STADS NIEUWS MOEDERDAG DONDERDAG 9 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 WAT DE JEUGDIGE WERKLOOZEN PRESTEERDEN. In tentoonstelling bijeengebracht. 't Is nu eenige maanden geleden, dat wij in een artiKel in onze courant de aandacht mochten vestigen op hetgeen de Subcom missie voor Ontwikkeling en Ontspanning deed voor de Jeugdige Werkloozen, in den vorm van de vakcursussen in het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdijk. In den aigeloopen winter hebben de voor namelijk jongere werkloozen arbeid ge vonden in verschillende vakken en zelfs in andere vakken dan zij oorspronkelijk werk zaam waren. Het resultaat van een en ander is thans bijeengebracht in de Kleine Stadszaal, wel ke evenwel te klein was om al hetgeen ver vaardigd is te bevatten. Zelfs voor het vele dat geëxponeerd is, was dé tentoonstellings ruimte te klein, zoodat men eigenlijk geen goed overzicht krijgt van de vele artikelen. Toch geelt deze expositie 'n goeden kijk op hetgeen door de werkloozen is bereikt. Vooraf echter de bemerking, dat hier niet alleen vaKmenschen aan het werk zijn ge weest, zoodat eventueele fouten niet te zwaar mogen worden aangerekend. Maar als we ian hooren, hoe een betonwerker, voor wien uiteraard moeilijk een cursus in zijn vak kun worden gegeven, 'n uitstekend dienblad van hout heeft vervaardigd, dan mogen we zeggen, dat de vakcursussen zeker nuttig werken. En zoo kunnen we voortgaan met tal van andere artikelen. We zullen het niet doen, doch ons bepalen tot het noemen van enkele tenioonstellingsvoorwerpen. Hierbij valt in de eerste plaats op de groote ijzeren roeiboot voor vier roeiers. Deze boot, 600 K.G. wegend, is totaal van ijzer en vervaardigd door werkloozen op de scheepswerf ,,De Hoop". Timmerlieden en schilders werkten oe boot af en zij mag gezien worden. In het timmervak zijn tal van teekenin- gen, eenvoudige en meer ingewikkelde, ten toongesteld en daarnaast veel practisch werk, tot zelfs ameublementen en ledikan ten. In de afd. radio en electrotechniek zijn verschillende apparaten naar diverse syste men vervaardigd. Een ervan is van 'n aar dig kastje voorzien en zorgt voor de muziek in de zaai. Op het gebied der lichtinstallatie hebben de electriciens verschillende zeer practische schakelingen op een bord aangebracht, vooral /oor hotelkamers, kelders enz., die een geheel ander beeld geven dan we tot heden zagen. In huisv.ijt en schilderkunst is wel het meest geëxposeerd. Tal van aardige stuk jes op beiderlei gebied kunnen hier bewon derd worden en vooral in het schilder en reclame-werk kan men hier een goed beeld krijgen van hetgeen deze vakcursus sen zijn voor vele jonge menschen, die an ders 'den tijd in ledigheid doorbrachten. Er bestond reeds bij de opening veel be langstelling voor de expositie. We merkten o.m. op den wethouder van Sociale Zaken, mr. Romijn. tevens voorzit ter van uet Leidsch Crisis-comité, mr. dr. C. E. v. Strijen, gemeente-secretaris, den heer P. A. v. Aggelen, en andere leden van het crisis-comité, leeraren en directrice van het Leidsche Volkshuis, mej. Ruth en ver dere belangstelling. Ter open mg der tentoonst elling spr ak de voorzitter c.er Subcommissie voor Ontwik keling en Ontspanning een kort woord, waarbij hii erop wees,- dat -— gelijk het reclamelicnt achter hem nu eens uit en dan weer aan is, het