STADS NIEUWS I HET CENTRAAL I I TANDHEELKUNDIG I 1 INSTITUUT 1 BREESTRAAT 65 Centraal Tandheel- 1 kundig Instituut. ZATERDAG 4 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Feestavond voor de ouders der HJB.S.-leerlingen. Gisteravond hebben de jongens van de H.B.S. hun feestprogramma nogmaals ten beste gegeven, nu voor de ouders, die in groote getale waren opgekomen ter vie ring van het zilveren Priesterfeest van P. Directeur. Spel, zang, voordracht, alles ging zoo mogelijk nog beter dan de vorige avond. P. Zonderland had wederom alles geregeld tot in de kleinste kleinigheden. Dit bleek vooral uit zijn verwonderd ge zicht, toen het gordijn niet néér bleef voor de pauze, maar weer opgehaald werd; toen de beenen der jongelui niet in de door hem gedirigeerde richting zich bewogen, maar heelemaal een andere kant uit; toen „die eigenwijze knapen" in 't geheel niet meer luisterden naar de stem van hun lei der, maar hèm het zwijgen oplegden en de uitbundig applaudiseerende zaal een oogenblikje stilte verzochten. De dikgebuikte herbergier trad naar vo ren en uitte in een kort, oprecht woordje den dank van alle jongens aan P. Zonder land voor zijn uitstekende, kundige en be- langelooze leiding. En over kap en pij werd met elegant gebaar een groote krans gelegd, opdat men goed zou weten hoezeer de jongens hun leider dankbaar waren. Vermelding verdient nog dit, dat Pater Zonderland zelf deze krans behoedzaam de school had binnengebracht, in de mee ning dat hij voor een ander doel bestemd was! Wie een kuil graaft voor een ander. Een wederwoord kon niet uitblijven. Na de door alle meegezongen levensschets verscheen Pater Zonderland op 't tooneel om te bedanken, op de eerste plaats den Eerwaarden Jubilaris, die de viering van dit feest, op deze manier en op zoo'n royale wijze had mogelijk gemaakt. Hij vond 't een goed teeken, dat de jongens zooveel voor hun Directeur over hadden; inder daad is 't dan ook zoo, dat de leerlingen hun Directeur alle even graag mogen. Ver volgens een dankwoord aan de ouders, die op allerlei manier, en altoos geheel belan geloos geholpen hadden, hetzij met vracht auto's, hetzij hetzij met meubilair, hetzij met serviezen enz. enz. Ten slotte, maar niet op de laatste plaats, bracht spr. dank en hulde aan de jongens. Wederom was 't hem in deze dagen duidelijk geworden hoe geweldig veel goeds er schuilt in de jeugd van nu. De opofferingsgezindheid van de jongens van heden doet zeker niet onder voor die van de jongens van 20 jaar geleden. Alles, geheel hun vacantie, ge heel hun kunnen hadden zij gegeven aan repetities; aan voorbereidingen van aller lei slag. De jongens moeten geleid worden, natuurlijk, maar wat had spr. kunnen doen zonder de jongens, zonder déze jongens; evenmin iets als een regimentscomman dant zonder regiment. En op zijn jongens waren dan ook geheel toepasselijk, de schoone woorden uit 't offertorium van de H. Mis op den feestdag gezongen: Heer, alles heb ik graag, met blijdschap gegeven. Na 't einde van „De Universeele Erfge naam", dat wederom uitstekend gespeeld werd. sprak Pater de Goede nogmaals zijn dank uit, voor de moeite die men gedaan had dezen dag tot zoo'n feestdag te maken. Het werk aan de opvoeding der Leidsche jongens is een werk dat hij verricht met een uitstekend corps van leeraren; aan hen dan ook is het tot nu toe gunstige re sultaat mede te danken. Belangrijker dan de wetenschappelijke vorming onzer jon gens is echter de geestelijke. Hierover valt nog weinig te zeggen. Wel echter kan men terecht hopen op den goeden weg te zijn, want naast de leeraren heeft de leiding der school een groote steun steeds genoten van de ouders der leerlingen. En op dezen avond moest dan ook zeker aan de ouders dank betuigd worden voor hun medewer king. Tot nu toe waren de