Behangsel STADS X NIEUWS DE GRAALSAGE PARCIVAL. MAANDAG 13 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht m den morgen van 13 Mei 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt Hoogste barometerst: 771.5 te Janmayen. Laagste barometerst.: 754.1 te Marseille. Verwachting tot den avond van 14 Mei: Matige Noordelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk enkele regen- of ha gelbuien, weinig ver andering in tempe ratuur. De koude luchtstrooming uit het Noorden dringt tot diep in Frankrijk en Duitse hl and door, ook de hoogere luchtlagen zijn nu zeer koud geworden en de vochtigheid der lucht nam toe, zoodat hier en daar neer slag begint te vallen. Over IJsland passeer de een daalgebied, dat zich thans van Noorwegen tot Schotland uitstrekt en de wind tijdelijk naar het Westen zal doen draaien, waarna echter weer ruimen tot Noord is te wachten. In Scandinavië nam de vorst toe en valt op vele plaatsen sneeuw of hagel, ook in Duitschland is het somber en buiig weer in het Zuiden en aan de Oostzeekust; er valt regen in het binnen land, Stettin meldt 27 m.m. regen. De Brit- sche Eilanden hebben sneeuwbuien met harden Noord-Westen vindt in Schotland en vrij helder, doch koud weer in Engeland, in Ierland is het iets zachter met Oostelij ken wind. Frankrijk heeft nog koud weer met koude nachten en matige temperatu ren overdag. Ook Zwitserland komt onder den invloed der koude strooming en zal sneeuwval in de bergen krijgen. De voor uitzichten zijn nog vrij ongunstig, met kans op neerslag, door de toenemende vochtig heid neemt de kans op nachtvorst af. LUCHTTEMPERATUUR. 10.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eju Van Maandagnamiddag 8.14 uur tot Dinsdagmorgen 3.38 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 14 Mei nam. 12.09 uur. PROF. H. A. KAAG ting van den gouden standaard noodzake lijk. b. Gezonde marktverhoudingen. Daartoe zijn onder de huidige omstandigheden naast handelspolitieke maatregelen, welke tegen storende invloeden van buiten be schermen, door het bedrijfsleven zelf ge dragen en door de overheid gesanctioneer de ordeningsmaatregelen noodzakelijk. Het syteem van contingenteering vervange men zooveel mogelijk door een stelsel van invoerrechten. c. Handhaving van de hooge qualiteit van den Nederlandschen arbeid, waartoe handhaving en verbetering van het onder wijs, met name van het vakonderwijs, noodzakelijk is. Daarbij worde bijzondere aandacht gewijd aan het probleem van de jeugdige werkloozen. d. Bevordering van de uitwerking van industrieele en andere projecten (economi sche technologische instituten). e. Het bevorderen van een goed en goed koop verkeer, waarbij het geheele land als één verkeerseenheid moet worden be schouwd. Hierbij is geen plaats voor tol heffingen. f. Waar noodig, aanvuling van het be staande bankapparaat. Steun aan de regi onale industriebanken en creatie van een centrale bank voor lang crediet). g. Aandrang op de banken tot verlaging van de hooge kosten voor financierings- J faciliteiten. REDE Ir. F. H. E. GULJé, VOORZITTER DER ALGEMEENE R. K. WERKGEVERS- VEREENIGING. Spreker noemde allereerst het feit, dat de vier katholieke sociale organisaties zich hier vereenigd hebben om zich gezamenlijk te beraden over de toekomst van ons volk, van ongemeen groote beteekenis. Hij durf de te zeggen, dat de crisis heel spoedig ten einde zou zijn ais de samenwerking, waar van men hier het voorbeeld gaf, in wat breeder kring, nationaal en internationaal, in practijk werd gebracht. Een beter .woord voor samenwerking is misschien nog: orga