ook voor de Commis sie en vooi de Werkloozen dan eens licht en dan we~r donker is. Temidden van alle donkerheid in dezen tijd wilde men echter toch wat licht laten gaan door middel van deze tentoonstelling en „wij zullen den moed er in houden", verzekerde spr. Met groote dankbaarheid gewaagde spr. van den s.eun door de .gezamenlijke pers ondervonden om meer bekendheid en waardeering voor de vakcursussen te vra gen. Deze tentoonstelling heeft hetzelfde doel, doch tevens om de menschen, die door de crisis in hun werk zijn getroffen, monter te houden. Dank oracht spr. aan de leeraren v. d. Laken, de Water, v. Beek, Hutte, de Ren, Brand, Pardon, ir. van Gelderen, ir Duy- vendak en tenslotte niet in het minst aan de nimmer rustende directrice, mej. Ruth. Spr. dankte tenslotte voor de officieele belangstelling en besloot met den wensch, dat steeds meerdere jongens en jongeman nen, die werkloos zijn, zich mogen aanmel den, want er zijn er nog veel te weinig. „Maatschappelijk Hulpbetoon" en de Ziekenfondsen. Naar wij vernemen, is men teruggeko men op het besluit, dat de door „Maat schappelijk Hulpbetoon" ondersteunden een gedeelte van hun premie voor het zie kenfonds zelf moeten betalen. Nu zal de premie weer door M. A. worden betaald, zooals het voor enkele weken gebruike lijk was. Dat gedeelte van de premie, het welk door ondersteünde valide arbeiders zelf wordt gestort, zal n.l. komen voor re kening van M. H. De in de afgeloopen we ken door de betrokkenen gestorte premies zullen hun worden teruggegeven. Deze „kwestie" is dus in gunstigen zin opge lost. Bij de herdenking van het 300rjarig be staan der Academie Frangaise te Parijs op 17 tot 20 Juni van dit jaar zal de Leidsche Universiteit worden vertegenwoordigd door pref. dr. A. J. Wensinok. BEGRAFENIS A. VILDERS. Hedenmorgen omstreeks twaalf uur heeft op de begraafplaats Rhjjnhoff de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. Vilders, in le ven pedel bij het Leidsch Studentencorps. Behalve familieleden, tal van vrienden en bekenden waren op de begraafplaats te genwoordig het Collegium van het Leidsch Studentencorps, alle oorpsvereenigingen, het bestuur van de Sociëteit „Minerva", de Lusstrumcommisie 1935, de heer.Pitlo, di recteur van „Minerva", corpsbedienden en oud-corpsbedienden, sociëteitspersoneel, enz. Een volgrijtuig met kransen en andere bloemstukken was den lijkwagen gevolgd en toen de stoet op de begraafplaats was aangekomen en de kist met het stoffelijk overschot in het graf was neergelaten, werden alle bloemstukken aan de groeve Daarna trad de praeses collegii, de heer H. C. Dresselbuys naar voren om mede na mens de A. S. V. en de I. S. V. den over leden pedel Vilders te bedanken voor allés wat hij voor beide heeft gedaan. Spr. zei- de voorts deii overledene hog veel te moe ten bedanken voor hetgeen hij den stu denten heeft gegeven. Het feit, dat de studenten zooveel vrien den maken buiten den studentenkring, is zeker verheugend. Een der beste vrien den is Vilders geweest. Hij was de trouwe, eerlijke, voorkomen de en steeds bereidwillige corpspedel, en met zijn Leidsch enthousiasme wist hij al tijd zijn plicht trouw te doen. Namens de subvereenigingen bracht spr. den overledene dank voor alles wat hij gedaan heeft. Wanneer in het komende lustrum de vooraanstaande plaats van corpspedel on bezet