HULP IN NOOD ZATERDAG 4 MEI 193b DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - aG. 14 IMTERPAROCHIEELE HOE ONS RECHT ZEGEVIERDE. De groote Amsterdammer Broere, be kend vooral door zijn „Dithyrambe op het Allerheiligste", behoort tot een van onze grootste krachten op het terrein der letter kunde. Priester gewijd kwam hij in 1830 naar Velzen om er de philosophic te docee- ren in het seminarie „Hageveld". En tal rijke roepingen zijn mede door Broere's gedegen lessen uitgegroeid tot voorbeeldige priesters. Het laat zich in de beknopte vorm van een kort artikeltje nooit precies uiten, van hoe groote waarde sommigen van die bijna vergeten menschen zijn ge weest, maar zeker is dat Broere een van die fijnbesnaarde zielen is geweest, die het leven van anderen opvoeren door de stijging van eigen leven. Als wijsgeer was hy niet verstard in droge begrippen; want hij was een ware idealist, die in het midden van elk ge vechtsterrein stond. Tegenover de theo rieën van andersdenkenden bleek hij een practicus, die geen centimeter week van de plaats, waarop hij meende recht te hebben. In 1853 schreef Broere een brochure, die heel wat pennen in beweging heeft gesteld n.L: „Een bezadigd woord aan mijn protes- tantsche landgenooten". Van Hageveld was hij naar Warmond gekomen en de kerkgeschiedenis was voortaan zijn domein. Dit nu bracht hem na ernstige studie tot de overtuiging, dat de Katholieken nog zulke botteriken niet waren; integendeel juist waardeering moes ten ondervinden om hun gedegen trouw aan het vaderland, door hun actie tot be- woonbaarmaking van Nederland. Haat is blind en liefde'oosheid kweekt achter docht, het was Broere's besliste overtui ging. En nu kan men wel „mooi weer spe len" tegen elkeen, maar op zijn tijd werkt een onweersbui uitstekend. Daarom ging het „Bezadigd woord" verschijnen en de uitwerking was inderaad verrassend. Een van de markante zinnen in be doeld geschrift luidt:De Katholieken ma ken een politieke persoonlijkheid uit, die vrijheid vordert. Dat was natuurlijk voor vele menschen een niet te yerWerken „enormiteit". Het tweede-handsch-derde-deel der na tie moest zich niet te veel gaan verbeelden; 't was al mooi hier te mogen wonen! Maar Broere dacht er anders over. En klaar toonde hij aan hoe Nederland was ge groeid dank zij de Katholieken. Het ging er niet om, dat wij eeuwen lang waren verdrukt (eeuwen terug kon men al het gelijkschakelen toepassen) maar dat de niet-katholieke geschiedenisvorschers, en katholieke waren er maar weinig, zoo anti-Historisch te werk gingen. Wat dr. Nuyens bemerkte was ook aan Broere op gevallen: voor de meeste historici be^on de Nederlandsche geschiedenis pas in de zestiende eeuw. Behoudens enkele uitzon deringen werd genegeerd dat sinds het christendom hier kwam Holland werd het fiere, vrije land met een cultuur en een welvaart om trotsch op te zijn. Broere onttrok zulks aan de vergetelheid en daarmee dreef hij de Katholieken tot bezinning en tot bezieling. Buiten den eigen kring bleef de waardeering voor zijn persoon en zijn werk gering en Alberdingk Thijm zei acht jaar na zijn dood tot de vergadering der Maatschappij van Letter kunde, die nog steeds haar zetel te Leiden heeft: „Jaren heeft niet ver van Leiden een man gewoond, die zeker tot de schit terend genieën te rekenen was. Hij was een wijsgeer, een vruchtbaar denker, een schrijver met rijken stijl, een dichter als begaafd met hemelsche aanblazing. Toch hebt gij hem nooit tot uw medelid be noemd en „toevallig" merkte gij hem op toen hij zijn „Bezadigd woord" tot u richtte." In 1860 sloten "oor het aardsche leven ce oogen van Broere. De wekker voor on ze vrijheid, de strijder voor ons recht mocht eeuwig loon gaan oogsten. S. M. EXCURSIE „FLORAPARK" HEEMSTEDE. ..Het. weer werkte Zondag l.L niet erg mee voor het houden van een excursie en nog wel per fiets; de belangstelling was dan