ZATERDAG 4 MEI 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 Geboren: Gijsbert, z. van F, Boer en M. Bergahoeff Arie, z. van J. van Kam pen en J. de Vlieg Wilhelmina Cato, d. van A. C. van Dam en W. Timmers Wil lem, z, van W. T. Verweij en C. Verlooij. Ondertrouwd: H. J. Spierenburg 26 j. en J. Schuring 23 j. L. J. Veerman 32 j. en G. J. de Vries 22 j. Getrouwd: F. IJ. Rademaker 26 j. en F. M. Boere 22 j. C. Th. Steenbergen 25 j. en A. G. M. Verhagen 21 j. W. J. Hirschman 25 j. en G. Repeman 26 j. Gevestigd: Wed. W. van Egmond van Boskoop Elsje Albert van Amsterdam N. Slapepndel van Waddinxveen W. Looijen van de Bilt Jac. van Beek van Kortenhoef Grebe Stephan van Amers- foor C. Burggraaf en gezin van Barne- veld G. van Donk van Alphen a. d. Rijn D, B Verboom en gezin van Zwammer- dam Heinrich de Boer en gezin van Rietveld J. van Vurren van de Werken ca. Sleeuwijk. Vertrokken: A. van de Ruit naar Zevenhuizen H. W. van Holst naar Lan- geruigeweide A. J. Kolkert naar Harder wijk H. van Luinen en gezin naar Al phen a. d. Rijn C. van Ingen naar Bos koop G. van Ingen en J. M. van Ingen naar 's-Gravenhage. LEIDERDORP Staatspartij. Gisteravond vergaderde de R.K. Kiesvereeniging Leiderdorp in het lokaal van den heer Ramakers alhier, on der voorzitterschap van den heer W. ,P. v. d. Geest. De opkomst was zeer bevredigend Overgegaan werd tot het vaststellen der candidatenlijst voor de gemeenteraadsver kiezing. Besloten werd om met drie can- didaten uit te komen, in de volgende rang schikking: no. 1 J. J. Klaver, 2. W. P. v. d. Geest, 3. Th. J. Verkleij. Daarna werd overgegaan tot vaststellen, van een kleine reglementswijziging. Hierna werden be handeld de regels bij de voorbereiding der gemeenteraadsverkiezingen. Het eerste art. werd eenigszins gewijzigd. Er stond name lijk dat 15 leden het recht hebben een can- didaat in te dienen, maar dit werd terug gebracht tot 5 leden. De voorz. bracht nog even onder de aandacht dat in den loop van de maand Mei de contributie zal ge- ind worden, met het oog op de propaganda voor de a.s. verkiezing. Na rondvraag sluiting. KOUDEKERK. Geboren: Alida, d. van A. Vergunst en C. Geerlof Neeltje, d. van N. van Snate ren en A. van Verbree. NIEUWKOOP Roter-distributie. De onvermengde margarine op bonnen zal van heden af ge scheiden via den winkelier. Het Gemeen tebestuur zal elke drie maanden uit de winkeliers, die zich hiervoor aangemeld hebben, bij loting drie winkeliers aanwij zen. Thans zijn hiervoor aangewezen in Nieuwkoop: W. van Koert Sr.( en J. Ver- duijn en in Noorden J de Geus. Personalia. De heer N. A. J. Robertsz, volontair ter gemeentesecretarie alhier is met ingang van 6 dezer benoemd tot tij delijk ambtenaar ter Secretarie van Ter Aar. WOERDEN Succesvolle avond. Een succesvolle avond werd Donderdag gegeven door het jubileerende zangkoor „Zanglust" en het kinderkoor „Zingende Jeugd". Succesvol was deze uitvoering in twee opzichten. Ten eerste in wat we te hooren en te zien kregen. Hoewel het kinderkoor niet een zoo groot gedeelte van het programma verzorgde, was het zeer gelukkig dat ook dit koortje was betrokken in een soort van spel een spel waarbij de speelman en diens vrouw de kinderen deden zingen Ofschoon uiteraard moeilijk was de lied jes hierbij te volgen zonder text, was het geheel zoo alleraardigst tafereel, dat het de aanwezigen tot een luid applaus uit lokte. Het idee van den directeur, den heer Onneweer, om ook eens eenige kin deren alleen te laten zingen, was werke- lij. uitstekend. Het trof ons, dat