Maarschalk Pilsoedski overleden MAANDAG 13 MEI 1935 DE LEÏDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. De vierde ronde. In deze ronde speelden tegen elkaar: W. H. v. d. Nat met wit tegen Johs. v. Veen met zwart, H. Staats met wit tegen M. M. Segaar met zwart en C. Brunt met wit te gen I. Samkalden met zwart. Over het verloop nog het volgende: Het was een weinig eentonig, alle drie partijen een d4-opening, alleen Brunt zorgde voor de verrassing door in plaats van c4, e4 te spelen op d5 van zwart. Hij zette voort met f3 op zwart's antwoord de4: en offerde hier mede een pion op. De voortzetting was van twijfelachtige waarde en hy behaalde er dan ook geen voordeel en stelling mede. Samkalden zette het spel goed voort, won vervolgens nog een pion en later de partij. De beide andere partijen waren gewone voortzettingen van de d4-opening met het gambiet op c4 en het paard op f6. De partij Van der NatVan Veen is ge vorderd tot den 27en zet en toen afgebro ken. Materieel staan de partijen nog gelijk maar positioneel staat Van der Nat in het voordeel. Zijn officieren nemen gunstiger plaatsen in en de fpion en de cpion van zwart zijn achtergebleven. De party Staats Segaar is eveneens bij den 27en zet af gebroken. Segaar stond na de opening eenigszins gedrukt en probeerde door af ruil zijn stelling te verbeteren. Staats offerde bij den 19en zet een pion op, om den aanval te verkrijgen en dit gelukte hem ook voorloopig, want er ontstond een stand met directe gevaren voor zwart, in dien hij enkele malen niet den juisten zet deed. Segaar deed echter de goede zetten en bij het afbreken stond hij iets beter. A.s. Dinsdag wordt de wedstrijd voortgezet. Staats en Brunt staan er nu het slechtste voor, beiden 2 partijen verloren, 1 gewon nen en 1 afgebroken. Van Veen heeft 1 gew., 1 verl. en 2 afgebroken, Van der Nat en Samkalden ieder 1 gew. en resp. 2 en 1 afgebr. Segaar 3 afgebr. partijen. L. S. G. EN DE BEVORDERINGS WEDSTRIJDEN NAAR DE EERSTE KLASSE. Voor de bevorderingswedstrijden naar de /e klasse hebben zich aangemeld: 1. De schaakclub Kralingen, kampioen van den Rotterd. Schaakbond. 2. Het Lendsch Schaakgenootschap, kampioen van den Haagschen Schaakbond; 3. Het Haarlemsch Schaakgenootschap, kampioen van den N.- Hollandschen Schaakbond en „Max Euwe", kampioen van den Amsterdamschen Schaak bond. De data voor de wedstrijden zijn nog niet vastgesteld. Eerst moet het Bestuur van den Ned. Schaakbond uitmaken op welke wijze gespeeld zal worden, nl. volgens een afvalsysteem of in een competitie „Max Euwe" is voor een afvalwedstrijd, zoodat dan eerst AmsterdamHaarlem en Leiden —Rotterdam gespeeld zouden worden, daar na de winnaars tegen elkaar en vervol gens de winnaar van dezen laatste wed strijd tegen Bussum, n. laatst der le klasse. Verder zou dan geloot worden om de plaats waar gespeeld zal worden. De schaakclub Kralingen heeft verzocht op Zaterdagmiddag te spelen. Het Bestuur van L. S. G. heeft zich voor het afvalsys teem verklaard en wil ook wel op Zater dagmiddag spelen, mits Kralingen voor enkele spelers, die alleen op Zondag moch ten kunnen uitkomen, ook tegenstanders beschikbaar stelt. BTLJARTEN BUITENLAND VAN HET VATICAAN. NAAMDAG VAN DEN H. VADER. Eet H. College biedt Z. H. zijn geluk- wenschen aan. Men seint uit Rome aan de „Msb.": Het was Zaterdag de feestdag van den H. Achillus, den patroonheilige van Z. H. den Paus. Ook dit jaar werd deze dag ten Vaiticane weder met een zekere plechtigheid gevierd. 