ook zeer matig, toen om 12 uur ver trokken werd. Te circa 4 uur werd een bezoek aan de tentoonstelling gebracht, waar het een en ander in oogenschouw werd genomen. We gens de enorme drukte en de zeer beperk te tijd, kon het interieur, waar de prach tige orchideën tentoongesteld waren, niet meer bezichtigd worden. Na een bezoek aan de Flora-film was het intusschen donker geworden en kon de fastastische verlichting de stemming nog verhoogen. Te half negen werd dan ook de terugreis aanvaard en kon hierme de als slot-excursie van het winterpro- gramma waardig besluiten. AUTOMAATi ROLFILMS Breestraat 79 hoek Dietsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs EERT UW PRIESTERS. Dat in anti-katholieke kringen minach tend over de Priesters wordt gesproken is te begrijpen. Die menschen weten niet be ter. Dat Katholieken daaraan meedoen is treurig, maar waar. Het moge dan, het „puik" dat Katholieken niet zijn, ze doen het er geven ergernis. Grove onwetendheid is er de oorzaak van, ook bij z.g. intellectueelen. En de dwaashe den, die men verkoopt, zijn talrijk. En men stelt vragen. B.v. hebben de Priesters een gemakke lijk leven? En ik antwoord: le. Voordat ze priester zijn is twaalf jaar zware studie noodig. 2e. Eenmaal priester volgt de moeilij ke functie van zielzorger. 3e. Eiken dag de H. Mis lezen en het breviergebed verrichten. 4e. In de scholen onderricht geven aan de kinderen. 5e. Zieken bezoeken. Doet een dokter het, dan werkt hij, de priester niet? 6e. Geregeld huisbezoek doen met vaak langdurig onderhoud om dwalenden te be hoeden en verloren zielen terug te win nen. 7e. Preeken verzorgen en instudeeren. 8e. Vergaderingen voorzitten of bezoe ken en daar ook leiding geven. 9e. De Sacramenten toedienen en uren lang b.v. biechthooren. 10e. Vaak bij nacht en ontij stervenden bijstaan. Dat is de dagtaak van een priester, heusch geen 8 uur per dag! Maar van vroeg tot laat werken en langs de straten vaak nog beschimpt. Als ik dat bedenk en dan'nog hoor pra ten van gemakzucht enz. dan bekruipt mij de lust te roepen: Handen af en zwij gen! Katholieken, eerst toch uw priesters. Er wordt op gescholden door blinde volgers van verboden principen. Bidden wij, dat hun de oogen opengaan om in eendracht sterk met de priesters de wereld te kerste- SEVERUS. DE LEIDERSDAG VAN ONS DISTRICT. Na wekenlange voorbereiding heeft dar» morgen in het Clemenshuis de „Leidersdag" plaats. Bijna 90 senioren en commissarissen uit het district Leiden komen bijeen. De sprekers voor dezen dag zijn: Centraal- Praeses H. v. d. Ven, drs. Piet Kasteel en een der eerw. paters van het huis. De on derwerpen luiden: „Leiders in het Kol- pingswerk", „Onze tijd en onze roeping", „Retraite-actie". De dag wordt begonnen met een H. Mis en algemeene H. Communie, het einde is een Lof te circa 4.15 uur. Moge deze dag slagen en al onze leeken- leiders brengen tot het doel: VOOR DE EIGEN VEREENIGING. De gehuwden hebben a.s. Dinsdag hun verplichte bijeenkomst te kwart voor ne gen. Veler komst is meer dan gewenscht! De Beevaart naar Keulen op 13 en 14 Juli heeft in onze Gez. Ver. tot nu toe 24 deelnemers. De penningmeester wacht nu op deOok dat is noodig! „Kolpingsblad" is volop waard gelezen te worden. Voor de nieuwe jaargang kun nen ook niet-leden abonné worden. Wie brengt de eersten aan? Onze clubs moeten versterkt worden met nieuwe leden. Want niet kaarten of biljar ten is eerst noodig, maar wel ontwikkeling en vorming. Wie zoo het Gezel-zijn op vat, werkt in eigen clubs. Maandag geen afrekenen van de Zela- teurs van S. P. L. De zelateurs van S. P. L. zullen afrekenen Maandagavond 13 Mei na afloop van de maandvergadering. Dinsdag maandvergadering afd. gehuw den. Van half 9 tot half 10 aspirantencursus. Alle aspiranten zijn op tijd aanwezig, het is de laatste cursusavond. Woensdag half 9 vergadering Raad van Bestuur. Vrijdag half 9 cursus voor de commissa rissen van ons district. STUDIE- EN DEBATINGCLUB „ST PETRUS CANISIUS". Donderdag 1.1. hield de heer Hooks een lezing voor onze Studieclub over het onder werp „Oude en nieuwe Staatsromans". Hoewel de opkomst niet bijzonder groot was, heeft de geachte inleider het tot een hoogst interessante avond weten te bren gen. Zeer in het bijzonder droeg hier veel bij de aangename en vlotte manier van vertellen, welke den spreker eigen is. Wij hopen dan ook, dat wij den heer Hoeks, on danks zijn hoogen leeftijd, nog eens voor onze club mogen inviteeren. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Wilhelmus Theodorus z. v. J Dobbe en A. Blokker. Cornelia Ge- rarda Maria d. van C. Clemens en A. P. van Diemen. Martha Alida Maria d. van C. Th. Koek en M. A. Wesselman. Anna Cornelia d. van C. A. de Haas en A. C. van der Voort. Catharina Maria d. van P G. Hogenboom en C. J. Hogenboom. Overleden: Leonardus Joseph Jo hannes van Es 5 weken. Johannes Zand vliet 70 jaar. Johanna Wilhelmina van Nieuwkoop 10 maande.». Ondertrouwd: Leonardus Koek 28 j en Jchanna Agnes van der Meer 23 j. Gijsbertus Scheurs 26 j. en Wilhelmina van Haastrecht 23 j. Martinus Wilhelmus Ubbink en Johanna van der Broek 23 j. Gehuwd: Petrus Wouterus van der Meer j.m. 21 j. met Johanna Clasina Bak ker 20 j. Huig van der Lip jm. 28 j. met Cornelia Johanna de Graaf 24 j. Theo dorus Cornelis Baars 25 j. met Cornelis Clazina Straathof 25 j. Ingekomen: W. Pulleman, van Voor burg. A. H. Dings, van Hazerswoude. K. van Dijk, van Mpordrecht. P. J. van der Hulst van Oudenbosch. A. C. C. de Vette van Woubrugge. Wed. N. van der Pouw Kraan, van Woubrugge. Wed. F. Volwater, van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: C. J. Spruit, naar Lei den. A. Vet naar Den Haag. J. A. van Benten naar Leiden. J. Verhorik, naar Hazerswoude. C. C. van Seggelen, naar Voorhout. C. J. van Leeuwen, naar Lei- muiden. C. H. van den Klugt, naar Lei den. A. van Beek, naar Wassenaar. A. Olijerhoek en gezin, naar Leiden. HILLEGOM Zeldzaam jubileum. Dinsdag 7 dezer zal op eenvoudige, maar waardige wijze worden herdacht, dat de heer Th. Jonk her, wonende Stationsweg 5, voor 40 jaar werd benoemd tot lid van het R.K. Arm bestuur dezer gemeente. Des morgens te 8 uur zal in de St. Martinuskerk een Plech tige H. Mis worden gecelebreerd, waarna gemeenschappelijk ontbijt in Huize St. Joseph. Van 12—1 zal de heer Jonkheer recipieeren, eveneens in huize St. Joseph. Wij komen op deze zeildzame gebeurtenis nog nader ten'" Geboren: Willem z. van H. Drost en D. Hofman Teupkea Maria en Engeli- na Theresia d. van J. M. vap Houten en E. Schut. Gerritje d. van J. H. van der Velden en H. de Graaff Wilhelmus Maria z. van W. A. J. Maas en A. L. A. Straathof. Getrouwd: J. A. van Nobelen en J. L. Schouten. Overleden: A. van der Linden m. 75 jaar. Gevestigd: M. G. van der Aart, Loosterweg III 48 M. H. Brons, Wee- resteinstraat 26 H. C. J. Hoogervorst, Wilhelminalaan 26 H. J. Koek en gezin Meerstraat 182 M. Spaan, Van Tets- «traat 17 M. A. Vermeulen, Haarlem merstraat 9. Vertrokken: L. Muit naar Wasse naar H. Hakvoort, naar Urk A. M. van der Meij, naar Bloemendaal A. M. Moritz, naar Leipzig D. van Otterloo, naar Alphen a. d. Rijn A, J. C. van der Klugt, naar Voorschoten C. A. Wanner naar Amsterdam J. J. A. M. Krook, «naar Heemstede J. A. van Nobelen en vrouw naar Bennebroek H. de Jong, naar Lisse C. P. Reeuweijk naar Rot terdam. NOORDWIJKERHOUT Dr. Sengers. Dr. Sengers, 2de genees heer van het St. Bavogesticht alhier, heeft met 1 Mei afscheid genomen. Gedurende 14 jaren is hij als geneesheer aan genoemd gesticht verbonden geweest. Wij hopen, dat deze zeer geziene arts nog lange ja ren van zijn welverdiende rust moge ge nieten. R.K. Middenstandsvereeniging. In hotel Gouwenberg alhier, vergaderde de R K. Middenstandsvereeniging. De verga dering werd geopend door den voorzitter, den