ouders, die geen daadwerkelijke steun hadden ge schonken aan de leiding der school inzake de opvoeding hunner jongens, nog onbe kend. Laat die samenwerking steeds zoo blij ven; dan zullen de jongens gevormd wor den tot degelijke menschen Katholiek als maatschappelijk die een bron van voortdurende voldoening zullen zijn voor hun ouders. Hiermede werd de avond gesloten. ERNSTIGE AANRIJDING OP DEN RIJNSBURGERWEG. Gisteravond te ruim half twaalf heeft op den Rijnsburgerweg een aanrijding plaats gehad, waarbij de 66-jarige kunsthande laar H. D. S.. wonend aan den Nieuwe Rijn, ernstig werd gewond. De heer S. was met zijn echtgenoote naar de uitvoering voor de ouders in de R.-K. H. B. S. geweest, na afloop waarvan beiden naar huis zouden terugkeeren. Aanvankelijk liepen beiden op het trot toir, doch toen een stadstram uit Oegst- geest kwam, staken zij over om bij den vluchtheuvel te kunnen instappen. De tram was echter reeds gepasseerd en de heer en mevr. S. bleven op het tramspoor loopen, totdat een signaal van de achterop komen de Haarlemsche tram hen waarschuwde uit het tramspoor te gaan. Toen zij dit deden naderde eveneens uit de richting Oegst- geest een auto, bestuurd door den heer W. R-, vertegenwoordiger der Firma Ritman. De heer S. werd door de passeerende auto gegrepen en enkele meters weggeslingerd. De E. H. D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis over, waar geconstateerd werd, dat hij beide beenen en eenige ribben had gebroken en een hoofdwonde had opge- loopen. Zijn toestand was hedenmorgen nog ern stig, doch niet levensgevaarlijk. Begrijpelijkerwijs veroorzaakte het on geluk onder de vele bezoekers der H.B.S.- uitvoering, die mede naar huis terugkeer den, groote ontsteltenis. Toen het ongeluk op de H.B.S. bekend werd, kwam ook hier deernis met den heer en mevr. S. in de plaats van de opgewekte stemming welke na het mooie feest heerschte. Pater-directeur, benevens de paters van Genuchteri en Zonderland begaven zich onmiddellijk naar het Academisch Zieken huis. Door pater Zonderland werden den heer S. de laatste H. Sacramenten toege diend. GEMEENTERAADSVERKIEZING Candidaatstelling R.K. Staatspartij Wij herinneren er a,an, dat morgen wordt gestemd voor de vier volgende candidaten op de candidatenlijst der R.K. Staatspartij voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Wie het advies wil volgen maakt één hokje zwart. Wie meent anders te moeten stammen plaatst achter de namen van de vier candidaten een 1, een 2, een 3 en een 4. Een 1 achter den naam van den candi- daat, dien hij no. 9 wenscht te zien op de officieele candidatenlijst. enz. Op het stembiljet is de naam Haverkorn (welke candidaat zich heeft teruggetrok ken) vervangen door den naam Horikx. Men zie verder de ontvangen oproe- pmgskaart. In een ledenvergadering van de afd. Lei den der Kath. Dem. Partij, zijn voor de as. gemeenteraadsverkiezing defintief candi daat gesteld de heeren: 1. K. W. P. Krom; 2. H. C. v. d. Krogt; 3. J. A. Wijtenburg; 4. H. W. Peterzen; 5. W. J Visser HET 350-JARIG BESTAAN DER MARIA-CONGREGATIE Men verzoekt ons het volgende mede te deelen: Naar aanleiding van het feest op Maan dagavond a.s. in de Stadsgehoorzaal, zijn aan de bekende adressen (voor de Con- greganisten) nog enkele kaarten verkrijg baar. Wie deze nog niet heeft afgehaald, doe het spoedig. Wil men^tevens verzekerd zijn van een goede plaats, dan is er gelegenheid voor plaatsbespreken op Zondag 5 Mei van 12 —2 uur aan dè Stadsgehoorzaal (kaarten medebrengen). Maria-Congregatie St. Petrus-Parochie Afdeeling heeren De veertiendaagsche Congregatieoefe ning zal niet plaats hebben Dinsdag a.s., doch Dinsdag 14 Mei. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden trouw de oefeningen zullen bijwonen en in eigen omgeving nieuwe leden trachten Denkt om de Alg. H. Communie morgen onder de H. Mis van 6.30 in de St. Lode- wijkskerk. Het bestuur. MIJ. DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Voordracht prof. dr. P. Valkhoff. In de maandvergadering van de Maat schappij der Ned. Letterkunde heeft prof. dr. P. V alkhof f gisteravond gesproken over: Marnix en Rabelais. Voor de meeste Nederlanders is Marnix de schrijver van de Biënkorf en de Psalm vertalingen, de staatsman, de verdediger van Antwerpen, de vriend en raadsman van den Zwijger. Dat hij ook een uitnemend Fransch auteur was, de zestiende eeuw ge sloten heeft met een monument van woord kunst in de Fransche taal, is veel minder bekend, ondanks hetgeen Edgar Quinet, Lenient, G. Oosterhof, Sainéan en anderen over de Fransche geschriften van Marnix hebben medegedeeld. Lanson noemt Mar nix niet in zijn literatuurgeschiedenis, wel de Coster, Verhaeren en Maeterlinck; Bé- dier en Hazard wijden in hun groote boek slechts enkele woorden aan hem. Hij, dien Pirenne noemde „den grootsten schrijver, dien de Nederlanden in de zestiende eeuw hebben voortgebracht, verdient een beter lot. Spreker wenschte de aandacht nog eens te vestigen op het Fransch werk van Mar nix, inzonderheid op het „Tableau des dif- férends de la religion", dat in 1599, een jaar na den dood van den schrijver ver scheen, en den invloed van Rabelais aan te toonen, die overal daarin te vinden is. De ideeën van Marnix, zijn anti-katholiciteit, zou spr. geheel buiten beschouwing laten, het was hem slechts om zijn stijl en taal te doen. Verschillende problemen zijn bo vendien nog aan het Tableau verbonden, zooals de verhouding daarvan tot de Biën korf. Is de Nederlandsche Biënkorf een be werking van een Franschen tekst, die la ter door Marnix weer is opgenomen en uit gebreid tot het Tableau? Aldus meenden Van Toorenenbergen en Oosterhof. Spre ker kan de noodzakelijkheid van het be staan van een oorspronkelijken Franschen tekst nipt inzien. Het lijkt hem waarschijn lijker, dat Marnix in den loop der jaren, voornamelijk in het laatst van zijn leven, in den geek van de Biënkorf een groot polemisch werk, betoog en satire, tegen de Katholieke kerk is gaan schrijven en aJs uitgangspunt nam het boek, dat na zijn verschijnen in 1569 zooveel opgang had ge maakt. Tot slot van zijn uitweidingen besprak hij dan het begrip „Schundliteratuur" en de vraag, of de protocollen daaronder val len beantwoordde hij ontkennend. AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. ALB. VERWEY. Prof. dr. Albert Verwey zal zijn colle ges na de Paaschvacantie niet hervatten en zijn afscheidscollege geven op Donderdag 23 dezer om 2 uur in het groot-audito rium. DE JUBILEERENDE „TURK". Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, staat het café restaurant „In den Vergul den Turk" deze dagen in het teeken der jubilea. Jubilea van de zaak zelf, al wordt dan 'n 35-jarig' bestaan officieel niet zoo gevierd, jubilea echter ook van directie en van per soneel. De heer W. Couwenberg en zijn echtge noote herdenken morgen den dag, dat zij 25 jaar geleden de leiding van het in bin nen- en buitenland bekende café restau rant op zich namen en in al die jaren heb ben de heer en'mevr. Couwenberg zich be ijverd om de traditie van het huis hoog te houden. De veranderde tijdsomstandigheden de moeilijke crisisjaren niet in het minst noopten wel eens tot het nemen van maat regelen, welke anders niet genomen zouden zijn, doch toch bleef de traditie van deftig heid, degelijkheid en gemoedelijkheid, zoo dat de heer en mevr. Couwenberg in den loop der jaren vele stamgasten rond zich hebben weten te verzamelen, niet in het minst in de studentengeneraties. Hedenmiddag van 3 tot 5 uur houden de heer en mevr. Couwenberg receptie en we twijfelen er niet aan, of velen zullen