DE UNIE TIJDELIJKE AANBIEDING KOFFIE-BLAADJES WOENSDAG 8 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 INWIJDING VAN EEN BROEDERHUIS TE LISSE ^UisflOtldnl&CUiAS 4KXSI, VAN 6 TOT EN MET 18 MEI i Leidse Kaas Jonge Pinda-Kaas Paneermeel Nootmuskaat, Peper, Kaneel, Kruidnagelen S Tafelazijn, Hoogstfijne Chocolade-repen en tóch 15°/o korting EEN HEERLIJK KOEKJE 1 2 een! p. half pond 1 MET 15 'd KORTING Uitsluitend voor kopërs van kolhe en thee Un ie /U (fr/wcCkovj t/ Fillialen: LEIDEN, Haarlemmerstraat 65, DrUtstraat 38, Heerenstraat 43 es verder filialen doer het gehele land 15 or 1 2 ct p. pond 20 or 16 et p. blik 15 or 1 2 ct p. blik M or 1 2 ct p. pot Us .o or 1 2 ct p. pok 15 or 1 0 ct p. strooibus 15™ or 9 ct p. fles 15™ or 1 0 ct p. 4 stuks STOMP WIJK. Eerste prijzen. Op het solistencon cours van Zondag j.L te Voorhout heb ben de heeren A. Olsthoorn met 129 pun ten en A. W. Lelieveld met 111 punten, bei den lid van de Fanfare „Juliana" alhier, den eersten prijs behaald in de eere-afdeeling solisten. VOORSCHOTEN. Gemeenteraadsverkiezing. Door den Vrijheidsbond zijn voor de gemeenteraads verkiezing de volgende candidaten gesteld: 1. W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye, 2. R. van den Ende, 3. B. HoogwerfKroon, 4. P. Vlag, 5. Chr. A. C. NelL Holl. ?«Iij van Landbouw. In hotel Deurloo vergaderde gisteravond de afdee- ling Voorschoten der Holl. Mij. van Land bouw onder leiding van haar voorzitter, den heer E. Vernéde. Nadat de voorzitter.de vergadering met een woord van welkom had geopend, wer den de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van deze notulen vroeg één der leden waar om er dezen winter geen cursussen waren gehouden, zooals in een vorige vergade ring was besproken, waarop van de zijde van het bestuur werd medegedeeld, dat er geen belangstelling was, zoodat alle pogin gen van het bestuur op een mislukking wa ren uitgeloopen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. C. Breukink, sloot in ontvangsten en uitgaven tot een be drag van 216.48 met een batig slot van 117.14. De rekening en verantwoording werd door een commissie nagezien en in orde bevonoen, waarna de penningmeester onder dankzegging wrd gedéchargeerd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren .s. Vernéde en C. C. Breukink, die beide hune benoeming aannamen. In de vacature van wijlen dr. Ir. C. Kooy werd nog niet voorzien en de leden zullen in de gelegenheid worden gesteld voor een vol gende vergadering eventueele candidaten te stellen. Bij de behandeling der ingekomen stukken werd uitvoerig stilgestaan bij een tweetal verzoeken, één bestemd voor den Raad dezer gemeente en één voor het hoofd bestuur. Het verzoekschrift, namens de af- deeling te richten aan den Gemeenteraad, houdt in, de slachttarieven en keurgelden van de noodslachtplaats te verlagen, omdat de melkveehouders, één der meest getrof fen groepen is van de cirsis, deze tarieven hooger zijn dan in omliggende plaatsen, zooals Wassenaar en Stompwijk en bij de schade, die de melkveehouder reeds heeft, voor het uit nood slachten van een dier, meestal de opbrengst van het verkochte vleesch zeer laag is. Aan het hoofdbestuur der HolL Mij van Landbouw zal worden verzocht te willen bevorderen, de stopzetting van het meng- gebod, boter met margarine. Grootere be schikbaarstelling van natuurboter voor bin nen! andsch gebruik, beperking van de mar- garine-fabricage, om te geraken tot een betere boterprijs. De leden konden zich met deze verzoekschriften vereenigen en aan het bestuur werd opgedragen hieraan uit