heer H. J. Buschman, waarna de notu len werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven met het jaarverslag van den R.K. Middenstand in boekdruk, dit is voor de leden verkrijgbaar tegen 25 ct. per exemplaar. Betreffende het Santos-fonds werd even eens een schrijven voorgelezen. Behandeld werden vervolgens de stuk ken voor den centralen raad, welke ge houden zal worden te Rotterdam. Tot af gevaardigde werd benoemd de heer P. P. van Denzen en een lid van het bestuur. Een commissie werd benoemd voor de re geling van een te houden autozegening. Degenen die hieraan deel willen nemen, kunnen zich hiervoor aanmelden bij de heeren H. S. van Hensbergen, B. Meeu wenoord en J. v. d. Burg. Voorgesteld werden 4 nieuwe leden om op een vol gende vergadering te worden geinstal- leerd. Bij de rondvraag werd het plan geop perd om een kinderfeest dit jaar te orga- niseeren. Met gebed werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. Naar het concours. De muziekver- eeniging van het St. Bavogesticht zal morgen te Heemstede deelnemen aan het muziekconcours aldaar. Zij zal uitkomen in de tweede afdeeling. OEGSTGEEST. Poelmeer. In aansluiting op de adver tentie in dit nummer deelen wij nog mede, dat in verband met overeenkomsten, afge sloten met de Sport-, Zwem- en Polo-afdee- ling „Poelmeer" en de Leidsche Zwem- club de dienstregeling voor de avonduren eenigszins zijn gewijzigd. Tevens is inge richt een garderobe voor dames en heeren. Bij druk bezoek zijn zwemmers en zwem sters verplicht hiervan gebruik te maken. Aan den badmeester der Zwemver. „Poelmeer" de heer H. C. Corts is uitge reikt het diploma als gediplomeerd zwem meester der Kon. Z. B. ROELOFARENDSVEEN. Veender- en Lijkerpolder. Gister avond had alhier in hotel „De Vier Heems kinderen" de vergadering plaats der inge landen van den Veender- en Lijkerpolder buiten de bedijking. De voorzitter, de heer W. van der Zwet, opent met een toepasse lijk woord de vergadering, en na voor lezing der notulen brengt de commissie tot nazien der rekening bij monde van den heer J. van der Meer Czn. hiervan rapport uit en verklaart de rekening met de daar bij behoorende bescheiden in beste orde te hebben bevonden. De rekening over 1934 sloot met een bedrag aan inkomsten van 5890.35 en aan uitgaven 5359.10, alzoo een batig saldo van 531.25. Hierbij dient echter opgemerkt dat voor het jaar 1934 vrijstelling is verleend van aflossing der leening momenteel nog groot 16.000. deze aflossing bedraagt 750.per jaar, zoodat wanneer ook thans weer aflossing had plaats gehad de rekening een nadee- lig saldo zou aanwijzen, hetgeen vanwege heeren dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland niet geoorloofd is, zoodat het be stuur wel genoodzaakt was deze maatre gel te treffen. Deze slechte financieele toe stand vindt voornamelijk zijn oorzaak in het feit, dat nog zoovelen achterstallig zijn in het betalen der polderlasten, waar door het polderbestuur ook in groote moei lijkheden geraakt, wat betreft de onder houdskosten van den polder. Dat de be treffende personen toch eens goed begre pen, welk een moeite en zorgen dit het polderbestuur baart, en dat zij toch zoo veel in hun vermogen was zorgden dat hun polderlasten zij het dan ook by ge deelten werden betaald, opdat het bestuur niet genoodzaakt wordt tot gereohterlijke vervolging over te gaan. De begrooting voor 1935 sloot met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 7090.03, terwijl de omslag werd bepaald op 16.per H.A. Aan het bestuur werd wederom machtiging verleend tot af- en overschrijving onvoor ziene uitgaven en tot uitvoering in eigen beheer of bij onderhandsche aanbesteding van werken en leveranties. Tot leden van de commissie tot nazien der in het volgend jaar af te leggen rekening werden be noemd de heeren J. Klein, E. van Ruiten en E. Elstgeest. Azn. en tot plaatsvervan gende