Het voorspel van het groote bezuinigingsontwerp STADS NIEUWS 26ste Jaargang WOENSDAG 8 MEI 1935 No. 8110 S)e GeidacheSoii/fcci/itt DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedreigt bg roornitbetaGng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Ttg Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin l betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hour verhuur, koop en verkoop: t-59 V Geen exclusivisme bij z'n inkoopen Men deed ons dezer dagen het verhaal van iemand, die zijn inkoopen tot nu toe deed in een bepaalden winkel. De verhou ding tusschen den winkelier en zijn cliënt was steeds goed geweest. De cliënt werd blijkbaar perfect naar wensch bediend. De winkelier verloor echter dien cliënt. En, toen hij, bij een voorkomende gelegenheid, informeerde naar de reden ervan, vernam hij van dien cliënt, dat hij niet wilde koo- pen bij een.... N. S. B.'er! Dat is één verhaal. Maar we hoorden ook nog een ander ver haal vertellen. En wel het volgende: Er kwam in een pas-gevestigde zaak iemand binnenloopen. Deze persoon deed daar eenige inkoopen en deelde in een praatje met den winkelier mede, dat hij en zijn kennissen de nieuwe zaak in de nieuwe stadswijk zeker zouden bezoe ken en bevoordeelen, indien de winkelier van zijn kant daadwerkelijk blijk zou ge ven van.... N. S. B.-sympathieën; zoo hij zulks niet zou dóen, zouden zij zyn zaak voorbij loopen. Dat is het tweede verhaal. En er loopen er nog veel meer van een dergelijken inhoud en soortgelijke strek king. Wij willen onzen lezers, speciaal onzen katholieken lezers, voorzoover noodig, het dringend advies geven: laten w ij toch zoo niet doen! Zeker, 't is alleszins verklaarbaar en ook alleszins redelijk, dat men, als men een leverancier moet kiezen voor zijn benoo- digdheden, welke dan ook, zich het eerst getrokken gevoelt naar hen, die men kent; die men kent uit gezelschappen, vergroe- ringen, bijeenkomsten; die men kent, om dat het zijn geestverwanten zijn; die men kent, omdat menhun advertenties leest in zijn katholiek dagblad, dat. de da gelijks wederkeerende huisvriend is. Dit alles is vanzelfsprekend en kan zelfs, in bepaalde gevallen, min of meer als een plicht, als iets plichtmatigs, moeten worden beschouwd. Maar heel iets anders is het exclusi visme; heel iets anders is het, als men een bepaalden leverancier uitsluit, niet omdat men om een positief gegrond motief een ander als leverancier wenscht, maar omdat men hém niet wil, hèm niet wil hebben als zijn leverancier, om zijn godsdienstige of politieke beginselen! Zulk een exclusivisme is in zich verkeerd en kan in onze gemengde samenleving ver derfelijk zijn in zijn gevolgen. Men leze goed en begrijpé goed, wat wij hier schrijven en bedoelen, trekke daaruit geen verkeerde conclusies (niet naar den eenen, noch naar den anderen kant), trek ke ook geen conclusies voor.... anderen, maar toetse zijn eigen gedrag, voorzoover noodig, aan de hier uitgestippelde gedrags lijn. DE PAUS EN DE DUITSCHE BEDEVAARTGANGERS ROME, 8 Mei (V.D.) Paus Pi us XI heeft gisteren wederom een groep Duit- sche bedevaartgangers in audiëntie ont vangen en bij het afscheid klaarblijkelijk een toespeling gemaakt op de incidenten die zich verleden week bij den terugkeer van leden der katholieke jeugdbeweging in Duitschland aan de grens hebben voor gedaan. De Paus zei n.l. bij: het afscheid: „Wij wenschen u een gelukkige thuis komst, zonder te worden gemolesteerd". Hoewel kort en grootendeels zuiver for meel was de vergadering, welke de Tweede Kamer gisteren hield, zeker niet van betee- kenis ontbloot. Zooals men weet, was dit de eerste bij eenkomst