Réunie van arbeiders te Voorburg. MAANDAG IJ MEI 1935 DE LEIDSCHE COURAN. DERDE BLAD. - PAG. 9 In samenwerking met Veur, Stompwijk, en Nootdorp Een ijsheiligen-feest Het is steeds een groote eere op het po dium te mogen zitten, maar dezen keer I konden wij de autoriteiten, die de „Dag van den Arbeid" te Beidschendam— Voorburg bijwoonden, niet benijden. Men kon beter in de luwte van het podium zit ten, zooals de pers, dan er boven-óp. Mei is de lente-maand, de maand van witte perebloesem en vogelzang, de maand der dichters bij uitstek, maar nu en dan, en zoo helaas ook gisteren, koud, kil en winderig. Het was te koud Voor een open-lucht-meeting was het te koud, wat ook merkbaar was aan het be zoek. De belangstelling was niet kwaad, maar had veel grooter kunnen zijn. Het was, naar wij meenen, de eerste maal dat door de vier Volksbond-afdeelingen: Stompwijk, Leidschendam, Nootdorp en Voorburg een soort encycliek-meeting werd gehouden, aan welke bijeenkomst men de ietwat na-aperige en groot-doenerige naam van „Dag van den Arbeid' had ge geven. Deze meeting had plaats op het Wilhel- mus-sportterrein, onder de gemeente Voor burg gelegen. Vóór den aanvang werd eerst een muzikale rondgang gehouden door Veur en Leidschendam, waarbij de beide „St. Cecilia's" een uit Leidschen dam en een uit Voorburg! om beurten hun best deden en de beide gemeenten volledig op stelten zetten. Een groot aan tal banieren werden in den stoet meege dragen een fleurig en kleurig schouw spel. Intusschen werden de reeds op het mee tings-terrein saamgestroomde belangstel lenden bezig gehouden met opgewekte en zeer toepasselijke gramofoon-muziek. Voor al „Turf-in-je-ransel" viel, wegens de aan gename herinneringen aan koesterende kachelwarmte, bizonder in den smaak. Er werd ook met ijs gevent, maar het bleef bij venten. Keurig op tijd. Keurig op tijd, te 3 uur, mareheerde de stoet het terrein op, en schaarde men zich om het spreekgestoelte, waar de voorzit ter van de afdeeling Voorburg, de heer M. van Steenhoven een welkomstgroet sprak tot de autoriteiten, tot den Deken van Den Haag, den hoogeerw. heer J. van der Tuyn, den Pastoor van Leidschendam, den zeer- eerw. heer J. J. M. Kammers, tot de bur gemeesters van StompwijkVeur (die in den stoet had meegewandeld) en Nootdorp en de overige autoriteiten. De geestdriftige koeien Een beetje storend, maar toch wel ge moedelijk en vermakelijk was tijdens dit welgesproken openingswoord het optreden van een troep koeien, die zich achter het eere-podium hadden opgesteld en met de meest glundere uitdrukking, die koeien op zulke momenten kunnen verzinnen, het schouwspel volgden, daarbij keer en keer en nog eens weer op luid-loeiende en bulkende wijze van hun instemming blijk gevend. Na het openingswoord werd door alle meeting-gangers gezamenlijk het „Aan U, o Konig der Eeuwen" gezongen, en door de Mannenzangvereeniging „Semper Cres cendo" het „Haec Dies" van Verhulst uit gevoerd. Vervolgens was het woord aan kapelaan H. Drost uit Rotterdam, voor het uitspré- ken zijner rede. De moderne zouaven Kapelaan Drost wilde dezen middag we derom de geestdrift wakker roepen in het arbeidershart. We leven in een geweldigen tijd; in de laatste jaren is onder de arbei ders gekomen een stemming van moede loosheid, van berusting. Dat is onder de arbeiders het meest gevaarlijke. Want, als de menschen slapen, zegt het Evangelie, komt de vijand en strooit onkruid tus- schen de tarwe. De wereld is gekomen op een keerpunt in de historie; twee machten staan tegen over elkaar: de macht, die de wereld wil afkeeren van God en de macht, die de we reld wil voeren tot God. Wij, Katholieken, zijn de eenigen, die in dezen tijd de juiste richting kunnen ge ven. Wij moeten onze roeping begrijpen; duizenden zijn er die hiervan geen besef hebben. De Kerk zijn wij; de roeping der Kerk is onze roeping. De wereld weet geen uitweg meer, maar steeds hooger rijst als een lichtbaak de rots van Petrus. De Pausen, die de verkondigers zijn van de geopenbaarde Waarheid, hebben de