voering te willen geven. Tenslotte werd besloten geen vertegen woordiger te benoemen voor den verkoop van landbouwwerktuigen van het Werk tuigbureau der Maatschappij. VALKENBURG. „Draagt elkanders lasten". Deze ver- eeniging hield haar jaarvergadering in de zaal van den heer Ramp, onder leiding van den voorzitter, den heer P. Korpelshoek, die met een welkomstwoord de vergade ring opende. De secretaris de heer J. Ouwersloot las de notulen. Deze werden goedgekeurd. Vervolgens het paarverslag. Dit getuigde van een opgewekt vereeni- gingsleven. De penningmeester, de heer J. v. <L Zwart, bracht financieel verslag uit. De ontvangsten waren in 1934 1346, de uitgaven 1434, een nadeelig saldo dus van 88.De hiervoor benoemde com missie, de heeren J. v. d. Zwart en G. de Wit brachten een alleszins gunstig rapport uit over het gehouden beheer. De pen ningmeester werd gedecharcheerd. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden, de hee ren J. Schoneveld en Joh. v. d. Zwart met groote meerderheid van stemmen herko zen. Het bestuur stelde dan voor het aantal ligdagen, ongeacht de minder goede uit komsten in 1934, n.L 50, te handhaven. De vergadering ging hiermede accoord. Na in het reglement een kleine wijziging te heb ben gebracht, doelende op ongevallen ver oorzaakt bij sport, en na een minder be langrijke rondvraag, sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de opkomst. WOUBRUGGE. Gemeenteraadsverkiezing. Door de A.-R. partij zijn als candidaten gesteld voor de verkiezing van leden van den gemeente raad J. Anker, Chr. v. d. Nagel, C. W. An ker, A. v. d. Laen, A. Peters en J. Metse- Naar wij vernemen bestaan er plannen de lijsten van de A.-R. en de C.-H. met elkaar te vereenigen tot één lijst. UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. Naar het concours. Het Fanfare-corps „Kunst Na Arbeid" alhier hoopt op 2en Pinksterdag a.s. deel te nemen aan het groot Nat. Concours te Lekker kerk in de 2e Afd.'en in den Marschwedstrijd. Rondom de Engelenkerk te Lisse is bin nen weinige jaren tijds een complex van gebouwen verrezen, welke alle, direct of indirect, in dienst staan van de bevordering van het geestelijk leven in deze parochie. Een soort Vaticaanstad in het klein met zijn eigen verbindingswegen, gelegen in de scha duw van de koepelkerk. Aan deze miniatuur-Vaticaanstad is he den de „finishing touch" gegeven door de inwijding van het Broederhuis een mooi, geriefelijk huis aan de overzijde van de Beek gelegen, maar door een brug met het complex gebouwen verbonden. Dit Broederhuis waarvan wij reeds eerder een beschrijving gaven is comfor tabel, maar toch sober ingericht. De Broe ders van Oudenbosch, die in deze parochie het onderwijs op zioh hebben genomen, voe len zich reeds geheel thuis in dat frissche, aantrekkelijke gebouw. Nadat gisterenavond de Pastoor der Pa rochie, de zeereerw. heer W. Sentenie, het gebouw had ingewijd, had hedenmorgen de inwijding der kapel plaats door den hoogeerw. heer J. H. W. Borsboom, deken van Noord wijk. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den Pastoor en de beide Kapelaans der pa rochie, de weleerw. heeren Van der Togt en Brans, door den Algemeen Overste Broeder Tarcisius, door den oud-Overste van het huis te Lisse, Broeder Hermanus en de te genwoordige Overste, Broeder Philippus en zijn confraters. Voorts waren aanwezig de leden van het Kerkbestuur met hun dames, de architect, de heer Duynstee en de op zichter van het bouwweek, de heer Van Kerkhove. Na de inwijding en de daarop volgende H. Mis vereenigden de genoodigden zich in de