hierbij een vrijheid en ongedwongenheid aan den dag werd gelegd, die we in deze mate zelden bij kinderen aantreffen. Een jubileumavond hoort iets bijzonders te zijn en we mogen wel zeggen, dat door het opvoeren van het gecostumeerd zang spel, getiteld Prins of Princ, een apart ca chet aan dezen avond is gegeven. We mee- nen te weten, dat het de eerste maal m de 15 jaren van het bestaan is geweest, dat het dameskoor zulk een spel opvoerde. Het heeft hooge eischen gesteld aan de medewerkenden en veel tijd en moeite zijn opgeofferd om hierdoor de avond tot een onvergtelijke te maken. Al dit werk is echter ruimscoots beloond, daar het geheel een schitterenden indruk maakte. De kleurige Volendammer-costuums in de sprookjesachtige verlichting maakten de 14 tafereelen tot eëh wonderschoon ge heel. Geen wonder, dat na elk tafereel een enthousiast applaus losbarstte. We mogen hierbij niet vergeten te ver melden, dat de leiding over 't geheel bij den heer Onneweer in goede handen was. terwijl de dames T. Stolwijk en R. Peerde- man uitstekend de piano hanteerden. De avond was tenslotte ook een succes wat betreft het bezoek. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld, hetgeen ook pater Vissers in zijn dankwoord namens de St. Vincentiusvereeniging met vreugde memo reerde, als zijnde een deel van het uitste kend slagen dezer avond. Het verloten van een fruitmand en een kaas bracht nog een flink bedrag op. Maandagavond wordt weei op een volle zaal gejrekend. WADDINXVEEN Verdronken Een 4-jarig zoontje van den heer H. A. Berkensteijn is gistermiddag achter de ouderlijke woning in de sloot geraakt en verdronken. ZOETERWOUDE (DORP). Staatspartij. Gisteravond hield de af- deeling Dorp van de R.-K. Kiesvereeniging een algemeene vergadering. De opkomst was zeer klein. De voorzitter, de heer J. Schouten, open de de vergadering met den chr. groet en sprak daarna een welkomstwoord tot dege nen die hunne belangstelling hebben ge toond. Spr. constateert een geringe be langstelling voor deze vergadering, <lie wel niet reglementair bepaald is, maar die toch gehouden is, opdat de leden de volle gele genheid zouden hebben over de gestelde candidaten van gedachten te wisselen. Spr. gaat vervolgens na welk een bewo gen tijd achter den rug is, een tijd, die in het teeken stond van stroomingen tegen onze partij van links en rechts. De notulen worden door den tweeden secretaris, den heer C. G. v. Es, gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat het nieuwe reglement op 30 Maart door de Kamerkies kring werd goedgekeurd. Vervolgens spreekt de voorz. een woord van welkom aan den secretaris, den heer N. v. d. Poel, die weer hersteld van een ziekte voor het eerst weder de vergade ring bijwonen kan. Dan wijdt de voorzitter een beschou wing over de gehouden verkiezing voor de Prov. Staten. Met cijfers toont spr. aan, dat onze kies vereeniging van smetten vrij is, wij be hoeven ons niet te verontrusten over een afval naar de N. S. B. Of er geen andere zwarte wolken zullen komen weten wij nog niet, maar voor de N. S. B. behoeft onze afdeeling geen vrees meer te hebben. Toch moeten wij blijven beseffen, dat onze verantwoordelijkheid te dien opzich te zeer groot blijft. Elke splitsing van onze Staatspartij en vooral de eerste besmet ting, aanhang van een dissident, is het grootste gevaar. Als men er gewoonte van maakt niet meer te stemmen op de Ka tholieke Staatspartij is het zoo gemakkelijk geworden zich steeds meer te verwijde- Met kracht en klem moeten de Katholie ken er op gewezen