grondbeginselen voor een moderne chris telijke samenleving neergelegd in de en cyclieken „Rerum Novarum" en „Quadra- gesimo Anno". Den Paus staat als ideaal in dezen tijd voor oogen de ordening van de maatschap pij, volgens de solidariteitsgedachte. Daar om moet men lid zijn van zijn standsorga nisatie, niet slechts om hooger steun of eenig ander geldelijk voordeel, doch om mee te werken aan de opbouw van een nieuwe christelijke maatschappij, waarin door de beoefening van de naastenliefde en doorwerking van het solidariteits gevoel geen werkloosheid meer zal heer- schen. In deze eeuw zijn de arbeiders zich, op gewekt door „Rerum Novarum", meer van hun kracht bewust geworden. Maar er drei gen groote gevaren. Laten de arbeiders aan hun organisaties trouw blijven. Blijf u, zeide spr., van uw groote verantwoording bewust; blijf trouw aan uw beginselen, blijf trouw aan uw organisaties. De katho lieke arbeidersorganisatie zal u als in een ark voeren over den zondvloed naar de Berg Gods, waar wederom geluk zal heer- schen. De arbeiders zijn de dragers van het onzichtbare gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Volgt daarom, besloot spr., volgt als moderne zouaven den Paus als hij ons oproept tot den opbouw van een nieuwe maatschappij van christelijke naas tenliefde. Wat gebeurde er voor veertig jaren? De heer A. C. de Bruyn, lid der Eerste K .ier, wees erop, dat het misschien iro nisch klinkt om een dag van den arbeid te houden, nu de werkloosheid zoo groot is en er zoo weinig vooruitzicht is op een vermeerdering van de werkmogelijkheid. Toch is het nuttig, om ook in dezen tijd over den arbeid te spreken. St. Thomas heeft den beroepsarbeid ge noemd een dienst van God. De maand Mei is voor ons Katholieken de maand van den arbeid, van den dienst van God. In deze maand zijn beide groote encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno uitgevaardigd. In deze beide encyclieken wordt de arbeid in een hooger* bovenna tuurlijk licht geplaatst. De beteekenis van Rerum Novarum blijkt eiken dag duide lijker. Indien men overweegt, hoe de toe stand van de arbeiders was vóór veertig jaar, de rechtspositie, de waardigheid van den arbeider, vergeleken met den moeilij ken tijd, waarin wij thans leven, dan blijkt wel klaar de zegenrijke doorwerking van deze encycliek. Wat gebeurde ér met onze kameraden vóór veertig jaren, als zij werk loos werden? Als zij ziek werden? Er zou voor 40 jaar niet aan gedacht zijn om te doen, wat men nu doet. Het is aan de Rerum Novarum te dan ken, dat het slavenjuk niet meer op de schouders der arbeiders ligt. De vrijma king der arbeiders, de sociale wetgeving in ons land is mede de vrucht van Rerum Novarum. Is intusschen alles bereikt, wat Rerum Novarum ons heeft voorgehouden? Er zijn er in ons land, die het doen voorkomen alsof er niets meer te wenschen valt; als of we er z ij n met onze sociale wetgeving. Het antwoord geeft Quadragesimo An no. Het lijkt er niet op! Het was nog slechts klein werk, het gróóte werk moet nog beginnen. Quadragesimo Anno is het vuursignaal, een oproep tot naastenliefde en rechtvaardigheid. Men bemerkt nog niet veel van naastenliefde Spr. ziet in de tegenwoordige wereld nog niet veel van de toepassing van de wetten van naastenliefde en rechtvaardig heid, vooral niet in het bedrijfsleven. Van medezeggenschap der arbeiders in de groote, diepe beteekenis van het woord is nog geen sprake. Voor het afsluiten van een gewoon collectief contract moet nog steeds gevochten worden. De tegenwoordige Paus, dit alles weten de, heeft zijn Quadragesimo Anno voor de geheele wereld geschreven, dus ook voor ons land. De toestand is in ons land niet veel beter dan in andere landen. In de Quadragesimo Anno protesteert Pius XI tegen het misbruik, tegen de ge wetenloosheid van de geconcentreerde eco nomische machtspositie. De Paus heeft vol komen gelijk: als niet spoedig wordt inge grepen make men zich geen illusies, dat de orde, de vrede en de rust bewaard zullen blijven. Spr. weet natuurlijk ook, dat maat