zal blijven, zullen vele reünisten hem daar gaarne terug willen zoen, maar ook in alle studentenherinneringen zal Vilders altijd verbonden blijven. Spr. legde hierna de krans van het Col legium, welke door de Corpsbedienden in den stoet was meegedragen, aan het graf neer. Vervolgens sprak namens alle collegia tijdens Vilders' pedelsehap de heer jhr. mr. de Ranitz uit Den Haag. In den loop der jarep, zeide spr., wordt men zich bewust welke groote waarde het corpsleven heeft meegeven in de maat schappij. De studenten zullen onvergetelijke her inneringen meedragen aan Lèiden, die doen terug verlangen naar Minerva naar de kamer en naar de goede vrienden. Een der eersten hierbij was corpspedel Vilders, 18 jaar lang. Namens de collegia in den loop dier ja ren getuigt spr„ dat zij een aanhankelijk vriend hebben verloren, die het vertrou wen, in hem gesteld, zich waardig heeft getoond. Hij was beleefd en voorkomend en altijd bereidwillig. Bij de corpsplechtig heden, maar ook daarbuiten, heeft hij den naam van het corps steeds hooggehouden. Hij kende de mores van het Studenten corps door en door en was daardoor voor de opeenvolgende collegia van onschatbare waarde. Spr. zeide verder, dat Vilders, evenals de beide corpsbedienden, bij hen hoorde. Voor de weduwe moge het een troost zijn, dat hij het L. S. C. aan zich verplicht heeft. Spr. betuigde tevens den praeses colle gii zijn deelneming met het verlies en zegt ten slotte, dat men bij de reünie dezen zo mer zal missen hem, die Somerwil, Klein en zijn vader gevolgd is. Hierna werden bloemen in het graf ge- strpoid, waarbij een der corpsbedienden nog een afscheidswoord sprak. Een broer van den overledene dankte allen voor de hartelijke bewijzen van deel neming, bij het overlijden betoond. KOFFER ONDERWEG GEPLUNDERD. Uit Weesperkarspel wordt aan de „Tel." gemeld: Een m won er van Weesperkarspel, die eenige dagen met zijn gezin bij familie te Leiden nao gelogeerd, kwam bij zijn thuis komst tot een minder prettige ontdekking, i In Leiden had men kleedingstukken en an- I dere zaken in een grooten hutkoffer ge pakt, en met een bodedienst naar Weesper karspel gezonden. Toen de koffer werd af geleverd, maakte degene, die den bestel auto begeleidde, de opmerking, dat die kof fer waarschijnlijk onderweg gevallen zou •zijn, want het bleek, dat hij niet meer ge sloten was Toen echter de vrouw des hui- zer aan nee uitpakken ging, moest zij con- stateeren, dat een colbertcostuum, een foto toestel, epn regenmantel en een ceintuur ontbraken, zoodat het geopend zijn van den koffer toen andere vermoedens deed rijzen. Den volgenden ochtend kwam een knecht van den expediteur den vermisten regen mantel en de ceintuur brengen, maar het colbertcostuum en 't fototoestel waren ner gens te vinden. De eigenaar stelde den ex pediteur voor het vermiste aanprakelijk, doch degene, die met de verzending van den hutkolfer belast was geweest, bleek niet bereid eenige vergoeding te betalen. Daarop deed de eigenaar van het vermiste goed aangifte bij de politie, welke nu de zaak verder onderzoekt. Vermoed wordt, dat de kotier op de reis van Leiden naar Weesperkarspel door een onbevoegde is opengebroken, die er wat van zijn gading was heeft uitgehaald. Te Amsterdam is voor het examen apo thekers-assistente geslaagd mej. D. J. Naezer, alhier. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden rijwiel. Op 12 Mei is 't Moederdag Wie daarvoor heeft gespaard, Schenk' MOEDER niet aileen veel vreugd, Maar bovendien EEN TAART. Zie de etalage van den banketbakker. IN ALLE PRIJZEN. Zilveren Zakenjubileum. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer M. E. Groenewegen alhier zich als aannemer vestigde. Meer aannemer werker dus dan feestvierder, heeft de heer Groenewe gen van dit jubileum geen grandioos feest willen maken. Niettemin hebben velen, vooral zaken» relaties en vrienden, bl(jk van hun belang stelling gegeven. Tal van fraaie bloem stukken en schriftelijke gelukwenschen waren daarvan het bewijs, terwijl ook ver schillenden persoonlijk van hun belangstel ling deden blijken. Met een intiem huiselijk feestje wordt de herdenking hedenavond besloten. Het conflict bij de firma Marks is geëindigd. Men meldt ons van werknemerszijde: Het conflict bij de firma Marks is tot een einde gekomen. De firma heeft bewilligd in het verzoek der organisaties, om de loonen en arbeidsvoorwaarden harer kleermakers te regelen op den grondslag van het col lectief contract, dat in het kleedingbedrijf van kracht is. Een en ander is in een overeenkomst vastgelegd, waarin o.a. is bepaald dat geen rancune maatregelen zullen worden geno men en dat alle arbeiders weder op hun oude plaats zullen terugkomen. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6609. Joh. Massaar, Leiden, Havenkade 23. Timmer en aannemersbedrijf. E.: J. Massaar, Lei den, Wijzigingen. 875. Firma H. Mack, Leiden, Breestraat 131133. Dameshoeden. Uittr. E.: A. D. M. Timmerman, d.d. 1 Nov. 1934. 273. P. du Croix, Leiden, Rapenburg 9. Apotheek. N.E.: wed. M. J. du Croixvan Du uren, Leiden, 3353. Wed. R. Massaar, Leiden, Clara- steeg 34. Handel in kruidenierswaren en klompen; timmer- en aannemersbedrijf. Het timmer- en aannemersbedrijf is d.d. 1 Mei 1934 overgedaan aan: J. Gisterenavond vergaderde in Café de Morschpoort onder leiding van den heer T. W. Kouwenberg Jr. in verband met de versiering bij de a.s. Lustrumfeesten de commissie-Morschstraat om te kotmen tot vaste plannen, waarvoor 4 inzendingen waren ingekomen. Na een breede discussie werd de opdracht gegeven aan den heer j Uilenbroek, zijnde een bewoner der straat. Na verder eenig heen en weer gepraat over financiën en muzikale opluistering werd deze vergadering door den heer Kouwen berg gesloten. Gistermiddag te 12.20 uur is de 51-jarige grondboorder H. v. B., uit Wassenaar, op een bouwterrein, toen een touw van een katyol brak bij het ophijschen van balken, in een kuil gevallen, waardoor hij met het hoofd op een ijzeren bint terecht kwam. Met een wonde aan het achterhoofd en pijn in den hals werd de man door den E.HJD. naar het Diaconessenhuis vervoerd. VAN ONZE ADVERTEERDERS SLAGERIJ M. DIJKSTRA. In perceel Haarlemmerstraat 186 heeft de heer M. Dijkstra een slagerij geopend van eerste klas rund-, kalfs- en varkens- vleesch. De heer Dijkstra heeft behalve in de directe practijk een vakschoolopleiding genoten, zoodat men bij hem van een vak kundige bediening verzekerd kan zijn. Vooral mag de aandacht wel worden ge vestigd op de worstmakerij, waar allerlei soorten worst van prima kwaliteit worden vervaardigd. Bij gelegenheid van deze opening is een smaakvolle etalage ingericht, welke een bewijs is, dat