hier van hun sympathie doen blijken. Behalve de directie zelf viert ook de oud ste kellner, de heer H. van Riet, zijn zilve ren jubileum. Herman is bij ieder Turk bezoeker bekend. De feestelijkheden zijn gisteren eigenlijk al ingezet met de uitreiking van de draag- medailles van „Horecaf" aan het personeel. De heer Couwenberg reikte de medaille in goud uit aan de heeren Herman van Riet en A. Delmeer, die respectievelijk 25 jaar als kellner en 15 jaar als huisknecht in „de Turk" werkzaam zijn en voorts in zilver aan den oberkellner A. A. Janssen, de kellners J. H. Horstman en E. H. Schelke en de lin nenjuffrouw mej. M. de Zwijger, die allen hun tienjarig dienstverband herdenken. De heer Couwenberg heeft daarbij uiting gegeven aan zijn waardeering voor de be toonde plichtsbetrachting en den wensch uitgesproken, dat allen nog vele jaren tot wederzijdsche tevredenheid werkzaam zul len zijn. Namens het geheele personeel hebben daarna de oberkellner. de heer Janssen en de voornaamste jubilaris, Herman, nog het woord gevoerd en dank gezegd voor de prettige verhouding tusschen patroon en personeel. Ter blijvende herinnering aan dezen dag werd den heer Couwenbe'rg een plaquette aangeboden, symboliseerende den naam van de zaak. Instituut Pont. Deze maand slaagden voor Machine- schrijven: de dames Broekhuizen, Allaries, Boezeman, Oegstgeest, Veldhorst, Voorscho- ten en de heeren v. d Beid, Freyser, v. d. Oever, Katwijk aan Zee; Slegtenhorst, v. d. Lijke. Ned. Handelscorrespondentie: de dames Zwarenstem, Oegstgeest; Colijn, Alphen a.d. Rijn; Mesman, Boskoop; Jongerius, Oegst geest; Broekhuizen, en de heeren v. d: Beid, Dieben, Wassenaar. Ned. Stenografie (130 lettergr.): de da mes van Ammers, Voorschoten; van Baarle, Wassenaar; Hoogenboom en Segaar. Duitshe Stenografie (130 lettergr.): de dames Colijn, Alphen a.d. Rijn; Jongerius, Oegstgeest en Mesman, Boskoop. Boekhouden: de heeren v. d. Beid en v. d. Oever, Katwijk aan Zee. Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont, Breestraat 89a, alhier. Geveilde perceelen. Ten overstaan van den Notaris B. H. Stumpel alhier: Huis en erf Oude Vest 231: in bod f 2450, kooper de heer Th. L. J. Zitman q.q. voor ƒ3150. Huizen en erven Willemstraat 30/34 sa men in bod 4350, kooper de heer A. van Os q.q. voor 4395. Huizen en erven Ka/mpersteeg 2, 4, 6, 8 en 10 samen in bod 3140, kooper de heer W. Barning q.q. voor 3365. Hi us en erf Korte Raamsteeg 79 in bod 1500, kooper de heer D. Slegtenhorst voor 1500. Huis en erf le Gortestraat 33 in bod f 810, kooper de heer J. J. van der Reijden q.q. voor ƒ890. De perceelen Groenesteeg 32/43a en Uiterste Gracht 95 zijn niet gegund. Ten overstaan van den Notaris A. J. C. van der Heijden alhier: Huis en erf Mecklenburgerstraat 7 in bod ƒ2050, kooper de heer B. de Kier q.q. voor 2050. De perceelen Mecklenburgerstraat 9 en Middelstegracht 137 zijn niet gegund. Ten overstaan van den Notaris H. M. Markusse alhier: Huis en erf Haarlemmerweg 9 in bod 4150, kooper de heer Th. L. J. Zitman q.q. voor ƒ4400. Huis met tuin Rijnkade 17 in bod 4000, kooper de heer M. van Nood q.q. voor 4000. Huis en erf Oranjegracht 67 in bod 550, kooper de heer P. F. van den Broek voor ƒ700. Huis en erf Waardgracht 87 in bod 650, kooper de heer M. van der Hoogt q.q. voor ƒ650. Huis en erf Weverstraat 10 in bod ƒ300, kooper de heer J. J. G. de Clér q.q. voor ƒ300. Huis en erf Heerenstraat 40 en Rhijn- geesterstraatweg 205 (Oegstgeest) zijn niet gegund. KATHOLIEKE KINDERUITZENDING. Het Bestuur van bovengenoemde Ver- eeniging houdt zitting a.s. Donderdag 9 Mei van half negen tot half tien des avonds, tot aangifte van kinderen voor wie uitzen ding naar vacantiekolorues noodzakelijk is, in het Vincentiusgebouw, H. Kerkgracht. LIEFDEWERK OUD-PAPIER. Er wordt veel gevraagdEn, als onze redactie een verzoek bereikt, om een vraag om steun en hulp in de courant te onder- streepen, dan doen wij dat steeds gaarne. Er mag veel worden gevraagd, er moet veel worden gevraagd! Maar nu kwam men tot ons met een ver zoek, dat ons tot nu nog niet werd gedaan, nl. 