worden, dat zij niet mo gen medewerken om onze berekeningen, die gebaseerd zijn op de zoo goed gevoerde stemming voor de Provinciale Staten, te laten falen. Spr. zal nu mededeelingen doen hoe de candidaten bijeen zijn gekregen. Zondag zal op de gewone wijze en op de gewone plaatsen over, de plaatsverdeeling van de groslijst worden gestemd. Zonder stembewijs wordt geen stemlijst uitgereikt. Aanvankelijk was het de bedoeling voor de 5 candidaten die gekozen kunnen wor den een dubbeltal candidaten te hebben; er zijn er maar 9 bijeen gekregen. Hierbij soms spr. de moeilijkheden op, die zich hebben voorgedaan bij het zoeken der candidaten. Ondanks herhaald verzoek hadden de leden maar 2 candidaten ge steld en het bestuur was reglementair een, nooit zoo zwaar gevoelde taak opgelegd voor de overige candidaten te zorgen. Het is een te prijzen besluit van velen, die voor de taak van gemeenteraadslid geroepen werden, dat zij beseften, dat zij niet voldoende ontwikkeld zijai om deze zeer verantwoordelijke leiding in deze zware tijd op zich te nemen. Met dit res pect waren er echter geen candidaten en kwam er geen enkele middenstandscandi- daat en hadden de arbeiders maar één plaats bezet. De zittende leden hebben weder een can- didatuur aanvaard met uitzondering van de heer A. van Bennekom, die om gezond heidsredenen zich langzamerhand moet terugtrekken uit zijn omvangrijke werk zaamheden. De heer v. Bennekom heeft 19 jaar het lidmaatschap vervuld. Bescheiden begonnen heeft de héér van Bennekom de algemeene hoogachting verworven van alle gemeenteraadsleden. Al hield hij geen groo- te redevoeringen, wij weten zijne groote verdienten als goed adviseur te waardee- ren. Vooral als de houding van een raads lid niet goed was, of als de verhoudingen dreigden geschaad te worden, was het de heer van Bennekom die de arbitrale rol moest spelen. Op dit moment van schei den, herdenkt spr. ook de overleden wet houders Noordman en van Leeuwen. Voorloopig kan reeds medegedeeld wor den, dat er in een zeer goede harmonie ge confereerd is over de plaatsing van de candidaten van de beide afdeelingen op de ééne lijst. Spr. heeft het volle vertrouwen, dat deze samenwerking in alle opzichten goed zal verloopen. Voorshands is het ech ter beter de uitslag van de stemmingen voor de groslijst af te wachten en om een en ander te publiceeren. De candidatenlijst is nu in alphabetischen vorm G. J. Belt, A. Berg, Th. C. Berg, C. J. v. Haastrecht, H. J. v. d. Krogt, Jac. v. Leeuwen Jhoz., L. Onderwater, A. C. Paar- dekooper en C. van Velsen Wzn. De voor zitter brengt nu reeds dank voor de wel willendheid van deze candidaten, om zich beschikbaar te stellen. Van de gelegenheid tot het bespreken en aanbevelen van candidaten wordt geen gebruik gemaakt. Aan het einde van de vergadering meent de voorz. een ernstig woord te ^moeten spreken. Degenen, die op een dissidenten-lijst stemt verbreekt onze eenheid en helpt die kleine partijtjes vormen, die straks mis schien door de N. S. B. opgeslokt zullen worden. Het is een geniepige tactiek van de N. S. B. zoo te werk te gaan n.l. te adviseeren te stemmen op de kleine partijtjes en alzoo de weg te openen die leidt naar de N.S.B. Door te stemmen op een dissidenten-lijst steunt men de Nazi-beweging, zooals het INGEZONDEN STUKKEN Dc Kweekelingen met acte. Ter Aar, 2 Mei 1935. Geachte Redactie. Naar aanleiding van uw artikel „De Kweekeling met acte" zouden wij gaarne iets opmerken. De inleiding, dat iemand, die de L. O. acte behaalt, ten volle be voegd is, en dus