t BRIEVEN OVER ONS GELOOF VRIJDAG 17 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 HET GEZAG IN DE KERK VAN CHRISTUS 7. Het onfeilbaar leergezag der Kerk: Christus heeft aan het col lege der Apostelen en hun opvol gers mèt het leergezag tevens de bovennatuurlijke gave der onfeil baarheid gegeven. Mij verwondert het niet zoo erg, beste Paul, dat je Pnotestantsche vriend de laat ste weken er weinig zin in scheen te heb ben om met je te spreken over ons Geloof. Je begrijpt er niets van, schreef je mij, dat hij, die anders altijd „zelf begon", nu zelfs op je schuchter uitgeworpen toespelingen, niet of nauwelijks antwoordde! Hij was vroeger toch altijd zoo vol belangstelling en je kon vriendschappelijk en zonder wrij ving met hem praten. In den laatster tijd is hij zelfs prikkelbaar geworden; één keer vooral, toen je hem eindelijk, met een toe speling op je vorig gesprek vroeg, of hij door je argumenten tenslotte óók niet overtuigd was, dat de Bisschoppen van Rome, de Pausen dus, de wettige Opvol gers zijn van St. Petrus als Opperbestuur der van Christus' Kerk op aarde.toen antwoordde hij wat ruw: „ja, hoor eens hier, daar bén ik van overtuigd, maar je moet nu eens ophouden met me te achter volgen. Roomsch ben ik nog lang nietde Paus, Petrus' Opvolger? 't is mogelijkheel waarschijnlijk zelfs Maar daarmee is jullie Paus blijkbaar nog niet tevreden: Hij noemt zich „onfeilbaar"! ....Onfeilbaar? Onfeilbaar.... alleen de Heer God is onfeilbaar! Paul, ik wil je oprecht zeggen, dat fk je een tamelijk bekrompen kniesoor vind. Ik begrijp niet, dat je niet gejubeld hebt in je hart, in plaats van je te erge ren over zijn „toon"!Je vriend, een Protestant, is nu overtuigd, dat de Paus van Rome de wettige Opvolger van Petrus is! Je moet den goeden God danken! Be grijp je dan niet, geacht hardhoofd, dat je vriend een zéér, zéér zwaren tijd door maakt? Hij, een Protestant, is door zijn eerlijk zoeken met Gods hulp nu zóó ver, dat hij de wettigheid van 's Pausen pri maatschap heeft erkend. Maar denk aan den strijd in zijn ziel: alles wat nog „Pro- testantsch" is in die ziel vècht tegen zijn nieuwe overtuiging met alle macht! Dat is 't wat hem zoo ernstig, zoo prikkelbaar maakt. En nu tracht dat „Protestant- sche" in zijn ziel alles aan te grijpen, om de oude meening tenslotte toch nog té doen zegevieren en het klemt zich vast aan dat onding voor de Protestanten: de Pause lijke onfeilbaarheid. Je moet hem daarom bij gelegenheid („achtervolg" hem niet!) eens een uiteenzetting en bewijsvoe ring van dit leerstuk geven. Maar dan moet je beginnen bij het begin en daarom zal ik, de kwestie in haar geheel behandelend, je allereerst bewijzen, dat Christus aan de Apostelen en hun opvolgers, toen Hij hun zooals wij vroeger uitvoe rig bespraken tot dragers maakte van het leerg e z a g Zijner Kerk, tevens de bo vennatuurlijke gave der onfeilbaar heid heeft geschonken. M.a.w. wij gaan nu bewijzen, dat waar is, wat in onze Ka- techismus staat: „W anneerdeH. Kerk ons het geloof of de geboden leert, kan Zij niet dwalen; Zij is in de geloofsleer en in de ze denleer onfeilbaar". Toen dan Christus de Apostelen aanstel de tot 1 e e r a a r s (je herinnert je, dat Hij hun een drievoudig gezag gaf: een leer gezag, een priesterlijk gezag en een be- stuurs-gezag?sprak Hij: „Mij is alle macht gegeven in den hemel en op aarde. Gaat en onderwijst alle volken.Leert hen alles te onderhouden, wat ik u