'AMES RUBRIEK ZOO BLIJFT MEN JEUGDIG! Twee rechts... twee averechts L01l,|- DE POST HEEFT HET DRUK Met onze patronen. Dat is heel goed. Zoo krijgt ieder werk. De patronen vliegen let terlijk de deur uit. Ook dat is goed. Want het bewijst, dat de lezeressen de patronen goed en goedkoop vinden en dit is tenslotte het doel van ons werken. Bestel dus nog heden Jw patronen bij de Redactrice der Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. U kunt ze ook per postwissel of per giro bestellen. Gironummer (125025). Naam en adres s.v.p. zoo duidelijk mogelijk vermelden. SMAAKVOLLE KLEEDING Bijgaande modellen, no. 903 en 904, geven nu weer eens iets voor de oudere dames onder onze lezeressen. Het eerste model is een japon, gemaakt van een japonstof, een voudig gegarneerd en verwerkt met een eenvoudig, doch sierlijk kraagje en dito manchetten. De japon, gekozen in een ge- dempt-blauwe kleur, en afgewerkt met wit of crème kraagje en manchetten, is ge schikt voor wandeljapon m de komende zomerdagen omdat deze japon halflange mouwen bezit. De kraag is eigenlijk meer een befje Het befje /loeit als het ware in de kraag meen. De mouwen zijn recht naar den elleboog toeloopend en hebben als eenige garneering het smalle manchetje. De taille valt vrij laag hetgeen gewenscht is als de draagster niet bijzonder slank is. Een paar kleine zakjes op heuphoogte geven iets jeugdigs aan de japon. De rok krijgt zijn vereischte ruimte door eenige naar binnen springende plooien, welke ook van achteren kunnen worden aangebracht. Het tweede model, no. 904, is gemaakt van een grijsblauwe japonstof. Deze jurk is zoo goed als geen versiering. De snit van de japon „doet het". Het lijfje zit glad en de overtollige middelruimte wordt ver werkt in de kleine plooitjes, welke een cein tuur overbodig maken De rok bestaat uit enkele heupstukken en een ruim ïnzetsel, dat nog onder de' knie valt. De halsgarnee- ring bestaat uit een sierlijk mlegsel. doch kan vervangen worden door een eenvoudig kraagje. De kleine, niet breede volants aan weerskanten van den hals geven de japon een apart aanzien. De mouwen vallen recht en niet te nauw naar den pols. Zij worden afgewerkt in een op ie buitenzijde van de hand vallend puntje, dat de mouw tevens afwerkt. EEN ANECDOTE OVER RICH, DEN BEROEMDEN CLOWN. De vroeger zoo beroemde clown Rich woonde in een buitenwijk te Londen. Op een avond, dat hij uit den schouwburg kwam, riep hij een rijtuig aan, om hem naar zijn kamers -te brengen. Het rijtuigje deed over den weg vrij lang en plots be merkte Rich, dat de; koetsier zijn woning voorbijreed. Rich sprong uit den wagen en wipte door het venster van zijn kamer, naar binnen. Een uurtje later keerde het rijtuig terug. De koetsier scheen wakker te zijn gewordenRich opende het venster en gooide het geld den koetsier toe, intusschen tegen den man schimpend en schreeuwend, dat hij zoo dom kon zijn geweest zijn huis voorbij te gaan. De koet sier ving het geld op, doch kon het met vatten, dat de man reeds in zijn woning was. Toen trad hij vastberaden, maar toch wat beverig, op het geopend venster toe, legde het goudstuk, dat Rich hem had ge geven. op de vensterbank en fluisterde: „Goede heer duivel! Behoud het geld.... Gij zult er mij niet mee in uw klauwen krijgen!" Hierop beklom hij snel den bok, liet de zweep knallen en reed in vollen galop weg. Hoe reinigen wij onze kleeren? Schoonmaaktijd gooit niet alleen onzen geheelen huisraad overhoop, maar ook onze kleerenkast. Laten wij eens zien, wat wij zooal kunnen schoonmaken. Vooreeist zien wij naar de vuile kragen op jassen, japon nen, enz. Die garneeringen, welke vuil zijn en er niet kunnen worden afgehaald, hou den wij enkele minuten in benzine, wringen ze goed uit en desnoods gaan wij er met een zacht schuiertje