nisatie. Komende tot de prae-adviezen, zei- de spreker, dat hij de meening van de hee- ren De Bruijn en prof. Kaag kon onder schrijven, n.l. dat tarieven beter zijn, dan contingenteering. Contingenteeringen bren gen ontzaglijk veel moeilijkheden mee, o.m. bij de vaststelling van de basisjaren. Ver starring wordt er door in de hand gewerkt Contingenteering kan evengoed als een in voerrecht prijsverhoogend werken. Daarbij profiteeren de buitenlandsche fabrikanten voor 100 pet. mee, Bij invoerrechten komt de hoogere prijs ten minste ten goede aan den fiscus. Spr. erkende echter dat contingentee ringen in vele gevallen naast invoerrechten noodzakelijk zijn. Daarbij was hij het eens met prof. Kaag, dat specifieke rechten bo ven. waarderechten te verkiezen zijn. Het tarief biedt ook in andere opzichten nog on gebruikte mogelijkheden. Mogelijk zou een der middelen, waarmee onze zoo zeer ge havende scheepvaart te steunen ware, kun nen zijn het instellen van vlagrechten, waardoor aan goederen, met Nederlandsche schepen in onze havens aangevoerd, een re ductie op onze douanerechten wordt toege staan. Ons tarief van invoerrechten en de con- tingenteeringsmaatregelen zouden verder ook dienstbaar gemaakt kunnen worden aan een nauwer handelsverkeer tusschen Nederland en Indië. Daartoe is echter een betere organisatie van het overleg tus schen de Nederlandsche en de Indische re geering-en tusschen het Nederlandsch en het Ned.-Indisch bedrijfsleven noodzake lijk. Met de middelen, waarover onze regee ring thans beschikt, zou zij reeds heel wat kunnen bereiken, indien zij maar tot een doelmatige organisatie kon geraken. Spr. wees op een beteren voorlichtingsdienst. Om in de komende jaren dezen dienst voor herhaald verval door ondoordachte bezui nigingen te behoeden, leek het spr. het teste, daarvoor een speciaal fonds met vaste inkomsten te vormen. Men zou daar voor in de eerste plaats de opbrengst van het statistielq-echt kunnen bestemmen en voorts van de diensten, door consulaire ambtenaren aan particulieren bewezen, een vergoeding kunnen vragen. Er zijn nog andere wegen, waardoor de regeering de binnenlandsche bedrijvigheid direct kan beïnvloeden. Daar zijn b.v. de belastingen. Verlaging is van primair be- lang voor alle bedrijfstakken. De regeering onderzoeke op welke wijze het belasting stelsel is dienstbaar te maken aan de be strijding der werkloosheid. In elk geval en zeer snel heeft de regeering het vraagstuk der vaste lasten onder de oogen te zien. Voorts zeide spreker, dat de steun aan de industrie, in welken vorm ook, zoo al geen winst, dan toch in elk geval beveili ging tegen verlies moet waarborgen. Dat zelfde geldt voor de manier, waarop naar nieuwe industrieën gezocht wordt. In dit verband critiseerde spr. de samenstelling van het Werkfonds. De leden der commis sie vormen geenszins een geheel. Dit wreekt zich hierin, dat het fonds niet tot opbouwend werk in staat is. Ook consta teerde spr. een teveel aan instanties. In dit verband pleitte spr. om onze zwaar-indus trie aan te vullen met een walswerk. Dit voorbeeld gaf hij om concreet te illustree- ren, dat werkverruiming door industriali satie meer dan een leus is, dat het een doel is, dat binnen korten tijd is te verwezen lijken. Met aanpassen, bezuinigen, subsi dieeren, doen wij niets, dan achter de fei ten aanloopen; tot een verbetering zullen wij slechts kunnen komen, wanneer we zelf het initiatief aan ons trekken en nieuwe bronnen aanboren om de welvaart, die ons ontviel, te herwinnen. Het congres onderbrak ir. Guljé's rede eenige malen door applaus, o.a. waar