kleine refter, waar het eerst het woord werd gevoerd door den Deken van Noordwijk. Waarin deze parochie van andere verschilt. Spr. zeide, dat het een dag van be teeke nis is, zoowel voor de Broeders van Ouden bosch als voor de parochie der H.H. Engel bewaarders. Deze parochie de jongste van allemaal in deze omgeving verschilt in menig opzicht van de andere parochies. Niet alleen kenmerkt deze parochie zich door een koepelkerk en door sommige din gen, waar anderen minder jaloersch op zijn, maar ook kenmerkt zy zich door het feit, dat de opvoeding der jeugd geheel-en- al aan religieusen is toevertrouwd. De Pas toor heeft het gewaagd bij de Broeders van Oudenbosch aan te kloppen, en met succes. Het komt niet bij spr. op te beweren, dat het onderwijs door leeken minder zou zijn dan het onderwijs door religieusen, maar wij weten, dat het onderwijs nooit beter, kan geschieden, dan wanneer het aan reli gieusen wordt toevertrouwd. De Broeders hebben zich langen tijd be holpen met him kleine huisje, waar zij juist misten, wat het middelpunt is van het kloosterlijk leven: de kapel. Heden is daar om de kroon op hun werk gezet en mede de kroon op het werk der parochie. Op het uitdrukkelijk verlangen van Broe der Overste is deze dag het Bescherm- feest van St. Joseph voor deze inwijding gekozen. De Deken wenschte de Broeders toe, dat zij met de toewijding waarmede St. Joseph zorgde voor zijn Huisgezin, ook zij de belangen van het groote huisgezin in de scholen zullen verzorgen en behartigen. Zij zullen daarbij moeilijkheden ondervin den, zooals St. Joseph, doch daarbij de be scherming ondervinden van St. Joseph en van Hem, Die ook voor St. Joseph de zon van zijn leven was. De Deken hoopte, dat de Broeders erin NIEUWVEEN. Inenting. Op 11 Mei as. gelegenheid tot kostelooze vaccinatie ten huize van den arts B. Nout, alhier, en wel van 8 tot 9 uur vjn. Geboren: Anna Theodora Maria, d. v. A. C. Verhaar en A. E. Plasmefjer. Nico- laas, z. v. J. Spring in 't veld en J. van Gu- lik. Gehuwd: P. van Egmond van Wou- brugge en T. Akkerhof alhier. Gevestigd: W. van Egmond en gezin, van Wouibrugge; J. Veken, van Wormer; Gh. J. Goetknegt, van Bloemendaal; W. Hilhorst, van Amsterdam; M. H. Janmaat, van Amsterdam. Vertrokken:P Muit, naar Poortugaal H. Verkerk en gezin, naar Mijdrecht; B. Bosman, naar Uithoorn; H. A. Vork, naar Frankrijk. r FINANCIëN EN ECONOMIE Par. H. Willibrordus, Rotterdam. In de gisteren gehouden vergadering van obligatiehouders der 5 pet. obl. leening ad ƒ300.000 t./l van het R.-K. Kerkbestuur der Par. v. d. H. Willibrordus, Rotterdam, Anno 1925, zijn de volgende voorstellen aangenomen: 1. Verlaging der rente tot 4 pet. voor 10 jaar, te beginnen met de coupon per 1 Mei 1935, op voorwaarde, dat alle crediteuren der Parochie op gelijken voet worden be handeld en dat driemaandelijks een finan- cieele controle zal worden uitgeoefend. 2. Verlaging der aflossingen tot ƒ2000 per jaar, te beginnen met de aflossing per 2 November 1935 tot en met de aflossing per 2 November 1945, met dien verstande, dat per 2 November 1946 de aflossingen volgens het bestaande aflossingsplan wor den hervat en de te weinig afgeloste be dragen op den vervaldatum der leening worden betaald. zullen slagen de goede Katholieke geest in Lisse te bewaren en te versterken, den wensch uitsprekend, dat zij in de vruchten van hun arbeid reeds hier op aarde beloo ning mogen ontvangen voor hun belange- looze toewijding. Erkentelij kheid. De Pastoor der parochie, de zeereerw. heer Sentenie, vertelde, hoe zes jaren geleden de Broeders van