leden. Jac. de Jong Gzn., E. Klein en C. Casteleijn. Thans komt aan de orde het cardinale punt: Nadere bespreking in zake heffing van sluisgeld aan de sluis te Roelofarendsveen. De voorzitter geeft dien aangaande een uitvoerige toelichting; hoe het bestuur allereerst verschillende infor maties heeft ingewonnen bij den ingenieur van Rijnland en dat op de eerste plaats hiervoor werd vereischt, dat een verzoek schrift werd gericht aan Hare Majesteit waarin de tarieven der sluisgelden moeten worden genoemd, welke het bestuur zich had voorgesteld, n.l. 0.10 per keer voor elk vaartuig tot en met 5 ton en 20 cent voor ieder grooter vaartuig en voor plei- ziervaartuigen. Tevens werd besproken welk honorarium de sluiswachter moet hebben en vervolgens was een begrooting opgemaakt van hetgeen zoo ongeveer jaar lijks aan sluisgeld zou worden ontvangen. Spreker zegt, dat een zoodanig verzoek schrift aan de Kroon is gericht wat tenge volge heeft gehad dat aan de sluis alhier een publicatie is geplaatst, dat degenen, die tegen het heffen van sluisgeld bezwa ren hadden deze binnen een zekere termijn moesten indienen bij heeren Ged. Staten. Een drietal bezwaarschriften zijn dan ook bij genoemd college ingediend, welke we der aan het polderbestuur zijn toegezon den tér kennisneming. Bij terugzending der bezwaarschriften heeft het bestuur echter daaromtrent zijn meening aan Ged. Staten ter kennis gebracht, n.l. dat het op zijn ingenomen standpunt blijft staan en deze nieuwe regeling wenscht te zien in gevoerd. Ofschoon het voor de polder geen winst zal brengen zoo gaat het hier enkel om het feit, dat de sluis in het vervolg niet meer zoo wordt vernield, want het is meer dan erg zoo ruw als er bij het schutten der vaartuigen met de sluis wordt omgegaan en dit is uitgesloten wanneer de sluis onder toezicht komt te staan. Daar echter volgens besluit van de vori ge ingelandenvergadering nogmaals de meening van de ingelanden moet worden gevraagd zoo vraagt voorzitter thans de meening der vergadering. Na deze duide lijke uiteenzetting van den voorz. en na dat nog enkelen hun meening hierover naar voren hadden gebracht was ten slot te de vergadering algemeen van gevoelen deze nieuwe regeling in te voeren. Dit be sluit zal ter kennis worden gebracht aan Ged. Staten, zoodat thans de concessie tot het heffen van sluisgeld moet worden af gewacht. Nog deelt de voorzitter mede, dat de zoon van J. Cozijn Pzn. aan het bestuur heeft verzocht om het woonhuis van de Mopmolen te mogen bewonen en dat on der de noodige bepalingen en voorwaar den het bestuur dit verzoek heeft ingewil ligd. Het bestuur vraagt hierop de goed keuring der ingelanden. Besloten wordt het woonhuis van de Mopmolen aan P. Cozijn ter bewoning af te staan tegen een huur van ƒ1.per week. Daar de rondvraag niets belang rijks oplevert sloot de voorzitter de verga dering onder dank voor de aangenaam ge voerde discussies. KALENDER DER WEEK ST. JOSEPH, PATROON DER H. KERK. In deze week dagelijks Gloria en Credo. Credo. ZONDAG 5 Mei. Tweede Zondag na Pa- schen. Mis: Misericordia. 2e gebed v. d. H. Pius V, Paus en Belijder; 3e v. h. octaaf van de wijding der kathedraal. Prefatie van Paschen. Kleur: Wit. Van Gods barmhartigheid is geheel de aarde vervuld (Introitus). Boven alles schittert Gods barmhartigheid uit in de bovennatuurlijke orde, de orde der genade. Christus, ons voorgesteld onder het beeld van den goeden Herder (Alleluja-vers; Evangelie; Communio), heeft in Zijn barm hartige liefde gedaan, wat Hij kon doen om ons, zijn schaapjes verdwaald tusschen de doornen der zonde, weer terug te bren gen in de weide Zijner Goddelijke genade. Daarvoor heeft Hij veel geleden (Epistel), ja zelfs Zijn leven gegeven (Evangelie). Laat ons dankbaar volgen .de voetstap pen van den goeden Opperherder onzer zielen (Epistel), naar Zijn stem luisteren (Evangelie), iederen dag opnieuw, reeds bij ons ontwaken onze ziel tot Hem ver heffen (Offertorium), opdat wij na dit ge nadeleven ons eeuwig mogen verheugen over de genade, het geschenk van Gods liefdevolle barmhartigheid (Postcommu- nio). MAANDAG 6 Mei. Mis van St. Jan voor de Latijnsche poort: Protexisti. 