hij critiek oefende op het Werkfonds, waarbij hij opmerkte, dat alleen het Werkfonds, blijkens zijn verslagen, over den arbeid van het Werkfonds tevreden is. REDE JAC. GROEN UIT ZUID- SCHAR W OUDE. Spr. wees er op, dat bevordering van de industrie hier te lande en daardoor van werkherstel en werkverruiming ook voor den boerenstand in deze moeilijke omstan- digheden van groot belang wordt geacht. Er zijn verschillende redenen voor de samen werking op dit gebied tusschen de 4 .groo te Katholieke bevolkingsgroepen en dat die samenwerking bestaat, acht spr. een ge lukkig verschijnsel. Spr. merkte voorts op, dat men in den regel zich niet realiseert het groote aantal van de in industrie en handel werkenden, dat indirect van den land- en tuinbouw be staat en niet onder de rubriek van werken den in den land- en tuinbouw zijn opgeno- worden ter bevordering van de industrie, doch daarbij moet tevens al het mogelijke gedaan worden om de andere bronnen van velksbestaan in stand te houden. Wat de steunmaatregelen aan den land bouw betreft, merkte spr. vervolgens op, dat het z.i. een illusie is, dat door geleidelij ke afbouw van de landbouwsteunmaatrege- len, gepaard aan bevordering van onze in dustrie, zal worden bereikt, dat wij ons ook kunnen ontdoen van de werkloosheidssteun. Tenzij men van oordeel zou zijn, dat de mogelijkheid bestaat om in plaats van de dan geheel vervallen land- en tuinbouw 1 van VAN DER KLUGT is het tienvoudige waard van wat het kost. Keuze uit 500 voorradige dessins vanaf 7 cent per rol. Haarlemmerstr. 289-293 en 258 bij de Haven. 2771 een industrie te scheppen en te bevorderen, die alles zou kunnen opvangen. Dit gelooft echter niemand. Met nadruk ontkende spr., dat land- en tuinbouw bijzondere voorrechten zou heb ben en bij den steun wel zou varen. Als de maatregelen zouden worden opgeheven, zou de land- en tuinbouw geheel ineen storten. Spr. was van meening, dat bevordering van de industrie en met name de reser veering van onze binnenlandsche markt hiervoor op het eerste plan dient te staan. De boeren- en tuindersstand kan hiertoe ook medewerken, mits men de landbouw niet het kind van de rekening laat worden. In tegenwoordigheid van zeer velen, Leid- sche Katholieken en tal var geestelijken uit Leiden en omgeving, werd gisteravond in den Leidsche Schouwburg de Graalsage „Parcival' door de leden van de vrouwe lijke jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" uit Leiden ten tooneele ge bracht. Groote belangstelling. Van de vele genoodigden, die dezen avond aanwezig waren, noemen wij Deken F. Jongbloedt van Zoeterwouóe, de Pastoors Th. Beukers S. Smitz OF.M, I. Smeets O.F.M., uit Leiden, A. Lühn uit Bodegraven, G. Klavarv. eijden O.S.Cr, uit Zoeterwoude, Prof. A. C.eophas. Prof. J. P. Verhaar en Prof. L. Wolf uit Warmond, Pater drs. B. de Goede O.F.M. en voorts vele andere eerw. heeren geestelijken uit Leiden en omge ving. Het hoofdbestuur van „De Graal" was vertegenwoordigd door den directeur, den zeereerw. {leer A. M. A. VoUaerts en Mej. I. Seybel. Voorts gaven afgevaardigden van verschillende Kath. vereenigingen blijk van belangstelling. Ieder die met de Graal in aanraking komt, ieder die eenmaal een optreden der Graal naar huiten aanschouwde, heeft wel de be geestering ervaren, die van deze meisjes uitgaat en dae dan ook weerklank moet vin den in net gemoed van anderen, die weet ook, dat een opzet van de Graal vooraf nauwkeurig en tot in de kleinste hij zonder heden. bezien en beoordeeld wordt, dat er nooit half werk wordt verricht, maar dat aan alles, maar dan ook aan alles de