schappelijke hervormingen niet in een paar dagen tot stand zijn gebracht, maar als wij arbeiden volgens de Quadragesimo Anno gaan wij den goeden weg op. Wie dat doet, pleegt verraad 5 Spr. besprak vervolgens, wat in deze encycliek geschreven staat over de orde^ ning der maatschappij. Aan het georgani seerd bedrijfsleven diene de bevoegdheid gegeven, om onder toezicht van den Staat het eigen leven te regelen en te leiden. Dan gelooft spr. dat ook aan de ellende, waaronder ons volk thans gebukt gaat, een einde kan komen. De katholieke arbeidersbeweging laat ook thans geen middel ongebruikt om het lot van de ar beiders en de werkloozen zoo dragelijk mogelijk te maken. De actie van de katholieke arbeidersbeweging wordt ge stuwd door Quadragesimo Anno. Het gaat om de rechtvaardigheid en de naastenlief de, die de overwinning zullen moeten be halen. Als er ooit een tijd is, dat de ka tholieke arbeidersbeweging recht van be staan heeft, dan is het nu nu er een kans is een belangrijke stap te zetten in de goede richting, de ordening van het be- drijsfleven. Daarom mag men zich nu niet terugtrekken. Wie dat doet, pleegt ver raad aan zijn katholieke kameraden. Laten wij. besloot spr., vertrouwen in onze eigen kracht, in onze toekomst, in onze katholieke arbeidersbeweging. Maar voor alles laten wij actief lid zijn van onze organisaties. Moge de vrucht van deze meeting zijn, dat de solidariteit in onze eigen gelederen een hecht cement vonne; mogen.wij gezamenlijk optrekken voor onze idealen en gezamenlijk slagen. Met eenige muziek en zangnummers en een dankwoord werd de meeting besloten. BINNENLAND BEZUINIGINGSONTWERP. Het R.K. Overheidspersoneel zal haar bezwaren in een rapport samenvatten. Het bestuur van de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel was Vrij dag 10 Mei 'in vergadering bijeen ter be spreking van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven. De vergadering nam met groote teleur stelling kennis van de plannen der Regee ring en besloot na uitvoerige bespreking haar bezwaren hiertegen in een rapport sa men te vatten en dit vóór den aanvang der beraadslagingen in de afdeelingen van de Tweede Kamer aan de R.K. Kamerfractie te doen toekomen. Tevens zal een onder houd bij genoemde fractie worden aange vraagd. Overwogen werd het houden van een ge combineerde hoofdbesturenvergadering van de bij de R.K. Centrale aangesloten orga nisatie. In beginsel werd daartoe besloten. TOESTAND RESTAURANTBEDRIJF. Drie ministers zeggen overweging van hulpverleening toe. Gelijk bekend, verzoekt een aantal or ganisaties op het gebied van handel, nij verheid en middenstand t.w. het ver bond van Nederlandsche werkgevers, de Algemeene R.K. werkgeversvereniging, de Koninklijke Nederlandsche middenstands bond, de Nederlandsche R.K. middenstands bond, de Algemeene Nederlandsche ver- eeniging voor vreemdelingenverkeer, Ho- recaf, de Nederlandsche bond voor koffie huis-, restauranthouders en slijters en de Nederlandsche R.K. bond van hotel-, café- en restauranthouders en slijters St. Jozef in een uitvoerige memorie de aandacht der regeering voor den zorgwekkenden toe stand van het hotel-, restaurant- en café bedrijf. Deze memorie werd j.l. Vrijdag door een delegatie uit deze vereenigingen onder presidium van dr. F. E. Posthuma ten departemente van Economische Zaken mon deling toegelicht. De ministers van Econo mische Zaken, van Financiën en van So ciale Zaken gaven daarbij aan dr. Posthu ma gelegenheid de toestand aan hen per soonlijk uiteen te zetten en verklaarden zich gaarne bereid te overwegen, wat in deze van regeeringswege kan worden ge daan. EEN NIEUW MONOPOLIE INGESTELD. Invoer van vïsch- en vleeschmeel belast met heffing van ƒ1.per 100 kg. Een dezer dagen heeft de afkondiging plaats gehad van het Crisis-Diermeelbe- sluit, dat heden in.werking treedt. Dit besluit beoogt voor de invoer van gedroogd vleesch en gedroogd bloed, als mede voor alle soorten visch-, walvisch, dier-, vleesch- beender- vleeschbeender- en bloedmeel welke producten voor zoover