FLORA roept voor liet laatst! GROOT NATIONAAL MUZIEKCONCOURS VRIJDAG 17 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingeD verricht in den morgen van 17 Mei 1935, medegedeeld door het Kon Ned. Met. Insi. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 769.9 te Vestmanoer. Laagste barometerst.: 751.2 te Genua. Verwachting tot den avond van 18 Mei: Meest matige wind, uit Westelijke rich tingen, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk nog regen en natte sneeuw buien, mogelijk nachtvorst, later iets zachter. Een gisteren bij Stornoway verschenen secundaire heeft zich tot bij het Kanaal uitgebreid, de vorige depressies trokken Oost- en Noordwaarts weg, zoodat de luchtdruverschillen hier plaatselijk afne men en tijdens opklaringen vrij sterke nachtvorsten voorkwamen. Bij IJsland is de barometer weer sterk dalende en de temperatuur gestegen, zoodat wellicht met enkele dagen stijging van temperatuur mogelijk wordt. Op de Britsche Eilanden is het weer nog buiig met sneeuw en regen, ook in Frankrijk, Duitschland en Scandi navië valt op vele plaatsen regen of sneeuw in de bovenlucht werd het iets minder koud. Voorloopig is nog buiig weer met kans op nachtvorst te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 8.2 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting De Zijl: 14 gr. C. Zweminrichting Poelmeer 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Vrijdagnamiddag 9.19 uur tot Zaterdagmorgen 4.33 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 18 Mei' v-m. 3.24 uur en nam. 3.44 uur. ZATERDAG van 12 tot 7 uur, en ZONDAG van II tot 7 uur. Elke 150ste bezoeker Gratis Vliegtocht boven Flora. ZONDAGMIDDAG ZONDAGAVOND GROOTSCH FANTASTISCH VUURWERK MET CONCERT ACADEM1ENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen klassieke letteren 'mej. Ch. Snellen, Utrecht; doctor aal-exam en klassieke letteren mej. L. J. v. d. Weerd, Den Haag; candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heer E. L. L. Volgraaf, Den Haag; doctoraal-examen rechtsgeleerdheid mej E. H. M. Feber, Den Haag en de heeren W. M. N. Verloop, Den Haag, J. Deen, Rhe- nen; economisch doctoraal-examen Indologie de heeren R. Kijlstra, Amersfoort en R. Hoogeveen; doctoraal-examen geneeskunde de heeren C. H. Rering, Den Haag, H. van Woerkom, Wassenaar; arts-examen 1ste gedeelte J. W. H. Pie- ters, Den Haag, mej. A. E. T. Jansen, Den Haag. Bevorderd tot arts: P. van der Linde, Oegstgeest. Petrus Antonius Kervel Pastoor tc Leiden Aartspriester van Holland en Zeeland Petrus Antonius Kervel is 1 September 1772 te Gouda geboren. Door den oud-bis schop van Roermond van Velde de Melroy werd hij 6 Augustus 1805 priester gewijd. De Aartspriester ten Hulscher plaatste hem als kapelaan te Rotterdam aan de St. Lau- renskerk, waar hij verbleef tot 1813 toen hij benoemd werd tot pastoor te Nootdorp. Zes jaar later in 1819 werd hij benoemd tot pastoor van de Kagchel in de St. Jo- rissteeg te Leiden. In 1823 verscheen van pastoor Kervel een leerrede, getiteld: Over de vereering van de overblijfselen der Heiligen. In het maandschrift voor Katholiel'.en plaatste hij enkele opstellen van dogmatisch-polè- mischen aard* Sedert den tijd, dat de Leidsche Katho lieken in de St. Jorissteeg hun kerkhuis in het einde der zeventiende eeuw betrokken hadden, was de toestand geheel veranderd. De omwenteling van 1795 bracht vrijheid van godsdienstoefening, vrijheid om een kerk te bouwen, die bij uiterlijk ook, er als een kerk uitzag. Van die vrijheid wilden de parochianen van St. Petrus gaarne ge bruik maken om een meer passend en rui mer Godshuis