VRIJDAG 17 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND VOLKENBOND. HET EEUWIGE CHACO-CONFL1CT. V redespogingen. Gisteren is te Genève ter voorbereiding van de Volkenbondsvergadering van Maandag a.s. de door den V. B. ingestelde commissie inzake het Gran Chaco-conflict bijeengekomen. De gedelegeerden van Argentinië, Chili en Peru, aldus de Geneel^che correspon dent van de „Msb.'\ deden mededeeling van de bemoeiingen, die hun regeeringen krachtens de in Maart uitgesproken in stemming van de commissie van 23 onder nomen hadden, om een nieuwe vredespo ging in Zuid-Amerika tot stand te bren gen. Op 11 Mei zijn de vertegenwoordigers van Argentinië, Brazilië, Chili, Peru, Uru guay en de Vereenigde Staten van Ame rika bijeengekomen, om zich als een nieu we bemiddelende groep te vormen. Een eerste succes hadden zij reeds verkregen. De ministers van buitenlandsche zaken van Bolivia en Paraguay hebben zich namelijk beiden bereid verklaard, persoonlijk naar Buenos Aires te komeiuom in gemeen schappelijk overleg en met behulp van de groep bemiddelaars een oplossing tot her stel van den vrede te zoeken. Vooral de gedelegeerden van Chili en Peru bleken zeer optimistisch te zijn ten opzichte van de kansen op succes van deze nieuwe vredespoging. De gedelegeerde van Venezuela stelde de vraag of de commissie van 23 bij alle waardeering voor de nieuwe vredespoging te Buenos Aires niet zal moeten trachten eenigen samenhang tot stand te brengen tusschen het vredeswerk van Genève en dat van Buenos Aires doch de gedelegeer de van Uruguay waarschuwde onmiddel lijk tegen Geneefsche bemoeiingen op dit oogenblik die wellicht het vredeswerk van Buenos Aires zouden kunnen bemoeilijken. De commissie benoemde tenslotte een redactie-commissie voor het opstellen van een rapport aan de buitengewone volken bondsvergadering. Dit rapport zal waarschijnlijk het voor stel bevatten, dat de volkenbondsvergade ring met het oog op de nieuwe vredespo ging van Buenos Aires voorloopig een af wachtende houding zal innemen en zich tot het uitspreken van de beste wenschen van succes zal beperken. DUITSCHLAND. DEVIEZEN-PROCESSEN. Vandaag de eerste aanklacht tegen religieuzen. Voor het schepen gerecht te Berlijn vindt vandaag de eerste behandeling plaats van een der zaken, die wegens deviezenover- tredingen gevoerd worden tegen katholieke religieuze orden. De thans in behandeling gekomen zaak gaat tegen een zuster van de Orde der Vincentinessen in Keulen, wie ten laste wordt gelegd deviezenvergrijpen te hebben gepleegd tot een bedrag van 250.000 R.M. In totaal wordt op het oogen blik een onderzoek ingesteld tegen onge- \'eer 50 orden en andere kerkelijke instan ties, waaronder de bisdommen Hildesheim en Meissen. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij met bewuste overtreding van de deviezenbepalingen aanzienlijke bedragen voor een deel gaat het om millioenen zonder toestemming van de deviezenbu- reaux naar het buitenland hebben ge bracht. Soms geschiedde dit doordat in kleeding verborgen bedragen naar het bui tenland werden gesmokkeld, soms door dat vorderingen op het buitenland ge bruikt werden voor den aankoop van bui tenlandsche obligaties, hoewel toestemming tot het transfereeren naar het buitenland van die bedragen geweigerd was. Voor de uitvoering van deze transacties maakte men gebruik van de Universum-bank in Berlijn en van den directeur van die bank, een zekeren dr. Hofius, die in 1933 ter ver gemakkelijking van deze illegale zaken in Amsterdam een filiaal van de bank had ingericht. Het onderzoek aldus de desbetreffen de officieuze mededeelingen verder heeft voorts uitgewezen, dat een reeks betrokken orde-geestelijken ter uitvoering van deze zaken documenten hebben ver- valscht. Enkele geestelijken zijn naar het bui tenland gevlucht. In een deel der geval len hebben de betrokken geestelijken de boekhouding der orden vernietigd of naar het buitenland trachten te brengen. Des ondanks kon reeds in acht gevallen een aanklacht worden opgesteld, waarmede de gerechtshoven zich in de eerstvolgende weken zullen bezig houden. Verdere