's Morgens ontving Zijn Heiligheid in Zijn particuliere bibliotheek alle negentien curiekardinalen, die Hem bij monde van den kardinaal-deken Z. H. Em. Granito di Belmonte, hun gelukwenschen aanboden. Mgr. Caccia Dominioni, maestro di ca mera van Zijne Heiligheid, vertolkte de wenschen van den geestelijken hofstaat des Pausen. In den loop van den dag kwamen uit alle deel en der wereld telegrafische gelukwen- schen voor Zijne Heiligheid binnen. Tegen den middag woonde de Heilige Va der een concert bij, dat te Zijner eere ge geven werd door het Wiener Orchester on der leiding van prof. Kabastae in het bij zijn van den Oostenrijkschen gezant bij den Heiligen Stoel, dr. Rudolf Kohlrusz, een aantal Oostenrijksche prelaten en Vaticaan- sche hoogwaardigheidsbekleeders. In den loop van den dag ontving Zijne Heiligheid nog de Fransche admiraals Mou- get en de Laborde alsmede alle officieren van het Fransche vlooteskader bestaande uit zes oorlogsschepen, dat op het oogenblik een bezoek brengt aan Napels. Nederlaagwedstrijden T.O.G. Ie afd.: T.O.G. Ide Carambole I Leiden. C. Schouten de Car. 101 21 19 4.80 L. Lammens T.O.G. 125 21 26 5.95 J. Schreuder 70 27 12 2.59 I. v. Ryzen 104 26 13 4.00 F. W. Veltman 51 29 6 1.75 C. Y. Paauw 96 29 30 3.31 W. H. 70 36 11 1.94 M. Sierat 92 36 15 2.55 2e afd.: T.O.G. II—Oude Post H Sassen - heim. Ch. Zandbergen O.P. 79 39 8 2.02 N.N. T.O.G. 75 38 8 1.97 R. Haver 74 32 8 2,31 N.N. 89 32 19 2.78 J. Hogervorst 79 47 9 1.65 N.N. res. 45 46 5 0.97 P. Koning 79 31 17 2.54 G. Wassink res. 55 30 8 1.83 BELGIE. GROOTE CONVERSIE VAN LEENINGEN. Onwilligen worden gestraft. De Belgische regeering heeft een milliar- den-conversie der Belgische staatsleenin- gen aangekondigd. De buitenlandsche schuld (zoowel de gewone oblig. als de pre- mieleeningen) wordt eveneens in de con versie betrokken. Eenerzijds betoogt de regeering, dat deze conversie noodzakelijk is om de op het bud get drukkende rentelasten te verminderen, anderzijds onderstreept zij, dat een alge- meene verlaging van den rentevoet niet door te voeren is, wanneer niet in de eerste plaats de rentevoet der staatsleeningen drastisch wordt verlaagd. De rente, die de nijverheid thans nog moet opbrengen va rieert van 7 tot 9 pet. en sluit een ren- deerende exploitatie te eenenmale uit. Het bijzondere van deze conversie is, dat j zij voordeelen biedt voor de „nationaal han- j delende" oonverteerders, doch nadeelen en materieele schade berokkent aan de oh- willigen. Bij conversie zullen extra vergoedingen j van 5 a pet. op de hoofdsom worden gegeven. Daar de rentevoet van de conver sie-leening 4 pet. zal bedragen, zal de ren te der conversieleening, naar gelang van de bonificatie, varieeren van 4.20 tot 4.80 pet. Andere voordeelen, verbonden aan de conversie, zijn: fiscale vrijstelling (voor een termijn van ten minste tien jaar), bere- kening van de successierechten naar pari maatstaf en vorming van een regularisatie- fonds van fr. 1 milliard tot steun van den koers. Daartegenover worden de „kwaadwilli gen" gestraft. Hom stukken zullen van de beursnoteering worden afgevoerd, en al leen verkocht kunnen worden op maande- lijksche openbare veilingen. Verder kun nen de niet-geconverteerde obligaties niet dienen als onderpand voor voorschotten bij de Nationale Bank. De conversie geeft den staat een jaar- lyksch voordeel van fr. 540 a fr. 550 milL Tot Vrijdag as. zal gelegenheid tot con versie bestaan. De Carambole verliest met 101 car. Oude Post n wint met 29 car. 3e afd.: T.O.G. mTAV.E.N.U. Hl den Haag: Ruigrok Tavenu 25 27 5 0.92 J. J. Mulder T.O.G. 77 27 13 2.85 i Slok J. Wassink v. Lier H. Regeer 53 36 57 38 1.47 