te stichten dan de oude bouwvallige, benauwde en bekrompen Kagchel hun aanbood. Daarvoor was echter geld noodig en een geschikt terrein. Voor het geld zorgde de gewone milddadigheid der geloofsgenooten en de goede zorgen van de opeenvolgende herders. Het geschikt terrein werd gevonden. De kapelaan Pe trus Does kwam aan .zijn pastoor op een goeden lag mededeelen wat er in de stad verteld werd, n.l. dat het logement „De Zon" te koop was. De pastoor maakte ge bruik van deze mededeeling met het ge volg, dat „De Zon" gekocht werd. Van de Kagchel naar de Zon! Er heerschte vreugde over de heugelijke gebeurtenis. "Er werd een plan gemaakt, dat de goedkeuring verwierf en de bouw volgde spoedig. De nieuwe tempel een ge bouw, dat aller instemming verwierf en geroemd werd om zijn schoonheid, werd ingewijd op 28 Juli 1836. Bij deze gelegenheid schreef de heer J. A. Susanna te Leiden een gedicht, waar van het eerste couplet luidde: Hij rees omhoog, de heiige Tempel Met vromen zin aan God gewijd! Spoedt Christnen! Spoedt u naar zijn drempel En brengt Hem dank, dien gij belijdt. Stort uit uw hart! de juichtoon galme; Het orgel dreun'; de wierook walme, 't Brenge alles dank aan d' Opperheer! Biedt, biedt Hem heiige offeranden, Hij zegent d' arbeid uwer handen Geeft Hem den dank uws harten weer. Een grootsche" plechtigheid had 26 Fe bruari 1844 in deze kerk plaats. Toen werd Mgr. Jacobus Grooff gewijd tot bisschop van Canea door Mgr. van Wyckerslooth, geassisteerd door Mgr. J. A. Paredis, bis schop van Hirene en Apostolisch Vicaris van Limburg en Mgr. J. Zwijsen, bisschop van Gerra en Apostolisch Vicaris van 's Hertogenbosch. Mgr. J. Grooff was be noemd tot Apostolisch Vicaris van Neder- landsch Oost-Indië. Sedert de zestiende eeuw was in geheel net Boven-Moerdijksche Nederland geen bisschop met zooveel plechtigheid gewijd. Geen wonder, dat velen er wat voor over hadden om een plaatsje in de kerk te ver krijgen om er getuige van te zijn. Na den dood van den Aartspriester Ber- nardus Josef Gerving op 12 December 1842, werd pastoor Kervel op aanbevling van en voordracht vein den president van het Gr. Seminarie te Warmond. Franciscus Jaco bus Van Vree op 18 April 1843 tot zijn op volger benoemd, een zware taak voor iemand, die reeds de zeventig levensjaren overschreden' had. Pastoor Kervel heeft de waardigheid, die door niemand der geeste lijken veel aanlokkelijks had. aangenomen, en een belangrijk besluit genomen en uit gevoerd. Nadat reeds eenigen tijd allerlei plannen waren besproken en gevormd tot uitbreiding van het Klein Seminarie Ha- geveld bij Velzen, een stichting van de heeren van Wijckerslooth en van Bommel, werd door den Aartspriester de buiten plaats Schoonoord, aan de Leidsche vaart onder Voorhout aangekocht den 17den Oc tober 1845. Door de regeering was toestemming ver leend oud-Hageveld te verkoopen en een nieuw Seminarie te stichten, dat met War mond slechts één instelling zou uitmaken, bestemd voor de opleiding van kweekelin- gen voor den geestelijken stand. Eerst was Van Wijckerslooth over den gang van zaken ontstemd, maar spoedig veranderde hij van inzicht en maakte den opbouw van de stichting mogelijk door de som van 50.000 voor te schieten. Hij had de eer en het genoegen den eersten steen te mogen leggen. In den loop van 1845 begon de gezond heidstoestand van den Aartspriester Ker vel minder gunstig te worden. Zijn lijden werd zoodanig dat hij veel moest overlaten aan zijn kapelaans, die verschillende za ken behandelden en aan den Aartspries ter alleen overlieten de stukken te teeke nen. Na 19 September 1845 heeft hij zelf geen