aan klachten zijn op komst. STRIJD DER BELIJDENDE KERK IN DUITSCHLAND. De hoop, dat er eenige verbetering zou komen in de positie van de Evangelische Kerk, is opnieuw ijdel gebleken, nu de onderhandelingen, die tien dagen geleden waren geopend tusschen den Rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken, dr. Frick en bisschop Marahrens van Hannover, die de belijdeniskerk vertegenwoordigde, zijn afgebroken. Het besluit om deze onderhandelingen niet verder voort te zetten is naar verluidt genomen na een bespreking tusschen dr. Frick en rijkskanselier Hitier. ZWEDEN. BRUILOFT EN STAKING. Dezer dagen zullen te Stockholm in het huwelijk treden de Zweedsche prinses Ingrid met den Deenschen kroonprins Fre- derik. Vele koninklijke gasten zullen de huwelijksplechtigheid bijwonen o.a. ko ning Leopold en koningin Astrid van Bel gië. Intusschen dreigt de staking in het hotel- en restaurantbedrijf. De staking staat op het punt uit te bre ken te Gothenburg en te Malmoe, en wan neer het zoover komt zal waarschijnlijk een algemeene lockout worden afgekon digd. Het publiek, dat aan de feestelijkheden deelneemt, zal hiervan dan de nadeelen ondervinden, de koninklijke gasten met him gevolg evenwel niet, daar deze allen in de koninklijke paleizen zullen worden ondergebracht. ENGELAND. REDE VAN EDEN. De Duitse he bezorgdheid over Rusland. De lord geheimzegelbewaarder Eden, die weer hersteld is van zijn ziekte na zijn rondreis langs de Europeesche hoofdsteden, heeft gisteren te Londen een rede gehou den waarin hij o.a. zeide, dat de moeilijk heden in Europa wel buitengewoon groot zijn, doch niet onoverkomenlijk. Het was onmogelijk te Berlijn vorderin gen te maken wat betreft de veiligheid en de bewapening, omdat Duitschland niet be reid was naar den Volkenbond terug te keeren en het noodzakelijk acht de be schikking te hebben over een leger van 550.000 man. Duitschland heeft nadrukkelijk ver klaard, dat het bereid is een bewapenings conventie te sluiten. Dat is een voordeel, doch de waarde van die verklaring hangt af van de vraag, of Duitschland bereid is een beperking der bewapening te aanvaar den, welke kan leiden tot een algemeen accoord. Indien Duitschland een leger van 550.000 man noodzakelijk blijft achten, dan kan op dit hooge peil geen pariteit tus schen de drie groote Westersche mogend heden op het Continent worden verkregen. Ter rechtvaardiging van dit hooge niveau geeft Duitschland zijn bezorgdheid ten aanzien van Oost-Europa. Ik heb nog nooit een land bezocht, aldus Eden, dat meer reden heeft dan de sovjet-unie om nog ge durende vele jaren zich geheel te wijden aan zijn binnenlandsche taak. De afstand, die de sovjet-unie van Duitschland scheidt, is werkelijk heel groot; Poolsch grondge bied ligt er tusschen en die afstand is even groot als die van Engeland naar Zwitser land. Sedert de groote PooLsche staat werd herschapen een mogendheid, die zoowel bereid als in staat is een zeer aanzienlijke rol te vervullen op het Europeesche too- neel is de mogelijkheid van een Russi- schen aanval op Duitschland een geogra fisch anachronisme geworden. Om deze en en andere redenen acht ik het moeilijk de bezorgdheid voor een Russischen militai ren aanval, welke in Duitschland blijkt te bestaan, te deelen. Voor een natie, welke bezorgd is over haar veiligheid, is het beter, zitting te ne men in den Volkenbond en aldus de voor- deelen te genieten van de collectieve vei ligheid. IRAK. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN IRAK. De beweging der opstandige stammen in de vallei van de Euphraat breidt zich uit. Alle beschikbare regeer ingstroep en in Irak, waar de staat van oorlog is afgekon digd, zijn geconcentreerd in de zone der opstandelingen. Regeeringsvliegtuigen bom bardeeren de rebellen, die spoorlijnen heb ben vernield en telefoon- en telegraafka bels hebben doorgesneden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN WERVELSTORM IN BENGALEN. Een doode en tal van gewonden. Het district Sarisabari, niet ver van de stad Maimansing in Bengalen, is gister avond door een zwaren wervelstorm ge teisterd. De