noodig bij K.B. als cr,isisproducten zijn aangewezen een monopolie te vestigen. De aanleiding tot het nemen van deze maatregel is gelegen in de ongunstige posi tie, waarin de gecondenseerde magere melkpoeder verkeert. Eén belangrijke mogelijkheid tot afzet is nu gelegen in het verwerken van magere melkpoeder in pluimvee- en varkensvoeder, waarin het visch- en diermeel ten deele, b.v. voor 50 pet., zou kunnen vervangen. De minister van Economische Zaken heeft besloten de Zuivelcentrale in staat te stellen van melkpoederproduoenten mager melkpoeder aan te koopen tot een geza menlijke hoeveelheid van ten hoogste 5 millioen kg. tot een prijs van 7 cent per kg. netto. Dit melkpoeder zal door de Meelcentrale, die de aangekochte voorraden overneemt, beschikbaar gesteld worden voor pluimvee- en varkenshouders tegen zoodanige prijs, dat voorkomen wordt, dat het pluimvee- en varkensvoeder in prijs zal stijgen. Ten einde prijsdaling van het vleesch- en vischmeel ten gevolge daarvan te voorko men zal een monopolieheffing van ƒ1. per 100 kg. bij invoer op deze producten worden geheven. Van de op 13 Mei bij be drijven en handelaren aanwezige voorraden boven een minimumhoeveelheid van 500 kg. zal eveneens 1.per 100 kg. worden geheven. Teneinde de bedrijven en handelaren niet meer moeilijkheden in de weg te leggen, dan noodig is, is echter van het betalen van de heffing vrijgesteld de normale voorraad, welke bij die bedrijven of handelaren op het tijdstip der heffing aanwezig is. De ge middelde voorraad van de 13de Mei 1932, 1933 en 1934 zal in het algemeen als nor male voorraad worden aangemerkt. Het bereiden en doen bereiden van visch- en diermeelproducten is voortaan toege staan aan hen, die bij de Nederlandsche Meelcentrale als georganiseerden zijn toe gelaten. Allen, die het bereiden van deze producten als bedrijf uitoefenen ten tijde van het inwerkingtreden van het be sluit zullen als georganiseerden worden toegelaten. Het betaalde prijsverschil bij invoer op de heffing op voorraden zal worden geresti tueerd, indien ten genoege der Meelcen trale aangetoond wordt, dat de producten niet tot dierlijk voedsel zijn aangewend, dan wel wederom zijn uitgevoerd. Teneinde eventueele schade voor impor teurs van visch- en diermeel te beperken, zullen deze zoo veel mogelijk ingeschakeld worden bij de verhandeling van melkpoe der. De regeéring verwacht, dat de totale voe- derkosten voor varkens en pluimvee door deze maatregelen niet zullen stijgen. ONTVOERING VAN GUTZEIT. De Duitsche regeering is bereid gevonden hem naar Nederland terug te laten gaan. Het Tweede Kamerlid Boon heeft, zooals gemeld, vragen gesteld over de ontvoering van den Duitscher Gutzeit door een Haar lemmer, die voor dezen menschenroof 21 Mei voor de rechtbank te Almelo moet te recht staan. De ministers De Graeff en van Schaik hebben thans het volgende geantwoord: Hetgeen vermeld wordt nopens het met genoemde Gutzeit voorgevallene, komt in het algemeen overeen met de feiten, welke ook den Ministers bekend zijn. Naar aan leiding van dit ernstige voorval heeft 4 April het Gezantschap te Berlijn in op dracht van de Regeering zich tot de Duit sche Regeering gewend en daarbij aan de Duitsche Regeering verzocht een onder zoek in te stellen, en onder meer de gevol gen van het gebeurde door terugzending van Gutzeit naar Nederland ongedaan te maken. De Ministers kunnen thans mededeelen, dat de Duitsche Regeering zich bereid heeft verklaard, Gutzeit op vrije voeten te stellen en hem den terugkeer naar Neder land te veroorloven. VRAAGSTUK DER TAND TECHNICI. Beperking van den overgangsmaatregel. De commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen op het adres van den voorzitter en den secre taris van den Ned. Bond van Tand technici (zelfstandig werkenden), te Amsterdam, houdende verzoek om wijziging der wet van 1925, welke de bevoegdheid der tandtech nici regelt, heeft ter kennis van de Kamer gebracht, dat ze met den minister van So ciale Zaken van oordeel is, dat, waar de wet van 29 Juni 1925 