't verzoek, om er bij onze lezers op aan te dringen, het Liefdewerk Oud-Papier voorloopig niet meer te willen steunen, daar het te veel ontvangen heeft! Dat zit zoo. Daar er in dezen tijd geen groote vraag is naar oud papier, is het pakhuis van het Liedewerk geheel en al gevuld. Het bestuur kan daarom voorloo pig geen oud-papier afhalen of ontvangen. Voorloopig. Het actieve bestuur van het sympathieke Liefdewerk zint er natuurlijk op, om zoo gauw en zoo goed mogelijk zijn voorraad geheel of gedeeltelijk te kunnen verkoopen. En - als dat is geschied, zijn de aanbiedingen van oud papier weer zeer gewaardeerd en hartelijk welkom. Derde-Orde-restaurant. In het Derde-Orde-restaurant zijn in de afgeloopen wéék 300 maaltijden gebruikt. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 3481. A. Somerwil Jr. Lei den, 2e Groenesteeg 48, kruidenierswaren. Wijz. handelsn. in: Firma A. Somerwil. In'de commissie, welke te 's-Graven- hage zitting zal houden voor het afnemen van het onderwijzers-examen is benoemd tot plaatsvervangend lid de heer M. J. Krop, alhier. In de commissie, belast met het afne men van het examen handteekenen is tot plaatsvervangend lid benoemd de heer A. J. M. van Dijk, alhier. Geslaagd voor het examen van apothe kers-assistent de heeren G. Meiniger, Rot terdam; J. Polderman, Den Haag en M. A. v. d. Sluys, Den Haag. Bij de politie zijn inlichtigen te bekomen omtrent 1 dames- en 2 heerenrij wielen, welke onbeheerd op straat zijn gevonden. Leidsche Studenten Zangkoor. Zooals reeds gemeld werd, zal het in October 1934 opgericht Leidsch Studenten Zangkoor, directeur Leo Mens, een eerste concert geven in den Stadsschouwburg Dinsdagavond 7 Mei. Behalve vocale wer ken uit de oud-Nederlandsche school wordt het Concert in d-moll voor drie klavieren en strijkkwintet van J S. Bach uitgevoerd. Jaap Stotijn speelt een sonate van LoeiHet en oud-Nederlandsche danswijzen bewerkt door de dirigent voor hobo en klavier. R.K. Gemengde Zangvereeniging „Pulchri Studio". Het bestuur maakt de leden langs dezen weg nog even opmerkzaam, dat de repeti tie niet a.s. Maandag wondt gehouden, maar a.s. Dinsdag 7 Mei. Het bestuur rekent op aller opkomst. DON KOZAKKENKOOR „PLATOFF" Onder leiding van dirigent Nicolas Kos- trukoff gaf het Don Kozakkenkoor „Pla- toff" gisteravond een concert in de Pie terskerk. Wonder boven wonder was de belangstelling zeer bevredigend en dat nog wel niettegenstaande de concertdirec tie Kraus maar heel kort van tevoren en ook in den Schouwburg een voorstelling was dezen avond had aangekondigd. Voor ons hebben Russische koren altijd een eigenaardige bekoring door de voordracht, de liturgische gezangen met de eigenaar dige intervallen en de klank der bassen, die vol warm en diep als orgeltoon klinkt, werkelijk iets bijzonders. De afwisseling van solo en koor en het temperament ge ven iets heel eigens aan dezen koorzang, die ongemeen gedisciplineerd is. De teno ren bereiken een respectabele hoogte en weten ongelooflijk fijne klanken te too- veren. Af en toe wordt het geluid haast onmanlijk, wat wij dan ook minder kun nen apprecieeren. Wat in de koorzang ons bijzonder boeit is het streven naar iets heel moois. Geen enkele intentie van den zeer temperamentvollen dirigent wordt over het hoofd gezien. Juist het tegenover gestelde wordt alles tot in de fijnste détails uitgepenseeld en fraai klinkend aangebo den Kostrukoff heeft een merkwaardige wijze van dirigeeren; hij heeft zijn zangers vast met stevigen greep en geen een die er