bevo len heb" 1). Zooals duidelijk blijkt, Paul, legde Christus met die woorden de Apos telen de taak op, Zijn leer en geboden zuiver en onvervalscht aan alle menschen te brengen. En als Hij daarbij dan de ver zekering geeft: „En zie, Ik ben met u alle dagen tot aan het einde der wereld" 2), dan ligt daarin de belofte van een b ij- stand, een hulp, die hen m staat zal stellen, hun taak volmaakt uit te voeren, dus de leer van Christus zuiver en onver valscht aan alle volken te verkondigen. Alle volken, tot het einde der we reld....! Christus wist natuurlijk heel goed, dat de Apostelen zelf onmogelijk alle volken zouden kunnen onderwijzen en dat zij evenmin tot het einde der we reld zouden blijven leven. Dus heeft Hij niet alleen gedacht aan die Aposte len, tot wie Hij sprak, maar ook aan hunne opvolgers m.a.w.: Hij stelde een blij vend leerambt in en de dragers van dat leerambt zou Hijzelf bijstaan tot het einde der wereld. Vroeger, Paul, heb ik uitvoerig met je besproken en je bewezen, dat de Paus en de bisschoppen de opvolgers van de Apos telen zijn in hun drievoudig ambt, dat zij dus ook de dragers zijn van het leerambt - der Apostelen. Paus en bisschoppen moch ten en mogen dus blijven rekenen op den almachtigen bijstand van Jezus Christus Zelf bij het onderwijzen van alle volken. Kunnen zij dan ooit iets prediken dat in strijd zou zijn met Christus' leer? Als Christus immers met hen was, als Hij met hen zal zijn „tot het einde der wereld" kónden en kunnen zij zich immers nooit vergissen, nooit dwalen: waren en zijn zij dus onfeilbaar tot het einde der tijden! Zelf dus zou Christus de dragers van het leerambt in Zijn Kerk bijstaan. Maar dat niet alleen, Hij beloofde hun ook nog den bij zonderen bijstand van den heiligen Geest als tweeden Helper: „Ik zal den Vader bidden en een anderen Helper zal Hij u geven, om bij u te blij ven in eeuwigheid: den Geest der waar heid" 3). Dat kan niet anders beteekenen dan: de heilige Geest, zal door Zijn bij zonderen bijstand zorgen, dat gij in de uitoefening van uw leerambt nooit van de waarheid afdwaalt, dat gij daarin onfeilbaar zult zijn. Daarom voegde Christus er ook bij: „Als deze Geest der waarheid komt, zal Hij u alle waarheid leeren" 4). Vroeger ook zagen we, Paul, dat Chris tus beloofde, dat Zijn op Petrus gebouwde Kerk zóó stevig zou staan, dat de mac h- ten der hel Ha ar n ooi t z oud en overweldigen. 5) Maar als het ker kelijk leergezag zou dwalen, dan zou de geheele Kerk in dwaling geraken; dan zou Satan, de geest der leugen, Haar wél over weldigen en Christus belofte te schande maken! En tenslotte: Christus bedreigt allen, die de door de Apostelen en hun opvolgers verkondigde leer niet zul len aanvaarden (te kwader trouw, natuurlijk) met de eeuwige verwerping: „Verkondigt het evangelie aan ieder sohep- sel. Wie gelooft en gedoopt is, zal zalig worden; maar wie niet gelooft, zal wor den veroordeeld" 6) Nu kan Christus ons toch onmogelijk op straffe van eeuwige verwerping hebben willen verplichten, een v a 1 s c h e leer te gelooven! Indien echter het leergezag der Apostelen en hun op volgers niet onfeilbaar was, zou de moge lijkheid bestaan, dat aan de menschen een valsche leer werd voorgehouden met de verplichting op straffe van verdoeme nis! die te aanvaarden!! Jezus Christus Zelf staat tot aan den ondergang der wereld het Kerkelijk leer gezag bij; de H. Geest der waarheid ver licht het: het kan dus niet dwalen, het is onfeilbaar, zooals de Goddelijke Leer aar, Christus Zelf onfeilbaar was: „Wie u hoort, hoort Mij!" De H. Paulus hield dan ook de door hem verkondigde leer voor zóó onfeilbaar waar en zeker, dat hij in prachtige stoutmoedig heid heeft geschreven: „Ja waarlijk; wan neer ik zelf of zelfs een engel uit den he mel, u een ander evangelie zou verkondi gen, dan wat ik u verkondigd heb, dan zij hij vervloekt!" 