26ste Jaargang VRIJDAG 17 MEI 1935 No. 8118 e £ekióelve(2oii/fccmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetafing: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Standen en eenheid. Onze politieke vertegenwoordigende lichamen Gemeenteraad, Tweede Kamer vormen geen standen-vertegenwoordi- j ging. Dat zou ook niet kunnen vanwege hun taak. De taak, die deze politieke lichamen J moeten vervullen, is van zulk een aard, I dat een scheiding van de leden dier licha men in verschillende standen onlogisch zou zijn onnoodig en ongewenscht. Wij zeggen, natuurlijk, niet, dat de hui dige politieke vertegenwoordigende licha men moeten b 1 ij ven bestaan, z o o a 1 s ze nu bestaan. Integendeel. Een hervor ming in velerlei opzicht zou heel nut tig zijnen de tijd is er rijp voor gewor den! Doch, zooals de Gemeenteraden enz. nu een plaats innemen ir het bestuur des lands, zijn zij niet, kunnen zij niet zijn een stan den-vertegenwoordiging. Dit vooropstellend, wijzen wij er onmid dellijk op, dat deze stelling niet inhoudt, dat men bij de afvaardiging van leden voor den Gemeenteraad er niet naar zou mo gen streven, om de veelzijdigheid dezer afvaardiging óók tot uitdrukking te bren gen in het verschil van den maatschappe- lijken stand der leden. Integendeel, zulk een streven is juist gewenscht, omdat en inzoover een doelmatige veelzijdig heid van de afvaardiging in de vertegen woordigende lichamen gewenscht is. Maar bij dit hier bedoeld in zich zoo als gezegd, nuttig streven, hoede men zich toch voor overdrijving. Men brenge de eenheid der politieke par tij, i.e. der R. K. Staatspartij, niet in ge vaar door de candidaten streng te gaan scheiden en splitsen in b.v. arbeiders- candidaten en „burgers"-candidaten. De „burgers"-betiteling is bovendien o.i. een ongelukkig gekozen uitdrukking, welke ons doet denken aan de door de socia listen graag gebezigde terminologie: „bur gerlijke partijen". Wij hebben al 'ns meer gewezen op het gevaar, dat een dergelijke scheiding en splitsing met zich brengt. In enkele gemeenten in onze omgeving was er in de katholieke „kiesvereeniging'' zelfs een zekere tegenstelling ontstaan tus schen arbeiders en „burgers" als be stond de eene „partij" uit socialisten, de and-ere uit liberalen! Indien een dergelijke geestesgesteldheid niet bijtijds kan worden gezond g-emaakt, is zij doodelijk voor de eenheid der partij. Dit is nu in een enkele gemeente gebleken, waar een deel van de katholieke kiezers is uiteengevallen in meerdere standsgroepen. Aan dit voorbeeld moge men zich elders spiegelen! Vooral in dezen tijd moet de politieke eenheid der katholieken worden behouden in en door de R. K. Staatspartij. De leiders, ook de plaatselijke politieke leiders, de besturen van de plaat selijke afdeelingen der R. K. Staatspartij, moeten bereid zijn, om, als 't door bepaal de omstandigheden wordt gevraagd, voor het behouden der eenheid een offer te brengen, afstand te doen van eigen inzicht. UITNOODIGING VAN HITLER AAN LAVAL? Goering naar Warschau vertrokken. LONDEN, 17 Mei. (V.D.) De „News Chro nicle" meldt, dat de Pruisische minister president Goering uit Berlijn naar War schau zou zijn vertrokken met een uitinoo- diging van Hitier aan Laval om een bezoek aan Berlijn te brengen. Het officieele doel van Goering's reis naar Warschau is de bij woning van de teraardebestelling van maar schalk Pilsoedski, bij welke plechtigheid ook de Fransche minister van buitenïand- sche zaken aanwezig zal zijn. De Parijsche correspondent van de „News Chronicle" verklaart van gezaghebbende zijde te hebben vernomen, dat Laval, indien hij een uitnoodiging van Hitier zou krij gen, deze met vreugde zou aanvaarden. Het einde van de Flora Vuurwerk en Vliegtoc hten Het einde van de „Flora" nadert ras! Te klokkeslag middernacht worden Zondag de