van de Kamer sedert de indiening door de Regeering van het groote bezuini gingsontwerp. Op de agenda stond de be noeming van een Commissie van Voorberei ding tot het onderzoek van dit wetsontwerp. De samenstelling dezer commissie werd met eenige spanning tegemoet gezien. Gewoon lijk laat de Kamer de samenstelling van zulk een commissie aan den voorzitter over; dat deed ze ook nu. Zooals werd verwacht, werden in de commissie over het algemeen de partijleiders benoemd van de grootste fracties; en dit was ook nu het geval. Er waren echter twee belangrijke uitzonderin gen. De heeren Aalberse en Joekes, die in de volgende maand naar Genève moeten, ter vertegenwoordiging van Nederland in de bijeenkomst der internationale arbeids- conferentie, werden vervangen door de heeren Goseling en Keteleer. Uit de Katho lieke fractie werden nog als lid der com missie aangewezen de heer Teuüngs en als plaatsvervangende leden de 'heeren van Poll en Suring. De samenstelling der commissie is van dien aard, dat het aantal tegenstan ders der Regeeringsvoorstellen er talrijk in vertegenwoordigd is. De commissie koos als haar voorzitter den heer Goseling! Het af- deelingsonderzoek van het bezuinigingsont werp zal plaats hebben op Donderdag 16 dezer. Zooals men weet, bestaan de rap porteurs van de afdeelingen uit de leden der commissie van voorbereiding. Neemt men aan, dat deze toch zeker een week zul len noodig hebben voor het samenstellen van het Rapport der afdeelingen, dan zou het 23 Mei worden voordat het Voorloopig Verslag zal zijn opgesteld en ten minste 25 Med voordat het kan verschijnen. Eerst dan, vermoedelijk pas nadat de publieke opinie zich over het Voorloopig Verslag zal hebben uitgesproken, zal de Commis sie van Voorbereiding hare taak kunnen aanvangen. Aangezien dit dus ongeveer be gin Juni zal worden en de arbeid dezer Commissie toch ook allicht twee weken in beslag zal nemen, waarop de Regeering weer eenige weken zal noodig hebben voor hare Memorie van Antwoord, is het nau welijks aan te nemen, dat de openbare be raadslagingen vóór eind Juni of begin Juli een aanvang zullen kunnen nemen. In de Kamer bleek echter reeds thans van de groote spanning, welke de behandeling van dit uiterst gewichtige wetsontwerp ze ker zal kenmerken. Toen namelijk het voor stel werd gedaan, om het wetsontwerp op 16 dezer in de afdeelingen te onderzoeken, vroeg de heer Vliegen (S.D.A.P.) na mens de socialistische fractie het woord. Hjj begon met te betoogen, dat er in het wetsontwerp verschillende dingen stonden, welke in het geheel geen bezuiniging wa ren. Hier kwam de eerste onderbreking door den Voorzitter, die den heer Vlie gen opmerkte, dat de inhoud vam het wets ontwerp zelf niet aan de orde was. Ik moet dat alleen maar zeggen ter toelichting van mijn betoog, verklaarde de heer Vliegen, en hij ging voort met eenige opmerkingen over den inhoud van het wetsontwerp, waarop de Voorzitte r: ik moet den g. a. toch opmerkzaam maken, dat er op deze manier niets overblijft voor het V.V. en de behandeling van het Wetsontwerp zelf. (Hilariteit). Toen ging de heer Vliegen over tot datgene, wat hij eigenlijk wilde zeggen: Er staat in het wetsontwerp niets over de verlaging der vaste lasten. Ein dit moet nood wendig samen behandeld worden met dat gene. wat er wel in het Wetsontwerp staat. Daarom wil de geheele socialistische frac tie. dat dat wetsontwerp niet in openbare behandeling zal worden genomen dan na dat ook het aangekondigde Regeeringsont- werp betreffende verlaging der vaste las ten bij de Kamer zal zijn ingekomen, zoo dat een gelijktijdige behandeling mogelijk wordt. Een motie met