan wijst dit'vrij zeker op vermenging, en niet op kruising of terug slag. Daar waar men de gewone lupinen wél verbouwt, is de kans op vermenging niet denkbeeldig, ook al staan er op dat moment geen gewone lupinen in de buurt, want er kunnen van dat gewas zeer gemak kelijk hardschalige zaden in den grond aan wezig zijn, die tusschen de bittervrije op schieten. Worden er over eenige jaren wei nig of geen b. lupinen meer verbouwd, en wordt er voldoende zorg besteed aan het zuiver houden van het zaaizaad, dan zal de kans op vermenging tot een minimum be perkt worden. Voederproeven met leggende kippen. Al dus is de titel van een geschrift, dat is uit gegeven door het Rijks Instituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen en Rijksvoor- i lichtingsdienst voor Pluimveeteelt. Aan ge- Donderdagavond kwam de Raad der ge meente Stompwijk onder voorzitterschap van burgemeester W. Keijzer in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden, behalve de heer Mooijman. De voorzitter opent de vergadering met het gebruike lijke gebed, waarna de notulen onveran derd worden goedgekeurd. Den heer Willemse komt het vreemd voor, dat door B. en W. geen positief voor stel wordt gedaan voor de uitvoering. Hij is het met B. en W. eens, dat het werk toch uitgevoerd moet worden. Hij had verwacht, dat B. en W. met een kosten berekening gekomen waren en niet had den voorgesteld om het werk in werkver schaffing uit te voeren, doch door het par ticuliere bedrijf, en hij zal daarom een voorstel doen het werk te doen uitvoeren door gemeenteenaren in particulier bedrijf. De heer Vink vindt het prae-advies van B. en W. duister en zet in deze zijn stand punt duidelijk uiteen. Wanneer wij de be doeling van den Minister goed begrijpen, is dit geen werk ter uitvoering in werk verschaffing. Hij dringt aan op een spoe dige uitvoering, omdat de toestand daar onhoudbaar wordt en wenscht, dat het werk binnen de gemeente blijft en werk- loozen te werk worden gesteld. Hij zal het voorstel-Willemse steunen. De heer Bloemheuvel sluit zich aan bij de 2 vorige sprekers en hoopt eveneens op een spoedige uitvoering. De heer De Langen zegt verwonderd ge weest te zijn, dat B. en W. voorstellen het werk in werkverschaffing uit te voeren, waarmede hij niet accoord kan gaan, daar hij steeds en dus ook nu tegen uitvoering in werkverschaffing is; hij zal daarom niet voor het voorstel van B. en W. stemmen. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. niet voorstellen om het werk in werkver schaffing uit te voeren, doch B. en W. zeg gen alleen, dat bij de begrooting er reke ning mede is gehouden, dat het werk in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. Als het werk in particulier bedrijf wordt uitgevoerd, zal de betreffende post zeker overschreden worden en B. en W. wilden vrijheid hebben hiernaar te handelen. Het is de bedoeling geweest van B. en W. het werk in particulier bedrijf te doen uitvoe ren, doch zij willen de vrijheid houden, als het bedrag aanmerkelijk verschilt en het werk dan in werkverschaffing te doen uitvoeren. B. en W. willen het werk liever aan particulieren uitbesteden en zullen alle spoed betrachten. Nadat de heeren Willemse en Vink hier over nog het woord hebben gevoerd, wordt het voorstel, na de toelichting van den voorzitter z. h. s. aangenomen. Het voorstel ter zake verleening extra hulp aan werkloozen 1935 (steunregeling B) wordt na een opmerking van den heer Bloemheuvel en na een woord van dank van den heer de Langen aan het adres van B. en W. voor