hekken gesloten „onlosmakelijk" geslo ten! Maar „Flora" gaat niet sterven met de stille trom. Het wordt geen stilzwijgend heengaan, diepbetreurd door velen. Een knetterend vuurwerk en knallende bom bardementen, geronk en geraas van vlieg tuigen hoog in de lucht, zal wijd en zijd verkondigen, dat de „Flora" sluiten gaat. Het einde zal komen vol roem en vol ru moer. Het gemeentebestuur van Heemstede is voornemens aan de leiders van de „Flora" en aan de laatste bezoekers die er dan wel bij duizenden zullen zijn een groot vuurwerk aan te bieden. Op het dak van het hoofdgebouw dat evenals de andere gebouwen natuurlijk tegen brandgevaar beveiligd wordt zul len de hoofdmomenten van het vuurwerk ontstoken worden; aan den rand van het avondterrein zullen luchtpijlen uit de tul pen opschieten en er zal al dat knetterende, klaterende en lichtende zijn, dat een goed vuurwerk niet missen kan. Van 10 tot half elf zal dit licht-rumoer duren. Gratis vliegtochten. Doch ook het uitvoerend comité van Flora wenscht niet achter te blijven met het betoonen van zijn waardeering voor de medewerking die het Nederlandsche pu bliek aan de tentoonstelling gegeven heeft. Op Zaterdag zal aan iederen 150sten be zoeker die van des middags één uur tot des-avonds zeven uur door de loketten gaat, een gratis vliegtocht per K.L.M. boven de Flora-terreinen worden aangeboden. Ook Zondag, de sluitingsdag der tentoonstelling, zal dit geschieden en wel reeds van des morgens elf uur tot des avonds zeven uur. Met de K.L.M. is een speciale regeling ge maakt, waardoor de gelukkigen, die een gratis vliegtocht mogen maken, eveneens kosteloos per autobus' naar Schiphol en weer terug naar Flora vervoerd worden. Het zal ,als men het bezoek van de laatste dagen in aanmerking neemt, mogelijk zijn, dat elke 3 minuten een Flora-bezoeker tot luchtpassagier wordt gepromoveerd. Dit aardige denkbeeld van het tentoon stellingscomité zal zonder twijfel worden op prijs gesteld. Een vliegtocht voor 60 cent zal men niet vaak kunnen maken. Zaterdag liggen de vliegkansen dus tus- schen 1 uur 's middags en 7 uur 's avonds, Zondags tusschen 11 uur 's morgens en 7 uur 's avonds. Om den laatsten dag nog extra op te vroolijken zal er op het dagterrein een mu ziekconcours worden gegeven en 's avonds zal er ditmaal eveneens muziek zijn. Een voorproef. Het Tentoonstellingsbestuur heeft de pers een voorproef gegeven van zulk een vlieg tocht boven Heemstede. Me" den voorzit ter van het comité, den heer Van Waveren, reden gisteren een gezelschap journalisten naar Schiphol ^oor het ondernemen van een proefvlucht. De K.L.M. had de attentie om daarvoor een der nieuwe Douglastoestellen ter be schikking te stellen, de „Koetilang", die bestemd is voor de Indië-route. Met een bekwamen piloot als Sillevis in de cockpit hebben wij Flora en de prachtige omstre ken op een zeer bijzondere wijze gezien. Hoewel het weer winderig en regenach tig was, is het een wonderlijk-mooie vlucht geweest over het Hollandsche polderland, dat misschien wel het merkwaardigste landschap is, dat men uit een vliegtuig te zien krijgt, met zijn ontelbare vakjes en slootjes en plassen. Het tentoonstellings terrein lag tusschen de bosschen en de dui nen van de zeereep verloren als een stukje kleurig mozaiek. Zielfs op zulk een „sme rige" dag als gisteren was het bezoek er nog zeer druk; op het parkeerterrein ston den de miniatuurauto-tjes in lange rijen. Met een breede zwaai voerde Sillevis ons op een hoogte van 800 M. boven de bol lenstreek. In de verre diepte bruiste de zee. Een groezelige groote vlek in de groene vlakte: Leiden. Maar zoover kwamen wij niet. De piloot zwenkte af over de Kager- meeren een plas regenwater over het Braassemermeer met het bijna in water ver- j zonken Roelofsarendsveen en via de archipel van Aalsmeer weer naar