feitelijk beoogde de wet van 28 April 1913 alsnog met een overgangsmaatregel aan te vullen, het lo gisch was, dezen overgangsmaatregel te be perken tot degenen, die vóór het in wer king treden van laatstgenoemde wet (10 Juni 1913) de tandprothese als beroep toe pasten. Het zou ook naar de meening van de commissie onlogisch zijn, den datum van 10 Juni te vervangen door dien van het arrest van den Hoogen Raad van 9 Februari 1920; immers de wet van 1913 heeft uit drukkelijk bepaald, dat, behalve de art sen, uitsluitend de tandartsen bevoegd zijn tot toepassing van de tandprotthese, en niet eerst sinds het arrest van den Hoogen Raad, maar sinds de inwerking treding van de wet van 1913 stond het buiten twijfel, dat, indien anderen dan artsen en tandartsen de tandprothese toepasten als beroep, zij tegen, de uitdrukkelijke woorden van de wet handelden. De commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen op de adressen van J. Druyf, secretaris der groep van niet-geslaagde tandtechnici te Zandvoort, houdende verzoek te willen be vorderen, dat de regeering haar medewer king verleent tot het bereiken van het doel, dat met een in te richten cursus voor niet- geslaagde tandtechnici zou worden beoogd; alsmede van F. J. IJland, te Haarlem, hou dende verzoek een door hem aangegeven oplossing van het vraagstuk der tandtech nici te willen bevorderen, heeft aan de Ka mer voorgesteld, den minister dank te zeg gen voor de verstrekte inlichtingen, strek kende tot afwijzing der verzoeken. BEZUINIGING OP PENSIOENEN. Commissie van onderzoek geïnstalleerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heèft aan zijn Departement de commissie geïnstalleerd, welke is ingesteld bij geza menlijke beschikking van de Ministers van Binnenlandsche Zaken, Financiën en De fensie, met de opdracht te onderzoeken, hoe voor het Rijk en de overige publiekrechte lijke lichamen op de pensioensuitgaven een aanmerkelijke bezuiniging kan worden ver kregen, welke reeds ten aanzien van de Rijksbegrooting 1936 een bedrag van onge veer 5.000.000 zal moeten beloopen, en in hoeverre verdere bezuiniging op bovenver melde uitgaven kan worden verkregen. Benoemd zijn tot lid en voorzitter dier commissie: W. M. Palm, directeur van het Centraal Bureau van voorbereiding van Ambtenaren zaken; tot leden: mr. H. Al- barda, hoofdcommies bij het Departement van Financiën, P. A. .Coenen, wiskundig adviseur bij den Pensioenraad, mr. G. Jan sen, burgemeester van Hengelo (O.), M. J. Jansen, referendaris bij den Pensioenraad, mr. W .de Koning, referendaris bij het De partement van Binnenlandsche Zaken, K. Lindner, wiskundig adviseur der Rijksver zekeringsbank, mr. dr. M. I. Prins, directeur van de afdeeling Arbeidszaken der Ge meente-secretarie van Amsterdam, J. Ven- nik, referendaris bij het Departement van Defensie, dr. J. H. Wesselings, referendaris bij het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; tot secretaris: J. W. Metskes, commies bij het Departement van Bkunenlandsche Zaken. DR. WILLEM MENGELBERG. Na een serenade, dr. Willem Mengelberg Zaterdagavond aan het Amstelhotel te Am sterdam gebracht in verband met zijn veer tig-jarige dirigenten-jubileum, heeft de Belgische gezant aan den heer Mangelberg medegedeeld, dat hij benoemd is tot offi cier in de Kroonorde van België en hem de onderscheiding overhandigd. PRIJZEN VOOR RUGSPEK De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat voor het door haar in het tijdvak van 27 Mei tot 1 Juni af te ne men gezouten rugspek de onderstaande prijzen zullen worden betaald: A. spek boven 28 kg. per strook zonder wang 42 cent. B. van 2427,9 kg. 41 cent, C. van 1823,9 kg. 39 cent, D. van 13 17,9 kg. 30 cent, G. van 1013 kg. per str. en achterkinkel 31 cent, H. van 89,9 kg. per strook zonder wang en achterkinkel 28 cent, I. van 67,9 kg. per strook zonder wang en achterkinkel 26 cent. Gelijk hieruit blijkt, zijn alle prijzen met 5 cent per K.G. verlaagd. Deze verlaging zal niet gelden voor spek, afkomstig van varkens, welke geslacht zijn vóór 