Oudenbosch hier gekomen waren. Spr. is dankbaar, dat de Broeders hier gevestigd zijn. Zij hebben onmiddellijk leiding weten te geven aan het onderwijs. Spr. betuigde zijn groote er kentelijkheid voor alles, wat de Broeders reeds hebben gepresteerd. Een eigen woning. De Algemeene Overste, Broeder Tar cisius, herinnerde eraan, hoe de Broe ders zich hier in Lisse een tijdlang hebben moeten behelpen. Het was in de villa aan den weg wel knus en gezellig, maar het moest niet te lang duren. Ondanks minder gunstige tijden was het zaak naar een eigen woning uit te zien waar de Broeders meer volgens hun kloostergewoonten kunnen le ven. Spr. bracht danik aan den Deken voor de inwijding van de kapel, aan den archi tect, dlie zoo goed erin is geslaagd van de kapel het mooiste vertrek van het huis te maken, zooals het ook behoort. Spr. dank te den Pastoor, voor alles wat hij in de af- geloopen jaren voor de Broeders is ge weest: een uitstekend raadsman, een zeer goede vriend en een bevorderaar van al him werk. De keuze van het terrein, waarop dit ge bouw is verrezen, noemde spr. symbolisch: namelijk tusschen kerk en school. Spr. rele veerde de verschillende moeilijkheden bij den bouw, die, met medewerking van den aannemer, den heer Kiebert, zoo goedkoop kon plaats hebben. Het gebouw is eenvoudig, sierlijk en goed gelegen. Het staat in een bewoonde buurt, maar toch zoo, dat geen last wordt ondervonden van het verkeer. Een huis, waar we ons voelen als in een klooster-gemeenschap. Spr. hoopte, dat de Broeders hier veel zullen kunnen werken tot bloei en uitbouw van de parochie der HH. Engelbewaarders. Namens de ouders der leerlingen voerde het woord de heer VanReisen, wethou der van Voorhout, die, als oud-leerling van Oudenbosch, kon getuigen hoe uitstekend het onderwijs van de Broeders is. Spr. was nu dubbel dankbaar voor het werk der Broeders, omdat nu ook zijn eigen kinderen hiervan kunnen profiteeren. Als de jongens onder leiding staan van deze Broeders, is dit een waarborg, dat de opvoeding zal ge schieden tot tevredenheid der ouders. De oud-overste van Lisse, Broeder Her manus, herinnerde aan de moeilijkheden, die zich aan het begin van de vestiging te Lisse hebben voorgedaan. Spr. dacht met dank eraan terug, hoe buitengewoon har telijk de Broeders hier zijn ontvangen door den Pastoor en door de parochianen. Een ieder is hen ter wille geweest. Twee jaren heeft spr. hier gewoond; het was een zwar te dag voor hem toen hij van Lisse afscheid moest nemen. Spr. prees de jongens van Lisse als hartelijke en gemakkelijke jon gens. Spr. was bijna jaloersch op dit mooie huis en hoopte, dat de Broeders er nog lan ge jaren mogen werken aan de opvoeding van de jeugd van Lisse. De tegenwoordige Overste, Broeder P hi- lippus, heeft ten slotte alle aanwezigen j dank gezegd, dat zij in de vreugde, die de j Broeders heden bezielde, hebben willen deelen. F1LMN1EUWS. HERMAN THOLEN FILMT TE NEUBABELSBERG. In de film „Fang nur nicht im April was an". Vrijdag en Zaterdag Neubabelsberg Zondag Utrecht Maandag Arnhem Dinsdag Nijmegen Woensdagavond per nachttrein weer naar Duitschland terug Donderdagochtend acht uur in Neubabels berg, negen uur wordt met opnemen een aanvang gemaakt Zaterdag en Zondag d.a.v. weer naar Nederland, in Assen, Maandagochtend als de weerlicht per vliegtuig weer naar Duitschland terug Dit, lezers, is een enkel greepje uit het veel bezet leven van een bekend Neder- 1 andsch artist: van Herman Tholen, één van het bekende „compagnonschap" Tho len en van Lier. Op de planken heeft hij men weet het al heel wat lauweren