groot ste aandaent wordt besteed. En dat kan al leen een beweging, wier leden idealen in zich voelen branden, die gelukkige men- schen vele en schoone idealen in zich omdragen en die pogen ook daarvan an deren deelgenoot te maken. Zoo was het ook gisteravond weer. De geheele organisatie der Leidsche Graal was in de weer om dezen avond zoo voortref felijk mogelijk te doen verloopen. En na tuurlijk was niet alleen datgene wat om het programma van dezen avond heen stond goed en keurig verzorgd, de hoofdzaak was dit programma zelf, dat verzorgd was zoo als wij dat bijna alleen kennen van De Graal. Prachtig verzorgde tooneelen en vlotheid van vertooning zonder eenige ha pering in alle onderdeelen. Het programma werd ingezet met eenige be wegingskoren op de kerkelijke gezan gen: Attende Domine en de Psalm Mise rere. Uit andere Graalspelen kennen wij reeds deze prachtige wijze van uitdrukking, waar bij lichaamshouding en gebaar zoo treffend de gezongen tekst onderschrijft. Ook hier was dit weer het geval en het is vooral de Miserere, aie door de meisjes in 't grauwe boetekleed niet sterker en ontroerender tot uitdrukking kan worden gebracht. Iedere houding, iedere strekking der handen, elke beweging van het hoofd treft telkens door de beteek mis, welke aanstonds duidelijk is en klaar. Zoo waren ook St. Franciscus Zonnelied en de Sanctus welke daarna volgden. De ge zangen werden hierbij door de Graalmeisjes ten gehoore gebracht onder leiding van den heer Mizee. Hierna sprak de directeur van „De Graal" de zeereerw. heer A. M. A. Vollaerts, van af het tooneel de aanwezigen toe. Toespraak Directeur Vollaerts. De directeur zeide, dat het hem een groote vreugde was hier in Leiden zoovelen welkom te mogen heeten op dezen avond van de Giaal. Hij was blij om het groote getal, hetwelk een bewijs was van de levende be angstelling voor het werk der vrouwelijke jeugd. Want, aldus spr., be langstelling en aanmoediging hebben wij noodig sn hij wijst dan op den aandrang van Paus en Bisschoppen tot Katholieke Actie. Ons werk, aldus spr., heeft den steun der hoogste Kerkelijke autoriteiten, zooals ook blijkt uit de opname van De Graal in het internationaal verband der vrouwelijke jeugd. Mocht het nog noodig zijn, dan kom ik, aldus de directeur, nog meer aanmoediging en belangstelling vragen. Wij kunnen toch REDE Dr. H. GELISSEN. Spr. wees er op, dat er in den laatst en tijd wel bijna geen onderwerp is te noemen, dat zoozeer in de belangstelling van regee ring en volk staat, als de industrialisatie. Reeds heeft men in bijna alle provincies, en ook in enkele van onze groote steden, de mogelijkheid van oprichting van een Eco nomisch Technologisch Instituut in studie. Voor een goedgeordenden industrie-op bouw is tevens een op de industrie ge oriënteerde kapitaaldienst noodig, hetgeen reeds geleid heeft tot de oprichting van de N.V. Industriebank in Limburg. Na nog eenige andere in Limburg in het belang der industrie tot stand gekomen maatregelen te hebben nagegaan, kwam spr. tot het vraagstuk eener nauwere sa menwerking met België. De heer Gelissen constateerde, dat zoowel de gouverneur van Belgisch Limburg als de Commissaris der Koningin in ons Limburg beiden voorstan ders zijn van een economische samenwer king tusschen hun beide provincies, welke samenwerking der beide landen, die elkaar in menig opzicht kunnen aanvullen en noo dig hebben. niet stil blyven zitten in een tyd van pu blieke oots.ngen, een tijd, waarin groote machten tegen elkander botsen en waarin van de jeugd de grootste krachtsinspanning wordt gevraagd. Wij moeten