overheen. Wit vilten hoeden kunnen weer mooi worden door het vilt met warme, droge meel in te wrijven. Natuurlijk gaat men bij zooiets voorzichtig te werk. Niet denken: O, ik beb nu vijf minuutjes, even dat hoedje reinigen. Neen. doe dergelijke werk jes liever op uw gemak. Wit leeren schoenen krijgen weer haar vroegeren glans en smetteloosheid terug, wanneer men ze inwrijft met een lapje, gedrenkt in water met tetra of water met ammoniak, een mengsel van 50 procent on geveer. Maar maak het lapje alleen maar vochtig, dus niet kletsnat, want de am moniak zou het leer kunnen beschadigen. Handschoenen van zacht leer, mits niet te licht van kleur, kunnen worden schoon gewreven door een stukje vlakgom, waar mee men zachtjes over de vuile plekken strijkt. De gom moet echter heel zacht en schoon zijn. GASTMALEN EN DRINKGELAGEN IN VROEGER EEUWEN In het jaar 1470 gaf George Nevill, een broeder van den graaf van Warwick, de „koningmaker" genaamd, in zijn paleis te York een gastmaal, waaraan de groote zoo wel als de kleine adel deelnamen. Als een zeldzaamheid vertoont, men in den Tower te Londen nog het register der spijzen en dranken, welke op dien feestelij ken dag werden verzwelgd. Het bestond uit 300 kwarters koren; 330 tonnen bier. 100 ton nen wijn, 86 wilde stieren, 80 vette ossen, 1004 schapen, 300 varkens, 3000 kalveren, 2000 kapoenen, 300 speenvarkens, 100 pau wen, 200 kraanvogels, 2000 hoenders, 4000 duiven, 4000 konijnen 200 fazanten, 4000 watersnippen, 100 pluviereenden, 100 kwar tels, 4 dolfijnen en ais dessert.400 taar ten. Tot het bereiden van al deze gerechten en tot bediening werden 62 koks, 512 keu kenjongens en 1000 bedienden gehuurd. Alles echter kan in de wereld zijn keer- Vervolg bovenaan volgende kolom). Wat men van Chineesch borduursel kan maken Chineesch borduurwerk wint meer en meer terrein. Daarom lijkt het ons niet on verdienstelijk enkele voorbeelden van Chi neesch borduursel voor onze lezeressen ten beste te geven. Van de groote collectie heb ben wij er enkele uitgezocht, welke ons ge schikt leken om na te maken. Hier zijn zij dan: Het eerste voorbeeld is een sluimer- rol van kanariegele ribszijde, geappliqueerd met pauwblauw en zwart. In het midden een Chineesch borduursel in dezelfde kleu rencombinatie. Het tweede voorbeeld is een poel van oud rose crepe satijn, in het midden een Chineesch medaillon in teere tinten, ingevat met dun gouddraad haakwerk. Hier rond omheen Chinee- sche bloemapplicatie in licht blauw, lichtgroen en goud. Gouddraad wordt bij de Chlneesche vrouwen bij b«jna ieder sierstuk ver werkt, dut pnat u er maar niet zoo zfini* mee om! Het derde voorbeeld is een chesterkussen van steenroode ribszijde, geappliqueerd en omzoomd m verschillende kleurensamen- stellingen, blauw, zwart, goud en wit. In het midden een Chineesche altaarslip ver werkt. Ziehier een drietal aardige modellen, wel ke heel fijntjes zouden staan in een Oos- tersch ingericht boudoirtje of zitkamertje. zyde hebben, want dezelfde George Nevill kwam van gebrek en ellende om. Als tegenhanger var» dit feest kan dat dienen, waarop de Admiraal Russel, opper bevelhebber van de beroemde Engeische vloot, „Bulle Punch" genaamd, aan de of ficieren en matrozen zijner bemanning ont haalde. Ten dien einde had hij in 'n fraaien tuin een groot marmeren bassin doen aanbrengen. Op zijn bevel werd het bassin gevuld met 600 flesschen cognac, 1200 fles- schen malagawijn, 600 flesschen rum, 4 tonnen kokend water, het sap van 2600 ci troenen. 