geoogst. Samen met van Lier heeft hij nu reeds jaar in jaar uit op het tooneel zijn grappen verkocht, zijn vroolijke en ern- stige liedjes gezongen. Zoo heeft hij, als ging het vanzelf, stormenderhand de har ten van het Nederlandsche publiek ver overd. Thans is dit leven in een nieuw stadium gekomen: Herman Tholen als filmartist zóó kenden wij hem nog niet. Weldra echter zal het Nederlandsche pu bliek als zoodanig kennis met hem maken. Vroeger reeds heeft hij eens een rol ge speeld in een kleine film, thans echter zal hij zijn eerste belangrijke rol vervullen in een groote film. De UFA vervaardigt voor de eerste maal een NedQrlandsche versie van een harer films, namelijk van „Fang nur nicht im April was an" de medespelenden hebben wij de vorige week I reeds vermeld. Van de gelegenheid, dat er geen opna men in Neubabelsberg werden verricht, heeft Tholen gebruik gemaakt, naar zijn vaderland terug te komen, waar contrac- tueele verplichtingen hem wachtten. Van deze gelegenheid hebben wij ge bruik gemaakt Tholen een en ander daar over te laten vertellen. Vertelt U ons eens iets, mijnheer Tho len, we zijn erg nieuwsgierig naar hetgeen ons begin September vanuit Berlijn te wachten staat. Het stuk, waarvan een Nederlandsche versie wordt gemaakt, speelt in Leiden. De hoofdpersoon is een macaronifabrikant, een zekere Vlasman. Daarvoor speelt Jaq. Bijlevelt. Ik zelf ben baron de Hoog van Vriesland. Johan Kaart een pseudo-baron. Het is een stuk vol alleraardigste en hoogst- vermakelijke verwikkelingen. Morgenoch tend wordt ik „verliefd" op Cissy van Bennekom, die in de film als een bekoor lijke typiste optreedt. Het is een heel vlot te geestige dialoog, die werkelijk op uiterst deskundige wijze in het Nederlandsch is vertaald en aan de Nederlandsche toe standen, gewoonten en gebruiken is aan gepast. En hoe vindt U Neubabelsberg? In één woord geweldig, 't Is een heele filmstad; als je geen bon hebt, behoef je er niet op te rekenen, binnen te komen. De uitgestrektheid, de outillage, het com fort, kortom alle middelen, waarover men daar beschikt, hebben diepen indruk op me gemaakt. Alles is perfect geregeld en zoo komt het, dat er met een geweldig tempo kan worden gewerkt. Toen we be gonnen, was men drie dagen bij de oor spronkelijke plannen ten achter, den eer sten, dag werden er twee ingehaald Maar we hebben dan ook, ik zou bijna zeggen, als beesten gewerkt. Van 's mor gens negen tot 's avonds negen ben ik be zig geweest en.... heb ik gestaan. Want van zitten komt niet veeL De vouw in de pantalon mag niet in het gedrang komen; kreukels mogen niet in het costuum te zien zijn.... Alles moet keurig en correct zijn. Toch werk ik er heerlijk. De sfeer is er allerprettigst, 's Middags om half twee is het lunchtijd. Dan verschijnen we alle- mala in de cantine, waar ik het meest ge varieerd gezelschap aantrof, dat ik ooit bij elkaar heb gezien. Daar zie je genoegelijk aan een tafeltje bij elkaar zitten: Turken, Grieksche goden, soldaten, agenten, gent lemen enzoovoorts. O.m. heb ik Willy Fritsch en Paul Kemp gesproken, die met „Amphitryon" bezig waren. Ik vind het alles in een woord.... „moorddadig" Men werkt in Neubabelsberg trouwens ook veel aangenamer dan indertijd in En geland, waar ik een jaar of vijf geleden voor het eerst een rol in een klein filmpje heb gespeeld. Daar ging geruimen tijd gepaard met het instellen van de camera, terwijl ik vlak onder een ontelbaar aantal groote schijnwerpers stond te zuchten. Tegen den tijd, dat tot opnamen kon worden over gegaan, was door het transpireeren alle smink