dit voorstel, z. h. s. aange nomen. Ter tafel komen het voorstel tot wijzi ging der verordening op de heffing en in vordering' van schoolgelden en het voor stel tot vaststelling der verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting (75 opc.), welke voorstellen z. h. s. worden aangenomen. De spreeklessen in de buurtschap. In behandeling komt het voorstel tot subsidieverlening aan het Wit-Gele Kruis in de buurtschap Stompwijk in de kosten van een spreekleerares voor leerlingen, die noemd Rijksinstituut worden voortdurend onderzoekingen verricht inzake de voeding van leggende hennen. Zoo heeft men ook een onderzoek ingesteld naar de praktische bruikbaarheid van een ochtend voeder met belangrijk eenvoudiger samenstelling dan die, welke vóór dien tijd in normale gevallen dienst deed. De resultaten, welke uitvoerig worden beschreven, hebben ge heel beantwoord aan de gestelde verwach tingen: de productie was praktisch gelijk aan die, welke werd verkregen met het vroeger aanbevolen ochtendvoer, terwijl de dieren in gelijke goede conditie bleven. Op grond van deze proef, kan dan ook alles zins onderstaartd rantsoen voor leggende hennen worden aanbevolen: Ochtendvoer: 47 1/2 K.G. maismeel, 10 K.G. beschuitmeel of gedroogd brood, 10 K.G. fijn gemalen haver, 15 K.G. fijn soja meel, 9 K.G. diermeel met tenminste 65 pet. eiwit of een daarmee gelijk gesteld diermeel, 2 K.G. garnalenmeel of visch- meel, garnalenmeel met tenminste 52 pet. eiwit, vischmeel met tenminste 60 pet. ei wit en beide met ten hoogste 6 pet. vevt en 4 pet. zout, 4 K.G. vischmeel (garantie als voren), 2 K.G. krijgt, 1/2 K.G. zout. Werkt Superfosfaat sneller dan Thomas- meel? Een opstel over deze vraag vonden we in „Die Phosphorsaure" van de hand van Dr. A. Wilhelmj te Berlijn. Wij ontlee- nen daaraan het volgendè. Hoe is men tot de algemeene meening ge komen, dat het superfosfaat sneller werkt dan het Thomasmeel? Dit was vroeger in derdaad ook het geval, heden is het an ders. Tot vóór kort wist men van de be- teekenis van het kaldzuur in het Thomas- meel nog zeer weinig, maar zegt de shrijver sedert wij de physiologische be- teekenis van 't kiezelzur in het Th. ont dekt hebben en in betreffende werken onze proeven neerlegden, is men in onze j Duitsche staalwerken er toe overgegaan, aan 1W kiezelzu»*rv«^«*e|fciAk een werkelijk de R. K. Jongensschool aldaar bezoeken. De heer Vink zegt moeite te hebben met dit voorstel; hij stemt toe, dat het een nut tig werk is en als hiervoor iets kan ge daan worden, juicht hij dit toe. Doch er zijn nu moeilijkheden, bij de begrooting zijn alle subsidies geschrapt om deze slui tend te krijgen en nu stellen B. en W. voor deze subsidie maar toe te staan. Nader zet spreker zijn standpunt uiteen en zegt, al vorens zijn stem hiervoor te geven, nader de opinie van B. en W. hieromtrent te vernemen, omdat B. en W. zeer kort zijn. De voorzitter zegt, dat de schoolarts heeft geadviseerd. Hierop heeft het school bestuur een leerares aangesteld en de re sultaten zijn buitengewoon. Duidelijk is de noodzakelijkheid hiervan aangetoond en het Wit-Gele Kruis heeft in deze niet geaarzeld zijn steun te verleenen. Het be stuur is echter niet bij machte alles te be talen, weshalve dit verzoek is gedaan. B. en W. hebben gemeend een uitzondering in deze te moeten maken. Wethouder v. d. Bosch licht deze zaak nader en duidelijk toe. Nadat de heer Willemse heeft opge merkt, dat Ged. Staten dit bedrag wel niet zullen goedkeuren, doch gaarne zijn stem hieraan te zullen geven en na enkele be sprekingen, wordt het voorstel z. h. s. aan genomen. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur 1932 wordt z. h. s. goedgekeurd, evenals, na "«een opmerking van den heer Willemsen, het voorstel i. v. m. verzoek J. B. Geers om ontheffing verschuldigde legesgelden voor bouwvergunning. Aan de orde komen het voorstel tot ver koop grond (Veenestraat) en de wijziging en aanvulling Ambtenaren-reglement, wel ke z. h. s. worden aangenomen. De electriciteitstarieven worden ver laagd. Be voorzitter deelt mede, dat vragen zijn ingekomen van de heeren Willemse en Bloemheuvel inzake tarieven electrisch licht, waarop de voorz. antwoordt, dat hier aan Vrijdag de laatste hand gelegd wordt en spoedig voorstellen komen, welke zeker zullen medevallen; zeer waarschijnlijk zullen de nieuwe tarieven vanaf 1 Mei j.L ingaan. Een vraag is ingekomen van den heer Willemse inzake huurtoeslag werkloozen, waarop de voorzitter antwoordt, dat B. en W. van meening waren, dat deze zou in gaan, zoodra de begrooting door Ged. Sta ten zou z(jn goedgekeurd. De heer Willemse zegt, dat het besluit van den Raad- was, dat dit direct zou in gaan, en hij hoopt dan ook, dat deze zaak spoedig geregeld zal worden en hieraan spoedig uitvoering gegeven wordt. De heer Bloemheuvel is het met den heer Willemse eens, en vindt, dat het hoog tijd is, dat de huurtoeslag gegeven wordt. De voorzitter zegt deze zaak Zaterdag in de Wethoudersvergadering te zullen be spreken, waarmede de heeren accoord gaan. Nog is ingekomen een vraag van den heer Bloemheuvel betreffende huisgezin nen, die van de waterleiding zijn afgeslo ten. De voorzitter licht deze kwestie even toe, doch wil hiervan in het openbaar lie ver niets zeggen; wel is hij bereid hierop in een geheime vergadering nader in te gaan, waartoe dan ook besloten wordt. Hierna sluiting. grootere opmerkzaamheid bij de fabricage en samenstelling van het Thomasmeel te geven. En wanneer, zooals gebleken is, het Thomasmeel op de zware kalkhoudende leemgrond precies zoo goed en snel werkt als superfosfaat, dan is dat niet het laatst juist aan 't kiezélzuur in het Th. toe te schrijven. Dat wordt heden nog veelvuldig ontkent, zoo zegt Dr. W. verder, en weer legt dan, wat door G er lach is aangevoerd, die door berekeningen de werking van het kiezelzuur in het Th. loochende. Dr. Ger- lach nam uit de proeven van Dr. W. een willekeurige proef, liet een reeks proeven weg, en wilde de betere werking van het kiezelzuurrijk Thomasmeel alleen toeschrij ven aan haar verhoogde citroenzuur-oplos baarheid. Dr. Wilhelmj toont door op- brengstcijfers op verschillende grondsoor ten (zure zandgrond, gekalkte zandgrond en leemgrond), bij xiezelzuurtoevoeging en zonder deze, de betrekkelijke productie waarde aan van het citroenzuur-oplosbare fosfor zuur, en besluit dan: „Wjj hebben eerder gezegd, dat de opbrengstvermeerde- rende werking van het kiezelzuur bij on toereikende fosforzuurgift optrad. Zooals men uit de vermelde getallen zien kan, is dat ook feitelijk 't geval geweest, en men mag daarom rustig beweren, dat het kiezel- zuur in het Thomasmeel een dubbele wer king bezit: le verhooging van de citroen zuuroplosbaarheid, 2e een verhoogde, boven de werking van de cirtoenzuur-oplosbaar- heid uitgaande werking op den grond, en daarmee op de planten. En 't verhoogde kiezelgehalte van het Th. zal de reden zijn, waarom men thans net meer van de supe rioriteit van superfosfaat boven Thomas meel spreken kan. B-r. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7