Schiphol terug. j Het was een schitterende tocht en de ge lukkigen die het Zaterdag en Zondag tref fen maar dan met zachter weer zijn te benijden. Het aantal bezoekers. Het aantal bezoekers van de Flora is reeds gestegen tot 565.000. Als het nu even mee loopt met het weer, wordt het record-getal van 600,000 bereikt. De bedreigde Kamer van Koophandel Dc kamer doet een ander voorstel KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Na de uiteenzetting van den voorz., den heer ten Cate Brouwer, over de voorgeno men opheffing van de Kamer, deelde de voorz. mede, dat tevens een adres was ont worpen aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Dit adres was bereids verzonden, wijl de Commissie tot voorbereiding van het voorgestelde bezuinigingsontwerp Donderdagmorgen vergaderde. In dit adres wordt het volgende gezegd: Teneinde te voorkomen, dat een aanzien lijk aantal districten van Kamers van Koophandel en Fabrieken van hun gewes telijk centrum zou worden beroofd, ver oorlooft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland zich met verschul- digden eerbied Uw Hoog College de vol gende gedachte ten aanzien van paragraaf 49 der Wet tot Verlaging van Openbare Uitgaven in overweging te geven. Dit plan komt aan het bezwaar tegemoet, dat er Kamers zijn die jaarlijks groote sommen overhouden. Anderzijds worden bij dit plan de kleinere Kamers gespaard. Desondanks is dit plan ook voor de grootere Kamers van Koophandel vöordeeliger dan het plan door de Regeering thans voorge steld, terwijl het voor het bedrijfsleven een reëeler verlichting van lasten geeft. Het nieuwe plan komt er op neer, dat de bijdragen van 2.50 en 5.onveranderd blijven, de overige bijdragen met 25 pet. worden verminderd, terwijl de maximum bijdrage teruggebracht wordt van f 500. tot 75.—. Ter toelichting mofee "het volgende die nen. De bijdragen van f 2.50 en 5.dienen te worden gehandhaafd omdat deze met of nauwelijks de kosten per dossier, ver bonden aan het op peil houden van een nog zoo sober ingericht Handelsregister, op brengen. Op de overige bijdragen is allereerst de tariefvermindering niet minder dan 25 pet een tariefvermindering ./elke weinig el ders wordt aangetroffen. De grootste zaken die blijkbaar het hardst geklaagd hebbeja en naar verhou ding tot de andere zaken inderdaad thans wel een zeer groot bedrag betalen, worden bovendien veel meer verlicht dan bij het regeeringsvoorstel het geval is. De groote ondernemingen van welke ve len het zwaarst zijn getroffen, zooals Cul tuurmaatschappijen en andere, die bij aan neming van het voorstel der Regeering toch nog altijd van 100.tot 250.zullen hebben te betalen, zullen bij het gedane voorstel niet meer hebben te betalen dan 75.—. De gevolgen van een en ander beteeke- nen voor alle Kamers van Koophandel te zamen, een vermindering van inkomen van pl.m. 300.000.—. Wel is hét bedrag van de bezuiniging van het regeeringsvoorstel 100.000.hooger, maar bij het hier gedane voorstel zullen practisch alle Kamers van Koophandel kunnen blijven voort werken en zullen han del en nijverheid niet op hoogere kosten worden gejaagd als deze zich telkenmale ter bescherming van hun belangen, het ver krijgen van inlichtingen enz. tot een verder afgelegen centrum moeten wenden. De daaraan voor handel en nijverheid verbonden kosten zullen ongetwijfeld dit bedrag van 100.000.verre overtreffen. De verlichting van lasten voor het be drijfsleven ad f 300.000.bij dit voorstel is daarom reëel, terwijl de verlichting der lasten volgens het regeeringsvoorstel ge heel of voor een groot deel fictief is. De gevolgen voor enkele individueele Kamers van Koophandel zijn als volgt: Verlaging van inkomsten Regeeringsvoorst. nieuwe plan 128.000.— 107.000.— Amsterdam Rotterdam Den Haag Leiden t Amersfoort j Gouda Tiel 73.000.— 40.000.