verdwenen en begonnen we maar weer van voren af aan. Soms moest ik er m'n oogen sluiten voor het verblindend licht. Hoe geheel anders is dat in Neubabels berg! Van de lampen, die er natuurlijk wel degelijk zijn, merken we niet veel. Ik heb er beide dagen, dat men me heeft ge filmd, tezamen nog niet zoo veel getrans pireerd als indertijd in een paar minuten. Ik behoef u niet te zeggen, hoe het werken onder dergelijke aangename omstandighe den van invloed op het resultaat moet zijn. Toch is alles heel anders dan op het too neel. De mimiek, de spraak, de gestes, alles moet voor de film anders zijn dan op het tooneel. Rustiger, beheerschter, kalmer. Het oog van de camera ziet scherp en van dichtbij Doch wat 'zijn wel de grootste moei lijkheden, waar men als tooneelspeler voor het eerst bij de film voor komt te staan? Dat is wel het feit, dat men over een zeer groot concentratievermogen moet be schikken, en dat men zich moeilijker dan waar ook steeds weer in de situaties kan indenken. Men verfilmt het stuk niet acte voor acte, doch bijvoorbeeld eerst alles wat in een bepaalde kamer gebeurt, daarna dat in den gang enz. Men speelt er bijvoor beeld direct achter elkaar in de kamer het begin en het slot. Daarna ook weer in al lerlei gedeelten, wat daartusschen ligt. Dan kijkt Tholen op zijn horloge. We begrijpen. Half zes. Zeven uur gaat de trein. We nemen afscheid, wenschen hem het beste, hem persoonlijk zoowel als alle an dere Nederlandsche en de nieuwe Neder landsche film in het algemeen. KERKNIEUWS BISSCHOPPELIJK RETRAITENHUIS „DE THABOR". Maandag 1316 Mei Leden H. Familie en andere deelneemsters (P. Terstegen) 6.50 P. Dominicaan; Zondag 1922 Mei Meisjes (P. Severus) 6.50 P. Capucijn; Zondag 2629 Mei Meisjes (Kruisdagen) 6.50 P. Passionist; Zondag 25 Juni Klooster-roepingen èn voor haar die meer godsdienstig willen leven 6.50 P. Jezuiet; Dinsdag 1114 Juni Leden 3de Orde St. Franciscus en andere deelneemsters 6.50 P. Eykholt; Zondag 1619 Juni Meisjes (P. Hupperts) 6.50 P. Montfortaan; Maandag 2427 Juni Gehuwde dames ƒ8.50 P. Je zuiet; Maandag 14 Juli Gehuwden 6.50 P. Capucijn; Maandag 811 Juli Meisjes 6.50 P. Franciscaan; Maandag 1518 Juli Ongeh. Dames, P. Bruning 8.50 P. Fran ciscaan; Zondag 2124 Juli Meisjes 6.50 P. Augustijn; Zondag 2831 Juli Meisjes 6.50 P. Kruisheer; Woensdag 313 Aug. Meisjes 6.50 P. Franciscaan; Maandag 59 Aug. Dames (en speciale conferenties) 10.Zaterdag 1013 Aug. Meisjes 6.50; Vrijdag 1619 Aug. Meisjes 6.50 P. Pas sionist; Dinsdag 2023 Aug. Jonge Dames en Onderw. 8.50 P. Jezuïet; Zaterdag 24 27 Aug. Jeugd-Tertiarissen vanaf 16 j. en andere deelneemsters 6.50 P. Francis caan; Dinsdag 2730 Aug. Meisjes 6.50 P. Jesuiet; Maandag 26 Sept. L. 3de Or de St. Dominicus 6.50; Zondag 1518 Sept. Jonge Dames 8.50 P. Franciscaan; Maandag 2327 Sept. Meisjes 6.50; Maan dag 303 Sept. Gehuwde Dames 8.50 P. Franciscaan. In de H. Sacraments-kapel is alle dagen uitstelling van het Allerh. Sacrament, waar de dames vrij heen kunnen gaan. De Tha- bor heeft een eigen Kapel, met het Allerh., waar de Oefeningen gehouden worden. Om aan deze Retraiten deel te nemen is de leeftijd van 17 jaar vereischt. De vergoe ding kan vooruit, doch ook tijdens de Re traite voldaan worden. De Besturen van Congregaties, Graal, Retraiten-Clubs, Vereenigingen enz. kun nen zelf een GeesteL Leider aanwijzen bij aanvraag van geheele of gedeeltelijke Re- traiten van pl.m. 15 personen. Voor de Zo- mer-rooster worden gaarne aanvragen ver wacht. Groote bergplaats voor fietsen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8