brief meer kunnen schrijven. Na een lang en smartelijk lijden over leed Aartspriester Kervel den lOden Juli 1846. W. W. RECHTZAKEN LEEST DE ADVERTENTIES IN U W DAGBLAD HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voortgezet werd de behandeling van de zaak tegen twee Boskoopsche mannen, J. K. en döens schoonvader J. v. d. M., <üe terecht moesten staan wegens mishan deling van de mannen K. en H. Een Rijksveldwachter uit Boskoop zeide, dat de beide mishandelde mannen hem den volgenden dag hun verwondingen hebben getoond. Bij de eerste behandeling is onopgelost gebleven de vraag, of de verdachten al dan niet van wapenen hebben gebruik gemaakt. Vend. K. zeide, dat hijzelf niet heeft mishandeld, doch is mishandeld geworden. Ook v. d. M. ontkende. De gehoorde veldwachter heeft op de plaats van de vechtpartij een bijl gevonden. Hij kon echter niet verklaren, dat deze door de verdachten is gehanteerd gewor den. De Officier van Justitie, jhr. mr. van Asch van Wijck, vorderde tegen ieder een boete van 15 subs. 15 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. De Jong, wees erop, dat het vreemd is, dat de slachtoffers niet onmiddellijk hebben bekend gemaakt, dat zij zouden zijn mishandeld, doch dit eerst den volgenden dag hebben bekend ge maakt. Spr. zeide, dat de aard van de mis handeling niet is komen vast te staan en concludeerde tot vrijspraak van zijn cliën ten. Mr. v. d. Boom heeft de verdachten con form den eisch van het O.M. veroordeeld, met onder toeziehtstelling van de R. K. re- classeeringsvereeniging. Wegens heling van bloembollen stond terecht een bloembollenkweeker uit L i s s e. Degene, die de bollen heeft gestolen en die thans wegens diefstal een gevangenis straf ondergaat, verklaarde, dat verd. heeft geweten, dat de bloembollen van diefstal afkomstig waren. Hoewel het rapport oplegging van een voorwaardelijke straf adviseerde, meende jhr. mr. van Asch van Wijck. dat verd. evenzeer heeft geknoeid als de dief en vorderde 3 maanden gevangenisstraf on voorwaardelijk. De raadsman van verd. pleitte clemen tie. De politierechter heeft een gevangenis straf van 2 maanden opgelegd. Terzake van verduistering van vleesch stond terecht de Leidsche handelsrei ziger A. E, Verd. heeft herhaalde malen te gen een vleesohwarenfabrikant te Hazers- woude gezegd, dat klanten vleesch hadden besteld. Deze fabrikant gaf verd. het ge vraagde vleesch, doch wanneer het op be talen aankwam, bleken de klanten het niet besteld te hebben. Verd. heeft het vleesch zelf verkocht en het geld in zijn zak gesto ken. Verd. bekende. Het rapport noemde hem: dom, trotsch. leugenachtig en oneerlijk. De officier zeide, dat verd. een gevoelige straf moest hebben; spr. vorderde de zwaar ste straf, n.l. 6 maanden gevangenisstraf. De politierechter heeft de gevorderde straf gehalveerd. De schipper C. van E. te Sassenheim heeft een baal havermout van 50 kg. van de lading ontvreemd. Een getuige, een varensgezel, bevestigde dit. Op de vraag, of get. schade had, ver klaarde hij van wel. Hij was nu verzeke ringsagent. Van E. kreeg conform den eisch 50 boe te subs. 50 dagen hechtenis. Drie jongelui te A1 k e m a d e, C. P. de J., diens broer J. J. de J. en J. M. v. d. V., stonden terecht wegens diefstal van een woerd met eenden door middel van een windbuks, in vereeniging gepleegd. J. J. de J. heeft reeds eerder een straf voor een dergelijk feit moeten ondergaan. De verdachten bekenden den diefstal. Zij hebben de eenden opgegeten. De eisch luidde: tegen ieder een boete van 25.subs. 50 dagen hechtenis. Het vonnis: 15.