zaterdag 4 mei 1935 ue leïdsche courant eerste blad - pag. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Mei 1935, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 769.1 te Warschau. Laagste barometerst.: 750.8 te Vardö. Verwachting tot den avond van 5 Mei: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind. Meest helder tot licht bewolkt. Droog weer behoudens in het Zuid-Westen geringe kans op onweer. War mer. De hooge drukking in het Oosten nam sinds gisteren weer toe en de depressie in de Golf van Biscay e nam af, terwijl die in het Noord-Oosten ook in beteekenis afnam. Dientengevolge zijn de koude Noordelijke luehtstroomingen niet tot Scandinavië ge komen óf op zóó groote hoogte, dat zij voor de temperatuur op het oogenblik geen be teekenis hebben. In Duitschland begint bij zonnig weer de temperatuur dan ook flink te stijgen. In Scandinavië nam de vorst in het Noorden af, maar valt nog regen aan de Noorsche kust en in Midden-Zweden, sneeuw in het Noorden. Zwitserland heeft oplaring onder invloed van Fön-winden In Frankrijk vielen onweersregens in het Westen en is de lucht bij lichte regen in het Westen nog betrokken. Ook de Britsche Eilanden hebben bedekte lucht met regen om het Kanaal en Ierland. Eerst vrij ver op den Oceaan nadert een nieuwe depres sie, zoodat voor de eerste dagen droogden vrij warm, behalve geringe onweerskansen in het Zuid-Westen, te wachten zijn. LUCHTTEMPERATUUR. 17.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eju Van Zaterdagnamiddag 7.58 uur tot Zondagmorgen 3,54 uur, van Zondagnamid dag 8.00 uur tot Maandagmorgen 3.52 uur. HOOG WATER Te Katwijk op Zondag 5 Mei voorm. 4.00 uur en nam. 4.21 uur; op Maandag 6 Mei voorm. 4.41 uur en nam. 5.02 uur. Lnxor. Het hoofdnummer van deze week luis tert naar den naam „De Zwarte Kat", ver vaardigd naar het werk van den beroem den schrijver van mysterieverhalen Edgar Allen Poe. We hebben wel eens griezeliger films gezien dan deze, wat echter niet wegneemt, dat de spanning aan deze film toch verre van vreemd is. Het feit, dat Boris Karloff, de geheimzinnige, den hoofdrol speelt, en waarin op waardige wijze wordt terzijde gestaan door Bela Lugosi, zegt eigenlijk ge noeg. Tezamen kunnen zij nog heel wat meer fantastische griezelverhalen tot het publiek brengen en wanneer de regisseur Edgar Ulmer, die ook „De Onzichtbare Man" gemaakt heeft, de leiding in handen krijgt. De ensceneering is wel van heel bijzonder karakter, zoodat het de moeite waard is voor volwassenen deze film te zien. Voor de pauze 'n interessante komedie „Kom je ook bij de Marine?", een super film der Warner Bros, met James Cagney in de hoofdrol. 'n Verhaal van bitteren haat tusschen twee personen, welke ten slotte toch in verzoening eindigt. 'n Gevarieerd voorprogramma gaat aan de hoofdfilms vooraf. Casino. Tot de films, die altijd weer opnieuw pu bliek trekken, al loopen ze voor de derde of vierde maal, behoort ook „De onzichtbare man", die deze week in Casino gedraaid wordt. Het gros van de bioscoopbezoekers houdt over 't algemeen wel van 't geheim zinnige, 't wonderbaarlijke, vooral wanneer dit tevens aanleiding geeft om er eens har telijk bij te lachen, zooals hier 't geval is. Want bij deze zoogenaamde griezelfilm amuseert men zich meer, dan dat men