niet met de naam „Kwee keling met acte" betiteld kan worden, on derschrijven wij volkomen. Verder slaagt de inzender er echter niet in, zijn totaal gemis aan inzicht in deze materie te ver bergen. Het aanstellen van een kweekeling met acte is onbehoorlijk, omdat het eigenlijk dient om een volwaardigen kracht een half salads te geven. De inzender heeft dat ge voeld en hij heeft er wat op bedacht. We geven den man een andere naam: onder wijzer 2e klas. Dat klinkt tenminste ook een beetje onvolwaardig en nu kunnen we met een uitgestreken gezicht het lagere salaris uitkeeren. De schijn is gered. Mis schien krijgt de inzender nog wel eens zoo'n snuggere inval om de heele crisis op te lossen. Verder probeert hij z'n betite ling nog goed te praten. Iemand die een paar acten gehaald heeft is een beter on derwijzer en wordt eerste klasser. Dit is echter absoluut niet waar. Iemand, die geen bij-acte kan halen, kan als onder wijzer veel meer waard zijn dan z'n knap pere collega. Dat 'n kweekeling met acte, ook al in „paedagogischen" zin, een kind met een waterhoofd kan zijn, is ons te ge leerd. Dat is spelen met woorden, die men zelf niet begrijpt. Wij hopen dat de redac tie voortaan een meer bevoegde „men" weet op te duiken. N. VERBERG, Ter Aar. De geachte inzender schijnt niet gelezen te hebben onze driestar, waarin wij be toogden, dat het aanstellen van kweeke lingen met acte, zooals dit instituut is uitgegroeid, benauwend veel op diefstal lijkt. Een medewerker (die zelf bij het onder wijs is werkzaam geweest) heeft daarna een artikel geschreven, dat de geachte in zender meent scherp te moeten laken. Bij komstigheden buiten beschouwing latend, willen wij wel opmerken, dat wij 't eens zijn met de strekking, dat jeugdige on derwijskrachten niet behoeven te worden gesalarieerd met het salaris, dat voor vol ledig bevoegde onderwijskrachten is vast gesteld; wel echter moeten worden.... gesalari.eerd! Dat is heel iets anders dan het aanstellen van „kweekelingen met acte", welke titel in de practijk dienst doet, omn i e t te salarieeren, doch in plaats daarvan een bedrag te geven, dat meer op een fooi of op zakgeld gelijkt. Red. Braillebibliotheek voor organisten: de B. b. o. Reeds lang werd door blinde organisten de behoefte gevoeld aan een vakbiblio theek, die zooveel mogelijk een volledig overzicht geeft van de orgelliteratuur en wat daarmede samenhangt. Door schen king van orgelmuziek in Brailleschrift van de weduwe van den Amsterdamschen or ganist A. Pomper aan de Ned. organisten- vereeniging kwam deze vraag in de algem. verg. der Ned. o.v. van 1930 en werd door genoemde verg. besloten tot oprichting van bedoelde bibliotheek; Braillebibliotheek voor organisten of kortweg: de B. b. o. Door de Ned. o.v. werd aan de B. b. o. een vaste jaarlijksche bijdrage toegekend ter wijl een gift voor de oprichting werd ge schonken. Voor het beheer der B. b. o. werd een comm. in het leven geroepen, bestaande uit de blinde organisten C. J. Bute uit Zutphen, W. Groothengel uit Hil versum, P. Meyer en W. Streekstra uit Amsterdam; terwijl ambshalve de biblio- thekaris der Ned. o.v. de heer A. Brom uit Utrecht en mej. J. van Breemen als leid ster der afd. Braille van de Openb. lees zaal te Amsterdam werden toegevoegd. Gemakshalve werd de boekerij onderge bracht in de Openb, leesz te A'dam, waar voor de directrice welwillend toestem ming verleende. Uit byitenlandsche Brail- ledrukkerijen werd nu muziek aangekocht. is uitgesproken, dat de volkspartijen niet tot onze partij meegerekend