1.71 1.05 1.50 ITALIË. MUSSOLINI CONFEREERT MET SCHUSCHNIGG. Met een aoor hemzelf bestuurd vliegtuig is Mussolini, vergezeld van Suvich en Valle, Zaterdag te Florence aangekomen, waar hy op het vliegveld werd verwelkomd door den Oostenrijkschen bondskanselier Schusch- nigg. Het onlCxhoud tusschen de beide staats lieden duurde twee uur. Na afloop der be spreking werd een communiqué gepubli ceerd, waarin slechte wordt gezegd, dat ge bleken is dat tusschen Mussolini en Schusohnigg volkomen overeenstemming van opvatt'ngen bestaat. Wat de behandelde onderwerpen betreft, meent men te weten, dat het vraagstuk der onafhankelijkheid van Oostenrijk, de her bewapening van Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije en het herstel der Habsburgers in OostenrijK ter sprake zijn gekomen. Mussolini is Zaterdagavond naar Rome teruggekeerd. POLEN. HET BEZOEK VAN LAVAL. Gunstige resultaten. Het bezoek van den Franse hen minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, aan War schau, is Zaterdagavond geëindigd met een diner, hetwelk de Fransche gezant Laroche in het ambassadegebouw aanbood. Zondag ochtend /ertrok Laval naar Moskou. Over net resultaat der te Warschau ge voerde oesprekingen is naar Reuter meldt intusscnen een officieel communique ge- pubiiceer-u waarin de nadruk wordt gelegd op „de hartelijke gedachten wisseling, welke tusschen Laval en Beek heeft plaats gevon den over ie voornaamste vraagstukken van. algemeen belang en in het bijzonder over die, welke op het oogenblik de belangstel ling der be.de regeeringen vragen". De besp-ekingen vonden plaats, aldus wordt vera er gezegd, in een geest van we- derkeerig vertrouwen en ernstig begrijpen. Geconstateerd werd, dat de twee landen eensgezinc zijn in hun streven tot handha ving van vrede en veiligheid door de orga nisatie van een stelsel van breede inter nationale samenwerking, waaraan alle lan den kunnen medewerken. Laval en Beek prezen zie a gelukkig, dat zij de solidariteit, welke in het Fransch-Poolsche bondgenoot schap is neci gelegd, in dienst van den vrede konden steden. AFRIKA. ABESSYNIë MOBILISEERT. Volgens een correspondentie in het „Hbld." is te Rome bericht ontvangen, dat de mobilisatie in Abessynië reeds in vol len gang Langs de grens tusschen Abes synië en I-a'aaansch Somaliland zijn eenige tienduizenden mannen aan gewapende troe pen samengetrokken, waarvan de sterkte binnen ee-. minimum van tijd zou kunnen worden verhoogd. Sedert Januari zijn, naar verzekerd wordt, tienduizend geweren, twee millioen patronen er> tweehonderd machinegeweren uit Europa naar Abessynië gegaan. Duitsch- land heeft rovendien niet geringe hoeveel heden Ciiem.sche materialen daarheen ge stuurd, die blijkbaar tot vervaardiging van ontplofbare stoffen hebben moeten dienen; bestellingen van Junker-machines, luchtaf weergeschut staan op stapel. Zij worden binnen yl jaar betaald, of wel met koffie- leveringen gecompenseerd. Een Europee- sohe bank zou den Keizer van Abessynië hiertoe ook het noodige crediet hebben ver schaft. De door Italië ondernomen diplomatieke stappen br verschillende regeeringen heb ben er toe geleid, dat eenige daarvan een scherp toezicht op den handel in wapenen hebben aangekondigd. v. Gerslinge 41 24 7 1.70 P. de Water 40 23 8 1.73 T.A.V.E.N.U. verliest met 1 earamb. 3e afd. T.O.G. IIIde Beijenkorf IH den P. Stoop de Beijenk. 