deze strekking werd door spr. ingediend. Het denkbeeld zelf» dat het wetsontwerp niet zou worden behandeld dan gelijktijdig met dat tot verlaging/der vaste lasten, vond blijkbaar in de Kaaher zeer veel instem ming; maar men zag niet in, waarom dit thans zou moeten worden uitgesproken. Uw motie is voorbarig en gevaarlijk, zeide de heer Aalberse (R.K.); het is veel be ter nu tot het afdeelingsonderzoek over te gaan, waartegen de motie zich overigens niet verzet, en eventueel pas daarna te be slissen of men de Regeering zal te kennen geven het wetsontwerp eerst te willen be handelen, nadat ook dat betreffende de vaste lasten zal zijn binnengekomen en on derzocht. Ofsahoon de .heer Vliegen dit niet noodig achtte, ging hij toch accoord met een voorstel van orde van den heer Aalberse, om op een later te bepalen dag over de door hem ingediende motie te stemmen. De Kamer nam daarna zonder hoofdelijke stemming het voorstel-Aalberse cs. aan tot wijziging van het Reglement van Orde en ging daarna tot 14 dezer uiteen. KONINGIN ASTRID NIET NAAR NOORD WIJK? Zooals men weet, zullen de Belgische Koningskinderen Prins Boudewijn en Prin ses Charlotte eind Juni te Noordwij k komen en daar verder gedurende de maanden Juli Augustus blijven. Het zou niet in de bedoeling liggen dit in tegenspraak met een bericht van gisteren dat Koningin Astrid eenige weken te Noordwij k zal komen logeer en. VEEMARKT PARKEERTERREIN SCHUTTERSVELD TE LEIDEN Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het tot de veemarkt behoorende par keerterrein op het Schuttersveld op Vrijdag 17 Mei aa. zal worden in gebruik geno men. Van dezen datum af moeten de automo bielen en voertuigen, waarmede paarden, runderen, graskalveren, schapen, bokken en geiten naar de veemarkt worden aange voerd, geladen naar bedoeld parkeerterrein worden gereden om de dieren aldaar te los sen. Na lossing moeten de automobielen e.d. op dit terrein geparkeerd worden, ter wijl paarden, runderen en graskalveren via den Rijnsburgersingel naar den markttoe gang aan de le Binnenvestgracht moeten worden gebracht, en schapen, bokken en I geiten naar de markttoegang aan de Lam mermarkt. Het gebruik van de nieuwe brug en weg bjj den molen „De Valk" is voor aanvoer naar de markt ten strengste verboden. De bestaande wijze van aanvoer van vet te kalveren wordt tot nadere regeling ge handhaafd. De betrokken automobielen moeten worden geparkeerd op het parkeer terrein. Varkens, nuchtere kalveren en lammeren kunnen als tot dusver op de veemarkt wor den gelast en geladen, onder uitdrukkelij ke voorwaarde, dat de betrokken automo bielen niet langer bij de standplaatsen der dieren blijven staan, dan voor lossing of lading strikt noodig is. De automobielen waarmede varkens en nuchtere kalveren worden vervoerd, moeten worden gepar- keerd of op het parkeerterrein óf op het nieuwe terrein bij de materialenloods op de markt; zoolang dit laatste nog niet gereed of te bereiken is, kan ook geparkeerd wor den op het pleintje bij de Soheistraat. De automobielen waarmede lammeren worden vervoerd, moeten op het parkeerterrein worden geparkeerd. De automobielen met z_g. gemengde la dingen (diverse diersoorten) lossen eerst op het parkeerterrein paarden, runderen, graskalveren, schapen, bokken en geiten en mogen eventueel eerst daarna naar de markt gaan om varkens, nuchtere kalve ren en/of lammeren te lossen. Met uitzondering van varkens, nuchtere kalveren, vette kalveren en lammeren, wor den de dieren, welke met automobielen worden afgevoerd, via den nieuwen weg en de brug bij den molen „De Valk" naar het parkeerterrein gebracht en ter plaatse in geladen. 