kunnen wor den, omdat hun weg beslist leidt naar het nationaal-socialisme. Met een dringend verzoek om toch in weerwil van alles onze eenheid te bewaren door te stemmen op No. 1 van de lijst der K. S. P. sluit de voorzitter de vergadering met den chr. groet. ZOETERWOUDE (H.R.) Gemeenteraadsverkiezing. Zondag- morgn zal in het patronaatsgebouw van na de Vroegmis tot 's middags half één de stemming worden gehouden voor het aan wijzen van de volgorde van candidaten voor den nieuwen gemeenteraad. De leden worden eraan herinnerd, dat zij hun oproeping moeten medebrengen. Voor de namen moeten nu cijfers gezet worden en wel de cijfers van 1 tot en met 6 (dus geen hokjes zwart maken). De candidaat, die men het meest geschikt acht, geeft men het cijfer 1, die daarna het cijfer 2 en zoo vervolgens tot 6 toe. Het bestuur vertrouwt, dat allen zullen opkomen en deel zullen nemen aan de stemming. ZWAMMERDAM Geboren: Japh'et z. van C. van der Knijff en A. Konijn. Overleden: Willem van Eek 77 j. echtgenoot van W. Vis Antonia Helena Streng 2 j. Maar hqel veel moest worden gecopieerd waartoe een tiental personen zich aan meldden, doch waarvan slechts enkelen tegen de zeer groote moeilijkheden waren opgewassen. Ontvangt de B. b. o. Braille- muziek, dan wordt alles in de puntjes, ge heel gecorrigeerd, de punten door vernis verduurzaamd en dan worden er stevig ingebonden boeken van gemaakt. De sub sidie der Ned. o.v. aan de B. b. o. bleek lang niet toereikend en moest al spoedig een propagandacómm. worden in het le ven geroepen die, onder leiding van Ir. en mevr. Voorham, waarlijk wonderen deed. Zij wist concerten te organiseeren en vaste bijdragen te verkrijgen. In Dec. 1934 werd een catalogus uitgegeven en gratis aan de verbruikers verstrekt; voor aspirant-copi- isten werd een aantal handleidingen voor Braillemuziekschrift aangekocht. De B. b. o. leent haar boeken belangeloos aan organisten niet alleen, doch ook aan hen die zich aangetrokken gevoelen tot het orgelspel en kweekt zoodoende liefde voor orgelmuziek. Voor organisten Van alle ge zindte is reeds orgelmuziek aanwezig: Gezangboeken, Missen enz. enz. maar op volledigheid kan de B. b. o. nog lang niet bogen. Dit aUes deed onderget. besluiten de eventueele opbrengst van de Bach-her- denking in de Remonstrantsche kerk te Leiden op Dinsdag 21 dezer voor de B. b. o. te bestemmen, welk plan met enthou siasme door de beide medewerksters werd begroet. Moge de netto opbrengst van dit concert een niet onbelangrijke bijdrage zijn voor het cultureele werk der B. b. o. F. DE N. Nationale Reclasseeringsdag. Reeds meermalen verscheen in de plaat selijke pers een bericht over den nationa- len Reclasseeringsdag, die op Zaterdag 18 bekendheid te geven aan het werk der Re- Mei a.s. zal gehouden worden. De bedoeling van dezen dag is, meerdere classeering en meerdere belangstelling en liefde daarvoor te wekken. De verschillende Reclasseeringsinstel- lingen hebben de handen in elkaar gesla gen en zullen gezamenlijk probeeren hun doel te bereiken: n.l. hun kasmiddelen te versterken, door een collectieve aanslag te doen op de particuliere liefdadigheid. Dit is noodig geworden, nu de Regee ring om redenen van bezuiniging zich ge dwongen heeft gezien de verschillende sub- sidieposten dermate te verlagen, dat de Reclasseeringsinstellingen zonder de hulp van derden in de noodzakelijkheid zouden komen te verkeeren hun belangrijk werk te staken. Belangrijk werk? vraagt misschien iemand, zijn er geen nooden, die in den tegenwoordigen tijd dringender