24 18 8 1.33 J. J. Mulder T.O.G. 77 18 17 4.27 Eldenkok res. 53 31 15 1.70 J. Wassink 67 31 11 2.16 J. A berkens 23 38 4 0.60 H. Regeer 63 38 10 1.65 N. v. d. Velden 53 35 6 1.51 P: de Water 47 34 6 1.38 De Beijenkorf verliest met 63 earamb. DUITSCHLAND. COMPLOT TOT ONTVOERING ANTI NATIONAAL SOCIALISTEN ONTDEKT. De „Da.xy Telegraph" meldt uit Bazel, dat een cnauffeur bekend heeft, de ontvoe ring van 1/ Duitsche anti-nationaal-socia listen en Katholieke emigranten, die bij Salzburg zyn verdwenen en over de Beier - sche grens zijn gebracht, te hebben voor bereid. OPPASSEN MET GRAPJES! Op bevel van 't ministerie van Propaganda zyn de -wee Berlynsche cabarets, „Kata- kombe" en „Dingeidangel" gesloten. Een aantal ledeD van het personeel is gearres- teerd. Er is op de voorstellingen eenigen tijd controle uitgeoefend, waarbij is gebleken, dat deze cabarets, welke vroeger scherpe, cynische critiek hadden geoefend op voor Duitschland schadelijke gebeurtenissen, on der invloeo van elementen, die den staat vijandig gezind zijn, van koers waren ver anderd. Een Joodsch artist heeft, aldus het Duit sche nieuwsbureau, ongeoorloofde grappen gemaakt c.er politieke gebeurtenissen in Duitschla.no, zoodat e" meest Joodsche be zoekers en andere personen, die den staat vijandig zijn. kwamen. Aangezien deze ondernemingen in het belang /an het aanzien van den nationaal- socialistischen staat niet meer mochten blij ven bestaan, zijn zij gesloten. Een zware slag in een critieke periode voor Polen BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Een groote brand heeft gewoed in het dorpje Orsières in het kanton Wallis, het beginpunt voor den tocht over den grooten St. Bernard. Verscheidene huizen zijn door het vuur vernield en twaalf gezinnen zijn dakloos geworden. ERNSTIGE BRAND IN CANADA. In een blok woonhuizen te Outremont (Quebec) is een felle brand uitgebroken, die het blok geheel vernielde. Vijf brand weerlieden werden ernstig gewond, twee toeschouwers verbrandden, tengevolge van het feit, dat tijdens de brand een hevige explosie ontstond. ROOFOVERVAL OP EEN SNELTREIN IN SILEZIë. Bedrag van 48.000 mark geroofd. Uit Breslau wordt gemeld: Door een overval op den blokwachter van de blok- post Rothwasser op het traject Kohlfurt Penzig zijn gisterenavond kort voor mid dernacht drie gemaskerde bandieten erin geslaagd, den uit Kohlfurt komenden snel trein aan te houden en tot stilstand te brengen. Zij klommen in het postrijtuig, losten eenige schoten en hielden den dienstdoenden postconducteur met him re volvers in bedwang. Zij maakten eenige geldkistjes buit met een totaal bedrag van i 48.000 mark. 1 Maarschalk Jozef Pilsoedski is gister avond op 68-jarigen leeftijd te Warschau overleden. Hij stierf om 8 uur 45 tengevolge van een verbloeding in de ingewanden. Pilsoedski was sedert maanden lijdende aan kanker in maag en lever. Een aalmoeznier heeft Pilsoedski de Hei lige Sacramenten der Stervenden toege diend. Het bericht van het overlijden van den maarschalk verspreidde zich als een loo pend vuur door de hoofdstad en het land. Een groote menschenmenigte besprak gis teravond den toestand voor het koninklijk paleis. De leden der regeering zyn direct na het bekend worden van het overlijden van den maarschalk van Polen bijeengekomen. Mi nister-president Slawek begaf zich vervol gens naar het koninklijk paleis, waar hy door president Moscicki in een langdurige audiëntie werd ontvangen. De president der republiek heeft gene raal Eduard Rydz-Smygly benoemd tot in specteur-generaal van het leger en op voorstel van Slawek tot leider van het ministerie van oorlog generaal Zbigniew Kasprzy. De theaters zijn gesloten. De radiouitzen dingen zijn stopgezet. DE LEVENSLOOP VAN DEN STAATSMAN Jozef Pilsoedski, Poolsch