2650 Automobielen, beladen met varkens, nuchtere kalveren, vette kalveren en lam meren mogen de veemarkt verlaten over weg en brug eerder bedoeld. Parkeeren van particuliere automobielen op den Rijnsburgersingel kan voortaan op Veemarktdagen niet worden toegestaan. Particuliere automobielen, welke tot dus verre op die dagen aldaar werden gepar keerd, kunnen voorloopig worden gepar keerd in de Boerhavestraat, mits deze straat wordt bereikt via Marsohsingel en Morsch- poort. Deze regeling, welke niet voor de Dins- dagsche vettevarkensmarkt geldt, is gedeel telijk als een voorloopige te beschouwen. Het parkeergeld bedraagt: a. voor een wagen of automobiel voor veevervoer 0.25 b. voor een tractor met aanhang- of oplegwagens voor vee- vervoer 0.50 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRLJEN, Secretaris. Leiden, 8 Med 1935. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET MEREL-NEST. Wij nemen met instemming over uit de Avondpost (lib.): „De Konmg van Engeland heeft gister avond in zijn Paleis op een knop gedrukt, en als gevolg daarvan werden in het geheele land vreugae-vuren ontstoken. Het was een lange, vlammende schakel van zulke vuren. Maar er dreigde storing te ontstaan. Want zoo melden de berichten op één plaats, in Southminster, had een merel juist zijn nest gebouwd „in den brandstapel" en het diertje zat te broeden op de eieren. De eigenaar van het terrein verzette er zich krachtig tegen, dat het nest ter wille van het vreugde-vuur voor den Koning zou worden verstoord, en de feestcommissie was dit met hem eens. Tenslotte kon het vuur, door een onverwachte gebeurtenis, echter tóch branden. Het lijkt een al te poëtisch verhaaltje, maar het is gebeurd, en wat wordt het dan van een sterke kracht. Hier was eerbied voor het leven, het kleine, nieuwe leven van een kleinen, fijnen vogel. En uit eerbied daarvoor, voor zoo'n simpel nestje met een paar eieren, zou men het vreugde-vuur voor den Vorst niet ont steken; zou de lange, lange, keten-van- vuren worden verstoord. Eerbied voor een klein stukje leven. Wij kunnen het ook zóó zeggen: eerbied voor het wonder. Voor het wonder Gods. Maar zie nu den tegenkant. In dezelfde samenleving, waarin dit gebeurt, zijn we bezig op steeds grooter schaal oorlogs monsters en oorlogsvliegtuigen te bouwen, die ons menschen zélf bij honderden, bij duizenden, bij honderd-duizenden zullen vernietigen die ellende en verwoesting en dood zullen zaaien aan alle kanten; dan is er geen eerbied voor het leven van men schen en volkeren; dan vernietigen en ver moorden we op groote schaal. Dat merei-nestje in het Engelsche vreug devuur is een teeken van 's menschen eer bied voor het kleinste stukje leven. Maar daarnaast rijst in onze dagen het geweld var menschen tegen menschen steeds gevaarlijker op. Laat ons blijven gelooven, dat de tijd komt, waarin de eerbied voor leven en schepping ook de oorlogs-gedacbte heeft uitgebannen". DU NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. n VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De geruchten over een breuk tusschen het Va tic aan en Berlijn worden niet beves tigd. (2de blad). Een herderlijk schrijven van den bisschop van München tegen bet Duitsche heiden dom. (2de blad). Een conflict tusschen de Franscbe pen en Moskou. (2de blad). Italië mobiliseert weer drie lichtingen tegen Abessynië (2de blad). Internationale valuta-stabilisatie nog niet mogelijk geacht. (2de blad). BINNENLAND. De dader van de aanranding te Midden- Beemster gearresteerd. (1ste blad). De mazelen-epidemie ie Uden neemt af. (Gem. Ber. 3de blad). Drie vreemdelingen te Rotterdam gear resteerd. (Gem. Ber. 3de blad). Weder verschillende branden. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Door een 20 overwinning op Frankrijk plaatst het Ned. Hockey-elftal zich te Brus sel in den halven eindstrijd. (3de blad). HET GELE GEVAAR Naar aanleiding van het artikel in het Leidsch Indologenblad van 1 April j.L, waarop wij reeds de aandacht vestigden, doet de Sarekat Peranakan Tionghoa In donesia in enkele bladen een oproep tot alle Chineezen in Holland, van den vol genden inhoud: Met groote verontwaardiging hebben wij kennis genomen van een hoogst ergerlijk artikel, voorkomende in het „Indologen blad" van 1 April 1935, het orgaan derln- dologenvereeniging te Leiden. Allerminst kunnen wjj zoo'n hetze-artikel verwach ten van hen, die opgeleid worden voora.s. bestuursambtenaren in Indonesia, waar een bevolkingsgroep van 1,2 millioen Chi neezen woont. In plaats van te streven om de rassentegenstellingen te verzachten beleedigen zij de Chineezen op grove wijze en hitsen zij tot een progrom tegen hen op. Wij roepen derhalve alle Chineezen in Holland op om hetzij individueel, hetzij in organisatie-verband ten sterkste hiertegen te protesteeren door: 1. van de redactie van het Indologen blad te eischen dat zij het betreffende ar tikel intrekt en ons haar verontschuldi gingen aanbiedt; 2. een aanklacht in te dienen tegen den schrijver ervan wegens beleediging van en opruiing tegen de Chineezen. 3. ons bij de Indologen-faculteit te be klagen over deze mentaliteit onder de le den der Indologen-vereeniging; 4. het ministerie van onderwijs en dat van koloniën op de hoogte te stellen van deze Chineezen-vijandige houding en men taliteit der a.s. bestuursambtenaren in In donesia en te verzoeken hiertegen maat regelen te nemen; 5. een adres te sturen aan de Staten- Generaal; 6. de Chineesche Legatie te verzoeken te gen dit haatzaai-artikel te protesteeren bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken; 7. de Pers in Holland en Indonesia over dit geval in te lichten. Adhaesiebetuigingen voor deze acties, gelieve men te sturen aan ons correspon dentie-adres: 2e Jan v. d. Heij denstraat 107b, Amsterdam. Excuus der Indologen In een supplement d.d. 1 Mei 1935 deelt het bestuur van de Indologenvereeniging alhier het volgende mede: Naar aanleiding van het gedicht „Het gele gevaar" in het Indologenblad van 1 April, is het het Bestuur van de Indo- logen Vereeniging een behoefte hier te verklaren dat de indruk, die het betref fende gedicht in verschillende kringen heeft gemaakt, niet in de bedoeling van den schrijver heeft gelegen. Het betreurt het echter ten zeerste, dat deze mogelijkheid aan de aandacht van de redactie is ontsnapt en daardoor op de Indologen Vereeniging een smet heeft ge worpen, die zeer zeker niet met de gees teshouding en moraal van de Vereeniging overeenkomt. Het grijpt tevens deze gelegenheid aan om namens de Indologen Vereeniging hare verontschuldigingen den betrokken perso nen aan te bieden voor den verbij steren den indruk, dien het gedicht heeft vermo gen te wekken en het vertrouwt, dat de loyale houding van de Indologen Vereeni ging ten aanzien van het rassenvraagstuk in het algemeen en van de Chineezen in het bijzonder niet in twijfel zal worden getrokken. Zomercampagrne Trianon-theater Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie van het Trianon-theater, waarin de jaarlijksche zomercampagne wordt aangekondigd. De goede naam, die Trianon heeft, door de eerste klas-films, die zij vertoont, zal zeker weer menigeen aansporen van deze aanbieding gebruik te maken.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1