hier een vakman klaar staat zijn cliëntèle te bedienen. Wij verwijzen naar een advertentie, waarin de accountant D. Seydel te Lelden gratis adviezen aanbiedt inzake belasting. LAATSTE BERICHTEN PROVINCIALE AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed den bouw van een duikerbrug met bijbehoorende werken in den Rijksweg No. 11, Haagsche Schouw, Leiden, Bodegraven, ter vervanging van de Papenvaartbrug on der de gemeente Hazerswoude. Laagste in schrijver was W. Bakker, ts Gouda, voor ƒ11134. DE WEDSTRIJD BELGIE—NEDERLAND. Het grensverkeer met België. De K. N. A. C. heeft op haar verzoek bericht ontvangen van den Minister van Financiën, dat met het oog op het feit, dat op 12 Mei a.s. zeer vele automobilisten langs de kantoren Putte en Wernhout zul len terugkeeren 'van den op dien dag te Brussel te houden voetbalwedstrijd België Nederland, maatregelen zijn genomen BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Maria Magdalena d. v. A. Baan en W. P. Corré. Izak z. v. A. Ver meer en M. v. d. Linden. Marijke d. v. A. H. Fortanier en A. M. Hagen. Aagje d. v. A. Molenaar en B. Versteeg. Susan na d. v. C. Waasdorp en J. M. Boom. - Gerrit z. v. G. v. Meijgaarden en A- Ceve- ring. Johannes Cornelis z. v. J. v. Vel- zen en J. G. v. d. Lans. Geertruida Ma ria d. v. H. W. Straathof en J. A. v. d. Berg. Maria cL v. C. Kouprie en M. Haasnoot. Ondertrouwd: B. H. Engberts jm. 28 j. en J. Bloemink jd, 24 j. J. C. Ouwerkerk jm. 24 j. en P. G. v. Kins jd. 21 j. Gehuwd: H. Colpa jm. en E. Mon- tanje jd. W. v. d. Linden jm. en H. Sprin ger jd. J. S. Lips jm. en M. Valk jd. W. Neuteboom jm. en L. J. Crama jd. H. Pet jm. en M. Hogervorst jd. P. Reijken jm. en C. v. Tongeren jd. J. A. Stadt jm. en C. M. A. Heijmans jd. B. J. B. van Weerlee jm, en E. J. M. Akkerman jd. B. W. Werk jm. en B. Britsemmer jd. J. Kukler gesch. en H. E. Herden jd. A. V. d, Nadort jm. en A. Hannaart jd. Overleden: H. L. G. Lensing'm. 55 j. J. Kniepv. d. Velde wed. 77 j. - B. A. Faure m. 52 j. voor een vlotte afdoening van de ver- eischte formaliteiten. Den inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Breda en Roosendaal is verzocht daarmede zooveel mogelijk rekening te houden. Het kantoor Putte is tot des avonds 10.30 geopend, dat te Wernhout den geheelen dag en nacht. Het hotel-, café- en restaurantpersoneel. Naar ons ter oore komt, zal er morgen middag op het Departement van Sociale Zaken een conferentie plaats hebben, waar de toestand in het hotel-, café- en restau rantbedrijf besproken zal worden. Deze bespreking zal worden bijgewoond door de Ministers Slotemaker de Bruine, Oud en Steenberghe. Voorts zullen tegen woordig zijn deputaties van de bij het co- mité-Posthuma aangesloten organisaties. SCHERMEN NATIONALE WEDSTRIJDEN NEDERL. POLITIE-SPORTBOND. De verdere resultaten van de wedstrijden in „Den Burcht" luiden: 1. Van Eekelen (Den Bosch) 10 gew. part., 10 ontv. tr. 2. Keur (Den Haag) 8 gew. part, 25 ontv. tr. i3. Van Hilten (Leiden) 8 gew. part., 30 ontv. tr. 4. Schouman (Den Haag) '7 gew. part., i 25 ontv. tr. 5. Schalks (Den Bosch) 7 gew. part, 28 i ontv. tr. J 6. Boxma (Den Haag) 7 gew. part., 30 j ontv. tr. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Lnxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Afgekeurd. VEERBOOT MET 27 PASSAGIERS OMGESLAGEN. Twintig personen verdronken. BOEDAPEST, 9 Mei (VD.). Nabij Nagy- lak is een veerboot met 27 opvarenden in de rivier Maros omgeslagen. Twintig per sonen verdronken. NIEUW DUÜRRECORD VAN AMELIA EARHART. NEW YORK, 9 Mei. (V.D.). De bekende Amerikaansche vliegster Amelia Putman- Eahart, die gisterochtend te 8 uur New Yorsche tijd uit Mexico City was gestart voor een non-stop-terugvlucht naar New York, is gisteravond te 22.28 uur New York- sche tijd na een totalen vliegtijd van 14 uur 28 minuten 50 seconden op het vliegveld van Newark in New Jersey geland. Een reusachtige menigte had zich op het vlieg veld verzameld en juichte de houdster van dit nieuwe record geestdriftig toe. MARKTBERICHTEN HET JUBILEUM VAN DEN ENGELSCHEN KONING. Grootsche plechtigheid in Westminster Hall LONDEN, 9 Mei. (V. D.). De groote plechtigheid, welke hedenmiddag plaats had, waarop het jubileerend koningspaar de gelukwenschen van het parlement in ontvangst nam, zou nergens beter gehou den kunnen zijn dan in de groote zaal van Westminster Hall, waar het essentieele van de Britsche geschiedenis is geconcen treerd en waar sedert 1000 jaar de ge schiedkundige gebeurtenissen hebben plaats gehad. De ceremonie van heden was in den waren zin van het woord een verga dering van het parlement. Het is een ver gadering van den koning met zijn prelaten en baronnen en de leden van de volksver tegenwoordiging. De groote zaal bood een schitterenden aanblik; de domineerende kleuren waren rood en goud. Het podium, waar de troon stond opgesteld en de tre den, welke hierheen leidden, waren met roode loopers bedekt. Voor de zetels van den koning, van den lord kanselier en den speaker stonden microfoons opgesteld. De plechtigheid duurde ongeveer 20 minuten. De redevoeringen werden per radio over de geheele wereld uitgezonden. Het was een plechtig moment, toen de koning en de koningin met hun gevolg de zaal betraden, terwijl alle aanwezigen hun staande hulde brachten. Toen allen geze ten waren was het woord aan. den lord- kanselier, die het adres van hulde van het Hoogerhuis voorlas. In het adres wordt o.a. gezegd, dat de afgeloopen 25 jaar vol waren van beproevingen en o.a. den meest verwoestenden oorlog hebben gezien, dien de geschiedenis heeft gekend; terwijl daar na het moeilijke herstelwerk moest wor den verricht aan de geschokte structuur van het maatschappelijk leven. Langzaam en hardnekkig zijn de pogingen tot herstel van de welvaart en van den vrede. In an dere landen konden tronen en constituties de moeilijkheden niet overleven. In dit koninkrijk evenwel is de ontwikkelings gang van openbare rechten en vrijheden niet tegengehouden, doch uitgebreider en sterker geworden. De lord-kanselier zeide o.a.: „Waarlijk meer dan één van uw illustere voorvaderen regeert Uwe Majesteit over een natie van vrije burgers, doch daarom niettemin of liever juist daardoor staat de troon hech- ter dan ooit in het centrum van het natio- 1 nale leven. De persoonlijkheid van Uwe Majesteit maakte van de troon niet alleen een symbool doch een geliefde en be- 1 staande werkelijkheid. LEIDEN, 8 Mei. Groentenveiling. Per 100 stuks: komkommers f 3.7012.20, bloemkool I f 4.3014.20, bloemkool II f 2.108.90,pieterselie f 0.301.00, prei f 0.302.20, radijs f 0.501.90, kropsalade f 14, selderie f 0.60—1,50, uien 5090 cent, wortelen f 812, rabarber f 0.301.00 per 100 kg.: kroten, gek. f 2—4, snijboonen f 5052, witloof f 2224, peulen f 2841, postelein f 4—13, spinazie f 35, tomaten A f 56—64, C f 46, CC f 40, wortelen f 0.70— 5.20, andijvie f 9—17. Melkveilingr. Week van 12 tot en met 18 Mei. Consumptiemelk 1ste klas f 4.50, 2e klas f 4.25 en 3e klas f 4.00, industrie- melk van f 2.903.00 per 100 liter. GOUDA, 9 Mei. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 2371 stuks, waarvan 41 slachtvar- kens. Zette van 17.5—18.5 per pond, levend met 2% korting. 384 magere varkens f 22 30; 1486 biggen f 1015; Geldersche biggen f 1517; runderen f 125—175; nuchtere kalveren f 34.50; 214 lammeren f 47 6 bokken en geiten f 2 per stuk. Kaas. 398 partijen kaas le kw. met rijksmerk 1315; 2e kw. met rijksmerk 1012, nandel matig. Boter. Goeboter 6575; Weiboter 60 65 cent per pond. Handel vlug. Eieren. 137.000 stuks eieren. Kippen eieren f 1,802.00; eendeneieren f 1.702.00 per 100 stuks. Handel willig. BODEGRAVEN, 8 Mei. Eierenveiling. Aanvoer 18.342 stuks. Prijs wit f 2.002.20; bruin f 2.102.40. Eendeieren f 1.501.70. WISSELNOTEERtNGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Londen 7.17l/s Berlijn ö9.42l/2 New York1.48 Parijs 9.75 Brussel 25.03i/2 Zwitserland 47.83 Milaan 12.221 L Madrid 20.20 Oslo36.05 Kopenhagen32.05 Stockholm 37,— Ween en Praag6.18 Boedapest Prol. 3 1/2 BEURSOVERZICHT Op de wisselmarkt had vandaag een verbetering plaats en zoowel ponden als dollars en Fransche francs kwamen wat hooger. De uitwerking op de effectenbeurs was duidelijk zichtbaar; na de scherpe re actie van gisteren trad vandaag een krach tig herstel in. De vaste houding van Wall- street, uitvloeisel van hernieuwde vrees voor monetaire experimenten als gevolgd van de aanneming van de Patman-wet, oefende een gunstigen invloed uit. Amerika nen waren heden dan ook bepaald willig, vooral voor Metaalaandeelen. Anaconda's traden op den voorgrond door een stijging van 1 dollar. Ook Staatsfondsen waren hoo ger afgedaan. Van de locale markt waren Philips bij de opening zeer vast; de notee- ring was aanvankelijk ruim 4 hooger, doch het slot lag onder het hoogste peil van den dag. Unilevers boekten een avance van ongeveer 1 Centrale Suikers ble ven verwaarloosd en onveranderd. Het reorganisatieplan beantwoordde volkomen aan de verwachtingen. Aku's waren weinig veranderd. Oliewaarden waren vast; naast Kon. Olies, die 2 hooger golden, trok ken de Amerikaansche soorten wat meer belangstelling, die vergezeld ging van een stijging. Suikers hadden een beperkte markt. De stemming was nauwelijks prijs houdend. H. V. A.'s zetten 3 hooger in, doch deze winst ging later weer verloren. Na de zwakke houding die Rubbers giste ren ten toon hadden gespreid, was de stemming vandaag vaster. A'dam Rubbers trokken ongeveer 1 pet. aan. Tabakken wa ren verdeeld, doch de grondstemming was vast Speciaal Oude Deli's lagen hooger, de koerswinst beliep ongeveer 21/2 Scheepv. en Mijnwaarden lagen buiten de belangstelling. Duitsche obligaties waren nauwelijks prijshoudend; de koersverliezen bleven echter tot fracties beperkt. De Ne- derlandsche Staatsfondsenmarkt dag ver- j deeld. Oude Schuld was meerendeels vast, doch de 4 leeningerv Nederland en Ned. IIndië waren overwegend aangeboden en dus een kleinigheid lager.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3