officier en staatsman werd in 1867 te Zoelow bij Wil na geboren. Reeds op jeugdigen leeftijd nam hij deel aan de Poolsche nationalisti sche beweging. In 1888 werd hij naar Sibe rië verbannen. Na zijn terugkeer trad hij in 1890 toe tot de Poolsche Socialistische Partij. Van 18921900 was hij betrokken bij verschillende illegale acties; in laatst genoemd jaar werd hij opnieuw gearres teerd. Een jaar later ontsnapte hij uit een krankzinnigengesticht te Leningrad, dat toen nog St. Petersburg heette, en vestig de hij zich te Krakau. Aan de revolutie van 1905 nam Pilsoedski een werkzaam aandeel. In 1908 vormde hij in Galicië se- mi-legale militaire organisaties. In 1914 organiseerde hij Poolsche legioenen, 'die aan Oostenrijksche zijde tegen Rusland te velde trokken. In 1916 trad hij af als com mandant dezer legioenen. In Juli 1917 werd Pilsoedski door de Duitsche autori teiten in de vesting Maagdenburg gevan gen gezet. Tijdens de Duitsche revolutie werd hij in vrijheid gesteld en kon hij naar Warschau terugkeeren, waar hij in November 1918 hoofd van den stoet werd en opperbevelhebber van het Poolsche le ger In 1919 werd hij voorloopig president Hij voerde het bevel over de troepen in den oorlog tegen de Sovjets en bezette in Mei 1920 Kieff. Deze stad moest hij in Juni prijs geven. In Augustus van datzelf de jaar voerde hij het bevel over de troe pen, die Warschau ip staat van verdedi ging hadden gebracht. Hij werd benoemd tot „maarschalk van Polen", doch hij wei gerde het presidenschap. In 1923 trok hij zich terug. Drie jaren later, in Mei 1926, dwong hij de regeering-Witos, na straatge vechten te Warschau, af te treden. Hij werd spoedig daarna tot president van de Poolsche Repubiek gekozen, doch hij ac cepteerde deze benoeming niet. Wel trad hij als minister van Oorlog en inspecteur- generaal van het leger toe tot de regee- MAARSCHALK PILSOEDSKL t ring-Bartel. In 1926 werd Pilsoedski mi nister-president, waarbij hij de portefeuil le van oorlog voor zijn rekening nam. In 1927 legde hij zijn premierschap neer, doch van Augustus tot December 1930 bekleed de hij deze functie opnieuw. Van December 1930 tot Mei 1931 bezette hij den post van minister van Oorlog in het kabinet Slawek, evenals in het kabinet Prystor, dat in Mei 1931 werd gevormd. Ook zijn laatste levensjaren heeft Pil soedski nog een belangrijke adviseerende rol gespeeld in de Poolsche buitenlandsche politiek. Nog voor dezer dagen was een ontmoeting met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, M. Pierre La- val, gearrangeerd, welke evenwel wegens ongesteldheid van den „Leeuw van Wil na" geen doorgang kon vinden. WAARSCHIJNLIJK BIJZETTING IN HET KONINGSGRAF Het bericht van het overlijden van maar schalk Pilsoedski heeft in het geheele land diepen indruk gemaakt. De bladen van alle richtingen zijn verschenen met een door een rouwrand omgeven voorpagina. De bladen achten het waarschijnlijk dat het stoffelijk overschot van den maarschalk zal worden ter aarde besteld te Krakau in den koninklijken grafkelder, waar de vroe ger koningen van Polen rusten. De maarschalk heeft den wensch te ken nen gegeven, dat zijn hart zal worden over gebracht naar Wilna. DE INDRUK IN HET BUITENLAND Naar uit Londen wordt gemeld, blijkt overal de opvatting te bestaan, dat het moderne Polen met het overlijden van maarschalk Pilsoedski een groot verlies heeft geleden. Men wijst op de groote pres taties van den overledene; de oprichting van den Jongen Staat, de verdediging te gen het bolsjewisme en het afsluiten van het Duitsch-Poolsche pact. De „Daily