7). En Christus' Vereeni- ging, Zijn Kerk noemt hij: „een zuil en grondveste der waarheid". 8) Ja, Paul, je vriend heeft gelijk als hij zegt, dat menschen toch altijd kunnen dwalen! Maar: zou de almachtige God niet in staat zijn, ook menschen voor dwaling te bewaren? En Hij doet dit werkelijk, zooails Hij, Die getrouw is in Zijn beloften, bet beloofd heeft aan Zijn Apostelen en hun opvolgers voor zooverre zij de leeraars zouden zijn van Zijn leer en Zijn geboden! De Protestanten loochenen de onfeilbaar heid der zichtbare Kerk. Maar in de p r a c t ij k huldigden zij zoowaar hetzelf de beginsel. Om je een voorbeeld te noe men: de Protestantsche Synode (kerkver gadering) van Dordrecht bande in 1619 een aantal Protestanten, de Arminianen, bui ten de kerk, omdat zij anders-denkend wa ren! Daarmede gaf men immers het hoog- geroemd beginsel der „geloofsvrijheid" prijs: men huldigde dus practisch eigenlijk evengoed een „onfeilbaar leergezag", daar de Synode h^r leer met kracht als de eenig ware uitriep! Wie zijn thans de dragers van het onfeilbare leergezag? M.a.w. door wie geeft de H. Kerk Hare onfeilbare uit spraken? Dat zal je nu zeker duidelijk zijn, Paul: het zijn zij, die de wettige opvolgers zijn van de onmiddellijk door Christus aange wezen dragers van het leergezag Zijner I Kerk, van het college der Apostelen: Paus en bisschoppen. De gave der onfeil- baarheid bezitten zij dus gezamenlijk. I Elke bisschop afzonderlijk kan dwalen, als hij met de andere in tegen- I spraak is, maar de opvolgers van het col- lege der Apostelen dus: de bisschop pen in vereen iging met den Paus, zijn onfeilbaar in de geloofsleer en in de zedeleer. Maar en nu zijn wij tot ons uitgangs punt, de ergernis van je Protestantsche vriend teruggekeerd ookdePaus af zonderlijk is onfeilbaar. Praat bij ge legenheid nu eerst eens rustig met je vriend i over deze bewijzen, dat het kerkelijk leer- gezag niet dwalen kan, als het ons het ge loof of de geboden leert! Tot spoedig, mijn waarde, dan over de onfeilbaarheid van den Paus! 1) Mt. 28. 19; 2) Mt. 28. 20; 3) Jo. 14. 16, 17; 4) Jo. 16. 13; 5) Mt. 16, 18; 6) Mare. 16. 15, 16; 7) Gal. 1. 8, 9; 8) 1 Tim. 3. 15. Correspondentie-adres: Mr. A. D iepen- broek, Pr., Seminarie Hageveld, Heem stede. GEMENGDE BERICHTEN DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD Gistermiddag om kwart over drie is op het Valkenboschplein te Den Haag, de conducteur der H.T.M., v. d. M., wonende aan de Zuiderparklaan, die voor een juist passeerend tramrijtuig van lijn 3 wilde oversteken, hierdoor gegrepen en op slag gedood. De Geneeskundige Dienst heeft het stoffelijk overschot naar het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. BRUIDSPAAR TE WATER. Een pas getrouwd paartje te Eindhoven wilde zich op den dag van hun huwelijk naar den fotograaf begeven om zich daar, zooals gebruikelijk is, een aandenken te laten maken van dezen feestelijken dag. Zoover hebben ze het echter niet kunnen brengen, want op den Gelderschen weg, nabij De