daken van een school, van een hoofdbureau van politie en van een post kantoor werden geheel afgerukt. Een schuur, waarin een groot aantal menschen een veilig heenkomen had ge zocht stortte in. Een man werd gedood en talrijke andere personen werden min of meer ernstig gekwetst. Een veerboot kreeg zware averij. Tal rijke telegraafpalen vielen om, zoodat de verbinding met het geteisterde gebied ge stagneerd is. PRIESTER TOT VIJF MAANDEN GEVANGENIS VEROORDEELD. Wegens preek over Rosenberg's „Mythus". De katholieke priester Jacob Gilen uit Mainz is tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens een preek, welke hij gehouden heeft over Rosenberg's boek „Mythus des 20sten Jahrhunderts". De preek zou geschikt zijn geweest, al dus in het vonnis, „om onlusten te ver wekken". HET VAN EYCKPANEEL. Vermiste deel onvindbaar. De Brusselsche correspondent van de „Tijd" seint: Sedert den oproep van den procureur des Konings te Gent, in verband met de opsporing van het vermiste stuk „De recht schapen rechters" van het paneel „Het Lam Gods" en sedert de sensationeele ont hulling van den dief Arsène Goedertier uit Wetteren, ontvangt de politie nu van alle zijden aanwijzingen. Dit heeft tot gevolg, dat in talrijke plaat sen zooals te Gent, Oordeghen, Wetteren, Dendertnonde en St. Niklaas huiszoekin gen zijn gedaan. Tot nu toe heeft de politie echter niets gevonden. De politie en de autoriteiten van de St. Baafskerk zijn nog steeds van meening, dat de dief een medeplichtige moet heb ben gehad, die nu het schilderij onge schonden bewaart. Echter is gebleken, dat de dief enkele oogenblikken voor zijn dood, die veroor zaakt werd door een beroerte op een po litieke vergadering, nog gezegd heeft een belangrijke mededeeling te zullen doen. Hij heeft tegen zijn vriend, den advocaat De Vos, gezegd: „Alleen ik weet, waar het paneel is verborgen". Na deze woorden stierf de dief echter. De familie Goedertier heeft alles gedaan, om het schilderij terug te vinden, doch zonder resultaat. Men vreest, dat het schil derij niet meer terecht zal komen. ONRUST IN DE BORINAGE. Mijnwerkersstaking in het Henegouwsche. Onder de arbeidersbevolking in het He negouwsche heerscht een zenuwachtige stemming. In zeven tot acht mijnen, gele gen in het kolenbekken van Charleroi en in de Borinage is de staking uitgebroken. De oorzaak van deze beweging moet ge zocht worden in de invoering van loons verlagingen en het ontslag van arbeiders. Drie of vier mijnen worden door de ar beiders bezet gehouden. Daar echter tot dusverre geen ongeregeldheden zijn voor gevallen heeft de overheid het nog niet noodig geoordeeld de bezette mijnen te ontruimen. Het blijft echter een feit, dat boven het kolengebied een geest van opstandigheid hangt, die echter nog geen aanleiding heeft gegeven tot verstoring van orde en rust, zoodat de marechaussee nog niet heeft be hoeven in te grijpen. Te Brussel hoopt men de ontevreden heid te kunnen wegnemen uit de minge bieden door het invoeren van een nieuwe en gezonde regeling, die vrij spoedig zijn beslag zou krijgen. BINNENLAND DE BEWEERDE BEWAPENING VAN DE N.SB. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop: Is het den minister bekend, dat bij de N.S.B. een voortdurende bewapening en smokkelhandel in wapens plaats heeft, en dat de NBB., ondanks alle pogingen tot verdoezeling daarvan, over een weer-corps, een motorbrigade en een ruiter-afdeeling beschikt? Weet de regeering, dat de Kringhuizen van de NB.B. deels wapen-opslagplaatsen zijn, deels tot kazerneering van gewapende mannen, de zoogenaamde W A-troepen, en tot oefening in den wapenhandel dienen, dit laatste vooral wanneer de Kringhuizen ook over terrein beschikken, zoodat in der gelijke gevallen de W A-troepen zelfs o.a. in loopgraven formeel en militair worden geschoold? Weet de regeering dat uit in de pers ge publiceerde verklaringen o.a. uitdrukke lijk is gebleken: dat in sommige kringhuizen revolvers voor den verkoop onder de W.A.