12 Mei, voor zoover de datum van slachting duidelijk blijkt uit het goedkeu- ringsmerk van den keuringsdienst. Voor dit spek zullen bij levering dus nog de oude prijzen betaald worden." Deze verder verlaging van de prijzen wordt noodzakelijk geoordeeld, omdat het aanbod van spek nog steeds belangrijk grooter is dan de hoeveelheid welke kan worden uitgevoerd. Bedroeg de uitvoer van spek naar Duitschland in 1934 nog bijna 12 millioen kg., in 1935 zal tengevolge van de clearings-moeilijkheden vermoedelijk niet meer dan de helft .van deze hoeveel heid kunnen worden uitgevoerd. In verband hiermede zal naar een ver dere vermindering der spekproductie ge streefd moeten worden. Ambtenaren Raden van Arbeid. In hotel De Leeuwerik te Haarlem hield Zaterdag de groep Ambtenaren Raden van Arbeid van de Algemeene R.K. Ambtena- renvereeniging zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. C. Fort- gens. De onder-voorzitter van de afd. Haarlem, de heer A. N. Eken, die sprak bij verhindering van den voorzitter, verwel komde de aanwezigen. De heer Fortgens wierp een blik op het afgeloopen jaar. Het vermoeden, dat enkele Raden van Arbeid opgeheven zouden wor den, is helaas bewaarheid geworden. Inzake het bezuinigingsontwerp is het hoofdbestuur diligent. Het zal alles doen om de nieuwe salarisverlaging niet te doen doorgaan. We kunnen maar niet aan den gang blijven met het verlagen der salaris sen. Spr. hoopte dat ook de Volksverte genwoordiging zou beseffen, dat er een eind moet komen aan de aanpassing. Bij de behandeling van het jaarverslag van den secretaris, den heer P. A. F. Hou- ben, werd langdurig gesproken over de vakcursussen der vakvereeniging. Voor een plaatselijke oplossing van de cursuskwestie zal het bestuur zeer dankbaar zijn. De voorzitter wees nog hierop, dat het bestuur getracht heeft eenig systeem te brengen in de opheffing van de Raden van Arbeid. Het bestuur achtte verder aandringen niet meer noodig, nu gebleken is, dat ver dere opheffing der Raden opgeschort werd. De vergadering was echter van meening, dat een actie om een betere regeling te krij gen inzake de opheffing van Radën, nog zeer wel noodig en nuttig is. Het jaarverslag werd goedgekeurd even als de rekening en verantwoording. De aftredende bestuursleden, de heeren v. d. Hoogenband en Houben werden her kozen. Het bestuur zegde op verzoek van de afd. Den Bosch toe een referendum uit te schrij ven om te weten te komen of bij de Raden van Arbeid veel overgewerkt wordt. KERKNIEUWS EEUWFEEST DER ZUSTERS IN HEIJTHUIZEN. Gisteren werd op plechtige wijze gevierd het eeuwfeest der Zusters Franciscanessen te Heythuizen. Om half tien werd een pontificale Hoog mis opgedragen in de Kapel van het Moe derhuis van de Congregatie door Z.HoogW. Exc. Mgr. Lemmens, bisschop van Roer mond. De hoogeerw. Pater Honoratius Cami- nada, provinciaal der Minderbroeders, hield de feestpredicatie. Van 12 tot 1 uur werd een receptie ge houden waarvan velen gebruik maakten om de Zusters te complimenteeren. Om half vijf weid een plechtig Lof ge celebreerd. GOUDEN KLOOSTERLINGE GERIDDERD. Zaterdag herdacht de Overste van het Moederhuis der Congregatie van het Aller heiligste Hart van Jezus te Moerdijk, de Eerw. Moeder Josepha, den dag waarop zij voor 50 jaar haar intrede deed in de pas gestichte Congregatie. Bij de intrede van Moeder Josepha moest de officieele goedkeuring der Con gregatie nog plaats hebben. Deze volgde op 2 Juli van hetzelfde jaar 1885. Moeder Josepha was de tweede Algemeene Over ste der jonge Congregatie gedurende 24 ja ren. Onder haar zegenrijk bestuur heeft de Congregatie haar rijke ontplooiing en uit breiding gekregen. Het spreekt van zelf, dat dit gouden jubilé te Moerdijk herdacht, is op een waardige, grootsche wijze. De groote verdiensten van Moeder Jo sepha zijn door de Regeering erkend. De Minister van Onderwts zond Zaterdag ochtend telegrafisch bericht, dat de jubila- resse benoemd en geridderd is in de Orde van Oranje Nassau.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9