— subs. 30 dagen. Aan den Leidschen varkenshouder J. W. was ten laste gelegd: diefstal van vet, subs, verduistering daarvan. W„ die zeer zenuwachtig was, bekende den diefstal. De Officier van Justitie vorderde, reke ning houdend met het gunstige rapport, een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden. De raadsman verzocht een cle- mênte straf. De politierechter heeft W. een maand voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Wegens beleediging van den burgemees ter van Warmond stond mej. KL Z., echtgenoote van J. J. S., terecht. Zij heeft den burgemeester 2 kwartjes voor schoe nen gevraagd. Toen deze haar dit weigerde, heeft verd. hem verweten, dat hij geen goed burgemeester was en heeft zij hem het woord „bloedzuiger" toegevoegd. De Officier van Justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, achtte het feit weliswaar zeer ernstig. Hij wilde echter rekening hou den met de hachelijke financieele omstan digheden van de vrouw en vorderde f 10 boete subs. 20 dagen hechtenis. De politie rechter heeft haar veroordeeld tot 4. boete subs. 8 dagen hechtenis. S. M. te Alphen aanden Rijn heeft den koopman v. d. B. driemaal beleedigd. Verd., die niet ter terechtzitting was ver schenen, heeft v. d. B. toegevoegd: „lade lichter", „kun je niet met je vingers van de kassa afblijven" en „leelijke langvin- ger". 0.m. werd als getuige gehoord een jonger broertje van v. d. B-, dat één der beleedi- gingen heeft medegemaakt. Twee andere getuigen hebben ieder één der twee resteeJ rende beleedigingen gehoord. De Officier eischte 40 subs. 40 dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform. De kantonrechter te Amsterdam, mr. de Vries Feyens heeft heden uitspraak ge daan in de zaak betreffende wijze van het slachten van varkens te Uithoorn. De heer S. is veroordeeld tot ƒ5 boete, welke boete bedoeld wordt als waarschu wing, daar de heer S. niet is te beschou wen als de hoofdschuldige, en daar te Uit hoorn een andere wijze van bedwelming door den kantonrechter practisch onuit voerbaar wordt UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Stadieclub. Onder voorzitterschap van den heer Gerard van Berkel hield de stu dieclub der Leidschendamsche K. J. M. V. hare wekelijksche bijeenkomst. De kroniek werd verzorgd door den heer Piet Mulder over „de T. T. races te Assen", waarvan hij een keurige uiteenzetting gaf en waarvoor hij een welverdiend applaus mocht ontvangen. Nadat eenige vragen over deze T. T. ra ces naar genoegen waren beantwoord, volg den eenige mededeelingen omtrent de Vereeniging, waarna de spreker van de zen avond, de heer Boekraad, het woord verkreeg en een lezing hield over Dr. Carl Sonnenschein. Na improvisatie van enkele leden, dankte de voorz. spreker voor zijn be langrijke lezing en sloot de bijeenkomst op gebruikelijke wijze. OEGSTGEEST. Bloembollencultuur. De afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur vergaderde op Donderdag 16 Mei des avonds te 8 uur in een der zalen van „Zo- merzorg" te Leiden, onder voorzitterschap van den heer Jacq. Uitenboogaard. Deze wees er bij zijn opening op, dat de ver gadering was uitgeschreven op verzoek van een der bestuursleden. Het belangrijke punt van de agenda was punt 4: „Bespreking om te verzoeken aan het hoofdbestuur een vervroegde vergadering omtrent Sa- neeringsmaatregelen." Dadelijk kreeg de heer G. Lubbe Thzn., hierover het woord. Deze gaf een uiteen zetting hoe dit punt op de agenda was ge komen. De actie voor een vervroegde alf?