alle conventionalisme van ons afscnu'.den. De Paus en Bisschoppen vragen om een leeken-apostolaat. De Paus heeft de jeugdactie genoemd een „acies bene ordinata", een voor de veldslag goed geordend ieger. Aldus hebben wij het pu blieke leven te veroveren en te zorgen, dat God's stempel, dat wij bij doopsel en vorm sel reeds l. de ziel ontvingen, ook gedrukt ligt in de maatschappij. Deze idee moet doorgang vinden door uw bewuste =?n durvende steun, omdat het in dezen tijd gaat om de groote goederen van het Christendom. Door het werk van de" Graal, door de religieuse dansen, de be- wegingskjren wordt er toch iets geraakt in je hart. Het is misschien een pogen, al dus spr., maar een echt en eerlijk pogen om iets meer te geven dan het alledaag- sche, om iets te geven voor de ziel. Men leeri er dieper te gaan dan de opper vlakte. Deze pogingen leven ook in cursus sen, die door De Graal gegeven zijn en die met groote vrucht gevolgd zijn, zooals het apostolaat van de Moeder het leven lee- ren stellen in het licht der Kath. moraal zoodat he' leven één groot ideaal wordt. Maar, aldus spr., als ik U kom bedanken voor uw sympathie en uw hulp, kom ik ook een beroep doen op uw katholiciteit. Immers Paus en Bisschoppen hebben deze actie dringend aanbevolen en U hebt ver trouwen in net gezag, in den Führer, dien God U gegeven heeft en U zult achter hem staan. Er is geen leiding, die zoo zeker is als deze leiding. De Ouders hebben dikwijls een offer te brengen, als zij hun meisjes moeten af staan, daarvoor past de grootste dank. Maar het gaat hier dan ook om het geor ganiseerde leeken-apostolaat, de acies bene ordinata, geleid door de liefde, de lief de tot Chf-sius, geleid door het gezag van Paus en Bisschoppen. Daarvoor kunt ge niet anders dan uw medewerking geven. Wij moeter. daarvoor elkaar helpen en steunen ik vraag dus uw hart, uw sym pathie, uw liefde, omdat ge houdt van Christus, van God. Ik vraag uw medeleven, uw daad. Er zijn :r> de Graal nóg vele plaatsen open en als men door 't Vormsel soldaat van Christus geworden is, dan zet men de wapenrusiing niet in den hoek. Komt dan, aldus eindigde spr., met uw goede gaven van verstand en hart, het moederlijke hart der vrouw, komt met uw liefde, komt met uw daad. „Parcival". Na deze begeesterende rede volgde het hoogtepunt van dezen avond, de opvoering van de Graalsage „Parcival". Wij hebben reeds in onze krant aan het spel zelf, aan tekst en inhoud, uitvoerige beschouwingen gewijd. Wij behoeven slechts in het geheugen te rug te roepen de verheven inhoud van dit spel, de sage van den heiligen Graal met den verheven ondergrond van het offer. De heilige Graal, waaruit Christus bij het laatste avondmaal Zijn Bloed te drin ken gaf, is bewaard en rust op den Graal burcht bij Koning Amfortas. Maar de Graalkelk straalt niet meer en in den Burcht heerscht smart en lijden. Een moet er komen, een ridder rein als een maagd, die de bewoners van de Graal burcht van dit lijden bevrijden zal door liefde en medelijden, zooals Christus zelf kwam uit liefde en medelijden om den mensch te verlossen. Onuitgesproken is het deze gedachte, de verlossing door Christus van 't menschelijk geslacht als 'n voorbeeld voor alle menschen, die aan deze sage ten grondslag ligt. Slechts het offer kan den mensch het geluk brengen. Parcival's vader is reeds bij deze taak, de bevrijding van den Graalburcht, gevallen, omdat hij het offer niet kende en nu bewaakt zijn Moeder Herzloïde Parcival met bange zorg om hem altijd bij zich te houden. Maar Parcival groeit op in het woud en wil ridder wor den. En als Herzloïde hem niet meer kan tegenhouden rijdt hij als ridder heen. Hij VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Maarschalk Pilsoedski overleden (2de blad). Groote conversie van leeningen in Bel gië. (2de blad). Het bezoek van Laval aan Warschau zon goede resultaten hebben opgeleverd. (2de blad). Mobilisatie m Abessynië. (2de blad). j Een deel van het te Gent gestolen van Eyck-paneel terecht. De dief overleden. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. Minister Marchant beeft aan H. M. de Koningin zijn ontslag verzocht als Minister van Onderwijs. (1ste blad). Deken v. d. Waarden uit Almelo bij auto» aanrijding gewond. (Gem. Ber. 3de blad). Consternatie tijdens een Godsdienst oefening ii> de kerk van de H. Familie te Den Haag. (Gem. Ber. 3de blad). Het industrialisatie-congres te 's-Graven» hage. (1ste blad). Verlaging van de prijzen voor rugspek. (3de blad) Invoer van visch- en vleeschmeel belast. (2de blad). OMGEVING. „Dag van den arbeid" te Voorburg". (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Nederlandsche overwinning op de Belgen in Brussel. Duitschland op eigen terrein door Spanje geklopt. Kerk» rade wint voor de kampioenscompetitie van den I.V CJS. te Ulft. Teylingen's kan sen op promotie vergroot. Leiden degra deert. (2de blad). Ho c k e y: Duitschland in het Hockey» tournooi te Brussel door de Engelschen ge klopt. (2de blad). Korfbal: Fluks blijft eerste klasser. (2de blad,». Watersport: Baron van Heemstra overleden. Uste blad). GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN, STREMMING DOORVAART ROOMBURGERBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat in verband met de verbreeding van de Room- burgerbrug, gelegen in den Hoogen Rijn dijk, de doorvaart onder die brug. met in gang van Dinsdag 14 Mei a.s. tijdelijk is gestremd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRLJEN, Secretaris. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Tweede Sociëteitsavond Reisver- eeniging voor Katholieken, „Har monie". te 8.15 uur. Woensdag, R.-K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag, R. K. Propagandaclub „Dr. Schaepman", cursusavond in „Den Burcht", 8.15 uur. Donderdag. Jaarvergadering Katholiek Leiden, „Turk" te 8.15 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, zitting in het gebouw der St. Vincentius-Vereeniging, Hoog- landsche Kerkgracht 32. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van M aa n d a g 13 tot en met Zondag 19 Mei a. s. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807; E. B. de Metz, Kore- vaarstraat 51, tel. 3553 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest tel. 274. heeft tweemaal een goeden raad meegekre gen. Van zijn Moeder: Zoek steeds het licht, en van den ouden ridder Gurnemans, op wiens burcht hij verwijlde: Vraag nooit! En als Parcival na vele zwerftochten op den Graalburcht aankomt, vraagt hij dan ook niet. Hij kent dus niet de liefde en het medelijden, hij kent dus niet het offer van zichzelf en hij blijkt niet te zijn degene, die de verlossing brengen moet. „Alleen aan Parcival denkt Parcival". Maar door een ontmoeting op Goeden Vrijdag komt Parcival tot het inzicht van liefde en medelijden. Dan gaat hij naar den Graalburcht en vraagt. En ziet het lijden verdwijnt, de emeralden kelk schittert weer en Parcival en zijn vrouwe Conduiramur worden koning en koningin van den Graalburcht. Zoo is in het kort de sage van den Graal en ridder Parcival en de wijze waarop deze Een voortreffelijke avond in den Schouwburg te Leiden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2