er zich angstig bij maakt. Zoo heeft men b.v. heel wat schik gehad om de wonderbaar lijke gebeurtenissen in de dorpsherberg, om de zwevende pyama, om de scènes op het politie-bureau en rond het huis van Dr. Kemp, zonder er één oogenblik bij te den ken, hoe griezelig 't geweest zou zijn, als die Onzichtbare nu eens werkelijk bestaan had. Van den inhoud vertellen we verder niets. We willen nocntans wel zeggen, dat we hier te doen hebben met een logisch in elkaar gezet filmwerk, dat zeer de moeite loont het te zien of nog eens te gaan zien. Van geheel anderen aard is „De gehei me zending", een film, waarvan de geschie denis zich afspeelt in 't Wilde Westen, het land van het paard en van de revolver. We beleven spannende avonturen en zijn getui- BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Afgekeurd. gen van razende schietpartijen met aan 't slot het zoogenaamde „happy end". In 't voorprogramma de gewone journaals en een interessante wetenschappelijke film van Java Voor volwassenen. Lido. Het Lido-programma met de uitstekende film „Het vroolijke weeuwtje", waarin Jeannette MacDonald en Maurice Chevalier de hoofdrollen vervullen, is geprolongeerd. Trianon Om de film „Moord in de Follies" moe ten wij het programma deze week afkeuren. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Gemeenteraadsverkiezing. Naar de gemeenteraadsverkiezingen naderen, ne men de verhoudingen steeds scherper vor men aan. Zoo vernamen wij, dat is opge richt een afdeeling van de „Vereenigde Middenstand" met het doel aan de verkie zingen deel te nemen, terwijl men thans begonnen is voldoende handteekeningen te verzamelen om een candidaat te stellen bui ten alle partijen om. RECHTZAKEN DE GESCHORSTE HUIZER GEMEENTE-ARCHITECT De procureur-generaal bij het Amster- damsch Gerechtshof requireerde heden te gen den geschorsten Huizer gemeente architect een zelfde gevangenisstraf als indertijd door den officier is geëischt, n.l. een gevangenisstraf van VA jaar wegens het doen opmaken van een valsch geschrift en het gebruik maken daarvan. Voorts requireerde spr. uit vrees voor vlucht de gevangenneming van verd, bij het uit spreken van het arrest. Groote gruttenik dacht dat er nóg een etage kwam. Misschien haal ik nn meteen wel het hoogte record voor liften. (Everybody). LAATSTE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND MECHANISATIE SIGARENINDUSTRIE. Door het Comité tot Beperking van de Mechanisatie in de Sigarenindustrie werd aan de Ministens van Economische Zaken, Sociale Zaken en Financiën, in verband met de omstandigheden, dat de Rëgeering nog steeds geen standpunt heeft ingenomen, het volgende telegram verzonden: „Betreuren uitblijven beslissing mecha nisatie. Door machinale productie neemt werkgelegenheid af. Dagelijks stijgt werk- loozental. Laatste week toegenomen met plus minus 1000. Hiertegenover staat geen enkel volks- of landsbelang. Wij bieden ar beid aan. Kan de Regeering betere vooruit zichten bieden? Dringen aan op spoedig in grijpen. Tientallen ondernemers, waaron der zeer voorname, wachten met machinale inrichting op beslissing. Kunnen nu echter niet langer wachten. Toestand onhoud baar". Opbrengst Weldadigheidspostzegels, kalenders en kaarten voor het kind, ruim 144.000. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de Centrale Propaganda Commissie voor de Weldadigheidspostzegels is verslag uitgebracht over de uitgifte der zegels, kalenders en kaarten voor het Kind 10 December 193410 Januari 1935. bedroeg: 119.013.73 kalenders Nellie Bodenheim 4.765.80 series Nic. Bulder 4.520.75 Kerst- en Nieuwjaarskaarten Edz. Koning 11.667.88 diverse baten 4.444,12 LEIDEN.. Geboren: Ida, d. van A. W. C. Heyne en A. J. C. Goed Cornelia Mari.a d. van J. J. v. Dalen en C. M. v, Berkel Gertrud, d. van H. R. A. Pabst en H. Wagner Wil- helmina Petronella Margarefba, d. v. C. K. Vis en J. P. v. Rossum Bernard Gerhard, z, van A. Reijs en G. J. y. Soest Jannetje, d. van W. v. Klavéren en J. Varkevi&ser Hermanns, z. van W. v. Rhijn en C. v. Rijn Suzanna Maria, d. van N. Melet en E. v. Dijk Nicolaas Willem, z. van N. W. d,en Dopper en J. L. Schenk Willem Fre- derik, z. van H. Turenhout en B. M. J. Pan sier Marten, z. van M. Harmsma en H. A. Witteman Willem, z. van D. Broekhui zen en J. Boender. Ondertrouwd: J. W. Snel jm. 25 j. en C. M. Lankester jd. 24 j. Overleden: G. Huter m. 80 j. HET DREIGEND CONFLICT IN DE MIJNEN. Nieuw uitstel der beslissing? Vrijdagmiddag vergaderde het bestuur van het Algemeen Mijnwerkersfonds onder leiding van den Hoofdingenieur van het Staatstoezicht op de mijnen, dr. ir. Water schoot van der Gracht, naar aanleiding van een regeeringsvoorstel tot saneering van het Algemeen Mijnwerkersfonds. De bijeen komst duurde van half zes tot half acht. Om negen uur werd de vergadering voort gezet, waarbij toen ook aanwezig waren de hoofdbesturen van de drie mijnwerkers- organisaties, die een vertegenwoordiging hebben in de algemeene ledenvergadering van het A. M. F., met name de R.K. Mijn- werkersbond, de Algemeene Nederlandsche Mijnwerkersbond en de Prot. Chr. Mijnwer- kersbond. De bonden legden de volgende verklaring af: Naar aanleiding van de voorstellen der regeering betreffende o.a. de benoeming van een regeeringscommissaris in het A. M. F. hadden de organisaties verwacht, dat de werkgevers de voorstellen tot verslech tering van loon- en arbeidsvoorwaarden zouden hebben teruggenomen (op specialen aandrang van de regeering) op voorwaar de, dat de arbeidersorganisaties de benoe ming zouden aanvaarden van een regee- ringsgedelegeerde met bepaalde bevoegd heden. Op dezen grondslag waren de orga nisaties bereid tot onderhandelingen. Nu blijkt, dat de werkgevers slechts bereid zijn tot opschorting der aangekondigde verslechteringen in afwachting van het re sultaat van de bezuinigingen, welke met medewerking van den regeeringsgedele- geerde in het Fonds zullen worden verkre gen, kunnen de organisaties dat zoo niet laan Vaarden, aangezien zij zich van tevo ren zouden vastleggen. Zij willen echter geen middel onbeproefd laten en geen enkele poging achterwege, om uitbreking van het conflict te voorko men. Hoezeer zij nieuw uitstel op zich zelf ook betreuren zijn zij bereid wederom hun leden te adviseeren in uitstel te berusten in afwachting van een onderzoek, hetwelk tot saneering van het mijnbedrijf leidt en om het mogelijk te maken na te gaan, on der leiding van een regeeriingsgedeleger- de, of het mogelijk is bepaalde wijzigingen in het Fonds aan te brengen. Zij zijn daar toe bereid in de verwachting, dat de re