-leden ter beschikking liggen; dat deze kringhuizen tevens inderdaad als munitie-depóts dienen; dat er met deze wapens ook reeds wer kelijk is geschoten zonder dat tot dusver de politie of de justitie zich er mee hebben be moeid: en dat officiëel of inoffioiëel, maar in werkelijkheid in opdracht van de NB.B., zoowel over de Belgische als over de Duit- sche grens een smokkelhandel in wapens, bijv. van Antwerpen uit ,ten gunste van de NB.B. wordt gedreven? Wil de regeering meedeelen wat zij denkt te doen om aan een en ander een eind te maken? heeft de minister van justitie geantwoord: 1. Dat bij de NBB. welke min of meer geslaagde pogingen heeft aangewend om te komen tot de vorming van z.g. weer- organisaties een voortdurende bewape- ninig en smokkelhandel in wapens plaats heeft, is den ondergeteekende ook na een ter zake ingesteld onderzoek niet kunnen blijken. 2. Deze vraag wordt ontkennend be antwoord. 3. Afgezien van een incidenteel, in strijd met het verlangen van de leiding der N.S.B. plaats gehad hebbend geknoei met vuur wapenen, heeft het uitvoerig mede naar aanleiding van de hierbedooelde verklarin gen in de pers, d.w.z. De Tribune, ingesteld onderzoek niet kunnen aantoonen, dat de kringhuizen der N.S.B. bewaarplaatsen of depots van vuurwappen en munitie zijn of dat door de N.S.B. wapenen uit België en Duitschland worden gesmokkeld. 4. Voor zoover aan deze vraag in ver band met het bovenstaande de feitelijke rondslag niet is ontvallen, merkt de onder geteekende, wellicht ten overvloede, op, dat het mogelijk smokkelen, - verhandelen en verstrekken van vuurwapenen door of vanwege de NBB. zijn aandacht blijft hou den. MINISTER MARCHANT Het bericht van minister Marchant's Ka tholiek worden geeft, aldus de „Maasbo de", aanleiding tot een stroom van geruch ten in een buiten de pers. Zoo bijv. het gerucht, dat minister Mar- chant zou zijn afgetreden op aandringen van minister Oud (zijn vrijz. democr. col lega in het ministerie) of van het hoofdbe stuur van den Vrij. Dem. Bond. De „Maas bode" geeft naar aanleiding van deze ge ruchten den waren loop der gebeurtenis sen: „Reeds vóór dat de brief van minister Oud, waarvan in de pers sprake is de brief n.l. waarin deze aankondigde ontslag te zullen nemen als minister, indien mr. Marchant het kabinet niet verliet mi nister Colijn had bereikt, had laatstgenoem de, na gepleegd overleg met enkele ambt- genooten, besloten minister Marchant te adviseeren, zijn portefeuille ter beschik king te stellen. Het éénige motief van mi nister Cólijn was een politiek motief: de voorzitter van den ministerraad vreesde, dat heel de linkerzijde zich zou keeren te gen den bekeerling. Versterkt met de Lingbeek's en Kersten's en, misschien met andere rechtsche leden, zou minister Mar chant, naar dr. Colijn's meening, bij de verdediging van zijn onderdeel van het aanpassingsontwerp, de nederlaag kunnen lijden. Eerst daarna, dus nadat hij dit had laten weten aan minister Marchant, ont ving minister Colijn den bovenbedoelden brief van mr. Oud. De brief was dus eigen lijk geheel overbodig, wijl mr. Marchant de beslissing van den ministerraad had ge vraagd en zich uiteraard naar het advies van dien Raad zou gedragen. Wat over de rol van het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond in de pers ver spreid wordt, is evenmin juist. Dit be stuur heeft minister Marchant's aftreden evenmin bewerkstelligd. Op 6 Mei ontving mr. Marchant een briefje van prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van den V.-D. Bond. Het briefje hield het verzoek in ora een verklaring te geven omtrent de loo- pende geruchten. Minister Marchant heeft op dit briefje wèl geantwoord. Z.Exc. deel de na den ministeraad van 1 Mei aan den Leidschen hoogleeraar mede, dat hij diens vraag pas na een week kon beantwoorden, omdat de behandeling der aangelegenheid van den ministerraad van 7 Mei naar den Raad van 14 Mei was verschoven. Op 8 Mei echter schreef dr. Colijn zijn reeds boven uiteengezet gevoelen aan zijn collega van Onderwijs, die dezen brief ont ving op 9 Mei; op 10 Mei was minister Mar chant op het Bouwcongres te Amsterdam; op 11 Mei zond hij zijn verzoek om ontslag aan Hare Majesteit de Koningin; op 12 Mei berichtte dr. Colijn aan mr. Marchant, dat hij het verzoek om ontslag gaarne ge publiceerd zag in de avondbladen van 13 Me:, den dag voordat de Tweede Kamer weer bijeen kwam; 13 Mei verzond de heer Marchant ook zijn bedankbrief voor den Vrijz.