600 pond suiker en 200 fijn ge stampte muskaatnoten Een kleine scheeps jongen was schenker, dreef m het bassin in een klein, mahoniehouten bootje en schonk voor meer dan 6000 personen, die op een amphitheater van banken, rondom het bassin waren gezeten. Deze Russel had nog een droeviger ein de dan Nevill; hy werd later van smok kelhandel beschuldigvi. gegeeseld en ont hoofd. HET KOMT TE PAS. Met het afkoken van groenten moet men met de noodige voorzichtigheid te werk gaan. In het kookwater der meeste groenten bevinden zich de krachtige be- standdeelen voor ons lichaam. Men doet verstandig groenten alleen af te koken wanneer onaangename geur of smaak het eischen; anders beware men het kookwa ter, wellicht kan men ei, na bijvoeging van iets hartigs, een klein soepje maken. Ten einde het overkoken van groenten tegen te gaan, doet men een klontje boter bij het kookwater, men zal dan van overkoken zoo goed alst geen last hebben. WANNEER WERDEN VEEREN HET EERST ALS KAPSEL GEBRUIKT 7 De schoone Maria Antoinette, koningin van Frankrijk, kwam op een ochtend met een zorgelijk gelaat in haar kleedkamer. Nog had de Oostenrijksche keizersdochter niet het minste denkbeeld, van al 't gruwe lijk leed. dat de toekomst haar zou doen ondergaan en tóch beleefde zij op dat oogen- blik een kommervol uur. want kon er voor een jonge, schoone en pronkzieke vrouw wel iets van grooter belang zijn dan een toiletkwestie? Ter gelegenheid van het bezoek van een hoogvereerden gast zou er een groot feest aan het hof plaats vinden. De koningin, die er trotsch op ging dcor haar smaakvolle kleeding de modewetten van geheel Euro pa voor te schrijven, wilde daarom meer dan ooit door haar toilet boven alle aan wezige dames uitschitteren. Over alles wat de kleeding betrof, was men het reeds eens; stof er. snit waren bepaald, maar over het kapsel, ook een zeer gewichtig punt, liepen de gevoelens der vrouwelijke toilet raden uiteen. De koningin verlangde iets nieuws, iets vreemds, iets, dat nog nooit was gezien of gedragenHet hoofd vervuld met dit denkbeeld, liep zij door haar kleedkamer, diep in gedachten en onwillekeurig het oog over de toilettafel werpend. Zij zag onder meer fraaiigheden een uit ivoor gesneden vaas, welke door den koning den vorigen dag was gekocht en od zyn verzoek was ge plaatst op de toilettafel van zijn gemalin. Had Lodewijk XVI gemeend zijn vrouw een aangenaam oogenblik te verschaffen, dan had hij zeker meer zijn doel bereikt dan hij had kunnen denken, maar op een (Vervolg bovenaan volgende kolom). t* 20' -» il A ill T NS CS sv Dit vestje wordt in den jerseysteek en den openge- werkten steek ver vaardigd. Op de volgende wijze wordt deze steek gewerkt: brei 5 steken rechts, 2 steken samen en 1 steek overslaan, enz. Voor den vol genden toer wordt de overslaande steek gebreid ge lijk de andere ste ken en de rechtsche steken worden hier averechts gebreid. De volgende tour wordt weer gebreid zooals de eerste, enz., het zelfde werk herhalen alle twee toeren. Voor het breien van den rug gaat men als volgt te werk: Zet 78 steken op, brei 12 toeren, altijd rechts voor den boord. Begin dan met den opengewerkten steek, zooais hierboven werd uitgelegd. Brei 25 cm. en begin de halsuitsnijding. Brei 25 steken, sluit 28 steken af en eindig met de laatste 25 steken. Laat de 25 eerste steken op een pen liggen en brei verder op de 25 laatste. Aan den volgenden toer zet binnenwaarts 14 steken bij in denzelfden steek, doch met een boord van voren, altijd rechts te breien op een breedte van 8 steken. HET BREIEN VAN EEN KINDER VEST EN MUTSJE Het voorste pandje wordt als volgt ver vaardigd: Brei dit deel voort op dezelfde hoogte als de rug; maak van onder af met een boord, altijd rechts. Herneem het an dere deel en werk.op dezelfde manier ver der. De mouwen geschieden als volgt: zet 60 steken op. Brei 12 steken altijd rechts, be gin dan met den opengewerkten steek, brei de mouwen op een hootge van 20 cm. en slui+ af. Men naait de zijwanden van het vestje en deze van de mouwen aaneen. Naderhand worden de mouwen ingezet. Het mutsje bestaat