2e gebed v. h. octaaf van kerkwijding. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Vandaag herdenkt de H. Kerk, hoe de H. Apostel Joannes in een ketel met ko kende olie geworpen, door Gods genade beschermd, er ongedeerd weer uittrad. DINSDAG 7 Mei. Mis v. d. H. Stanis laus, Bisschop en Martelaar: Protexisti. 2e gebed v. h. octaaf van Kerkwijding. Pre fatie van Paschen. Kleur: Rood. In 1079 werd de H. Stanislaus, bisschop van Krakau in Polen, toen hij het H. Misoffer opdroeg, door Boreslaus, koning van Polen vermoord, omdat hij de koning om zijn zedeloos gedrag berispt had. WOENSDAG 8 Mei. Feestdag van den H. Joseph, patroon der geheele H. Kerk. Mis: Adjutor. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. verschijning v. d. H. Aartsengel Michaël. Prefatie v. d. H. Jo- speh. Laatste Evangelie (alleen in stille H.H. Missen) v. d. verschijning v. d. H. Michaël. Kleur: Wit. De H. Joseph, tijdens zijn leven bescher mer van Christus' vleeschelijk lichaam, is door Paus Pius IX z.g. in 1870 verheven tot Beschermer van Christus' geheimzinnig lichaam de H. Kerk, door vijanden omslo ten en door zware rampen bedreigd. H. Joseph wees onzer indachtig en treedt bij uw Goddelijk Voedsterkind voor ons op met de hulp van uw gebed. DONDERDAG 9 Mei. Octaafdag van de wijding der kathedraal te Haarlem. Mis: Terribis. 2e gebed v. d. H. Gregorius van Nazianze; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joseph. Prefatie van Paschen. Kleur: Wit. VRIJDAG 10 Mei. Mis v. d. overbrenging v. d. H. Bavo, Belijder: Gaudeamus. (Zie in het feesteigen v. h. .Bisdom). 2e gebed v. d. H. Antoninus; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joseph; 4e v. d. H.H. Gordianus en Epi- machus, Prefatie v. d. H. Joseph. Kleur: Wit. De overlevering verhaalt, dat de H. Bavo de inwoners van de stad Haarlem eens gered heeft uit een dreigend gevaar. Uit dankbaarheid kozen geestelijkheid en volk van Haarlem St. Bavo tot Patroon en bouwden hem ter eer, een prachtige Go- thieke Kerk (de oude St. Baaf), waarover langer dan een eeuw werd gebouwd en welke in 1472 is voltooid. De geestelijkheid van de stad Gent sloot met de Haarlem mers een geestelijk verbond, met Bavo als Patroon en schonk aan de St. Bavo-kerk in Haarlem een kostbare relikwie van den Heilige, n.l. een deel van een armbeen. Vandaag wordt de overbrenging van deze relikwie herdacht. ZATERDAG 11 Mei. Mis v. d. H. Gan- gulphus, Martelaar: Protexisti. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joseph; 3e voor den Paus. Prefatie v. d. H. Joseph. Kleur: Rood De christen krijgsman Gangulphus kwam op last van Pepijn II naar West-Friesland om te strijden tegen de koning der Frie zen, Radboud, en den H. Wulfram bij te staan bij zijn prediking en hem te onder steunen. Na volbrachte taak naar zijn land teruggekeerd, werd hij door zijn ze delijk diepgevallen echtgenoote vermobrd. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: ZONDAG, MAANDAG en DINSDAG Geen gebed van de wijding der kathedraal. DONDERDAG. Mis v. d. H. Gregorius van Nazianze, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar: In medio. 2e gebed v. d. octaaf v. d. H. VRIJDAG. Mis v. d. H. Antoninus, Bis schop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joseph; 3e v. d. H.H. Gor dianus en Epimachus. ZATERDAG. Mis v. d. Z.Z. Julianus van Valle, Ladislaus van Gielniow en Vival- dus, Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. h. octaaf H. Joseph: 3e (ter eere van M&- ria); 4e voor den Paus. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, pa:.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6