-Dem. Bond met begeleidend schrij ven aan prof. Kranenburg, en gaf hij het communiqué af aan het correspondentie- bureau." Verder wijst het blad er op, dat de Vrijz. Dem. Bond smartelijk schijnt getroffen door het feit, dat minister Marchant „zoo lang" gezwegen heeft. En het blad ver volgt dan: „Wij begrijpen dat volkomen, maar men dient, billijkheidshalve, ook de motieven te wegen van minister Marchant, voor witn dit zwijgen, zooals iedereen begrij pen kan, eenvoudig een martelie moet zijn geweest. De zaak is deze, dat het kabinet in De cember dacht, dat het „aanpassingsont werp" m Januari kon worden ingediend. Onderwijs moest er zelfs op rekenen, dat het ontwerp in April in het Staatsblad zou staan. Had nu minister Marchant die einde December door een pater Francis caan in Den Haag in de Katholieke Kerk werd opgenomen niet gezwegen, dan zou hij het heele ontwerp, vlak voor de in diening, hebben laten springen. Daarom zweeg de minister, vast overtuigd, dat de zaken betreffende het ontwerp veel vlot ter zouden verloopen dan zij achteraf ge- loopen zijn. Feit is dan ook, dat niemand, behalve de onmiddelijk daarbij betrokke nen van de bekeering op de hoogte werd gesteld zij was ook voor naaste familie leden een volkomen verrassing en feit is ook, de met name minister Colijn in dit zwijgen in 't geheel geen bezwaar heeft gezien. Van dit zwijgen heeft trouwens ook minister Oud in zijn brief aan dr. Colijn, zeer terecht, niet gerept. Het was onder oe gegeven omstandigheden minstens ver klaarbaar. Ook de Vrijz.-Dem. Bond kan zich over dit zwijgen niet beklagen. Men stelle zich eens voor, dat minister Marchant de me dedeeling vlak voor de Statenverkiezingen zou hebben gedaan! Zou hij dan niet de verantwoordelijkheid voor verliezen heb ben pea ragen enzou dit verlies dan niet nog wel eens grooter hebben kunnen zijn? Louter politiek beschouwd, maar een zaak als deze kan niet alleen politiek worden beschouwd en het is al jammer ge noeg, dat zulk een religieus feit uiteraard door de politiek werd gekruist in de hui dige omstandigheden moeten de vrij zinnig-democraten hun ouden leider dank baar zijn voor zijn beleid. Het is vergeef lijk, dat zij zich niet tot eenig gevoel van dankbaarheid kunnen opwerken, maar wij vragen ons af, of de vrijz.-dem. partij voor deel kan trekken van aanvallen op- en scheeve voorstellingen tegen mr. Mar chant. Agressief als deze is „de Kerk krijgt in mij een strijdbaren zoon", liet de minister zelf zich dezer dagen ontvallen zou hij zich tegen aanvallen kunnen gaan weren en daarover zullen wij het wel een? zijn! „de man met de scheurtan den' zou een partij blijken te zijn, waar aan de heeren de handen méér dan vol hebben. Het schijnt ons beter, dat zulk een strijd, indien eenigszins mogelijk, verme den wordt." GROSSIERS EN KLEINHANDELAREN IN AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT. Ontevredenheid over de groenten- distributie. Gistermiddag is in Den Haag een verga dering gehouden, georganiseerd door den bond van grossiers en den bond van klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit, naar aanleiding van de distributie van goedkoope groenten. De voorzitter van den grossiersbond, de heer L. van der Ven, pre sideerde de bijeenkomst, die druk bezocht was. Nadat verscheidene aanwezigen het woord hadden gevoerd, stelde het bestuur de volgende motie voor: Grossiers en kleinhandelaren in aardap pelen, groenten en fruit, georganiseerd in den Nederl. Grossiersbond, den bond van kleinhandelaren in Nederland en den Ne derl. R. K. bond van kleinhandelaren, heb ben met groot leedwezen en verontwaardi ging kennis genomen van de handelingen der crisisinstelling groenten- en fruitcen- trale; overwegende, dat deze naast die groen ten, welke aan de veiling de minimumprij zen niet kunnen opbrengen en uit dien hoofde aan diverse gemeentebesturen ter