uit een rechthoekige lap. Neem de breedte van het hoofd van het eene oor naar het andere Brei een boord altijd rechts en begin dan den opengewerkten steek. Wanneer het mutsje 25 c.m. hoog is, sluit men de ste ken af. Naai de zijnaden aaneen en frons het bovendeel dicht. De Zomertijd, welke niet door iedereen met blijdschap wordt tegemoet gezien EEN EN ANDER OVER HOOI KOORTS. De zomer doet binnen kort zyn intrede. De gure winterdagen maken plaats voor de zonwarme zomerdagen, welke reeds met ver langen dooi ons tegemoet worden gezien. Maar toch niet eenieder ziet dien zomer tijd met verlangen tegemoet. Wie niet? Zij, die ieder jaar opnieuw van hooikoorts te lijden hebben Nu komt de hooikoorts hier te lande wel niet veelvuldig voor, maar toch is deze ziekte bij ons niet onbekend. De hooikoorts komt wel veelvuldig in En geland, Duitschland en Noord-Amerika voor. Alvorens het een en ander te vertellen over de bestrijding dezer ziekte, willen wij iets over ie ziekte zeif zeggen: hooikoorts komt meer bij mannen dan bij vrouwen voor. Sommige personen zijn dermate vat baar, dat reeds een wandeling langs een weide in den tijd, dal de grassen bloeien, de verschijnselen kan te voorschijn roepen. Velen lijden regelmatig elk jaar aan een aanval van hooikoorts. De oorzaak ligt in de pollenkoorts van grassoorten, althans heeft mm veelvuldig in het neusslijm deze korrels gevonden. Daarbij schijnt het, dat niet voor iedereen de gevoeligheid voor ver schillende grassoorten dezelfde is. De ver schijnselen bestaan in een sterke zwelling en secretie van het neusslijmvlies. met jeu ken in de neus, welke dikwijls ondragelijk is. Daarnaast ontwikkelt zich een ontste king van het bmdvlies van het oog en zwelling van de oogleden. Bij een hevigen aanval kan zich een ontsteking van de luchtwegen aansluiten Het beste middel tegen hooikoorts is een verblijf aan zee, omdat aan de zeekust geen grassoorten voorkomen. Bepaalde eilanden hebben den naam daarvoor zeer geschikt te zijn. Een verblijf in het Hooggebergte Kan eveneens een heilzame uitwerking hebben. Maarniet iedereen kan zich een ver blijf aan zee of elders veroorloven en ook niet iedereen is m de gelegenheid zichzelf een zeekuur voor te schrijven. Dank zij de moderne wetenschap worden ook diegene, die aan hooikoorts lijden en om een of an dere reden niet naar de zeekust kunnen trekken, rn staat gesteld genezing te vin den, n.l. door behandeling met Quarzlicht. Dr. Cemach, een Duitsch geleerde heeft een stift in den handel gebracht, welke, wanneer zij aan een door water gekoelde Quarzlamp van prof. Kromayer wordt aan gesloten, een zeer heilzame uitwerking be zit. De neus van den hooikoortslijder wordt door dit apparaat op dusdanige wijze be straald, dat verlichting en genezing spoe dig volgen na de behandeling. Dr. Cemach werkt met blauwlicht, z.g. gefiltreerd Quarzlicht, dat genezende ultraviolette stralen bevat, welke de patiënt noodig heeft. Het veelvuldig voorkomen van de hooi- koorst heeft er toe geleid, dat men allerlei middelen heeft samengesteld, die een nut tig effect zouden hebben. Dunbar heeft een eigenaardige behandelingsmethode aange geven, welke daarin bestaai. dat hij een antitoisch serum heeft bereid, dat hij heeft verkregen door de inwerking van pollen korrels op dieren. In de laatste jaren heeft men ook proeven genomen met inspuitingen vlak onder de huid, welke proeven zeer be vredigend zijn verloopen. Hooikoorts moet onmiddellijk na de ont dekking van het begin der ziekte met alle kracht worden bestreden. Hooikoortslijders moeten zich reeds aan het begin van den bloeitijd onder medische behandeling stel len. want is de kiem der ziekte eenmaal in de huid doorgedrongen, dan verergert de koorts met den dag. Daarom: wend U tijdig tot een medicus of specialist. andere