geering het mogelijk zal maken de aange kondigde Verslechteringen definitief terug te nemen, waarbij zij zich tevens bereid verklaren in hét Fonds een regeeringsgede- legeerde te aanvaarden met adviseerende stem in het bestuur en een beslissende stem in de algemeene vergadering zooals bedoeld is in het heden voorgelegde voorstel met betrekking tot artikel 115 van het Fonds reglement. Op deze verklaring volgden langdurige discussies, welke ongeveer tot hedennacht drie uur duurden. Overeenstemming was echter toen nog niet bereikt. Dr. Waterschoot van der Gracht heeft tenslotte uitstel aangeboden waarover de directies zich nog zullen beraden. De Bon den zullen alleen in uitstel berusten onder de bovengenoemde voorwaarden. BRAND BIJ JAMIN TE NULAND Tn den afgeloopen nacht is door onbe kende oorzaak brand uitgeoroken in de bakkerij en de fabriek van de firma Jamin te Nuland en bewoond door de familie M. v. Hasseh. In nachtgewaad moesten de be woners het gebouw verlaten. De knecht K. Willemsen, die op de bovenverdieping sliep, werd, toen hij de trap af wilde, door de rook bedwelmd. De man viel van de trap en werd bewusteloos opgenomen. De brandweer kon niet voorkomen, dat het geheele gebouw niet inventaris een prooi der vlammen werd. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Tezamen 144,412.38 De Ned. Dagbladpuzzle heeft hiertoe het belangrijke bedrag van ruim 25006.bij gedragen. Na bijrekening van rente en aftrek van kosten zal er voor de vereenigingen die zich wijden aan de zorg voor het misdeel de kind ongeveer 134.000 beschikbaar zijn. TELEGRAMMEN LUCHTVERBINDING PALESTINA— EGYPTE Dagelijksche dienst JERUZALEM, 4 Mei (V.D.). Blijkens berichten uit Cairo, aldus meldt onze cor respondent, zal tusschen Palestina en Egypte een dagelijksche luchtverbinding tot stand worden gebracht. Aangezien deze lijn samenvalt met een klein onderdeel van de HollandIndie- vliegverbinding, beteekent dit tot op ze kere hoogte, hoewel niet in belangrijke mate, een concurrentie voor de K.L.M. LEIDEN. NED. R. K. VOLKBOND, PLAATSELIJKE CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Genestetstraat 49. Zondag Van 9.30 tot 3 uur stemming voor de leden R. K. Staatspartij, groene kaart medebrengen, Zondag. Het gebouw geopend vanaf 7 uur Maandag Geen zitting, Rechtskundig Bu reau. Maandag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Woensdag Bestuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur. Zaterdag. Spaarbank, Brands to ff encom- missie 78 uur op het kantoor. Ziekenkas 7 uur. Geen bibliotheek. Leden gaf gij U al op voor het lidmaat schap van de Eucharistische Actie „Pius X". Gij kunt u opgeven, per briefje, de Genestetstraat 49 en 83. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelieden vanaf 17 jaar iederen 3en Maandag van de maand, 's avonds om 8.30 uur, in de Presidents kamer van het Gezellenhuis. De toegang voor de bijeenkomsten is voor fietsers Pieterskerkhof en voor voet gangers Rapenburg 52. Heden Zaterdag 8—9 uur Bibliotheek. Tijdens de zitting van de spaarkas is er gelegenheid de rentq over 1934 te laten bij schrijven. Zondag is de zaal geopend van 12.15 tot 2.30 uur en van 8 uur tot 10.15, verplichte bijeenkomst van 8.15 tot 9.45. Om 10.15 wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting van de St. Jo seph's Spaarkas. De spaarkas wordt waar genomen door de heeren: L. Bayer en C. van Oerle. Van 1—2 uur Bibliotheek. 