Brug, aldaar, raakte de auto aan het slippen en kwam in de gracht langs den weg terecht. Door spoedige hulp kon den de drenkelingen zonder ongelukken op het droge worden gebracht. De auto werd later opgetakeld. De historie vermeldt niet of het bruis- paar doorgereden is naar den fotograaf. Hebben ze dit wel gedaan, dan krijgen ze waarschijnlijk de meest origineele bruids foto van ale tijden. ZWARE BRAND TE ROTTERDAM In motorenfabriek aan de Voorhaven Gisteravond omstreeks half twaalf is dooi onbekende oorzaak brand uitgebro ken op de bovenste étage van pand 48 aan de Voorhaven van O.Z. te Rotterdam, in welk pand gevestigd is van Duijvendijk en van Overbeeks motoren en machinefabriek De brand is ontdekt door den brandmees ter, die op dat moment zijn fiets in het na bijgelegen spuithuisje ging stallen en plot seling uit de zoldering van het pand een vlam zag schieten. De brandweerman maakte onmiddellijk middelalarm en toen de spuit op het ter rein van den brand arriveerde, bleek het vuur reeds een grooten omvang te hebben gc-nomen. Kort nadat met 2 stralen het blusschings- werk een aanvang had genomen brandde de zolderkap van het pand reeds door en fel sloegen de vlammen naar buiten uit, een rossen gloed tegen den donkeren avondhemel tooverende. Van alle kanten rukten slangenwagens aan en een nieuwe motorspuit werd ont boden. Deze maatregel bleek niet overbo dig te zijn, want aanvankelijk deed de brand zich zeer ernstig aanzien. Dikke rookwolken puilden naar buiten en steeds feller laaiden de vlammen op. Te kwart over twaalf was gevaar voor uitbreiding van den brand geweken en Icon men alle aandacht wijden aan de brandende bovengelegen étalages van het dubbele pand. Deze etages, waarin vermoe delijk in emballage verpakte onderdeelen hebben opgeslagen gelegen, zijn totaal uit gebrand. „DE DANS OM DEN GALG". Bracht twee beruchte inbrekers wel niet aan den galg, maar dan toch in de gevangenis. Onlangs berichtten wij, dat een jon geman, 26 jaar oud, J. v. O. genaamd, en te Hillegersberg woonachtig, door de Rot- terdamsche politie was aangehouden als verdacht vein diefstal van een foto-toestel te Overschie. De jongeman vervoegde zich in de Bijen korf bij de afd. fotografische artikelen en vroeg inlichtingen over de behandeling van I een toestel. De bediende herinnerde zich, dat er enkele dagen geleden ten huize j van den directeur van de Bijenkorf, die te Overschie woont, zulk een toestel was I ontvreemd, en verklaarde daarom dat hij het momenteel te druk had doch indien de vrager den volgenden dag wilde terugko men, zouden hem alle inlichtingen wor den verschaft. Toen v. O. den volgenden morgen te rug kwam, werd hij gearresteerd en weldra bekende hij schuldig te zijn aan genoemde inbraak. Van O. werd daarna naar Over schie getransporteerd, waar weldra de ver denking rees, dat hij zich ook schuldig ge maakt had aan andere'inbraken, die in den laatsten tijd in Overschie en Hilegersberg nog al vaak werden gepleegd. Van O. ontkende hardnekkig en voor- loopig kreeg de politie geen vat op hem. Bij een huiszoeking in de woning v. O. vond men echter 'n boek, getiteld: De dans om den galg! Dat boek zou v. O. in figuur lijken zin aan den galg brengen. Bij een inbraak te Hillegersberg was er namelijk zulk een boek ontvreemd. Op een der voorste pagina's droeg het een op dracht, geschreven door den schenker, en ■diezelfde bladzijde was uit het gevonden boek gescheurd. Een der