om leni ging roepen? Is het wel billijk b.v. tegenover de vele duizenden, die niet door eigen schuld bui ten werk zijn geraakt, dat men een zoo breed opgezette actie onderneemt om an deren te helpen, die het alleen aan zich zelf te wijten hebben, dat ze in moeilijk heden geraakten? Zonder ook maar één oogenblik de stof felijke en geestelijke nood te onderschat ten, die in tallooze gezinnen geleden wordt door de huidige crisis, duxwen wij toch volhouden, dat het Reclasseeringswerk be langrijk en noodzakelijk is. Belangrijk omdat het gaat om de red ding van medemenschen, die ja mis schien ook wel door eigen schuld dreigden buiten de samenleving te komen en gevaar liepen van kwaad tot erger te vervallen. Noodzakelijk omdat door het Reclas seeringswerk de maatschappij zelve bevei ligd wordt tegen kwade kiemen, die zoo er niet ingegrepen wordt, allerlei onheil künnen stichten. Slechts onbarmhartige karakters spre ken het woord: „Ben ik mijns broeders hoeder?" Wie nog een grein menschelijkheid in zich heeft, kan zich niet onttrekken aan het vriendelijk verzoek om een heel klein offertje te brengen voor een beklagens waardig mede-mensch. Het ongeluk van een misstap te begaan, kan ook een van uw familieleden over komen. En wie, die zichzelf kent, durft volhouden, dat hij volmaakt is? Welnu met welk recht oordeelt ge dan over een ander? Reclasseering beoogt menschen, die den verkeerden weg opgingen, weer terug te brengen in de samenleving. Reclasseering bedoelt menschen, die hoe dan ook met strafwaardige practijken zich inlieten, door daadwerkelijke hulp en steun te maken tot volwaardige burgers. Zoo gij van oordeel zijt, dat dit werk steun en sympathie verdient, zult gij er toe bijdragen, dat de actie van de Reclas seeringsinstellingen van alle gezindten op Zaterdag 18 Mei slaagt. Hebt U onze reclameplaat gezien? Die spreekt voor zichzelf. Drenkelingen roepen om hulp! Het plaatselijk Comité van Uitvoering. De Gemeenteraadsverkiezing te Leiden. Geachte Redactie. Naar aanleiding van de ingezonden stuk ken, betreffende de candidaatstelling Ge meenteraad en voornamelijk het ingezon den stuk hieromtrent van den heer D. Klein, komt het mij onbegrijpelijk voor, dat hierover zoo nagekaart wordt. Dit al les is mosterd na den maaltijd. De leden der R. K. Kiesvereeniging hadden, bij de samenstelling van het concept reglement, beter gedaan hun stem aldaar te doen hoo ren dan nu in „De Leidsche Courant". Im mers, wat nu, volgens geheel organisato- rischen weg, is geschied, had voorkomen kunnen worden, indien men het punten- stelsel, zooals ondergeteekende het toen voorstelde, had verworpen. (Wy hopen dezer dagen over dat puntenstelsel en an dere stelsels ook onze meening te zeggen. Red.). Thans hebben de leden gestemd ge heel en al volgens het nieuwe reglement en het komt mij voor, dat discussies hier over nu nipt meer aan de orde zijn. Maar eerst dan weerhaan de orde komen als het nieuwe Reglement definitief wordt vast gesteld. U bij voorbaat dankend voor de plaat sing. C. P. W. SCHINCK. Geachte Redactie. Mag ondergeteekende even een ant woord geven aan den heer B. Klein, die het betreurt, dat de heer v. Oyen van 7, op 8 van de lijst is gekomen. Verder gaande, beschuldigt Klein de plaatselijke leiding van de R. K. Arbei dersbeweging, dat zij niets deed, enz. enz. Met u betreur ik, vriend Klein, dat het zoo geloopen is. Maar heeft de plaatselijke leiding schuld aan de actie Polmanihv. Dam voor den candidaat den heer Tobé, en hebben wij ook schuld aan de actie de JongBuil voor