8.30 uur prijsbiljarten. Hoofdprijs: Overhemd met das. Beurtrooster: Zondag: G. Cambier en H. Klein. Maandag: Fr. v. Hal en C. v. d. Meel. Donderdag: C. Otten en A. Uphoff. Zaterdag: N. Breedeveld en Friesema. Maandag. Bijeenkomst voor de leden van. 8 tot 10.15 uur. Dinsdag 8.30 uur Verplichte Maandver gadering Afd. Gehuwden Gezellen. 8.30 uur aspirantencursus. Woensdag 8.15 uur Liedertafel „Sebas tian Schaeffer". Alles op tijd present! 8.30 Vergadering Raad van Bestuur. Donderdag. Bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur Vrijdag 8.45 uur Muziekgezelschap „Frans Schweitzer". Allen op tijd aanwezig. 8.00 Biljartclub tot 10.— uur. 8.30 uur Op de bovenzaal cursus voor de Commissarissen uit het District Leiden door den Centraal Praeses H. v. d. Ven. Zaterdag Bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. 8.30 uur Kegelclub de Poedelaars. Iedere Zondag van 12 uur en iedere Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Leesbiblio theek geopend, uitsluitend voor leden en donateurs der Vereeniging. Verdere mededeelingen: Zondag 12 Mei, Beschermfeest van St. Joseph. Algemeene H. Communie. Ieder in zijn eigen parochie. Maandag 13 Mei a.s. te 8.45 uur verplichte maandvergadering Afd. Gezellen. De eerst volgende recollectie heeft plaats op Don derdag 16 Mei a.sa te 8.45 uur. De j aarlij ksche H. Mis met algemeene H. Communie voor de leden der retraite club heeft plaats op Zondag 2 Juni a.s. te half acht in de St. Lode wij kskerk, waarna in het gezellenhuis gemeenschappelijk ont bijt, waarbij attracties. Daarna volgt de jaarvergadering. Vergoeding voor deze feestmorgen is 40 cents. Men kan zich opgeven bij den Huis meester. KRUISVAART „ST. PETRUS". Burcht: Garenmarkt 36. Zonda 8.15 uur Aantreden Aloysiusban. Geen postzegelclub. 4.30 uur Tornier Oranje Vendel. Maandag 8 uur Tarcisiusban. $.30 uur Bijeenkomst Koningsdienaars. Woensdag 7.30 uur Sloyd. 8.159.15 uur Bijeenkomst aspiranten. 8.30 uur Aloysius en Godfriedban. Donderdag 7 uur Lode wij ks- en Francis- cusban. 8.15 uur Willebrordus- en Don Boscoban. Vrijdag 7 uur Cornelius Musius. Zaterdag: 7.00 uur K. J. C. Mis voor de Kruisvaar ders der St. Petrusparochie. 5.00 uur Huisvlijt. 6.30-:-7.00 uur. Afrekenen Penningmees ter J. Wachtclubs. Kruisvaarders denk nog heden aan de af spraak voor de versiering en aan de te houden Mariahulde! ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. Zondag 9 uur Morgengebed, H. Mis en ontbijt. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS" Cohort: Aeterne Pater. Zaterdag 7 uur Contributie betalen, bi bliotheek. Zondag 4 uur Ontspanning. Maandag 7 uur Antonius, Franciscus, Hu- bertus en Arnoldusban. Woensdag 6 uur Postzegelclub. 6 uur Missieclub. 7 uur Zaagclub. 7 uur Schildknapen bijeenkomst. 8.15 uur Tooneelclub. Donderdag 7 uur Martinus en Servatius- ban. Zaterdag 2.30 uur Bijeenkomst van het Maria Vendel en het Vendel van St. Jan. 5 uur Zangclub. 7 uur Contributie betalen en Bibliotheek. ST. PANCRAS-KRUISVAART (Par. O. L. Vr. Hemel v. en St. Joseph) (Burcht: Maria Gijzensteeg). Zondag 11.30 uur Adspirantenbijeenkomst Maandag 7.00 uur Gedialogeerde H. Mis voor Kruisvaarders en Verkenners. 