Hillegersbergsche recher cheurs breidde zijn onderzoek uit en ver nam daarbij ook, dat v. O. bij een der Rotterdamsche bankinstellingen er een safe op na hield. De arrestant, hiernaar gevraagd, ver klaarde dat dit juist was, maar de safe bevatte volgens hem slechts een spaar bankboekje waarop geen cent meer was te halen. Toch is de safe geopend, en tot groote verbazing van de politie-mannen bevatte deze een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, en bovendien een bedrag aan geld. Aanstonds kon worden vastgesteld, dat verschillende van deze voorwerpen bij inbraakjes in Hillegersbergsche villa's wa ren ontvreemd. Tegen zooveel bewijsmateriaal was van O. niet opgewassen en hij bekende. De da der heeft verschillende brutale stukjes uit gehaald. Herinnerd moet hierbij worden Zomepsppoeten ver dwijnen in korten tifd geheel door Spputol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 et.' aan de inbraak in de woning van den 'heer R. J. H. den pas benoemden kerk voogd der Ned. Herv. Kerk, die woonach tig is aan den Langeweg. Bij die inbraak vond v. O. onder meer ook een sleutel, waaraan een kaartje be vestigd was: Oranjekerk. Aanstonds begaf v. O. zich op weg naar de Rozenlaan, waar hij kalm de kerkdeur en vervolgens een kluis opende waaruit 6 linnen zakjes nam, die tezamen een bedrag van circa 200 aan klein geld bevatten. Van O. ontkende deze feiten, doch inmid dels had het reeds de aandacht van een winkelier getroken, dat v. O. dikwijls iets in den winkel kocht en dan steeds met cen ten en enkele dubbeltjes betaalde. Vast staat nu, dat v. O. schuldig staat aan de volgende diefstallen met inbraak; in de woning van P. aan den Straatweg; van dr. v. d. V. aan de Lefèvre de Montig- nylaan; v. L. aan de Bergsche Piaslaan en verder in de woningen van F. en L. beiden te Overschie. De meeste gestolen voorwerpen zijn te ruggevonden, behalve die, welke gestolen zijn in den nacht van 21 April in de wo ning van P. aan den Straatweg. De reden hiervan is eenvoudig. De dief werd zelf bestolen. Van O. had de voor werpen verstopt onder zijn bed. Dat was dom. Maar nog dommer, dat hij zijn ge heim verklapte aan een vriend waarmede hij geruimen tijd samenwerkte en waar mede hij ook geruimen tijd in de gevan genis heeft doorgebracht wegens de door hen gepleegde diefstallen op het terrein van den Wilgenpias te Schiebroek. Van O. vertelde aan dezen vriend, ze keren J. W., koopman te Rotterdam, dat hij weer een goed kraak je had gepleegd en dat de voorwerpen ónder zijn bed ver borgen waren. De vriend luisterde aan dachtig toe, maar sprak geen woord. Den dag volgende op dit gesprek bracht van O. een bezoek aan de bloemenvelden. Toen hij des avonds thuis kwam bemerkte hij aanstonds dat er ingebroken was. Het bed was gelicht en de voorwerpen, die er on der verstopt waren, bleken verdwenen te zijn. Begrijpelijkerwijze is er van dezen diefstal geen aangifte gedaan, doch van O. begreep aanstonds dat zijn vriend er wel meer van wist. Thans is ook W. gearresteerd en het tweetal bevindt zich momenteel in het Huis van Bewaring. „Msbd." HAANTJES VOOR 2 CENTS. De jonge haantjes (plm. 4 weken oud) brengen op 't oogenblik 2 centen per stuk op te Bameveld. Vroeger ging dat goed veel naar Purmerend, waar ze ongeveer een dubbeltje opbrachten, om vervolgens naar Frankrijk te worden geëxporteerd, waar ze als „leeuweriken" op de tafels prijken. Vo rig jaar en in 1933 brachten ze een stuiver