- meene vergadering gaat uit van een groep leden der algemeene vereeniging. Het voornemen bij het hoofdbestuur om een vergadering bij een té roepen, teneinde de saneering wederom te bespreken, bestaat wel, doch de groep leden is van mee ning, dat deze vergadering dan te laat zal zijn, om nog eenig uitzicht te hebben op verlichting van bedrijfslasten in 1935. Daar om wil spreker een vervroegde vergade ring. Hij betoogt, dat eind Juli een nieuw jaar voor saneeringsmaatregelen ingaat en vóór dien datum moet uitgemaakt zijn, of de leden der Alg. Ver. deze nog langer wenschen. De kosten dezer maatregelen drukken zoo loodzwaar op het bedrijf, dat men schier geen raad meer weet. Daarom is gevormd een anti-saneeringscomité om te komen tot: le. „Onmiddellijke opheffing van alle regeeringsmaatregelen op het ge bied van teelt- en prijsregeling, met dien verstande, dat ook de vakorganisaties zelf zich nimmer met teeelt- en prijsregelin gen zullen inlaten. 2e. Uitstel van de be taling van de roeheffing tot zoodanig tijd stip. waarop de gang van zaken in het be drijf betaling toelaten." Zeer geanimeerd waren de besprekingen die hierop volgden en duidelijk bleek hier uit, hoe schrijnend de toestanden in het bollen vak zijn geworden. Algemeen wil den de leden van de saneeringsmaatregelen af. De voorzitter echter vond, dat de voor stellen te scherp waren gesteld. Na uitvoe rige bespreking nam de vergadering het voorstel aan, om het hoofdbestuur te ver zoeken, een vervroegde vergadering uit te schrijven, teneinde opheffing van de maat regelen te bespreken en wel op grond, dat het seizoen 1935 daarbij groote belangen heeft. Besloten werd een verzoek tot de zusterafdeelingen te richten, om adhaesie aan dit voorstel bij het H.B. te betuigen. Aan het eind van de agenda gekomen, had de voorzitter nog een appeltje met den heer van Varik te schillen. Deze was het geluk ten deel gevallen, 50 jaren in den acht te zijn vereenigd. Hartelijke gevoe lens werden door den voorzitter uitgespro ken, die den heesr van Varik zeker wel zullen overtuigd hebben van de genegen heid. die de leden voor hem en zijn vrouw koesteren. Getroffen sprak hij zijn dank voor deze hartelijkheid uit Daarna werd de vergadering te ongeveer half elf geslo ten. NOORDWIJK. Santos-bloempje. Aan de plaatselijke Santoscommissie is door Burgemeester en Wethouders toestemming verleend voor het houden van een bloempjesdag ter bestrij ding der tuberculose op Hemelvaartsdag Donderdag 30 Mei. i Brandspuit. Door Burgemeester en Wethouders is de levering van een zeer moderne motorbrandspuit opgedragen aan de firma Kronenburg te Culemborg. AGENDA Dagelijks, Poppententoonstelling in het Nutsgebouw, 29.30 uur. Dinsdag. A. R. K. A., ledenvergadering Den Burcht, te 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Z o n d a g 19 Mei a. s. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807; E. B. de Metz, Kore- vaarstraat 51, tel. 3553 en C. van Zyp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest tel. 274. WOUBRUGGE. DE NIEUWE MOLEN EN DE VEENDERPOLDER. Polderlasten verlaagd van 14.— op 8.per H.A. J.l. Woensdag kwamen de Ingelanden van den Veenderpolder in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den heer M. J. Mooren. Mededeeling werd gedaan, dat de mole naar van Rijt, in verband met gezinsom standigheden, verklaard heeft de functie niet meer te kunnen waarnemen. De mole naar verklaarde zich evenwel bereid in dienst te blijven tot een opvolger was ge vonden. Waardeering werd uitgesproken voor den molenaar, die op uitnemende wijze gedurende het winterseizoen den molen be diend heeft. Ten opzichte van een ingeko men nota ten bedrage van 460.werd met algemeene stemmen besloten rechts kundig advies in te winnen. Aan de orde