6.15 Canisiusban. Dinsdag 6.30 Aloysiusban. 8 uur William Doyleban. Woensdag 6.30 uur Godfried v. Bouillon- ban. 8.15 uur Tarcisiusban. Donderdag 8.15 uur Installatie van ad- spiranten. Alle Kruisvaarders zijn natuur lijk zonder uitzondering op tijd present. In uniform. Zaterdag 3 uur Paulusban. 4.455.45 uur Afrekenen voor banpen- ningmeesters en 3 centsfonds. ZITA-VEREENIGING. Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.00—11.00 uur. Avondbijeenkomsten Voor Duitsche meis jes op Zondag en Donderdag van 8.00 10.20 uur. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL." Zaterdag 2.30 uur beide Mulo-clubs. 45 uur gym. kleuters van 69 jaar l 56 uur gym. kleuters van 912 jaar 7 uur Engelsche conversatie voor gevor derden. 7 uur repetitie „Miserere". 7.30 uur cadettenclub. 810 uur contributie betalen. 6.30 uur dadenclub „De Roode Graal". 8 uur ,,'t Stralende Zonnelicht". Alle leden, die kaarten hebben, worden verzocht tusschen 810 uur overzicht van hun verkoop tot nu toe te komen geven. Zondag 121 uur contributie betalen. 2.30 uur Generale repetitie in de Schouwburg voor: Het Koor, de Persoon lijke rollen en 't Franciscus-Zonnelied. 5 uur zang (in het clubhuis). Maandag: 7.45 uur H. Mis. 7—8 uur knippen. 8.009.45 uur missiehand werken, hand werken, naaien, charitatiefnaaien, Volks zang en huisvlijtcursus voor gevorderden. 7 uur repetitie „Miserere". 8 uur repetitie Franciscus Zonnelied. 9 uur repetitie „Attende". 8.30 uur vergadering „Actief". Dinsdag 7.008.00 uur clubs ijl handwer ken en naaien. 7.30 uur bijeenkomst van alle dadenclub- sters. 8 uur Groote ledenvergadering. Woensdag 23 uur kruiskinderen. 7.008.30 uur handwerken. 7 uur Rep. 1ste en 2de Tafereel. 8 uur Rep, 3de en 5de Tafereel. 9 uur Rep. 6e Tafereel. 8 uur Koorrepetitie. Donderdag: 8.3010 uur vioolclub. 910 uur turnclub „Actief'. 8 uur tooneelclub. Repetitie voor deze avond worden nog wel nader afgesproken. Vrijdag 7.158.15 uur turnclub „Jong Leven". 8.309.30 turnclub „Parcival". 7 uur Generale repetitie in de Schouw burg van 't Zangkoor, de Miserere en de Sanctusgroep. 8 uur Attende. 9 uur Laudate. 1 :"v" ZOETERWOUDE (DORP). Maandag 7 uur inkleeding. 7.30 uur knippen en charitatiefnaaien. Dinsdag 7 uur inwijdingscursus. 7.30 uur Dek- en Diencursus. Donderdag 7.30 uur Ledenvergadering. MARKTBERICHTEN VEUR, 3 Mei. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort f 10.5012.10, 2e soort f 78.30, 3e soortg f 5.106.50, gele komkommers le soort f 9.9011.60, 2e soort f 6.307.80, 3e soort f 4.105.90, kropsla le soort f 1.203.50, 2e soort f 1.stoof- sla f 3.104.60, peen f 14.1016.50, bloem kool le soort f 8.5014.2e coort f 4.60 7.30, tomaten (mid.) f 26.9028.50, 2e soort f 21.6025.90, gr. ronden f 2728.40, 3e soort f 18.6019.40, andijvie f 2.103.90, andijvie per kg. 810 cent, spinazie 1019 cent, postelein f 9.8010.50, rabarber f 5.60 7.50, snjjboonen 6&77, radijs f 2.002.90, prei f 1.201.80, selderie f 0.500.90. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel) Londen 7.16 Berlijn 59.55 New York1.48 Parijs 9.75*/4 Brussel 25.06 Zwitserland 47 89 Milaan 12.22 Madrid 20.221/2 Oslo36.— Kopenhagen32. Stockholm 37. Weenen Praag6.181/2 Boedapest

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3