op, thans 2 centen, waarvan nog een cent marktgeld afgaat. Zij brengen dus niet eens meer op de kosten van het ei, waaruit ze gebroed zijn; hun voeder- en transportkos ten vormen zuiver verlies. Bovendien zijn de diertjes meest voorzien van den „regee- ringsknoop", m.a.w. afkomstig van een er kenden fokker. „DE RUT" BLIJFT OPGESLOTEN De 23-jarige opperman H. A. van der P. uit Oss, die zich onder den bijnaam „de Rut" een treurige vermaardheid verwierf in verschillende Ossche drama's, zou gis teren weer eens op vrije voeten komen. In de gevangenis te 's Hertogenbosch had hij een straf ondergaan van tien maanden we gens medeplichtigheid aan een drankdief stal te Schaick. Woensdag was deze straf geboet. Echter heeft intusschen de jonge de Bie inzake den roofmoord te Oyen een bekentenis afgelegd, volgens welke van der P. daarbij ook zou zijn betrokken ge weest. De justitie heeft daarin aanleiding gevonden, den man tot haar beschikking te houden. Daarom is hij gisteren van de gevangenis naar het huis van bewaring overgebracht. INBREKERS AANGEHOUDEN In een volkslogement te Deventer wer den gisteren aangehouden zekeren M. Kui per uit. Harlingen en J. H. de Joode uit Zutfen, verdacht van het plegen der beide inbraken, welke Maandagnacht te Mep- pe) plaats vonden. De verdachten, die herhaaldelijk met de politie in aanraking zijn geweest, zijn naar het politiebureau te Meppel overgebracht en aldaar ingesloten. Tot dusverre ontken nen zij iets met de inbraken uitstaande te hebben. *t Sfaat Kaar magnifiek Lncie. Zie Je, dat is het voordeel er van als je man 't hoekje omgaat. (Le Rire) UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Tochtt ouden van dagen. De jaarlijk- sche autotocht voor ouden van dagen is dit maal vastgesteld op Woensdag 19 Juni a.s. De reis gaat nu naar den Haag naar den Dierentuin. Verkooping. De uitslag der verkooping bij afslag ten overstaan van notaris D. Lodder in hotel Sistermans gehouden was als volgt: woonhuis Beekkade 31, groot 4.15 A. in bod staande op 1800 gemijnd door G. Biemand alhier op 425. Woon huis Krochtstraat 30, groot 1 A. in bod op 2250 gemijnd door C. Hulsman alhier op 2.Woonhuis Wilhelminalaan 30, groot 1.47 A. in bod op f <2750 niet gemijnd, koo- per J. van Maris q.q. alhier. Wonhuis Bur gemeester Pontstraat 12 groot 1.15 A. in bod op 3450 gemijnd door P. J. van Keu len q.l. op 100. idem no. 14 groot 1.01 A. in bod op 3250 gemijnd door den zelfde op 100. idem no. 16 groot 1 A. in bod op 3300 gemijnd door C. Carlier, al hier op 110; idem no. 18 groot 1.01 A. in bod op 3250 niet gemijnd; idem no. 20 groot 1.01 A. in bod op 3250 niet ge mijnd; idem no. 22 groot 1.34 A. in bod op 3250 niet gemijnd; combinatie nos. 1216 in bod op 10310 niet gemijnd; idem nos. 1822 in bod op f 9750 gemijnd door B. de Wreede Jr., Lisse op 4. idem nos. 1222 in bod op 20064 gemijnd door A. Haster alhier op 600; wonhuis Burg. Pontstr. 24, groot 1.20 A. in bod op 3200 gemijnd door P. J. van Keulen q.q. alhier op 100; idem no. 26 groot 0.94 A. in bod op 3200 gemijnd door denzelfde op 100; idem no. 28 groot 0.94 A. in bod op 3100 niet gemijnd; idem no. 30 groot 0.93 A. in bod op 3100 niet gemijnd; idem no. 32 groot 0.93 A. in bod op 3200 niet gemijnd; idem no. 34 groot 1.34 A. in bod op 3400 niet gemijnd; combinatie 2nos. 2428 in bod op 9700 gemijnd door S. J. Witteman alhier op .110:; idem nos. 30 34 in bod op 9700 gemijnd door B. de Wreede Jr. Lisse op 