— 7.600.— 5.967.— 5.051.— 2.484.— 56.500.— 39.000.— 2.200.— 1.687.— 1.727.— De heer Sanders vraagt, of het juist is. dat in de Commissie van Onderzoek tot wijziging der Kamers van Koophandel, een lid van de betreffende Kamc-rs zitting zal hebben. Zoo dit mogelijk is. dan zou spr. de Kamer in overweging geven den mi nister te verzoeken een lid der Kamer daarin te benoemen. De Kamer vereenigde zich h:erna onder algemeens instemming met het adres van den Ministei. In verband met deze kwestie wijst de voorzitter erop, dat de Maatschappij voor Nijverheid wel heeft gevraagd om de K. v. K. te Amersfoort niet op te heffen, terwijl hij er verder de aandacht op vestigt, dat de samen te voegen Kamers van Koophan del Middelburg en Terneuzen nog niet het inkomen hebben van de Kamer van Rijn land. Hierna werd de kwestie voorloopig als afgedaan bescho' wc Op verzoek van den heer v. Zonneveld wordt dtr verkiezing van een voorzitter der af-!. Grootbedrijf ondervoorzitter der Kamer uitgesteld tot een volgende ver gadering, opdat het grootbednjt zich hier over onderling kunnen beraden. Naar aanleiding van het verzoek van bet desbetreffende tentoonstel1 ings-comité wordt bes'oten tot een bedrag van f 150 deel te nemen in het waarborgfonds van de te Leiden te hou Jen terdw nstelling ter gelegenheid van de opening der vernieuw de veemarkt. Namens de Kamer zal de heer P. A de Gooyer in het Tentoonstellings-Comité zit ting nemen. Vervolgens kwam wederom aan de orde het verzoek van de Ver. Mathesis Scientia- rum Genitrix om een bijdrage in het tekort, welk verzoek vorige vergadering op voor stel van den heer Heringa werd aangehou den. De voorz. deelt mede, dat uit de gevoer de correspondentie met het Genootschap, buiten haar schuld, niet de inkomsten heeft gekregen, welke haar aanvankelijk waren toegezegd. De tegenslag der tijdsomstan digheden is hieraan niet vreemd. In verband met een en ander stelde het bureau alsnog voor een bedrag van 250 ter beschikking te stellen, waarmede de Kamer zich vereenigde. Na rondvraag ging de Kamer in huishou delijke zitting. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DEVALUATIE OF DEFLATIE. Naar aanleiding van het industrialisatie- congres van de katholieke standsorganisa ties, 'sGravenhage gehouden, schrijft de Volkskrant o.m. „De spijkers met koppen, waarom was geroepen, werden, volgens de beeldspraak van de „Maasbode" door professor Kaag geslagen op het aambeeld van de deflatie- politiek. Het blad betreurt het, dat tegen het suggestieve betoog van den Tilburgschen hoogleeraar geen voldoende tegenwicht stond, dat mr. Trip, de president der Ne derlandsche Bank, niet onder zijn geloofs- genooten was om zijn zienswijze te ver dedigen. Wij hebben nog andere voorstanders van den gouden standaard op het congres ge mist, welks leiding klaarblijkelijk heeft gemeend dat men het wijst deed de ge vaarlijke conclusie van professor Kaag te vergeten, in de hoop, dat de hoogleeraar dan ook wel in zijn tent zou blijven. Dit is anders uitgekomen, wat wij eigen lijk een geluk noemen, daar het ontwijken van min of meer, zelfs zeer hachelijke vraagstukken nooit goede tactiek kan worden geheeten. Thans is men gedwongen open kaart te spelen en het vraagstuk recht in het oog te zien. De publieke opinie kan er zich niet mee tevreden stellen dat professor Kaag's di lemma: óf den gouden standaard verlaten, óf verdere deflatie den weg der aan passing, den weg der voortgezette inkrim ping van het bedrijfsleven tot het einde toe in de wolken blijft hangen. Er zal gekozen of gedeeld moeten wor den. Een de R.K. Staatspartij, die op het con gres wel vertegenwoordigd maar niet in actie was en niet in actie kon zijn, zal, daar zij daartoe geoutilleerd of niet omtrent de financieele en economische po litiek beslissingen heeft te nemen, het