He- rold" is van meening, dat op het gebied der buitenlandsche politiek door het overlijden van de maarschalk waarschijnlijk slechts weinig veranderingen zullen plaats hebben In de omgeving van het dorp Arikela in het vorstendom Hyderabad in Br. Indië oefent een menschen etende tijger een waar schrikbewind uit. Alleen de laatste dagen heeft het dier een vrouw, drie man nen en twee kinderen gedood. Daar de tijger zelfs op klaarlichten dag de menschen aanvalt, heeft de bevolking, die zich niet buiten de woningen waagt, het binnenhalen van den oogst gestaakt, tot de politie den tijger zal hebben neer geschoten. Van Eijck-paneel terecht. Het teruggevonden deel aan de St. Baafs- kerk teruggeschonken. Waar is het andere? De Brusselsche correspondent van de „Tijd" d.d. 11 Mei: De zaak van het gestolen paneel, door de gebroeders van Eyck geschilderd, „Het lam Gods", waarvan officieel is bericht, dat het gedeelte „Johannes de Dooper" werd teruggevonden, blijft nog steeds in groote geheimzinnigheden gehuld. De geheele zaak heeft veel weg van een gangster-geschie denis. Men weet uit de mededeeling van de Ju stitie te Gent, dat de dader van den diefstal een Belg van nationaliteit is, die reeds is gestorven. Naar wij van zeer bevoegde zijde verne men, is de ontdekking als volgt te werk gegaan. Alle nasporingen, om het gestolen paneel te vinden, waren vruchteloos. In April van het vorig jaar, na den diefstal werd echter op het bisschoppelijk paleis te Gent een anonieme brief ontvangen, waarin stond dat de schrijver van den brief in het bezit was van het dubbele paneel en op verschil lende voorwaarden het terug wilde geven. Deze voorwaarden waren: een groote geldelijke premie en de verzekering, dat de bisschoppelijke autoriteiten het gerecht in geen enkel opzicht iets van deze zaak zouden laten weten. Indien schrijver te we ten kwam, dat het gerecht er mede in ken nis was gesteld zou hij de paneel en vernie tigen. In het grootste geheim ontstond er nu een briefwisseling tusschen de bisschoppe lijke autoriteiten en den dief via een Brus- selsch blad. Om te bewijzen, dat hij in het bezit was van het paneel, sloot de onbe kende een regu in, dat het schilderij kon worden afgehaald aan het Noorder-station te Brussel, waar het inderdaad in de be waarplaats voor reisgoed werd gevonden. Dit gebeurde einde Mei van het vorig jaar. Het paneel werd naar Gent overgebracht. Men trad nu in onderhandelingen met den dief over de betaling van het schilde rij. Het bleef echter zonder resultaat. Maanden lang hoorde men niets meer van den dief. Buiten weten van den dief hadden de bisschoppelijke autoriteiten het gerecht echter van de zaak in kennis ge steld. Eerst thans is men er in geslaagd den dader te ontdekken, doch deze was reeds overleden. In de bekendmaking, die Zaterdagmiddag te Gent werd gedaan door den procureur des Konings De Heem, heeft het o.a. als volgt: Terwijl het schilderij „St. Joannes de Dooper" is teruggevonden en aan de St. Baafskerk teruggeschonken, is de plaats, waar het schilderij de „rechtschapen rech ters" zich bevindt, onbekend; de dief heeft dus zijn geheim in het graf meegenomen. Het betreft hier echter een belang voor het gansche land. Een zoo groote kunstschat mag niet verloren gaan. Ondergeteekende looft in naam van de bisschoppelijke auto riteiten en van de St. Baafskerk een be drag van 25.000 frs. uit voor hem, die eeni ge inlichtingen in deze zaak kan verschaf fen. Het parket is er van overtuigd, dat het schilderij in de buurt van Gent is.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8