distributie worden toegezonden, de laatste weken ook groenten op de veilingen koopt voor den normalen veilingprijs, waardoor den handel een oneerlijke concurrentie wordt aangedaan, daar de groenten, welke genoemde centrale voor den normalen prijs inkoopt, eveneens vocxr 3 cents per K.G. door tusschenkomst van de gemeentebe sturen wordt beschikbaar gesteld; overwegende, dat het bovendien voor komt, dat de vastgestelde minimumprijs kunstmatig wordt verhoogd, opdat aldus invloed wordt geoefend op het quantum groenten, dat den minimumprijs niet kan opbrengen; overwegende, dat door deze handelswijze de overheid ter wille van één bevolkings groep den handel niet alleen groote schade toebrengt, maar dat bovendien het publiek den inkoopsprijs niet kennende, er verkeer de conclusies uittrekt; spreken als hun meening uit, dat hun or ganisaties meer behooren te worden ge kend in de te treffen maatregelen met het oog op de belangen van den handel, en dat in de onderscheidene desbetreffende com- missiën plaatsen voor den handel moeten worden ingeruimd; en besluiten, deze motie ter kennis te brengen van de ministers van sociale en van oeconomische zaken. Uit de vergadering werd erop aangedron gen, dat in de motie meer tot uiting zou komen, dat de particuliere handel door de distributie dreigt te worden vermoord. Het bestuur verklaarde, de motie in dezen geest te zullen aanvullen. De motie werd toen aangenomen. De heer Van der Leeuw, directeur van het bureau van den Kon. Ned. Midden standsbond, vestigde er oun. de aandacht op, dat blijkens de statistiek de groenten- handelaren het meest in inkomen zijn ach teruitgegaan. Hij zegde de vergadering den steun van den Middenstandsbond toe. „NB.Crt." MTTZIEKEXAMENS. Dit jaar worden ze van Rijkswege afgenomen. De tot dusver vanwege de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst en de Koninklijke Nederlandsche Toonkunste- naarsvereeniging afgenomen middelbare en lagere muziekexamens zullen in 1935 van Rijkslege worden gehouden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weie'-scnaopan heeft hiervoor ingesteld een Regelingscommissie, bestaande uit de heeren dr. Joh. Wagenaar, directeur van het Koninklijk Conservatoriiim voor Muziek te 's-Gravenhage, S. Dresden, directeur van het „Amsterdamsch Conservatorium" te Amsterdam en prof. dr. A, Smijers, bui tengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, terwijl aan deze commis sie als secretaris is toegevoegd de heer Everhard van Beijnum, leeraar aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek. De examen zullen worden gehouden in het Koninklijk Conservatorium voor Mu ziek te 's-Gravenhage (Korte Beestenmarkt 7) en op 8 Juli 1935 aanvangen. De candidaten, diz zich reeds hebben aangemeld voor de middelbare of lagere muziek-examens van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst en de Konink lijke Toonkunstenaarsvereeniging, zullen worden ingeschreven als candidaten voor de nieuwe Staatsexamens. De eischen voor de examen blijven ongewijzigd. Slechts zal in het afnemen in zooverre eenige veran dering worden gebracht, dat schriftelijk uitsluitend harmonie-opgaven uitgewerkt worden; ander schriftelijk werk komt dus te vervallen. Bovendien wordt het onder werp „bouw en geschiedenis van het in strument" geëxamineerd bij het tweede deel van het examen; echter zullen de can didaten, die voor dit onderwerp reeds vroe ger bij het eerste deel met gunstig gevolg examen hebben afgelegd, daarvan thuis vrijgesteld zijn. GEEN RAADSVERKIEZINGEN Bij de candidaaststelling voor dgn ge meenteraad van Bergharen werd, aldud het „Hbld.", slechts één lijst ingediend, zoodat aldaar geen stemming zal worden gehouden. Bedoelde lijst werd samenge steld na overleg der R.K. vereeniging Berg haren Heme en Leur, en de protestantsche kiezers. Dit is reeds de vijfde maal dat zulk een lijst wordt samengesteld, waardoor geen gemeenteraadsverkiezingen behoeven te worden gehouden. De „Msbd." maakt melding van een soortgelijk geval te Goirle, waar alleen een rJc. lijst is ingediend.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6