vraagstuk van den gouden standaard niet kunnen laten rusten". DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. De Gelderlander schrijft: Zooals bekend is bij de Wet van 10 Jan. 1935 bepaald, dat de huwende onderwijzeres zal worden ontslagen. De gehuwde onderwijzeres blijft ech ter gehandhaafd: tegen een amende- ment-Suring, dat het ontslag der ge huwde onderwijzeres voorstelde, heeft minister Marchant zich destijds met kracht verzet. Thans heeft intusschen de regeering in haar bezuinigingsplan voorgesteld, dat terwille van de werk- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Vandaag is helt eerste proces begonnen tegen de Duitsche religieuzen, die de de- viezenbepalingen hebben overtreden. (2de blad). Lord Eden acht de moeilijkheden in Europa niet onoverkomelijk. (2de blad). BINNENLAND. De terugkeer van Koningin en Prinses uit Brussel. (3de blad). Het wetsontwerp inzake regeling van de uitverkoopen. (3de blad). Mededeelingen naar aanleiding van het aftreden van Minister Marchant. (2de blad). Minister v. Schaick over de beweerde bewapening van de N. S. B. (2de blad). De Rijksmiddelen in April (2de blad). DE DOOD VAN MAARSCHALK PILSOEDSKI. De rouwplechtigheden. WARSCHAU, 17 Mei. (VJD.) Sinds gis teren is het weer in Polen omgeslagen in een sombere November-stemming. Maar ondanks de regen is de bevolking bij dui zenden naar de kathedraal getrokken om te defileer en langs de baar van Pilsoedski. Ook des nachts was de belangstelling nog groot. Des avonds moest de kerk een poos gesloten worden, omdat de politie de opdringende menigte niet meer in be dwang kon houden. Hedenmorgen zijn in de kathedraal verscheidene stille H.H. Mis sen gelezen, en om 8 uur werden ook in de Protestantsche en andere godshuizen rouw diensten gehouden. De laatste stille Heilige Mis werd ge lezen door den Poolschen legerbisschop mgr. Gawlina en te 10 uur begon de Pon tificale Mis van Requiem, opgedragen door den Kardinaal Aartsbisschop van Warschau Kakowski, die geassisteerd werd door een groot aantal hooge geestelijken. De plech tigheid werd bijgewoond door mevrouw Pilsoedski en de dochters van den overle dene met hun familierelaties, door den pre sident der Poolsche republiek Moscikki, zeer vele legerautoriteiten, de leden van het Poolsche kabinet, vertegenwoordigers van de verschillende deelen van het le ger, de leden van Sejm en Senaat, het di plomatieke. corps, de vertegenwoordigers en delegaties der buitenlandsche mogend heden en door delegaties van tal van Pool sche corporaties. Na afloop van den dienst, te ruim 11 uur zette zich voor de Kathedraal de stoet in beweging, waarmee het stoffelijk overschot van den Maarschalk uit de Kathedraal naar het op ongeveer 5 K.M. afstand gelegen paradeterrein van Warsohau, het Mokotov- veld, werd overgebracht. WOLBREUKEN BOVEN NOORD-ITALIË. MILAAN, 17 Mei. (V.D.) Zware wolk breuken zijn gisteravond losgebarsten bo ven Noord-Italië. Het San Marcoplein in Venetië was in enkele uren veranderd in een meer. Ook in Verona en omgeving ont stond overstrooming van de lager gelegen landen. Het onweer heeft zware schade toege bracht aan den landbouw. Het Lago Mag- giore, opgezweept door den storm, is bijna een meter gestegen. De bergen rondom Stresa zijn plotseling weer met sneeuw wolken omhuld. De temperatuur is aanzien lijk gedaald. Ook van de kust der Riviera komen berichten over zware stormen. verruiming de 60-jarige onderwijzers worden ontslagen. Zou er geen aanleiding zijn om nu op de beslissing ten aanzien der ge huwde onderwijzeres terug te komen en het ontslag voor de 60-jarige facul tatief te stellen? Deze gedachte van onzen Nijmeegschen collega verdient o.i. zeer ernstige overwe ging. Kan de Kamerfractie der R. K. Staatspartij haar niet verwezenlijken?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1