los van komt. De plastiek van zijn han den is opmerkenswaard. De inzetten, het zingen a bouche fermée, het heftig stootend opzwepen, 't heeft alles zijn eigen charme waaraan men niet ontsnapt. Een elftal AGENDA Zondag. Stemming candidatenlijst R. K. Staatspartij voor den Gemeente- Maandag, Herdenking 350-jarig bestaan der Maria-Congregatie, Stadsgehoor zaal, 8.30 uur. Maandag, bijeenkomst Studieclub (machine- zetters) Kath. Graf. Bond, 8.15 uur, Bondsgebouw. Maandag', De Hanze, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Maandag. „Madame Sans Gêne RQtter- damsch Hofstad Tooneel, Schouw burg 8.15 uur. Woensdag. Algemeene vergadering R.K. Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden. Zitagebouw, 8.15 uur. De Zondagsdienst der doktoren te Lei den wordt waargenomen door de doktoren BJanksma, v. Bockel, Nieuwzwaag, Rassers en Veldhuyzen, De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varebamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 April tot en met Zondag 5 Mei a.s., waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274 ^tiiiiiiiiimiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiim^ BREESTRAAT 65-TEL.3620 f ziet zich gedwongen in verband E met de vestiging van een anaer E E instiiuut, te berichten, dat ons jjj instituut gevestigd BLIJFT E ONS INSTITUUT HEEFT NIETS E UITSTAANDE MET HET NIEUWE INSTITUUT VAN DR. POS E E Door vervaardiging van Kunsttanden E in ons eigen nieuwe Laboratorium jjj E kunnen wh niet alleen veel vlugger E E werken, doch ook onze prijzen E aanzienlijk verlagen en berekenen E wij voor een geheel E Gebit, inclusief pijnloos f trekken vanaf c Geheel gebit, inclusief pijnloos E E trekken vanaf f. 35.CO E Geheel onder- of bovengebit E E vanaf f.20.s E Plaatje met I kunsttand t. 2.50 S E Iedere tand meer f. 1.25 E E Cementvullingent. 1.50 E E Zilver- of Porceleinvulling t. 2.— E E Goudvullingen vanaf f. 7.— E E Kroon- ot Stifttand vanaf t. 12.50 E E Pijnloos trekken v. tand ot kies f. I E Mondonderzoek en Halfjaarlijksche Mondcontróle KOSTELOOS. Om verwarring te voorkomen E berichten wij dat ons instituut E voortaan de naam draagt: Yoor alle garanties door ons instituut E afgegeven, blijft alléén het Taudheelk. Instituut Breestraat 65 aansprakelijk. =j iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiit^ zeer mooie liederen van eigen bodem wer den op voortreffelijke wijze uitgevoerd. Het bekende „Crucifix" van Faure werd' met Franschen tekst gezongen en viel ons inziens wel wat uit het cadre van het ge heel. Stemmingsvol deden het de liederen, waarin de Russisch liturgische melo dieën zoo wondermooi opklinken zooals de gedeelten uit de „Requiem" van Bakhme- tieff, het lied van Korniloff en het „Pa ter noster" van Cheremetieff, waarin de solisten heel goede krachten bleken te zijn, in het bezit van mooie natuurstem men en berekend voor hun werk. Nog an dere solisten deden zich hooren, die elk in zich eigen verdiensten hebben. Toch waren er onder hen die óf verkouden zijn of aan wie een weinig rust goed zou doen. Rest ons nog te memoreeren het met ge weldigen drang gezongen „Heer bescherm uw volk" van Tchesnikoff en wij meenen te mogen zeggen, dat er technisch niet veel ontbroken heeft en elke tegenstelling ver antwoord was. De volle kracht van dit beroemde mannenkoor is fameus en wel luidend.. Er is gedemonstreerd wat disci pline en gezaghebbende leiding vermag. Het binnenkomen in het kerkgebouw, het costuum, dit is geen vertooning. Het is al les werkelijk verdedigd om de muzikale verschijning. Al werd er in alle stilte ge noten (om aard der gezangen en het kerk gebouw), van zelfsprekend was het succes zeer groot en verdiend is dit ook om de stemmen en om de zangkunst van den di rigent. J. K.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2