den candidaat den heer Haverkorn. U bent er naast met uw beschuldigingen aan ons adres, de schuld zit bij de twee kies- comité's en bij de Kath. arbeiders zelf. Een vraag aan u, Klein, is de heer Lom- bert geen arbeidersvertegenwoordiger, of zegt het niets, dat deze al ruim 25 jaar lid en bestuurslid is in de Kath. Vakbeweging, ook in de Standsorganisatie. Wilt u de ar beidersvertegenwoordiger zien in den en- geren zin van het woord, met ruwe han den, bruine kop, en manchester jas aan? Sinds wanneer behooren de hoofdarbei ders niet meer tot de vertegenwoordigers van de arbeidersbeweging? Vriend Klein, ik dacht dat gij de dingen beter begreep? Geachte Redacteur, ik dank u voor de plaatsruimte. KEES STREEFLAND, Secr. R. K, Volksbond, de Genestetstraat 49. FINANCIëN EN ECONOMIE N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „SINT PETRUS" TE DE BILT Ingschreven kapitaal gestegen tot 33.230.193.23. Totale beleggingen gestegen tot ƒ4.879.769.49 Donderdag j.l. werd ten kantore van bo vengenoemde Maatschappij de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders gehouden. De balans met verlies- en winstrekening sluitende met een winstsaldo ad ƒ57.261.12 werden met algemeene stemmen goedge keurd. Uit de winst werd het meubilair tot op 1 afgeschreven, terwijl op de vaste goe deren extra een bedrag ad ƒ5.000 werd af geschreven. Aan de reserves werd een be drag ad 27.059.47 toegevoegd. Op de aandeelen nos. 1300 wordt een dividend uitgekeerd van ƒ12 per aandeel en op de overige aandeelen ƒ32 per aan deel Aan het verslag der Directie ontleenen wij de volgende cijfers: premiën ƒ901.565.07 (vorig jaar ƒ793.651.48). Premiereserve: 1.866.739 (v. j; ƒ1.540.837). Spaartegoed: f2.882.754.75(v. j. ƒ3.119.633.75). Be leggingen der Spaarkassen: ƒ2.847.385.48 (v j. ƒ3.087.867.43). Totaal bedrag der vrije reserves: ƒ201.362.40 (vorg jaar ƒ192.383.77). LAND- EN TUINBOUW Een kleine Neonlic hfr - plan te nb es tvaler Sinds eenige jaren worden proeven geno men met de bestraling van kasplanten met rood neonlicht. Dit roode neonlicht, dat meer algemeen bekend is bij de toepassing van lichtreclames, oefent op den groei van planten in de donkere jaargetijden een zeer gunstigen invloed uit, in de eerste plaats door een rijkelijke vorming van bladgroen. Deze proefnemingen zijn dan ook zoo gun stig uitgevallen, dat vele kweekers hiervan gebruik maakten om zich te verzekeren van een knachtigen groei van hun gewassen, speciaal van zaailingen gedurende den vin- ter en het vroege voorjaar. Philips brengt thans, naast de bekende groote Neonlichtbakken een kleineren en goedkooperen plantenbestraler in den han del; hiermede gevolg gevende aan den wensch van vele kweekers, die in de eer ste plaats op kleine schaal zelf proeven willen nemen met de bestraling van nieuwe gewassen. Maar ook voor particulieren, bloemen en planten-liefhebbers, is deze neonlichtbestraler een prachtig hulpmid del gedurende de wintermaanden, om het tekort aan licht aan te vullen. De gewas sen kunnen vroeger uitgezaaid en tot ont kieming gebracht worden, waarna de jon ge kiem plantjes zich, dank zij het roode neonlicht, krachtig kunnen ontwikkelen. Een dergelijke kleine plantenbestrader gebruikt maar weinig stroom (ca. 100 W.), niet meer dan een gewone gloeilamp en kan op een stopcontact vaii het lichtnet aangesloten worden. len de leeuwen overeind gezet worden, de muilen met stokjes opengesperd en de brulmachinc moet op tempo 4 worden afge steld. (II Travaso)

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11