manier als hij had kunnen vermoe denDe blikken van de koningin vlo gen vluchtig over het kunstwerk heen en vestigden zich op eenige pauwenveeren, welke tot sieraad in de vaas waren gesto ken. Zij nam een der veeren en stak die in het haar. Een tevreden lachje speelde om haar mond, toen zij in den spiegel zag en de opgeruimdheid was op haar gelaat te lezen, toen het plaatsen van een tweede veer bewees, dat de groote kwestie van het kapsel was opgelost! Bij het feest droeg de koningin de groote bewondering weg door haar kapsel, dat uit pauwen- en kleine struisveeren, parelen en kunstbloemen was samengesteld. Ook de koning was er zeer mee ingenomen. Wel dra bracht geheel Europa zijn hulde aan de uitvmding van Frankrijks koningin. Deze mode is duurzaam geweest, hoewel in de tweede helft der vorige eeuw gewijzigd, werd zij aan de Europeesche hoven nog tot op het eind van die eeuw gevolgd. Zeld zaam is het. dat een schoone vrouw zich met zulk een fraai kapsel in den spiegel ziende, er aan denkt, dat de ongelukkige uitvindster, het hoofd op het schavot door beulshanden heeft verloren Een sierlijk mantel-costuum No. 902 geeft U een sierlijk mantelcos- tuum te zien. Het mantelcostuum komt ieder jaar opnieuw verjongd en gemoder niseerd terug. Dan eens is er weinig ver andering in de coupe en de garneering ge komen, dan weer bemerkte men een be langrijke wijziging erin. Het mantelcos tuum van thans munt uit in sier lijkheid en ele gance en dan daarbij: de snit is zoodanig, dat iedereen, jong of oud, haar kan dra gen. Dit mantel pakje, dat wij hierbij afbeelden, is gemaakt van soepele lichtgrijze stof. De rok is klokkend en be zit van voren als garneering een rij knoopen, in de zelfde uitvoering als de knoopen aan de voorzijde van het jasje en op de mouwen. Het jasje is kort en getailleerd. Kraag en revers dienen behoorlijk te worden geperst, anders geeft zoo iets een slordigen indruk. Aan de linkerschouder komt een zakje, waarm een klein sierdoekje. De mouwen zijn recht naar den pols toeloopend, alleen worden zij iets nauwer bij den pols en worden zij weer afgewerkt met knoopen. De mouwen bezitten geen manchet.ten, zij worden bij den pols afge werkt door een naar binnen geslagen boordje, in de mouwvoering eindigend. VOORJAARSTOILETTEN TE KUST EN TE KEUR. „Voorjaarstoiletten te kust en te keur", denkt U bij zichzelf, wanneer U bijgaande prentjes beziet. Ja inderdaad, maar de Meimaand is er dan ook zoo bijzonder geschikt voor. Eenieuer schaft zich een nieuw stel kleeren aan en degene, wier beurs dit niet toelaat, verandert met een beetje handigheid haar kleeren van het vorig jaar. No. 901 laat U een apart ensemble zien. Een voor j aars japon, met een bijpassend driekwart lang jasje. Een combinatie, wel ke zeer gewild is en bijna iedereen goed staat, mits men niet te klein en niet te dik is. Het japonne tje wordt ge maakt van wol len craquelé, de stof, welke zich voor een derge lijke samenstel ling van japon en mantel goed leent. Een uitleg behoeft deze jurk nauwelijks, omdat zij vrij eenvoudig wordt gemaakt en ook het jasje is ge heel recht. Naar keuze kan men de jurk in één of in tweeën ma ken. In het laat ste geval neemt men het lijfje dan apart van den rok en krijgt de rok een band in het mid del. Het manteltje kan desge- wenscht ook lan ger worden ge- j I l w maakt. Men dient er dan wel I 4 voor te zorgen, >m dat de ruimte W dan ook wat wijder wordt, zoodat de panden royaal openvallen. De mouwen van dezen mantel zijn recht en vrij ruim. Op den mantel komen groote, vierkant opgestikte zakken, welke iets spor tiefs geven aan het jasje. Een kraag of revers heeft het jasje niet noodig. omdat de kraag van de jurk de halsgarneering van den mantel tevens uitmaakt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14