wordt gesteld de rekening over het afgeloopen dienstjaar 1934. Nadat de secretaris hierover enkele in lichtingen verstrekt had, wordt deze reke- kening vastgesteld in ontvangsten op 31.604.67 en in uitgaven op 48.808.74, al- zoo een nadeelig saldo van 17.204.07. Hier na gevraagd deelt de secretaris mede, dat dit nadeelig saldo ontstaan is door de ad ministratieve overboeking naar den dienst 1935 van een gesloten kasgeldleening, ten bedrage van 18.280.Indien deze kas geldleening tijdig door een vaste leening zou gedekt zijn geworden, zou het voor- deelig saldo van den dienst 1934 1075.93 hebben bedragen. Hierna komt in behandeling de begroo ting voor het dienstjaar 1935. Bij den post onderhoud der wegen informeert een der ingelanden naar de maatregelen, welke in het afgeloopen jaar voor de verbetering der wegen zijn gedaan en wat het Bestuur zich voor het loopende jaar voorstelt. Spr. vindt den toestand slecht en dringt aan op ver betering. De voorzitter zegt, dat verbetering van de polderwegen de volle aandacht heeft van het Bestuur. In het afgeloopen jaar is ge bleken, dat de verwerkte materialen niet geheel aan het boogde doel hebben beant woord. Spr. zegt, dat het Bestuur inmid dels een andere en hopelijk betere oplos sing gevonden heeft. Besloten wordt de door het bestuur geraamde post te verhoo- gen. - Bij de posten voor het onderhoud en be maling van den molen deelt de voorzitter mede, dat de kosten van onderhoud aan merkelijk verlaagd zijn geworden; van ge middeld 800.per jaar is men terug kun nen gaan tot f 250.De kosten voor brandstoffen, andere jaren gemiddeld 500 werden teruggebracht tot 25. Den voorzitter verheugt het dat hij na mens het bestuur met een voorstel kan komen tot verlaging der polderlasten over 1935. De lasten kunnen verlaagd worden van 14.tot 8.per H.A. De hooge kosten van de machine-installatie hebben de polderlasten steeds opgevoerd. De nieuwe bemalingswij ze, die uitstekend vol doet, maakt het mogelijk de lasten te ver lagen. Spr. spreekt zijn waardeering uit over de goede bemaling. In het zoo natte winterseizoen heeft de nieuwe windmolen, volgens het systeem Dekker voorzien van stroomlijn wieken, niet alleen den polder droog kunnen houden, doch getoond, dat zijn- capaciteiten verre uitgingen boven de motorinstallatie. Het doet, spr. genoe gen, dat alle ingelanden ten hoogste over deze bemalings wij ze tevreden zijn. Nadat nog enkele toelichtingen zijn ge geven, wordt de begrooting vastgesteld, in ontvangsten en uitgaven op 40.745.03, ter wijl de post onvoorziene uitgaven is ge raamd op 1843.36. Het bestuur werd machtiging verleend tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting 1935, terwijl het tevens machti ging verkreeg tot het onderhandsch aanbe steden van werken. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Aanbesteding. Bij de op Donderdag j J. gehouden aanbesteding van den heropbouw van het hotel, annex woonhuis van den heer D. P. Swama, werd ingeschreven als volgt: Perceel I: A. van Dam. te Alphen 14.762.firma Schroder, Wassenaar 14.385.N. v. Wiering, Oude Wetering 12.500.Gebrs. Bons, Alphen 12.490. J. Moree, Woubrugge 12.389.J. Vonk, Alphen f 11.964.—. Perceel II (verfwerk): C. Wijsman, Wou brugge 2480.W. v. Diest, Alphen 1961.De gunning is aangehouden. Gemeenteraadsverkiezing. Door Bur gemeester en Wethouders is besloten den dag der verkiezing voor de leden van den gemeenteraad vast te stellen op Woensdag 19 Juni a.s. De zitting voor het hoofdstem bureau voor de nummering der lysten ge schiedt op Dinsdag 28 Mei a.s.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2