110; idem nos. 24 34 in bod op 19610 gemijnd door J. Pie- kaar, Bentveld op 325. Alle perceelen werden gegund. KATWIJK AAN DEN RIJN. De KJ>.P. en de raadsverkiezing. Wij vernamen dezer dagen, dat het ve len interesseert te weten welke handtee- kemingen voorkomen op de lijst der K.D.P, Wij kunnen meedeelen, dat van de 31 hand- teekenmgen er 8 zijn van R.K. personen. Bollenveiling. Dit seizoen zal er slechts een veiling van te veld staande bloembollen worden gehouden. Dit in te genstelling met enkele jaren geleden, toen het gebruikelijk was meerdere van deze veilingen te doen plaats hebben. Deze vei ling wordt gehouden op Dinsdag 21 Mei a.s, in het parochiehuis. Tuinbouw. De afgeloopen week ken merkte zich door schommelingen in de prij zen en groote verschillen in den aanvoer. Soms b.v. was er van een artikel veel te veel, terwijl een volgende veiling er maar juist voldoende bleek te zyru Dat er dien tengevolge groote verschillen in de prijzen waren, valt te begrijpen. Spinazie ging soms voor den minimumprijs f 2.per 100 K.G„ terwijl een gedeelte doordraaide en andere dagen bracht dit product van ƒ3.20 tot 4.70 per 100 K.G. op. Ook waschpeen, een winterproduct, aanvankelijk niet gevraagd, ging in prijs naar boven en bracht van ƒ0.75 tot ƒ1.15 per kist van 20 K.G. op. Radijs gaf in 't geheel geen winst. Dit pro duct werd al vele dagen lang verkocht voor 0.50 totf 0.75 per 100 bos. Soms draaide een groote massa door, ging dus beneden 0.50 per 100 bos. In dergelijke gevallen wordt 0.25 per 100 bos als vergoedings- prijs uitbetaald. Voor spinazie die door- draaid wordt ƒ1.per 100 K.G. vergoeding gegeven. Met de te veld staande aardappe len is het nog slecht gesteld. Zoo goed als alle vroege aardappelen zijn twee weken geleden afgevroren en het weer was sinds dien te ongunstig om de daardoor veroor zaakte achterstand weer in te halen. Het staat vrijwel vast, dat de vroeger aardap pelen aanmerkelijk later gerooid zullen kunnen worden dan in normale omstandig heden. Iets kan nog ingehaald worden als na de regen van deze dagen men nu eens eoht lenteweer zal krijgen. NOOTDORP. Plaatselijk Crisis-Comité. Het Plaat selijk Crisis-Comité te Nootdorp, dat ten doel heeft hulp te verleenen aan crisis slachtoffers in onze gemeente, die daarvoor in aanmerking komen, organiseert op Maandag 27 Mei een collecte langs de hui zen. De dames, die op dien dag twee aan twee met een bus langs die huizen zullen gaan, zijn te herkennen aan een witte band om den linkerarm, waarop de letters N.C.C. Wij bevelen deze collecte ten zeerste aan in de daadwerkelijke belangstelling der burgerij. Weekmarkt te Delft. Belanghebben den worden er op attent gemaakt, dat in verband met Hemelvaartsdag de gewone weekmarkt te Delft niet wordt gehouden op 30 Mei, maar op Woensdag 29 Mei a.s. Poging tot inbraak. Gisterennacht is een poging tot inbraak gedaan bij den kas sier van de Coöperatieve Boerenleenbank, alhier, den heer M. C. Casteleijn. Lijnen van de radio-ontvanginrichting waren doorgesneden, terwijl door middel van een boor ter weerszijden van een raamkozijn gaten geboord werden teneinde de raam- penrnen te lichten. De inbreker(s) is (zijn) waarschijnlijk verrast door het wakker worden van de bewoners, die door hun hond gewekt werden. Het verdient aanbeveling des avonds goed te sluiten en bij eerste ontdekking van onraad de politie te waar schuwen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13